Jeugdvereeniging Redt U Zeiven Ia onze Afdeelingen Heelde Wereld rood BANQUE CENTRALE DE LA DENDRE wËËMÊ Onze FeesÉvergadering Triomf eea was miiim h m Yoor al uie bankbewerkiagen w geldplaatsingen Gewestbond Herzele Het Hoekske van Tijl Uilenspiegel Gewestbond Denderhautem 1931 f een onbedaarlijk Ik kan het verslag van de groote feestvergadering welke onzen Gewest- bond Herzele verleden Zondag hield, niet beginnen dan met oemiddellijk te zeggen dat het overweldigend geweest is. Het bestuur, en niet het minst al de leden, waren in den zevenden hemel Dat belooft voor de toekomst Nu kort samengevat een gebrekkig verslag, want geen pen kan maar een schaduwbeeld schetsen van de geest drift en het enthousiasme die Zondag in de gelederen van onze jeugd heerschte. Vanaf halfvier kwamen de eerste groepjes naar "Het Hof van Weenen,, afgezakt, hier een troepje gezonde, blo zende boerinnekens, elders de kloeke, breedgeschouderde jonge boeren, bla kend van levenslust en levensvreugd het was, om in één zin alles te zeggen 't was het puik der boerenjeugd van het Herzeelsche. Bravo mannen van Herzele, St Lie- vens Hautem, Aaigern, Hillegem, Wou- brechtegem, St Lievens Essche, Steen huize, Velzike, Elene, en gij ook vrienden en vriendinnen van Bambrugge, St An- telincx en Heldergem die onze gelederen met uwe manschappen komt versterken. We iullen verder gaan met vluchtig de verschillende punten van 't program ma te overloopen. |§Eerstens, het fameus kluchtspel door de beroemde artistengroep. We moeten in één adem alle spelers zonder één enkele uitzondering van har te gelukwenschen ze halen eer van hun werk. Getuige daarvan de luide en her haalde toejuichingen van het meevoe lend publiek. Ons bestuurslid, heer Van den Noordgaete, hoofdonderwijzer te Res- segem, had er voor gezorgd een omstan dige uiteenzetting te geven van de nood zakelijkheid van vereeniging voor de boerenjeugd en van het doel, het wezen en de werking der Jeugdvereeniging Redt U Zeiven, waarvan de Gewest- bond Herzele een afdeeling is. Klaar en duidelijk deed"hij uitschijnen dat het de plicht is van iedere jonge boer, van iedere jonge boerin zich aan te sluiten in een eigen vereeniging waarin ze al hun belangen behartigd zien en bewees dan ook hoe de Jeugd vereeniging Redt U Zeiven aan al de eischen voldoet die men aan een boe- renjeugdvereeniging kan stellen. Ze is gebaseerd op goede grondves ten, haar doel is klaar omlijnd, zuiver, echt. Hare werking zal langs den rech ten weg gaan naar dit vooropgesteld doel. Dat deze prachtige woorden van onzen meester Van den Noord gaete instemming vonden hoeft niet ge zegd het luid handgeklap bij het slot van zijn rede is daar het sprekend be wijs van. Hierna, zooals onder de verschillende tusschenpoozen werden enkele schoone Vlaamsehe liederen gezongen, want... "zingen doet het harte deugd De propagandist K. Lambrechts, had er ook aan gehouden in naam van het Hoofdbestuur der Jeugdvereeniging en als afgevaardigde van Redt U Zeiven al de aanwezigen van harte te bedanken. Ze waren allen er gekomen omdat ze meevoelen met het bestuur, omdat ze meewerken willen om onze vereeniging krachtiger uit te bouwen. Woorden zijn van geen tel meer, we verwachten van onze ras- en standsbewuste Vlaam sehe boerenjeugd DADEN, niets dan DADEN De tijden zijn rijp om een vruchtbare aktie te beginnen, "ons uur is geslagen Om alles tot een goed einde te bren gen, moet er van in den beginne een sterke eensgezindheid zijn, door sterke eendracht zullen we binnen afzienbaren tijd een macht bereiken. Die macht is er noodig om de werking van ons voorop gesteld doel met de meeste kans op wei- lukken te voeren. Daarom gaat van het Hoofdbestuur van Redt U Zelven.van 't Hoofdbestuur der Jeugdvereeniging den krachtigen roep uit tot U, kameraden van het Her zeelsche, tot U jonge mannen en meisjes van overal, "Ge zi)t één in liefde, Weest één in trouw, Blijft één in werking,,. Als al degenen die in hun handen ge klapt hebben daarmee onderschreven de waarheid dezer woorden en ook dusda nig handelen zullen, wat we wel meenen te mogen hopen, dan is de toekomst ons, dan gaat onze zonne aan 't dagen. Onder de spreekbeurt van onzen propagandist hadden de artisten zich rap in een ander pak gestoken en ze stonden eens te meer met hun guitenstreken op de planken tot groot jolijt van al de aan wezigen. 't Waren in elk geval flinke piotten, die door hun zotte- •in zattemanskuren, het hartje van de kokiu van 't regiment konden verleiden. 't Was weeral lachen geweest van 't begin tot het ein de... bericht aan de jonge mannen en meisjes die met een azijnzuur-gezicht rondloopen, die zullen zeker op hun plaats niet zijn op onze feestvergade- ringen. Wat is er ten andere schooner dan een levenslustige blijde jeugd Wat is er schooner dan een boerenjeugd die zich op tijd en stond kan "amuseeren,, in alle deftigheid, wie heeft iets tegen ge zond vermaak en plezier voor onze jeugd We gaan verder met ons verslag. Na een dankwoord in naam van al de aanwezigen tot de spelers die bereid willig hunne medewerking hadden ver leend tot het eerste feest en zeker niet in de minste mate hebben bijgedragen tot het bereikte succes, worden door onze schrijfster de prachtige prijzen van den kosteloozen tombola op het verhoog uitgestald. Onderwijl zorgden muzikan ten reeds door enkele luchtige aria's voor een nog opgewekter stemming. De prijzen zijn natuurlijk lijk altijd j heel goed gevallen de sigaretten en j sigaren gingen heel dapper naar onze 'i boerinnekens, en de toilet-artikels of vrouwenprullen naar "de kinderen van I het sterke geslacht,,. 't Deed echter niets, want onze jonge boeren staan "wit,, genoeg met 't vrouw volk om alles naar 't beste te schikken, en zelfs de verassing ('n dikke, vette 1 worst) door onzen schacht Gaston ge wonnen, werd broederlijk gedeeld. Zulke dagen zijn werkelijk feestda- gen, en stemmen de leiders hoopvol. Ze weten dat de toekomst aan de jeugd is, en dat het "morgen,, zal zijn lijk het "heden,, er uitziet. Ze weten dat we bin nen enkele jaren de vaandeldragers zul len zijn van den boerenstand, en dat ze als taak hebben te zorgen dat de jeugd van heden hare taak van morgen met waardigheid zal dragen. Wij, jongeren, beseffen ook de zware plicht die op ons aller schouders weegt, de plicht die gebiedend is voor eenieder van ons en waaraan zich geen onzer zal onttrekken, die plicht die tot ons allen zegtGij moet flinke boeren, flinke boerinnen worden, gij moet waardige telgen zijn van onzen schoonen Vlaam- schen stam, gij moet waardige zonen zijn van uw fiere, stand- en stambewuste voorouders Wij, de jongeren, zullen het werk voortzetten dat met zulke taaie wils kracht is begonnen, waaraan met een nooit verminderende volharding is ge werkt en gewroet. Wij zijn de mannen niet die het hoofd laten zakken bij den minsten tegenslag, die den moed in de schoenen niet laten zinken of achteruit wijken voor eenige tegenkanting, alles zal wijken voor onze onverwoestbare geestdrift die spruit uit een rotsvaste overtuiging, overtuiging als boer, als Vlaming Een laatste woord aan U, vrienden en vriendinnen van het Herzeelsche, ge zijt den goeden weg op, doe zoo voortWe rekenen op U zooals op heel het jeugdleger. Gij zijt tot grootsche daden bekwaam, stelt ze Lappe. Vanwege de redactie t We hebben aan dit verslag niets meer toe te voegen, we zijn echter de tolk van het Hoofd bestuur van Redt U Zeiven en van de Jeugdvereeniging om de Gewestbond Herzele een vruchtbare werking te wenschen. Ook kunnen nieuwe leden zich aangeven iö de onderscheidene ge meenten bij de bestuursleden die zijn Voor Herzele, rechtstreeks bij de schrijfster Mej. Maria Haegeman. Ressegem, M. Van den Noordgaete, hoofdonderwijzer; Mej. Irène Kielemaes. Bambrugge, Mej. Gabrielle Raes. Woubrechtegem, MM. Robert De Clippel, Jozef De Clippel, Gabriel Van der Biest. St Lievens-Hautem MM. Urbain De Smet, Marcel Coppens. Hillegem, MM. Henri Van Boven, Aloïs De Backer, Jules Van der Brug gen, Meire. Aygem, MM. Victor Van Boven, Désiré Schouppe. Voor Heldergem, St Antelinckx en Sint Lievens-Essche zullen binnenkort schikkingen getroffen worden. HAMME Viering van het [St Elooifeest. Voor de eerste maal sedert haar ontstaan vierde onze afdeeling St Elooi. Op de algemeene vergadering die voorafging, werd er verslag gegeven over de werking der gilde gedurende het afgeloopen jaar. Al de leden waren hier over zeer tevreden. Bij deze gelegenheid werd ook het bestuur gekozen Voorzitter Louis Abeele. Ondervoorzitter Van Bogaert Emeri. BestuursledenSeverin Verhavert. Aloïs Rubbens. Frangois Heirman. Dan werd er aan de leden een lekker maal opgediend, iedereen deed eer aan de tafel. Het gezellig samenzijn dat er op volgde spande de kroon. Zang en leute wisselden elkander af tot laat in den nacht. Al de leden ver langden eenparig de naaste jaar op nog plechtiger wijze het gildefeest te vieren, op den dag zelf van St Elooi. LEDE Op de vergadering van Zondag 13 December, die uiterst geslaagd mag heeten, werd ons door den heer Van den Broeck de Pachtwet uiteengezet. Deze voordracht kon als volgt inge deeld worden 1) Welke goederen vallen onder toe passing der nieuwe wet 2) Hoe moet men pachten 3) Inhoud van een huurkontrakt. 4) Duur en opzeg. 5) Overgangsmaatregelen en uitzon deringen. Na de zakelijke uiteenzetting die een uur in beslag nam, moest de voordracht gever nog enkele vragen om uitleg over speciale gevallen beantwoorden. Deze leerrijke voordracht werd be sloten met een tombola, waarbij talrijke nuttige en gerieflijke prijzen verloot werden. we NIEUWERKERKEN Op Dinsdag 1 December vierden ons jaarlijksch St Elooifeest. We begonnen onzen dag met het bij wonen der H. Mis, die we om 9 uur ge steld hadden, tot gedachtenis onzer af gestorvene leden. Onder de Mis trokken we met ruim vijftig mannen ten offer, allen in kermis kleedij. Na de Mis deden we een uitstap bij onze vrienden herbergiers waar de oude Vlaamsehe spelen begonnen. Rap was de voormiddag voorbij, om 1 uur werden we in 't lokaal verwacht, waar een aangename geur ons te gemoet kwam. Hoe lekker was ons middagmaal, 't was bijzonder goed gelukt. Zoo haal den Marie en Adelie er de grootste eer af. Wanneer het daar lang geduurd had, ging het spel aan gang, 't was schoon om zien, wanneer de mannen moesten spelen, waren er velen die veel moeite hadden om zich te bukken, dit was nog het gevolg van ons smakelijk noenmaal. Veel te rap was onzen schoonen dag gaan vliegen, en laat in den avond, met spijt dat St Elooi maar alle jaren eens voorbij kwam, scheidden we. TEERFEESTTE RELST Op Maandag 14 December 1.1. vierde onze plaatselijke bond het St Elooifeest op schitterende wijze. Na de plechtige Mis voor de overle denen, werd een rondgang gedaan bij de herbergiers-leden. Zoo in gezellig sa menzijn kwam den eigen aard van onze Vlaamsehe Boeren, in hunne pittige en kernachtige weer geheel boven. Eenieder had zijn bekommernissen thuis gelaten en niemand had gelegenheid ook maar een oogenblik te denken aan de benarde landbouwkrisis. 't Was ge zonde vreugde in het Vereenigings- leven. Te 6 uur had in het lokaal bij Tobback het feestmaal plaats. Of de keuken princes fier kon zijn over hare kookkunst, be wezen de aanzittenden, door het her haald uitvoeren van een aanval in regel op de lekker toebereide spijzen, een echt Breughelfeest zonder slemperij. Na het feest buikske deugd, harteke lust hield Mr Peeters, afgevaardigde van Aalst, een toespraak. De spreker drukte de hoop uit dat de plaatselijke bond het ware vereenigings- leven zou mogen kennen een schoone gelegenheid biedt zich aan om de sa menwerking in die richting te steunen door een onmiddellijkbelang dat alle leden bekommert De teelt en de Samenverkoop van witloof Mochte die afdeeling werken tot voldoening der leden, dan ware een groote stap gedaan voor het houden van regelmatige ver gaderingen en dan, ja, maar dan alleen zou de feestvreugde van vandaag eerst recht mogen gedeeld worden door de moederinrichting te Aalst. Handgeklap betuigde de instemming der aanwezigen. Hetgeen nu volgde,ging alle verwach ting te boven en zou de bewondering afdwingen van eenieder. De muziekleider Umans, met zijne echtgenoote, zijn vier dochters en zoon, allen muzikanten en zangers van eerste gehalte, deden hun intrede in het feest lokaal. Weldra was het een ongeëvenaard genot, dat den geest ontvoerde en deed zweven in het geheime der kunst. Een waar zielsgenot die gekende en nooit genoeg aanhoorde oude Vlaamsehe liederen. Waar is die luidruchtige feeststem ming van daar straks Die toehoorders, zijn dat de zelfde "zwanzers,, die tegen mekaar op kra keelden uit louter zotternij en kwajon gensachtigheid Als in een tempel zitten ze te luisteren naar die kunstenaarsfamilie, allen ge wone menschen met wie ze alle dagen vertrouwelijk omgaan, maar die nu als een soort vereering afdwingen, gelijk een priester aan het Altaar. De familie limans is een schitterende parel in de kroon van Reist, mochte die steeds behandeld worden als zulk kost baar kleinood. Zulke feesten moesten in onze dorpen meer plaats hebben muziek en zang naar verheffing van geest en ziel onzer Vlaamsehe Boeren. In korte doch diepgevoelde bewoor dingen drukte Mr Peeters zijn bewonde ring uit en wenschte vader en moeder i limans van harte geluk. Ja, onze boeren zijn ruwe, pootige kerels, maar op sommige oogenblikken kunnen ze de teergevoeligheid hunner ziel niet meer verbergen en dat was nu het geval. Dat bewezen ze door het daverend applaus ter eere van de familie limans. Nu was't weer leute en jolijt die hoogtij vierden en "Narreke,, en "Wannes,, en "Waar,, gaven veel werk aan de "Lan ge,, om uit te munten om de feestvreugde haar hoogste peil te doen bereiken, waarin ze, samen met nog anderen, prachtig slaagden. Het feest duurde niet tot laat in den avond, maar tot vroeg in den morgen en eenieder had spijt dat er aan naar huisgaan moest gedacht worden. Het voornemen werd gemaakt om den Bond op te voeren tot hoogeren bloei om toekomend jaar nog grooter getal te kunnen feesten. Immers hoe meer zielen hoe meer vreugd. Tot St Elooi dan van toekomend jaar en dat ieder zijn man medebrenge. Leve de familie limans 1 Leve de Redt U Zei vers van Reist 1 Leve het Bestuur «BB® «ras ai»saisHHniai iastusa BELGIË. Gezinsvergoedingen. Ingevolge de Wet op de Gezinsvergoedingen die nen alle patroons vóór 1 Januari 1932 bij eene wettelijk erkende Compensatie kas aangesloten te zijn. De Compensa tiekas van het V.E.V. werd als dusda- nig erkend bij Koninklijk Besluit, i Alle patroons die zich niet aan moei- lijkheden wenschen bloot te stellen, doen i dus voorzichtig met onmiddellijk hunne toetreding te sturen naar gemelde Kas, Schoenmarkt, 31 (Torengebouw) Ant- i werpen. Ezelarijen. Gister vroeg me een vriend van Geen dorpen, of ik nu Tijl was of een wijs geer. Toen ik verleden keer uw hoekske las, zei hij me, dacht ik zoo Ja, dat is allemaal heel waar, maar, dat past toch niet in den mond van Tijl. Om in 't vervolg van dergelijke mooie complimenten verschoond te blijvenlaat ik mijn filosofische gedachten achter wege en word ik weerde oüwe Tijl. Vandaag beste lezers en lezeressen, wil ik U de gekke historie verhalen van Baas Sus en zijn geleerden ezel Zeekren dag, 't was brandend heet, trokken Lamme en ik een dorp binnen. Lamme deed moeite om de oogen open te houden en wilde zich maar gedurig naast de gracht neerleggen om te sla pen. 'k Moest hem warempel van tijd tot tijd een stamp tegen zijn botten geven, die Lamzak I Alles was eenzaam in 't dorp. Plots zag ik om den hoek een boerin met haar ezel afkomen, 'k Had honger, en nood zoekt troost, en ik sprak de vrouw aan Ha tante Triene, hoe gaat het nog Het mensch keek vreemd op. Triene, Triene, ik en heet geen Triene joeng. Mijn naam is Mie. Ha ja, 't is waar, zei ik, 't is tante Mie, en hoe gaat het nog met nonkel... nonkelhoe is zijn naam daar weer Sus joeng. Sus, zei 't mensch. Juist, nonkel Sus. En op haar ezel wijzend, zei ik Wel, wel, wat een prachtig beestje. Zie, en ik wees op Lamme die stond te gapen van vaak, ziehier mijn vriend die doctor is in de verschillende dialecten der dierenspraak. Zijn naam is Lammius Goedazakus. We waren spoedig 't akkoord, wij, Lamme en ik zouden den ezel het alfa bet leeren tegen kost en inwoon, Ik toog aanstonds aan 't werk. Ik zon derde de ezel af, gaf hem geen eten dan tusschen de bladeren van een boek. Dan haalde de ezel de haver er van tusschen. Toen er veertien dagen verloopen waren, en ik van oordeel was dat het spel lang genoeg geduurd had, zou ik mijn kunst in 't openbaar uitoefenen. Ik liet al de boeren bijeenkomen en ik begon mijn werk. Daar ik den ezel daags te voren geen eten gegeven had, was hij zeer honge rig. Ik nam mijn boek en sloeg het open. De ezel kwam nevens mij staan en be gon, begeerig naar de haver, met zijn tong de bladen van mijn boek om te kee- ren om de verborgen korrels te vinden. Niets vindend, uitte hij zijn teleurstelling door eenige krachtige i-a, i-a s Ziet ge wel, zei ik aan Baas Sus, hij kent reeds twee letters, onze tegen woordigheid zal hier in het vervolg overbodig zijn. En Lamme en ik vertrokken weer, de wijde wereld in, op zoek naar nieuwe avonturen. Uw Tijl. De Buitenlandsche mededinging in de Textielnijverheid ENGLAND. Invoer van bacon. Gedurende de periode Januari-October van dit jaar werd er 467,000 ton bacon ingevoerd, zijnde een vermeerdering van 24 op de aankoopen van 1930. Onder de ge wone leveraars heeft men Canada, dat maar 30 °/o van de hoeveelheid van ver leden jaar meer invoert. Vermeerderden hun verkoop Wij zijn er ook de hoop wordt grooter. Verleden Zondag werd alhier door enkele afgevaardigden een tweede ver gadering gehouden waar er werd over gegaan tot definitieve stichting van den Gewestbond Denderhautem. Na nog een korte uiteenzetting van K. Lambrechts werd in gemeen overleg met ieders goedkeuring volgend bestuur samengesteld Eere voorzitterOctaaf Van der Spee- ten, Denderhautem. Voorzitter René De Schryver, Den derhautem. (Zie vervolg onderaan 3de kolom.) OndervoorzitterJean Kestens, Id- dergem. Schrijver Prosper Moraye, Dender hautem. Bestuursleden: Victor Van den Haut- te (voorzitter Hoofdbestuur), Arthur Van den Hautte, Theo Van Melkebeek, allen van Ninove Jozef Van Vaeren- bergh, Jean De Graeve, Achiel Van den Storm, R. Van den Steen, GustaafGou- bert, J. De Winter, allen van Dender hautem Henri De Neve, Kerkxken. Daarbij komen nog de heeren maga zijniers Ach. Van den Steen, van Den derhautem, en R. De Neve, van Kerkx ken. Dit bestuur zal natuurlijk nog aange vuld worden. Verder nieuws volgt, doch we roepen den Gewestbond Denderhautem reeds toe Goed heil Te Hoeylaert zijn op de 8934 uitge- baatte serres 7526 bestemd voor druiven. 1253 groenten. 150 perziken. 5 bloemen. Een harde slag voor onze wijnver bouwers. Het recht van 50 ad valorem dat voor de Belgische druiven bij den invoer in England gevraagd wordt is een harde slag voor onze wijn verbouwers, wier uitvoer zich voor de 5/6 naar England richtte (hetzij voor ongeveer 50.000.000 frank per jaar). Opgave der gevallen van mond en klauwzeer. Week van 16 Dec. tot 21 Dec.— Getal besmette hoeven Provincie Henegouwen 3 prov. Lu xemburg 3. Vlaamsch Economisch Verbond. Radio-voor drachten. De dertiende voordracht van de reeks radio-voor drachten over economische onderwer pen, die in medewerking met het Vlaamsch Economisch Verbond langs het N.I.R. gehouden worden, zal plaats hebben op Woensdag 30 December a.s. om 18.15 uur, door den heer A. Seynaeve te Oost-Roosebeke, met het onderwerp Denemarken Polen Nederland Zweden Lithaunië met 24 met 131 met 32 met 10 met 46 Deze vijf landen, met daarbij de vrije staat Ierland, leverden ten andere onge veer 95 "Io van den totalen Engelschen invoer van bacon. DUITSCHLAND Invoer van boter en eieren nog ver minderd. Duitschland heeft voor de pe riode Januari-Juli 1931 zijn invoer van boter en eieren nog beperkt.Deze invoer was 45.576 ton boter (tegen 73.893 in 1930) en 1.472.000.000 stuks eieren (tegen 1.731.111.000 in 1930). DENEMARKEN Wat men elders zooal doet om de protectionistische gevoelens wat te temperen. Als "represaille,, tegen de buitensporige invoerbeperkingsmaat regelen schikt Denemarken den invoer te kontingenteeren van fransche wijn en luxeartikelen, ten bedrage van 50 der waarde van verleden jaar. .fes wendt U tot de °l O 7.

De Koornbloem | 1931 | | pagina 3