Wie plant er erwten? Landbouwweekblad De Pachtprijzen en de huidige Landbouwcrisis Wie een Radiotoestel heeft HJM»»1" IMS! 1 IHH'.JUWMMSMJl. ZONDAG 31 JAN 1932 Prt)a 25 centiem 14de JAARGANG Nt 683 Arbeid adelt Abonnementsprijs t 12,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord, Bureel en Redaktie: DE VI LAN DERSTRAAT, AALoT Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor ea door ds Landbouwers In onze vorige bijdrage hebben we de redenen uiteengezet die pleiten voor een wettelijke beper king der pachtprijzen. We steunden in deze bijdrage hoofdzakelijk op de billijkheid van dergelijken maatregel. Doch er zijn ook redenen van economischen en maatschappelij- ken aard die bedoelde regeling noodzakelijk maken. Het is een feit dat de zware nood die onzen landbouw teistert, en waarvan het einde nog niet is te voorzien eene massa pachters op den duur in de onmogelijkheid zal stellen de huidige zware pacht prijzen te blijven betalen. Uit dezen toestand zal dan een massa inbeslagnamen volgen van het bezit dezer ongelukkige pach ters, hunne uitdrijving met vrouw kinderen uit hunne hofstede en waaraan met de zwarte ellende zij geen schuld hebben. Wie zou er baat vinden bij zul ke toestanden? Niemand. Wegens de werkeloosheid die reeds in de nijverheid heerscht zouden de ge- ruineerde pachters daar geen be staan vinden en ten laste vallen met hun gezin van den openbaren onderstand, dus van de gemeen schap. De landbouwbedrijven die aldus zonder uitbater zouden vallen zul len in menig geval niet dadelijk een liefhebber vinden die de kans zal willen loopen een zelfde lot te ondergaan als zijn voorganger. Vandaar dus een verlies,niet alleen voor den hardvochtigen eigenaar, doch ook voor de algemeene eco nomie van het land. Het hoeft ook niet gezegd dat eerlijke wroeters, die aldus zonder eenige fout in eilende worden ge dompeld, een bitteren wrok zouden koesteren tegen de maatschappe lijke orde die dergelijke schreeu wende wantoestanden toelaat. Ons standpunt in deze is dan ook dat het doelmatiger is het kwaad te voorkomen, dan te be strijden wanneer het gebeurd is. De vraag is dan, op welke wijze wordt de wettelijke regeling der pachtprijzen het best doorgevoerd. Om de redenen uiteengezet in onze vorige bijdrage, is de vast stelling van een algemeene maxi mum-prijs voor gansch het land, niet doelmatig. Een regeling dient dan ook ge zocht in het vaststellen door be voegde commissien van de maxi mum-prijzen per landbouwstreek, met inachtneming der vruchtbaar heid van de gronden en het op- brengstvermogen der teelten die er worden beoefend. De commissien die met deze taak zouden worden belast,zouden bestaan uit een of meerdere ver tegenwoordigers der landbouw- kamer,der landbouwvereenigingen die in de betrokken streek werk zaam zijn, uit den staatslandbouw- kundige, den vrederechter of zijn vertegenwoordig er. Bedoelde commissien zouden een barema opmaken der maxima- pachtprijzen die toepasselijk zijn op de verschillende categoriën van gronden volgens hoedanigheid en de kuituur waarvoor ze worden aangewend. Dit barema zou in algemeenen regel ambtshalve van toepassing zijn op al de pachten met volgende afwijkingen 1) Dat het niet zou kunnen in geroepen worden om de verhoo ging der pachtprijzen te verwezen lijken die thans lager zijn dan het barema, omdat het logischer wijze kan vermoed worden dat er ge gronde redenen aanwezig waren bij het afsluiten van het pachtcon- tract tot vaststelling van gezegde pachtprijzen. 2) Dat de partijen, hetzij pach ters, hetzij eigenaars, die zich om gegronde redenen benadeeld ach ten door de toepassing der officiecle barema's der pachtprijzen daaraan een uitzondering zou kunnen vragen bij beslissing van den Heer Vrederechter. Als gegronde redenen tot het bekomen van uitzonderingen aan het officieel barema der pachtprij zen zouden enkel kunnen ingeroe pen worden, de bijzondere aard der gepachte goederen, hun spe ciaal karakter van opbrengstver mogen of winstgevendheid ter uitsluiting van alle andere redenen die verband houden met den per soonlijken toestand van den eige naar of van den pachter. De vrederechter zou in laatsten aanleg over dergelijke vragen tot afwijkingen aan het barema der pachtprijzen uitspraak doen na het advies te hebben ingewonnen van bevoegde deskundigen of orga nismen. De oplossing welke wij voor staan biedt eenige gelijkenis met deze welke werd toegepast na den oorlog in de verwoeste gewesten, waar de vrederechter ook be voegd was toezicht uit te oefenen op de pachtprijzen der landerijen door den oorlog verwoest. Inzake de bevoegdheid van den vrede rechter biedt dezelfde oplossing ook eene gelijkenis met de proce- duur tot kwijtschelding van de pacht bij sommige natuurrampen zooals overstrooming, vorst, droogte, bliksem, welke geheel of het grootste gedeelte van den te velde staande oogst zouden heb ben vernield. Zooals vroeger in de pers werd meegedeeld was de heer Van Die voet, minister van Landbouw, voornemens de huidige economi sche crisis eenigszins gelijk te stel len met natuurlijke rampen, ten einde den pachter in bepaalde om standigheden en mits inachtne ming van zekere pleegvormen toe te laten eene vermindering of ge deeltelijke kwijtschelding der pachtprijzen aan den vrederech ter te vragen. Het wetsontwerp werd echter door onzen minister van Landbouw begraven onder den druk van sommige politieke groepen welke voor alles de eige naars genegen zijn. Het voortduren der scherpe landbouwcrisis maakt nochtans de wettelijke regeling der pachtprij zen dringend noodzakelijk. Wij verwachten dan ook dat er enkele parlementsleden zullen gevonden worden die zonder uit stel het vraagstuk zullen aanhan gig maken bij de Wetgevende (Zie vervolg onderaan 3? kolom.) Vroeger hebben we al meer dan eens in "De Koornbloem,, ge schreven over de erwtenteelt. We doen het andermaal om onze lezers, die wenschen dit jaar met de teelt te beginnen, wat voor te lichten. De eerste vraag die ome boeren zich moeten stellen vóór zich aan iets nieuws te begeven, is welzal het de moeite loonen Klaarder uitgedrukt is er iets aan te ver dienen Want op dit komt tegen woordig alles neer,tot den laatsten centiem moet alles uitgepluisd worden, bijzonder wanneer we ons bedrijf in dees of genen zin wijzi gen. We stellen dus ook de vraag Is er aan de erwtenteelt iets te verdienen We antwoorden daar onmiddel lijk op voor de eenen wel, voor anderen loopt het wel eens op verlies uit. Al kan iedereen gemakkelijk erwten winnen, is er toch ook wat vakkennis noodig, zooals voor elke andere teelt of tak van ons bedrijf. We gaan dus leeren erwten planten, winnen en oogsten, en, als het kan. er wat geld aan ver dienen. Variëteiten. We hebben kortstammige erw ten (zonder rijs) met kort loof, en langstammige die geschraagd worden door rijshout. De teelt van langstammige erw ten vraagt begrijpelijk meer werk en meer zorgen als die der laag- stammige, doch geeft dan in ver houding een hoogere opbrengst. Om het werk van den oogst, welke op enkele dagen moet ge beuren, wat te verdeelen is het aan te raden, wanneer men zin nens is een middelmatige opper vlakte met erwten te beplanten, een soort vroege, een minder vroege en een latere te nemen. De kweeker zal dan tevens genieten van de hoogste prijzen welke vroeg en laat in 't seizoen gege ven worden. We kunnen als beste zaaigoed aanraden 1° Pois d'Annonay 2° Chemin Long of Lincoln 3° Merveille d'Angleterre. Zaaien. Men zaait gewoonlijk erwten vanaf het begin der maand Maart tot begin April. Dit tijdstip hangt wel wat af van de gesteltenis van den grond en van de weersomstan- digheden.Men gebruikt doorgaans van 600 tot 1000 gr. zaaigoed per are. Deze hoeveelheid vermeerdert of vermindert naar gelang den af stand der plaats in de rijen ver kleint of vergroot. Het is echter niet aan te raden te dik te zaaien, lijk het ten andere nooit goed is. Men zaait met de hand of met de machien, altijd op rijen op een af stand van 35 tot 50 cm. In de rijen houdt men een 5-tal cm. tus- schenruimte. De zaden legt men Het is noodig dat een definitie ve regeling wordt getroffen, daar tijdelijke lapmiddelen niets meer zijn dan pleisters op een houten been. in 't Mechelsche, wordt ze door iedereen gedaan. Wat brengt ze die menschen zooal op Laten we 'n keer de nuchtere berekening maken, zon der natuurlijk alles te kunnen voor zien. We nemen als basis de laat ste voorgaande jaren. De gemiddelde opbrengst per Ha ging van 8,000 tot 12,000 kg., laat ons dus nemen 10,000 kg. per Ha. De hoogste prijzen worden gegeven vroeg en laat in 't seizoen en 't is dan heel voordeelig hier van te kunnen profiteeren. Verle den seizoen gingen de prijzen van 1,00 tot 2,50 fr., de laagste prijs toepasselijk in 't volle seizoen, de hoogere wanneer de erwten schaars werden. U ziet dat er, mits verstandig beleid, wel iets te verdienen is met de erwtenteelt, te meer daar we geen vrees moeten hebben dat on ze erwten geen afzet zullen vin den. De Algemeene Konserven Industrie staat daar borg voor en degenen die op voorhand meer inlichtingen hieromtrent verlan gen, kunnen deze bekomen met zich te wenden tot den zetel te Haacht of tot den heer Caudron, Afgevaardigde Beheerder, de Vi- landerstraat, Aalst. Steeds is onze leuze geweestVooruitzien,daad werkelijk helpen. We doen het dan ook op doelmatige wijze. Een overzicht van onze han delsstatistieken leert ons dat we nog groote hoeveelheden vreemd fruit en groenten invoeren, waar om kannen we zelf in dit verbruik niet voorzien We doen het morgen met de erwten, overmorgen kunnen we Chloorpotasch 250 kg. per Ha. wat anders aanpakken. Het is niet aan te raden veel Om dit te bewijzen na erwten stalmest toe te dienen. kunnen we een andere groente Oogsten. telen de spinazie. Ze brengt na- Dit geschiedt van begin Juni genoeg 10,000 tot 15,000 kg. per tot einde Juli, het tijdstip hangt Ha op en er werd een prijs betaald natuurlijk af van de soort erwten van 0,30 fr. tot 0,70 fr. het kgr op een diepte van 4 tot 5 cm. Grondbewerking en Verzorging Vooreerst dient gezegd dat de erwt weinig eischen stelt aan den bodem.Ze groeit zoowel op zand- als op kleigrond, het is alleen maar verkieslijk dat de gronden een normaal kalkgehalte hebben. Ook zijn natte gronden oorzaak van het geel worden, terwijl een hu- musrijken grond de groei van het loof te veel in de hand werkt, ten nadeele der zaadvorming. Als al gemeene regel mogen we echter aannemen dat onze gronden bijna allen voor de erwtenteelt geschikt zijn. De grond voor erwten bestemd dient diep bewerkt te worden. Het is noodig dat de grond welke voor erwten voorbehouden wordt zui ver zij, op vuile gronden worden slechte erwten geteeld. Het is ook geraadzaam een paar malen de vrucht te hakken, deels voor de verluchting van den grond, deels voor de bestrijding van het onkruid. Bemesting. Daar de erwt een vlinderbloe mige plant is, welke dus een ruim deel stikstof uit de lucht trekt, is de dosis stikstofmeststof welke we moeten toedienen eerder klein. Om den groei in 't begin wat te be spoedigen kan een 100 kg. per Ha, bij het zaaien toegediend, geen kwaad. Vóór het zaaien mogen echter wel meststoffen, inhoudende pot- asch en fosfoorzuur toegediend worden, ongeveer Super 600 kg. per Ha. Metaalslakken 800 kg. per Ha Hierover schrijven we later wat meer. Voor heden trekken voor uitziende boeren een kort maar vast besluit Laat ons diezaak eens wat verder onderzoeken, la- luk- welke men geplant heeft. Daar het oogsten nog al wat handar beid vraagt, is het bijzonder voor boeren welke een redelijke, groo te uitbating hebben, aan te raden verschillende soorten te planten, ten we 'n keer probeeren, en opdat de oogst ook niet op het 1 ken zal het zelfde tijdstip zou vallen. Besluit. Nu de prijzen onzer gewone landbouwproducten zoo sterk ge daald zijn, moet er somtijds wel wat uitgedacht worden om "het zout op de patatten,, te verdienen. We moeten, iedere dag zien we het klaarder, meer aan intensieve kuituur gaan doen. Met onze tot in het oneindige verdeelde akkers ~j~9 uf [5 "t~ot zijn we aangewezen op de groen- 9* - - ten- en fruitteelt, bijzonder nuzoo- wel veeteelt als akkerbouw met verlies geexploiteerd wordt. Wil dat zeggen dat we morgen als één man moeten beginnen erwten te planten Hoegenaamd niet,en we zouden de eersten zijn om er tegen te waarschuwen. Wat we wel dur ven aanraden, is stap voor stap eens wat anders te probeeren, en toch om te beginnen eens een proef te doen met de erwtenteelt. We drukken er echter op, "eerst leeren gaan, vóór ge kunt loopen,,, eerst met beperkte perceelen be ginnen vóór ge in 't groot wilt doen. We wijzen er echter ook op de erwtenteelt vraagt geen hooge kennis, in sommige streken, zooals stemme op Vrijdag 5 Februari af op golflengte 337,8-N. I. R. Wie de gelegenheid heeft luistere bij zijn gebuur. Onze Bestuurder heer Caudron 19 u. 30 een voordracht welke door de Vlaamsche uitzending uitgezon den wordt. Hij zal handelen over Fruit- en Groenteteelt, Verkoop en Verzending. Niemand late deze eenige gele genheid voorbijgaan, het is de stem van Redt U Zeiven die dit maal over heel de wereld zal ge hoord worden. Wie over geen toestel beschikt kome naar ons lokaal "De Koorn bloem Groote Markt, Aalst. Daar zal er ook gelegenheid zijn om de uiteenzetting te volgen. Alle leden van het omliggende komen er saam. Niet vergetenvan kwart zeven tot half acht. Dc medewerkers zijn verantwoordelijk voor bun bijdragen. Ougcteckende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven, «•aHKSÏEIS HMRWSIBSi HS9BB 33RBBAM Kamers en een voorstel zullen in dienen gesteund op de princiepen welke wij hier hebben omschre ven. ■BMKBOKMaBaSMM

De Koornbloem | 1932 | | pagina 1