Ruwe of Opgeloste PERTJ-GUANO MOREELS, Merk «BE PLOEG» PERU GUANO ruwe en opgeloste Notaricele Annoncen Landbouwers vraagt aan uwen handelaar in meststoffen voor het bemesten uwer velden Het Kalksalpeter in zijn betrekkingen met de Vruchfbaarmaking. merk DE ROODE HOORN (Obleodorff'sche) Wenken over een nitraat bemesting in de Lente Gewapende Hl Kunstmozaïeken DIE U DE GROOTSTE OPBRENGST MET DE BESTE HOEDANIGHEID ZULLEN VERZEKEREN. Het seizoen van de nesten Woonhuizen, Landen en Meerschen H A N D E L SHUÏS Een Schoon Woonhuis Woonhuis met Tuin EENE HOFSTEDE De grond, heeft men dikwijls gezegd, is de zetelplaats van een groote micro- bische werkzaamheid en misschien eenigszins te vergelijken met een uitge breid laboratorium, waar even menig- vuldige als verscheiden vervormingen plaats vinden. Millioenen oneindig klei ne wezens, microben genaamd, wijzigen er namelijk de meest ingewikkelde stik- stofhoudende stoffen. De microben van den grond kunnen uit dat oogpunt geklasseerd worden in twee afdeelingen :*zij die leven in de ver luchte bovenlagen, luchtbehoevende mi croben genoemd, en zij die zich bevinden in de van zuurstof der lucht beroofde middens en die men dampkring smissen- de noemt. I De stikstofhoudende organische stof fen, zooals bij voorbeeld de stalmest, de groene mesten, het bloedpoeder, de pis stof, enz. worden aangevallen door de ammoniakaalvormende microben die de organische stikstof in ammoniakale stik stof omzetten. De vruchtbaarmakende werking van het ammoniak werd, reeds meer dan een eeuw geleden door Davy ontdekt, en de rechtstreeksche opneming van het am moniak, toegepast onder den vorm van sulfaat, werd wetenschappelijk bewezen door Mazé en Muntz in Frankrijk en door Graftiau in België. Zekere planten, zooals de aardappel en de haver, om alleen die aan te halen, schijnen zelfs een vrij kenmerkende voorkeur voor de am moniakale stikstof te hebben. Maar in 't algemeen nemen de oog sten, de peulgewassen uitgezonderd, de stikstof welke hun noodig is, onder den vorm van nitrische stikstof en voorna melijk in den toestand van kalknitraat op. Men noemt nitrificatie, den over gang door microbische werking van ammoniakale stikstof tot nitrische stik stof. De ammoniakaalvorming en de nitrificatie geschieden in de bovenlagen der gronden en zijn het werk der bijzon dere luchtbehoevende microben. Zonder nitrificatie zouden de gronden snel overladen zijn met organische stof fen en zouden ze waarlijk vergiftigd worden, kan men zeggen. Het salpeterzuur door de nitrificatie 1 verwekt, eischt een basis om er zich me- de te verbindende meest gewone basis is de kalk die zich in den grond bevindt, vooral onder kalkaardigen vorm. Die kalkachtige stof, met het salpeterzuur reangeerend, vormt kalknitraat waarvan de werking onmiddellijk is. Wat het synthetisch kalksalpeter be treft, dat op groote schaal vervaardigd en verbruikt wordt, het is volkomen te vergelijken met dat 't welk zich in den grond vormt ten koste der stikstofhou- I dende voortbrengselen, welk zij ook zijn. Kortom, het synthetisch kalksalpeter is een industrieele verwezenlijking die tot uitslagen leidt, welke te vergelijken zijn met die welke een uitvloeisel zijn van den arbeid der microben van de nitrifi catie. De microben die de nitrificatie tegen- gaan en die zich buiten den invloed van de zuurstof der lucht bevinden, handelen in volstrekt tegengestelde richting met de salpetervormende organismen, want zij brengen de nitraten terug tot den staat van salpeterigzure zouten, van j ammoniak, ja zelfs tot den organischen toestand. Zekere denitrifieerende micro- ben lokken zelfs het losmaken van vrije stikstof uit, waardoor deze voor de teelt verloren is. Het beletten van de nitrificatie is vooral te vreezen in gronden die vol water en rijk aan organische stoffen zijn; zoo kunnen de late aanbrengsten van versche stalmest, schadelijk zijn voor de goede benuttiging van de stikstof door j de teelten. In goed bebouwde gronden, voldoen de voorzien van kalk en bewerkt als het behoort, schijnt het beletten van de ni trificatie daarentegen practisch weinig te vreezen zijn. Laten wij nu zien welke de kenmer kendste eigenschappen zijn van het kalk salpeter als meststof. Dit wit, gekorreld zout is oplosbaar en hygroscopisch, dat wil zeggen, zuigt het water op dat zich in de nabijheid bevindt zelfs onder den vorm van damp. Het beweegt zich en verspreidt zich gemakkelijk in den grond, zooals trou wens allnitrische stikstof meststoffen en als alle stikstofhoudende stoffen die de nitrificatie ondergaan hebben, het wordt dus weinig vastgehouden door het op slorpend vermogen der gronden, ook is de verd :eling er van in den grond zeer snel en eveneens gelijkmatig. De planten nemen het met het groot ste gemak op en assimileeren het onmid- delijk; en men kan beweren dat het kalksalpeter door zijn natuurkundige, scheikundige en physiologische eigen schappen de bij uitnemendheid assimi- leerbare stikstofmeststof is. Daarenboven werkt deze meststof er toe mede, een zekeren toestand van frischheid in den grond te onderhouden dit is een zeer gunstige zaak in geval van langdurige droogte, voor de laat onder nomen teelten vooral. Het kalksalpeter verliest zich niet zoo gemakkelijk in diepte als men het vroe ger geloofde; als er een zware regen valt, zakt de meststof tot op een zekere diepte, maar stijgt weder door de aan trekkingskracht der haarbuisjes, om door de wortels opgenomen te worden. De tegenwoordigheid van nitraten in den ondergrond is zelfs zeer gunstig voor de meeste teelten, die hun wortels in den grond doen doordringen tot op een diepte, welke een meter, een meter vijftig en zelfs meer bereikt. De tegenwoordigheid van kalk in het kalksalpeter heefteen heilzamen invloed, niet alleen voor de voeding der planten, maar ook door den grond te beletten zich te sluiten. Wij zouden de landbouwers niet ge noeg kunnen aanraden, eenige vergelij kende proeven te nemen met de stikstof meststoffen in 't algemeen en namelijk de voedende nitrische meststoffen aan een vergelijkend onderzoek te onder werpen. Zooals wij het hier zelf laatst deden opmerken, hebben de menigvuldige proeven, tegenwoordig wetenschappe lijk ondernomen, bijna dezelfde waarde der verschillende nitrische stikstofmest stoffen aangetoond. De aandacht der verbruikers moet vooral gevestigd wor den op de kwestie der prijzenwij zullen hier op dat punt niet terugkomen. Het zal voor de belangstellende personen voldoende zijn de staten van de markt in de dagbladen te raadplegen om den vergelijkenden eenheidsprijs te bereke nen van de stikstof, welke de nitrische voedingsstoffen bevatten. Ondanks de vele raadgevingen en waarschuwingen die hun onophoudelijk verstrekt worden, geven sommigen zich de moeite niet dergelijke vergelijkingen op te maken. Dit is altijd een dwaling, want in deze moeilijke oogenblikken is het van belang, geen enkel punt te ver- waarloozen, dat er toe kan meewerken de winstgeving van de landbouwvoort- brengselen, waar men zich op toelegt, te verbeteren. (Ingezonden) uuxwmmnam ■■■■bh Nu beginnen de vogels hun nesten te bouwen. Het is een heerlijk schouwspel om dat te volgen. Oude nesten worden opgezocht en hersteld; scheuren in mu ren worden uitgebaat. Men ziet meezen egn onderdak zoeken in afgedankte brievenbussen, ergens aan een boom gespijkerd, of zij gaan neste len in de holten van de standbeelden. De zwaluwen komen hun modderen nest bouwen in de stallen en de schuren. Men ontdekt soms nesten in de kransen van de kruisen op de begraafplaatsen. Het is bekend dat, zes jaren achtereen, een paar kraaien zich gingen vestigen op een windwijzer, op het Beursplein, te New Castle. Een uitgeholde kokosnoot, een oude schoen, de zak van een versie- jas worden door de vogels bezet. Men vertelt dat een paar roodstaart- jes hun nest hadden opgemaakt op een afgedankte lokomotief. Zekeren dag stoomde deze wegde vogels reden mede. De natuur te volgen in al haar uitin gen, is een wijze bezigheid. Vooral nu, in het seizoen van de nesten, nu de vo gels beginnen te zingen en de merel daar bovenuit zijn blijmoedig liet slaat, veel waar te nemen en te genieten genot dat daarenboven niets kost. de natuurlijke, volledige meststof past voor alle teelten en verzekert rijke oogsten. is er een Er heerscht een gevaarlijke strekking welke de landbouwers er toe brengt om de voortbrengingskosten hunner teelten te verminderen, in de Lente alleen maar een nitraatbemesting toe te passen. Deze bemesting zou de Lente en herfstbemes- ting. welke naar hunne meening te koste lijk valt, moeten vervangen. Deze manier van handelen, hoeft het gezegd, druischt tegen de voorschriften der minimumwet in, en ieder landbou wer weet bij ondervinding hoe noodza kelijk het is aan de eischen dezer wet te voldoen. Het opnemen en verwerken der stik stof gebeurt maar naar verhouding der in den grond voorhanden zijnde potasch en fosfoorzuur, en onloochenbaar is het dat een deel der zoo gemakkelijk oplos bare stikstof, door de plantenwortels niet zal opgenomen worden, en, zuiver ver loren, meegesleurd worden in den on dergrond. Dit verlies, welke dubbel duur komt te staan, daar de eenheid stikstof twee maal zooveel kost als een eenheid fos foorzuur of potasch, is, hoe eigenaardig dit ophet eerste zicht ook lijkend, eer der voordeelig voor den plantengroei. Het is immers waar dat het groote na deel van een uitsluitende stikstofbemes ting niet zoozeer bestaat in de geldver spilling, maar wel, en vooral in de stoor nissen die deze bemesting in het planten leven veroorzaakt. De stikstof, eersterang bestanddeel voor alle levende wezens, en welke vooral in de edelste deelen van het or ganisme is te vinden, moet niet be- schouwd worden als een volledig voed sel welke op zich zelf kan volstaan voor de behoeften der plant. Het is bedrog en schijn de zweepslag welke in de Lente bekomen wordt door het onberedeneerd toedienen van een nitraatbemesting, wanneer geen volledi- j ge bemesting vooraf ging, of te minste zulk eene bemesting welke de twee an dere hoofdbestanddeelen, potasch en fosfoorzuur, bevat. Opdat de plant hare natuurlijke ont wikkeling zou krijgen, en in gunstige voorwaarden zou komen tot het doel waardoor zij door den mensch geteeld wordt, n.l. het voortbrengen van vruch ten, is een evenwichtstoestand verschil lend voor elke soort, tusschen de ver schillende voedende elementen noodig. De stikstof helpt vooral de vorming van blad en zaadhet fosfoorzuur heeft een overwegende invloed op de vorming der steunweefsels, en potasch helpt tot vorming van zetmeel en suiker. Duidelijk blijkt hieruit dat een bemes ting welke uitsluitend berust op een lentebemesting met nitraat, nooit sterk stroo kan geven, welke aan de guurheid van het weder kan weerstaan. Even duidelijk komt het voor dat zulk een eenzijdige bemesting bij de beet een overdreven ontwikkeling geeft aan de groene deelen, en het suikergehalte laag moet zijn. Zoo ook bij de aardappel zal, bij een verbroken evenwicht, de voeding der gestoorde ontwikkeling van blad- en wortelstelsel een vermindering van het zetmeelgehalte voor gevolg hebben. Ieder landbouwer die, om financieele of andere redenen, aan zijn teelten in de lente een nitraat bemesting toedient, bij uitsluiting van toediening der andere elementen gedurende de lente, of in den herfst, begaat een grove landbouwkun- i dige fout, en verknoeit een dure mest stof die bij doelmatig gebruik goede uit slagen zou gegeven hebben. Het is verkieslijker niets te strooien, dan een uitsluitende nitraat bemesting. Daarbij bestaat er toch nog een ander middel, buiten het crediet, om, wanneer het volstrekt noodig is, een geldkwestie te verhelpen. j Vast en zeker volstaat het de voeding der planten, in verhouding met de andere voedende elementen te verminderen, j Deze bemesting moet noodzakelijk de biogenische bestanddeelen, in gepaste verhouding bevatten. De oogst zal kleiner zijn, maar deze bekrimping zal tenminste harmonisch en zonder verlies voor uitspoeling in den j grond, en zonder het leven der plant te schaden, gebeuren. Joseph Hermans Rigutto 37, Zoutstraatpoort, 37, Aalst - Tel. 460 Studie van Notaris BRECKPOT te Aalst. Studie van Gewapende vloeren in mozaïek-gra- nito of beton. Alle modellen Pomp bakken, Kolommen, Muurbekleeding, Dorpels, Schouwen, Bladen voor tafels, toogen, Spoelbakken, Verzijpen, Graf monumenten. Indien Gij slechte planken vloeren bezit, laat deze beleggen met gewapende granito Onbreekbaar Dagelijks zichtbaar. Al onze waren zijn voorzien van het noodige ijzer. Notaris DE te Aalst. WINDT, Openbare Verkooping van te Hofstade, Lede, Gysegem. Notaris DE WINDT te Aalst, zal met de pleegvormen der wet van 12 Juni 1816 openbaar verkoopen Gemeente Hofstade 1) Huis met stal, remisie en tuin op de Blekte, groot 1 a. 50 ca. Openbare Verkooping van Een Schoon te Lede, Dreefstraat n° 1 en Statiestraat. De notaris BRECKPOT te Aalst, zal namens wie het behoort openbaar ver koopen Gemeente Lede. Een schoon welgelegen handelshuis met aanhoorigheden, inrijpoort, werk huis, stalling en hof gestaan en gelegen te Lede, Dorp, uitmakende den hoek der Dreefstraat en der Statiestraat, gemerkt n° 1 in de Dreefstraat alwaar het eene breedte heeft van 11 meters, met eene grootte van 3 a. 50 ca. Den eigendom bevat gelijkvloers in rijpoort, winkel, keuken, achterkeuken, slaapkamer, werkhuis, stalling, W. C., aftrek en uitgemuurden hof. Op het verdiep 3 slaapkamers, trap zaal, groote zolder. Onderaardsch provisiekelder. Dezen eigendom is voorzien van gaz, electriciteit, pomp en regenwaters. Bewoond door Mr. Gustaaf Cornelis- De Cock. Kortelings ingebruiktreding. Ingesteld 90,000 fr. Laatste Zitdag Maandag 4 Mei 1931, om 2 uren namiddag ter herberg "In St. Anna,, bij den heer Joseph Van Neck, Dorpplaats, te Lede. Openbare Verkooping van te Meldert, Parijs. De notaris BRECKPOT te Aalst, zal namens wie het behoort ten overstaan van den heer Vrederechter van 't Kan ton Aalst overgaan tot de openbare ver kooping van Gemeente Meldert. Een woonhuis met aanhoorigheden, koer en hof gestaan en gelegen te Mel dert, Parijsstraat, n° 27, met eene groot te van 3 a. 20 ca. Bewoond door Mad. wed. Jan Frans Joostens-Vereertbruggen. Kortelings ingebruiktreding. Laatste Zitdag Donderdag 7 Mei 1931, om 2 uren namiddag op het Vredege recht te Aalst, Kapellestraat. Openbare Verkooping van een te Aalst, Gentschesteenweg, 224. De Notaris DE WINDT, te Aalst, ter tusschenkomst van zijn ambtgenoot Meester BRECKPOT, Notaris teAalst, zal namens wie het behoort, openbaar lijk verkoopen Stad Aalst. Een woonhuis met achtergebouw en aanhorigheden en hof, te Aalst, Gent schesteenweg, 224, sectie C, nr 1246q, groot 1 aar 90 ca. Deze eigendom bevat Gelijkvloers ingang, voorplaats, ach terplaats en keuken, achtergebouw, W. C. koer en hof. Verdiep twee groote slaapkamers en daarboven zoldering. Verders nog een provisiekelder. Hij is voorzien van electriciteit, pomp en regenwater. Opmiddellijke ingebruiktreding. De eigendom is zichtbaar den Maan dag en Donderdag van ieder week van 2 tot 4 uur namiddag. Eenige Zitdag Dinsdag 12 Mei 1931 om 2 uur namiddag, ter herberg van den heer Gustaaf Keymeulen, aan de Graanmarkt, te Aalst. Bewoond door Benoit Thomas. 2) Een huis met stal en tuin, neven voorgaande, groot 1 a.30 ca. Bewoond door Arthur De Saedeleer, 3) Huis met schuur, stallen en hof, ne ven koop 2, groot 3 a. 8 ca. Bewoond door Alfons De Smedt. 4) Huis met stal en tuin op den Kor- tenhoek of Zypstraat, groot 1 a. 74 ca. 5) Huis neven voorgaande, groot 2 a. 19 ca. Bewoond door A. Maesschalck. 6) Huis neven voorgaande, groot 1 a. 75 ca. Bewoond door Petrus Bruylandt. 7) Huis neven voorgaande, groot 1 a. 75 ca. Bewoond door Camille Pappaert. 8) Perceel land op Torenveld, groot 20 a. 95 ca. GebruikersR. Matthijs, J. Clinckaert, Wed. L. Triest en de be woners der koopen 4 tot 7. 9) Perceel meersch op de Wee, groot 20 a. 30 ca. Gebruiker Kam. De Wilde. 10) 11) en 12) Eenen meersch op Kers- driesch, groot 68 a. 70 ca. Verdeeld in drie loten van 22 a. 90 ca. elk. Gebrui ker Leo Hertsens. 13) en 14) Perceel land op Over- broeck, aan den steenweg, groot 37 a. 90 ca. Verdeeld in twee loten 18 a. 13 ca. en 19 a. 77 ca. Gebruikers Camille Roelandt en Felix Pannekoek. 15) 16) en 17) Land en meersch op Biesterveld, groot 41 a. 42 ca. Verdeeld in drie loten 2 van 17 a. elk en 1 lot van 7 a. 42 ca. Gebruikers Evarist Oos- terlinck en Camille Huylebroeck. 18) 19) en 20) Een perceel land op Koningshof aan de Kluizestraat, groot 63 a. 40 ca. Verdeeld in drie loten 2 van 24 a. eiken 1 lot van 15 a. 40 ca. Gebruiker Theof. Everaert. 21) Perceel land op de Stuykte, groot 32 a. 34 ca. Gebruiker J. Schuddinck. 22) Perceel weide op Stiangersveld, groot 34 a. 90 ca. Gebruiker Petrus Van Caekenberghe. 23) Perceel land op Baardebrug, groot 12 a. 60 ca. Gebruiker Valery Saeys. 24) Perceel land op Dorst, groot 19 a, 53 ca. Gebruiker Petrus Pollyn. 25) Perceel land op Molenkauter, groot 9 a. 40 ca. Gebruiker D. Coppens. 26) Perceel land op Rentelaer, groot 15 a. 75 ca. Gebruiker Frans Roels. Gemeente Lede. 27) en 28) Een perceel land op Ledes- hauwken aan de Bresilie-straat, groot 42 a. 30 ca. Verdeeld alsvolgt: koop 27 21a. 8 ca. Gebruiker Pros. Verycken, koop 28: 21 a. 22 ca. Gebruiker Theof. Coppens. 29) 30) 31) 32) en 33) Landen meersch alsvoren, palende aan voorgaande koo pen, groot 1 ha. 13 a. 67 ca. Gebruikers Th. Coppens, F. Roels en R. Luwaert. Verdeeld alsvolgt Koop 29land en meersch 22 a. 18 ca. Koop 30: land 22 a. 18 ca. Koop 31land 18 a. 47 ca. Koop 32land 25 a. 42 ca. Koop 33land en weide 25 a. 42 ca, 34) 35) 36) en 37) Land en meersch op Sterrewal, groot 94 a. 60 ca. Verdeeld in 4 gelijke deelen van 23 a. 57 ca. elk. Gebruiker Leopold Overdenborger. Gemeente Gysegem 38) 39) 40) en 41) Een perceel land op Winninck, groot 94 a. 30 ca. Verdeeld in 4 koopen 23 a. 57 ca.; 23 a. 57 ca.; 23 a. 58 ca. en 23 a. 58 ca. Gebruikers Frans De Wilde, Theofiel Baeyens, Jo zef Van Gysegem, Ad. Moens en Leo Van Sinay. 42) 43) en 44) Een perceel land op de Winninck, groot 63 a. 40 ca. Verdeeld in drie koopen 21 a. 13 ca.; 21 a. 13 ca. en 21 a. 14 ca. Gebruikers Alois Roelas, Ben. D'Haese en Rob. Keymeulen. 45) en 46) Een perceel meersch ge schikt voor bouwgrond in het Dender- land aan de Denderstraat, groot 38 a. 34 ca. Verdeeld in twee koopen van 19 a. 17 ca. elk. Gebruiker Fr. De Pauw. Enkele Zitdag Donderdag 7 Mei 1931, om 1 nanoen ter Zittingszaal van 't Vredegerecht te Aalst, Kapellestraat. Voor verdere inlichtingen en voor de plans der te verkoopen goederen wende men zich bij den notaris. Door woonstverandering. Openbare Verkooping van met Boomgaard en 1 uin te Nieuwerkerken, Dries. Notaris DE WINDT, te Aalst, zal openbaar verkoopen Een woonhuis hebbende drie plaat sen, verder schuur, koestal, varkensstal, 2 aardappelkelders, boomgaard en tuin te Nieuwerkerken, Dries, nr 12, groot 13 aren 54 ca. Op te leggen voor fruit- en andere boomen 2000 fr. Bewoond door den verkooper Pol. Lievens-De Vuyst. Ingebruiktreding Vier maanden na de verkooping. Enkele Zitdag Maandag 11 Mei 1931 om 3 uur nanoen, ter herberg In de Vier Wegen bij Julien Ghysels, te Nieuwerkerken, Dries. (Zie vervolg Notariëele Annoncen 7blz.

De Koornbloem | 1931 | | pagina 6