Landbouwweekblad De Internationale graan- conferentie van Rome Achterwaarts blikken De Suikerbeetkwestie BEET- EN KLAVERZADEN Jettgdvereeniging Zwijnenvoeding Redt II Zeiven EOJSDA0 26 APRIL 1931 SPrlJa 25 ecatleai 13de JAARGANG Nr 643 Arbeid adelt Abonnementsprijs 12,00 frank 's jaaris. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redaktie: DE VI LAN DERSTRAAT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor en door de Landbouwers Onze lezers weten uit de vroegere in ons blad verschenen berichten dat van 26 Maart tot 2 April te Rome een inter nationale conferentie werd gehouden om een oplossing te zoeken aan de zware graancrisis die thans over de wereld heerscht. Alhoewel België bij normalen oogst de drie vierden van de tarwe noodig voor de bevoorrading zijner be volking moet invoeren, heeft de oplos sing van het tarwevraagstuk voor onzen landbouw zijn belang en loont het de moeite even stil te staan bij de bespre kingen gevoerd op bedoelde conferentie! Deze werd bijgewoond door de afge vaardigden van 48 verschillende landen en de meeningen door dezen uitgedrukt geven dus een algemeen overzicht over de oorzaken der crisis in den omvang derzelfde. De algemeene ter conferentie uitge drukte meening was: dat wij staan voor een wereldoverproductie van graan doch vooral van tarwe welke te wijten is aan: 1) een te aanzienlijke uitbreiding der be- zaaingen en 2) aan een afname van het verbruik. „Zoo blijkt uit de voorgebrachte stati stieken dat de gemiddelde tarweproduc- tie over de wereld tijdens de vijf laatste jaren met circa 17 °/0 de middelmaat overschrijdt der vijf vooroorlogsche ja ren. Van die verhooging komt 218 °/0 voor rekening van Canada, 365 °/o van Argentinië, 150 van Australië, 119 van de Vereenigde Staten. In de Euro- peesche Staten bleef de voortbrengst op haar vorig peil. De verhooging der productie spruit enkel voort uit de uitbreiding der be- zaaingen, daar het uitgewezen is dat over 't algemeen de opbrengst per Ha. ongewijzigd is gebleven. De bezaaide oppervlakte is alsvolgt vermeerderd Canada 232 °/0, Australië 168 °/o, Argen tinië 127°/o, de Vereenigde Staten 122°/0. In Europa is de bezaaide oppervlakte eenigszins gedaald. Het wereldverbruik aan tarwe schijnt integendeel verminderd te zijn met 3 a 4 °/o. Vandaar een belangrijke storing in de verhoudingen tusschen vraag en aanbod en aanzienlijke stocks onverkochte tar we. Deze zullen volgens ernstige schat ting bij den volgenden oogst niet min der dan 115 millioen zakken bedragen voortkomende van den voorgaanden oogst. Dat deze overproduktie geweldige stoornis berokkent in de economie der uitvoerlanden hoeft geen betoog. De bij zonderste uitvoerlanden van tarwe zijn eenerzijds boven genoemde overzeesche landen en in Europa de Donaulanden waaronder voornamelijk Bulgarië, Roemenië, Hongarië, Joego-Slavië en ook Rusland dezen laatsten tijd. In deze laatste landen bijzonder hebben de boe ren grootelijks te lijden onder de crisis, daar zij hunne tarwe niet kunnen te gel de maken en aldus de noodige geldmid delen missen om hün bedrijf staande te houden. De toestand wordt bovendien nog bemoeilijkt door de maatregelen zooals uitvoerpremiën en dergelijke ge troffen eenerzijds door de uitvoerlanden om hunne tarwe te kunnen verkoopen en anderzijds door deze genonen door de landen die genoeg tarwe voortbren gen om in hun eigen behoeften te voor zien. Op de conferentie van Rome stonden de oppvattingen der overzeesche lan den tegenover deze der Europeesche landen-graanuitvoerders. De eersten be weerden dat zij tijdens den oorlog hunne tarweopbrengst hebben opgevoerd om de Europeesche bevolking van hongers nood te bewaren en dat het hun thans niet mogelijk was door een andere richting aan hunnen landbouw hunne bezaaiingen grootelijks in te krimpen, terwijl de Donaulanden staande hielden dat zij hunne tarweproductie enkel tot haar vooroorlogsch peil hadden herop gevoerd en zij diensvolgens aanspraak hebben op een nor ialen afzet. De conferentie i. er niet in gelukt heide standpunten te verzoenen. Zij heeft enkele wenschen uitgedrukt die eerder een theoretische waarde hebben namelijk 1) dat in Mei a.s. te Londen een bij eenkomst zou plaats hebben van de af gevaardigden der uitvoerlanden van overzee en van Europa, ten einde een regeling te treffen 2) dat het Internationaal Landbouw- instituut in overeenstemming met de economische organisatie van den Vol kerenbond eene actie zou inzetten om gezonde toestanden te scheppen in de graanproduktie en graanhandel 3) dat het Financieel Komiteit van den Volkerenbond zich zou inspannen voor de inrichting van het internatio naal landbouwkrediet en inzonderlijk van het krediet op korten termijn, dat aan de graanverbouwers veel nut zou opleveren. Als invoerder heeft België zooals hoo- ger gezegd ook een niet te onderschat ten belang bij gezonde toestanden in de tarweproductie en -handel. Het heeft er vooreerst op te waken dat het aan redelijke prijzen uit den vreemde de tarwe kan betrekken die het noodig heeft voor de bevoorrading zijner be volking. Verder moet ons land voorko men dat ingevolge de overproduktie, de uitvoerlanden door dumpingspraktijken hier hunne granen afzetten tegen prijzen die de inlandsche graanproductie ten onder brengen. Ten slotte .heeft onze landbouw, die aan uitvoer doet met zijne speciale verfijnde teelten, er voor deel bij dat in de landen welke aan ex tensieve teelten zooals tarwekultuur doen, de koopkracht der massa op een normaal peil worde gebracht, ten einde er voor zijne eigen produkten loonende prijzen te bekomen. «■■«Hi?* ••••■nMSü^naaaaii Een landbouwer zal weldoen afge daan werk te bezichtigen en de ervarin gen die hij erbij opdeed te nutte maken. Eene organisatie, een vereeniging is verplicht haar werk in een afzienbare spanne tijd te overzien, nauwgezet te onderzoeken, om zich zelr en de leden rekening te kunnen geven en regeling te nemen voor de toekomst. De Vereeniging Redt U Zeiven mag fier achterwaarts blikken. Steeds stond zij op de bres wanneer het den landbouwer of den landbouw betrof. Streed als er te strijden vielen mag dan ook schoone uitslagen op haar aktief boeken. Door haar orgaan De Koornbloem dat door vele gezagvoer ders wordt gevolgd, legt ze de wan toestanden bloot, bespreekt ze en geeft gewoon weg middelen tot verhelping. Toen Frankrijk ons land overstroom de met zijn bloem en de bijprodukten ervan, heeft zij hare stem laten hooren, de lamlendigheid van onze regeering aangeklaagd. Tegen de Russische dum ping teekende zij heftig protest aan en zoo er eindelijk maatregelen getroffen werden, heeft zij er voorzeker een groot aandeel in. Het zoo zeer bekampt wetsontwerp voor verhooging der invoerrechten op vreemde haver, dat na een goed half jaar bespreking er eindelijk door kwam, is te danken aan de protesten door haar en andere landbouwbladen. De suikerbeetkwestie, die na een lan ge lijdensweg, toch eenige hoop op ver betering voor den eerstvolgenden oogst brengt, kwam nogmaals door zelfde landbouwpers. En wat deden we niet voor den eierhandel, tegen den invoer van vleesch en vee. Hoe streed ze voor lange pachten en voor eene regeling der pachtprijzen Altijd en overal stond ze aan de zijde van onze boeren en heeft nooit iemand in 't gezicht gekeken, wanneer het er op aankwam dezes rechten te verde digen. De Koornbloem,, is door de politiek niet gebonden, hare hoofdmannen vervul len geene openbare mandaten. Zij is dus vrij, daagt niemand uit, maar vreest niets of niemand zij blijft bij de zich zelf voorgeschreven taak Verdediging van den landbouwer en den landbouw. Het zou ons te ver leiden, moesten wij uitwijden over nuttige inlichtingen en wenken die zij geeft op rechtskundig, ekonomisch. landbouwkundig en sociaal gebied, velen van onze leden zullen er ten andere reeds voordeel uitgetrokken hebben. Zij is dan ook het onmisbaar blad, de ware huisvriend bij onze land bouwers geworden. Onze aan- en verkoopafdeeling be- wees in deze moeilijke tijden onschat bare diensten. Hetzelfde mag men zeg gen van onze verzekeringsmaatschap pij, onze uitvoer en onze technische diensten. Onze rechts- en landbouw kundige raadgevingen worden veel en graag ingeroepen. Onze voordrachten en lessen sterk bezocht. Wij mogen dus gerust ons werk en de verkregen resul taten toonen en ten oordeel voorleggen. Wij hebben goede uitslagen verkre gen, doch niet alles is gedaan. Onze landbouwers gaan gebukt onder de hooge landpachten, deze zijn schro melijk opgejaagd voor eenige jaren. Deze toestand wordt uitgebuit door baatzuchtige eigenaars, die maar niet schijnen te beseffen dat de crisis ook op den landbouw drukt. Onze hopteelt is met ondergang be dreigd. Vreemde hop komt hier zoo goed als vrij binnen, de onze wordt in den vreemde niet geduld of moet hooge invoerrechten betalen. Onze brouwers koopen liever uitlandsche hop aan hooge prijzen, dan de onze te gebruiken. Zij evenmin als de regeering interesseeren er zich in, zij schijnen niet te weten dat sedert lang onze hopboeren er zich op toeleggen onze hop (e doen evenaren met vreemde en dat zij er in gelukt zijn. Onze uitvoer van aardappelen is be dreigd door te hooge invoerrechten in den vreemde. Hetzelfde mag men zeg gen van ons fruit, onze druiven, ons witloof enz. In al Je landen waar wij afzet vinden, vragen de kweekers bescherming voor hunne produkten. Er is dus wezenlijk gevaar, en veel werk. is nog te doen. Onze Vereeniging zal haar best blijven doen, haar verleden is borg. Doch ook de leden hebben plichten. Zij moeten vóór alles Redtuzelvers zijn, dat is propagandisten. Er kan zooveel gedaan worden, bij geburen, bij vrienden en kennissen, een goed woord en aanhou den... propagandist altijd en overal. Zij moeten ook hun eigene inrichting steu nen, hunne waren koopen in hun bond, hunne verzekering laten doen ,ln eigen verzekeringsmaatschappij, hunn e geld- verhandelingen aan "Redt U 2.'-elven„ toevertrouwen. Hunne inlichting isdien- sten raadplegen en op tijd... Ve rtrou- wen stellen in hun leiders. Een band móet gesmeed worden tusschen v 'oor- mannen en leden, die band moet i,ïnig zijn. Als al de leden dit begrijpen, 1 tua plichten kennen en hun plichten dov ra. dan zijn wij verzekerd bij volgend ove t- zicht ons in den verkregen uitslag no g meer te mogen verheugen. In ons nummer van 12 April hebben wij eens te meer met vastberadenheid de rechten onzer beetenplanters verdedigd en bij de Regeering aangedrongen 1) tot behoud der vorige bescherming van 100 fr. per 100 kg. inlandsche suiker 2) opdat zonder verwijl een einde worde gesteld aan den niet te rechtvaardigen invoer van vreemde beeten. Zooals in ons blad zelfde nummer— werd meegedeeld, hebben onze suiker- beetplanters wat betreft het eerste punt voldoening bekomen ingevolge de be slissing van den ministerraad op 30 Maart 1.1. Wat betreft den invoer van vreemde suikerbeeten ook daarin is eene oplos sing gekomen, ingevolge een akkoord gesloten tusschen de Belgische suiker fabrieken. Deze hebben er zich toe verbonden gedurende een tijdperk loopende over de campagne 1931-1932 tot 1934-35 geen vreemde suikerbeeten in te voeren. De suikerfabrieken zijn tot dezen maatregel gekomen niet uit loutere sym pathie voor onze beetenplanters, doch meer omdat zij er geen baat meer bij vonden beeten uit Nederland in te voe ren. Zooals in "De Koornbloem,, werd meegedeeld heeft de Hollandsche Re geering onlangs aan de beetenplanters een waarborg verleend van 4,50 florij nen of fr. 64,80 per ton beeten. Gevolgd bij het bestaande invoerrecht van 2,40"' flor. of fr. 34,56 per 100 kg. geraffineer- den suiker, komt men tot eene totale bescherming van fr. 80,94 per zak kris talsuiker ten voordeele van de beeten planters. Daar nu de suiker voortkomen de van vreemde beeten bij ons enkel een bescherming van fr. 40 per kwintaal ge niet, hebben de suikerfabrikanten uit België er geen voordeel meer bij beeten te koopen in Holland waar de bescher- Daar we dees jaar ingevolge onze proeven van verleden jaar over het beste BEETZAAD beschikken, kunnen we onze leden dringend verzoeken in VOLLE VERTROUWEN bij ons te koopen. We bieden aan in prima zuivere soorten van uitheemsche keurvelden Kloosterbeet, Ideaal, Roode en Gele Eckendorf, Groenkraag, Reuzenbeet, Vauriac, Lange gele. Deze die verleden jaar onze beetzaden beproefden zullen getuigen. Beproef onze soorten We kunnen eveneens ons van ouds gekend LOKERSCH KLAVERZAAD breedblad ten zeerste aanbevelen. Jarenlange ondervinding en volkomene vertrouwbaarheid. ming fr. 80,94 per kwintaal bedraagt, om daarna den suiker voortkomende van deze beeten te verkoopen met een beschermingsrecht van 40 fr. Onze bee tenplanters zijn hier dus tijdelijk gediend geweest door de omstandigheden. Wij hadden dan ook veel liever door de Regeering een definitieven maatregel zien toepassenn.l. de heffing van het zelfde invoerrecht op de suikerbeeten als op de suiker. Verder blijven wij bij de bevoegde overheid aandringen opdat een einde worde gesteld aan de talrijke misbruiken waarvan onze beetenplanters bij de prijsregeling hunner voortbrengst het slachtoffer zijn. aannam annnnaaann ïiübwrss Onze Sinxenreis 24-25 Mei Namen Dinant Rochefort Trein en Fiets. Evenals verleden jaar hebben we dit maal eene mooie reis in 't zicht voor onze Sinxendagen, want Namen-Dinant- Rochefort is een der mooiste streken van ons land. We vertrekken 's Zondags morgens met den trein uit Aalst tot Namen, van waar we per fiets naar Dinant rijden. We volgen de vallei van de Maas,uiterst mooi en gemakkelijke baan. We gaan over Wépion, Dave, Profondeville, Ri- vière, Godinne, Auhée, Bouvigne.en zoo saaar Dinant. In Dinant bezoek aan de stad en hare merkwaardigheden, t.w. het koperwerk van Dinant, de Citadelle, Rocher a Bailiard, La Merveilleuse, enz. Daarna j avondmaal, wandeling door de stad en langs het Casino op Citadelle naar Ob- i xervatïetoren en Fransch kerkhof. Logies in Dinant. 2* dag Per fiets naar Rochefort over R( iche Bayard, Bel-Air, Celles, Chateau de. s Andennes, Ciergnon, langs de vallei van' de Lesse misschien over Han-sur- Lesrie naar Rochefort. Langs dezen weg heeft' men vele mooie gezichtspunten, 's Na middags keerea we van uit Roche fort n aar huis terug. Het is dus een wëlgevuld programma. Dezt reis is een dei prachtigste die men in ons land doen kan en de te vol gen wegt eene der mooiste uit. Deze streek is voor ons, plattelandbewoners, eigenaari Jig mooi om haar steile heuve len en b ergen, haar woestheid, haar eenzaamh eicf. Deze die er eens kwamen blijven er onder den indruk vanen wen schen ze terug te zien. Nieuwelingen zullen eir naar watertanden. Inschrijvingen kunnen van heden sd gedaan worden op ons bureel te Aalst, De Vilanderstraat. Uiterlijke datum i0 Mei. Volledig reisplan, vertrek en aan komst te Aal'st, zal toekomende week gegeven won Jen. IHHÜSftfHiannnHBniiBinnna In een korte samenvatting verschenen in ons nummeivan verleden Zondag wezen we er op dat de vraag naar ge paste meelvoed ers voor zwijnen aan zienlijk is gesteg-en. Dat die vraag steeg, wijl er nu noch tans heel wat minder dan vroeger aan zwijnen teelt gedaan wordt, is wel het sprekenste bewijs van de groote voor deden van de "niieuwe methode,, in onze zwij nenvoeding Maas: als wc; hier spreken van de "Nieuwe Methode,, in de zwijnen voe ding dan is dat zeker voor velen nog een raadsel, en we doen zeker best eerst uiteen te zetten wat daarmee bedoeld wordt. Bij de nieuwe methode houdt men re kening met de behoeften van het zwijn vanaf de geboorte tot aan de slachting, met het doel dat men met het zwijn beoogt, en met de vraag van de markt. Een greintje gezonde redeneering moet elk toch doen inzien, dat de be hoeften van het zwijn niet altijd dezelfde zijn in de drie voorname perioden, als daar zijn a) Vanaf de geboorte tot circa 30 kgr.Zuigspeentijd. b) Vanaf 30 tot circa 70 kgr.Groei- periode. c) Vanaf 70 kgr. tot meer; Mesttijd. Daarenboven zijn de behoeften van het dier geschikt voor den kweek toch ook zeker niet dezelfde, als bij het dier bestemd voor de vetmesting. In de nieuwe methode houdt men ook rekening met de gegevens der weten schap en met in de praktijk opgedane ondervinding. Welnu van dat alles werd voorheen, door den zwijnenhouder geen rekening gehouden. De inrichting der hokken terecht zwijnenkoten genoemd de manier van behandeling en voornamelijk de voeding waren zoo, dat er geen goede uitslag kon verkregen worden, en al volstond het vroeger nog, zwijnen op de markt te brengen zoo vet als modder, nu is dit niet meer het geval. Nu vraagt de ver bruiker jong, mager, goed gespierd of het in onze streek zoo typisch genoemd "geregeld vleesch,,. Vroeger werd er aan de zwijnen van af hun eerste levensweken een voeder gegeven dat hun enkel vet aanzette, daarbij dan hun donker hok in hetwelk ze als het ware opgesloten werden, en het kon niet anders of de dieren moesten te vroeg, en te veel, en te modderig vet worden, om zich tot een degelijk vleesch- zwijn te ontwikkelen. Daaruit kwam het ook wel meestendeels voor, dat er zoo veel geklaagd werd over misgroei en slechte beenen. Bij het jonge zwijn is het er in hoofd zaak om te doen, dit te doen uitgroeien tot een gezond en stevig, spierenrijk lichaam, dat eens de mestingtijd daar, over het vereischte fundament beschikt, om gemakkelijk en met de geringste on kosten het gewenschte vleesch aan te zetten. Spieren of mager vleesch worden en kel gevormd in de groeiperiode, en kun nen alleen gevormd worden als het dier in zijn voedsel daartoe de noodige stoffen vindt, bevat dit voeder te veel zetmeel- achtige stoffen die tot vet vervormd worden, dan wordt de ontwikkeling der spieren overvleugeld door de vetvor- ming. .Zijn de spieren nu niet gevormd in de ontwikkelingsperiode, dus in den groei- tijd van het dier, dan kan men later voe deren wat men wil, er kan nog enkel vèt worden aangezet. Spieren of magervleesch worden ge vormd door eiwit, hunne ontwikkeling wordt bevorderd door beweging, en dat mistten onze jonge zwijnen vroeger. Van eiwitrijke voeders was er vroeger geen spraak, aardappelen en roggemeel maak ten de grondslag uit der vroegere zwij nenvoeding, en die beiden zijn rijk aan zetmeel en arm aan eiwit: dus vetvor- mers. De vetvorming dier voeders werd dan nog in d' hand gewerkt door een cHSSJ De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven.

De Koornbloem | 1931 | | pagina 1