K. HEIREMANS Notariëele Annoncen Barema van het recht van den aftredenden Pachter van het kanton Ninove Bemesting der Haver Toestand van dea Land bouw ia December 1931 29, Molens! raai, 29, Schoon WOONHUIS met Bouwgronden EENE HERBERG de lampposten en op 20 fr. voor de toe stellen waarin alleen gebruik gemaakt wordt van kristallen. De taks moet gestort worden of over geschreven op postcheckrekening nr290 Radio-oniroeptaksen De taks moet gestort worden in een postkantoor. Het ontvangstbewijs dat door het postbureel wordt afgeleverd geldt als vergunning voor het bezitten van een radiopost en moet zorgvuldig bewaard worden door den radiobezitter voorgelegd te worden op iedere aanvraag der agenten van de overheid. Wie in den loop van het jaar een radio- post aanwerft moet 5 fr. taks per maand betalen elk gedeelte van eene maand wordt als geheele maand beschouwd voor de betaling der taks. Wie niet meer houder is van het radiotoestel waarvoor hij in 1931 de taks betaalde moest vóór 31 December 1931 daarvan den Dienst Radio- Omroep-Taksen Munt, Brussel ver wittigd hebben, zoo niet is de volle taks voor 1932 verschuldigd. Opgave der gevallen van mond en klauwzeer. Week van 11 Jan. tot 18 Jan. Getal besmette hoeven Provincie Limburg 1 provincie Ant werpen 4. DENEMARKEN De Economische toestand. De Nationale Bank te Copenhagen en het officieel statistisch bureau verstrekken volgende inlichtingen nopens 's lands economischen en financieelen toestand gedurende de maand November 1931 In Oktober 1931 bedroeg de invoer 123,2 millioen kronen en de uitvoer 115,7 millioen kronen hetzij een ineer- der-invoer van 7,5 millioen kronen. De bijzonderste private Banken en de Nationale Bank hebben hunne kredieten beperkt. Aldus is de bankbiljetten- omloop der Nationale Bank einde No vember terug gebracht tot 339,5 millioen kronen tegen 354,2 millioen kronen in 1930. De werkeloosheid over 't algemeen bedroeg in November 1931 22,6 p.h. tegen 15,5 p.h. in November 1930. De werkeloosheid in de nijverheid bereikte in November 1931 19,5 p.h. tegen 14,2 p.h. in November 1930. De opbrengst der staatsbelasting op het verbruik bedroeg in November 1931 17,4 millioen kronen waarvan 9,3 mil lioen voortkomen van de tolrechten. Deze cijfers waren respectievelijk 15,7 en 8,8 millioen kronen in November 1930. Uit voorgaande gegevens blijkt dat Denemarken dat lang het hoofd bood aan de krisis thans ook zwaar is aan getast. NEDERLAND Steun aan de vlasteelt. In een derde nota van wijziging aan de Neder- landsche begrooting van Binnenlandsche Zaken en Landbouw zijn ff. 960.000 uitgetrokken voor steun aan de vlas teelt. Een centrale commissie wordt, onder toezicht der Regeering, belast met de uitvoering dezer steunregeling, volgens algemeene regelen en nadere onderrich tingen vastgesteld door het Ministerie van Binnenlandsche Zaken en Land bouw. De steunverleening geschiedt aan de vereenigingen van vlastelers ten behoe ve van de vlaskweekers die de opper vlakte, hun toegewezen door de Ver- eeniging, uitzaaien en de voorwaarden naleven, vastgesteld door den Minister en de Centrale Commissie. Onze Regeering kan zich dit voor beeld, gesteld door de Nederlandsche Regeering, ten nutte maken. Hier in België wachten onze vlassers nog steeds op maatregelen tegen vreemden dum ping, op Regeeringssteun tot veredeling der vlaskultuur en tot bevordering van den afzet der inlandsche vlassoorten. Men is hier nog steeds aan het stadium der studiecommissies, dan wanneer de uiterste nood waarin onze vlasteelt ver keert sedert lang doeltreffende hulp daden eischt. NOORWEGEN De verhooging der toltarieven. De vlaag van protectionisme die over Europa is losgebroken, heeft ook voor gevolg dat de kleine vrijhandelsgezinde staten verplicht zijn verhooging van tolrechten in te voeren tot bescherming hunner economische belangen. Zoo komt het Noorsch Parlement in een geheime zitting eene bijzondere verhooging te stemmen aan de thans bestaande inkomrechten. Deze verhooging zou over 't algemeen 20 p.h. in goudwaarde bedragen. Voor suiker en koffie zou ze enkel 15 p.h. zijn. De verhooging is echter niet van toe passing op sommige motoren en land- bouwmachienen. DUITSCHLAND Staking van betaling der oorlogs schulden. Duitschland heeft bij monde van zijn Rijkskanselier officieel aan de rnogendheden-schuldeischers meegedeeld dat de huidige economische toestand hem niet toelaten nog verder de oorlogsschulden te betalen. De overwinnaars van den grooten oorlog England, Frankrijk, Italië en België staan aldus geklemd tusschen de weigering van betaling van hunnen schuldenaar Duitschland en de eischen van hunnen schuldeischer de Vereenigde Staten. Er wordt dan ook gedacht, en dit standpunt wordt krachtdadig verdedigd door de Italiaansche pers, aan de staking van betaling door de landen, schuld- eischers van Duitschland aan de Ver eenigde Staten. Deze schijnen voorals nog doof voor deze regeling en zeggen dat het vraagstuk der oorlogsschulden enkel de Europeesche staten en Duitsch land aangaat, waaraan Amerika vreemd blijft. Het blijkt dat wij stilaan komen tot de volledige vernietiging van de oorlogs schulden, doch eer wij zoo ver zijn, zullen er natuurlijk nog veelvuldige con ferenties en transacties noodig zijn. VER.-ST. van AMERIKA De steun aan den landbouw. De Senaat heeft het wetsontwerp aangeno men waarbij een nieuw bedrag van 125 millioen dollar wordt beschikbaar gesteld voor 't verleenen van steun aan den noodlijdenden landbouw. ENGELAND Is het de vrucht der protectionisti sche maatregelen De cijfers voor den Engelschen in en uitvoer gedurende December 1931 toonenaan, dat de in voer in die maand is verminderd en de uityoer is vermeerderd. De uitvoer bedroeg 32 millioen pond sterling dit wil zeggen een vermeerdering van 214.000 pond sterling. De invoer bedroeg ongeveer 770.000 pond sterling of eene vermindering van ruim 6 mil lioen pond. De cijfers van geheel 1931 toonen aan, dat de uitvoer 453 millioen pond sterling heeft bereikt en de invoer 862 millioen pond sterling. Vergeleken met 1930 daalde de in voer met 182 millioen pond sterling en de uitvoer met 204 millioen pond sterling. «saxmaHtHiMHSVHBiimBKHHniMaMH Tot voorlichting onzer leden van het Kanton Ninove en ten titel van docu mentatie der anderen, publiceeren we hieronder het Barema van het recht van den aftredenden pachter, dat werd goedgekeurd in algemeene vergadering op Donderdag 12 Januari 1932, ter Vredegerechtzaal van Ninove. Het is van kracht voor de pachten vervallen den 25 December 1931. A. - AKKERLAND I. Bewerking van een dag wand bezaaiden of beplanten grond (1 dag- wand 100 roeden 1 Ha 325 roeden) Ploegen, kappen en graven fr. 65,00 Beploegen voor loof 40,00 Eggen per keer 10,00 Zaaien met de machine 12,50 Zaaien met de hand 8,00 Overschieten 8 tot 12,50 Volgens de hierboven aangegeven cijfers zal men, in gewone gevallen, voor de bewerking van een dagwand grond (zaaien inbegrepen) rond de 120 fr. mogen vragen, of 390 fr. per hectare. Daar de landbouwer in uitvoering der nieuwe pachtwet, zijn opzeg gekre gen heeft vóór de ontstoppeling ge schied is, is het wenschelijk dat dit werk door den aankomenden pachter gedaan worde. Indien de aftredende en aanko mende pachter of eigenaar niet akkoord komen dat de aankomende pachter de ontstoppeling zal doen, dan zal de af tredende pachter verplicht zijn het werk uit te voeren, dat zal vergoed worden aan 70 fr. het dagwand, verdeeld als volgt20 fr. voor de ontstoppeling met de ploeg 10 fr. per keer voor het eg gen ofwel 20 fr. per keer voor het schoeperen. II. Bemesting. Door den opzegtermijn, voorzien in de nieuwe pachtwet, wordt de aftreden de pachter in de gelegenheid gesteld met den verpachter of aankomenden pach ter over te gaan tot de tegensprekelijke schatting van de waarde en de hoeveel heid der gebruikte stalmesten en schei kundige meststoffen. In dat geval zal de beschreven schatting in zake hoe veelheid en waarde nageleefd worden. De verwittiging zal, per aangeteeken- den brief, acht dagen vóór de schatting geschieden, en dag en uur vermelden. In geval van niet toetreding op het verzoek van den aftredenden pachter zal de schatting mogen gebracht wor den Voor graangewassen op 24.375 kilos per hectare. Voor aardappelen en beeten 34.000 kilos per hectare. In geval de aftredende pachter ver waarloosd heeft den eigenaar of aanko menden pachter uit te noodigen om tot een tegensprekelijke schatting over te gaan, zullen slechts de volgende maxi ma in zake gebruikten stalmest, kunnen toegepast worden 50 kg. per roede, voor graangewas sen, of 16,250 kg. per hectare 70 kg. per roede, voor aardappelen en beeten, of 22,750 kg. per hectare. Deze hoeveelheden mogen natuurlijk door den eigenaar of aankomenden i pachter betwist worden. A. Stalmest t 6,50 fr. per 100 kg. Hierin is begrepen de arbeid van laden, vervoer en openspreiden. Duivenmest en Kiekenmest 30 fr. per 100 kg. AalPrijs volgens kwaliteit1 fr. per kuip (geen navette). Stadsheer1,50 fr. per kuip. Hier ook is verschil te maken, volgens hij komt van vertrekken die na gebruik ledig gespoeld werden of niet (geen navette). B. Oude klavers t die gedurende den zomer twee tot drie maal afgevoe- derd werden a) Na een vrucht die niet bemest is 2,50 fr. de roede. b) Na een vrucht die bemest geweest is 3 fr. de roede. C. Scheikundige meststoffen en kalk volgens factuur en vervoerkosten. Kalk s als vergoeding voor lossen, j blusschen, vervoeren en openspreiden van kalk. mag 40 fr. per 1000 kg. worden aangerekend. De maximumhoeveelheid per hectare i wordt bepaald op 4000 kg. III. Jonge klavers om te behouden. De waarde zal berekend worden re- kening houdende met 1Desgevallend navette van de voor gaande vrucht 2. 2 fr. per roede voor zaaisel en be werking 3. Terugbetaling van 1/3 pacht. Wanneer de pachter, na opzeg, de schriftelijke toelating bekomt 't volgend jaar zijn klavers op te doen, blijft hij ook zijn recht behouden op de navette van van de oude klavers. Toepen vóór den vervaldag inge- dolven 1,50 fr. de roede, op voorwaar de dat de verpachter of aankomende pachter in de gelegenheid gesteld ge weest is de bewerking na te gaan. In geval van niet verwittiging0,80 fr. de roede. Laatste mode Huis van volle vertrouwen van WINTER-PARDESSUS Trench-Coats, Impermiabels. Ruitersbroeken. Prachtige keus Gabardinen, Lederen Vesten Sport~ Uitmuntende kwaliteit Laagste prijzen. en Zijn ze in groei, dan zal de waarde berekend worden, rekening houdende met 1. Desgevallend de navette van de voorgaande vrucht 2. 2 fr. per roede voor zaaisel en be werking 3. Terugbetaling van 1/3 pacht. Slooren (koolzaad)hier dient er rekening gehouden te worden met het werk, het zaaien der planten enz.400 fr. per dagwand. Daarenboven de bemes ting en desgevallend de navette. IV. Zaaisel t Prijs der tarwe 85 fr. de 100 kg. Daarenboven 10 fr. voor de bewerking met aluin. Prijs der rogge 80 fr. de 100 kg. Voor aangekocht veredeld graan, alsook voor andere zaden, volgens fac- tuurprijs (1/2 kg. per roede maximum). V. Navette Stalmest a) Na wintervruchten is 1/3 van de waarde van den mest te vergoeden b) Na zomervruchten, de helft dezer waarde. Na boonen, 2/3 na tabak, beeten en slooren de helft der waarde van den mest te vergoeden. N.B. Voor tabak-, hop- en aard- bezieland, waarop ten minste 3 jaar tabak, hop of aardbeziën uitsluitend geoogst geweest zijn, zal boven den ge wonen vetprijs 2 fr. per roede betaald worden. Scheikundige meststoffen t a) Samengestelde meststoffen niets te vergoeden b) Stikstofmesten niets te vergoeden c) Potaschmesten 1 /3 navette d) Phosphoormesten superphosphaat1 /3 navette ijzerslakken 1/2 navette; bernardphosphaat1/2 nav. Supra B 1 /2 navette Supra A 1 /3 navette. Potasch- en phosphormesten, toege diend op loof (rapen) zullen als prijzij 2/3 navette vergoeden. Kalkna de lste vrucht, 3/4 der waarde vergoeden. na de 2de vrucht, 1/2 der waarde vergoeden. na de 3de vrucht, 1/4 der waarde vergoeden. Lochting (moestuin) t navette 5 fr. per roede tot maximum 10 roeden, het overige wordt aangezien als land. De aankomende pachter of de eige naar zal over 't algemeen, wanneer hij bezit neemt van bezaaid land, boven de prijzij, nog 1/3 pachten 1/3 der grond belasting dienen te vergoeden aan den aftredenden pachter. B, - WEIDEN. I. Weiden aangelegd met schrifte lijke toestemming van den eigenaar daarvan kunnen waarde en onkosten als volgt berekend worden (weiden uitslui tend afgegraasd en de uitwerpsels der dieren er op gelaten) Per hectare of 3 1/4 dagwand (1 dag wand 100 roeden) a) Gedeeltelijk de onkosten van be werken en zaaien 300 fr. b) Kosten van zaad (volgens factuur), maximum 600 fr. Ingeval er geen factuur voorgelegd kan worden, zal de vergoeding dezer onkosten op 200 fr. gebracht worden. c) De waarde der bemesting, van het laatste jaar, en desgevallend de navette van het voorgaande jaar d) Desgevallend, meerwaarde dezer weide. Gedurende de twee eerste jaren zullen deze weiden de waarde behouden van a -f- b -J- c. Vanaf het derde tot het tiende jaar, zal er jaarlijks een meerder- waarde van 200 fr. toegekend worden, als weideverbetering per hectare. Ingeval deze weide binnen de 10 eerste jaren van pachter zou veranderen, zal de nieuwe pachter insgelijks genieten van de jaarlijksche meerwaarde van 200 fr. tot het tiende jaar, te berekenen vanaf het jaar van aanleg der weide. II. Weiden aangelegd met stilzwij gende toestemming van den eigenaar, en graszoden. De waarde er van dient berekend te worden naar gelang deze zoden of wei den afgemaaid of afgegraasd werden, ofwel naar gelang deze weiden met die ren bezet geweest zijn of niet. De waar de er van kan schommelen, volgens hoe danigheid, tusschen 2,50 fr. en 6 fr. de roede ofwel tusschen 812,50 fr. en 1,950 fr. de hectare. III. Vetweiden of natuurlijke wei den. Deze kunnen in de toekomst prijzij bekomen voor de waarde der bemes ting van het laatste jaar en desgevallend de navette van het voorgaande jaar. IV. Navette, na een jaar t stalmest 1/2 navette aal niets samengestelde meststoffen s niets stikstofmesten niets potaschmesten 1 '3 navette phosphormesten superphosphaat1/3 navette ijzerslakken 1/2 navette bernardphosphaat: 1/2 navette; Supra B 1/2 navette Supra A 1/3 navette. Kalk na een jaar 3/4 navette na het tweedejaar 1/2 navette na het derde jaar 1 4 navette. Nuttige raadgevingen. De aftredende pachter mag het loof niet langer te velde laten dan tot den vervaldag van de pacht. Ingeval de eigenaar of de verpachter gelegenheid geeft, aan den aftredenden pachter "te laten opdoen,, heeft deze laatste het recht niet een andere vrucht te zaaien of te planten, maar wel de be staande vrucht te verdikken met een zomervrucht die met de eerste vrucht kan opgedaan worden. Moest de mis lukte vrucht ingereden worden dan zal van rechtswege de pacht als verbroken aangezien worden. Voor vergoeding van bezaaide gron den, mag de aftredende pachter, indien hij moeilijkheden vreest, zich reeds in de maand Januari tot den vrederechter wenden, die de zaak in der minne zal trachten te regelen, en zoo de speculatie op den goeden of den slechten groei der vrucht tegenhouden. De betaling van de vervallen pacht som en de regeling der gebeurlijke scha devergoeding, mogen niet afhankelijk gemaakt worden van de prijzij. Er be staat geen vrees dat de betaling van de pacht het recht op prijzij zou kunnen doen verliezen. In geval een los toegestaan wordt, zal de gebruiker ot zullen de gebruikers een vergoeding betalen, gelijk aan het dub bel van een redelijken pachtprijs(6,00fr.) Indien er meer dan een gebruiker is van den los, zal de vergoeding betaald wor den in evenredigheid van het over den los "uitgebate,, land. Voor 15 Maart zou de aftredende pachter de staat van zijne landen en de bemestingen moeten voorleggen. Vele landbouwers schijnen dit jaar de volledige bemesting niet toe te dienen. Eenzijdige bemestingen welke bijvoor beeld alleen een stikstofmest bedragen, brengen bijna altijd teleurstellingen bij. Het is niet omdat de werking der stik stofmesten rechtstreeks in het oog springt dat men de volledige bemesting moet verwaarloozen. Met potasch bekomt men een groote opbrengst in stroo,graan dat zwaarder, beter gevormd en meel rijker is. Bovendien bekomt men met potasch steviger stroo, dat goed bestand is tegen het legeren. Volgende bemestingsformule kan onder de huidige moeilijke omstandig heden aanbevolen worden per hectare 100 kg. snelwerkende stikstofmest, 400 kg. snelwerkende fosfaatmest, 900 kg. sylviniet-kaïniet, ofwel 300 kg. chloorpotasch 40 °/0. (Ingezonden). (volgens de verslagen der Rijksland bouwkundigen). Weersgesteldheid. Buiten eenige dagen vorst en regen, was het weder schoon en zacht. Stand der gewassen. De winterge wassen staan schoon. Om wille van den slechten verkoop der producten, heeft men minder verbeterde zaaizaden ge kocht. Ingevolge het zacht weder, bleven de klavervelden en de weiden groeien tot laat in het najaar, en zij leverden nog een waardeerbare hoeveelheid voeder op. De nateelten (rapen, pëen,) ontwik kelden zich goed en werden in de voor- deeligste voorwaarden vervoederd. Men bleef voortgaan met het graandor- schen, het vervoer van stalmest en het ploegen. Dit is bijna overal voltrokken. De boomgaarden worden beter ver zorgd dan vroegermen besproeit steeds meer tegen de insecten en de zwamziek- ten. Voor de bemesting der weiden ver kiest men de staalslakken boven de andere fosfoorzuurvetten, omdat ze goedkooper zijn nochtans, vele land bouwers aarzelen meststoffen te koopen en wachten naar den afslag. Men kalkt meer de weiden. Veekweek. De gezondheidstoestand van het vee blijft zeer bevredigend. De voedervoorraad is voldoende en dit maakt het onderhoud zoo goedkoop mogelijk. Onder economisch oogpunt, is de toestand weinig bevredigend de paar denhandel is levenloos en de kweek neigt te verminderen om reden van de lage boterprijzen is er minder vraag naar melkkoeien die een prijsvermindering ondergingen van ongeveer 300 fr. per stuk, gedurende de maand er is weinig vraag naar jong- en slachtvee, niette genstaande de lage prijzen de verkoop der vette varkens is lastig de eieren worden tegen zeer lage prijzen verkocht, indien men rekening houdt met het sei- soen en de prijsnoteeringen gedurende de laatste jaren. Toestand van de markt. Voor bijna alle landbouwproducten zijn de verhandelingen lastig en de prijzen nedergedrukt. Studie van Notaris DE VIS» te Aalst. Bij Verandering van Woonst Openbare Verkooping van een te Erpe-Meire, rechtover de Statie aan den Audenaardschen steenweg. De Notaris DE VIS te Aalst, zal na mens wien het behoort openbaar ver- koopen Koop 1Een schoon woonhuis, thans herberg, dienstig voor alle bedrijven, ge legen aan de statie van Erpe-Meire, aan den Audenaerdschen steenweg, groot 17 a. 39 c.a. Begrijpende op gelijkvloersEene groote café, keuken, tweeschoone slaap kamers, schuur, koeistal, remisie, paar denstal, varkenskoten, groote zolder en kelder. Voorzien van pomp en regenwater. Verlicht met electriciteit. Bewoond door Mr Frederis De Troyer-Van der Poorten. Koop 2. Eene partij land gelegen te Erpe op den Seskenskauter, gekad. sectie D, deel van nr 818b groot 26 a. 70 c.a. Koop 3. Een perceel meersch aan de Audenaerdsche steenweg, nabij de statie van Erpe-Meire, gekad. sectie D, num mer 665b, 970a 969 en 998b, groot 29 a. 48 c.a. Voor verdeeling zie plan op plak brieven. Al deze loten zijn onmiddelijk beschik baar. Enkele Zitdag Maandag 25 Januari 1932 om 4 uur namiddag ter herberg van den verkooper gehouden door den verkoo- per Mr Frederik De Troyer-Van der Poorten, te Erpe-Meire, rechtover de statie aan den Audenaardschen steen weg. Bij Verandering van Woonst Openbare Verkooping van te Aalst, Wellekensstraat, nr 28. De Notarissen DE VIS, te Aalst, en Zie vervolg 5de bladzijde. I vvv ••'•'i'/i' ,V. NHMSMMMMuaBMHaiMiMi iv v-'.v I-li; V.w.v*%v VViV.V.V.v!

De Koornbloem | 1932 | | pagina 4