Naaimachienen Onze Voedingsmiddelen Voor ieder wat i Hoe moet men sylviniet- kaïoiet gebruiken tweede premie in de provinciale prijs kampen bekomen heeft. Voor den fokdierenprijskamp moet aangeduid worden den naam van den hengst en de namen en nummers van het stud-book van de aangeboden af stammelingen. Landbouwers, laat uw meststoffen ontleden. De dienst der Rijksontle-. dingslaboratoria bevindt, dat de verval- schingèn in den meststoffënhandel steeds talrijker worden. De landbouwers die hun meststoffen laten ontleden, betalen natuurlijk slechts het werkelijk gehalte doch de anderen en die zijn, ongelukkig, het talrijkst— betalen hun nalatigheid of hun te groot vertrouwen duur. De meststoffenkoopers, die hun be stellingen doen bij huizen, geplaatst on der het toezicht der Rijkslaboratoria, hebban het recht op een bon voor kos- telooZe ontleding, wanneer hun aankoo- pen de volgende hoeveelheden bedra gen 5000 kg. voor Thomasslakken, phos- phaten, wolafval, ruwe potaschzouten (houdende ten minste 25 potasch). 2500 kg. voor nitraten, ammoniak- zout, kalkcyanamide (nitrolin), kracht- potaschzouten, gemengde meststoffen. Voor kleinere hoeveelheden is het geraadzaam, ze gemeenschappelijk of door tusschenkomst der vereenigingen aan te koopen. Bericht aan de landbouwers. Talrijke particulieren wenden zich tot de Rijksstatie voor Plantenveredeling, te Gembloers, om pootaardappelen te be komen, voornamelijk van vroege varië teiten. Er wordt nogmaals aan herinnerd, dat die Statie zich niet bezig houdt met ver bouwen van plantgoed voor den handel, en dat men herhaaldelijk die opzoekings inrichting verwart met handelsfirma's van de plaats. De Statie houdt zich slechts bezig met de gezondheidsuitlezing van pootaard appelen in de Ardennen, en drijft geen handel Wij vernemen dat de handelshuizen haverzaaizaad op de markt brengen, zoogezegd veredeld, maar dat slechts gesorteerde haver is. De landbouwers hebben er, om te leurstellingen te vermijden, steeds belang bij, voldoende waarborgen te eischen wat betraft de variëteiten en haar oor sprong. België's fruituitvoer. Voor den oorlog voerde ons land groote hoeveel heden fruit uit naar Engeland. Sindsdien hebben de Vereenigde-Staten en Kanada de Europeesche fruitmarkt veroverd en hunne mededinging heeft de fruitteelt alhier groot nadeel berokkent. In 1901 verzond Amerika naar Europa boven de 66 millioen kgr. fruit, in 1921 was dit cijfer boven de 219 millioen kgr. geste gen. In 1929 heeft ons land slechts 1 t. h. geleverd van de in Engeland ingevoer de appelen, terwijl het aandeel der Vereenigde-Staten en van Kanada circa 40 millioen kgr. bedroeg. Onze appel- uitvoer in 1929 geschiedde slechts tegen den gemiddelden prijs van 1,57 fr. per kgr., terwijl de invoer van vreemd fruit in ons land plaats had tegen een gemid delden prijs van 2,40 fr. per kgr. Volgens de meening van bevoegde personen is die nadeelige toestand te wij ten aan de volgende oorzakenmen heeft hier niet genoeg rekening gehouden met de vreemde mededinging en de doel treffende methoden van reklaam en ver pakking door deze toegepast. Onze fruit- uitvoerders hebben niet tijdig genoeg aangevangen met eene moderne flink commercieele inrichting van den uitvoer, zoodat het vreemde fruit erin geslaagd is de beste kliënteel weg te kapen zelfs in België. Onze druivenuitvoerders uit de streek van Terhulpen integendeel lukten erin door verbetering hunner productie hunnen afzet in het buitenland uit te breiden zelfs op de Amerikaansche markten. Zoo zonden zij in 1903 naar Amerika ongeveer 239.000 kgr. druiven ter waar de van 578.000 fr. en in 1929 waren die cijfers geklommen tot 3.095.000 kgr. voor een bedrag van 60 millioen frank. De interesten op de landbouw- leeningen. Op een vraag van den heer Minister van Landbouw aan de Al- gemeene Spaar en Lijfrentkas tot ver mindering van de interesten van toepas sing op de landbouwleeningen, heeft de heer De Roover bestuurder van voor noemde instelling geantwoord dat de leeningen toegestaan tegen een interest boven de 5, 5,50 en 6 p. h. (volgens hunnen aard) ten voorloopigen titel op gemelde rentevoeten zouden gebracht worden voor de vervaldagen tusschen 1 Juni a. st. en 1 Mei 1932 inbegrepen. De legende van Vlaanderen's tweetaligheid. De statistieken be treffende de taalkeuze door de militie- plichtigen van de klas 1931 bewijzen duidelijk dat het Vlaamsch bewustzijn van dag tot dag veld wint. In de Vlaamsche gewesten vroeg nauwelijks een zestiende der militieplichtigen eene fransche opleiding, hierbij zijn dan nog begrepen de Waalsche en detaalgrens gemeenten der Vlaamschefprovinciën. Ziehier de volledige cijfers Kozen het Vlaamsch10.110 militia- nen die 12 tot 13 maanden moeten die nen; 12.832 militianen die 8 maanden moeten dienen. Kozen het Fransch11.232 militianen die 12 tot 13 maanden moeten dienen; 6.705 militianen die 8 maanden moeten dienen. Kozen het Duitsch124 militianen der eerste en 170 der tweede kategorie. In de Vlaamsche gewesten kozen er op de 21.367 militianen slechts 1367, 't zij een zestiende, het Fransch als oplei dingstaai. Te Gent met zijne verfranschte en franschdolle hoogere burgerij waren er enkel 58 op de 1100 dienstplichtigen, 't zij dus een negentiende, welke den voor keur gaven aan de Fransche opleiding. Wat blijft er na deze treffende cijfers nog over van de zoogezegde tweetalig heid van Vlaanderen waarop de frans kiljons zich beroepen om aan een uiterst gering aantal rasvervreemden zware voorrechten te verzekeren ten nadeele der gemeenschap Opgave der gevallen van mond en klauwzeer. Week van 19 April tot 26 April Getal besmette hoeven Provincie Brabant 1prov. West Vlaan deren 2; prov. Oost-Vlaanderen 11; prov. Henegouwen 6. Totaal 20 geval len. De goudvoortbrengst in Congo, Gedurende het eerste kwartaal van 1931 hebben de twee goudmijnen van Kilo en Motto een totale productie gegeven van 1.261 kg.543 tegen 1.105kg.357 binnen hetzelfde tijdperk van 1930; hetzij dus eene verhooging van 156kg.l86 of van 14 t.h. De uitslagen van onze spoorwegen in 1930De volledige statistiek over de uitslagen der uitbating van onze ijzerenwegen is onlangs verschenen. Zie hier desbetreffende enkele zeer beknopte gegevens Het aantal vervoerde reizigers is in 1930 236 millioen geweest tegen 238 millioen in 1929. Doch het aantal kilo meter afgelegd door deze reizigers over treft verre de hoogste cijfers der vorige jaren; het bedraagt niet minder dan 6500 millioen kilometer, hetzij 23 millioen meer dan in 1929. Het vervoer van rei zigers heeft dit jaar een merkelijke ver hooging ondergaan ingevolge de ten toonstellingen,doch die verhooging werd in ruime mate verminderd door de af name der weekabonnementen ingevolge de nijverheidskrisis. Het vervoer van koopwaren is op gansch de lijn in achteruitgang. Wat het gewicht alleen betreft be draagt de vermindering 10 t.h., rekening gehouden met de afgelegde afstanden stijgt zij tot 16 t.h. Zij treft niet alleen het binnenlandsch doch ook het interna tionaal en transitoverkeer. Ook de geldelijke uitslagen der uit bating zijn niet schitterend: Het batig overschot is van 480 millioen in 1929 gedaald tot 320 millioen frank in 1930 wat op verre na niet als voldoende kan worden beschouwd. Zooals gewoonlijk heeft het reizigersvervoer dit jaar ook een verlies berokkend van 422 millioen dat moest gedekt worden door het goe derenvervoer. NEDERLAND. Het toenemend belang van den to- matenuitvoer. Uit een artikel in "De Tuinderij vernemen wij het volgende In 1930 voerde Nederland ongeveer dezelfde hoeveelheid tomaten uit als in 1929, n.l. 80 millioen kg. De uitvoer waarde klom echter van 16 tot 19 mil lioen gulden. Ziehier een overzicht aanduidende de ontwikkeling van den tomatenuitvoer over de 10 laatste jaren 6,090,000 5,186,000 6,675,000 7,288,000 9,020,000 10,198,000 13,579,000 16,581,000 16,427,000 19,034,000 1921 22 millioen kg. ff. 1922 23 ff. 1923 19 ff. 1924 28 ff. 1925 32 fl. 1926 38 fl. 1927 51 fl 1928 72 fl. 1929 80 fl. 1930 80 fl. In tien jaar tijd steeg derhalve de uit voer met bijna 300 °/o in hoeveelheid en met ruim 200 °/0 in waarde, De totale exportwaarde van alle groenten en fruit in Nederland bedroeg in 1930 75 millioen gulden, waarvan zooals hooger gezegd 19 millioen gulden voor rekening komen der tomaten of 25 t. h. Geen enkel ander produkt neemt dan ook in den Hollandschen tuinbouw zoo een belangrijke plaats in dan de toma ten. Ook mag het voor den Nederland- schen tuinbouw als een levenskwestie beschouwd worden, dat alles in 't werk wordt gesteld om den goeden naam van dit produkt op de buitenlandsche mark ten te bevorderen. ITALIË De voortbrengst en uitvoer van perzikken, abrikozen enz. In 1929 bracht Italië aan perzikken, abrikozen, pruimen en andere vruchten, ter uitzon dering van kerzen, 285,000 ton voort in 1930 slechts 240,000 ton. De voor naamste teeltcentra zijn Campania, Li- guria en Emilia. In 1929 werden 30,000 ton perzikken uitgevoerd, waarvan de 3/4 naar Duitschland. De uitvoer naar Engeland bedroeg ditzelfde jaar 1000 ton. Het grootste gedeelte van de in 1929 uitgevoerde abrikozen (circa 9000 ton) ging naar Duitschland en Oostenrijk. Ook de uitvoer van pruimen neemt steeds toe. Zoo nam Engeland in 1926 omtrent 780 ton af en in 1929 was dit cijfer gestegen tot 3,300 ton. DUITSCHLAND. Het handelsakkoord tusschen de Duitsche nijverheid en de Sowjets. Volgens de handelsovereenkomst geslo ten op 14 April 11. tusschen de afvaardi ging der Russische Sowjets en de Duit sche nijverarrs verbindt het Opperste Economisch Komiteit der Sowjet-Repu- bliek zich aan de Duitsche nijverheid bestellingen te doen voor 2,565,000,000 fr. Het akkoord regelt de wijze van be taling, welke geschiedt bij middel van wissels op verschillznde vervaltermijnen. De gemiddelde duur van het krediet is 14, 21 en 28 maand. De interest der wissels is betaalbaar per trimester en comptant. De interest is 2 °/0 hooger dan de discontorente toegepast door de Duitsche Reichsbank. AMERIKA De snelle uitbreiding van het vlieg- wezen. Volgens eene mededeeling van het American Air-Transport As sociation hebben de Vereenigde Sta ten luchtvaartlijnen voor reizigersver voer met een totale lengte van 146,000 kilometer. Verleden jaar bedroegen de luchtvaartlijnen enkel 97.600 kilometer. Het aantal plaatsen dat door de lucht vaart wordt bediend bedroeg verleden jaar 151 en is thans gestegen tot 263. Er bestaan op het huidig oogenblik 39 maatschappijen van luchtvaart, of 18 meer dan in 1930. De financieele uitslagen van de lucht vaartmaatschappijen zijn echter over 't algemeen niet gunstig. Velen tusschen hen werken met aanzienlijke verliezen, bijzonder voor wat betreft het vervoer van reizigers. Enkele werden reeds afge schaft en andere zullen dien weg nog opgaan. afcsHEaa» De Suiker. Nooit meer dan op onze dagen werd er zooveel gesproken over de suiker in de menschenvoeding. En 't is wel niet zonder reden... Suiker heeft velerlei voordeelen, die tot nog toe onbekend bleven. Onze landbouwers, en ook onze ar beiders, maken in hun voeding te veel gebruik van vet. Dit bestanddeel immers vraagt ons lichaam veel last bij de ver tering, en wat meer is, de spijzen waarin we vooral vet vinden, zijn heel duur. Weliswaar kunnen we niet zonder vet voort, want het vet in ons lichaam, moet er warmte voortbrengen. Wanneer we nu te veel vet gebruiken, dan wordt dat overschot, in plaats van in warmte, in kracht omgezet. We kunnen dus ook uit ons vette spijzen kracht trekken. Doch, dit is heelemaal af te keuren, want kracht gaan koopen in vet komt ons veel kostelijker, dan ze te halen in meel of suikerstoffen. Vergelijken we De kracht, gevonden in 1 kgr. aard- dappelen kost 0,50 fr. Dezelfde kracht vinden we in brood 367 gram. kost 0,85 fr. Dezelfde kracht vinden we in 110 gr. boter, kost 3,50 fr. Dezelfde kracht vinden we in spek, 2,50 fr. Ziedaar een merkelijk verschil in prijs. Maar 't ware onmogelijk, zich in te beelden dat iemand zich uitsluitend zou voeden met aardappelen, want, dan moest weldra z'n maag in een "aardap pelzak,, veranderen. Maar, er bestaat nu iets, dat we heel goedkoop, en met goede gevolgen kun nen aanwenden, om in ons lichaam tot kracht te laten omzetten. Dat redmiddel, dat is de suiker. Pro beer het maar eens, moederkens, om in uw huisgezin meer suiker te doen eten, ge zult er vooreerst zoetemondjes mee Maar geef ze niet, aanstonds vóór de maaltijd Leer hen ook de klontjes wee ken, ten einde het breken der tandjes te voorkomen. Zwarte tandjes zijn echter nooit veroorzaakt door suiker. De ouderlingen, aan wie het gewone tafelvoedsel niet meer past, hoeven zich ook voldoende te voeden, en kunnen dat op een uitstekende manier, met de suiker, zonder dat er hun maag door lijdt en op een heel zoete manier. Geef hun dus ge rust veel suiker bij koffie, dranken, na gerechten, en confituren. De huisvrouw, die eveneens zwaar werk te verrichten heeft, mag gerust eiken dag een bijrantsoen van suiker nemen. Nu komt de vraag, hoe geven we practisch de suiker aan onze huisgeno ten Vooral de vrouwen moeten daarvoor zorgen. Bij elke maal, moet suiker op ta fel zijn, onder gelijk welke vorm. Bij elk middagmaal past een zoet na gerecht. Teveel echter wordt dat nog verwaarloosd. Men denkt dat zulks te veel tijd vraagt, hoegenaamd niet. Vele gerechtjes zijn gemaakt op minder dan een kwartier. Tracht het U in te planten dat de nagerechten al even noodig zijn als brood, aardappelen en soep. Maak veel konfituur, 't is geen snoe perij voor 's Zondags namiddags, maar wel, voor eiken dag. Ze past altijd. Ze bezit de goede eigenschappen van de suiker, en daarbij ook die van fruit, 't Is de beste manier om fruit te bewaren, en om het tevens op een smakelijke manier aan de huisgenoten te geven, Maak er dus veelvuldig gebruik van, om 't groot voordeel dat er in ligt. Een volgende maal spreken we daar verder over. £MBHaaaHawK«»flasaenBH*!**aiia Vele landbouwers zijn reeds overtuigd van de goede uitslagen welke te bekomen zijn door het gebruik van fijngemalen sylviniet-kaïniet voor het vernielen van onkruid in de graangewassen. Ook neemt het gebruik van fijngemalen syl viniet-kaïniet van dag tot dag meer uit breiding. Fijngemalen sylviniet-kaïniet dient bijzonderlijk voor het vernietigen van de wilde mostaard of hederik in de ha ver en moet op de volgende manier ge bruikt worden 1) 's Morgens vroeg bij dauw wan neer een schoone zonnige dag zich aan- kondigd 2) Wanneer de wilde mostaard of he derik 2 tot 5 blaadjes telt 3) En bij hoeveelheden van 800 tot 1.000 kgr. fijngemalen sylviniet-kaïniet per Ha. Ook vernietigt de fijngemalen sylviniet-kaïniet talrijke andere onkrui den, bijvoorbeeld de akkerwinde, ver scheidene wikken, de netels, de doove- netels, de kamillebloem, enz. Fijngemalen sylviniet-kaïniet buiten het voordeel dat ze aanbiedt die talrijke onkruiden te vernietigen brengt terzelf- dertijd oplosbare potasch in den grond waarvan de vruchtbaarmakende wer king zich niet alleen het jaar der toepas sing maar nog het volgende jaar laat ge voelen. (Ingezonden). Het indexcijfer. Het gewoon in dexcijfer bedroeg op 15 April 808 voor geheel het Rijk tegen 811 op 15 Maart. De stabilisatie-index bedroeg 102.6 in April tegen 103.1 in Maart. Antwerpen Brussel Gent Luik en voorst. 834 99.9 854 102.7 779 98.3 788 101.4 Aanwinst voor ons kunstbezit. De regeering heeft het bronzen beeld "De metaalnijverheid,, van den Brus- selschen beeldhouwer Victor Demanet aangekocht, dat in de Machinehal, op de tentoonstelling te Luik was te be zichtigen, en dat bekroond werd met de gouden medalie. De Orde van het Gulden Vlies. In belangstellende kringen vraagt men zich af of met de verdwijning van het koningdom in Spanje ook de befaamde ge zuir er vooreerst zoetemondjes mee koningdom in Spanje ook de befaamde kweeken, en daarbi, ge zult uw huisge- orde van het Gulden Vlies zal ophouden noten in staat stellen, meer werk te ver- J te bestaan. Deze orde werd in 1430 gesticht door Filips den Goede bij gelegenheid van zijn huwelijk met Isabella van Portugal. Aanvankelijk waren slechts een bepaald getal ridders van zeer hoogen adel lid en later werd de orde geslpitst in een Spaanschen en een Oostenrijkschen tak, waarvan onderscheidenlijk de koning Spanje en de keizer van Oostenrijk groot-meesters waren terwijl van dan af nog slechts vorstelijke personen er deel mochten van uitmaken. Met de verdwijning van het Oosten- rijksche keizerrijk hield de Oostenrijksche tak van de orde op te bestaan en de Spaansche loopt nu hetzelfde gevaar ten zij hier het Grootmeesterschap zou wor den overgedragen aan koning Albert, die ook deel uitmaakt van de orde en op de meest rechtstreeksche wijze in aan merking komt voor deze onderscheiding. De eerstvolgende bijeenkomst der rid- richten.en meteen opgeruimder gemoed. Suiker is een voedingsmiddel, dus niet een snoeperij of weelde-artikel, dat ten zeerste mag aangeraden worden aan iedereen. Wanneer onze landbouwers een be paalde dag een lastig werk hebben te doen, zouden ze, om hun lichaam niet te schaden, moeten meer voedsel gebrui ken, en vooral, meer zetmeel. 't Zou nu niet lukken van hun een bijrantsoen van aardappelen of brood te geven, zonder dat er zich ongemakken zouden voordoen. Maar het zou wel lukken van hen een bijrantsoen van suiker te geven, daar dit onmiddellijk verteert, en dus in ons li chaam geen arbeid vraagt. Ze zullen er daarbij gauw op verlek kerd zijn, en zoo misschien het ellendige overdreven smoren weglaten. Ook onze kinderen mogen veel suiker hebben. ders van het Gulden Vlies zou dan niet te Barcelona plaats hebben zooals het in de bedoeling lag van koning Alfons, maar te Brussel. eekeningen van Vlaamsche mees ters. De Sovjets zullen, te Leipzig, een aantal teekeningen te koop stellen afkomstig uit Russische museums, en waaronder werk van Rubens, Van Dyck en andere Vlaamsche meesters. De stad Antwerpen heeft besloten dat Ary Delen, hulpkonservator van het Plantyn-Moretusmuseum, haar op dien verkoop zal vertegenwoordigen. Ary Delen zal over een bedrag van 100.000 fr. beschikken, waarvan de helft door par ticulieren is gestort. De uitvinder van de lucifers. Het gebeurt meer dat uitvinders in ar moede sterven. Hiervan halen de bladen weer een typisch geval aan, namelijk dat van den uitvinder der lucifers. Deze was een Wurtemberger, een ze kere Johann-Friedrich Kammerer, hoe denmaker van beroep, maar die liefheb berde in scheikunde. Tengevolge van omstandigheden zon der groote beteekenis, was hij in de ge vangenis terecht gekomen, waar hij zijn scheikundige proefnemingen voortzette. Toevallig merkte hij op hoe een houtje met fosfoor bestreken, ontvlamdde lu cifer was gevonden. Kammerer, die na zijn gevangenistijd toelating vroeg om een luciferfabriek te exploiteeren, liep een weigering opdie fabrikatie was te gevaarlijk Inmiddels had Kammerer een partij lucifers verzonden naar Frankrijk en En geland, met het gevolg dat weldra over al fabrieken oprezen. Toen in Duitsch land eindelijk de verbodsverordening werd ingetrokken, vatte ook Kammerer de exploitatie van zijn ontdekking aan. Maar het buitenland had inmiddels de lucifersvervaardiging zoozeer verbeterd, dat de uitvinder niet konkurreeren kon. Hij kende armoede en verbittering en stierf in 1857. Volgende voorvalletje lezen wij in De Standaard van Zondag 26 dezer: "Je ne comprends pas, je suis Wal- lon Aldus begon de vermakelijke historie Vrijdag j.l. in den trein die Leu ven verlaat voor Tienen, te 17 u. 48 en die bediend werd door treinwachter nr 3928. Monsieur s'il vous plait. Ik versta U niet Mijnheer. Votre coupon s'il vous plait. Ik versta U niet Mijnheer. Dit herhaalde treinwachter 3928 ver schillende malen tot hij eindelijk heen ging, zijn gezicht zoo rood als de kam van den waalschen haan. Triomfante lijk kwam hij terug met een werklieden- coupon en er op wijzende Et ga Monsieur Ik versta U niet Mijnheer. Na menige keeren dit tooneeltje te hebben ten beste gegeven, riep hij de hulp in van een werkman van Tele foon en Telegraaf die optreden moest als tolk. Helaas zonder gevolg. Tot eindelijk treinwachter 3928 een notaboekje te voorschijn haalde, het nummer van het rijtuig opschreef met de aanmerking Vous aurez un procés-verbal En te Tienen naar den onderstatie overste. Treinwachter 3928 legde het geval uit aan dien dienstdoenden agent van wien men te hooren kreeg Dat is koppigheid en slechten wil van uwent- wege.'t Is niet aldus dat men het Vlaam sche taalvraagstuk zal opgelost krijgen,,. Proces-verbaal werd opgesteld. Treinwachter 3928 tierde al maar voort in 't Fransch "Je suis wallon, je ne vous comprends pas.,, "Ik versta II niet. Mijnheer, ik ben Vlaming.,, De treinwachter raasde voort, en ik antwoordde hem"Ik ver sta LI niet Mijnheer,,. Moi non plus, antwoordde hij. Hij had dus wel verstaan, maar wilde niet verstaan. Blijft men aldus den gek houden met de Vlamingen tot innige voldoening der Walen... 't En zal. Rusland en de Graankwestie. De houding van de Russische afgevaar digden ter graankonferentie die thans geëindigd is, doet de vrees koesteren, dat ook de eerstvolgende bijeenkomst te Londen van de graanuitvoerende landen tot geen overeenkomst zal leiden. De afgevaardigden van de Sovjets blijken inderdaad gekant tegen iedere inmenging van of in overleg met den Statenbond en zij hebben ook geen ver bintenis willen aangaan betreffende den dumping. Integendeel schijnen de Russen van plan met den dumping nog verder te gaan indien ze te Londen geen vol doening krijgen op het gebied van be stellingen van Russisch graan. Alle merken. Nieuwe en occasies. Comptant en op krediet. GUSTAAF VIDTS, 22, Kattestraat, 22, AALST. Drukkerij "De Koornbloem,, De Vilan- destraat. Aalst, .c

De Koornbloem | 1931 | | pagina 4