De aanhouder wint! LANDPACHTEN Landbouwweekblad Wat bracht 1931 onzen Landbouw* Welke vooruitzichten biedt 1932 Vergadering van den Landbouwstudiekring van het Kanton Herzele ZONDAG 10 JAN. 1932 Pr ij a 25 centiem 14de JAARGANG Nr 680 Arbeid Abonnementsprijs t 12,00 frank 's jaars. Bureel en Redaktie: DE VI LAN DERSTRAAT, AALST Voor en door adelt Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Verantwoordelijke Opsteller Aankondigingen volgens akkoord. ORTAIRE CAUDRON, Aalst. de Landbouwers Wij staan dan reeds in het nieuwe jaar. Zooals een reiziger na een moei lijke en aftobbende reis een blik werpt op den afgelegden weg alvorens zijne schreden verder te richten, wenschen wij hier ook een oogslag te werpen op den lastigen weg welke onze landbouw in 1931 heeft afgelegd. Het vervlogen jaar was immers voor onzen boerenstand een zwart jaar in den vollen zin des woords. Het eerste deel van 1931 zag de in storting der prijzen van de akkerbouw- produkten, zoodat in September 1931 het index dezer produkten nog enkel 457 bereikte. De veeteelt bood in dezen benarden toestand nog eene uitkomst. Doch de strenge protectionistische maatregelen getroffen door sommige landen zooals Duitschland en Frankrijk sloten het normaal afzetgebied voor de landen, groote uitvoerders van zuivel- en vee- teeltprodukten, zooals Denemarken en Nederland, met het gevolg dat ons land, bij gebreke aan bescherming aan de grenzen, overstroomd werd met vreemde veeteeltprodukten. De verkoopprijzen der inlandsche veeteeltprodukten daal den onder deze vreemde mededinging in schrikwekkende verhoudingen zoodat deze uitkomst ook weg viel voor onze geteisterde landbouwers. In September 1929 bedroeg het index cijfer voor de veeteelt nog slechts 691. Bleef dan voor sommige gewesten nog de tuinbouw. Ingevolge het zachte win terweer waarbij zich deze laatste weken hebben gevoegd de invoerbeperkingen toegepast door Frankrijk en Engeland zijn ook de prijzen der meeste tuinbouw- artikelen verre van winstgevend. Ware die daling der verkoopprijzen gepaard met een evenredige verminde ring der voortbrengstkosten dan zou de toestand nog houdbaar zijn. Doch wij moeten jammer genoeg vaststellen dat het indexcijfer der voortbrengstkosten op verre na de daling der verkoopprij zen niet heeft gevolgd. De pachtprijzen zijn in de meeste gevallen gebleven op een peil dat schromelijk overdreven is en vele boeren zullen enkel bij machte zijn dergelijke prijzen te betalen door vervreemding van onmisbare bestand- deelen van hun bedrijfskapitaal. De belastingen en inzonderlijk de grondbelasting zijn in de huidige om standigheden een ondragelijke last ge worden voor talrijke onzer landbouw bedrijven en een werkelijke oorzaak van verarming. De grondstoffen zijn wel eenigszins in prijs gedaald doch niet in evenredigheid met de prijsverminde ring der landbouwproducten. De loonen en andere bedrijfskosten hebben bijna ongewijzigd hun vorig peil behouden. In dezen treurigen toestand heeft de landbouw het jaar 1932 zien naderen. Vooral het einde van 1931 heeft de vooruitzichten nog somberder gemaakt, ingevolge de nieuwe vlaag van protec tionisme die over Europa is losgebro ken. De waardevermindering van het pond heeft ook het protectionisme over Engeland ontketend, het eenige groote land dat tot dan den vrijhandel getrouw bleef. Reeds heeft dit land tolrechten gestemd op talrijke tuinbouwprodukten die werkelijk den invoer onmogelijk maken. Het protectionistische Frankrijk heeft in de Engelsche maatregelen het welgekomen voorwendsel gevonden om door invoerbeperkingen niet alleen de Engelsche doch alle vreemde mededin ging te weren. Een gevoelige slag werd door Frankrijk aldus gebracht aan on zen eierenuitvoer, aan onzen uitvoer van gevogelte, aan onzen export van chicoreiboonen en tal van andere land bouwproducten. Zooals het einde van 1931 was is ook de aanvang van 1932 alles behalve rooskleurig. Moet onze landbouw in deze omstan digheden dan moedeloos het hoofd laten hangen en wanhopen We meenen het niet, en wel om de volgende redenen. De spaarzaamheid en de taaie volharding onzer boeren heeft in de vorige eeuw, met enkele hulpmaatregelen der Regeering, de als dan zeer zware crisis overwonnen. Op dit tijdstip waren de vereeniging en de beroepsontwikkeling, welke de grondslagen zijn van vooruitgang en ontwikkeling, pas ontloken, terwijl onze landbouw thans kan steunen op eene flinke beroepsontwikkeling en op sterke vereenigingen. De krachtdadige werking der Ver eeniging en onze Maatschappij Redt li Zei ven mag er fier op zijn steeds in de voorhoede te.hebben gestaan heeft eindelijk gedaan gekregen dat de Open bare Besturen en talrijke Economische en maatschappelijke groepen buiten den landbouw inzien dat onze landbouw niet verder mag worden prijsgegeven aan de teugelooze mededinging van den vreemde, op gevaar gansch de gemeen schap mede naar den ondergang te sleuren. De geest ten opzichte van de billijke eischen van den landbouw is dus in den goeden zin gekenterd. Het komt er thans op aan die goede geestesgesteltenis in doelmatige hulpmaatregelen om te zet ten. Onze landbouw vraagt geene be scherming, hij vraagt enkel verdediging tegen het protectionistisch gedoe van de groote landen en tegen de abnormale mededinging van den vreemde die geen loyaal karakter heeft, doch eerder een oneerlijke wurgingsmethode genoemd kan worden. Deze maatregelen moeten genomen worden door de Regeering die er moet voor zorgen dat het geschikte midden worde verstrekt voor de normale ontplooing van onzen landbouw. Eens dit midden geschapen, zullen onze landbouwers, dank zij hunne spaar zaamheid en taaie werkkracht en hierbij behoorlijk gesteund door hunne Ver eenigingen, er toe komen na betrekkelijk korten tijd, de huidige krisis te over winnen. Verder kan verhoopt worden dat de groote nood welke in alle landen de massa der bevolking teistert, de Regeeringen zal dwingen om door onderling overleg de oorzaken van politieken en flnanciee- len aard weg te ruimen die een der grootste oorzaken zijn van de algemeene economische ontreddering. Het is een feit dat de huidige toestand niet verder onbeperkt kan duren, tenzij de Regeer ders wenschen dat de tegenwoordige sociale orde gesloopt worde door gewel- dadige middelen. Het spreekwoord blijft immers nog steeds waar "hongerige magen hebben geen ooren x<cm:sa*uRana «BasaafflaKsaaBBBBsi Den laatsten tijd hebben we verschil lende nieuwe afdeelingen gesticht en vele leden bijgewonnen. We mogen ons tevens verheugen in een verjongde, koortsige werking van al onze afdeelin gen, welke al het mogelijke doen om nieuwe lezers voor De Koornbloem aan te werven. We gaan dus vooruit. Enkele, maar zeer weinige, lezers hebben hun abonnement voor het jaar 1932 niet vernieuwd. De groote meerderheid, van dit klein getal, hebben ons reeds geschreven dat dit bij vergissing gebeurde. Degenen die dit nog niet deden verkeeren heel waar schijnlijk in hetzelfde geval. We verzoeken onze bestuursleden, magazijniers of andere trouwe leden deze menschen te helpen om hun blad dat ze niet missen kunnen noch willen, terug te bezorgen. Dat ze ofwel rechtstreeks de postbode ver wittigen, ofwel de magazijnier het bedrag (12fr.) betalen of hun naam hieraan overgeven, dan doen we een tweede maal een kwijt schrift met de post aanbieden, ofwel ons een kaartje zenden. Minder dan ooit hebben we nu reden om ouwe strijdgenooten de rangen te laten verlaten, omdat week na week, dag na dag, nieuwe makkers bijkomen. Het ordewoord klinke overalOn weerstaanbaar vooruit, nu, of nooit, de aanhouder wint Een nooit-gekende geestdrift, hoopgevend voor de toekomst I Verleden Zondag hebben we dan de derde vergadering van dit seizoen gehad. 't Had den heelen dag al "blaaskens,, geregend, en de grootste optimist ver wachtte een "fiasco,, van groote afme tingen. 't Zou deze maal maar een "mager beeske,, zijn. Men had echter zonder den waard gerekend, want één voor één kwamen onze boeren van uit de verste hoekskens naar den grooten biënkorf, wat het lokaal op de dagen van onze vergaderingen geworden is. Voor minstens 100 man opent de voorzitter, Jozef De Clippel, met wat achterstel op het gewone uur, de verga dering met een dankwoord tot de aan wezigen. Dan wordt het eerste punt van het programma aangevateen korte inlei ding over de laatste gebeurtenissen op landbouwgebied door K. Lambrechts. Hij toont aan hoe door de opeensta peling der protectionistische maatregelen welke de ons omringende landen treffen, de uitvoer onzer export-producten on mogelijk gemaakt wordt, welke dan op onze eigen markt moeten afzet vinden, met als fataal gevolg overdreven aan bod, lage prijzen. Daarbij komt nog dat andere landen b.v. Nederland en Denemarken ook voor gesloten deuren staan met hunne landbouwvoort- brengselen, waarmee ze dan ook een uitweg zoeken op de Belgische markt. Dit is de toestand welke reeds zoo dik wijls werd uiteengezet, maar wier gevol gen zich hoe langer hoe meer harder doen gevoelen. We mogen niet zeggen dat het pro tectionisme zal redding brengen, het is voor ons zeker een gevaarlijk wapen dat met voorzichtigheid gehanteerd moet worden. We zullen ook niet ontkennen dat de vrijhandel alleen de gezondmaking van het economisch leven kan brengen, als die vrijhandelsgedachte door IEDEREEN en ALTIJD in de PRAK TIJK gehuldigd wordt. Wij verklaren ons dus voorstanders van het schoone PRINCIEP van den internationalen vrijhandel, onder alle staten, maar VANDAAG kunnen we ons door dit schoone" princiep niet laten paaien, kunnen we met den besten wil niet in slaap gesust worden met de schoone woorden van de theoriekers,die enkel praten over wat "zou,, moeten zijn, en al te weinig rekening houden met wat "is„. Nogmaals, eene door dik en dun doorgedreven beschermingspolitiek is verwerpelijk en daarom moet er getracht worden de voortbrengstkosten te ver minderen. Onder deze voortbrengstkos ten zijn ook de pachtprijzen gerekend, welke vandaag nog dezelfde zijn ge bleven welke over een paar jaren, wanneer de tijden nog wat beter waren, aangenomen werden. Het is onbillijk, onredelijk dat de gevolgen van de crisis, welke nagenoeg al de takken van de economie drukt, door de pachters alleen zouden gedragen worden. Ziehier waarom. De huurder kan beschouwd worden als ontleener van een veranderlijk kapitaal, en hij zal moeten een rente betalen overeenkomstig met de werke lijke waarde van het ontleende kapitaal. Dit kapitaal de landbouwgrond is op dit oogenblik voor den ingebruik- nemer in groote mate in waarde ver minderd door de devalorisatie der voortbrengselen welke hij op zijn grond telen kan. Het ware dus niet meer dan natuurlijk, menschelijk, dat de rente in dezelfde mate verminderde als de werkelijke waarde van het kapitaal. Om klaar te zijn het gezond ver stand zegt dat de abnormaal hooge pachtprijzen zouden moeten verminderd worden doet men het niet goedschiks wat reeds zou moeten gebeurd zijn dan moet een wet daartoe verplichten Dit klaar standpunt in naam van Redt U Zeiven uiteengezet, wordt door alle aanwezigen met geestdrift langdurig toegejuicht. Na deze gewone uiteenzetting begint de heer Allaeys, hoofd van het studie bureel voor synthetische meststoffen, met de afrolling van het film handelende over "Het nieuwe Beweidingssysteem,,. We zien op enkele mooie zichten en momentopnamen welk het beweidings systeem is dat in Nederland wordt toe gepast, en we zien dan ook, willens nil- lens, hoe de Nederlanders ons op dit gebied, zooals op zooveel andere, nog wel een voetje vóór zijn. Hoe ze trach ten door een goede, VOLLEDIGE be mesting, door het indeelen der weiden in verschillende perceelen, wat toelaat het afgrazen en het opnieuw opgroeien regelmatig te doen gebeuren, hunne weiden meer rendeerend maken. Want we hoeven nu vooral na te zien of de meer-uitgaven, wat een meer- volledige bemesting en verzorging wel eens meebrengt, door de meeropbrengst vergoed wordt. De verschillende uitsla gen, welke ons door sprekende statistie ken aangenaam en aanschouwelijk wor den voorgesteld, bewezen ons dit ten klaarste. Ze bewezen ons ook dat wij dikwijls, door een eenzijdige bemesting, het cijfer der productiekosten zelfs hoog opvoeren, met nochtans als uitslag een voortbrengst die niet beantwoordt aan de verwachtingen. Het film over Het nieuwe Bewei dingssysteem,, was zeer leerrijk, daaren boven ook zeer aangenaam, en de heer Allaeys zorgde ook voor goeden uitleg. Bij het eindigen spaarden de aanwezigen de verdiende toejuichingen dan ook niet, en de voorzitter dankte, in naam der leden, den voordrachtgever van harte. Hierna gaf de heer Henri Van Boven van Hillegem lezing van volgende motie: Aan het Bestuur der Landbouwersvereeniging Redt II Zeiven De Landbouwstudiekring van het Kanton Herzele, in algemeene vergade- ring op 3 Januari, na de meening te j hebben gehoord van de aanwezigen, drukt den wensch uit, ten einde groote ren bloei onzer vereeniging ter plaatse mogelijk te maken, ten bate der leden en tot heil onzer vereeniging, het maga zijn van Herzele terug in den vroegeren toestand als hoofdmagazijn te herstel len. Deze vraag is ons ingegeven door onze bezorgdheid om het welzijn der vereeniging, dit is, om het welzijn der leden, om het welzijn van al de boeren. „We durven verhopen dat ons voor- stel aan een welwillend onderzoek zal 1 onderworpen worden en dat er zal ge- volg aan gegeven worden in de mate I van het mogelijke. Een tweede zaak. Wij onderzoeken iedere maand op onze vergaderingen de verschillende uitzichten van de huidige landbouwcri sis en we bestatigen meer en meer dat de toestand onzer boeren hachelijker en hachelijker wordt. We gaan accoord met de doordrijvende werking welke door de Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven tot hiertoe werd gevoerd en we juichen haar krachtig ingrijpen in de verschillende omstandigheden dankbaar toe. Onze wensch is ook dat het Bestuur dienzelfden weg blijve volgen,en speciaal bij de openbare Besturen aandringe om bescherming daar waar de binnenland- sche landbouwvoortbrengers lijden on der het scherp protectionisme van andere landen, als voorbeeld van jongen datum Frankrijk, die er niet tegen opzien om bestaande akkoorden schaamteloos met de voeten te treden. We vragen ook drin gend dat onze vereeniging al hare macht zou in de weegschaal werpen om verla ging der bestaande pachtprijzen, welke veelal overdreven zijn en den ondergang van vele onzer boeren beteekenen, door een wettelijke regeling te verwezenlijken. Het mag ook niet langer zijn dat de grondbelasting ten laste valt van den huurder, het is onrechtvaardig en we vragen aan onze vereeniging dat ze in onzen naam hiertegen den strijd zou aanvatten. We verklaren nogmaals ons ver trouwen in uw beleid en zullen onze steun nooit sparen om uwe werking I kracht en macht te geven, tot heil van heel den Vlaamschen boerenstand. Met onze verkleefde broedergroe- ten Heel de vergadering stemde hiermee in en dankte vriend Van Boven om zijn initiatief. Dan kwam de groote verrassing, of liever... verassingen. Er werden zoo maar eventjes 35 (zegge vijf-en-dertig) van de schoonste pijpen onder de aan- i wezigen verloot, wat de geestdrift ten j top deed stijgen. We wenschen de ge- j lukkige winners veel smaak van hun j nieuw meubel en degenen die onge lukkiglijk genoeg door de mand geval- j len zijn, als 't ooit nog eens gebeurd, meer succes I Bij t einde van deze vergadering i werden nog enkele krachtige woorden i gesproken om zooals voorheen, zooals j vandaag, ook in de toekomst het ver- i eenigingsleven mee te leven, om eens- I gezinder en krachtdadiger dan ooit een j onverpoosde werking te voeren. I De vergadering werd geheven midden een onbeschrijfelijke geestdrift, die hoop gevend is voor de komende dagen NOTA VAN DE REDACTIE. - De heer Bestuurder meldt ons dat de vraag van den Landbouwstudiekring grondig door het Bestuur zal onder zocht worden en dat het antwoord in De Koornbloem van aanstaande week zal verschijnen. In naam van het Bestuur verzeke ren we ook de vrienden van het kan ton Herzele en al onze leden, dat we krachtdadig zullen blijven optreden ter behartiging en verdediging van al de belangen onzer Vlaamsche boe ren. We zeggen U alleen "ziet en oordeelt 1 In afwachting van een wet over de vermindering der pachtprijzen heeft men hier en daar al een eigenaar of ver huurder die uit eigen beweging de pach ten verlaagt. Zoo heeft de Kommissie van Open baren Onderstand der Stad Aalst, op verzoek van den heer Gouverneur der provincie Oost-Vlaanderen, onderzocht in hoeverre ze de landbouwers konden tegemoet komen. We lazen in een plaatselijk blad dat gezegde kommissie de grondlasten op zich zou nemen, wat al eene toegeving is. We hebben bij nader onderzoek aan deze toegeving enkele woorden bij te voegen. Het ontslag van het betalen der grondlasten door den pachter is enkel toepasselijk voor het jaar 1932 Dus is er werkelijk voor 1931 geen verande ring, alhoewel de krisis voor dees jaar erg genoeg is voor de pachters Naar we vernemen heeft een lid van de kommissie voorgesteld om de pach ten te verlagen voor 1932, wat zeker in alle opzichten voor de boeren beter zou geweest zijn. Wij meenen dat voor de pacht die nu met Kerstdag 1931 vervallen is er eene vermindering zou dienen gegeven en voor 1932 eene algeheele herziening der prijzen volgens de waarde der gronden. Iemand die van de zaak iets schijnt te weten schrijft ons het volgende In hare zitting van 18 December 1931 moest de Kommissie van Open baren Onderstand van Aalst op aan vraag van verschillende landbouwers en op verzoek van den heer Gouverneur der provincie, overgaan tot de bespre king om eene billijke prijsvermindering der pachtprijzen toe te passen. In dezelfde zitting heeft de meer derheid der Kommissie een barema, door een lid der Kommissie opgemaakt, ver worpen, alsook een voorstel van het zelfde lid, de vermindering van pacht prijzen niet in 1933 maar wel in 1932 aan de huidige tijdsomstandigheden aan te passen, eveneens verworpen. Daarop heeft een ander lid een voorstel neergelegd om voor het dienst jaar 1932 de grondlasten zelf te betalen en in 1932 de gronden te doen klassee ren, om dan in 1933 de pachtprijzen te kunnen herzien. „Waarom aan de boeren niet laten weten, als ze niets meer bezitten dat 'ze om onderstand mogen komen Wij vinden die handelwijze zeer (Zie vervolg 2e blz. onderaan 1' kolom.) De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Nle'c opgenomen handschriften worden niet teruggegeven.

De Koornbloem | 1932 | | pagina 1