Landbouwweekblad Onze landbouw onder de heerschappij der Trusten WAT NU LESSEN Jeugdvereeniging jaarvergadering en limburgsche Studiedag te Hasselt I In p mm «a Redt LI Zelveri ZONDAG 3 MEI 1931 Pr||® 25 «salie»» 13de JAARGANG Ni 644 Arbeid adelt Abonnementsprijs 12,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord, Bureel en Redaktie: DE VILANDERSTRAAT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor cn door de Landbouwers Zooals uitgemaakt door het verslag der Senaatscommissie over de begrooting van Landbouw dat wij in ons nummer van 8 Februari hebben besproken, heb ben de meeste landbouwprodukten bij den verkoop en ten opzichte van het jaar 1927-1928 een vermindering onder gaan van 50 tot 60 t. h. Vergeleken bij de gemiddelde prijzen van het jaar 1913 vertegenwoordigen de huidige prijzen van de gewone niet ge specialiseerde landbouwvoortbrengselen een minderwaarde van 30 tot 40 t h. An derzijds zijn de voortbrengstkosten op verre na niet gedaald in evenredigheid met de verkoopprijzen, zoodat bevoegde landbouweconomisten hebben berekend dat bij vergelijking met het jaar 1913 de bedrijfsuitgaven in den landbouw een coefficient van verhooging hebben be reikt van 6 tot 7 t. h. Bij de inkomsten dus ten opzichte van het jaar 1913 een vermindering van 30 tot 40 t. h., en bij de uitgaven een ver meerdering van 60 tot 70 t. h. Deze cij fers volstaan om de scherpte der huidige crisis te schetsen, welke vooral de land bouwbedrijven treft waar gewone en nijverheidsteelten worden beoefend. Het baart dan geen verwondering dat op grootere landbouwbedrijven de gedachte veld wint terug te keeren tot het stelsel van het laten braak liggen der gronden, omdat de inkomsten er niet meer vol staan tot de dekking der uitbating. Kos ten verbonden aan intensieve kuituur. Voor de algemeene economie van het land zou belust stelsel dat ons een eeuw achteruit brengt natuurlijk zware gevol gen hebben, doch wat kan men inbren gen tegen de wanhoop der landbouwers welke den indruk hebben dat zij aan hun lot worden overgelaten Daar wij staan eenerzijds tegenover een merkelijke overproductie van land- bouwartikelen over de wereld gepaard gaande met een scherp protectionnisme van de meeste landen, daar anderzijds onze Regeering omwille van de nijver heid niet geneigd is een doelmatige tol- bescherming te verleenen aan onzen landbouw, blijken de vooruitzichten voor betere prijzen bij den afzet onzer land bouwprodukten binnen afzienbaren tijd niet voor verwezenlijking vatbaar. Er dient dus uitgezien naar doelmati ge middelen om de voortbrengstkosten in te krimpen. Doch hier heeft onze landbouw af te rekenen voor wat den aankoop zijner grondstoffen betreft met de heerschappij der trusten of syndikaten van kunstmest stoffen. Het is niet de eerste maal dat wij hier de aandacht vestigen op dit vraagstuk. Wij komen er op terug, omdat de om standigheden met den dag duidelijker aantoonen, dat de almacht der trusten niet alleen swaar nadeel berokkent aan den landbouw, doch aan de economie van het land in 't algemeen. De heer Leon Mesureur geeft in het dagblad Le XXe Siècle van 8 No vember 1930 volgende belangwekkende beschouwingen over de werking der trusten en syndikaten van meststoffen, om de prijzen dezer laatste op hun over dreven peil te houden Begin Juli 1930 bestonden er vol gende onverkochte stocks in ons land Sodanitraat van Chili8 millioen centenaar, ammoniaksulfaat 860,000 ton. Wat betreft de potaschzouten was er vroeger nooit stock, daar Duitsch- land en Frankrijk het monopolium van voortbrengst en verkoop deelden voor gansch Europa. Thans wordt gemeld dat de uitvoer van deze meststof is ge schorst, daar 160,000 ton in de silos van Antwerpen zijn opgestapeld en er maar plaats is voor 120,000 ton. De ontvangsten der Nitrate Rail ways voor de eerste zes maanden van 1930 bedragen 324.536 pond sterling, hetzij eene vermindering van 297,305 pond sterling over hetzelfde tijdperk van 1929. De stocks werden op 30 Juni 1930 geraamd alsvolgt 8,000,000 centenaar nitraat 1200 mil lioen frank. 8,600,000 zakken ammoniaksulfaat op 30 Juni en op 8 No vember 10,000,000 zakken 1500 millioe i frank. De helft in potaschzouten 700 mil lioen frank. Het vierde in scories 400 millioen fr. Totaal in millioenen franken 3,800. Deze cijfers toonen aan 1) de gewel dige verbruiksvermindering ingevolge de landbouwkrisis 2) de enorme geld macht waarover de trusten beschikken om de prijzen hoog te houden niettegen staande de verbruiksvermindering. Anderzijds heeft de heer Dotremont op de vergadering van 11 Februari 1931 der Société Centrale d'A^iculture een scherpe aanklacht uitgebracht tegen de werking der trusten van meststoffen om de prijzen op kunstmatige wijze op een overdreven peil te houden. De magazijnen zitten proppensvol met alle meststoffen en de landbouwers kunnen niet koopen 1) omdat de aankoopprijs te hoog is en buiten ver houding met de verkoopswaarde der landbouwprodukten 2) omdat hunne koopkracht ingevolge de krisis met den dag vermindert en weldra gansch zal verdwijnen.,, Zonder te beweren dat de cijfers aan gehaald door de Heeren Mesureur en Dotremont tot in de laatste punten juist zijn, staat het vast dat de prijzen der kunstmeststoffen op een overdreven peil gehouden worden door de werking der trusten en syndikaten van meststoffen. Deze hebben vrijen teugel om op kunst matige wijze de prijzen naar hun beliefte vast te stellen en dank aan de reusach tige kapitalen waarover zij beschikken, breken zij den normalen loop tusschen vraag en aanbod. Onze landbouwers die de verkoopprij zen hunner producten met de helft zagen verminderen zijn de eerste en zwaarste getroffene slachtoffers der teugelooze vrijheid der trusten, doch ten slotte zal gansch de gemeenschap een zwaren tol betalen aan de almacht der syndikaten. Moest immers het noodlottig stelsel van het laten braak liggen der land bouwgronden op niepw op groote schaal ingang vinden bij onze landbou wers, dan zou de landbouwvoortbrengst grootelijks verminderen en zou de massa der bevolking ook hoogere prijzen moe ten betalen voor de producten van da- gelijksch verbruik die op grootere schaal zouden betrokken worden uit het buiten land. Dat dergelijke nadeelige toestand ook ongunstig zou inwerken op 's lands han delsbalans en op den zakengang onzer nijverheid hoeft geen betoog, daar de vereeniging der landbouwbevolking den afzet onzer nijverheidsinstellingen bin nen het land zou beperken. Er staat hier dus een nationaal belang op 't spel en het is dringend noodig dat de Regeering een streng toezicht uit- oefene op de actie der trusten en syndi katen van kunstmeststoffen. Men heeft in de wetgevende Kamers reeds herhaaldelijk de Regeering ver zocht een doeltreffende politiek inzake meststoffen in te voeren als middel tot leniging der landbouwkrisis. Tot heden mochten wij van die politiek niet het minste uitwerksel waarnemen. Als onze landbouw om gematigde bescherming verzoekt tegen vreemde mededinging worden er meestal met tegenzin en laat tijdig enkele onvolledige en onvoldoende maatregelen getroffen, anderzijds krijgen nijverheidstrusten en syndikaten vrij spel om aan den landbouwer de hem onmis bare grondstoffen te doen betalen tegen prijzen die buitensporig zijn. Heet men dat soms te Brussel ge rechtigheid In werkelijkheid is het de zuivere toepassing van het stelsel der twee maten en twee gewichten. Dit vragen onze boerkens zich af, nu dat ze plichtsgetrouw hunne velden be werken, bemesten, vreemd en duur plant- en zaaigoed aankoopen, meteven- veel zorg als vorige jaren, doch met min der hoop. Zal het geen oogst zijn als de vorige, dat er moet bijgelegd worden De boer die het tegenwoordig zoo druk heeft aan zijn werk, weet dat hij van vele faktoren afhangt, van interna tionale verdragen en prijsovereenkom- sten, van'het weder... Maar weet niet wat zijne vruchten, die hij in het zweet zijns aanschijns kweekt, hem zullen op brengen. In het vorig nummer van "De Koorn- bloem Achterwaarts blikken zien wij dat, dank aan onze vereenigingen, reeds voordeelen bekomen zijn. Wij zien ook wat nog te doen is en na eene be roering en belangstelling van de pers en onze regeering in den landbouw, is het intusschen opvallend stil geworden. Dit kan, denken wij, slechts van tijdelijken aard zijn. Wat er te doen was, is op verre na niet bereikt, het beantwoordt op verre na onze verwachtingen niet en deze waren niet te hoog gesteld. Ieder landbouwer denkt dat het zoo niet kan blijven duren en is benieuwd wat er nu verder gebeuren zal en dikwijls wordt ons de vraag gesteld Wat nu? Waar schijnlijk in de veronderstelling dat wij meer weten dan zij, van hetgeen in de hoogere regionen der landbouwpolitiek de laatste tijd is afgespeeld en in het ver volg zal afgespeeld worden eene ver onderstelling die niet heel en al werke lijkheid is. Verschillende malen wezen wij er op dat de landbouw in de Hoogere Econo mische Raad slecht vertegenwoordigd is. Als wij nu weten dat deze raad veel te zeggen heeft voor het regelen van de invoerrechten, zal men begrijpen dat de landbouwbelangen doorgaans op den achtergrond blijven en dan nog deze ge heimzinnigheid in krisistijd, als bij iedere belangstelling bestaat. Gewone men- schen geraken hoe langer hoe meer overtuigd, dat de hoogere landbouwra den, dat hunne vertegenwoordigers in het parlement zich niet willen of durven roeren, en het hoeft niet gezegd dat de boer zijn vertrouwen in die represantie- ve menschen stilaan kwijt geraakt. Het wordt tijd, dat de Regeering eens openlijk zegge wat ze zinnens is te doen voor onze boeren. Voor onze hop zal er eindelijk ingegrepen worden. Naar wij vernemen gaat Duitschland zijn tol rechten sterk verhoogen, zoo het door gaat beteekent het voor ons sluiting der Duitsche grenzen. Onze uitvoer van eieren is bedreigd, beschermende maatregelen van andere landen voor eigen produkten zijn er de oorzaak van. Onze uitvoer van druiven gaat niet, bijna al onze vruchten worden aan de grens tegengehouden. Wij vragen dus, dat er met open kaart gespeeld worden. Men kan hier het antwoord van Me vrouw de Staël herinneren dat zij gaf aan Napolion, die haar had toegevoegd, dat hij niet hield van vrouwen die zich met politiek bemoeien. Sire, in een land waar men vrouwen een kopje kleiner maakt, willen ze ten minste weten waarom De boeren, die men thans door de krisis in ons land financieel een kopje kleiner laat maken, hebben ook het recht te weten op welke wijze en met welke middelen hun vertegenwoordigers zullen pogen het te verhelpen. Voor eenige dagen spraken de bladen van verhooging van belastingen. Welnu de ontwerpen zijn reeds in de Kamer in gediend en zullen rap gestemd zijn. En men vraagt er noch min noch meer dan de grondbelastingen met den helft te vermeerderen Zij moeten dienen om het tekort in de begrooting aan te vullen, en bet bouwen van forten, die volgens onzen minister van Landsverdediging gaan twee milliard kosten. Leefbaarheid, waarborg dat onze arbeid zal loonend zijn, wordt ons niet verzekerd, er is geen tijd voor, of men denkt er niet aan. Be talen zullen wij moeten en veel. Het is dus niet te verwonderen dat onze boer kens zich afvragen, wat de dag van morgen brengen zal. BRS*%3M8sxttfiia.«Kni«Haaaa&a«iii<» Italië geeft aan onze regeerders nog eene les. Ziehier wat er bepaald werd voor den uitvoer van aardappelen Bepalingen betreffende den uit voer van Aardappelen uit Italië. Den 3 Maart is gepubliceerd een Mi- nisterieele beschikking aangaande den uitvoer van aardappelen uit Italië waar aan het volgende ontleend is Het Nationaal Uitvoermerk wordt ook bij den uitvoer van aardappelen gebruikt. De uit te voeren aardappelen moeten gezond zijn, gaaf, schoon en zonder spruiten, niet groen of rimpelig of op eenigerlei wijze beschadigd. Onderschei den worden vijf verschillende types voor den uitvoer a) Lange aardappelen met geel vleesch. b) Ronde met geel vleesch. c) Lange aardappelen met wit vleesch. d) Ronde met wit vleesch. e) Andere typen. Iedere partij mag slechts aardappelen van een enkel type bevatten. De mini mum-gewichten per aardappel zijn voor de verschillende perioden en streken vastgesteld op 20 tot 30 grammen. Van 15 Maart tot de beginperiode hierboven voor de onderscheiden stre ken genoemd, mogen ook aardappelen van minder dan 20 gram uitgevoerd worden (de andere bepalingen blijven gelden). Bovendien is het gedurende alle verschillende perioden veroorlooft naar Frankrijk iets kleinere aardappelen uit te voeren dan boven aangegeven. Van 1 November tot 31 Januari daaropvol gende is de uitvoer van aardappelen van den tweeden oogst zonder eenige ge wichtsbeperking toegestaan. De beschikking bevat verder bepa lingen over verpakking (die in zakken of kisten moet geschieden) en over de ge geven die buiten op de verpakking moe ten zijn aangebracht en wel, behalve het Nationaal Uitvoermerk (voor zoo ver het exporteurs betreft, die gerech tigd zijn dit te gebruiken) en naam en adres van den exporteur, ook specificatie van het type. Ten slotte wordt toege staan, dat in iedere collo 3 °/o der aard appelen van de gestelde eischen afwijkt. V. E. V. Berichten flae»a«m atsxn «bikimb o&hkhh mn Onze Sinxenreis 24-25 Mei Namen Dinant Rochefort Trein en Fiets. Evenals verleden jaar hebben we dit maal eene mooie reis in 't zicht voor onzeSinxendagen, want Namen-Dinant- Rochefort is een der mooiste streken van ons land. We vertrekken 's Zondags morgens met den trein uit Aalst om 5,59 uur, ko men in Brussel-Noord aan om 6,36 uur en vertrekken vandaar te 6,58 uur om in Namen aan te komen om 8,18 uur. Hier heeft elk gelegenheid tot Mis hoo- ren. Al de medereizigers worden vrien delijk verzocht ten laatste om 5,40 uur aan de statie Aalst te zijn. We moeten rekening houden met het feit dat we niet enkel een reiskaart moeten nemen voor ons, maar ook onze fiets bij hebben en dat is wat meer last. In Namen volgen we de vallei van de Maas, uiterst mooi en gemakkelijke baan. We gaan over Wépion, Dave, Profondeville, Rivière, Godinne, Auhée, Bouvigne, en zoo naar Dinant. In Dinant bezoek aan de stad en hare merkwaardigheden, t.w. het koperwerk van Dinant, de Citadelle, Rocher a Baillard, La Merveilleuse, enz. Daarna avondmaal, wandeling door de stad en langs het Casino op Citadelle naar Ob servatietoren en Fransch kerkhof. Logies in Dinant. 2e dag Per fiets naar Rochefort over Roche Bavard. Bei-Air, Celles, Chateau des Ardennes, Ciergnon, langs de vallei van de Lesse misschien over Han-sur- Lesse naar Rochefort. Langs dezen weg heeft men vele mooie gezichtspunten. Na deze prachtige reis keeren we huiswaarts. We vertrekken uit Jemelle te 6,13 uur 's avonds en komen in Brus sel aan te 8,32 uur vandaar naar Aalst te 8,41 uur, alwaar we aankomen te 9,20 uur. Het is dus een welgevuld programma. Deze reis is een der prachtigste die men in ons land doen kan en de te vol gen weg eene der mooiste uit. Deze streek is voor ons, plattelandbewoners, eigenaardig mooi om haar steile heuve len en bergen, haar woestheid, haar eenzaamheid. Deze die er eens kwamen blijven er onder den indruk vanen wen- schen ze terug te zien. Nieuwelingen zullen er naar watertanden. De prijs is slechts 85 fr. Hier is alles inbegrepen behalve de twee noenmalen. Dit kan elk naar zijn beliefte regelen. Inschrijvingen kunnen van heden af gedaan worden op ons bureel te Aalst, j De Vilanderstraat. UITERLIJKE DA- TUM 10 MEI. ''«ssrwnaff<astsavanna .m-aasa De Vereeniging is eene sociale noodzakelijkheid geworden. Elk lid moet een propagandist zijn en een lid aanbrengen. Het Vlaamsch Economisch Verbond Het Vlaamsch Economisch Verbond, heeft dit jaar als plaats zijner Jaarverga dering, gekozen, Hasselt, hoofdplaats van Limburg, de bakermat van Kempi- sche kolenbekken en van tal van nijver heden, die in de toekomst van Vlaan deren dezelfde hoofdrol zullen spelen als vroeger het Waalsche kolenbekken in Wallonië. Het Congres werd ingezet op Zaterdag 25 dezer met eene welgeslaag de opvoering door het N.V. Volkstoo- neel voor eene welgevulde zaal van De Koning drinkt door Jos. Jansen. Zondag ochtend werden de deelne mers aan de studiedagen op het stadhuis ontvangen door het Hasseltsche ma gistratuur. Schepene Douchar sprak in eene gloedvolle rede de congressisten toe. De heer Vermeulen, algemeen on dervoorzitter van het V. E. V., was de tolk der aanwezigen, om den dank uit te ^preken voor het mooie onthaal. Na het schenken van den eerewijn, had in de feestzaal van het stadhuis de algemeene vergadering plaats onder de leiding van den heer Jos. Vermeulen. De heer L. Geevaert, algemeene voorzitter, door ziekte in het buitenland weerhouden zijnde, stelde de vergade ring voor aan haren voorzitter een in warme bewoordingen gesteld telegram tot herstel zijner gezondheid te zenden, wat dan ook geschiedde. Vervolgens bracht de heer Melis, algemeen secretaris, verslag uit over het dienstjaar 1930. De werkzaamheid is bijzonder samengetrokken geworden dit jaar, op de inrichting der compensatie kas, waarvoor de toetreding zoo ruim is, dat tot uitbreiding van het personeel en tot uitrusting van de laatst verbeter de machinale toerusting moest worden overgegaan. Talrijke besprekingen werden gewijd aan de mogelijkheid eener nieuwe jaar beurs. Een groot deel van de belang stelling werd ook ingenomen door het vraagstuk van de krisis in de vlasnijver heid en het stichten van een hooger vlasinstituut. Eene motie aan de regee ring werd dan ook aangenomen. Wij betreuren dat de hopkwestie niet te berde kwam, want het gaat met de hop niet beter, ook deze vrucht is een Vlaamsch produkt en heeft bescherming noodig. Wij durven dus verhopen, dat het V. E. V. op zijn eerste vergadering ook deze kwestie zal onderzoeken. Men handelde vervolgens over de abnormale toestand die in Limburg ont staan is, door het feit dat de exploitatie van de ondergrondsche rijkdommen ge- concedeerd is aan een aantal onderne mingen, die meestendeels Vlaanisch- vijandiggezind zijn tegenover de econo mische en kultureele belangen der Vlaamsche bevolking en die er zich rechtstreeks of onrechtstreeks op toe leggen om Limburg zijn Vlaamsch ka rakter te doen verliezen. De Vlaamsche rijkdom moet voor Vlaanderen bewaard blijven. Wil onze regeering deze wantoestand niet inzien, dan zal het Vlaamsche volk, in zijn drang naar zelfbehoud zich genoodzaakt zien zijne eigene zaak zelf in handen te nemen. Daarna kwam het aan de spreekbeur ten: den Heer C. De Waal over een Vlaamsch Handelaars- en Koopersbond. De Heer L. Danckaert, sprak over mid delen om het bankwezen ter hulp te doen komen aan handel en nijverheid, door vermindering van intresten voor krediet. De Heer Dr Poelmans, sprak over kre diet in de Noorderkempen. Mr Paul Cools handelde over de Limburgsche mijninrichting. Onzen Bestuurder Mr O. Caudron, behandelde fruit- en groen- tenteelt en de verkoop dezer produkten. Hij toonde aan dat ons fruit dat vroeger gemakkelijk uitweg vond in Frankrijk en Engeland, nu verdrongen wordt door de Vereenigde Staten en Canadameer nog, dat deze landen ook onze eigene markt overrompelen. Hij spaarde onze voortbrengers niet, die misschien door gemakzucht en nalatend- heid deze toestand mogelijk maakten, en spoorde hun aan er vooral op te letten, schoon fruit voort te brengen en dit fruit dan, zoo het voor eigen markt of den ii m ihi1 h i iiihikii i De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. i9>:Ü£MÜ .3JI8K3I8» aifaffiKa»

De Koornbloem | 1931 | | pagina 1