Notariëele Aononcen K. HEIREMAN - AALST - Kunstmatig licht m Kweekkassen In denzelfden Kerstnacht**, 29. Molenstraat, 29, SCHOONE MEUBELS 2 Pianos, Juweelen enz. Schoon WOONHUIS met Bouwgronden Een schoon Woonhuis EENE H EBBE R G Zaailanden, Meersch en Bouwgronden 900 JONGE KIEKENS Schoon Handelshuis Niets nieuwsWe lazen er reeds sedert lang over in allerlei tijdschriften en vakbladen. We bleven op den uit kijk naar de bekomen uitslagen en stelden tot heden toe vast dat de on kosten nog te hoog waren om doel matig en winstgevend kunstmatig licht in de kweekkassen aan te wenden. Mr Stappaerts, leeraar van groenten- teelt aan de Staatstuinbouwschool van Vilvoorde sprak ons op een voordracht over hef gebruik van Vitaglas in groen- ténteelt, gaf ons de uitslagen van proe ven te bezichtigen doch, voegde er aan stonds bij, dat de onkosten van glas dat de Ultra-violetstralen der zon doorlaat, te hoog beliepen om door de meerdere opbrengst van produkten, zelfs de meest kostelijke, te kunnen vergoed worden. Het schijnt wel, dat het gebruik van Vitaglas in hoenderkweek, prachtige, niet te onderschatten voordeden heeft opgeleverd. In Amerika praten ze maar gedurig over den kweek van planten onder pa pier en men ziet wel, hier te lande in vakbladen en tijdschriften fotografieën van machine's die dikke en breede rollen papier op de akkers openspreiden. Ik wil wel aannemen dat Amerika een won dei land is, waar ze zoo maar van alle slag nieuwigheden beproeven om ze dan met ronkende bewoordingen en schitte rende afbeeldingen de wereld in te zen den. Ik bleef tot hiertoe bij 't gedacht van den blindeEerst zien en dan ge- looven. Nochtans datgene waarover ik het vandaag heb, namelijk het gebruik van kunstmatig licht in de kweekkassen, komt niet uit Amerika en zou dus ge makkelijk kunnen nagegaan worden door onze tuinbouwspecialisten. Ze hoe ven slechts het kanaal over te steken en zich naar Cheshunt in Engeland te begeven. Het gebruik van electrisch licht ter vervanging van het zonnelicht in den winter, is reeds menigmaal beproefd ge worden. In verscheidene tuinbouwbladen heb ik er sedert jaren reeds over gele zen, doch ik moet bekennen dat tot hier toe, voor zooverre ik weet, er nog geene systematische meer gespecialeerde proe ven zijn gedaan geweest, om de best aangepaste manier van verlichting te kennen. Bij toeval viel er me een artikel onder de hand verschenen in The Gardeners Chronicle en handelende over deze meer gespecialiseerde wijze van ver lichting. Om onze tuinbouwers dienstig te zijn heb ik den inhoud van dit artikel vertaald zoo goed mogelijk met behulp van het beetje Engelsch dat ik binst den oorlog heb opgedaan. Het is me vol strekt onmogelijk z^er getrouw de ge dachten weer te geven in dit artikel be vat ma;.c dit is ook niet mijn doel. Ik houd er aan dat onze tuinbouwers op de hoogte worden gebracht der laatste uitvindingen op gebied van tuinbouw in vreemde landen om zoo in de moge lijkheid gesteld te worden met de vreem de kweekers gelijken tred te houden en te kunnen mededingen. Dergelijke proe ven om practisch te zijn moeten vooraf gegaan zijn van inlichtingen nopens de onkosten van inrichting en verbruik. Nu dit alles is gedaan geweest door de heeren W.F. Bewley en B.D. Bolas leden van een tuinbouwmaatschappij uit Cheshunt. De bekomen uitslagen, al hoewel nog niet van onfaalbaren aard, zijn waarlijk aanmoedigend. De proef werd gedaan op tomaten zaailingen. U moet weten dat de kweekers zoo vroeg mogelijk in 't voorjaar kloeke en gezonde planten aan den man willen brengen om wel geld te ontvangen. Dit was hen niet mogelijk omdat deze plan ten moesten opgekweekt worden gedu rende de donkere dagen van November tot Januari om dusdanig planten te be schikken einde Januari, begin Februari. Ongelukkiglijk deze tomatenplanten waren teeder en niet zelden misvormd met bleeke zwakke bladeren, tengere stengels en armzalige wortels, al de ken- teekens vertoonende van planten die licht ontbeerden. Natuurlijk de eerste bekommernis van deze proefnemers was, een kunstmatige bron te vinden die 't best het zonnelicht zou vervangen. Zij bekenden dat, om te slagen, de verhou ding tusschen licht en warmte moest geregeld worden en wel in dezen zin dat te hooge warmte moest voorkomen worden daar anders de zaailingen on getwijfeld opgeschoten en tenger zouden wezen. De lichtbronnen waren 500 Watt gas lampen opgesteld in reeksen twee voet boven de planten en voorzien van een lichtweerkaatser in verlakt ijzer of Essex- hout. Dit kunstmatig licht brandde 12 uur per dagvan 9 uur 's morgens tot 9 uur 's avonds en binst die tijdspanne was de warmte afgesloten en stonden de lucht rekkers open. Bij middel van bijzonde e toestellen werden de licht sterkte en de totale uitstraling gemeten, en van deze uitslagen hing dan de ver houding van licht en warmte af. De uit slagen van deze eerste proeven waren doortast nd. Bij een warmte van 14°5 waren de jjaailingen donkergroen gekleurd en zwart van stengel. Bij 13°1 waren ze bleekgroen van kleur en zwak van weefsel. De getuige met daglicht verge leken met de beste manier van kunst matig belichten, was waarlijk zeer fel uitkomend, ze waren op zijn minst ge nomen 5 weken achteruit dus zeer traag in wasdom. Een verschil van 5 weken geeft den grooten doorslag in de ont vangst. Het ware te hopen dat deze noeste baanbrekers zullen voortgaan met die belangrijke proeven die ons, in een nabije toekomst misschieD, zullen toelaten het zonnelicht binst de donkere weken te vervangen door kunstmatig licht en alzoo zelfs binst den Winter, een goeden wasdom te verzekeren. Novelle door B. Putteman. 't Is al jaren geleden- Toen woond' er, in 't diepe hart van Vlaanderen, in een nederig huizeke, 'n moeder met haar twee knapentwee blozende bengels vol jeugd en zotte onstuimigheid. 'n Vader was er niet meer: die was vroeg naar den Heer gegaan al twee jaar nu. En 't moederke had al de zorg voor haar twee jongens, in haar liefde opgenomen: moederliefde kan zóóveel. Ec kwamen dagen; zwaar van last en donkere kommer... er kwamen uren van stil geluk... Want 'r twee jongens werden haar trots. Fred en Miel... Ze had er knappe kerels van gemaakt: Vlaamsche jongens met gouden harten... Fred was werktuigkundige geworden, een bedreven vakman, een zoeker, een durver... Hij was de wereld ingegaan, hopend in de kracht van zijn kunste, sterk in de hooge idealen van zijn jeugd. En met hém was meegegaan, de zegen van zijn moederke. In zijn oogen had 'n traan geblonken. Na zijn heengaan had ze lang geschreid... Ze had al zóóveel om hem geleden, waarom dit nog niet, als 't voor zijn goed was? En er kwam geregeld nieuws van hem: goed nieuws... Hij was in Duitsch- land, in n groote fabriek, en hij ver diende er veel geld... Veel geld ver diende hijzóóveel als moederke er nog nooit bezeten had. En zoo kon Miel voortstudeeren, want studeeren kostte geld. En ondertusschen werd moederke een gezet vrouwke, dat zilverdraden kreeg tusschen haar donkere haren... Zoovele avonden zat ze nu alleen, in 't oude huizeke, en in haar hart koesterde j ze stil verre herinneringen... herinneringen aan 'n echtgenoot die zóó vroeg) heen ging, en die haar dan, van uit de verte van haar droomen scheen toe te lachen, en te knikken, omdat ze hud jongens had gebracht, zóó ver, als ze nooit samen hadden durven hopen. Zoovele avonden zat ze nu stille te huis, alleen... Alle twee 'r jongens ver weg... Eén schoone avond was er nog in 't jaaréén heel schoone, waarop in haar ziel zooveel geluk kwam, dat ze bang was, dat ze bang was, dat 't breken zou. Eén avond: Kerstavond: als haar twee groote jongens bij haar waren bij haarbij hun oud moederke dat rim pels kreeg in 'r gezichtrimpels van vroegen ouderdom. Dan zaten ze daar om den kerstboom, en ze streelde de geschenken die haar kinderen voor haar hadden meegebracht, en ze streelde dan haar beide jongens over de golvende lokken, en ze kuste hen, en ze weende van geluk... En als Fred ginder in Duitschland getrouwd was met 'n braaf nederig meisje, en dat er een kindeke gekomen was: een knaapje, dat Willem was ge doopt, lijk vader zaliger, dan was in haar oud moederhart een nieuwe stille vreugde bijgekomen... en ze had nooit kunnen verwachten dat 't leven zóóveel schoonheid en geluk aan 'n mensch brengen kon... ...En met den nieuwen Kerstavond zaten ze stil, tezaam, in 't nederig huize ke, in de ziel van Vlaanderen, en ze vierden 't Kerstfeest. Ze had er haar jongens haar twee flinke jongens... en Fred's vrouwke die een braaf moederke was voor Wimpie, die kraaide van ple zier op grootmoekes schoot... Vrede onder de menschen... Kerstavond... Moederke die daar zit in 't oude hui zeke dat treurt om mooie herinnerin gen... Geen kerstboom, geen lach, geen stem... Moederke dat gebogen zit, en weent... In de verte dof gedommel van kanon nen... Moederke dat ineenkrimpt bij 't ge luid, en snikt... en bidt voor 'r twee groote jongens die heengingen, en strij den nu tegeneentegeneen, met in hun hart éénzelfde liefde voor 't huizeke dóór ver in Vlaanderen, en voor 't moe derke dat er achterbleef... Kerstavond is 't... En moederke ont steekt een pover lampeke, en ze haalt met 'r bevende vingeren uit de kast een houten kistje't kistje van al haar herin neringen... En ze neemt eruit twee nieu we photo's: haar twee jongens... Fred, in zijn grauwe uniform van Duitsch uhlaan... Miel, in zijn blauwe vest van Belgisch piot... En daar, op 't oude dorpskerkje dat recht was blijven staan, boven de sim pele huizekes. daar begonnen traag en devoot de klokken te luiden... 't Was Kerstmis... En ze zouden allen gaan, al de dorpelingen, naar den mid- dercachtdienst, en 't Kerstekindje smee- ken om vrede... Moederke kuste de twee beelden van haar kindereD, en over haar wangen rolden tranen. En ze sloot alles weer weg in 't kistje van haar herinne ringen... Dezelfde Kerstnacht was 't... Stilte lag over 't land, en over de puinen van stukgeschoten huizen... Grauw hing de luchttriestig... 't Was 'n heuvel, waarop boven stuk ken stonden van gesplinterde boomen, en een knotwilg, die schuin hing van ouderdom... Stilte overal nu, zonder stoornis noch geroer... Een schildwacht, die neergehurkt zat, tegen den hellenden tronk aangeleund... Koud waren zijn handen, koud waren zijn voeten, en koud had hij 't over 't heele lijf... Op zijn knie rustte zijn gela den geweer. Nog 'n paar minuten, en dan zou hij afgelost wordendan zou hij weer mogen naar ginder achter, bij de makkers. Er rees een ster uit den hemel... Hij zag het. Kerstnacht... En hij zuchtte, de een zame schildwacht op den heuvel... Kerst nacht... en hij zag in Vlaanderen een simpele keuken, verwarmd door 'n blo zend stoofke, en 'n kerstboom... en moe derke die lachte van geluk, en Fred, en zijn vrouw en hun klein leutig zoontje- En even sloot hij de oogen... even maar, want uit het dal vóór zich had hij iets gehoord: 't gehinnik van een paard. Zijn hand, die vast 't geweer omsloot, beefde licht, en scherp keek hij vóór zich uit, in de richting die hij bewaken moest. En nu zag hij in 't dal hooge schimmen die moeilijk te onderscheiden waren te gen de grauwte van het land. 't Waren ruiters... er waren er vijf... Ze stonden stil, een wijle, en dan zag hij ze open rijden, elk wat van elkaar af, en dan naderen. Ze kwamen den heuvel op... 'n Duitsche verkenning. De schildwacht rilde, en hij keek in de richting van zijn maat, die wat ver der zat, rechts van hemniets meer— Alleen was hij, en hij liet zich neerzakken op zijn handen, en hij wrong zijn beenen achteruitze deden pijn van de kou, en van 't lange zitten. Er kraakte een dorre tak onder zijn knieën. De ruiter vóór hem stond stilnog enkel een vijftigtal meter was er tusschen hen... En links en rechts klommen de anderen den heuvel op. Hij boog het aangezicht naar den grond, en wrong zich achteruit... Een paar meter, en hij was achter de heuvelkruin. Weer kraak te een tak; wild sloeg zijn hart. Nog een meter... Een knal die opendreef in de stilte van den nacht... Een kreet van pijn en 't Kermen van een mensch die hulpe roeptMoeder... ach— Stil ligt de schildwachtop den rug, 't gelaat naar den hemel. Stil staan de ruitersallen. Niets meer nu, dan de stilte van den Kerstnacht. Heel in de verte opeens: gebulder van losbrandende kanonnen... Oorlog... En in storm vliegen de ruiters den heuvel af. Eén blijftroerlooshij die geschoten heeft. Roekeloos, hoog op zijn paard, komt hij op de kruin van den heuvel, houdt neven den schildwacht stil— Een knal... en de ruiter op het paard grijpt naar zijn hart, en kermt, en stort zwaar van zijn paard, dat wegholt... Rauw klinkt een lach... akelig, en een heesche stem vol haatMan voor manEn de tweede schildwacht die zijn gevallen makker met Vlaamsche koppigheid gewroken heeft, komt de heuvelhelling opgekropen... Stille werd het weer een wijle. Dan dreunde weer in de verte 't ge schut, vol haat... En er rees een ster door de lucht... 't Was Kerstnacht... Ze vonden de twee dooden:— de kloeke piot met open armen, en wijde oogen die strak staarden naar omhoog, en over hem den forschen uhlaan, met de hand aan het hart. Ze lagen borst aan borst, de hoofden neven elkaar, in eeuwige rust... En wat 'n treffen, zeiden ze allen: denzelfden naam droegen ze op het erkenningsplaatje aan hun arm: den zelfden ouden Vlaamschen familienaam- Dien nacht sneuvelde Fred als Duitsch uhlaan... en naast den Belgischen piot die Miel heette, werd hij in denzelfden Kerstnacht begraven gelegd. De klokken van 't oude dorpskerkje vielen stille, en zacht begonnen de tonen te ruischen van 't orgel, en reine kinder stemmetjes zongen ten hemel om vrede... Oud en gebogen komt 't oude moe derke de kerke binnen; rood zijn haar oogen, beven doen haar handen, en stille prevelen haar oude lippen twee namen— En moederke bidt... 't Was denzelfden Kerstnacht— ^£3 Huis van volle verfrouwen c Prachtige keus van WINTER-PARDESSUS Gabardinen, Trench-Coats, Impermiabels. Lederen Vesten Sport- en Ruitersbroeken. Laatste mode Uitmuntende kwaliteit Laagste prijzen. ♦e»® Studie van Deurwaarder DE VOS, Brusselschestraat, 18, Aalst. Openbare Verkooping van te Aalst, Brusselschestraat, 18. Deurwaarder DE VOS, zal opMaan- dag 28 December 1931 te 1 uur stipt namiddag, te Aalst, Brusselschestraat nr 18, overgaan tot de openbare verkoo ping van Meubels als volgt Slaapkamergarnituur in eik Bed, la vabo, nachttafel en kleerkas met 3 spie- geldeuren. 2 praehtige salongarnituren in aca jou 1° Sofa, 2 zetels, 4 stoelen 2° Ca napé, tafel en 6 stoelen. 2 Salongarnituren (jaqué) 1° Tafel en 6 stoelen 2° Canapé en 6 stoelen. 2 tapijten 4 prachtige spiegels 3 canapés. Garnituur Fumoir tafel, canapé, 2 zetels, 2 stoelen. Buffet in eik, keukenjacht in goeden staat, gasvuur, verscheidene stoven,con tinu en andere, tafels, stoelen, keuken kassen, waschmachien, 2 rijwielen, 5 hofstoelen, étagère, spiegels, groote ver gulde lijst. Prachtige gouden armband met 24 diamanten en saphirs gouden broche met diamanten gouden zakuurwerk 2 damenhorloges. Twee pianos merk Berden Gewone voorwaarden. Studie van Notaris te Aalst. Bij Verandering van Woonst Openbare Verkooping van een te Erpe-Meire, rechtover de Statie aan den Audenaardschen steenweg. De Notaris DE VIS te Aalst, zal na mens wien het behoort openbaar ver- koopen Koop 1Een schoon woonhuis, thans herberg, dienstig voor alle bedrijven, ge legen aan de statie van Erpe-Meire, aan den Audenaerdschen steenweg, groot 17 a. 39 c.a. Begrijpende op gelijkvloersEene groote café, keuken, twee schoone slaap kamers, schuur, koeistal, remisie, paar denstal, varkenskoten, groote zolder en kelder. Voorzien van pomp en regenwater. Verlicht met electriciteit. Bewoond door Mr Frederis De Troyer-Van der Poorten. Koop 2. Eene partij land gelegen te Erpe op den Seskenskauter, gekad. sectie D, deel van nr 818b groot 26 a. 70 c.a. Koop 3. Een perceel meersch aan de Audenaerdsche steenweg, nabij de statie van Erpe-Meire, gekad. sectie D, num mer 665b, 970a 969 en 998b, groot 29 a. 48 c.a. Voor verdeeling zie plan op plak brieven. Al deze loten zijn onmiddelijk beschik baar. Studie van Notaris BRECKPOT te Aalst. Openbare Verkooping van te Erembodegem Oude Brusselbaan (Heuvel). De notaris BRECKPOT te Aalst, zal namens wie het behoort, openbaarlijk verkoopen Gemeente Erembodegem Een schoon woonhuis met aanhoo- righeden en hof gestaan en gelegen te Erembodegem, Heuvel, aan de Oude Brusselbaan, nr 7, gekend ten kadaster volgens titel sectie A, deel van nr 78a, met eene grootte van 2 a. 73 c.a., pa lende ook volgens titel noord Mr Pros. Roelandt, oost de straat met eene breed te van 4,58 m., zuid Mevr. Wed. Daniel D'Haen. Dezen eigendom houdt ingelijk vloers 3 plaatsen, stalling en hof, Op het verdiep twee slaapkamers en daarenboven zolder. Bewoond door Mr Jozef Mertens. Onmiddellijke ingebruiktreding, Eenige Zitdag Dinsdag 12 Januari 1932 om 2 uur namiddag ter herberg A la Bonne Bière te Aalst. Brusselschen steenweg, (Tir). DE VIS, Enkele Zitdag Maandag 4 Januari 1932 om 4 uur namiddag ter herberg van den verkooper gehouden door den verkoo- per Mr Van der Poorten, te Erpe- Meire, rechtover de statie aan den Audenaardschen steenweg. Bij Verandering van Woonst Openbare Verkooping van te Aalst, Wellekensstraat, nr 28. De Notarissen DE VIS,' te Aalst, en VAN TEMSCHE, te Denderleeuw, zullen namens wien het behoort open baar verkoopen Een schoon woonhuis thans herberg, dienstig voor alle bedrijven gelegen te Aalst, Wellekenstraat, nr 28, groot 70 centiaren. Begrijpende op gelijkvloers Schoone en groote café, keuken en koer. Ie verdiep 2 schoone slaapkamers. 2e verdiep 2 schoone slaapkamers. Verders zolder. Voorzien van pompwater en verlicht met elektriek. Bewoond door Mr Jozef Van Mol. Onmiddellijke ingebruiktreding. Enkele Zitdag Dinsdag 12 Januari 1932 om 4 uur namiddag, ter herberg gehou den door Mr Joseph Van Mol, te Aalst, Wellekensstraat. Openbare Verkooping van een blok allerbeste te Aalst. De Notaris DE VIS, te Aalst, zal na- wien het behoort openbaar verkoopen Stad Aalst. Koop 1. Een blok zaailand en meersch gelegen te Aalst, Bergestraat leidende naar de Langestraat, groot 1 hectaar 84 aren. Verdeeld in 16 loten. In gebruik bij Mr Leopold Borms. Koop 2. Eene partij schoone bouwgronden gelegen te Aalst, Berge- kouterbaan leidende naar de Lange straat, groot volgens meting 64 aren 50 centiaren. Verdeeld in 6 loten. Voor verdeeling zie plan op plak brieven. Enkele Zitdag Maandag 28 December 1931 om 3 uur namiddag, te Aalst, Brussel- sche steenweg, "In den Avenue ge houden door M. H. De Kegel-De Neve. Bij Sterfgeval. Venditie van ter Kiekenkweekerij te Moorsel, aan den Steenweg naar Aalst. De Notaris DE VIS, te Aalst, zal na mens Mevrouw Weduwe Eugeen Ghy- sels te Moorsel op Dinsdag 29 Decem ber 1931, om 8 uur voormiddag over gaan tot de openbare veiling van 500 allerbeste jonge Leghorns van dit jaar, 400 jonge Merchtemsche kiekens. Verders een hoeveelheid drinkpotten, voederbakken, legbakken en hout. Gewone voorwaarden. Komptante betaling. Bij verandering van Woonst Openbare Verkooping van te Haeltert, Dorp. De notaris DE VIS te Aalst zal na mens wien het behoort, openbaar ver koopen Gemeente Haeltert. Een schoon handelshuis, geschikt voor alle bedrijven, gelegen te Haeltert, Dorp, groot 6 aren 70 c.a. Begrijpende op gelijkvloers een zeer groote winkelplaats met ingangdeur en langs weerkanten groote vitrien, salon, eetplaats, keuken, schotelhuis, koer en groote hof. Op eerste verdiep 4schoone slaap kamers. Verders zoldering. Voorzien van pomp en regenwater en verlicht met electriciteit. Bewoond geweest door Wed. Joseph Verlé-Beernaert. Thans bewoond door Mr Van Impe. Enkele Zitdag Donderdag 31 December 1931 om 3 uur namiddag te Aalst, Geeraerds- bergsche steenweg, ter herberg "In den Haring,, gehouden door Mr Joseph De Bundel. Zie vervolg 5de bladzijde. 9 *■-

De Koornbloem | 1931 | | pagina 4