Ammoniaksultaat Ammoniaksultaat In onze Afdeelingen Heel de Wereld rond 8ANQUE CENTRALE ÖE LA ÖENÖRÊ Jeugdvereeniging Redt U Zeiven kost driemaal minder dan voor den oorlog. Krachtige en Goedkoope stikstofmest Landbouwcrisis Yoor al u«e bankbewerkingen öe Een woord tot de jongeren Gewestbond Aalst Gewestbond Schoonaarde Enkele belangrijke schikkingen Gebruikt het Beveelt het aan Het Hoekske van Tijl Uilenspiegel Zondag 10 JanuarMgjj^ Alom komt er kentering in de gelede ren onzer jonge boeren en boerinnen men begint zich af te vragen wat onze vereeniging feitelijk beoogt. Dat is een goed teeken het bewijst dat onze boerenjeugd nog warm te ma ken is voor wat anders dan sport en ander modern vermaak, dat er wel MAG zijn, maar toch niet als hoofddoel mag vooropgesteld worden. Een nieuwe geest moet ons bezielen een geest van werklust, van onverpoosden arbeid voor het goede, ter verzedelijking van eigen stand en eigen stam. Want daartoe is ons streven gericht het gaat voor een beteren, schooneren stand, voor een beter, schooner Volk. Wat in 't bereik ligt van onze be scheiden krachten zullen we trachten te verwezenlijken in koortsig, rusteloos ijveren, met steeds als onweerstaanbare stuwkracht het ideaal dat klaar voor onze oogen staat afgelijnd. Aansluiten, kameraden die nog afzijdig staat, volhouden, mannen van de eerste ure, 1932 zal het jaar worden van noest werken, en ook, we zijn er zeker van, van schoonen vooruitgang AFDEELING HERDERSEM Zaterdag 2 Januari, om 6 1/2 uur, werd in ons gewoon lokaal De Klet ser een algemeene vergadering gehou den, waar al de leden aanwezig waren. De bespreking van de verschillende punten op de dagorde, die door de le den met veel aandacht besproken wer den, leverde den volgenden uitslag 1. Een voordracht met lichtbeelden over het interessant onderwerp Vee- verloskunde werd aangevraagd in naam van de Jeugdafdeeling Herdersem voor de maand Februari. 2. Enkele standregelen werden voor- loopig opgesteld door de leden over een reglement van inwendige orde. 3. De lidkaarten voor 1932 werden aan al de leden afgegeven. 4. Andere bijzonderheden werden nog druk besproken, waarover later nog wel iets zal volgen. N. B. Nieuwe leden kunnen altijd in geschreven worden. De lidkaarten wor den afgeleverd door den schr^ver der afdeeling Frans De Meyst. Zooals we 't reeds meldden is de Ge westbond Schoonaards ook gesticht. Ziehier hoe het voorloopig bestuur, op 8 December samengesteld, er uitziet: Voorzitter Gustaaf Vlaeminck, Schoonaarde. Ondervoorzitter Georges Van We- semael, Schellebelle. Schrijver J. Raman, onderwijzer, Schoonaarde. Bestuursleden Leopold Govaert, Gaspar Vlaeminck, Gustaaf Vlaeminck, allen van Schoonaarde. Alfons Van Malderen en Camiel Van der Eecken, van Cherscamp. Achiel Clings, Edmond Lammens, Albert Lammens, van Schellebelle. Remi Van den Berghe, van Berlare. Steunende bestuursleden Dobbenie, magazijnier, Cherscamp Camiel Van Gelder, Uitbergen Lammens, magazij nier, SchellebelleDe Lausnay-Scheer- linck, Overmeire. Binnenkort zal de eerste feestverga- dering gehouden worden. Van nu af kunnen de jonge mannen en meisjes van Schoonaarde, Overmeire, Cherscamp, Schellebelle, Berlare, Uit bergen, Kalken, Wichelen en andere omliggende dorpen zich reeds bij de bovengenoemde bestuursleden aange ven. Het lidgeld is 7,50 fr. per jaar. 1° De leden welke vroeger recht streeks bij Aalst aangesloten waren, doch welke in een gemeente wonen val lende onder een reeds bestaanden Ge westbond, moeten zich laten aansluiten bij hun Gewestbond. 2° De feestelijkheden welke door een of anderen gewestbond gratis ingericht worden, zullen toegankelijk zijn voor alle leden, bij welken gewestbond ze ook zijn aangesloten, b.v. de leden van den Gewestbond Denderhautem zullen, op vertoon hunner lidkaart, toegelaten worden op de feestelijkheden welke in de verschillende afdeelingen van den Gewestbond Herzele worden op touw gezethetzelfde geldt voor de andere gewesten. 3° De leden welke in gemeenten wo nen welke nog niet gerekend worden onder een bestaanden gewestbond moe ten nog rechtstreeks bij Aalst aangeslo ten worden, dat spreekt van zelf. IN ALLES WEZE HET ORDE WOORD: ORDE, TUCHT. We zijn in een overgangsperiode en het Hoofdbestuur vraagt dringend in alles strikt de richtlijnen te volgen welke bijtijds zullen meegedeeld worden. HET Voor Uw Graslanden evenals voor al Uw Teelten. Het merk van het "COMPTOIR* waarborgt de rijkheid. AALST-M IJLBEEK Ter gelegenheid van een vergadering voor de veeverzekering, die zeer talrijk was bijgewoond (75 leden), had het be stuur van onze plaatselijke afdeeling een voordracht belegd over "Veekweek,,. De heer Roelandt behandelde achter eenvolgens de verschillende punten 1) de voeding der mest- en kweek- kalvers 2) de samenstelling van kalfsmikkel, vetbloem of kalfsmeel voor beide dieren 3) de voorzorgen die dienen in acht genomen bij de voeding der kalvers 4) wanneer en hoe men de kweek- kalvers moet spenen 5) waardoor de vooruitgang in de veeverbetering belemmerd wordt a) door de verwaarloozing der melk- kontrool: b) het aanhouden van minderwaardige stieren c) het mesten van goede en het aan houden van minderwaardige kalveren. Vooral deze laatste punten werden grondig besproken. Heel zeker zullen al de ontwikkelde punten op zoo een vergadering als deze, veel vruchten heb ben afgeworpen. AYGEM De vergadering van verleden Zondag toonde ons dat er nog leven steekt in de Redt U Zeivers onzer gemeente. Het minste plaatsken was bezet en velen konden zelfs geen zitplaats vinden. De uiteenzetting over de pachtwet werd dan ook met de grootste aandacht ge volgd daarna werd nog wel een uur besteed met verschillende vragen om uitleg over bijzondere gevallen te be antwoorden. Wij hopen dat de niet-leden die eens kwamen luisteren, niet langer zullen on verschillig blijven en lid zullen worden van R. U. Z., nu ze iets van onze wer- king begrepen hebben. Zoo worden we groot en groeiend worden we sterk. OPHASSELT. De eerste vergadering lukte prachtig. Zondag 27 Dec. werd alhier, op aanvraag van talrijke boeren van Op- hasselt, door onze vereeniging een eer ste openbare vergadering gehouden. Het mag gezegd worden dat het een echt succes is gewordenmeer dan 50 toehoorders vulden de ruime gelag zaal bij Hector De Wael. Te 101/2 uur opent Mr Van der Speeten de vergadering en drukt er vooral op dat na de spreekbeurt ieder een vrij op aanvraag het woord zal krijgen. Dan geeft de heer K. Lambrechts een uiteenzetting over Doel, wezen en werking van de Landbouwersvereeni- ging Redt U Zeiven Zijn betoog kwam vooral hierop neer altijd en bij zonder in deze lastige tijden is een sterke beroepsvereeniging noodzakelijk ter be hartiging en verdediging van al de standsbelangen. Hij legde ook uit hoe Redt U Zeiven de standsverdediging opvat, en hoe ze, wat hoofdzaak is, deze standsverdediging in werkelijkheid om zet. Een vereeniging is er voor de leden en niet omgekeerd, wat dikwijls het ge val is. Ze moet in alles en voor alles het welzijn harer leden behartigen, anders is ze steun en het vertrouwen der leden niet waard. Na deze uiteenzetting welke meer maals door instemmend handgeklap on- derbroKen werd en blijkbaar de goed keuring meedroeg van al de aanwezi gen, werden gratis nummers van De Koornbloem uitgedeeld. Het zaad is hier geworpen, 't zal spoedig ontkiemen en vruchten dragen, daar mag de vereeniging Redt U Zei ven op rekenen 'n Toehoorder. N. S. Verleden Woensdagavond werd er overgegaan tot definitieve stich ting eener plaatselijke afdeeling van RedtU Zeiven. We wenschen de landbouwers van J Vlaamsch Economisch Verbond.- Ophasselt veel succes en onze plaatse- j V.E.V.Berichten. Het December- cj—i.-1 ui nummer van het orgaan V.E.V. eindigt Reeds veel is er in dagbladen en bij zonder in landbouwbladen geschreven en geredetwist over de crisis die ook den landbouwersstand getroffen heeft en hem van dag tot dag al meer drukt, nu de beperking van invoer en de hooge toltarieven der naburige landen dreigen den genadeslag te geven terwijl onze regeering nog steeds aarzelt maatrege len te nemen om onze eigen voort- brengst tegenover den invoer en con currentie van het buitenland te bescher men. En nochtans is het een feit dat de boeren met groot verlies voortbrengen en den toestand voor velen onhoudbaar wordt. Toch zijn er nog steeds personen, zelfs groote economisten, die beweren dat het den boer nog zoo slecht niet gaat en dan verwijzen zij wel eens naar openbare verpachtingen van landerijen waar de boeren elkander tegen hooge prijzen een stukje grond betwisten neen, heeren, die tijd is voorbij en als bewijs kan volgende dienen Op 26 December 1.1. werd door den heer Ontvanger der Domeinen te Ant werpen overgegaan in openbare verga dering tot opening en voorlezing der inschrijvingen toegekomen voor de verpachting van gronden gelegen in den Polder te Merxem Voor de zes eerste loten weiland en zaailand totaal groot 7 hectaar was in totaal ingeschreven 1900 fr., dus 270 fr. per Ha. Voor lot 7 2 Ha 37 a. zaailand was geen inschrijving. Deze uitslag hoeft geen verder betoog en teekent best hoe donker de boeren den toestand inzien. De pachters der andere staatsgron- den hier rond Antwerpen welke nog een huurprijs betalen van 1200 a 1300 frank per Ha wachten dan ook met on geduld op vermindering. Reeds herhaal delijk werd bij den bevoegden Minister hiertoe aangedrongen, maar de boeren wachten nog steeds. Hoe lang nog De Landbouwkamer van Antwerpen, Beroepsvereeniging. staatje der rechtstreeksche invoeren van Amerikaansche lijnkoeken. In 1929 1930 1931 Gemiddelde 1931 prijzen per 77.000 ton 53.300 ton 54.250 ton maand in Januari 133,50 Februari 147, Maart 152, April 123, Mei 115,50 Juni 112, Juli 113,50 Augustus 109,- September 104,50 October 102,60 November 113,- December 106,- men onzen landbouw verder BELGIË. Opgave der gevallen van mond- en klauwzeer. Week van 28 Dec. tot 4 Jan. Getal besmette hoeven provincie Limburg 2; provincie Ant- werpen 2; provincie Luxemburg 1 1 Totaal 5. laten wurgen Het vreemd vleesch overrompelt onze markt in steeds groo- tere hoeveelheden. In Juni 1.1. bedroeg de invoer ongeveer 500.000 kg. per week. Thans bedraagt de invoer per week 1 millioen 200.000 kg. Het zijn de tusschenpersonen die van dezen abnormalen invoer profiteeren ten koste van de landbouwers en de ver bruikers. Wanneer gaat de Regeering aan dezen wantoestand een eindestellen? Terwijl de nijverheid sedert 1924 tol- bescherming bekomen heeft voor 1200 reeksen zijner producten wordt er met ongehoorde lamlendigheid opgetreden tot verdediging der levensbelangen van onzen landbouw. Deze ongelijkheid van behandeling voor landbouw en nijverheid is werkelijk tegen de borst stootend.Wanneer neemt zulks een einde?? Verschil van behandeling. De Rechtbank van Avesnes heeft onlangs een Belgisch landbouwer veroordeeld tot 3 maand gevang en 280.000 fr. boete om in Frankrijk 20.000 kg. tarwe te hebben ingevoerd zonder de vastgestelde invoerrechten te hebben betaald. De landbouwer in kwestie beweert echter dat het graan, door hem in Frank- I rijk verkocht, voortkomt van de lande- rijen welke hij in Frankrijk bezit en gaat beroep aanteekenen tegen het vonnis. Terwijl de Fransche Rechtbanken I aldus met overdreven strengheid optre den tegenover onze landbouwers,houden wij onze grenzen open voor de vreemde producten. Is dergelijke houding geen dwaasheid lijke afdeeling een goeden groei en bloei Vanaf deze week wordt het magazijn der plaatselijke afdeeling geopend bij Hector De Wael, steenweg, Ophasselt. Alle waren in onze prijslijst vermeld zul len er te verkrijgen zijn. Bestuur der plaatselijke afdeeling op Woensdag 6 Januari verkozen Voorzitter Prosper De Wael. Schrijver Hector De Wael. Leden Jules De Lange Richard De Vleeschauwer Prosper De WaelGe broeders De VleeschauwerCamiel MalfroidRené De NeveTheofiel Poisson Stradiot Abel-René. ST MARIA-AUDENHOVE Nieuwe afdeeling. Verleden Zondag werd alhier een groote openbare vergadering gehouden voor al de land bouwers der gemeente. De gelagzaal bij R. Petit was proppensvol als Mr K. Lambrechts zijn uiteenzetting begon over Doel, wezen en werking van Redt U Zeiven. Ruim een uur weidde spreker uit en werd met de meeste belangstelling aan hoord, als bewijs het instemmend hand geklap bij het slot zijner rede. Weeral een gemeente te meer waar het eerste zaad geworpen is en, we zijn er zeker van, het is gevallen in een vruchtbaren bodem. Een die er was. den jaargang 1931 op uitstekende wijze en wel door een hoogst belangwekkend hoofdartikel van den heer Dr J. H. Van Zanten, Directeur van het Bureau van Statistiek der Gemeente Amsterdam, I over De Demografie van de Neder- landen !Na een artikel over den economischen toestand, bevattende een samenvatting van de belangrijkste gegevens hier en elders, volgen de rubrieken der Wetten en Besluiten der Arbeidsmarkt in België en deze over "Export,,, terwijl j de fiskale rubriek en de vlasrubriek, on- der de handteekeningen van de heeren O. Zeghers, B. Steverlijnck en Constant Van Steenkiste. zeer lezenswaard zijn. De Noordnederlandsche Brieven keurig en degelijk gelijk altijd, sluiten het redactioneele gedeelte af, terwijl op haar beurt de Vlaamsche Ingenieurs- vereeniging hare rubriek wijdt aan de Bezichtiging van de Tunnelwerken te Antwerpen Zooals wij zegden, sluit dit laatste nummer op degelijke wijze den jaargang 1931 af van het puike tijdschrift dat heetde V.E.V.Berichten Verbruik en prijzen van Ameri kaansche lijnkoeken. Overzichtelijk Onze paardenuitvoer en Frankrijk. Frankrijk heeft niet alleen het aantal paarden verminderd waarvan de invoer uit België onder verlaagde tolrechten mag geschieden, doch is voornemens een invoerrecht te eischen van 2000 fr. per stuk. Deze maatregel zou natuurlijk uiterst nadeelig zijn voor onzen paarden- kweek. Thans worden door de kweekers voetstappen gedaan bij de Regeering opdatj het leger voortaan Belgische paarden aankoopen. Wij verwachten stellig dat aan dit verzoek gunstig gevolg zal gegeven worden, daar het niet aan nemelijk is dat het leger in de huidige zware landbouwcrisis voortga met den voorkeur te geven aan vreemde paarden terwijl het toch onze boerenzonen op- eischt. A Onze Landbouw en de Fransche Contingenteeringsmaatregelen. Naar de pers meldt zijn de Belgisch- Fransche onderhandelingen inzake de contingenteering onzer landbouwpro ducten geëindigd. De afgevaardigden van beide landen hebben zich akkoord gesteld over de toe te passen proceduur bij de aflevering der invoervergunningen waarvan de ver deeling werd overgelaten aan de goed keuring der Belgische Regeering. Het Fransche Staatsblad publiceert thans een decreet der invoer contingen teering van de volgende producten gedurende het eerste kwartaal van 1932 De maxima-hoeveelheden waarvan de Nieuwjaars-hutsepot. Eerst en vooral, voor ik m n gewonen rimram begin, wensch ik allen, uit den allerdiepsten ondergrond van m n on peilbaar hart (spijtig dak het zelf moet zeggen) een ('k zal de offcieele termen maar gebruiken, om groot te doen) "zalig en gelukkig nieuwjaar„. Ik kom wel af met vijgen na Paschen, maar ge moet me daarvoor "excuseeren,, want de schuld ligt alleen aan de andere "heeren,, van de redactie, die verleden week m'n kopij terugzonden met de melding "Als groote menschen spreken, moeten de kinderen zwijgen,,. Ik heb me gelukkig niet kwaad ge maakt, maar toch heb ik gezworen ge - zwo - ren m'n weerwraak te nemen, want "de kinderen zouden wel 'n keer zoo hard kunnen schreeuwen, dat de groote menschen moeten zwijgen 'k Zal 'n knoop in m'n neusdoek leggen en "poets wederom poets,, spelen dat beloof ik je. Nu dien ik m'n nieuwjaarshutsepot op, met 'n saus om de beste kokin te doen blozen.., snuift maar Ik wensch... onze jonge boerinnekens allemaal 'n flinke "compagnon,, die nooit op sta minee gaat... dan wanneer ze zelf eens goesting hebben om er eentje te kraken, die nooit ne keer "links,, ziet... be halve wanneer ze zelf eens geerne een oogslag "rechts,, werpen, die altijd "ja„ en "neen,, zegt als Hare Majesteit "Princesje,, het belieft, ook al krijgt hij dan nog als belooning het compliment "dat hij te weinig zelf standig is„ en zegt hij dan ne keer zijn eigen gedacht, "dat er met zulke koppi- gaards niets aan te vangen is... Is 't genoeg m'n liefste zwakke-ge- slachts-kinderen 1 Ik wensch onze jonge boeren... veel succes in al hun "ondernemin gen,, en weinig blauwe schenen op de glibberige baan welke de sterksten al eens betreden, maar waar "wolfijzers en schietgeweren,, het vrije jongemans leven beloeren. Ik wensch... neen, 'k zal niet verder gaan, want de zaken zijn te heilig om door een Tijls-mond over gesproken te worden. M'n gemeende wenschen toch nog aan U allen, ouderen, mannen in den bloei des levens, aan U ook, voor wie de "Herfst,, is ingetreden, moget ge allen nog vele rustige, gelukkige dagen bele ven hier beneden, in ons midden. Wij zullen U nog zooveel noodig hebben om ons te leiden als we in onze geweldige geestdrift soms al te zotte bokkespron- gen maken. M'n hutsepot is klaar, dat hij U allen wel bekome, en mocht hij soms voor sommigen wat te "gepeperd,, zijn. maak U dan niet kwaad: Gij mannen die al zoo dikwijls aan gebrande soep of patatten hebt moeten verorberen omdat "Madame,, de vrouw, wat te veel werk heeft gehad om een kennis van de zuster van den broer, van uw gebuur's schoonbroer, de allerlaat ste geheimen toe te vertrouwen met de gewichtige vermaning van het aan niemand voort te zeggen Gij ook niet, jonge mannen en gedenk de koude kost die ge 's Zondags 's nachts naar binnen lapt en welke U toch altijd goed smaakt. En gij, liejste Eva's dochters, maak je asjeblieft ook niet te kwaad, neem', m'n hutsepot zooals hij is. Een verwijt moogt ge me doen, zeg t volle gezicht"schoenmaker, me in blijf bij uw leest.,, 'k Zal 't doen injt vervolg ook. Tijl. invoer geduld wordt, zijn vastgesteld als volgt Hoornvee 50.000 kwintalen, zwijnen 30.400 kwintalen, versch vleesch 36.000 kwintalen, bevroren vleesch 71.000 kwintalen, gezouten vleesch 4.400 kwintalen, eieren 12.000 kwinta len, boter 12.000 kwintalen, levend ge vogelte 4.000 kwintalen, geslacht ge vogelte 4.000 kwintalen. Er werd overeengekomen dat bij^de hernieuwing van deze contingenteering het aandeel daarin toegestaan aan Bel gië ongewijzigd zou blijven. De resul taten der onderhandelingen zullen klaar blijkelijk maar mager zijn. Wij keeren ten gepasten tijde op deze kwestie terug. wendt U tot de

De Koornbloem | 1932 | | pagina 3