In onze Afdeelinqen Ammoniaksulfaat Ammoniaksiillaat Bee! de Wereld rond j bestaan uit: 4,007,122 mannen en KALKSALPETER I G BANQUE CENTRALE Q£ LA DENDRE Jeugdvereeniging Redt U Zeiven Afwatering en verzorging van weiden» kos£ driemaal minder dan voor den oorlog» Krachtige en Goedkoope stikstofmest Prijs Verpakking Uitstrooibaarheid Zekere stikstofwerking kalkwerking op de grondsü'iktuur de goedkoopste nitrische stikstofmest. Yoor ai me bankbeverkingen en geldplaatsingen Mededeelingen van het Hoofdbestuur Feest van Lichtmis Gewestbcrad Schoonaarde Gebruikt het Beveelt het aan Het Hoekske van Fiji Uilenspiegel HHMHUMHMM SiHKSSHiaigflHBHa Zendag 24 januari 1932. I HET Verleden Zondag werd te 10 uur voormiddag in het lokaal De Koorn- bloem een bijzondere vergadering van het Hoofdbestuur gehouden, waarop de afgevaardigden der gewesten Herzele, Schoonaarde en Denderhautem aanwe zig waren. Na de inleiding van den propagan dist werd een actieplan besproken voor de komende maanden. De verschillende besturen zullen wel op de hoogte ge steld worden van de genomen beslissin gen door hun afgevaardigden. We druk ken er echter op dat allen besloten waren van hardnekkig door te werken, ze rekenen hiervoor echter ook op de hulp en steun van alle jonge Vlaamsche boeren en boerinnen. Ons bewerkt terrein wordt grooter en grooter, we blijven voortploegen. Ons jeugdleger wordt machtiger, het zal blijven wassen, daar staan we borg voor Zooals telkenjare zal op Dinsdag 2 Februari (Lichtmis) het eerste feest der Jeugdvereeniging doorgaan. Enkele belangrijke onderrichtingen hieromtrent 1° de leden van andere gewesten, welke reeds hun lidkaart hebben, wor den op dit feest ook gratis toegelaten. De jonge boeren en boerinnen van de gewesten Herzele (gemeenten Herzele, St Lievens-Essche, Ressegem, Helder- gem, Aaigem, St Lievens-Hautem, Hil- legem, Steenhuize, Woubrechtegem en omliggende), Denderhautem (gemeen ten Denderhautem, Ninove, Iddergem, Kerkxken, Oultre-Leebeek, Okegem), Schoonaarde (gemeenten Schoonaarde, Berlare, Schellebelle, Cherscamp, Wi chelen, Uitbergen, Overmeire, Kalken) worden dus op vertoon hunner lidkaart toegelaten. Op Lichtmisavond zullen er echter ook voor deze gewesten lidkaarten af geleverd worden ten lokale De Koorn- bloem. Het Hoofdbestuur zal dan zor gen voor het overmaken der adressen aan de verschillende besturen der ge westbonden. 2° De leden worden enkel toegelaten wanneer ze hun lidkaart voor het jaar 1932 vernieuwd hebben. 3° Wanneer er in één en hetzelfde gezin verschillende leden zijn, moet het volle lidgeld (7,50 fr.) betaald wojden voor het eerste lid, echter slechts 5 fr. voor de volgende. Programma van het Feest van Lichtmis. Begin te 5 uur. Muziek en zangavond. Groote tombola. Gezellig samenzijn. In volgend nummer wijden we hier over meer uit. We verwachten alle leden voor deze eerste vergadering van het jaar, het moet een goede inzet zijn, want goed begonnen is half gewonnen We voorzien de eerste feestvergade- ring van onzen gewestbond tegen half Februari. We vragen van nu af echter aan onze bestuursleden van dit gewest de propaganda niet uit te stellen, we mogen niet achteruit staan tegenover de andere gewesten. In ons nummer van 10 Januari ver schenen de namen der bestuursleden voor de onderscheidene gemeenten,voor alle inlichtingen kan men zich tot deze vrienden wenden, welke van heden af leden mogen aannemen mits betaling van het lidgeld, 7,50 fr. per jaar. ■SHBBnifaiaMSË aissijisËi!® saaaRiiB NIEUWERKERKEN Zondag 11. had in ons gewoon lokaal een welgelukte vergadering plaats. Een veertigtal Redtuzelvers hadden er aan gehouden de voordracht met lichtbeel den over "Zwijnenkweek,, bij te wonen. Niet alleen de mannen, maar ook enkele flinke boerinnen waren tegenwoordig. De heer Roelandt behandelde achtereen volgens de verschillende punten 1de nieuwe richting in zwijnenkweek. 2. de voeding van onze zwijnen. 3. de rol van de minerale zouten en vitaminen in zwijnenvoeding. 4. de opfok van biggen. 5. het uitkiezen der zeugfokjes. Achteraf gaf de spreker ons een reeks schoone beelden te zien, die handelen over de rassen, de kweek en de ziekten. Om te eindigen deed de heer Roelandt een oproep tot de aanwezige leden om bij het aankoopen van zaai- en plant goed, meststoffen en veevoeders niet alleen te letten op den prijs, maar vooral op de hoedanigheid; daarom koopen goede Redtuzelvers enkel hun waren in huizen waar ze vertrouwen in stellen, namelijk hun vereeniging. De voordracht werd met groote be langstelling gevolgd en we verhopen dat ze veel vruchten zal afwerpen. In een vorig artikel, en wel in Wei- debemesting in den Wfnter,,, hebben we namelijk uwe aandacht gevestigd op de noodzakelijkheid van eene beredeneerde bemesting van onze graslanden en boomgaarden in den Winter. Het ware bijna ondoelmatig deze bemesting toe te passen indien we verder onze graslan den aan hun lot zouden overlaten. Wezen we er van overtuigd, dat hoo- ge opbrengsten van hooi en weilanden alleenlijk maar verzekerd kunnen wor den, niet alleen door eene gepaste be mesting, maar met deze terzelvertijd zorgvuldig te verplegen en goed te on derhouden. Het is waarlijk jammer, dat vele van onze landbouwers in het doen van dat weinige zoo dikwijls te kort schieten. Wel is waar bestaan er weilanden en 'wel deze gelegen in de onmiddellijke nabijheid van beken en rivieren, waar de toe te dienen zorgen heel gering zijn, maar in de meeste gevallen moet voor afwatering en verpleging van de gras zode worden gezorgd. Afwatering, We weten allen, dat de meeste onzer landbouwgewassen voor een weelderige ontwikkeling veel water behoeven en dat dit bijzonder geldt voor de grassen en grasachtige weideplanten die we in de zode aantreffen. De goede opbrengst kan dus alleen maar bekomen worden wanneer het in de groeiperiode niet aan vocht ontbreekt De productie van grasland hangt dus nauw te samen met de beschikbare waterhoeveelheid van den grond. Het is een algemeen opgemerkt feit dat de maanden Maart en April de kleinste regenval van gansch het jaar hebben, dus juist op het oogenblik dat de plan tengroei met alle kracht zou moeten aanvatten. We zullen dus, door de noodige maatregelen het waterpeil naar deze noodwendigheid trachten te re- gelen. Onze weilanden in 't algemeen aan- j gelegd op vochtige gronden lijden in 1 den winter doorgaans aan overtollig S water en dit kan zoowel voor zand- als j voor kleigrond worden gezegd. De na- deelen van dergelijke toestand zijn dat grond met veel water killig is en dus in t voorjaar moeilijk zal verwarmen en zoo het hernemen van den plantengroei ten zeerste vertragen. Ook de tusscher- ruimten van den grond met water gevuld zijnde, zal de lucht beweging verhinde ren, waardoor de planten onvoldoende diepgaande wortels ontwikkelen, en dus in den zomer bij verlaging van den grondwaterspiegel in de onmogelijkheid verkeeren het bodemvochtte benuttigen. Een ander nadeel is ook nog, dat scha delijke weideplanten als bies, paarde- staart, surkel, riet en ranonkels (boter bloemen) zich ontwikkelen ten nadeele van goede grassoorten. Bij de afwatering van natte weiden, zullen we moeten een onderscheid ma ken tusschen zand- en kleigrond, omdat de waterbeweging van beide gronden zeer uitloopend is. Ook nog is de water capaciteit en haarbuiskracht van zand en klei zeer verschillend. Toch mogen we vooraf zeggen, dat in den regel zandgronden dienen droogge legd door slooten en kleigronden, door draineeringmaar dit laatste toch niet in alle gevallen, vooral voor weiland. Zand inderdaad, kan veel water opne men en het snel laten doorsijpelen, waar door het grondwatervlak bijna effen is. Zoo zal het voldoende zijn enkele sloo ten aan te leggen, zelfs ondiep en op grooten afstand gezien de vlakke water stand, om een voldoenden waterafvoer te bekomen. Draineering van zandgrond zou de waterstand te diep neerdrukken tenzij de drains op kleine diepte zouden wor den gelegd wat voorzeker aan de vrucht baarheid zou schaden, daar veel mest met het water zal worden weggevoerd, daarbij nog zouden de drains spoedig verstoppen door de wortels der planten. Integenstelling met zand neemt klei weinig water op en laat slechts eene langzame beweging toe zoodat hier de waterstand merkelijk diep moet gehou den worden. Dit komt doordat de klei beter en langer het vocht ophoudt dan zand. Om dus kleigronden af te wateren door slooten zouden deze zeer dicht bijeen moeten liggen en tamelijk diep. Indien de weiden op kleigrond slechts te lijden hebben van bovenwaters, zal een afwatering door talrijke kleine sloo ten volstaan. Moesten deze soms zoo ongunstig gelegen zijn dat ze het grond water van omliggende gronden ont vangen dan is de draineering nood zakelijk. Zelfde maatregel dient getroffen voor weiden met bronnen en wateropwellin gen. Natte kleigronden zijn in den zomer gemakkelijk te herkennen door 't ver harden en het scheuren van den grond Toekomende week handelen we in een ander artikel over de verpleging. LEDEN 1 Houdt de nummers van ons blad samen, want heel dikwijls kunt LI er raad vinden voor vele gevallen. Voor Uw Graslanden evenals voor al Uw Teelten. Het merk van het MC0MPT0IRw waarborgt de rijkheid. 4,084,285 vrouwen samen 8,091,407. De meest bevolkte provinciën zijn Brabant en Henegouwen. Dan komen in de volgorde Oost-Vlaanderen, Ant werpen, Luik, West-Vlaanderen, Lim burg, Namen en Luxemburg. BELGIË! Hoe de kinderen duizenden insek ten vangen. In onze klas wordt aan rupsenvernieling gedaan en wel op deze eigenaardige manier De kinderen brengen mede naar de school de ringkens, poppen, eikens. In de school worden deze insekten-omhul- sels gewogen door de leerlingen zelf en ieder kind krijgt een belooning volgens het zuiver gewicht der gevangen insek- ten. Zoo hebben wij verleden jaar een totaal gewicht van 5 kgr. 850 bijeen gebracht. Zoo helpen ons de kleinen, indien zij leiding vinden in de school (Mededeeling uit Nieuwerkerken). Onze paardenhandel. Niettegen staande de allerhande invoerbelemme- ringen waarmede onze uitvoer van trek paarden in den vreemde heeft te kampen, heeft onze paardenhandel tijdens de elf eerste maanden van 1931 nog bevredi gende uitslagen opgeleverd. Gedurende voormeld tijdperk bedroeg onze uitvoer3823 veulens voor eene waarde van 13.055.000 frank, 4151 mer- riën voor de som van 21.483.000 frank, 9167 ruinen voor een bedrag van 52.023.000 frank en 421 hengsten voer eene waarde van 3.932.000 frank, hetzij een totaal van 17.562 paarden voor een gezamenlijk bedrag van 90.493.000 fr. Frankrijk blijft onze bijzonderste af nemer met 15.280 veulens en paarden ter waarde van 75.586.000 frank. Duitschland volgt met 1267 veulens en paarden voor een bedraa 9.874.000 frank. Nadien komt Nederland met 696 paarden voor eene waarde van 2 millioen 64.000 frank. Anderzijds heeft België gedurende bedoeld tijdperk uit Frankrijk, Duitsch land en Nederland 22.969 paarden inge voerd ten bedrage van 33.786.000 frank. Gedurende hetzelfde tijdbestek heeft Polen ons 15.275 paarden geleverd voor eene waarde van 18.946.000 frank. De Belgische bevolking. Volgens de voorloopige uitslagen der jongste volkstelling van verleden jaar telt ons land thans 8 millioen 91 duizend 407 in woners verdeeld als volgt over de ver schillende provinciën Antwerpen: 582.718mannen, 590.645 vrouwen samen: 1.173.363. Brabant: 811.267 mannen, 868.791 vrouwen samen: 1.680.058. West-Vlaanderen 444.334 mannen, 457.251 vrouwen samen: 901.585. Oost-Vlaanderen 568,088 mannen, 579,990 vrouwen samen 1.188.678. Limburg: 189,125 mannen, 178,528 vrouwen, samen 367,653. Henegouwen: 641,114 mannen, 629,202 vrouwen, samen 1,270,316. Luik 483,553 mannen, 489,448 vrou wen, samen 973,001. Luxemburg: 110,792 mannen, 110,124 vrouwen, samen 220,916. Namen: 175,532 mannen, 180,309 vrouwen, samen355,840. Frankrijk en onze landbouwpro- dukten. Zooals wij hier reeds in een vorig nummer lieten voorzien, hebben de onderhandelingen onzer Regeering met de Fransche tot verzachting der contingenteeringsmaatregelen getroffen door Frankrijk tegen den invoer onzer landbouwprodukten maar magere uit slagen afgeleverd. Tot heden is niets bepaald gekend betreffende de toegevin gen gedaan door Frankrijk en de tegen prestaties door de Belgische afvaardi ging toegestaan, niettegenstaande er reeds verschillende officiëele nota's door ons ministerie van Buitenlandsche Za ken betreffende de onderhandelingen zijn gepubliceerd. Die nota's hebben het groote gebrek niets te zeggen, alleen deelen zij mede dat de Belgische Regee- ringf mag overgaan tot de verdeeling der invoervergunningen in Frankrijk tusschen de verschillende Belgische uitvoerders. Als er niets meer door onze onder handelaars werd bekomen, loonde het werkelijk de moeite niet naar Parijs te gaan om dagen lang te negocieeren en te smeeken. Doch de gevolgde methode was ver keerd. Met smeeken en knievallen is van de Franschen niets te bekomen. Tegen de veelvuldige en ernstige inbreuken door Frankrijk gemaakt op het handelsak koord in 1928 gesloten met ons land, passen enkel doeltreffende tegenmaat regelen Enkel de harde methode kan de Franschen tot bezinning brengen. Wij kunnen die gemakkelijk toepassen op de Fransche wijnen en weeldeartikelen die ons land in de huidige crisisomstandig heden best kan missen. Strijd tegen de levensduurte. De Commissie die de middelen onderzoekt ter bestrijding der levensduurte, hield verleden week een vergadering onder voorzitterschap van den heer Renkin, eerste minister. De Commissie onderzocht hoofdzake lijk den prijs van de melk in ons land en kwam tot de vaststelling dat deze prijs in merkelijke mate verschilt van streek tot streek. Te Gent kost de liter melk aldus 2,05 fr., te Nijvel, Doornik, Andenne, Dinant en Ciney 2 fr., te Bertrix 1,94 fr. te Oostende en te Namen 1,93 fr., te Waver, Sint Truiden en Looz 1,90 fr., te Aarlen 1,88 fr., te Hasselt 1,83 fr., te Marche 1,81 fr., te Geldenaken, Kortrijk, Veurne, Charleroi, La Louvière, 'sGra- venbrakel. Luik, Seraing, Herstal, Hoei, Borgworm, Auvelais, Gembloers 1,80 fr., te Aalst 1,78 fr., te Bilzen en Cou- vain 1,75 fr., te Thielt, Sint Niklaas, ALLES SPREEKT IN HET VOORDEEL VAN 15,5 °/o stikstof -J-. 28 kalk Opgedragen aan m'n vriend Janus, k Dank u van harte Janus om Uw kostelooze raadgevingen, maar 'k geloof toch niet dat ik ze allemaal zal volgen. Ge moet het me vergeven jongen maar Onze Lieve Heer heeft me nu eenmaal uit één stuk gemaakt, en zoo moet ik dan ook de wereld door. Ri';d ik al eens tegen iemands kar... och Heer... dat hij weerwraak neme, ik kaats graag den bal, maar k kan verduiveld goed tegen den weerbots... Schuld, schuld en nog schuld... Ne mensch moet tegenwoordig overal oog en en ooren hebben om te zien wat er in den heksenketel, welke men ook wel eens "wereld,, noemt, zooal gebeurt. Ze zitten in alle landen formidabel in de penarie, platte beurs is overal troep t Kan er in m'n koker niet in hoe dat kan gebeuren, de eenen zagen onzen kop zot van "overproductie,,, en de anderen die aan 't Staatspotteken zitten, die klagen dat de poen gaan vliegen is, en dat er al een heel deel schreefkens op den balk staan. Voor mijn part moet de een of andere pays ergens een ge heim potteke steken hebben, waar al een heel respectabel sommeke moet naar verhuisd zijn. Dat is maar een pure veronderstelling hoor en geenszins bedoeld om de woorden van de grrrroote Staatsmenee- ren, welke putten uit den grond klagen in twijfel te trekken. Zulke eer moogt ge me a.u.b. niet aandoen. Ik heb echter gehoord dat binnenkort de internationale goochelaars ofte diplo maten weer eens gaan samenkomen om... te praten natuurlijk. 'k Ga eens een voorstel doen dat die menschen hun diskoersen 'n keer diep in hun binnenzak laten steken en een goei wichelroede nemen om dien ge heimen schat te gaan opspeuren. Dat zou ten minste doelmatig werken zijn. We zijn immers zeker dat er ergens een schat steekt, en 'k geloof toch niet dat de heeren van de Conferentie twij felen aan de kracht van de wichelroede... dus aan 't werk Doen zij het niet, dan neem ik zelf het werk aan in t groot, ik mobiliseer een klein leger "doppers,, op mijn kosten, maar dan verdeel ik ook zelfde koeken... Tijl. en Beauraing 1,70 fr., te Brugge en te Audenaarde 1.68 fr., te Brussel 1,64 fr.. te Leuven, Poperinghe, Verviers 1,60 fr., te Tienen 1,55 fr., te Maaseik 1.53 fr. te Mechelen, Assche, Diest, Roeselare, Dendermonde, Thuin en Stavelot 1,50 fr., te Turnhout 1,06 fr. Het is natuurlijk de commissie niet ontgaan dat de vervoermiddelen en de voorwaarden van bestelling ten huize verschillen van streek tot streek en de prijzen van de melk beinvloeden. Daar om heeft zij den heer Paternoster op dracht gegeven een aanvullend onder zoek in te stellen over de oorzaken die den prijs van de melk kunnen wijzigen en ook over de winst die door de tus- schenpersonen gemaakt wordt. Verder heeft de Regeering de beslis- sing genomen een subcommissie van de Commissie der levensduurte te belasten met de studie der middelen die zouden kunnen bijdragen om de duurte der aller noodzakelijkste koopwaren te bestrijden. Naar een overeenkomst tusschen België en Nederland. Volgens de berichten in de pers verschenen, zouden de half officieuze onderhandelingen tusschen Nederland en België zoo verre gevorderd zijn dat waarschijnlijk, na een nieuw onderhoud tusschen beide minis ters van Buitenlandsche Zaken die te Geneve zullen vertoeven, een tekst van een akkoord zal kunnen opgemaakt worden over sommige betwiste punten, met uitzondering nochtans van die pun ten die van technischen of psychologi- schen aard zijn. Een nauwe verstandhouding tusschen beide landen zou ongetwijfeld een guns tige oplossing zijn tot verbetering van de economische moeilijkheden.Ze wordt dan ook betracht door de invloedrijke kringen, zoowel in Nederlandalsj^in België. j[De taks op de Radio-ontvangst- posten. Volgens een bericht uit gaande van de Regie van telegraaf en telefoon moet alwie op 1;Januari 1932 een radiopost bezit vóór 31 Januari de taks storten vastgesteld op 60 fr. voor wendt U tot dt nrtr i>innm> nan n n—mm

De Koornbloem | 1932 | | pagina 3