In onze Afdeelingen Aimiioniaksulfaat Ammoniaksuliaat Heel de Wereld rood BANQUE CENTRALE DE LA DENDRË Jeugdvereeniging Redt U Zeiven Eerste Feest te Aalst Nieuws iu telegramstijl..* kost driemaal minder dan voor den oorlog* Krachtige en Goedkoope stikstofmest De Melkkontrool in verband met de verbete ring van ons Melkvee* Voor al me bankbewerkingen en geldplaatsingen Lichtmis Gewestbond Denderhautem Gewestbond Herzele Gewestbond Schoonaarde Gewestbond Aalst Het Hoofdbestuur Een laatste woord tot allen Gebruikt het Beveelt het aan Het Hoekske van Tijl Uilenspiegel Zoc-dafl 17 januari 1932. Zooals ieder jaar wordt het eerste feest (Gezellig samenzijn) van het jaar op Lichtmis belegd. Verder nieuws hier omtrent zal volgen in ons aanstaande nummer. VAN De mannen hebben er niet lang op geslapen en op de bestuursvergadering van verledenZondag, welke door ALLE bestuursleden werd bijgewoond (een lesje voor velen) werd besloten de eer ste feestvergadering te beleggen op Zondag 28 Februari. Onthouden a. u b. VAN De jonge menschen van het Herzeel- sche kunnen niet gerust meer slapen vóór ze hun tweede Winterfeest hebben gehouden. Het komt bijtijds... Nog een klein beetje geduld. VAN nog geen bepaald nieuws, 't komt echter spoedig, daar staan de mannen van Schoonaarde, Overmeire, Cherscamp, Schellebelle, Berlare, Uitbergen, Wiche len en Kalken borg voor. VAN AFDEELING HERDERSEM Op Zondag 7 Februari, in samenwer king met de plaatselijke afdeeling van Redt U Zeiven (goed zoo, zoo moet het zijn) te 6 uur 's avonds, voordracht met lichtbeelden over "Veeverlossing,,. Toegankelijk voor iedereen. Er wordt veel volk verwacht in de zaal "De Kletser,,. VAN Heden namiddag wordt er te 10 uur, in het lokaal "De Xoornbloena,, Groote Markt, een bijzondere vergadering van het Hoofdbestuur gehouden, waarop ook de voorzitters en schrijvers der Gewestbonden uitgenoodigd worden. We rekenen op al onze leden voor onze verdere werking, iedereen kan iets meehelpen, door persoonlijk links en rechts uwe vrienden of vriendinnen aan te spreken kunt ge meer bereiken dan wij met al onze propaganda. Vooruit, allen meegeholpen, vele handen maken een werk licht EYCHEM. Wij hebben hier onzen patroondag op waardige wijze gevierd op Dinsdag 8 December. Na de Mis van 8 uren waren wij vergaderd in ons lokaal bij Louis Renders, waarna wij een bezoek brachten aan de leden-herbergiers. Te 2 uur lieten wij het ons goed smaken aan het puike feestmaal door onzen ma gazijnier bezorgd. Na een kort maar vurig gebed voor en na het eten door onzen heer Voor zitter, hield onze magazijnier een korte maar goed belegde toespraak waarin hij de aanwerigen dankte voor de genegen heid welke zij aan onze vereeniging ech ten, en hun aanzette om in dezen tijd van krisis nog meer als vroeger de ver- eenigingen te steunen die de belangen onzer boeren verdedigen. Redt U Zeiven is altijd de eerste om in de bres te springen en zal nooit rusten vóór de volle rechten onzer boeren be komen zijn. Hij deed tevens uitschijnen al de voordeelen welke onze vereeniging aan hare leden biedt en in 't bijzonder de samenaankoop die bij ons nog niet genoeg benuttigd wordt. Daarna werden de potten en spelen tot laat in den avond aangepakt, en zijn we naar huis gegaan met een tot te naaste jaar als 't God belieft Door mij en allen een vurig woord van dank aan onzen ieverigen maga zijnier. 'n Redt U Zeiver van het eerste uur. MOORSEL. 't Was lang geleden dat we in onze gemeente zooveel volk op een vergade ring bijeen kregen als verleden Zondag. De uiteenzetting over veeziekten Werd met groote aandacht gevolgd, maar vooral de oproep tot samenwer king en vereeniging vond een bijzonde ren weerklank. De Moorselsche vrienden hebben op perbest begrepen dat er ook bij de land bouwers een syndikale werking noodig is. Wij verwachten dan ook dat ze bij vrienden en kennissen zullen ijveren voor R. U. Z., de vereeniging die wer kelijk de belangen der landbouwers behartigt. NEDERHASSELT. Hier had op Zondag 27 December te 10 uur voormiddag een voordracht plaats over "kiekenkweek,, door den heer Haems. Er waren een vijf en twin tig toehoorders opgekomen, wat voor Nederhasselt het gewoon getal daar- stelt. Spreker zette voornamelijk uiteen dat er genoeg hennen op onze boerde rijen rondloopen, maar dat we uit den bestaanden hoenderstapel meer voor deel moeten weten te halen, het legcijfer moeten trachten te verhoogen door een betere huisvesting, goede onderhouds- zorgen en een betere voeding. Zeer aandachtig werd er geluisterd en 't is te hopen dat deze wijze raadgevingen in zake hoenderteelt in Nederhasselt gun stige uitwerksels zullen hebben. 'k Was er. RESSEGEM. Zondag 3 Januari had alhier een zeer welgelukte vergadering plaats, de voor dracht over Weidebemesting werd door een veertigtal Redt U Zeivers bij gewoond. De heer Roelandt behandelde achter eenvolgens de volgende punten 1. De voordeelen verbonden aan goede weiden 2. de oorzaken van te veel slechte weiden 3. de onderhoudszorgen aan bestaan de weiden 4. de weidebemesting a) de voordeelen van een volledige bemesting b) gebruik van aal op weiden c) gebruik van scheikundige mest stoffen. Dit laatste punt werd volledig ont wikkeld de spreker besprak de voor deelen van stikstofmeststoffen op gras- en hooiland. Gezien bijna al onze wei den zuur zijn, moet de landbouwer bij de keus van stikstof- en fosfoorzuur- meststoffen deze nemen die benevens stikstof en fosfoorzuurook kalk bevatten. Achteraf gaf de Heer Roelandt enkele bestrijdingsmiddelen voor mos, biezen, boterbloemen en paardestaart. Om te eindigen deed de spreker een oproep tot de aanwezige leden om bij het aankoopen van meststoffen en vee voeders niet alleen te letten op den prijs, maar vooral op de hoedanigheid daar om koopen goede Redt U Zeivers en kel hun waren in huizen waar ze ver trouwen in stellen. ST MARIA-AUDENHOVE Een plaatselijke afdeeling gesticht. Verleden Maandag werd alhier over gegaan tot definitieve stichting eener plaatselijke afdeeling van Redt U Zei ven. Volgend bestuur werd samengesteld Voorzitter Remi Van Lierde. Schrijver-zaakwaarnemer RenéPetit. Bestuursleden Jozef Oorens, Alois Lievens, Gustaaf Verriest, Georges Pe tit, Robert Van Maldergem, St Goris- Audenhove. Vanaf heden Zondag zullen bij den zaakwaarnemer, bij den voorzitter, en bij al de bestuursleden inschrijvingen kun nen gedaan worden voor al de veevoe ders, meststoffen en alle waren welke in onze prijslijst voorkomen. Tevens kunnen degenen welke regel matig ons blad De Koornbloem wil len ontvangen zich bij hoogergenoemd bestuur aangeven, het bedrag 12 frank (1 frank per maand) kan onmiddellijk voldaan worden. We kunnen het ook met de post doen ontvangen. Binnenkort zal er ook over een of ander onderwerp door de zorgen van het bestuur een belangrijke voordracht gegeven worden. We willen van meet af een goede afdeeling zijn en onze werking voeren ten bate der leden, tot heil van al de boeren. De toekomst zal dit getuigen Een lid. ST ULRICHS-CAPELLE St Elooiviering. Onze afdeeling heeft hier in St Ulrichs-Capelle het Sint Elooifeest gevierd op 2e Kerstdag. Plezierige dag voorwaar, onvergeet- baar bij al onze leden, 's Morgens om 7 uur allen in de H. Mis. Daarna eenige aperitieven genomen om de magen te openen en dan de wapens klaar en de soldaten in hunne rangen onder het bevel van hunnen kolonel Piet de ma gazijnier Om 9 uur juist werd den eersten aanval begonnen tellooren, le pels en vorken werden met veel moed en vlucht overmeesterd. Wat smaakten de kogels en schrapnels toch lekker aan die brave kerels. De eerste slag was ge leverd om 10 1/2 uur, dan uitgerust en om 3 uur herbegonnnen. Nog met meer vuur en vlam dan 's morgens, het ge vecht duurde tot 6 uur, dan is kolonel Piet buiten slag geraakt. Hij was ge kwetst aan de maag, maar moedigde al onze mannen aan steeds strijd te hou den met nog meer iever en kracht dan vroeger. Het leger.is uiteengeloopen met de vaste hoop te naaste jaar nog meer en beter te doen. Al het mogelijke in te spannen tot groei en bloei van ons be mind R. U. Z. en dan nog menig pintje genomen op de gezondheid van den heer Bestuurder O. Caudron, aan wie wij onze eerbiedige groeten aanbieden. De Voorzitter, Louis Wambeke. HET Voor Uw Graslanden evenals voor al Uw Teelten. Het merk van het "COMPTOIR» waarborgt de rijkheid. Bepalen van het vetgehalte der melk. Het onderzoek der melk om het vet gehalte te bepalen, is voor elke goed onderlegde uitbating noodzakelijk, en dit niet zoozeer om te bepalen hoeveel boter men uit zijn melk kan trekken, maar voornamelijk met het doel de melk- veeveredeling te bevorderen. Het spreekt immers van zelf dat als men een goede melkgeefster paart met een stier die van een dergelijke moeder afstamt, men veel meer kans heeft een goed resultaat te bekomen, dan in het tegenovergesteld geval. De meest gebruikte manier om het vetgehalte der melk te onderzoeken is de zuurbotermeter Gerber, omdat de uitslagen snel en nauwkeurig te beko men zijn met weinig onkosten. Bij elke kontrool is het aan te raden een goed bepaald staal te nemen van elke koe afzonderlijk, hetzij de morgen middag- of avondmelk, hetzij de ge mengde melk van den ganschen dag. Eens dit gedaan kan men beginnen met het eigenlijk onderzoek. Daartoe meet men eerst 10 cm3 zwavelzuur, best op een temperatuur van 15° en giet dit in den butyrometer. Dan meet men 11 cm3 melk van het genomen staal en laat deze zachtjes langs den wand van het toestel op het zuur vloeienvan het laatste produkt namelijk de almylalcohol giet men 1 cm3 boven op de melk. Het is volstrekt noodzakelijk deze volgorde goed toe te passen want anders zou een deel van de kaasstof verbranden en zich mengen met het vet wat als onrecht- streeksch gevolg zou hebben een veel te hoog vetgehalte dat hoegenaamd niet met de werkelijkheid overeenstemt. Heeft men verscheidene proeven te doen, dan worden eerst al de buisjes met zwavelzuur gevuld, dan wordt de melk en den alcohol toegevoegd. In geen geval echter mag de melk meer dan 15 minuten boven het zuur staan alvorens de dooreenmengeling geschiedt. Zijn de buisjes (butyrometers) gevuld dan worden ze afgesloten met droge gummistoppels en geschud tot wanneer al de kaasstof is opgelost. Hierdoor wordt de inhoud sterk verwarmdom nu te beletten dat ze zouden afkoelen worden ze in gansch hun lengte en met het stopsel naar boven, in een warm waterbad van 60-70° gezet. Deze doen wijze is uitsluitend maar noodzakelijk wanneer er veel stalen moeten onder zocht worden en dan alleen tot al de buisjes goed zijn geschud. Wanneer ze allen gereed zijn worden ze in de bussen van het centrifugeertoestel gestoken en wel zoodanig dat de gradenverdeeling naar het midden is gericht. De centrifuge draait met een snelheid van 1000 toeren per minuut tot het vet volledig is afge scheiden 't zij ongeveer na 5 minuten. De proefbuisjes worden dan uitgenomen en terug in een warm waterbad van 60° tot 70° gelegd. Na 5 minuten worden de graden vet afgelezen, daartoe houdt men de proefbuisjes recht, met de graden verdeeling omhoog, en brengt de vet- kolom op een der groote deelstrepen met het stopsel water dieper of ondieper te draaien. Iedere kleine deelstreep duidt 0,1 °lo vet in gewicht aan, m.a.w. betee- kent b.v. 3,2 graden vet 32 grammen per liter melk. Zoodra de proef gedaan is en terwijl de vloeistof nog warm is, wordende proefbuisjes geledigd. De groote schommelingen die zich bij de melkontleding voordoet heeft ver schillende oorzaken a) De melkperiode. Het is door proeven bewezen dat het vetgehalte van de melk het laagst is de eerste maan den na het kalven, om dan regelmatig te stijgen tot op het einde van de melk periode. b) De duur tusschen twee melktijden. Hoe korter de duur tusschen twee opeenvolgende melktijden, hoe geringer de melkgifte en hoe hooger het vetge halte. De middagmelk is in den regel de rijkste vooral dan wanneer 's morgens laat wordt gemolken. Is integendeel de tusschenpoos van middag- en avond melktijd ongeveer van gelijken duur, dan wordt daaromtrent even rijke melk bekomen. c) Het melken. Gedurende een zelfden melktijd zijn de eerste melkstra- len het armst aan botervetde rijkheid vermeerdert geleidelijk naar het einde der melktijden terwijl de laatste druppel de boterdruppel is. Volgens proefne mingen bevatten de eerste melkstralen 1,2 °/o botervet, de laatste integendeel 10%. d) De voeding. In 't algemeen neemt men aan dat sommige voeders o. a. kokoskoek en lijnmeel de eigen schap zouden bezitten het vetgehalte der melk te verhoogen, terwijl andere het vetgehalte verlagen o. a. brouwerij spoeling en draf. Nog andere verschillende omstandig heden zouden hun invloed laten voelen op het botergehalte o. a. de dracht, de goede of slechte behandeling gedurende het melken en de gezondheidstoestand van het dier. De schommelingen van het vetge halte welke bij elke ontleding vast te stellen zijn, kunnen niet vermeden wor den en mogen dus als normaal aanzien worden. RLssjmiMS miiMiii ai BELGIË. Opgave der gevallen van mond en klauwzeer. Week van 5 Jan. tot 11 Jan. Getal besmette hoeven provincie Limburg 1prov. Antwerpen 6 provincie Luxemburg 1provincie West-Vlaanderen 1Totaal 9. De verdediging van onzen land bouw tegen vreemden dumping. Op eene vergadering der Katholieke Vereeniging van het arrondissement Philippeville te Walcourt heeft de Heer Van Dievoet minister van landbouw volgende verklaringen afgelegd"Sedert 29 November 11. zijn de perekwatie van het invoerrecht op de boter, de herin voering van het inkomrecht op het vleesch en op het vee voldongen feiten. Doch de moeilijkheden worden van dag tot dag erger, de invoer van vee, vleesch en in zekere mate van de boter worden werkelijk massaal. De Regeering heeft dus als plicht de reeds getroffen maatregelen te volledigen Het blijkt meer en meer dat enkel kontingenteering van den invoer het eenig doelmatig middel is om het bestaan van onzen landbouw te verdedigen te gen de overrompeling onzer markten door de vreemde produkten. Vriend Tijl, Menschen, Ik neem de pen in de hand om U te zeggen dat het niet gepermitteerd is van Tijl van zoo op alles af te geven en alles maar te beknibbelen. Ge zij ne goeie jongen Tijl, 'k zie U geêre, en 'k zal U blijven geeren zien, als ge wa braver wordt, als g'in 't ver volg wa meer uw tong achter uw tanden houdt, fa Tijl jongen, ge kent gij uwe wereld nog niet goed, en 'k begin te gelooven da ge enkel naar school ge- 'weest zijt in de vacantie. Luister 'n keer naar ne wijze raad, die k U geef in uw eigen belang, 'k doe het Tijl, 'kzeg het nog 'n keer met de hand op m'n hart, omdat ik U zoo geerne, zoo zots-geerne zie. Als ge 't ver wilt brengen in de we reld, Tijl, moet geleeren beter zwijgen jongen, ge moet weten dat ge niet al moogt zeggen wat ge denkt. Natuurlijk kan 11 niemand verbieden te denken wat ge wilt, maar in 't vervolg jongen, als ge nog iets op papier zet, pas dan 'n keer beter op. G'hebt daar b.v. 'n nieuwjaar-hutse pot verleden week opgediend, daar hebt de ten minste 100 procent van uw popu lariteit mee ingeschoten. Als ge in 't vervolg nog naar onze boerengemeenten komt, dan kunt-de maar voorzichtigheidshalve "incognito,, voyageeren. want anders loopt ge ge vaar den een of anderen dag eene van die majesteiten princesjes achter uw... achterste te krijgen, met de gevol gen die daaraan in uwe omstandigheden verbonden zijn een paar blauwe oogen, gebarsten kinnebak... en andere zoete aardigheden. Gij kunt misschien iemand aftakelen met de pen, maar 'k verkies zulke bolwassching toch nog boven een stortbad in den letterlijken zin van het woord. Pas dus op Tijltje, want de kruik loopt zoolang te water tot ze breekt Uw hoekske, Tijl, is een echt hekel- hoekske geworden, waarin dat iedereen 'n keer van onder tot boven bekeken en... beklapt wordt. Dat kan niet goed eindigen en 't zal zoolang duren tot er ergens eens een bom barst, dat de stuk ken in de geburen vliegen. Dan is 't te laat den put gevuld als 't kalf verdron ken is en gij Tijl zoudt er wel een stukske van uw vel kunnen bij inschie ten. Tracht dat te voorkomen Tijl, ik vraag het U. Wees in 't vervolg braaf- kens, lijk het goei jongens betaamt, en wie weet kunt ge dan niet terug al de begane fouten goedmaken. 'k Groet U, intusschen, van harte en biedt U mijn wederkeerige wenschen aan voor het jaar 1932. Uw zeer toegenegen Janus. Naar een handelsverdrag tusschen België en Nederland. De Neder- landsche Commissie voor de herziening der handelsverdragen hield onlangs een vergadering onder voorzitterschap van Dr Nederbragt. Deze besprak de over eenkomst van 29 December 1931 met België, 't Is een daad van solidariteit en goeden wil, zegde hij, maar voor de toekomst moet het vraagstuk van een handelsverdrag met België op de dag orde staan. De huidige toestand wijst meer en meer het nut uit van een nauwe en breed opgevatte economische samen werking en nauwe verstandhouding tus schen België en Holland. Beide landen zijn gansch op elkander aangewezen. Wij verwachten dat die samenwerking dan ook spoedig een vol dongen feit zal wezen. Stadsbeiaardier Jef Denijn met rust. -Meesier Jef Denijn de beroemde Mechelsche Beiaardier heeft wegens het bereiken der ouderdomsgrens zijn i ontslag als beiaardier der stad Mechelen gegeven. Het stadsbestuur van Meche len heeft den kranigen beiaardier in een brief dank gezegd voor al wat hij voor de beiaardkunst en voor het verspreiden van Mechelen's roem heeft gedaan. Gansch Vlaanderen zal zich bij deze dankbetuiging aansluiten, want Denijn heeft niet alleen den roem zijner stad, doch ook deze van gansch Vlaanderen over de wereld, door zijn klokkenspel, verspreid. De vreemde arbeidskrachten in ïelgië. Terwijl onze eigene arbeiders ingevolge de huidige economische crisis geen werk kunnen vinden, worden vele vreemde werklieden van alle nationaliteit nog aan den arbeid gelaten in de Bel gische koolmijnen en vooral in de Lim- Durgsche mijnstreek. Tegen deze politiek is dezen laatsten tijd herhaaldelijk verzet aangeteekend door de Belgische werkliedenorganisa ties. Eindelijk heeft het Ministerie van Nijverheid en Arbeid een commissie aangesteld met bijzondere opdracht het vraagstuk der vreemde arbeidskrachten vooral in Limburg te bestudeeren. We verhopen dat de studie niet te lang zal duren en eerstdaags tot doelma tige maatregelen zal leiden. Het is toch al te bar dat de vreemdelingen hier het brood onzer arbeiders komen wegkapen, terwijl de naburige landen niet aarzelen krasse maatregelen tegen vreemde ar beiders te nemen tot verdediging|hunner eigen arbeidsmarkt. Het Havenverkeer van Antwerpen in 1931. Tijdens het jaar 1931 be droeg het havenverkeer te Antwerpen wendt U tot de •v v v/.v v.- i

De Koornbloem | 1932 | | pagina 3