Heel de Wereld rond BANQUE CENTRALE DE LA DENDRE Het leven is zoo schoon.,* Onze Reis naar 't Westland Schurftziekte bij Appelen en Peren. flS.S'5'" STfOKSTf®!? Yoor ai uie geldplaatsingen eo is ecne goede Dekmeststof. Zondag 28 Juo,i^l93i Het leven, och, Het is zoo schoon Er zijn zoovele dingen Dat zij ons hart Tot liefde steeds En tot bewondring dwingen Ziet, langs den weg, Bij lentedag, Er staan zoovele bloemen Met kleêken aan Zoo kleurenrijk Dat zij niet zijn te noemen En vogelkens Die, als zij hoog In 't wijde luchtruim hangen, Of zitten in De boomen, ons Verkwikken met hun zangen De nacht is soms Zoo mooi, wanneer Het maantjen hangt te blinken En heerlijk is De westerkant Wanneer de zon gaat zinken Wie is hij die Langs boomerei Niet geerne doet zijn ronde Te najaar, als Bij stormgeweld Het loover gaat ten gronde En 's winters, als Uit grauwe lucht De wilde regens gieten, Of vlaag op vlaag Het vlokskens sneeuwt, Is ook wat te genieten Er zijn ook vrouw En kinderkens, Ook vader, moeder, magen En vrienden ons Gegeven tot Een troost in droeve dagen En bieden wij Wat hulp in nood Aan hen wien 't leven griefde, Dit maakt nog 't meest Ons 't leven schoon Als wij het doen uit liefde En komt er al Een kwadeMag Wij mogen wel wat lijden Dit ook is schoon En 't leidt ons tot Het Eeuwig-schoon verblijden Fons Van de Maele. (4e vervolg) Op 't oogenblik dat wij in de kwee- kerij van den heer Van der Haag te Loodsduinen vertoefden, was het werk volk juist bezig met de planten te behan delen: snoeien, overtollige bladeren weg nemen enz. Dit alles werd reeds in een vorig artikel breedvoerig beschreven. De verwarming der kassen verschilt hierin dat een verwarmingsbuis is aan gelegd onder de grondoppervlakte om deze te verwarmen, terwijl een tweede bovenaan den nok van den dubbelen bak haar warmte uitstraalt. Twee bui zen voorzien dus in de verwarming van gansch den bak, zoo onder als boven den grond. Wanneer men een bodemwarm- te van 20° graden Celsius hierdoor ver kregen heeft, kan men met deze teelt reeds lukken. Men zet slechts éên plant per eenruiter. De onkosten bedragen per eenruiter tot 8 Belgische franken, doch als men weet dat een grootvruch- vruchtige komkommer tot 3,40 fr. ver kocht wordt, kan men al tot het besluit komen dat de Hollanders er nog groote winsten aan verwezenlijken. Opmerkenswaardig was de goedkoo- pe manier in voege aldaar, om bakken aan te leggen. Voorplanken zijn hier ter zijde gelaten. De eenruiters rusten op de verheven boorden van het bed. De we geltjes liggen een steek dieper om den afvoer van het water te verzekeren. Om de onkosten van handenarbeid zooveel mogelijk te verminderen be strijkt men de eenruiters, bij 't begin van 't gebruik, met carbolineum en men houdt ze in dien toestand tot ze sleet gaan. Van verven der ramen, geen kwestie. De eenruiters moeten onmid dellijk na het oogsten der komkommers benut worden voor de warenhuizen. Het bezoek gebracht aan de prachtige inrichting van den Heer G. Stein, te Loodsduinen, heeft ons voorzeker het meest genoegen gedaan. Daar mochten we die prachtige perzikkassen bewonde ren, waarover mijn reisgezellen en ik nog zoo gemakkelijk niet zullen uitgepraat zijn. Mr Delbeke noemde hem bij 't heengaan de Koning der perzikkwee kers en ge zult, bij 't lezen van dit ar tikel, zelf oordeelen of hij dien titel niet meer dan verdiende. Verbeeldt U een vijftiental serren van een 50 m. lang en 8 m. breed aan beide zijden beplant met zeven groote perzik- boomen, staande op een afstand van 7 meter; dit maakt dus 14 boomen per serre.Deze boomen bekleedden daar een oppervlakte van 30 m2 ieder, zoodanig dat de kassen schoon gevuld waren. De vruchttwijgen waren zoodanig op die oppervlakte verdeeld en aangebonden dat men ging twijfelen of er hier geen zinsbegoocheling mede gemoeid was. En zoo regelmatig beladen met vruch ten, een 1000 per boom! Een man als Mr Stein die met zulk een behendige en zekere hand dergelijke boomen op 4 jaar tijd weet uit den grond te tooveren, rees hoog in de achting van ons allen. En zeggen dat die boomen daar zoo gezond stonden en dat we hier zoo maar gesta dig met gomziekte, krulziekte, geel- en schurftziekte, en alle andere kwalen heb ben af te rekenenGeen enkel boom, geen enkele twijg, geen enkel blad of 't was alles zoo vrij van ziekte dat 't waar lijk niet is om te gelooven zonder zien. Op de vraag of hij daar nooit met ziekten af te rekenen had, antwoordde ons Mr Stein dat het beter is ziekten te voorkomen, dan ziekten te genezen en dat hij ondanks zijn voorbehoudsmid- delen er toch nog twee boomen aan loodglansziekte hadden geleden, nu, die heb ik genezen yiet langwerpige insne den te geven op de gesteltakkenom zoo doende den groei aan te wakkeren En zeggen dat, moesten we tot dergelijke geneesmiddelen onze toevlucht nemen, we aanstonds met gomziekte zouden af te rekenen hebben Ter bestrijding van bladluizen, rupsen, spint of Thrips ge bruikt de Heer Stein het rookpoeder "Rookdood,, geheeten en geleverd door de Aseptafabriek der gebroeders Man ger te Delft. Hij bekomt hiermede goede uitslagenten andere, hoe. we ook onze oogen openspalkten, ja, zelfs onze brilkassen uithaalden, we konden er geen enkele van de hierbovenopgesomde in- sekten aantreffen. Laat het ons maar ronduit bekennen, dergelijke boomen be staan er niet in ons land. Komt het nu, omdat wij afenten op marbelaan en St )uliaanpruim, en zij op de plaatselijke variëteit Kroosjespruim of Tonnenboer geheeten, best moge lijk. Nu, Mr Stein, zal dit misschien later best zelf ondervinden want ook hij heeft zich perzikboomen uit onze kweekerijen aangeschaft, afgeënt op St Juliaan en Mirabel. Speelt de bemesting misschien een groote rol De boomen ontvangen anderhalf jaar zuiveren koedrek zonder strooisel, pa tentkali, syperfosfaat en zwavelzuren ammoniak. Het wortelgestel der boomen leeft volledig in de kas en de meststoffen worden aan den voet der boomen gege ven. Aan regenwater ontbreekt het hier ook niet. Moest het slechts hieraan lig gen dan ware de kwestie spoedig opge lost; de Kroosjespruim kunnen we ons aanschaffen en bemesten kunnen we zoo goed als om 't even welken Hollander. Ik meen dat andere oorzaken namelijk de aard van den grond, het klimaat, de stand van het ondergrondswater, facto ren zijn, die misschien van grooter be lang zijn. Om de perzikboomen te bevruchtten plaatst Mr Stein, in den bloeitijd, een bijenkorf in de serre. Door de warmte aangewakkerd, verlaten deze diertjes hun schuiloord en beginnen hun bezoeken aan de bloempjes af te leggen. U ziet voor alles wordt gezorgd. Mr Stein is voorzeker een man die zijn aangenaam ste oogenblikken doorbrengt te midden van zijn planten. De prachtige bereikte uitslagen en de leerrijke gesprekken die hij met ons voerde, bewezen tevens dat hij van alles goed op de hoogte is. Zijn onverpoosd werken blijft natuurlijk niet onbeloond, in 1930 verkocht hij 165.000 perzikken aan 2,15 fr.'t stuk, hetgeen reeds een zeer respectabele opbrengst is. ('t Vervolgt). kan de opperhuid overeen groote opper vlakte gedood wordende vrucht berst dan open en valt gewoonlijk af. Wordt de vrucht slechts later aangetast, zoo beperkt zich het kwaad bij het vormen van zwarte vlekken, die zonder het rij pen der vrucht te beletten, haar toch een onaangenaam uitzicht geven en een groot deel van de handelswaarde doen verliezen. Op de bladeren van de perelaars ver- toonen zich dezelfde schurftvlekken als bij de appels, maar hier treft men ze vooral aan langs de onderzijde, wat niet uitsluit dat ze ook aan den bovenkant kunnen voorkomen. De vlekken zijn nochtans iets kleiner en regelmatiger af- geteekend. De bladeren kroezelen min of meer en vallen vroegtijdig af. Op de twijgen is de schurftziekte heel wat er ger. Ook hier woekert de zwam eerst onder de kurklaag, maar alras dringt ze dieper in het schorsgedeelte. Zoo ont staan de knobbelachtige opzwellingen aan de nog niet houtig geworden scheu ten, later barsten ze en wordt er een zwarte plek zichtbaar. De twijg vertoont dan over een groot gedeelte barsten, spleten, knobbels en plekken; soms ge nezen de schurftzieke twijgen wel, doch er verloopen dan wel 3 tot 4 jaar voor aleer zij weer volkomen gaaf zijn. Veel erger nog is de ziekte op de pe ren. Worden de peertjes reeds zeer vroegtijdig aangevallen, dan worden ze niet zelden bijna gansch door de zwam overrompeld, zoodat ze heelemaal zwart worden, daarna sterven en afvallen. Ge beurt de aantasting later, wanneer de peren reeds een zekere ontwikkeling hebben, maar nog niet volgroeid zijn, dan worden slechts sommige gedeelten zwartbruin gevlekt. Deze vruchten wor den misvormd, rijpen slecht en hebben een slechten smaak. Daar op de plaats waar de vlekken zich bevinden de schil niet meer kan uitgroeien en het vrucht- vleesch steeds meer en meer uitzet, ont staan er barsten in deze peren. Vooral bij vochtig weder en bij de soorten met een sappig vruchtvleesch ziet men deze barsten steeds grooter worden. Deze ziekte immers oefent op verschil lende wijzen een nadeeligen invloed uit: 1Door de aantasting van de bladeren worden de levensverrichtingen en in 't bijzonder de bladgroenverrichting van de boomen ten zeerste belemmerd en verminderd. Er wordt heel wat minder voedsel verwerkt, zoodat de groeikracht van de boomen er onder lijdt. 2) De handelswaarde van het aange taste fruit is zeer gering en in erge ge vallen zelfs totaal verloren. Zelfs voor schoone vruchten, die maar eenige schurftplekjes vertoonen, zal men nooit goede prijzen bekomen. De aangetaste vruchten hebben niet alleen een leelijk uitzicht, maar ook een slechten smaak. 3) De schurftachtige appels en peren bewaren op verre na niet zoolang als de gezonde. Bestrijding. 1) Bij het aanleggen van boomgaar den rekening houden met die variëteiten die zeer onderhevig zijn aan schurft zoo als Beurré d'Amanlis, Louise Bonne d'Avranches, Soldat Laboureur, Calle- base Box, Beurré Diel, Passé Crassane, Précoce de Trévoux, Durondeau. Doy- enné d'Hiver, Conseiller a la Cour, Doyenné du Cornice enz.onder de peer soorten. Court Pendu, Keizer Alexan der, Keuleman, Astrakan rouge, roode en witte Winter Calville onder de ap pelsoorten. 2) In den Herfst moeten al de afge vallen bladeren en vruchten zoo zorg vuldig mogelijk verzameld en verbrand worden. Bij 't snoeien van de boomen zal men zorgvuldig de aangetaste twij gen wegsnijden en verbranden. 3) Om de gevaarlijke schurftziekte zooveel mogelijk tegen te gaan is het onontbeerlijk regelmatig te besproeien met een zwamdoodende stof, de pere laars met Bordeauxsche en de appelaars met Californische pap. De appelsoorten verdragen over 't algemeen niet al te best de Bordeaux sche pap, er ontstaat te gemakkelijk bladverbranding, b.v. bij Belle de Bos koop en Bismarck. Bij de peren ontstaat integendeel heel wat spoediger verbran ding bij het gebruik van Californische dan van Bordeauxsche pap o. a. zijn de variëteiten Comtesse de Paris en Légi- pont er zeer gevoelig aan. Gemakkelijk- heidshalve zou men de eerste besproei ing van de appelaars ook metBordeaux- sche pap kunnen uitvoeren. De peren mag men met Californische pap bespui ten op voorwaarde dat die besproeiin gen gedaan worden bij overtrokken we der en de oplossing niet sterker is dan 1 liter Californische pap op 50 tot 60 liter water. Om een doelmatige bestrijding uit te voeren moet er driemaal, doch ten min ste tweemaal bespoten worden. De eer ste besproeiing wordt gedaan juist vóór den bloei; de Bordeauxsche pap ter sterkte van 1,5 °/o, de Californische pap in verhouding van 11. op 151. water. Een tweede besproeiing wordt gedaan van twee tot drie weken na den bloei soms besproeit men een derde maal wanneer de vruchten de grootte hebben van een noot. Voor de 2 laatste be sproeiingen neemt men de Bordeauxsche pap met een sterkte van 1 °/o en de Cali fornische pap in verhouding van 1 1. op 40 1. water (voor peren 1 op 50). Vooral de eerste bespuiting is van groot belang, omdat men daardoor de eerste aantasting tegengaat. 4) Door het gebruik van "Nosprasit,, kan men ook de schurftziekte bestrijden. Het is zeer eenvoudig in gebruik, daar men slechts de noodige hoeveelheid van het poeder in de vereischte hoeveelheid water behoeft te doen. Men besproeit met dit vocht op dezelfde tijdstippen als met Bordeauxsche of Californische pap, de eerste maal met een oplossing van 1,5 °lo, de tweede maal 1 Met Nosprasit bestrijdt men niet al leen de schurftziekte ook de rupsen van den kleinen wintervlinder, de rups van wormstekigheid en andere vretende in secten. Verccniging der Belgische Landbouwpers Op 18 Mei 11. werd door deze veree- niging een eerste uitstap gedaan. Een twintigtal deelnemers bezichtig den eerst de grootsche instellingen van de zaaduitlezingsfabriek van de Unac,, van Geldenaken. Dan werden beurte lings de andere afdeelingen bezocht, de fabriek van opgeloste meststoffen, van zwavelzuur, die volgens de laatste nieu we methoden werkt.Na een kort bezoek aan de bureelen en ontbijt bij den be stuurder werd de tocht voortgezet naar de instellingen van het Landbouwkun dig Instituut van Gembloers en de fa brieken Mélotte Onder al de parasieten die de handels waarde van het fruit erg doen vermin deren, neemt de schurftziekte van appel en peer zonder twijfel de voornaamste plaats in. Voor meer klaarheid geven wij de ziekteverschijnselen bij appels en peren afzonderlijk. Vooraf moet gezegd wor den dat zoowel bij peer als bij appel, de bladeren, twijgen en vruchten aangetast worden. Bij de peren zijn het vooral de vruchten, terwijl bij de appelen bijzonder de bladeren en de scheuten worden aan gevallen. Op de bladeren van de appelboomen vindt men, voornamelijk op den boven kant, zwartbruine vlekken, die zich met een olijfachtig dons bedekken. De vor men van deze vlekken zijn in den begin ne onregelmatig, later nemen zij een min of meer stervormig uitzicht en kunnen zelfs ineen loopen. De schurftplekken verharden en op die plaatsen groeit het blad niet meer, waardoor het min of meer krult. In de twijgen van de appelboomen dringt het zwamdradennet niet diep door, in elk geval nooit tot in de hout cellen het beperkt zich tot een aantas ting van het schorsgedeelte. Zoo ont staan er blaasjes op de aangetaste scheu ten, die van het nog gezonde deel wor den afgesloten door de vorming van een kurklaagje. Op de vruchten of de appels vormt de schurft zwartachtige vlekken, met wit omzoomd, die langzamerhand grooter worden, in 't midden wat inzakken en er een kurkachtig uitzicht nemen. Wanneer de vrucht vroegtijdig aangetast wordt Het is GEKORRELD, dus gemakkelijk uit te strooien. Zeer OPLOSBAAR, is zijn werking snel en zeker. Voor alle inlichtingen be treffend het gebruik van het Kalksalpeter IG., zich wenden tot het Comptoir Beige des Engrais Azotés fit 8, Zwitserlandstraat, 8, Brussel. BELGIË. Uitvoer van Thomasslakken. Gedurende de drie eerste maanden van 1931 voerde België 322,000 ton Tho masslakken uit tegen 271.000 ton ge durende den eersten trimester var, 1930. Uitvoer van eieren. Onze uitvoer van eieren naar Engeland verminderde in groote mate. Hij beliep gedurende de vier eerste maanden van dit jaar 79 millioen stuks tegen 113 miliioen gedu rende dezelfde periode van verleden jaar .We voerden tevens slechts 192 mil lioen stuks uit naar Duitschland tegen 309 millioen vorig jaar. Het is vooral Denemarken dat langzamerhand de door België en Frankrijk verloren markten bemachtigt, het voerde den ln trimes ter van dit jaar 154 millioen stuks uit tegen 125 millioen den eersten trimester in 1930. De 42ste Nationale Wedstrijd van het Fokpaard. We gaven hiervan in ons nummer van verleden week ver slag en wezen er op dat de wedstrijd dit jaar alle vorige overtrof. Er namen 851 paarden aan deel, hetzij 50 meer dan verleden jaar en 150 dan in 1929. Aardbeiententoonstelling te An- derlecht. Zaterdag 20 Juni werd in de hallen van het slachthuis een druk bezochte aardbeiententoonstelling ge houden. Buiten den Minister van Land bouw waren nog verschillende andere hoogere landbouwvertegenwoordigers aanwezig. Het doel der tentoonstelling was bijzonder het groote nut en de de gelijkheid eener goede verpakking te doen inzien. De aardbeien waren ten toongesteld in korfjes die uitstekend voor de verzending geschikt zijn. Het is een lofwaardig initiatief dat het be drijf en den handel zeker zal in de hand werken. Rijkstuinbouwschool Vilvoorde. De ingangsexamen voor het komend schooljaar zullen plaats hebben op Maandag 28 September. De kandida ten-studenten kunnen zich van nu reeds laten inschrijven. Voor alle inlichtingen nopens Pro gramma en voorwaarden van aanne ming, evenals voor de inschrijving zelf, wende men zich tot den Heer Bestuur der, 114, de Bavaylei, te Vilvoorde. Vlaamsch Economisch Verbond.— Radio-voordrachten. De derde van de reeks radio-voordrachten over eco nomische onderwerpen, die met mede werking met het Vlaamsch Economisch Verbond langs het N. I. R. zal gehou den worden, zal plaats hebben opMaan- dag 29 Juni a.s., om 19,15 uur, door den heer J. Laurens, secretaris van het Bel gisch Vlasbazenverbond, met het on derwerp De Economische Beteekenis van de Vlasnijverheid in België Stand der groenten- en fruitgewas sen begin Juni 1931.Groenfenfee/f.— Het weder in de maand Mei is voor den groei van al de groentengewassen uiterst gunstig geweest. De meeste teelten heb ben onder den heilzamen invloed der opeenvolgende regen-en zonnige dagen, gedeeltelijk haar achterstel ingehaald. Voor de bloemkoolen was zulks eer der ongewenscht, daar de rijpwording al opeens geschiedde, zoodat er aanzien lijke partijen op de markt moesten ge worpen worden, hetgeen een felle prijs daling teweegbracht. De uitvoer van deze groente begon rond 25 Mei. Met aspergiën deed zich het zelfde verschijnsel voor, doch met minder ge volg, daar de oogst dit jaar geringer schijnt dan vorige jaren. In sommige gewesten moesten de boonen herzaaid worden om wille van de vochtigheid. Aardbeziën zijn bijzonder goed bijge komen en waren rijkelijk bebloemd. De eerste vruchten werden reeds op de markt aangeboden. De voorraad van Winterspinazie en porei wordt geringer, en de betaalde prijzen daalden fel deze laatste dagen. Salade is er veel voorhanden, en wordt voordeelig afgezet. De uitplanting van tomaten geschied de in de beste voorwaarden. Jonge aard appelen beloven een goeden oogst, de eerste partijen gaan winstgevend van de hand. De schade berokkend door insekten en ziekten is tot heden toe nog zeer beperkt. De marktprijzen, welke nogal hoog stonden in het begin der maand Mei, wendt U tot de KALKSALP

De Koornbloem | 1931 | | pagina 3