AMMONIAK- SULFAAT De Valorisatie der Tarwe Berichten HET PEE KLAK!!! KOPPERS KASBONS KREM A Verkoopprijzen Inlandsche Granen Vergadering van den Hoogeren Landbouwraad J eugd vereen iging Redt II Zeiven De stikstothemesfcing der graslanden vermeerdert de opbrengsten en ver- betert de hoedanigheid van het voeder» is de meest aanbevolen stikstofmeststof wegens zijn regelmatige en aanhouden' de werking. Men diént het toe na elke maaiïng of elke afgrazing. Herzele Kolen Landkalk W itloofsyndikaten Plantaardappelen Vernietiging van Onkruid» Technische Diensten Duiveneten Rupsen Melkvoortbrengst Doodsbericht Sodanitraat van CHILI» In het verslag over de vergadering van den Hoogeren Landbouwraad, ver schenen in ons vorig nummer, hebben onze lezers gezien dat door de Hooge Vergadering aan de Regeering maatre gelen zouden voorgesteld worden om de prijzen der tarwe te valoriseeren, d. w. z. terug op een normaal peil te bren gen. We willen hierover enkele woor den meer zeggen. De prijs der tarwe bedroeg over de vier eerste maanden van 1929, toen we de toestand als normaal beschouwden, gemiddeld 161,35 fr. Gedurende het eerste kwartaal van 1930 was hij geval len op 142,10 fr. en van Januari tot April 1931 werd nog amper 85.47 fr. ge middeld betaald, hetzij in 1931 een ver mindering van 47 tegenover 1929 en nog 40 °/0 tegenover 1930. Er is dus wel reden om te valoriseeren Het is wel onnoodig nog verder te onderzoeken welke de oorzaken zijn de zer geweldige prijsdaling, het is voor al de bedrijfstakken waar en 't werd reeds honderd maal gezegd en geschreven te veel voortbrengst en te weinig ver bruik. Het is ook overbodig en onnuttig langer jammerklachten te slaken, 't helpt niets.Nu ze echter zinnens zijn maat regelen voor te stellen aan den Mi nister van Landbouw, die deze dan aan de Regeering moet onderwerpen vóór ze in Kamer en Senaat ter bespreking gelegd worden, willen we toch ook een woordje meepraten Onze lezers weten, we schreven hier over in De Koornbloem van 29 Maart en 5 April, dat de Belgische maalderijen zich bereid verklaarden 5 t. h. inlandsche tarwe te gebruiken bij de vervaardiging van meel bestemd voor binnenlandsch verbruik, en beloofden tevens de binnenlandsche tarwe te beta len aan 100 fr. de 100 kg. We waardee- ren ten zeerste dit gebaar vanwege de maalders en we bekennen eerlijkheids halve dat de prijzen ook een weinig ge stegen zijn. Men kan ons echter niet ten kwade duiden dat we met deze "belofte,, niet heel en al voldaan zijn, wat we reeds vroegen in ons artikel van 5 April en wat de Hoogere Landbouwraad nu ook voorstelt, houden we nu nog meer dan ooit staan Wij vragen dat het verplichtend gebruik van inlandsche tarwe bij de broodbereiding bij offciëe- len maatregel worde toegepast. We dringen ook en bijzonder aan dat deze verplichte regeling niet te lang mag uit blijven, opdat we weeral niet voor een voldongen feit zouden staan en bescher ming zouden krijgen wanneer de oogst reeds grootendeels verkocht en ver bruikt is, zooals verleden jaar. Er is dus sprake dat men de maalders zou verplichten 5 t. h. inlandsche tarwe bij het broodgraan te voegen. Wij twij felen er sterk aan dat hierdoor al onze tarwe zou kunnen aan den man gebracht worden en 't ware heel wat voorzichti ger, zooals trouwens ons standpunt is, wil men geen halve maatregelen treffen, ineens een hooger t. h. vast te stellen. Op de vergadering van den Land bouwraad werd nog een andere maatre gel in 't vooruitzicht gesteld. Er zou na melijk een bijzonder fonds ingesteld worden, waarin bij den aankoop van vreemde tarwe een zekere nog te bepa len som zou gestort worden, die dan ten goede zou komen aan de inlandsche tarwe- en rogge-verbouwers, in verhou ding van de grootte hunner velden. Worden er b.v. 20 millioen zakken vreemde tarwe ingevoerd en zouden de maalders 20 frank per zak moeten beta len (zooals door sommigen vooropgezet wordt) dan kwam 400 millioen ten goede aan het Fonds.dat dus zou verdeeld wor den tusschen de tarwe- en rogge-ver bouwers. Deze maatregel beteekent steun voor den landbouw, dus we sluiten er ons bij aan, al verduiken we niet dat de practi- sche verwezenlijking niet gemakkelijk zal gaan. Dit beteekent echter niet dat we ons goedschiks bij dit alles neerleg gen, indien mocht blijken dat geen vol doende waarborgen worden geboden voor de uitvoering dezer plannen. Uit dit alles blijkt dat men zich ern stig gaat bekommeren met het tarwe- vraagstuk, het kan niet anders dan ieder een verheugen, al is 't meer dan tijd.Na- tuurlijk verwachten we niet alles van den Staat en t zal niet mogelijk zijn in een handomdraai de verschillende inge wikkelde vraagstukken op telossen. Het is trouwens een internationale wantoe stand die ook best door een onderlinge overeenkomst tusschen de onderschei dene landen zou geregeld worden. We mogen hierop echter niet te veel hopen, want geen der verschillende In ternationale Graanconferentie's leidde tot een practisch resultaat. We koken dus best naar eigen beliefte, zoo goed mogelijk, ons eigen potje Verleden Woensdag werd dus een nieuwe vergadering van den Hoogeren Landbouwraad gehouden, waarop bij zonder de kwestie van den invoer van uitheemsch vleesch en het verbruik in België besproken werd- Na beraadslaging werden volgende wenschen algemeen door den Raad aan genomen de perekwatie van de invoer rechten op het vleesch voorrang voor het inheemsch vleesch bij het verbruik in het leger verbod om te Zeebrugge vleesch voor het inlandsch verbruik te slachten. j Het zijn nagenoeg dezelfde besluiten die wij verdedigen en waarover meer uitleg gegeven wordt in het hoofdartikel Onze veeteelt in zijn bestaan be dreigd Eeti buitenkansje Dinsdag 7 Juni, Kermis, hebben we in ons lokaal De Koornbloem,, Groo- te Markt, te Aalst, een gezellig samen zijn om 6 uur. Deze maal zijn alle leden zonder één enkele uitzondering op post, 't belooft er plezierig toe te gaan 't zal er span nen en niemand wil of mag afwezig zijn Iedereen is welkom Als magazijnier voor het magazijn Herzele werd benoemd den heer Jules BAUWENS broeder van onzen ieverigen magazijnier van Sint Lievens-Essche, M. Oscar Bauwens. De heer Bauwens is een boeren zoon van Steenhuize, uit een zeer gun stig gekende landbouwersfamilie. We wenschen onzen nieuwen maga zijnier veel geluk en we hopen dat hij de belangen van Redt U Zeiven ten volle zal dienen. Onze leden zullen met genoegen ver nemen, dat wij een schip kolen aankoch ten, dat rond 10 Juli zal aankomen. Het zal aanleggen in Idegem, vervolgens in Santbergen, Ninove enz. Al onze leden welke voordeelig aan den Dender lossen, zullen dus on middellijk bij hun zaakvoerder de hoe veelheid moeten opgeven die zij noodig hebben. Om onze afdeelingen langs de Schel de gelegen het voordeel te gunnen zich goedkoop kolen aan te schaffen, kochten wij een tweede schip kolen aan, dat wij tegen 18 Juli verwachten in Schellebelle, om vervolgens te gaan naar Wichelen en Schoonaarde. Dat de leden die hier van kunnen genieten zich ook bij hun zaakvoerder laten inschrijven. Wij drukken er op dat de zaakvoer ders ons tijdig de ingeschrevene hoeveel heid laten kennen, opdat wij alles voor het best zouden kunnen regelen. Wij willen er bijvoegen dat de kolen goed zijn en goed gebrokt en iedereen voldoening zullen geven. Onze afdeelingen in het Payottenland kunnen samen inschrijven om te laden op wagon tram Ninove. Tegen de knolziekte der rapen zal men voordeelig eene lichte dosis kalk toedienen. Wij kunnen voordeelig alle soorten landkalk leveren Maffles, Soignies, Doornijk enz. Onze leden hebben alle belang prijzen op ons bureel te vragen. Ge zien de goede stand der aardappe len van ons plantgoed, komen reeds vra gen voor inschrijvingen van planters. Deze mogen reeds gevraagd worden. Van prijs is nog geen spraak, maar alles zal zooals altijd aan de beste prijzen worden geleverd. Dat "Hedit,, het ideaal middel is voor i het vernietigen van onkruid, gras, enz. op gaanpaden en koeren is bewezen. Wij ontvangen verschillige vragen, hoe Hedit moet gebruikt worden. Dit is heel eenvoudig. Men laat 1 a 2 kgr. oplossen in 100 liter water en gebruikt het naarmate er veel of weinig onkruid is 1 a 2 liter per vierk. meter. Hedit is in onze magazijnen verkrijg baar. Wij brengen ter kennis onzer leden dat we van heden af onze technische diensten gaan uitbreiden. We gelasten ons speciaal met 1. Maken van plans en uitvoering van alle draineerwerken 2. Maken van plans en toezicht op den bouw van hofsteden en landelijke woningen 3. Het leveren aan speciale prijzen van draineerbuizen, dakbedekkingen eternit en Pottelbergsche pannen; 4. Het leveren aan speciale prijzen van kalk en ciment, rijnzand, gravier, kasseisteenen. makkadam voor wegen enz. enz, Aan het hoofd van dezen dienst is van heden af als leider aangesteld de heer Frans Callebaut, landmeter-tech- nieker. Inlichtingen worden kosteloos gege ven, plans en bestekken volgens over eenkomst. Het boek van den plezanten Moorse- laar is eindelijk verschenen. Vraagt het persoonlijk, of schriftelijk bij B. Putteman, Baardegem of bij A. Van den Broeck, Herdersem. De leden worden dringend verzocht al de ledige mandjes of ander inpakma teriaal dat nog in hun bezit is, af te leve ren aan hun zaakvoerder. De zaakvoer ders zullen ze op hun beurt afleveren aan het hoofddepot. Al de mandjes goede en beschadigde moeten ingeleverd worden. Wij drukken er op dit zoo spoedig mogelijk te doen, daar wij dan slechts de afrekeningen van het verloopen seizoen kunnen opmaken. Zoo uwe fruitboomen kapot gaan van 't ongedierte, moet ge dat niet met ge kruiste armen bekijken We verkoopen U een produkt, dat U in water mengt en door besproeiing al de woekerdieren doodt. Vraagt het op onze bureelen of aan onze zaakvoerders Van alle kanten komt nieuwe vraag naar onzen specialen DROOGEN PULP dewelke door zijne rijkheid aan suiker eene groote vermeerdering geeft aan melkvoortbrengst. Wilt U dat eens beproeven tusschen uw gras- en klavervoeding Op aanvraag van vele leden-duiven- liefhebbers hebben we een SPECIAAL VOEDER samengesteld, dat met geen enkel ander op gebied van bereiding noch van sa menstelling te vergelijken is. Alleen gra nen van prima kwaliteit werden ervoor gebruikt. Vraagt stalen of doet eene proef be stelling. De familieleden of vrienden van af gestorven leden van Redt U Zeiven vergeten niet een doodsbericht te zen den aan het bureel van het blad. Het bericht wordt kosteloos opgenomen. Neemt nota van de volgende ver klaringen Onze haver wordt gekuischt alvo rens te pletten en niet met water ge mengd zooals het algemeen gebeurd. Onze rogge-, gerst- en tarwemelen worden ZUIVER gemalen. Vergelijkt met deze van de concurrentie. Verge lijkt onze fijne maling. Onze lijn- en aardnootmelen zijn zuiver en zonder toevoeging van water noch stof. Onze zemelen zijn niet gemengd met pellen van geener waarde, maar extra zuiver. Onze melkschilfers en melknoten zijn van hoog gehalte en oordeelkundig samengesteld. Onderzoekt en oordeelt Stallenprijskamp in 1931 BERICHT. Er wordt herinnerd aan de belanghebbenden dat de vragen tot deelneming moeten ingediend wor den voor 30 dezer maand. De inschrijvingen moeten schriftelijk genomen worden bij den heer Voorzit ter der Landbouwkamer (Provinciaal Bestuur), te Gent, ofwel bij den heer Weynants, Staatslandbouwkundige, te St Amandsberg, Bouwmeesterstraat, 44 ofwel bij de Vereeniging waarvan de aanvragers lid zijn De Voorzitter, Art. Van der Linden. Sinds twee jaar werden geenej kas bons der S. M. Redt U Zeiven meer uitgegeven en werden slechts gelden aanvaard op een spaarboekje. Plaatsingen op spaarboekje zijn zeer gemakkelijk voor korten termijn, gezien men dagelijks kan bijstorten en afnemen. Voor vaste plaatsingen zijn er vele lieden die kasbons verkiezen op 5 jaar. Deze bons geven dit voordeel dat ze aan drager zijn en kunnen verhandeld worden zooals bankbiljetten. Gezien de menigvuldige vragen onzer leden zullen we opnieuw eene reeks kas bons uitgeven op 5 jaar, alle jaren uit- keerbaar, met een intrest per zesmaan- delijkschen koepon van 5 °/0 netto. Deze kasbons zijn van heden af ver krijgbaar aan onze winketten te Aalst. HBSBSB eHBHSN SKUm» 9»»SaaR!S««! Aalst. Vaandelinhuldiging. Op ln Zondag der Kermis-Aalst wordt het vaandel ingehuldigd der af- deeling Aalst van het Nationaal Ver bond der Invalieden. Die stoet die bij die gelegenheid wordt ingericht, zal te 3 uur stipt aan 't station gevormd wor den en zal de bijzonderste straten der stad doortrekken. Het vaandel zal te 4 uur 30 overhan digd worden en 's avonds wordt een prachtig kunst- en beiaardconcert gege ven. Te 9 uur verlichting. tt is een prima voeder dat door iedereen moet beproefd worden voor Melk-, Kweek- en Pluimvee, ook voor Zwijnen. Groofe rijkheid aan voedingsstoffen. Gezondheid. DOET EEN PROEF Om Uw weiden in een beteren staat van op brengst te houden Het is voor niemand een geheim, dat een tweede snede geen zoo rijke op brengst is als de eerste. Doch ge kunt daar aan verhelpen zoo ge onmiddel lijk na het wegvoeren van het hooi, aan Uw weiden een dosis van 150 tot 200 kilo Sodanitraat van CHILI per Ha. toedient. Geef aan Uw weiland een bijzon dere verpleging met Sodanitraat van CHILI, de natuurlijke alkalische stik- stotmest, want het gras bekomt hier door een grootere voedingskracht, en door zijn weelderigheid wordt gij in de mogelijkheid gesteld twee, ja zelfs driemaal zooveel stuks vee op Uw weiland te houden als vroeger. Zaterdag 27 Juni 1931 voor dïtwet eerste dagen der week Aaisi Eppegem Per 100 kilos genomen. De magazfjnen Aalst zjjn open alle dagen van 7 l/4uur tot 12 uur voormid- dag en van 1 tot 2 1 /2 uur namiddag. 's Zaterdags ven 7 1/4 »et 11 uur. A) Voeders en Eetwaren, (Alle voeders ea eetwaren worden verkocht zonder zakken, behalve deze speciaal aangeduid m. z. (met zakken), I. Granen en Voederzaden t Maïs Plata nieuwe 69.00 Cinqttantiao roods nieuwe 88,00 Haver witte 125,00 Haver gekuischt en geplet 131,00 Haver bruine 102,00 gekuischt en geplet 108,00 Gerst 90,00 Tarwe oude (witte) 15.00 Rogge 85.00 Ljjnzaad 2.50 2. Koeken. Lijnkoeken 35/42 123,00 Lijnkoeken gebrokeu 126,00 Aardnootkoek 55/60 123,00 Aardnootk. 55/60 gebroken 126,00 Cocoskoek (witte) m. z. 130,00 3. Meelsoorten. Amerik. Hjnmeel 35/42 129,00 Aoterikaansch ljjnmeel m. z. 132,CO Aardnootmeel 55/60 extra 129,00 Aardnootmeel m. z. 132X0 Zuiver tarwemeel 123,00 Tarwe voedermeel ÏOO.GO Roggemeel 93,00 Havermeel 137,00 Gerstem eel 98.00 Gerstebloem 130,00 Maïsmeel 79,05 Maïsfeed m. z. 110,00 Maïsgluten "Krema,, per 70 kg. 67,50 Maïsbloem m. z. 110,00 Boekweitmeel 172,00 Varkensmeel nr 1 voor viggens 137,00 nr 2 voor loopers tot 70 kg. 127,00 nr 3 voor vark. bov" 70 kg. 117,00 4. Bloem en Afval, Bloem 00 130.00 Bloem 000 138,00 Kriel (witte) 100.0C Kortmeel 75,00 Zemelen Fransche 65,00 5. Verschillende Voeders. Melknoten U. D. S. 34/37 113,00 Melkschilfers 30/35 112,00 Suikerstroo 53,00 Gemelasseerde Ifjrspellen 58,00 Droge pulp witte m. z. 78,00 B) Meststoffen. (Alle meststofien worden verkocht zakken inbegrepen, behalve dezs waar speciaal los is aangeduid). 1. Stikstof meststoffen. Gekorrelde nitraat 15 1/2 16 166.00 Nitraat 15 1/2 tot 16 164(0C' Ammoniaksulfaat 20/21 (gew.) 124.00 20/21 (synthetische) 127,00 Kalksalpeter 15 1/2*/. 152.00 Cyanamide 17 127,00 Kloorammoniak 24 °/0 176,00 (N itrophosphorite) 2. Fosfoorzuurmesten. Superfosfaat 16 42.00 Superfosfaat 14 38,00 Supra A 22/23 °/o 58.00 Supra B 22/23 42.00 IJzerslakken 15/20 fosfoorz. 36.00 Bernard fosfastt 42,00 3. Potaschmesten, Sylviniet uit Elzas 15/18 pot. 40,0o Sylviniet 15/18 (los) 37.30 Qoorpotasch 40 102,00 los 40'/. 99,00 Potaschsulfaat 48 50 171.00 4. Verschillende Guano De Ploeg 7X10X2 153.00 "De Roode Hoorn„7X10X2 153.00 Klavervet 5 fosf. 5potaach 46.00 Klavervet 10 fosf. 10 pot. 62,00 Opgeloste Union 6X10X8 122,00 Raapkoek los 85,00 gemalen m. z. 93 00 C) Verschillende Duiveneten 1,40 Keukenzout 0.50 Turf (per baal circa 100 kg.) 35 00 Klaverzaad (Lokerseh) 17.00 BLAUWEN ALUIN 5 30 Insekten vernietiger R. V. 46 00 D) Kiekenvoeders Oesterschelpen (grove) 70,00 (fijne) 75 00 Vlecschmeel 65/70 eiwit en vet 2.90 Vischmeel 60 eiwit 3,5 vet 3.40 2,4 "Io zout 17 fosf. Kiekenrfist 2,00 Beenderfosfaat 3,00 Graanvoeder (voor leghennen) 1,05 .Korrelvoeder I (vooV"l.°°,p",d") 1,20 1,50 Meelvoeder III mm 1,95 1,40 1,70 2,40 mnnsya Middeoprijzen der op de beurs van Gent van 26 Juni 1931. haver 105-115 U TI voor poeljen u\ 6 weken rvoor kiekjes min nis 6 weken J voor lo«loopende\ hennen II (voor6^" III (v#°,r kiekje» mia\ als 6 weken N. B. Deze prtfzeo gelden voor hoeveelhe den van 10,000 kil. van ééne waar, vrij op wa gon vertrekstatie. overdrachttaks betaald Inlandsche tarwe 100-110 rogge 70-75

De Koornbloem | 1931 | | pagina 2