Nol Nofariëelc Annoncen SNEEUW. K. HEIREMANS - AALST - Klein veekweekers 29, Molenstraat, 29, Kan men dit jaar, bij uitzondering, de Potaschbemesting weglaten Ken schoon Woonhuis Een Woonhuis met Tuint Een Schoon Woonhuis Schoon Burgershuis Ze vallen al maar aan Uit wolken grijs en grauwe. Al dansen op en neer De witte vlokken sneeuw En t land, waar ik ook schouwe, Hult zich in maagden kleed Waarop geen vlekje kleeft. Mijn huiske langs de straat Staat heel en al er onder. Ons heele dorpken ook Met molen, school en kerk. Wat is Hij die dat doet In al Zijn daden wonder Want regen, sneeuw en zon Het is toch al Zijn werk Hoe moeder nu bezorgt Kijkt door de vensterruiten De kindren groepen saam Op 't hoeksken van de straat, 't Is 't weerken naar hun zin Men haalt de sleden buiten En rijden dat zij doen, De blosjes op 't gelaat Ik ga langs stille weg Alwaar de wilgenstompen Hun takken buigen neer Met vlokken zwaar bevracht, En blijft de vochte sneeuw Ook kleven aan mijn klompen Ik mijmer en geniet De witte winterpracht Fons Van de Maele, ■BBBBBBBBBBBBBBB 3NHHBB «BBBBÜ 10,559 schepen en 22.388.342 ton. Inge volge de wereldcrisis is eene verminde ring van het verkeer te boeken die nochtans betrekkelijk gering is zooals blijkt uit de vergelijkende statistiek van de vijf laatste jaren 1927: 23.490.300 ton. 1928: 23.604.634 ton. 1929: 24.326.939 ton. 1930: 23.459.499 ton. c 1931 22.388.342 ton. r In 1931 is het, zooals de vorige jaren, de Engelsche handelsvloot die veruit aan de spits staat van de binnengeloopen schepen. Op een totaal van 10.559 schepen waren er 3810 onder Engelsche vlag. Volgen Duitschland met 2.107 schepen. Holland met 1027 schepen, België met 661 schepen, Noorwegen met 601, Frankrijk 528, Zweden met 522, Dene marken met 369 schepen. Onze handelsbalans in 1931. Gedurende de 11 eerste maanden van 1931 bedroeg onze invoer 22 milliard 246.891.000 frank tegen 28.687.653.000 frank gedurende hetzelfde tijdperk van 1930. Onze uitvoer bedroeg gedurende de 11 eerste maanden van 1931: 21.595.140.000 frank tegen 24 milliard 216.614.000 frank in 1930. Onze uitvoer bedroeg aldus in 1931 97,1 p.h. van onzen invoer. NEDERLAND Naar de contingenteering van den invoer van vreemde landbouwpro ducten. Het dagblad "Het Volk,, meldt dat de Nederlandsche Regeering van plan is den invoer van boter en van vleesch te contingenteeren. De invoer van ingelegde groenten. Alhoewel Nederland een tuinbouw- land is, is de invoer van groentencon- serven gedurende het jaar 1931 gestegen tot bijna het dubbele van het jaar 1930. Gedurende de 9 eerste maanden van 1931 bedroeg de invoer van ingelegde groenten 2.211.000 kg. ter waarde van 606.000 gulden, tegen J.063.000 kg. voor 449.000 gulden tijdens hetzelfde tijdperk van 1930. België voerde uit naar Nederland aan ingemaakte boonenen erwten 1 miljoen 320.000 kg. tegen slechts 260.000 ka. in 1930. y Tomaten werden geleverd door Italië ten bedrage van 550.000 kg. en asperges door de Vereenigde Staten van Amerika ten bedrage van 160.000 kg. DUITSCHLAND De werkeloosheid stijgt immer. Het Rijksbureau voor Arbeidsbemidde ling en werkeloosheidsverzekering, deelt mede dat het aantal werkeloozen in Duitschland op 31 December 1931 ruim 5.666.000 bedroeg, of een vermeerdering van ongeveer 316.000 sedert 15 Decem ber 1931. ITALIË Uitbreiding der tolmaatregelen. Het Staatsblad behelst een besluit,waar bij wordt ingevoerd een bijzondere taks op al de koopwaren van buitenlandsche herkomst die in een Italiaansche haven worden gelost. Deze taks bedraagt een lire per ton voor de phosphaten en de nitraten, met uitzondering van de sodanitratenvoor J bouwmaterialen bedraagt de taks even- eens een lira per ton, en voor alle andere I waren 2 lire 50 per ton. DENEMARKEN Naar moratoria van schulden in den landbouw en andere bedrijven.— De economische toestand is thans in Denemarken ingevolge den val van het Engelsch pond en de protectionistische maatregelen getroffen door Engeland, Duitschland, Frankrijk en andere landen verre van rooskleurig. Naar men uit bevoegde bron uit Kopenhagen meldt, zal de Regeering binnen kort bij het parlement een wets ontwerp indienen betreffende een mora torium voor den noodlijdenden land bouw. In de afgeloopen week heeft het kabinet zich ook bezig gehouden met andere takken van nijverheid die zich in kritieken toestand bevinden, zoodat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat het wetsontwerp een uitbreiding van het moratorium tot heel het Deensch be drijfsleven zal inhouden. Het zal onder andere tengevolge heb ben een verregaande "stillhalte,, actie waardoor betalingen op hypotheken en leeningen van geval tot geval uitgesteld kunnen worden. LETLAND De uitvoer van boter. Het jonge Letland neemt een steeds belangrijker plaats in bij de landen-uitvoerders van boter. Over de tien eerste maanden van 1931 bedroeg de uitvoer aan boter 315.506 vaten van 50 3/4 kg. tegen 298.741 vaten gedurende hetzelfde tijd perk van 1930. Het Centraal Verbond der Samen werkende melkerijen van 62 °/0 van dezen uitvoer voor zijne rekening. Duitschland, Engeland, Frankrijk en België zijn de bijzonderste afzetgebieden. De Letten trachten de markt te ver overen in België, Tcheco-Slowakije en Frankrijk. Daar echter dit laatste land door contingenteeringsmaatregelen den invoer verhindert, zoeken de Letten ook afzet in Italië. FRANKRIJK De Fransche handel met de Bel- gisch-Luxemburgsche Unie. Naar een Fransche statistiek bedroeg de Bel- gisch-Luxemburgsche invoerin Frankrijk gedurende de elf eerste maanden van 1931: 3.417 millioen fransche frank tegen 3.811 millioen fr. fr. gedurende hetzelfde tijdperk van 1930. Frankrijk heeft uitgevoerd naar Bel gië en het Groot-Hertogdom Luxem burg vooreen waarde van 3.337 millioen frank tegen 5.099 millioen frank gedu rende het jaar 1930. ENGLAND Het Engelsch invoertarief op fruit, bloemen en groenten. De Britsche minister van Landbouw heeft de eerste andbouwvoortbrengselen, die met in gang van 5 dezer onder toepassing vallen van tolrechten, waarvan het percent verschilt naargelang van de prijzen en loedanigheid der ingevoerde producten, gepubliceerd. Die lijst omvat Versche vruchten Kersen, van 1 Mei tot 30 Juni3 pen ce per Engelsch pond (453 gr.) Roode aalbeien, van 1 Mei tot 31 Juli 2 pence per pond Groene aalbeien, van 1 Mei tot 30 Juni1/2 penny per pond Druiven (uit serren), van 5 Januari tot 30 Juni4 pence per pond van 1 Juli tot 11 December 2 pence per pond Pruimen, van 1 Juni tot 15 Augustus 14 shilling per 50 kg. Aardbeien, van 1 April tot 31 Mei 2 shilling 6 pence per pond van 1 tot 15 Juni6 pence per pond. Versche groenten Asperges, van 5 Januari tot 29 Febru ari 1 shilling per pond van 1 Maart tot 31 Mei4 pence per pond Groene boonen, van 5 Januari tot 30 Juni 1 1/2 penny per pond Bloemkoolen, van 5 Januari tot 31 Maart: 4 shilling per 50 kg.; van I 1 April tot 30 Juni3 shilling per 50 kg. Wortelen, van 1 April tot 30 Juni j 1 penny per pond. j Sla, andijvie en suikerij-sla, van 5 Ja- nuari tot 30 April8 shilling per 50 kg.; van 1 Mei tot 30 Juni6 shilling per 50 kg. 1 Komkommers, van 1 Maart tot 30 Juni12 shilling per 50 kg,; van 1 Juli tot 30 November8 shilling per 50 kg. Paddestoelen, van 5 Januari tot 11 December8 pence per pond. Erwtjes, van 5 Januari tot 31 Maart: 14 shilling per 50 kg.; van 1 April tot 30 Juni9 shilling 4 pence per 50 kg. Rapen, van 1 April tot 30 Juni1 pen ny per pond. Jonge aardappelen, van 5 Januari tot 29 Februari18 shilling, 8 pence per 50 kg.; van 1 tot 31 Maart: 9 shilling 4 pence per 50 kg.van 1 tot 30 April 4 shilling 8 pence per 50 kg. Bloemen Gesneden bloemenanemonen, anje lieren, heidkruid, madeliefjes, goudbloe men, mimosa, narcisses, muurbloemen, viooltjes, alsmede bloeiende planten en loof (aspergebladeren uitgezonderd), van 5 Januari tot 11 December2 pence per pond. Rozenstruiken, van 5 Januari tot 30 April: 30 shilling de 100. Dit is de eerste lijst aangenomen in uitvoering van de protektionistische wet op den invoer, afgekondigd in England. CANADA Invoer van chemische meststoffen. Ondanks de crisis die Canada zoo wel als de Europeesche Staten aantast, is de waarde der ingevoerde scheikundige meststoffen toch in 1930 met 30 °/0 ver hoogd tegenover 1929 (voor 4 millioen 897.000 dollar in 1929 voor 6 millioen 387.000 dollar in 1930). VOOR ONZE Talrijke landbouwers vroegen om de voordracht over "Kiekenkweek,, op hun gemeente gehouden, te laten verschijnen in De Koornbloem,,. Woorden vliegen en zijn ras vergeten, zeggen ze, maar stond dit eens op papier dan zouden we zulks bewaren kunnen en raadplegen op 't gepaste oogenblik. En waarom zouden we 't niet doen Redt U Zeiven is steeds van af haar ontstaan in de bres gesprongen om de stoffelijke belangen van onze boerenbe volking te verdedigen en waar we, door een of ander middel, meer welstand in onze boerengezinnen brengen kunnen, daar mogen we voorzeker geenoogen blik aarzelen. Aan den arbeid dus en niet getalmd. Vele landbouwers verwaarloozen de kleinveeteelt en nochtans kan ook zij een bron van inkomsten wezen. Ik durf U zelfs verzekeren dat er, in evenredigheid genomen, meer winsten mede te verwe zenlijken zijn dan met het houden van koeien, paarden, zwijnen of schapen. De hoenders worden maar al te lang aanzien als beesten die men wel op de hoeve duldt om allen afval op te rapen, maar, waar er weinig of geen winst met te maken is. Dit moet nu eens voor goed amen en uit zijn. De hennen worden gehouden of wel voor het vleesch of wel voor de eiers. Sommigen denken er aan hun hennen te gelijker tijd uit te baten en voor de eieren en voor het vleesch. Ze zijn op een dwaalspoor ten ware men de Mechelsche Koekoeken als volgt zou uitbaten. In September zich jonge poeljen aanschaffen gereed voor den legdus poeljen van einde Maart begin April. Deze poeljen zullen gansch den winter door eiers leggen en eens gekomen in Februari, tijdstip waarop ze broedziek beginnen te worden, kan men ze nog als vleeschkieken op de markt verkoopen of ze in den pot steken. Op die manier raapt ge veel eiers op een tijdstip van 't jaar waarop ze duur zijn en kunt ge ze nog zeer voordeelig verkoopen. II hebt het maar eens te beproeven en U zult het ondervinden. Doch over t algemeen kan de kwaliteit van het vleesch niet samen beoogd worden met de kwaliteit van de eieren, wil men een goeden uitslag bereiken.Dit is de historie van de kat die twee muizen najaagt om ten slotte geen van beide te vangen. Ten andere, in het kiekenbedrijf zoo" wel als in gelijk welk ander, is specialisa tie noodzakelijk tot het wellukken. Wie kiekens houdt voor 't vleesch, kieze hiervoor bepaalde rassen als Mechelsche Koekoeken, waarvan de hanen die goed aangevet zijn en nog jong, een grootere waarde hebben dan de poeljen van den zelfden ouderdom. Wie ze houdt voor de eieren, kieze bijvoorbeeld "Leghorn's,,, Wyandotten of Braekelsche. Wie zich toelegt op broedeieren moet aan uitlezing doen. Wie jonge kiekens kweeken wil, moet er op ingericht zijn, wie markteieren wil die'tgewenschte gewicht bereiken, moet insgelijks aan uitlezing doen, Van al de bijzondere takken van de hoendernijverheid is voorzeker het voortbrengen van markteieren wel de voornaamste, en het is dan ook hierop dat ik vandaag in t bijzonder uw aan- i dacht wil vestigen. De eerste vraag welke ik hier wensch 1 te beantwoorden, is deze Moeten we ons aantal hennen nog verhoogen Moeten er nog meerdere kweekerijen opgericht worden. Ik antwoord noch ja noch neen, doch wees voorzichtig. De pluimveeteelt wordt beoefend uit liefhebberij, uit sport om er op de ten toonstellingen mede te pronken en dan betracht men zware, groote hennen die beantwoorden in zoo juiste mate moge lijk aan het vooropgestelde standaard type. De pluimveeteelt wordt nog beoefend om er een bestaan in te zoeken en dan wordt ze een stiel of beroep dat men nooit te goed kent, en eindelijk wordt er ook aan kiekenkweek gedaan, om er een bijverdienste uit te halen en zoo meen ik dat het bij de meeste onzer boeren moet opgevat worden. Op zekeren dag kreeg Dr Te Hennep- pe een befaamde kiekenkweeker uit Holland, volgende vraag te beantwoor den Ik denk er aan een klein kippenbe- drijf te beoefenen. Ik heb 1500 m2 grond. Kan ik daar 400 kippen op houden Is daaruit een hroodwinning te verwach ten Wat zijn de voeder kosten per kip en per jaar Welke raadt ge mij aan te koopen Welk voeder moet ik toedie nen Hoeveel eieren kan een goede legkip per jaar leggen, bijvoorbeeld het lste, 2de of 3de jaar Deze vragen zijn verschenen in "Land- Tuin- en Neerhof,, van 15 Maart 1931. Ziehier nu het antwoord Waarde lezer, ik zou haast zeggen, ge wilt in de gauwigheid den boer de kunst afvragen of met andere woorden uit uw vragen blijkt dat gij het vak niet kent en er nu denkt met een paar vraag jes van op de hoogte te komen. Welnu, Huis van volle vertrouwen Op er een 8 m. c Ele< waterl J Vri; Prachtige keus van WINTER-PARDESSUS ^Bev Gabavdinen, French - Coats, Impermiabels. Lederen Vesten Sport- en Ruitersbroeken. Laatste mode Uitmuntende kwaliteit Laagste prijzen. Serafh I IDei daar is niet de minste kans op en ik raad U sterk af te probeeren met 400 kippen op dit terrein een bestaan te zoeken. Het vak van kippenhouder leert men niet uit een dik boek, dit moet men leeren in de praktijk en er dan wat bij studeeren uit boeken en bladen. Wie het vak goed kent. kan van 400 kippen een mooi sommeken opstrijken, wie 't niet kent verliest zijn geld ermee. Men rekent bij losloopende hennen 10 tot 15 m2 per kip al naar gelang de gesteld heid van den bodem of het weiland, en ge zoudt dus ongeveer 100 tot 150 kip pen kunnen houden op die grondopper- vlakte, maar bij de minste fout loopt het uit op ziekte, slechte leg, enz. Voor wat de voederkosten betreftEen kip eet per jaar ongeveer 20 kg. graan en meelvoer, licht U in nopens de prijzen en U zult zelf kunnnen uitrekenen. Hoe veel eieren een kip per jaar kan leggen De legprijskampen gaven dit jaar in Roesselare 180 tot 200 per kip voor de beste toornen, nn er zijn er ook van 80 als U erg gelukkig zijt, dan kunt ge er het eerste jaar zeker 175 gemiddeld per kip verwachten. Verkoopt ze dan maar, 't is het beste en ten slotte, als iK U een goeden raad rna9 geven "Doe het niet, verwacht er zonder grondige vakkennis geen bestaan om 3 Mart; te Aa P De openl 1)1 nr 10 te aai Dii zolde fruitb Lauw 2) teeke met e 9 m. Di kool! kame boon Be Jeanr Ne van. Ziedaar, beste vrienden landbouwers, een wijs antwoord. Wie de hoenderteelt als hoofdbedrijf wil uitbaten, hoeft dit beroep aan te leerenzooals een stielman doen moet. Indien dit meer werd gedaan, dan zou men niet zooveel kweekerijen, na een kort bestaan, zien. te niet gaan. «KffBaiattttBattKBBBB «iffiasaüBBBBBnB Over eenigen tijd hebben wij een onzer vrienden bezocht die een groote hoeve in de streek van Kortrijk bezit. Ons gesprek begon natuurlijk over de crisis, en namelijk over het vraagstuk der bemesting onder de huidige omstandig heden. Onze vriend was vooreerst van ge- i dacht dit jaar geen potasch te gebrüiken omdat, zegde hij, zijne gronden sedert een tiental jaren een genoegzame pot aschbemesting hadden bekomen. Hij was van meening dat, aangezien de slechte tijden die we beleven, men spaar zaam moet zijn en dat hij zonder groot nadeel voor hem, een jaar de potaschbe mesting kon weglaten. We hebben geantwoord dat verleden jaar menige landbouwers uit het Walen land dezelfde valsche beredeneering hebben gedaan en dat zij nu hebben on dervonden dat het gebrek aan potasch de opbrengsten zeer verminderd heeft. Overigens bewijzen de statistieken dat men dit seizoen in het Walenland meer potasch gebruikt dan verleden jaar. Men kan wetenschappelijk bewijzen dat het nadeelig is de potaschbemesting weg te laten, zelfs in gronden aan dewelke tot nu toe de potasch regelmatig werd toegediend. Inderdaad, men weet dat het opne mingsvermogen van een grond, ten min ste gedeeltelijk met potasch verzadigd moet zijn, alvorens dat de voor de plan ten opneembare potasch vrij kome. Blijft men dus een jaar zonder versche pot aschbemesting, dan loopt men gevaar dat de grond onvoldoende hoeveelhe den potasch voor de planten vrij late. Juist in die gronden aan dewelke men tot nu toe regelmatig potasch gegeven heeft, en waarvan dus een gedeelte van het opnemingsvermogen verzadigd is, zal eene middelmatige nieuwe potasch hare volle werking kunnen uitoefenen. Onze grootouders hadden daar reeds een gedacht van, als zij zegden dat mest beter werkt in gronden waar oude kracht in zit, dan in uitgehongerde bodems. Inderdaad, voor wat bij voorbeeld potasch aangaat, moet een verarmde grond eerst eene zekere hoeveelheid van dit element voor zich bekomen alvorens hij genoeg voor eene normale planten voeding overlate. Bovenstaande theorie, na grondige bespreking, had mijn West-Vlaamsche vriend volkomen overtuigd, dat hij dit jaar zijn land zooals vroeger met op neembare potasch voorzien moet. (Ingezonden). Studie van Notaris DE WINDT, te Aalst. Openbare Verkooping van te Aalst, Binnenstraat. Notaris DE WINDT, te Aalst, zal openbaar verkoopen Een onlangs nieuw gebouwd huis te Aalst, Binnenstraat nr 265, groot 72 ca. Bewoond door twee huurders. Dit huis bevat salon, eetplaats, gang trapzaal, gang naar de deur, 3 slaapka mers, groote zolder en kelder, dak in eternit, mozaïeke vloeren, voor- en ach tergevel bezet in ciment. Elektriekleiding met 3 compteurs. Waterleiding. Voor t bezichtigen wende men zich tot den eigenaar Mr Serafien Guns, te Aalst, Binnenstraat, nr 272. Ingesteld 25.000 fr. Tweede Zitdag Maandag 18 Januari 1932 om 3 uur nanoen, ter herberg In Sint Marten bij Mr Petrus Van der Mae- len, te Aalst, Hoveniersstraat. Openbare Verkooping van geschikt als Bouwgrond, te Aalst, Koolstraat. Notaris DE WINDT te Aalst zal openbaar verkoopen Stad Aalst Een woonhuis nr 63 met ervoren liggenden tuin, kunnende dienen als bouwgrond, ten voorhoofde der Kool straat (gewezen huizen Jelie), groot 3 a. 40 c.a., komende met den bouw grond aan de straat op een breedte van 6 meters. Bewoond door Mr Evarist Simon,aan 216 fr. per maand. Het huis heeft twee beneden- en twee bovenkamers, koer en stal, electrieklei- ding. Het is in heel goeden staat van onderhoud. Enkele Zitdag Maandag 18 Januari 1932 om 2 uur nanoen ter herberg van den heer Polydoor Mens te Aalst, Klotte- straat. LEDEN 1 Houdt de nummers van ons blad samen, want heel dikwijls kunt U er raad vinden voor vele gevallen. Om uit onverdeeldheid te treden. Openbare Verkooping van met Stallen, Schuur en Boomgaard te Ottergem. De notarissen DE WINDT te Aalst en MEERT te Erpe, daartoe door de Rechtbank aangesteld, zullen openbaar verkoopen Gemeente Ottergem. Een schoon en gerieflijk woonhuis; met verdiep te Ottergem, Rijkhofstraat,, groot 12 a. en groot volgens titel 12 a. 65 c.a. Dezen eigendom bevat op het gelijk vloers ruime voorplaats, salon, keuken en eetplaats, waschhuis en twee slaap kamers op het verdiep vier schoone slaapkamers met trapzaal daarboven groote zolder verlicht met 3 vensters,- verder groote schuur, ruime stallen, var kenskoten, 3 remisiën, bakoven, twee kelders, 2 aalputten, tuin en boomgaard beplant met 22 fruitboomen en een ka- nada van 2 m. dikte. Bewoond door Juffers Leonie en Malvina Van Bever. Ingebruiktreding een maand na de verkooping. Zichtbaar alle Donderdagen var. 2 tot 4 uur namiddag. Enkele Zitdag Vrijdag 22 Januari 1932 om 2 uur nanoen ter herberg van Dame Wed. Rottiers-Van Bever te Erpe aan de Statie. V Openbare Verkooping van een met Poort en Hangaar te Aalst, Binnenstraat, 272. Notaris DE WINDT te Aalst, zal openbaar verkoopen Een schoon burgershuis te Aalst, Binnenstraat, 272, hebbende een breedte aan de straat van 9,20 m. waarin 3,20 m. der poort, groot 1 a. 58 c.a. Dezen eigendom bevat salon, eet plaats, keuken met lanterneau, pomp- huisje, kelder en stal, gang van 1,70 m. breedte. Verder twee groote slaapkamers en zolder geschikt voor 't. maken van 2 mansardekamers - boven de poort groote hangar en daarboven zolder. Zie vervolg 5de bladzijde. -

De Koornbloem | 1932 | | pagina 4