AAN ONZE LEZERS Landbouwweekblad Nieuwe tijdelijke Verlenging der Huishuurwet Verlaging der Pacht prijzen noodzakelijk. Ons Antwoord De Wet van 4 Oogst op de Gezinsvergoedingen en de Landbouw ZONDAG 17 ]AN. 1932 Prlja 25 centiem 14de JAARGANG Nr 681 Arbeid adelt Abonnementsprijs t 12,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op aüe postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord, Bureel en Redaktie: DE VI LAN DERSTRAAT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor en door de Landbouwers De wet van 2ö December 1931 verschenen in het Staatsblad van 30 December volgende heeft voor sommige huizen in bepaalde ge meenten gelegen een nieuwe huur- verlenging van een jaar voorge schreven aan de vroeger gestemde huishuurwet. Ziehier een beknopte samenvat ting der bijzonderste bepalingen van voormelde wet. De Koning kan tot 1 Februari 1932, bij besluit genomen op ad vies van den gouverneur der pro vincie, van den voorzitter der rechtbank van eersten aanle g en van den vrederechter, beslissen dat een nieuwe bijkomende huurver- lenging van een jaar wordt toege staan aan de huurders of onder huurders die op 31 December 1931 de hierna opgesomde huizen of gedeelten van huizen bewoon den 1) Huizen waarvan de jaarlijk- sche huurprijs op 1 Augustus 1914 minder bedroeg dan a) 600 fr. te Brussel en voor steden en in de gemeenten met 100.000 inwoners volgens de jongste tienjaarlijksche volkstel ling, b) 450 fr. in de gemeenten met 50.000 tot 100.000 inwoners. c) 240 fr. in de gemeenten met 25.000 tot 50.000 inwoners, d) 225 fr. in de gemeenten met 15.000 tot 25,000 inwoners, e) 150 fr. in de gemeenten met 5.000 tot 15.000 inwoners, f) 75 fr. in de gemeenten met minder dan 5.000 inwoners. 2) Gedeelten van huben waar van de jaarlijksche huurprijs op i Augustus'1914 minder bedroeg dan a) 400 fr. te Brussel en voorste den en in de gemeenten met meer dan 100.000 inwoners volgens de jongste tienjaarlijksche volkstel ling, bj 300 fr. in de gemeenten met 50.000 tot 100.000 inwoners, c) 160 fr. in de gemeenten met 25.000 tot 50.000 inwoners, dj 150 fr. in de gemeenten met 15.000 tot 25.000 inwoners, e) 120 fr. in de gemeenten met 5.000 tot 15.000 inwoners, f) 75 fr. in de gemeenten met minder dan 5.000 inwoners. De huurverlenging geschiedt tegen de voorwaarden voorzien door de wet van 31 December 1929 die we destijds in ons blad hebben uiteengezet. Vallen echter nooit onder toe passing der verlenging, welke ook de huurprijs weze, de huurover eenkomsten betreffende huizen of gedeelten van huizen bedoeld door de nieuwe wet en gesloten tusschen verhuurders en huurders of onder huurders, die deze vaste goederen reeds bewonen, op voorwaarde dat deze huurovereenkomsten vas ten datum hebben verkregen vóór 1 December 1931. Om vasten datum te verkrijgen, moeten de huurceelen geregistreerd zijn. Vóór 1 Februari a.s. zal een Koninklijk Besluit de gemeenten aanduiden waarvoor de huurver lenging van toepassing is. Voor de huizen of gedeelten van huizen bedoeld door de wet,wordt tot 1 Maart 1932 afgezien van elke uitdrijving gesteund op het verstrijken der verlenging, toege staan door de vorige huishuurwet. De opzeggingen, geldig gedaan om dezelfde reden, kunnen ook geen uitwerksel hebben tot 1 Maart 1932 en zijn zelfs matig voor de huizen of gedeelten van huizen gelegen in de gemeenten waarvoor een nieuwe huurverlen ging wordt toegestaan. De vonnissen tot uitzetting, die werden gewezen vóór het in wer king treden van de nieuwe wet en in strijd met hare bepalingen, kun nen niet ten uitvoer gelegd wor den, behalve wat betreft de kosten. Hunne uitwerking wordt enkel geschorst tot 1 Maart 1932 en valt gansch weg wanneer de huisver lenging wordt Verleend voor de gemeente waar de betrokken goe deren gelegen zijn. Bij de rechterlijke beslissingen over thans aanhangige zaken,wor den de bepalingen der nieuwe wet toegepast. De rechtsvorderingen door ver huurders, strekkende tot uitzetting van huurders wegens gewichtige redenen, kunnen worden ingesteld binnen drie maanden na het in werking treden der nieuwe wet, indien de gewichtige reden, aan gehaald door den verhuurder, ont staan is binnen het laatste halfjaar vóór 1 Januari 1932. De nieuwe wet is uitvoerbaar vanaf 1 Januari 1932. KtftaftrcnsatKiiiaa wsihsskm sjö&b! mkusm Op de laatste vergadering van onzen flinken studiekring van het Kanton Her- zele werd bij de bespreking van den huidigen toestand van den landbouw, bijzonder gewezen op de noodzakelijk heid van verlaging der overdreven pachtprijzen. We weten wel dat er goede eigenaars zijn welke uit eigen beweging een verlaging hebben toege staan, doch we weten ook dat er daaren tegen vele, ontelbare anderen zijn welke van geen crisis willen weten, en hunne pachters huurprijzen doen betalen welke, om het niet te sterk uit te drukken, op zijn minst fel overdreven zijn. We zouden wel 'n keer willen weten waar de pachtprijzen in zulke mate zijn verlaagd als de prijzen der landbouw- produkten, van wier waarde deze van de grond toch afhankelijk is, dus daalt of stijgt naar gelang het de prijzen der landbouwproducten doen. Zoo is het in feite, maar zoo is het ongelukkiglijk genoeg niet altijd in de oogen der groote grondeigenaars. We doen een beroep op hunne mensch- lievendheid om ook in HUN EIGEN belang, ondanks bestaande pachtover eenkomsten, welke, laten we het niet vergeten, afgesloten zijn in betere tijden, de pachtprijzen te verlagen wanneer deze niet meer overeenstemmen met de huidige grondwaarde, in sterke mate verminderd door de waarde-verminde- ring der landbouwvoortbrengselen. We doen ook een beroep op AL de volksvertegenwoordigers om iedere actie, die beoogt die vermindering door een wettelijke regeling op te leggen,daar waar het niet goedschiks gedaan wordt, krachtdadig te steunen. We vragen geen voorrecht,we vragen RECHTVAARDIGHEID Het verleden leerde ons dat, waar geen rekening werd gehouden met het recht, men zwichten moest voor de macht Welke weg zal er hier gekozen worden aan den Landbouwstudiekring van het Kanton Herzele De vraag vanwege genoemden studiekring, om het hoofdmagazijn van Herzele weer in zijn vroegeren staat te herstellen, werd door het bestuur grondig onderzocht. Het is ons echter onmogelijk aan deze vraag volledig voldoe ning te geven, gezien de verande ringen in de diensten van Redt U Zeiven. Wanneer het hoofdmagazijn werd opgeheven,was dit om groo te besparingen te doen en tevens om de bestellingen der plaatselijke magazijnen beter en rapper te ver zekeren. Nu wordt alles in Aalst gegroe peerd waar de waren met schepen aankomen, wat veel goedkooper is dan per ijzerenweg. Door deze mindere onkosten kunnen we den algemeenen verkoopprijs'verlagen, wat aan alle leden van Redt U Zeiven ten goede komt. Wanneer het hoofdmagazijn weer zou ingesteld worden, zou den we verplicht zijn de waren per ijzerenweg te sturen, wat duurder kost, of dezelve vanuit de schepen naar Herzele overbrengen, wat autovervoer zou meebrengen. Hierdoor zou de algemeene prijs van De Koornbloem verhoogen en zou er weinig verbetering in den toestand komen. We willen evenwel voor de ieverige Redt U Zeivers van de streek van Herzele, en vooral voor de leden van onzen bloeienden studiekring, doen wat in onze macht is en we zullen de volgende verbeteringen in voege brengen voor den verkoop in het vroegere hoofdmagazijn 1° We zullen zooveel mogelijk naar statie Herzele wagons zenden met vetten, waardoor iedereen van de streek zal kunnen koopen aan de prijzen per wagon, dus veel minder dan deze van De Koorn bloem. We deden dit reeds vóór een drietal weken en noodigden ieder een uit te genieten van de speciale prijzen van de waren op statie afgehaald. Onze magazijnier Jules Bauwens zal in de toekomst alle inschrij vingen aannemen voor vetten per wagon. De overige niet ingeschre ven hoeveelheden zullen in maga zijn Herzele worden onderge bracht. Op die manier is het niet noodig altijd volle wagonladingen in te schrijven en kan iedereen, zelfs met kleine hoeveelheden van deze speciale prijzen genieten. 2° In plaats van den meerver- koop, die nu 2,50 fr. per 100 kilos is, zal deze gebracht worden op 1 fr., dus eene vermindering van 1,50 fr. per 100 kilos. Op die manier is de wensch van onzen landbouwstudiekring van Herzele niet geheel vervuld, maar we denken dat ze reeds een groote verbetering hebben beko men. We deden wat in onze macht was en hopen dat de leden van de streek van Herzele onze pogingen zullen op prijs stellen. We hopen insgelijks dat de ieve rige leden van onzen studiekring zullen begrijpen dat het bestuur van Redt li Zeiven alles doet wat het maar kan om hen nuttig en aangenaam te zijn. V' S. M. Redt U Zeiven O. Caudron, Bestuurder. Sommige lezers melden ons dat ze De Koornbloem niet regelmatig ontvangen en doen ons hun beklag hierover. We maken deze klachten aan het postbeheer over, doch ver zoeken onze geabonneerden, in geval van onregelmatige of laattijdi ge bestelling, zonder uitstellen bij den postmeester een klacht neer te leggen. Moest dit zonder gevolg blijven dan verzoeken we onze lezers ons hiervan op de hoogte te stellen. De Koornbloem moet aan iedereen ten HUIZE 's Zon dags 's voormiddags besteld worden. We nemen nogmaals de gelegenheid te baat om onzen hartelijken dank te betuigen aan de ieverige leden die ons zoovele nieuwe lezers bezorgden. We blijven op hun steun rekenen voor de komende dagen die vruchtbaar zullen zijn voor onze vereeniging, voor onze leden, als we gezamenlijk blijven voortarbeiden aan de begonnen taak. We herhalen onze boodschap tot al onze trouwe medewerkers, "Met vereende krachten, voorwaarts, Nu of nooit In onze nummers van 27 De cember en 3 Januari 1.1. gaven we een beknopte doch duidelijke uit eenzetting van de bepalingen der wet op de gezinsvergoedingen die belang opleveren voor den land bouw. Zooals uitgelegd in deze bijdra gen is die wet vanaf 1 Januari 1932 van algemeene toepassing ook op den landbouw. Eenerzijds geeft ze voordeelen aan het arbeidspersoneel met kin- j deren, werkzaam in het landbouw- - bedrijf, anderzijds legt ze verplich- tingen op aan de landbouwers werkgevers. De bijzonderste ver plichtingen voor de werkgevers zijn 1) aansluiting bij een compensa tiekas voor gezinsvergoedingen. 2) storting aan deze kas van de door de wet voorgeschreven bij drage, zijnde a) 0,60 fr. voor eiken mannelijken arbeider. b) 0,30 fr. voor elke vrouwelijke werkneemster, per geleverden ar beidsdag of daarmee gelijkgestelde rustdagen. De werkgever die niet vrijwillig aansluit bij een wettig erkende compensatiekas naar zijne keuze wordt van ambtswege aangesloten bij de Hulpverrekenkas van den Staat. Wegens hare degelijke inrich ting en haar aanzienlijk aantal leden, verdient de wettig erkende compensatiekas ingericht in den schoot van het Vlaamsch Econo misch Verbond, Schoenstraat, 31, Antwerpen, de voorkeur onzer boeren-werkgevers. Ze sluiten zich dan ook onmid- delijk aan bij deze instelling welke hen bereidwillig alle inlichtingen zal verschaffen. Om onze boeren-werkgevers behulpzaam te zijn geven we hier onder een model van aansluitings- aan vraag. Mijnheer de Bestuurder, Ondergeteekende (naam en voorna- men) landbouwer wonende te (gemeente j straat en nr) heeft de eer zijne aanslui- j ting te vragen bij uwe Compensatiekas. Mijn personeel, niet inbegrepen de arbeiders die bij mij inwonen, bestaat uit (getal) personen te weten 1) (getal) manspersonen. 2) idem vrouwen. Ik verzoek U beleefd mij de noodige formulieren ter invulling te zenden, welke ik U behoorlijk in orde dadelijk zal terug sturen. Uwe geëerde berichten tegemoet ziende. Hoogachtend. Zooals meegedeeld in ons num mer van 3 Januari 1.1. zijn er som mige categoriën van arbeiders die den kosteloozen kindertoeslag krijgen uit de Nationale Kompen- satiekas. Voor deze arbeiders moet de werkgever zich niet aan sluiten en ook geen bijdrage stor ten. Tusschen die categoriën bevin den zich onder meer de arbeiders die bij hun werkgever inwonen en kinderen hebben die recht hebben op de vergoeding, alsook de werk vrouwen die in het huishouden helpen en die kinderen ten hunnen laste hebben waarvoor noch hun echtgenoot, noch hun zoon of dochter gezinsvergoeding ont vangen. Om de gezinsvergoeding te ont vangen moet de vader of de moeder der begunstigde kinderen daartoe een aanvraag doen vol gens het hieronder staande model Den Heer Bestuurder der Nationale Kompensatiekas, Lakenweversstraat, 19, Brussel. Mijnheer de Bestuurder, Ik ondergeteekende (naam en voorna- men) wonende te (gemeente straat en nr) heb de eer U om de gezinsvergoeding te verzoeken volgens de wet van 4 Oogst 1930. Ik zelf ben klein landbouwer. Mijn zoon of dochter is knecht of meid ge huisvest bij zijn werkgever naam en adres van den werkgever aanduiden) of Ik ben werkvrouw bij (naam en adres van den werkgever) en geen ander ge zinslid ontvangt gezinsvergoeding voor mijne kinderen. Ik heb volgende kinderen ten laste 1) Naam en voornamen der kinderen en geboortedatum opgeven. Met hoogachting. Deze aanvraag moet vergezeld zijn van een getuigschrift van het gemeentebestuur bevestigende de samenstelling van het gezin. uiBimniiiiim—iwruFirB B^a»«!«sa«Tcai«««cg!WL^iü«w»ii«Bwa»»>i««Mawi De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. Ongeteekendc stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. i

De Koornbloem | 1932 | | pagina 1