In onze Afdeelingen I i WOHlftKSllliFMT iAHONIAKSULFAATlf; Jeugdvereeniging Redt II Zeiven BOERENBAL De Wet van 4 Oogst op de Gezinsvergoedingen en de Landbouw Krachtige en Goedkoope stikstofmest W eidebemesting in den Winter BERICHT BERICHT Hengstenkeuringen Groot Jaarlijksch Gewestbond Herzele Gebruikt het Beveelt het aan DE Zondag 3 Januari 1932. Op Woensdag ó^Januari (Drie Koniogen) om 6 uur, in het Koffiehuis De Koornbloem Groote Markt, Aalst. HILLEGEM, Door de zorgen van de leden van Hillegem met de wakkere pionniers, vrienden Henri Van Boven en Alois De Backer aan 't hoofd, werd alhier op Zaterdag 26 December, 2de Kerstdag, te 6 1/2 uur, een°, lichtbeeldenavond ge geven,toegankelijk voor iedereen. Het lokaal, bij Mr V. De Braekeleer, was meer dan stampvol, als de propagandist K. Lambrechts met wat achterstel aan kwam. Rap, zoo goed/het ging, midden de opgepropte menigte, het toestel in orde gebracht en de^voordracht over De drie Zustersteden aangevangen, 't Was oprecht spijtig dat, deels door het te klein lokaal, deels door een klein defect aan het toestel, de beelden niet ten volle duidelijk waren. Zulke kleine tegenslagen zullen ons echter niet kun nen ontmoedigen, integendeel, we wor den alzoo langzamerhand gestaalde mannen voor den strijd. Dat het initiatief van de Hillegem- sche jonge vrienden en vriendinnen de anderen tot voorbeeld strekke allen de handen uit de mouwen en aan 't werk aBBHar'aRsass^HaiBaaaHaaH ERONDEGEM Zondag 20 December had in oné ge woon lokaal een welgelukte vergadering plaats. Een 25tal Redt U Zeivers hadden er aan gehouden de voordracht over "Fruitboomteelt,, bij te wonen. De heer Roelandt behandelde achter eenvolgens volgende punten 1. Het aanleggen van een boomgaard. 2. De onderhoudsbemesting van fruit- boomen. 3. De onderhoudszorgen van een boomgaard a) het snoeien, b) het steunen, c) ver vanging van min goede variëteiten, d) het vervangen van doode en zieke boomen, e) het bestrijden van ziekten en insecten. De spreker ontwikkelde in 't bijzonder dit laatste punt, hij besprak de ringel- rups, de bastaard-satijnvlinder en den plakker, achteraf had hij het over het besproeien der fruitboomen en over het aanleggen van vang- en lijmbanden. Al de aanwezigen zijn zeker huiswaarts gekeerd met 't vast besluit de praktische wenken door den spreker gegeven, te zullen toepassen, om zoo hun boomgaar den meer te doen opbrengen. WAMBEEK St Elooi is ook bij ons geweest. Onze afdeeling vierde verleden Dins dag 22 December haar St Elooifeest. Een vijf en twintigtal leden waren op gekomen, volgens loffelijke Wambeek- sche gewoonte natuurlijk een uurtje na het gesteld uur. 't Deed echter niets, want de stemming zou er niet slechter om zijn. Eerst werd door K. Lambrechts, af gevaardigde van Redt U Zeiven, een uiteenzetting gegeven over de noodza kelijkheid vata 'vereeniging en het doel, wezen en streven van Redt U Zeiven. De vereeniging is op het huidig oogen- blik zeker onontbeerlijk ter behartiging van de beroepsbelangen der leden die bijzonder in tijden van crisis moeten verdedigd worden,nu voelen we dagelijks den grooten nood aan een machtige, maar bijzonder GOEDE organisatie, die geen andere bekommernissen heeft dan het behartigen der belangen van de aan geslotenen, en zich niet te wagen heeft in "zaakjes,, die rechtstreeks ingaan tegen het belang der leden die de ver eeniging door hun vertrouwen, door hun moreelen en stoffelijken steun hebben opgebouwd Na deze krachtige rede, die voorzeker ingang vond bij de aanwezigen, werden de lekkere "pistolees mêe hesp,, duchtig aangesproken. Of ze gesmaakt hebben hoef ik niet zeggen degenen die ze hebben geproefd zullen het getuigen, en de anderen die niet konden komen zullen trachten te zorgen dat ze aanstaande jaren bij "de goei,, zijn, want, al mag ik niet uit de biecht spreken, ik heb ergens hooren fluisteren dat het 't naaste jaar nog beter zal zijn. We hopen 't allemaal en dan zingen we weer ne keer van "geerne bij,,. Sloeber. BERLAERE We vierden Zaterdag 2de Kerstdag, ons St Elooifeest. We hadden voor 't begin een grooten plicht te vervullen en wel namelijk, het bijwonen der begrafenismis van den heer Eduard Van der Laenen, de achtbare vader van onzen secretaris Maurice Van (Vervolg). De gezinsvergoeding is echter niet verschuldigd ten bate van het kind buiten het land opgevoed. De arbeiders hebben ook, ten behoeve van hun jonge broeders en zusters, recht op gezinsvergoedingen, wanneer deze broeders en zusters dit voordeel nog niet genieten uit hoofde van den arbeid van vader of moeder. Indien verschei dene arbeiders aanspraak kunnen maken op gezinsvergoedingen ten bate hunner broeders of zusters, dan bezit de oudste arbeider het recht de vergoedingen voor 3 kinderen te ontvangen. De dagloonster of werkvrouw in het huishouden ontvangt enkel de gezins vergoeding wanneer ze noch man, noch zoon, noch dochter heeft die op dit voordeel kan aanspraak maken wegens kinderen die haar ten laste zijn. Zooals hooger gezegd, wordt de ge zinsvergoeding in princiep verkregen per geleverde arbeidsdag of per dag daarmee gelijkgesteld. Voor eiken dag ongewettigde afwe zigheid wordt dan ook een proportioneele vermindering toegepast op het bedrag der vergoeding. We deelden ook mede. dat en kel de personen die gewoonlijk werken in dienst van anderen recht hebben op de gezinsvergoeding. Door gewoonlijk werken dient ver staan ten minste 12 dagen per maand arbeiden gedurende ten minste 4 uur per arbeidsdag voor een of meer aan de wet onderworpen werkgevers. De uitkeering der gezinsvergoedingen geschiedt rechtstreeks aan de rechtheb bende arbeiders door de compensatiekas waarbij hun werkgever is aangesloten. De kas betaalt de gezinsvergoedingen uit voor zooveel dagen als ze voor den rechthebbende bijdragen ontvangen heeft van zijn werkgever. De vergoedingen mogen volgens de wet per maand of om de drie maand uitgekeerd worden. Om reden van eenvormigheid heeft het Ministerie van Nijverheid en Arbeid den wensch uitgedrukt dat de uitkeering om de drie maand zou geschieden, wat dan ook in praktijk geschiedt. Wat gebeurt er met de gezinnen van arbeiders voor wie geen patroonsbij drage wordt gestort We hebben hooger gezien dat er een Nationale Compensatiekas door de wet werd ingericht tot groepeering van de primaire kassen en met het doel onder haar een verzekering van den tweeden graad in te richten. Die Nationale Compensatiekas be schikt over eigen geldmiddelen en wel namelijk 1) Uit de helft op het overschot welke de primaire kassen overhouden op hun uitgaven. 2) Uit een toelage van 30.000.000 per jaar welke zij ontvangt uit de Staatskas. De Nationale Kas mcfet met die geld middelen de te kort komende primaire kassen bijspringen en rechtstreeks ge zinsvergoedingen uitbetalen aan de arbeidersgezinnen waarvoor geen pa- troonsbijdrage wordt gestort. De Nationale Kas betaalt aldus de gezinsvergoedingen aan 1) de arbeiders die bij hun werkgever inwonen en kinderen hebben die recht hebben op de vergoeding. 2) de jongelingen van minder dan 20 jaar werkende ten getalle van hoogstens twee bij een ambachtsman zelf werkende rechtstreeks voor rekening van de ver bruikers en die buitenbedoelde jonge lingen enkel leden bezigt van zijn gezin, op voorwaarde dat die jongelingen kinderen ten laste hebben ofwel broeders en zusters voor niemand anders gezins vergoeding ontvangt. 3) de slachtoffers van een arbeidson geval of van een beroepsziekte na het verbreken van het arbeidskontract of wanneer de primaire compensatiekas ophoudt te betalen. 4) de gewezen arbeiders die een ouderdoms- of invaliditeitspensioen ont vangen. 5) aan de dagloonsters of werkvrou wen die in het huishouden helpen en die kinderen ten hunnen laste hebben waar voor noch hun zoon of dochter gezins vergoeding ontvangen. Deze vijf gevallen van kostelooze kindertoeslag bewijzen dat de gezinsver goedingen werkelijk een socialen dienst uitmaken. Daarna om 2 uur vergadering in ons lokaal om dan gezamenlijk een uitstapje te doen bij onze leden-herbergiers. Om 5 uur kwamen we in het feesthuis toe Hoe lekker was het eetmaal, 't was bijzonder goed gelukt, en iedereen was om ter meest tevreden. Daarna werd er gezongen en gefeest. Veel te gauw was onze schoone dag voorbij en iedereen maakte 't voornemen van toekomend jaar nog beter en met een grooter getal leden het St Elooifeest te vieren. 'IIE 3E3ÖBE □r===i< HET Kost driemaal minder dan voor den oorlog. Voor Uw Graslanden evenals voor al Uw Teelten. Het merk van het "COMPTOIR» waarborgt de rijkheid. BESLUIT. In deze bijdragen hebben we ten behoeve onzer lezers-werkgevers en landarbeiders een beknopte samen vatting gegeven van de bijzonderste bepalingen der wet op de gezinsvergoe dingen. We geven onze werkgevers den raad onmiddellijk aan te sluiten bij een aan genomen compensatiekas en zich te schikken naar de bepalingen der wet. Aldus zullen ze blijk geven van een gezond solidariteitsgevoel tegenover hun arbeiders die toch hun bijzonderste medewerkers zijn in het bedrijf. We weten dat de tijden voor onze landbouwers hard zijn, doch juist in dezen moeilijken toestand is het van groot belang te kunnen rekenen op toegewijde werkkrachten. Gezien het gering aantal landbauwers- werkgevers vallende onder toepassing der wet is het praktisch onmogelijk een leefbare bijzondere compensatiekas voor landbouwers op te richten. We zijn echter ter beschikking van onze leden om hen alle nuttige inlichtiegen te ver schaffen, betreffende de toepassing der wet. Wij geven onze boeren-werkgevers dan nogmaals den raad zich aan te slui ten bij de sterke compensatiekas van het Vlaamsch Economisch Verbond, Schoenmarkt, 31, Antwerpen, welke hun bereidwillig alle inlichtingen zal verschaffen. Bij gebreke vrijwillig aan te sluiten bij een compensatiekas naar keuze, worden de werkgevers van ambtswege aange sloten bij de Hulpverrekenkas van den staat. Het is ons inziens voor onze leden verkieslijker te rade te gaan bij een in stelling van Vlaamsche menschen dan bij een officieele instelling. Tal van landbouwers hebben in de laatste jaren het grasland in hun bedrijf vergroot. Menige bouwgrond is in weide herschapen tot produktie van groen- voeder voor den veestapel, wat in de laatste tijden nog de meeste winstgeven de zijde van het bedrijf is gebleken. En inderdaad, grasland eischt veel minder bedrijfskapitaal, minder last en weinig werk. Het levert daarbij altijd een ze kerder resultaat op voor den voeder- bouw op bouwland, want hoe dikwijls gebeurt het niet dat klavers of andere groenvoedergewassen mislukken door slechte dekvrucht of gure winters. De kostprijs van het gras is ook altijd veel goedkooper dan van gelijk welk ander veevoeder. Deze natuurlijke voordeelen van gras land op bouwland zijn misschien de oor zaak dat, bij de meeste onzer landbou wers het grasland nogal van een stief moederlijke behandeling geniet. Zeker zijn er graslanden die jaar op jaar goede opbrengsten geven, vooral als ze geweid worden. Maar evengoed als bouwland, is grasland zeer dankbaar voor eene goede bemesting. Proeven hebben bewezen dat het mo gelijk is, door eene goede berekende be mesting, de produktie van grasland twee tot driemaal te verhoogen. Het blijkt dus onnoodig er op te wij zen dat het gras evenals gelijk welke andere vrucht, behoefte heeft aanstik stof, fosfoorzuur, potasch en kalk. De winterbemesting waarover we het hier hebben, behelst enkel fosfoor zuur en potasch en in sommige gevallen kalk. De stikstofbehoefte zullen we niet aanraken,immers zullen we hierop bij gelegenheid terug komen omdat deze aanmerkelijk afhangt van de bijzondere stikstofopneming der vlinderbloemigen, die we in de graszode aantreffen en ook nog van de soort grond. Stikstofbemes ting in den winter ware bovendien zeer ondoelmatig, het beste tijdstip hiervoor is wel Februari en op sommige natte gronden is het nog beter te wachten tot Maart en zelfs tot April. Voor de bemesting van grasland is het best kunstmeststoffen te gebruiken, en deze verdienen verreweg de voor keur boven stalmest en gier. Bij het aanwenden van stalmest, moet deze echter in zeer gevorderden staat van ontbinding verkeeren, want het onderbrengen is hier onmogelijk, zoodat altijd een gedeelte door vervluchtiging zal verloren gaan. De humus, die anders zoo zeer op prijs gesteld wordt voor bouwland, kan hier ook niet te rechte komen. Versche stalmest met veel stroo, is echter geene meststof, maar kan zeer voordeelig werken als beschutting voor vroegtijdige ontwikkeling, vooral bij koude nachten in 't voorjaar. Gieren van 't graangewas in den win ter is niet aan te bevelen, daar de stik stof hier zeer opneembaar is en op dit oogenblik niet kan benuttigd worden. Overigens veelvuldig begieten van gras maakt het slap en legerachtig. In 't algemeen is het dus voordeeliger den stalmest te gebruiken voor bouw land en kunstmest voor grasland, vooral toch, omdat in ieder bedrijf kunstmest- stoffen moeten worden aangekocht, en 5 deze beter passen aan de noodwendig- t heid van grasland. Onze winterbemesting blijft, volgens deze beschouwingen, dus beperkt bij eene fosfoorzuur- en potasch aanwen ding. Alhoewel gras slechts eene kleine vereischte stelt aan fosfoorzuur (een oogst van 7500 kg. b.v. bevat slechts 50 kg.) zal het gebruik van phosphaten noodzakelijk zijn, daar de meeste gron den betrekkelijk arm aan fosfoorzuur zijn. Ook mogen we niet uit het oog verliezen, dat, buiten de opbrengstver- hooging bij 't aanwenden van phospha ten ook nog de voedingswaarde van gras en hooi merkelijk verhoogd wor den, met het oog op de vorming van het beenderengestel. Vooral dus op weiden welke begraasd worden door jonge of drachtige dieren dringt de phosphaat- bemesting zich op. Moesten we soms overtuigd zijn, dat onze gronden genoeg voorraad fosfoor zuur bevattenwat veelal niet het geval is dan kunnen we ons tevreden stel len met het teruggeven wat aan den grond is ontnomen. Toch blijft het altijd zekerder eene jaarlijksche aanvullingsbemesting te geven, daar een deel fosfoorzuur van slakkenmeel, wat we meestal op weiden gebruiken, slechts na zeer langen tijd opgenomen wordt, vooral op ijzerrijke gronden waar het fosfoorznur in een zeer moeilijke voor de planten op te lossen vorm wordt omgezet. In de meeste gevallen zal een hoeveel heid van 450-650 kg. superfosfaat of Thomasfosfaat, per hectare volstaan. De behoefte van gras aan potasch of kali is veel grooter, en bij de opbrengst van 7500 kg. zooals we zooeven veron derstelden, b.v. in twee sneden geoogst, ontneemt dit ongeveer 150 kg. potasch aan den grond per jaar en hectaar. Om een groote opbrengst te leveren dient grasland dus ruim bemest te wor den met potasch, vooral de lichte gron den. Zware kleigronden bezitten doorgaans een grooten rijkdom aan potasch, zoodat hier de noodzakelijkheid zich min doet gevoelen, toch kan het gebeuren dat door jarenlang afgrazen of hooien, de natuurlijke voorraad fel uitgeput is, vooral aan opneembare vormen. Toch mogen we niet nalaten den grond Ivan potasch te voorzien en een goede bemesting zal benevens de hoeveelheid door den oogst ontvoerd, een kleine overmaat er aan toevoegen om gebeur lijke onopneembare vormen of verlorene potasch door uitspoeling aan te vullen. Voor deze bemesting gebruikt men liefst sylviniet van 700 tot 1000 kg. per hectare en de grootste hoeveelheid wel op de lichtste gronden. Het is nu de beste tijd om tot de fos foorzuur en potasch bemesting van onze weiden en boomgaarden over te gaan. Er onder geen voorwendsel mogen we hier langer voor talmen, wel te verstaan als onze graslanden gewoonlijk niet aan overstrooming lijden. In dit geval is het beter te wachten tot vroeg in 't voor jaar, nadat de waters zich hebben terug getrokken. Het is ook nog zeer aan te bevelen, onze weiden nu en dan in den winter te kalken, vooral op zware en zure gron den. Kalk is hier niet alleen een planten- voedsel maar ook een natuurlijk verbe teringsmiddel van den grond, dat ons daarbij nog zal helpen plantenoverblijf- sels te ontbinden en zoo ter beschikking van den plantengroei te stellen. Op zware kleigronden kan men zelfs tot 5000 kg. en meer gunstig aanwen den, op lichte gronden volstaat het ech ter met een paar duizend kg. gebluschte kalk per hectare. aan eigenaars en pachters van landgoederen Daar. tengevolge der heerschende landbouwcrisis de landbouwpachten in veel gevallen niet in verhouding zijn met de tegenwoordige omstandigheden,werd door den Provincieraad van «Oost- Vlaanderen eenparig den wensch uitge drukt dat het bureel der Provinciale Landbouwkamer als verzoeningsraad zou optreden om de geschillen in der minne te regelen, die zouden kunnen oprijzen tusschen eigenaars en pachters van landgoederen omtrent het vaststellen van een redelijken pachtprijs. Het Bureel der Landbouwkamer heeft die opdracht.aanvaard. Dientengevolge kunnen de belang hebbenden, die de opgerezen geschillen onder elkander niet zouden kunnen op lossen, zich wenden tot het Bureel der Landbouwkamer dat zal trachten het geschil in der minne, te regelen. Alle aanvragen moeten gestuurd worden aan den Heer Voorzitter der Provinciale Landbouwkamer, Provinci aal Bestuur, te Gent. De Goeverneur, K. Weyler. Provinciale Landbouwkamer voor Oost-Vlaanderen. Het Bureel der Landbouwkamer voor Oost-Vlaanderen. gevolg gevende aan den wensch uitgedrukt door den Pro vincieraad van Oost-Vlaanderen,brengt het volgende ter kennis aan de belang hebbenden Overwegende dat er zich gevallen voordoen van overdrijving der pacht prijzen ten aanzien van de heerschende landbouwcrisis en dat deze toestand aanleiding kan geven tot moeilijkheden tusschen eigenaars en pachters,verklaart het Bureel der Landbouwkamer zich bereid op verzoek der betrokken partijen, zijne minnelijke tusschenkomst te ver- leenen, volgens de voorschriften van het Koninklijk Besluit van 15 September 1924 (art. 44) ten einde,doorjverzoening, een einde trachten te stellen aan de ge schillen die wegens den pachtprijs zou den ontstaan tusschen eiganaars en pachters, omtrent het bedrag van den verschuldigden pachtprijs. De pachters van landgoederen gele gen in Oost-Vlaanderen, die dus oor- deelen dat hun pacht werkelijk overdre ven is, en zelve tot geen minnelijke overeenkomst kunnen geraken met hun eigenaar, mogen zich wenden tot het Bureel der Landbouwkamer van Oost- Vlaanderen, met verzoek als bemidde laar te willen optreden. De belanghebbenden moeten hunne vraag richten tot den heer Voorzitter van de Provinciale Landbouwkamer, Provinciaal Bestuur, te Gent. Volgende inlichtingen dienen vermeld te worden in de vraag 1) Naam en adres van den eigenaar 2) Naam en adres van den huurder.: 3) Uitgestrektheid (in hectaren, aren en centiaren) van het in huurgenomen landbouwbedrijf 4) Kwaliteit van den grond (welke teelten) zoo mogelijk met aanduiding van vergelijkspunten (andere pachten uit de omgeving;) 5) Pachtprijs betaalt in 1914, in 1920 en in 1931desgevallend voor elk perceel afzonderlijk. De aanvragers zullen dan uitgenoo- digd worden om, samen met den eige naar, te verschijnen voor het Bureel der Kamer. De Secretaris, De Voorzitter, Menschaert. A. Van der Linden. Ingevolge de beslissing der Bestendige Afvaardiging van den Provincieraad,zal er een bijgevoegde hengstenkeuring gehouden worden te Gent (nieuwe Bees- markt) op Maandag 11 Januari 1932 om 10 uur. De inschrijvingen moeten tegen 4 Ja nuari 1932 gezonden worden aan het Provinciaal Bestuur. 1 -. «MS8WKBHU «BBBMaHHI der Laenen, die om 9,30 uur in onze kerk plaats had. v.\ 0*

De Koornbloem | 1932 | | pagina 4