In den economischen strijd Landbouwweekblad De Pachtprijzen en de huidige Landbouwcrisis I De Grondbelastingen BELANGRIJK I Zondag 31 Januari MÉMMMMMaaHMaMmMMi ZQNDAG|24 JAN. 1932 Prijs 25 centiem 14de JAARGANG Nr 682 'ijf. een dracht >5 kilos kerken, :ns, bij 6) bij rt. ij Cam, goed :n, bij 265, Cyriel ideren buiten) "e be vraagt en no- teriaal if, 45 Arbeid adelt Abonnementsprijs t 12,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord, Bureel en Redaktie: DE VILANDERSTRAAT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor cn door de Landbouwers eekers ens of kwee- Van Men ke be- doet 2hers- uwer- )evra- ilst. oor ~nHl ge- lis rdt V eeks ïers, dere lijke tsen ink. 1 op eld. s> a m a m m I B m ss m s a Zooals in ons hoofdartikel van 10 Januari 1.1. werd betoogt, ver keert onzen landbouw,en zulks in al zijn bedrijfstakken, in een uiterst benarden toestand ingevolge oor zaken waaraan onzen boerenstand volstrekt geen schuld heeft. Terwijl de verkoopprijzen der landbouwproducten zijn gevallen tot het uiterst lage index van 457 voor de akkerbouwproducten en 691 voor de veeteeltproducten, heeft het indexcijfer der voort- brengstkosten op verre na de daling der verkoopprijzen niet gevolgd. Tusschen de voortbrengstkosten die zich handhaven op een over dreven peil, bevinden zich over 't algemeen de pachtprijzen. Er zijn voorzeker eigenaars die, zich rekenschap gevende van den moeilijken toestand hunner pach ters, uit vrijen wil een redelijke pachtvermindering hebben toege staan. Deze eigenaars verdienen onzen dank, niet alleen voor hun flink gebaar van naastenliefde en solidariteit, doch ook omdat ze door hun houding een werkelijken dienst hebben bewezen aan onzen landbouw in de huidige moeilijke omstandigheden. Doch tegenover deze goede voorbeelden, hoevele andere kunnen er niet aangehaald worden van eigenaars die uit wanbegrip, uit onverschilligheid of schraap zucht, zich beroepende op het recht van den sterkste, nog schro melijk overdreven pachtprijzen eischen van hunne arme pachters Oh, we weten het, die slechte eigenaars beroepen zich op de contracten welke hunne pachters, zoogezegd vrijwillig, hebben aan gegaan Op rechtstandpunt beschouwd, werden deze pachtcontracten in derdaad vrijwillig aangegaan door de huurders. Doch is dit wel dege lijk het geval wanneer wij een oogslag werpen op de omstandig heden waarin ze tot stand kwa men De meesten dezer pachten wer den immers door de huurders aan vaard bij gebrek aan andere be schikbare landerijen. Ze waren aldus verplicht al de voorwaar den gesteld door de eigenaars te aanvaarden zonder veel te mogen afdingen, omdat hun eigen bestaan en dit van hun gezin afhankelijk was van het bepaald perceel grond of de bepaalde hofstede welke hen werd aangeboden door den eige naar De opgelegde voorwaarden afwijzen, beteekende voor vele pachters vaarwel zeggen aan het landbouwbedrijf dat zij en hunne ouders steeds hadden beoefend,om plaats te nemen in de voor hen onbekendenijverheidsinrichtingen. De tijden waren op dat oogenblik ook niet zoo slecht als thans, en boden, mits noeste werkkracht en spaarzaamheid, toch nog een be staansmogelijkheid in den land bouw, welke de pachters nog ver kozen boven den beter betaalden, doch voor hen onbekenden arbeid in de nijverheid Deze toestand was de eigenaars ook niet onbe kend en vele onder hen hebben er van geprofiteerd om aan hunne pachters drukkende voorwaarden op te leggen. In vele gevallen bestond den vrijen wil bij den huurder wanneer deze het pachtcontract ondertee- kende aldus enkel volgens de letter,doch niet volgens den geest, en het was gedwongen door de omstandigheden dat hij zijn hand- teeken plaatste op een overeen komst die later voor hem zoo zware gevolgen zou meebrengen. Opdat er van vrijen wil, in de volle beteekenis des woords, bij het aangaan eener overeenkomst kunne gesproken zijn,moeten beide partijen hunne handelwijze zelf standig kunnen vaststellen. Dit was bij talrijke pachtcon tracten niet het geval en de eige naar oefende in feite het recht uit van den sterkste. Een tweede antwoord van hardvochtige pachtersDe Kamers hebben een pachtwet ten uwen voordeele gestemd,behelzende den langen pachtduur en nu we die wet toepassen,hebt ge toch geen reden om te klagen. Die heeren vergeten dat de pachtwet door geen enkele bepa ling aan de eigenaars verbiedt rechtvaardig en menschlievend te zijn. Er dient genoteerd dat de pachtwet gestemd werd op een tijdstip dat niemand de algemeene economische ontreddering, welke thans de wereld teistert, voorzien kon. Ware de huidige crisis, die ons landbouwbedrijf naar den onder gang stuurt, te wijten aan eenige fout onzer landbouwers, zooals gebrekkige uitbetaling, slechte in deeling der teelten, overproductie enz., dan zou dit antwoord van de bedoelde eigenaars misschien eenigzins gemotiveerd zijn. Doch onze landbouw lijdt onder oorza ken waaraan hij gansch vreemd is, namelijk, het wegvallen der bui- tenlandsche markten door vreemd protectionisme en invoerverboden, de overproductie in den vreemde die onze binnenlandsche markt overstroomt,hierbij geholpen door oneerlijke dumpingpraktijken en het gebrek aan een doeltreffende bescherming aan de Belgische grenzen tegen dezen overtolligen en abnormalen invoer. De pachtwet, alhoewel zij goe de bepalingen bevat, is verre van volmaakt. Tegen die onvolmaakt heden is onze landbouwersveree- niging Redt U Zeiven „""alhoe wel schier gansch alleenstaand, toenmaals vastberaden opge treden. Onze lezers zullen zich herinne ren dat wij, alhoewel voorstanders van den pachtduur van negen jaar om de zekerheid welke deze lange duur aan den pachter verschaft, tevens het recht hebben opge- eischt voor den pachter, doch al leen voor hem, de pacht op te zeggen alle drie jaren mits een behoorlijken opzeg aan den eige naar. Ons standpunt was niet ingege ven door eenige vijandelijkheid tegen het eigendomsrecht, doch rekening houdende met de onge lijke voorwaarden waarin pachter en eigenaar verkeeren op het tijd stip der afsluiting van het pacht contract, beoogden wij door ons voorstel deze ongelijkheid ten voordeele van den zwakste eenigszins te herstellen, hierbij ook het oog houdende op mogelijke crisisomstandigheden voor den landbouw die jammer genoeg wer kelijkheid zijn geworden. Wij hebben ook ten gepaste tijde betoogd dat de pachtwet zonder eene wettelijke regeling der pachtprijzen geen volledige bescherming kon geven aan den pachter, ja zelfs bij ontstentenis van die wettelijke regeling groo- tendeels haar doel zou missen. Wij hebben ons echter uitgespro ken tegen een eenvormig vastge- stelden maximum-pachtprijs voor gansch het land zooals van socia listische zijde werd voorgesteld, omdat wij van oordeel waren dat deze prijsregeling beter per land bouwstreek en volgens de op- brengstwaarde der gronden door bevoegde commissiën zou worden uitgewerkt. Een algemeene maximum-pacht prijs zou immers voor sommige onvruchtbare landbouwstreken te hoog zijn geweest en voor andere winstgevende en vruchtbare lan derijen beneden de werkelijkheid. In de streken waar de pachtprijzen onder het wettelijk bepaald maxi mum bleven zou zij die prijzen op gedreven hebben naar dit maxi mum. Ons voorstel van gewestelijke prijzenregeling had voor doel die bezwaren te vermijden. De ge beurtenissen hebben aldus eens te meer uitgewezen dat onze Veree- niging het goed voorhad met hare voorstellen tot regeling van het pachtvraagstuk. Wat er thans van noode is om de overdreven gebleven pachtprij zen op een redelijk peii te brengen, zullen wij onderzoeken in een vol gende bijdrage. esisBag&iiBRsiiiuaBaisHHBHn De verhooging van 50 °/o. Ziehier wat hierover door den minister van Financiën, op een aan hem gestelde vraag, werd geantwoord "Krachtens artikel 1 1 der wet van 22 Juli 1931, wordt het kadastraal in komen, dat aan de grondbelasting voor 1931 tot grondslag moest dienen, met de helft vermeerderd, behoudens wat betreft de onroerende goederen, waarvan het kadastraal inkomen gevestigd is, hetzij naar een na 1 April 1926 vastgestelden huurprijs, hetzij naar de handelswaarde op dien datum of op een lateren datum.,, In een vergadering van de Senaats commissie van Landbouw werd voor gesteld tot 1934 (wanneer de herschatting der niet-bebouwde eigendommen waar schijnlijk zal geëindigd zijn) de verhoo ging met 50 van de pachten vóór 1926 vastgesteld, af te schaffen en de grondbelasting vast te stellen op 8 °/0 der pachten. ■■■■■■■aiHHHBaaiaUKUHUfllBiiglNÜIB De personen die verlangen groenten te kweeken voor de Konservenfabriek, worden drin gend uitgenoodigd op de verga dering van om 10 uur voormiddag, ten lokale Aalst, De Heer Caudron zal er [spre ken over de mogelijkheden en de voorwaarden om allerlei groenten te kweeken voor onze Konserven fabriek. Alle kweekers en landbouwers worden verwacht. Frankrijk heeft ook voor 1932 de invoer gekontin- genteerd. De comedie die er gespeeld wordt. Moeten wij tegenmaatregelen treffen Iedere dag brengt de pers ons berichten van nieuwe protectio nistische maatregelen die hier of daar worden getroffen. De tarief muren worden hooger en hooger opgetrokken, maatregelen van al- lerhanden aard worden door de politiekers uitgedacht om de vreemde concurrentie meer en meer j te fnuiken, de meest egoïstische politiek schuilt onder den dek- mantel van anti-dumpingmaatre- gels de groote landen willen een economische wereld op hun eigen vormen. Een besluit van het eene land tot "bescherming lokt een tegenbesluit van een ander uit en zoo gaat het altijd maar voort in den wedloop naar economische bewapening. Ligt daar de redding der volkeren Zal de ?wakste natie in zijn val de sterkste niet meeslepen in den afgrond Het is reeds zoo vaak gebleken dat men niet straffeloos een land, al is het nog zoo klein, stoffelijk onder drukt, want de armoede der eene natie brengt ontbering bij anderen. Zoo kan er geen land in de wereld zich afzonderen van het overige gedeelte, zonder eigen le- vensbestaan te bedreigen. De we reld is een economisch geheel en de grenzen die er door worden getrokken belemmeren het volle leven, weerhouden het in zijn vlucht naar stoffelijke welvaart. Wij als klein volk, met onze beperkte grondoppervlakte, met onzen overvloed aan sommige speciale producten met daarente gen een tekort aan grondstoffen voor onze nijverheden, waarin zoovele armen van onze weelde rige kroostrijke gezinnen bezigheid moeten zoeken. Wij hebben meer dan wie ook belang in een vrij, onbelemmerd internationaal ruil verkeer, waartegen den laatsten tijd maar al te veel dammen wer den opgeworpen, welke meermaals een overweldigenden vloed over onze streken richtte, waartegen wij dan ook, op gevaar van er door verpletterd te worden, weer stand moeten bieden De nieuwste invoerkontingenteeringen van Frankrijk. Zooals onze lezers in ons num mer van 10 dezer gelezen hebben heeft Frankrijk eens te meer be perkingsmaatregelen getroffen ten overstaan van den vreemden in voer van sommige producten. Daar deze maatregelen den invoer van landbouwproducten treffen, en wij jaarlijks, en bijzonder de laatste jaren, groote hoeveelheden naar Frankrijk uitvoerden, vallen wij boeren weeral als eerste slachtoffers van deze wurgende, protectionistische politiek. Bij de heropening der Kamers, werd door heer Maenhout aan de Regeering om uitleg gevraagd omtrent de onderhandelingen die tusschen de Belgische en Fransche Regeeringen werden gevoerd naar aanleiding van die ^beperkings- maatregelen. We hebben uit den mond van den heer Hymans, Minister van Buitenlandsche Zaken enkele ver klaringen gehoord omtrent de gevoerde besprekingen. We hoorden o.a. deze kostelijke woorden "De heer Rollin, Fransch Minister van Koophandel, ant woordde aan onzen gezant in vriendschappelijke, hoffelijke, ver zoeningsgezinde bewoordingen.,, Dat is al heel wat, we vreezen echter dat die zeer hoffelijke en vriendschappelijke bewoordingen niet bijster veel aarde zullen aan den dijk brengen, en dat die "ver zoeningsgezindheid,, eens te meer haar bestaan zal te danken heb ben aan de spreekwoordelijk ge worden plooibaarheid en buig zaamheid van den Belgischen vazal tegenover den Franschen leenheer. Wat we van al die diplomatie ke comedie onthouden mogen is dat de kontingenteeringen blijven bestaan en, hoe schoon "dat wij alle redenen hebben om te hopen dat wij. voor het tweede kwartaal dat aanvang neemt op 1 April e.k. hoogere cijfers zullen bekomen dan deze die voor het loopende kwartaal werden vast gesteld (woorden van den heer Hymans). Daarmede mogen we voorloo- pig tevreden zijn, we leven dus in blijde verwachting van een betere behandeling door onze teerge liefde zusternatie voor wie we toch jaarlijks miljoenen en miljoe nen (hoevele zijn 't er weer) uitge ven tot het onderhouden van een leger ter beveiliging of ten minste tot versterking der Fransche gren zen, en misschien wel in de toe komst (zooals in 't verleden tot steun der imperialistische Fran sche drijverijen. - Het ware onrechtvaardig, tegen de waarheid in, te zeggen dat de protectionistische maatre gelen enkel van 't Zuiden komen, dat daar alleen het princiep van het recht aan den sterkste ge huldigd wordt. Ook Duitschland is dien weg opgegaan, England, waar de vrijhandel zoolang ten grondslag van de economische verhandelingen met de andere na ties gelegen heeft, is dezelfde rich ting opgegaan. De kleine Noord- sche landen, Nederland, Dene marken, Zweden, Noorwegen, de mede-contractanten van het Oslo verdrag voelen zich verplicht zich te verdedigen, nemen ook hun toevlucht tot maatregelen van douanepolitieken aard. Iedereen roept bescherming, en wat vandaag aan de eenen toege staan wordt, kan morgen aan de anderen niet geweigerd worden. We stelden als ondertitel van dit artikel de vraag moeten wij tegenmaatregelen nemen We durven, kunnen en mogen zeker niet radikaal "ja„ of "neen,, hier op antwoorden. Niet "ja„, want we vragen ons af wat er van ons zou geworden als we ons blindelings gingen om muren met tol wallen, we kunnen het niet, want we zijn zeker niet bestand tegen de tegenmaatrege- (Zie vervolg 2blz. onderaan le kolom,) kmmbbss*. Wfrvi-i^niBipriiaii-iMiiiiff .>mr>ni --iri De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven.

De Koornbloem | 1932 | | pagina 1