■mmnhmmmmmm 1932» Landbouwweekblad Landbouwstudiekring van hi t Kanton Herzele Het Fransch Protectionisme en onze Landbouw ZONDAG 3 JAN. 1932 Pills 25 centiem 14de JAARGANG Nr 679 Arbeid Abonnementsprijs t 12,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord, Bureel en Redaktie: DE VILANDERSTRAAT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor ca door de Landbouwers weeral 1931 is weg... we zijn een nieuw jaar, begonnen Iedere zakenman sluit op 't ein de van het jaar zijn rekeningen af, gaat nauwkeurig de winst- en ook de verliesposten na. Wij doen het ook. '.We hebben 1931 achter den rug en met genoegen, met vreug de en tevens met een niet-mis- plaatste fierheid mogen we terug blikken op de voorbije 365 dagen, die een aaneenschakeling zijn ge weest van weiken, van wroeten, van hardnekkig strijden, maar ook Goddank van blij overwin nen. We hebben het onder geen f stoelen of banken te steken dat 1931 voor onze vereeoiging zeer voorspoedig was, dat we ge- flroeid zijn, dat ons ledental groo- ter is geworden. Dit danken we vooral aan de medewerking van al onze trouwe leden die, bijzonder in deze crisis tijden, beseffen dat een sterke ver- eem'girsg nu vooral een heilzamen i invloed kan uitoefenen ten bate van heel den boerenstand. Onze boeren hebben harde tijden te doorworstelen gehad, we weten het maar al te best. Ze hadden af te rekenen met zoovele tegenslagen en er was dikwijls boerenkoppigheid noodig om kop boven water te houden. Een sterk geloof is dikwijls de boei geweest naar dewelke de handtn in vertwijfeling werden toegestoken, en waaraan ze ook steun, sterken steun vonden; want uit dit sterk, onwankelbaar geloof is de hoop gegroeid, de hoop die leven doet, de hoop op betere tijden. 1931 heeft heel zeker in vele onzer hp. gesloten families rouw gezaaid door het wegrukken van teedere familieleden, van goede vrienden of kennissen. Onze ver- eeniging heeft het ook enkele trouwe medestrijders ontnomen. We bidden voor hun ziele, want ze waterrons lief in leven, ze blij ven ons lief nu ze van hier zijn weggehaald en gevoerd, we hopen het, naar betere oorden. We hebben hier voor oogen Wat 1931 ons gaf, ontnam we staan in 1932. Zooals ieder jaar vernieuwen we onzen nieuwjaarswensch dat dit jaar, voor U trouwe vrienden, voor heel den Vlaamschen boe renstand voorspoedig weze. Het nieuwjaar-wenschen is ontaard in een gewone beleefd- heidsfortnuul, midden de zoovele niet-gevoelde, comedie-compli- menten waarmee het alledaag- sche leven is belast. Zooveel wordt tr met de lippen ge daan, waarvoor het hart koud blijft zooveel schijn-schoons ge beurt er in onze schijn-schoone mondainr wereld, dat enkel en al leen de uiting is van "wit-gekalkte graven waarvan Christus sprak. Dat walgt ons, dat stuit ieder eer lijk menscb tegen de borst. Wan neer wij de traditie van het Nieuwjaarwerschï n willen in eere houden, dan is he. omdat we van deze gelegenheid willen gebruik maken, niet om onze leden enkele schoone beloften.op te 3olferen, niet om van hun nieuwjaarsstem- uing gebruik te maken om ons op te i hemelen en onze fouten te verdoe zelen. we doen het om Ute zeggen Dat het U wel ga om U de stellige verzekering te geven dat wij, als vereeniging zullen trachten om U meer en beter ten dienste te staan. Wij zeggen ook luistert naar onze woorden, maar ziet ook naar onze daden Want meer dan ooit zal de toekomst uitwijzen dat de vereeniging een sterke hef boom KAN zijn in het moeizaam werk ter verbetering van den stof- felijken en geestelijken toestand onzer boeren. In den nood kent men zijn vrienden is een oud, Vlaamseh spreekwoord, maar het blijft immer waar. Het is waar geweest toen onze eerste leiders, de grondleggers van Redt U Zeiven, den kruistocht voor onze beweging op touw zetten, toen zij, boeren, in de be roerde oorlogsdagen, voelden dat zij zelf voor hun eigen standsver dediging waren aangewezen. In de toekomst zal deze waar heid nog klaarder blijken 1932 is hier, onze nieuwjaars boodschap gaat tot heel den Vlaamschen boerenstand "Laten we krachtiger en vaster dan ooit de gelederen sluiten, laat ons man nen zijn die onverschrokken de toekomst tegemoet zien, hoe zwart de wolken ook zijn welke den gezichtseinder kleuren, laten we boeren zijn, boeren blijven, met ijzeren-koppen-koppigheid Onze nieuwjaarsboodschap tot U, trouwe leden, met wie en voor wie we zullen te kampen hebben in de komende dagen van het '32, met wie we lief en leed hebben gedeeld en zullen blijven deelen Trouwe vrienden, nu ge ziet dat onze groote vereeniging kloe- ker en kloeker wordt, nu het schuchter boorlingske van 1919 op een korte tijdspanne, een man is geworden, vooruit nu, op den goeden weg. Hoe krachtiger we worden, hoe beter we de behar- tiging en verdediging van de standsbelangen onzer leden en van alle boeren zullen kunnen op ons nemen. Gedenkt dat het recht alleen zegeviert op aarde wanneer het i gedragen wordt door de macht en dat de macht in rechtsver- krachtende en plichtsontrouwe handen, enkel het onrecht besten digt,,. Een laatste wekroep voor 1932, kort, klaar: De wind blaast in onze zeilen, onweerstaanbaar vooruit, Nu of nooit amniranMNMBami Buitengewone Algemeene Vergadering op Zondag 3 Januari, te 4 uur, in "Het Hof van Weenen te Herzele. We doen een laatste maar krachtige oproep tot alle Redt U Zeivers van Herzele, Woubrechtegem. Heldergem, Aygein.Hillegem, Ressegem, Bambrugye St Antelincx, St Lievens-Essche, opdat ze als één man naar onze belangrijke, zeer belangrijke vergadering zouden komen De nieuwe vlaag van protec tionisme welke over de wereld is losgebroken heeft den reeds moei lijken toestand voor onze nijver heid en voor onzen landbouw nog verslecht. Wat de landbouw betreft, he ft de zware verhooging van tolrech ten door England,gepaard gaande met strenge kontingenteerings- maatregeien door Frankrijk schier al onze landbouwprodukten, waar van de uitvoer op groote schaal I geschiedde, op gevoelige wijze ge- troffen. Onze Minister van Buiten- landsche Zaken heeft onderhan delingen aangeknoopt met de twee voornoemde landen. Met England zijn ze reeds afgeloopen en trots de diplomatische en onduidelijke bewoordingen waarin de officieele mededeelingen zijn gesteld, blijkt het genoegzaam dat onze Minister van Buitenlandsche Zaken met le dige handen uit Londen is terug gekeerd De Engelsche Regeering, zich beroepende op de noodzakelijke verdediging van 's lands econo misch bestaan, heeft hardnekkig vastgehouden aan de ontworpen verhooging van invoerrechten gaande van 50 tot 100 ten honderd der waarde van de getroffen pro- dukten, er evenwel bijvoegende dat de getroffen maatregelen van tijdelijken aard zijn en later indien de omstandigheden het toelaten zouden herzien worden. In afwachting is de uitslag dat onze druiven, onze bloemen en planten, onze fljne groenten de Engelsche markt, zoo n;> 9/olledig, dan toch grootelijks zieii1?wegval len voor den uitvoer. Ook onze eierenuitvoer naar England zal on getwijfeld, ingevolge de geweldige en door de Regeering ondersteun de propaganda ten voordeele van het verbruik van inlandsche pro ducten, eene nieuwe vermindering ondergaan. Wat Frankrijk betreftPas wa ren de nieuwe Engelsche toltarie ven ontworpen of dit land, zijne scherp protectionistische politiek getrouw, kondigde een ganscbe reeks kontingenteeringsmaatrege- len aan, meestal op landbouwpro dukten. Als voorwendsel werd ingeroepen de verdediging tegen het Engelsche protectionisme,doch in feite gold het alle vreemde me dedinging voor goed uit te scha kelen. Onze landbouw werd door die kontingenteeringspolitiek zeer zwaar getroffen. Oh ja,Frankrijk heeft met België in 1928 een handelsverdrag ge sloten waardoor de maxima-rech ten worden vastgesteld op ver schillende producten. Doch, zooals vroeger voor Duitschland op poli tiek gebied, is een verdrag op economisch gebied voor Frankrijk maar een stukje papier waaraan het maar belang hecht indien het te zijnen voordeele kan uitgespeeld worden. Het is trouwens niet de eerste maal dat de Fransche Regeerirsg het handelsverdrag met België een deukje heeft gegeven. Men herin- nere zich even 1) de verhooging der tolrechten op aardappelen welke werden ge bracht van 15 en 3 Fransche frank (volgens het tijdstip van den in voer) op 21 en 15 frank de 100kg. 2) de opvoering van het inkom- recht op suikerbceten van 1 tot 15fr. per 100 kg. 3) de verzwaring van het invoer recht op de hop van 125 tot 400fr. 4) de verlaging van het bevoor recht contingent bij den invoer van onze paarden van 5.200 tot 4.500 dieren met de verhooging van de preferencieele inkomrechten welke ons werden toegestaan. 5) verplichting voor de Fran sche chicoreifabrieken 90 t.h. chi- coreiwortels van Franschen oor sprong te verwerken. Deze maat regel beteekent de stopzetting van onzen uitvoer van chicoreiboonen naar Frankrijk. Deze uitvoer be droeg in 1930 10.356 000 kg. 6) toekenning door de Fransche Regeering aan de inlandsche vlas teelt van een aanzienlijke premie die op onze markt als uitvoer- premie werkt. Tusschen de laatste contingen- teeringsmaatregelen der Fransche Regeering vinden wij er eene die een doodelijken slag toebrengt aan een der bijzonderste takken van ons landbouwbedrijf namenlijk de contingenteering van den eier- invoer. Het is onze lezers bekend dat onze eieren bij den afzet in Frank rijk een vergelding hadden gevon den voor de vermindering van den uitvoer naar Engeland. Aldus voerden we tijdens de maand October 1.1. 1.544.300 kg. eieren uit naar Frankrijk. Sedert 11 No vember 1.1. is de eierinvoer gekon- tingenteerd en het toegelaten maandelijksch contingent bedraagt nog enkel 500.000 kg. voor alle landen samen. Men ziet dadelijk in welk verlies dezen maatregel voor onzen land bouw beteekent. Bewijzen voorgaande feiten niet voldoende dat we het juist voor hadden toen we in een vorige bij drage spraken van Fransche lief desbetuigingen die wurgen Is het dan niet om omverre te vallen wanneer we moeten beleven dat er op het huidig oogenblik van Waalsche zijde bij de Regeering wordt aangedrongen tot afsluiting van een Tolverbond met Frankrijk waarbij die Waalsche Volksver tegenwoordigers dan ook Holland zouden willen betrekken We denken dat Nederland er feestelijk zou voor bedanken heel huids te worden ingeslokt door den Franschen boa. De voorstanders van het Eco nomisch Verbond met Frankrijk hebben alleen bewezen dat hunne hersens niet op de goede plaats liggen. Veel logischer is dan ook de houding van de Katholieke Land- bouwgroepen van Kamer en Se naat welke op hun laatste verga dering, na vaststelling der talrijke inbreuken gemaakt door de Fran sche Regeering tegen het Fransch- Belgisch handelsverdrag, de Bel gische Regeering met aandrang hebben verzocht verweermaatre- gelen te treffen tegen de Fransche producten. We stellen vast dat door voor melde groepen de zienswijze wordt bijgetreden die we on- I langs in ons blad hebben ver dedigd. De Belgische Regeering heeft op het huidig oogenblik bespre kingen ingezet met de Fransche, teneinde een herziening te beko men der getroffen noodlottige k®ntingenteeringscDaatregelen. Zullen onze onderhandelaars ditmaal ons goed recht met de noodige krachtdadigheid verde digen, of zullen zij zich nogmaals laten beet nemen door de Fransche sluwheid welke erin bestaat eenige verzachting, hoe gering mogelijk, toe te staan op de contingentee- ringsmaatregelen tegen nog ruime re invoermogelijkheid voor de Fransche weeldeartikels naar Bel gië Dit was toch tot heden de oneerlijke taktiek der Franschen tegen de verdragen in en zonder dat er eenige aanleiding" toe be stond vanwege België, onze pro ducten weren 'door hooge invoer rechten of door invoerbeperkingen om de Belgen tot onderhandelin gen te dwingen en dan van de onrechtvaardig ingenomen positie gebruik maken om nieuwe voor- deelen voor den invoer van Fran sche producten te bekomen, tegen geringe verzachtingen aan ten onrechte tegen de Belgische pro ducten getroffen maatregelen. De groote fout der Belgische Regeering in het verleden is ge- 'weest steeds ootmoedig de Fran sche Regeering te voet te vallen als de zwakste partij en net alsof ze geen enkel middel kon aanwen den tegen de Fransche driestheid. Zijn we dan werkelijk overge leverd aan de Fransche willekeur omdat we maar een klein land zijn Wel integendeelBelgië is een belangwekkend afzetgebied voor de Fransche weeldeartikelen, zooals wijnen, likeuren, reukwer ken en zijde. De totale uitvoer dezer producten naar België be droeg over de 10 eerste maanden van dit jaar ruim 327 millioen,hetzij ongeveer het bedrag van den uitvoer onzer landbouwartikelen naar Frankrijk. Welnu, deze Fransche weelde artikelen kan ons land in de huidige economische omstandigheden best missen. Dat onze handelaars dit de Fransche Regeering doen inzien en haar aan het verstand brengen dat de Franschen zullen gemeten worden met de maat waarmede zij ons land meten. Wij zijn er stellig van overtuigd dat zij dan ten voor deele van on en landbouw en onze nijverheid heel wat gunstiger be handeling zullen bekomen dan door smeeken en knievallen. Indien wij de fransche wijnen, likeuren, reukwerken en zijdearti kelen duchtig treffen dan zullen wij bij de voortbrengers dezer producten stevige bondgenooten vinden om van de Fransche Re geering flinke toegevingen af te dwingen ten voordeele onzer pro ducten. Zwitserland gaf ons hier een flink voorbeeldals tegenmaat regel tegen het overdreven Fransch protectionisme dat erg de Zwitsersche kaassoorten trof, nam het onder voorwendsel van muil en klauwzeer een invoerverbod tegen Fransch vee, versch vleesch, huiden en stroo. (Zie vervolg 2' bh. onderaan 1kolom3 nmoawnnmMMiMi KnBSnMdaSBKVigM9HX De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. Ongeteckende stokken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. fr

De Koornbloem | 1932 | | pagina 1