Ammoniaksulfaat Ammoniaksulfaat Ia onze Afdeelingen Heel dc Wereld rond KALKSAtPETER IG BANQUE CENTRALE OE LA DENDRE Jeugdvcreeniging Redt U Zeiven kost driemaal minder dan voor den oorlog, Krachtige en Goedkoope stikstofmest Afwatering en verzorging van weiden, LANDBOUWERS, GEDENKT GOED Voor al me bankbewerkingen en geldplaatsingen Groote Verzameling van Lichtmis Nog 'n woordeke Gewestbond Schoonaarde Het Hoekske van Tijl Uilenspiegel Gebruikt het Beveelt het aan ■3 goedkoopste nitraatgave Zmdafl 31 januari 1932- Van alle kanten bereiken ons hoop gevende berichten voor ons feest van Dinsdag 2 Februari (Lichtmis). Van de verste dorpen verwachten we heele groepen, en 't belooft een echte over rompeling te worden van het lokaal De Koornbloem Goed zoo, als 't nood doet maken we de zaal grooter PROGRAMMA 1° Afrolling van de groote film De Verdrukten 2° De grootste komiek van de wereld in Charlie Chaplin, Politie man 3° Groote Tombola. 4° Gezellig Samenzijn. Wie onzer jongeren nu nog niet in de handen wrijft bij dit buitenkansje kent er niets van. Deze maal moet iedereen er zijn, zon der één enkele uitzondering. Geen uit vluchtsels kunnen helpen, noch koude, noch regen, noch wind, het moet, het moet, HET MOET. Laatste Onderrichtingen. Niemand wordt toegelaten zonder lidkaart voor 1932. Deze zijn te be komen Voor Gewestbond Denderhautem bij: MM. René De Schryver Voorzitter Jean Kestens, Ondervoorzitter Prosper Moraye, Schrijver en bij al de bestuursleden. Voor Gewestbond Schoonaarde, bij MM. Gustaaf Vlaaminck Voorzitter Georges Van Wezemael, onder voorzitter, Schellebelle J. Raman, Schrijver en bij al de bestuursleden. Voor Gewestbond Herzele, bij Mej. Marie Haegeman, Schrijfster, en bij al de bestuursleden. Lidkaarten zijn ook rechtstreeks te verkrijgen bij de andere leden van het Hoofdbestuur. Mr. V. Van den Haute, voorzitter Ninove. Mej. De Baetselier, Binnenstraat,286; Mej. Marie Saeys.Moorselbaan, 221; Mr J. Bolanger, Gentsche steenweg, allen van Aalst. Mej. Maria Parent, Lede. Mr Arsène Busschaerts, Nieuwer- kerken. Mr Constant Coppens, Haaltert. Mr Albert Schockaert, Erondegem. Mr J. Possemiers, Hofstade. In het lokaal De Koornbloem zal er ook zitdag gehouden worden waar kaarten te verkrijgen zijn. Om alle nutteloos werk en moeilijk heden te vermijden is het echter ver kieslijk voor de leden der verschillende gewesten zich rechtstreeks bij hun be stuur aan te geven. In ons nummer van verleden week zijn de gemeenten aangegeven welke reeds een eigen gewestbond hebben. De anderen worden natuurlijk recht streeks te Aalst aangenomen. Het is een laatste beroep op den goeden wil onzer trouwe leden. Tot de mannen van de eerste ure zeggen we vrienden en vriendinnen, we zullen weldra vele nieuwe kamera den krijgen welke onze rangen komen versterken. Nu uw noesten arbeid, uw volhardend pogen zulke goede vruchten draagt, is het oogenblik gekomen om krachtdadiger dan ooit uw apostelwerk voort te zetten; nu klinke het orde woord, scherp, luid, vast overtuigdniet versagen, wij zijn aan de winnende hand Tot U bijgekomen jonge vrienden en vriendinnenwelkom in onze vereeni- ging, weest goede leden van het "kleintje,, van onze groote moeder organisatie,, "Redt U Zeiven,,. Gedenkt dat ge in onzen kring werken kunt voor een schoon doel: het gaat naar een beteren, schooneren stand; naar een schooner, vrijer Volk. Daarvoor te werken, te wroeten en te slaven is schoon, heerlijk; 't is aange naam als we 't samen doen, en samen wel en wee deelen Nieuwe kameraden, dank voor uw hulp, we rekenen op U 1 Tot allen dit is nog maar een begin, we moeten veel, veel verder Groote Feestvergadering op Zondag 14 Februari, Het Bestuur heeft besloten de eerste groote feestvergadering te doen door gaan op Zondag 14 Februari. Of 't er zal spannen hoeft niet gezegd, daar staat den naam alleen van de iever- volle bestuursleden van den bond borg voor. 't Zal er ook van geen leien dakje loopen, want met muziek en slaande trom zal de jeugd van 't Gewest Schoon aarde haar eerste... triomfmarsch in zetten. Voor deze week kunnen of willen we nog niet te veel vertellen. Om recht uit te zeggen dan wisten we toekomende week niets meer. Ziehier echter HET PROGRAMMA t 1° Openingswoord door den Heer j Raman, schrijver in den Gewestbond. 2° Opvoering van een kluchtspel (uit leg in ons volgend nummer). 3° Waarom moet de Vlaamsche boerenjeugd zich vereenigen. Waar is onze plaats door K. Lambrechts, pro pagandist Jeugd R. U. Z. 4° Allerlei verassingen. 5° Groote Tombola. 6° Gezellig samenzijn.Prachtig muziek. Het feest gaat door in de zaal De Gouden Leeuw Te 3 uur zal er een vooratgaande vergadering worden gehouden bij Vlae- minck, Molenstraat, van waar we in groep met muziek naar de feestzaal gaan. Van heden af zijn lidkaarten, die toegang verleenen tot alle feestelijkheden (ook tot het feest van Lichtmis in Aalst) te verkrijgen bij de bestuursleden MM. Leopold Govaert, Vlaeminck Gaspar. Vlaeminck Gustaaf, allen van Schoonaarde. Alfons Van Malderen en Camiel Van der Eecken, van Cherscamp. Achiel Clings, Edmond Lammens, Albert Lammens, van Schellebelle. Remi Van den Berghe, van Berlare. GtaaflBBHWRKais»*** «msöwsjs a»»»»» HET Voor Uw Graslanden evenals voor al LIw Teelten. EREMBODEGEM. Maandag 7 December werd alhier het St Elooifeest gevierd. Daar wij dien dag geene bijzondere H. Mis konden hebben, is de Mis voor onzen afgestorven vriend Xaveer Hey- man op een anderen dag gevraagd, de welke door ons allen zal bijgewoond worden. Wij vergaderden in ons lokaal bij Fl. Lievens om 9 uur. Zoodra al de feestvierders samen waren, vertrokken wij bij de vrienden-herbergiers, want de dag zou als naar gewoonte veel te vlug heen zijn. Er werd gespeeld en ook al eens gezongen en de beenen omhoog gesmeten, dat het deugd deed om zien. Om 12 uur stapten wij af naar het lo kaal, waar alles klaar stond voor het maal. Een kort gebed en de beenen on der de tafel en aan het werk met lepel, vork en mes. Waarlijk een lekker ge recht,waarvan onze kooksters eer halen. Na het eten dankt de schrijver in naam van den Voorzitter de leden voor hunne goede opkomst en drukt den wensch uit toekomend jaar nog een grooter getal feestvierders te zien. Een lid dankt nogmaals al de aanwezigen, dankt de kooksters voor al hunne zor gen en spreekt over den nieuwen maga zijnier die alle waren thuis bestelt en maant iedereen aan alles in hun bond te koopen, veel propaganda te maken en als het er op aan komt het vleesch van de schotel niet te laten nemen door te genstrevers, in een woord van kloeke Redt U Zei ver te zijn. De toestand der kas werd besproken. Daarna vertrokken we naar Tenbosch, waar gedurende den oorlog, zooals ver- j teld werd, de helden uit het komiteit veel van de geleverde waren heen- brachten. Bij onzen vriend Clement werd er ferm gespeeld en gezongen en daarna naar het lokaal, weeral om te eten. Als i naar gewoonte begon onzen makker Florent te laten zien wat hij als akro- S baat kan voorbrengen, gevolgd van de schoonste liederen van Alfons en an dere vrienden. Toen het reeds laat was moesten wij scheiden met een welgemeend tot weerziens "COMPTOIR» waarborgt rijkheid. en zoodoende de weideplanten gelegen heid geven tot uitstoeling en nieuwe wortelvorming. Om de voordeelen van het eggen van eene taaie mossige graszode in het licht te stellen kunnen we de proef van den Zwitserschen hoogleeraar Anderegg aanhalen. Perceel I onbemest en niet geëgd 377 kg. hooi. Perceel II onbemest en geëgd 770 kg. hooi. Perceel III bemest en niet geëgd 833 kg. hooi. Perceel III bemesten geëgd 1563 kg. hooi. Werner, Futterbau S. 25. Toch moet met voorzichtigheid wor den omgegaan, omdat sterke nacht vorsten in 't voorjaar veel schade kun nen berokkenen aan opengeëgde per- ceelen. Ook is het eggen van weiden enkel aan te raden wanneer de zode mossig en verwilderd is. Is integendeel de zode tamelijk zuiver en niet te dik dan doet het eggen dikwijls meer kwaad dan goed. Niet mossig grasland met dunne losse zode of opgevrozen grasland mag niet geëgd maar gerold worden om uit stoeling en wortelvorming te bevorde ren. Ook P. De Caluwe, Staatslandbouw- kundige voor Oost-Vlaanderen zegt in zijn "Exposé des cultures expérimentales 1900-1901,, dat eggen van niet mossige of weinig grasrijke weiden dikwijls geen of een nadeelige uitwerking heeft. Hij nam eene proef op zavelgrond langs de Schelde en bekwam onder staande uitkomsten. Perceel I bemest 1 m. geëgd 5592 kg. hooi. Perceel II bemest 2 m. geëgd 6082 kg. hooi. Perceel III bemest niet geëgd 6337 kg. hooi. Perceel IV onbemest 1 m. geëgd 3707 kg. hooi. Perceel V onbemest 2 m. geëgd 3477 kg. hooi. Perceel VI onbemest 0 m. geëgd 3672 kg. hooi. Om oude en verwaarloosde graslan den te verjongen en een frisch uitzicht te geven wordt dikwijls de ondergronds bewerking met de weideploeg van den bekenden Nederlandschen ingenieur Laacke, aangeraden. Door deze bewerking wordt de zode strooksgewijs losgemaakt en terug neer gelegd, terwijl enkele eggetanden tijdens de oplichting in den ondergrond woelen. De lucht zou hierdoor nieuwen toe gang vinden en de ontleding van half vergane planten bevoordeeligen. Blijft nu nog het bestrijden der on kruiden en schadelijke weideplanten. Het spreekt van zelf, als we onze graslanden goed bemesten, afwateren, draineeren als het noodig is, en ver zorgen zooals tevoren gezegd is, dat we bijna geen last zullen hebben voor het vernietigen van onkruid. Mos doet men verdwijnen met de weide-egge zooals hooger aangehaald is. Brandnetels die dikwijls pleksgewijze ■■BnHBMHMmiunesgaHBaNsimiaaiiB ii Verpleging Bij de verpleging of verzorging van de weiden zullen we benevens het eggen en rollen van de graszode, het slechten van molhoopen en vernietigen van on kruid nagaan. Molhoopen worden in 't voorjaar als de grond voldoende droog is geslecht met eene greep of schop. Men kan ook j voorkomen, kan men met de greep uit- gebruik maken van de weidesleep. Een doelmatig werktuig hiervoor kan men gemakkelijk zelf vervaardigen als volgt. Men neemt een houten raam waar voor aan een breede ijzere lat is bevestigd dat dienst doet als mes en de molhoopen afsnijdt. Aan de achterzijde bevestigd men rijshout en takken die de aarde dan verdeelen. Een nog eenvoudiger type bestaat uit 2 of 3 ijzere wielbanden aan elkaar bevestigd met ketting of ijzerdraad. Dit laatste werktuig kan dan ook nog dienst doen voor het verdeelen en fijnmaken van goed geteerde stalmest of compost. Doch in de laatste jaren is het gebruik van een speciaal werktuig voor verple ging van de graszode zeer toegenomen namelijk de kettingegge. Het eggen van weiden met dichte zode bevordert de bodemverluchting en maakt zoo den grond toegankelijk voor de buitenlucht. Verder zal men door deze bewerking de mossen vernietigen rooien. Zijn de plekken soms zoo uitge strekt dat deze doenwijze te veel handen arbeid vergt, dan kan men zijn toevlucht nemen tot scheikundige middelen. In "Ernahrung der Pflanze,, wordt aangeraden de netels te besproeien bij warm weder, met eene oplossing van 30 °/o potaschzout. Een ander middel dat tot nog toe weinig is toegepast en dat naar het schijnt een heel doelmatige uitwerking heeft, bestaat in het afmaaien van de netels en de stoppels te besproeien met een verdunde zwavelzuur-oplossing. Distels worden ook meest afgemaaid of zoo diep mogelijk afgestoken met de schup, of nog beter getrokken met de hand, of met de disteltang. Tot de bestrijding van andere scha delijke weideplanten, zijn chemische middelen te gebruiken als cyanamide en en fijn gemalen sylviniet. Hoe gewaagd deze bewering ook schijnt, toch zijn hierdoor in de laatste jaren gunstige uitslagen mede bekomen. Temeer ge schiedt deze behandeling zonder onkos ten, daar de bestrijdingsmiddelen tegelijk meststoffen zijn. Alleenlijk dient meer zorg en aandacht geschonken aan de regelmatige verspreiding. Hoe fijner de stoffen gemalen zijn, des te gunstiger is de uitwerking. Ge hebt U wellicht al afgevraagd, hoe deze bijtende meststoffen die de onkrui den verbranden, ook het gewas niet aantasten. Dit komt doordat bijna alle gewassen recht-opstaand groeien en daarbij een dikke en gladde opperhuid bezitten voor de onkruiden is dit in vele gevallen juist het tegenovergestelde de bladeren groeien plat, zijn week en fel behaard. De bestrijding geschiedt het voor- deeligst bij dauw gevolgd door een zonnige dag. Na enkele dagen zijn de onkruiden geroosterd, terwijl de toppen van de grashalmen enkel teeken van lichte verschroeiïng geven. De behandeling gevolgd door regen is echter zonder uitwerksel. Het beste middel is echter zorgvuldig bemesten, goed afwateren en degelijk verzorgen voorkomen is gemakkelijker dan bestrijden. BELGIÊ Het index-cijfer op 15 Januari 1.1. Het gewoon indexcijfer der kleinhan delsprijzen bedroeg op 15 Januari 1.1. 752 punten tegen 764 punten op 15 December 1931. Het stabilisatieindex is van 97,1 op 95,6 punten gevallen. Het gewoon in dexcijfer is aldus deze maand met 12 punten gedaald. Ziehier het index voor de verschillen de provinciën Antwerpen 762 Brabant 754 West- Vlaanderen 746Oost-Vlaanderen 734 Limburg 752 Henegouwen 762 Luik 733 Luxemburg 772 Namen 756. Hierna nog een overzichtelijk staaltje van de schommelingen van het index cijfer tijdens de maand Januari der vorige jaren. Op visiet bij onze schachten 1 k Heb hooren zeggen van iemand die het wel weten kon dat eenige députei's een "enkète,, gaan instellen omtrent den toestand der Belgische kazernen. Dat zal onze piotten zeker veel plezier doen want dit is een spre- kend bewijs van de bezorgdheid welke onze "verdedigers van 't vaderland,, bij de... Ja... ('k zal er maar 'n slag door slaan) ...bij de steunpilaren van 't zelfde "vaderland,, genieten. Confraters praten in 't belang der zaak welke ze ditnen nog al eens meer over hun zaken, en 't is dan ook maar logisch en begrijpelijk dat onze heeren welke met de touwtjes trekken eens, tusschen twee spelletjes in, gaan kijken hoe het gaat met de gezondheid hunner poppen. Ze, pardon. Hunne Hoogedelacht- bare Hoogwaardigheden zijn dus op visiet bij onze schachten. Ik ben, ondanks mijn herhaalde "raids,,, nog niet kunnen te weet komen welk hun gedachte is over hun vecht- materiaal (kanonnen, mitraljeuzen, sol daten, geweren, paarden enz. enz.), of ze er kontent over zijn, ofwel of ze misschien reden hebben tot eenige mistevredenheid. Ik durf niet gelooven in de mogelijk heid van het laatste geval, want wee U dan, oh, allerbeklagenswaardige piot tekens, dan zal de toorn onzer hoogst- verontwaardigde patriotten zich op neerstorten, hij zal U ongenadig ver pletteren zooals je 't verdient Doch, zijn de heeren integendeel te vreden over U, verheugt U dan, geluk kigste aller gelukkige schachten, dan zal de belooning niet uitblijven. Dan toont ge dat je uw soldatenpak waardig zijt, en moogt je misschien ook wel eens toonen dat ge "goei militairen,, zijt. G'hebt dus te kiezen tusschen de twee, ik wensch U veel sjans Tijt. alvorens Uwe meststoffen te bestellen dat de bestaat uit het 1922 1923 1924 1925 1926 357 383 480 521 757 1 1927 1928 1929 1930 1931 1932 753 813 856 895 826 752 De hulpmiddelen ten voordeele van onzen geteisterden landbouw. In een mededeeling aan de dagbladschrijvers heeft de Heer Van Dievoet Minister van Landbouw een opsomming gegeven van de maatregelen die hij eerlang zal treffen ter voordeele van onzen land bouw. De minister heeft de journalisten ver zocht bij de verbruikers propaganda te maken ten voordeele van het inlandsch fruit dat op onze eigene markten ten onrechte wordt verdrongen door vreemd minderwaardig ooft, dat alleen zijn bij val dankt aan een zoo behendige als luidruchtige reklaam. Een degelijke propaganda ten bate van de inlandsche bloemen zal ook vruchtbaar zijn. De minister betoogt dat de aardrijks kundige ligging van ons land en de dicht heid van zijne bevolking onzen landbouw aanwijzen op het verbouwen van fijne gewassen die veel geld opbrengen en gedeeltelijk bestemd zijn voor den uit voer. De wereldcrisis heeft echter in de meeste landen beschermingsmaatregelen doen nemen die zwaar bedoelde fijne teelten treffen. Twee reeksen maatregelen staan ten dienste om aande daaruit voortspruitende moeilijkheden te verhelpen 1) 's Lands voortbrengst derwijze organiseeren dat onze producten toch wel aftrek vinden op de vreemde markten door verbetering hunner wezenlijke hoe danigheid eenerzijds, en door behoorlijke sorteering en verpakking met invoering van het nationaal merk. 2) Het verbruik van onze voortbreng selen doen toenemen in het land zelf. De minister wijst dan op de bedrij vigheid van zijn departement om de pro ductie te verbeteren en op de werking die op groote schaal zal worden ingezet door zijn diensten om de variëteiten der producten, de verpakking en de sortee ring te standariseeren door aanschou welijk onderwijs, door tentoonstellingen enz. Zoo heeft het departement van Landbouw onlangs een witloofcommis sie ingesteld die de regels der sortee ring en de verpakking van dit product zal vaststellen. Een dergelijke commissie zal zich weldra bezig houden met de wendt U tot de

De Koornbloem | 1932 | | pagina 3