Op den dag van Pateekens Doopsel K. HEIREMANS Koningsbronnen Bfoamerij Van Roy, WIEZE bi Aalst - AALST - De vruchtbaarmaking dooropgeloste meststoffen Verbruik der Potasch- zouten in België Landbouwers Royal Citron Landbouwmachienen RAAPMOLENS Th. D'hoker Naaimachieneri 29, Molenstraat, 29, Hollandsche kallkoeien i 4 rationalisatie van den aardappelhandel, die zoo belangrijk is voor onzen land bouw. Maatregelen van den zelfden aard liggen ter studie voor andere voort brengselen, zooals de aardbeziën en het fruit in 't algemeen. Ook het binnenlandsch verbruik moet toenemen, vooral voor wat betreft het fruit. Zoo heeft men in België tijdens 1930 niet minder dan 133 millioen uitgegeven aan appelsienen, 62 mill, aan bananen, 34 millioen aan appelen, terwijl nochtans ons Belgisch fruit in geen enkel opzicht voor de vreemde vruchten moet onder doen. Wat de druiven aangaat, deze werden over enkele weken tegen spotprijzen verkocht ingevolge de strenge bescher mingsmaatregelen, genomen door Enge land. Het is buiten kijf dat het verbruik van de druif, die op alle gebied de voe dingskracht der vreemde producten overtreft, in ruime mate kan vergroot worden in België, wat aanzienlijk tot het verbeteren van den toesand zou bijdragen. Ook wat het witloof betreft dient het verbruik binnen het land vermeerderd, daar mogelijke invoerbeperkingen van deze groente in Frankrijk deze belang rijke teelt met ondergang zouden be dreigen. Verder heeft het Ministerie van Landbouw maatregelen genomen, om nog meer waardeering te wekken voor de Belgische bloemen zooals Begonias en azalea. De actie van het Departement van landbouw, wanneer zij door bevoegde specialisten en volgens een logisch plan wordt doorgevoerd, zal ongetwijfeld nuttige hulp bieden aan onzen land- en tuinbouw. Doch men moet over den noodigen tijd beschikken om die maat regelen ten uitvoer te brengen. In af wachting is het onontbeerlijk dat af doende maatregelen getroffen worden tegen de overrompeling onzer markten door de vreemde produkten. De crisis in het vlasbedrijf. De commissie ter verdediging van de vlas nijverheid heeft na eene vergadering te Kortrijk volgende besluitselen aan den Minister van Nijverheid en Arbeid overgemaakt. Om het vlasbedrijf van den onder gang te redden zijn volgende dringende maatregelen vereischt 1) uittrekking van een ruim krediet ten behoeve der vlassers tegen goed- koope voorwaardenlage rentevoet en gebeurlijk lage registratiekosten en an dere kosten 2) tusschenkomst in de produktiekos- ten b.v.b. procentsgewijze teruggave op de loonen door het krisisfonds 3) bemiddeling van het Ministerie bij de spinners om deze te overtuigen min stens 25 °/o van ons vlas te gebruiken; 4) verbruik van lijnwaad uit inlandsch vlas vervaardigd door de openbare be sturen en vooral door het leger. Anderzijds heeft een afvaardiging van het Vlaamsch Economisch Verbond voetstappen aangewend bij den Heer Minister van Nijverheid ten einde drin gende hulpmaatregelen te bekomen voor de vlasnijverheid. De afvaardiging heeft onder meer aangedrongen tot de spoe dige oprichting van een vlasinstituut. Ter voorbereiding van het Vlaamsch Hooger Veeartsenij kundig onder wijs. De Heer Van Dievoet minister van Landbouw, heeft een officieel be zoek gebracht aan de faculteit der vee artsenijkunde van de Rijkshoogeschool te Utrecht. Dit bezoek moet den Minister voor lichten over de meest practische wijze om een Vlaamsch Veeartsenijkundig onderwijs in te richten. Zooals de Heer Van Dievoet het her haaldelijk verklaard heeft, wil hij voor de Vlamingen een veeartsenijkundig onderwijs dat beantwoordt aan de ver- eischten van de moderne wetenschap en gegeven wordt door specialisten. De strijd tegen de levensduurte. Eerstdaags zal een koninklijk besluit de beenhouwers verplichten de oorsprong aan te duiden van het vleesch dat zij verkoopen. Deze maatregel heeft voor doel te beletten dat het vreemde vleesch, vooral het Deensche, zou ver kocht worden aan den prijs van het Belgische. Onrechtstreeks beschermd deze maatregel op volstrekt aanneem bare wijze ook den landbouw. Voortaan zullen de beenhouwers met een groot plakkaat moeten aanduiden welk soort vleesch zij verkoopen, in landsch, vreemd of bevrozen. Deze maatregel welke door de ernsti ge beenhouwers zelf wordt gevraagd moest reeds sedert lang in toepassing zijn om een einde te stellen aan het bedrog dat sedert enkelen tijd op ruime schaal wordt gepleegd. Ook is er sprake ge weest van de beenhouwers te verplich ten aan iederen kooper een strook af te leveren, vermeldende den prijs per kilo, het gewicht en de waarde van het ge leverde. Deze maatregel wordt echter nog in beraad gehouden. NEDERLAND Kon tingen teering van den vleesch- jnvoer. Bij besluit dat in het staats blad zal verschijnen voert de Regeering de kontingenteering in bij den invoer van vreemd rundvleesch, versch en be vrozen. De maxima-hoeveelheid van deze twee produkten waarvan de invoer wordt toegelaten gedurende het tijdperk van 16 Januari tot 16 April 1932 wordt vastgesteld op 65 p.h. van den gemid delden driemaandelijkschen invoer ge durende de jaren 1928, 1929 en 1930. Deze contingenteering wordt inge voerd ingevolge de wet op den invoer en de economische krisis in 1931. Men ziet dat de Hollandsche Regeering er heel wat sneller bij is dan de onze om den bedreigden landbouw hulp te bieden tegen abnormale vreemde mededinging. ENGELAND Uitbreiding der tarweteelt. Een gevolg van de bescherming door de Regeering toegezegd aan de tarweteelt is dat volgens voorloopige schatting de Engelsche landbouwers dit jaar 10 tot 15 °/o meer tarwe gezaaid hebben dan verleden jaar. ZWITSERLAND Geweldige stijging der werkeloos heid over de wereld. Her Interna tionaal Arbeidsbureau heeft een over zicht gepubliceerd van de ontwikkeling der werkeloosheid van 1930 tot 1931, waarbij het volgende vastgesteld wordt In Engeland is het aantal/werkeloozen gestegen van 2,3 millioen tot 2,6 millioen of met 12 °/o. In Oostenrijk van 237.000 tot 273 duizend 15 In Duitschland van 3,9 millioen tot 5,3 millioen of met 34 °/0. In Italië van 550.000 tot'909.000 66 "Io. In de Vereenigde Staten is het aantal werkeloozen toegenomen met 30 °/0, in Polen met 24 en in Frankrijk met 566 °lo. In België is het aantal werkeloozen ook merkelijk verhoogd, 128 duizend volledig werkeloozen en 130 duizend gedeeltelijk werkeloozen. Duitsch-Belgische steenkolenover- eenkomst. De onderhandelingen tot hernieuwing der overeenkomst,bestaan de tusschen de Duitsche en Belgische Kolenmijneigenaars die op 31 December 1.1. verstreken was, hebben geleid tot een nieuwe overeenkomst. De huidige overeenkomst die verlengd is tot 31 Januari 1932 voorziet dat Duitschland enkel 76 t.h. van zijn ge- bruikelijken steenkoleninvoer in België zou mogen invoeren. De Belgen wenschen dat de overeen komst zou verlengd worden tot einde Maart, en dat anderzijds het percentage toegestaan aan Duitschland, zou ver minderd worden met 5 t.h. De nieuwe overeenkomst tusschen de Duitsche en Belgische afgevaardigden zal aan de pers worden meegedeeld zoodra ze is bekrachtigd door de man daatgevers der twee landen. HCRanüffiSE'RKaas'aBa a»»»*,,* Ze waren daar nu bijeen in de keuken van lange Zander's gedoetje. Daar zat Fika, de dikke vette vroed vrouw, met 'r bloote gezonde armen, in 't hoekske achter de stoof, en ze ontdeed 't kindeke van zijn proper doopmantel ken. Dat doopmantelken dat was nog 'n oud stuk, met kantjes afgeboord en met zijden lintekes vastgebonden, dat al 'r eigen pagadders hadden gedragen op den dag van hun doopsel, en dat ze als een relikwie tot allemans gebruik had blijven bewaren in de onderste lade van haar kleerkast. En daar zat aan den kant, nevens het vensterde dikke burgemeester die peter was geweest, met zijn groote splinter nieuwe rekschoenen aan zijn voeten, en aan zijn lijf, zijn beste zwart kostuum.dat hem wel, wegens zijn zalig buiksken, lastig begon te spannen, maar dat hem toch 't uitzicht gaf van een vetten vol- danen heereboer die er warmkes inzit. De zware gouden horlogeketting over heel de breedte van zijn breede borst, en de hooge stijve kol om zijn korten, roo- den hals, verhoogden op passende wijze de waardigheid van zijn stevige verschij ning. Neven hem zat daar nog juffra Pe- lazie, de meter van 't kerstekindeke... ieffra Pelazjie, zeiden de kinderen en zeiden de menschen, en de zuster van den pastoor werd nooit anders ge noemd. Ze zat daar heel waardig aan burgemeester's zijdelang en smal, kaarsrecht tegen de leuning van haar stoel, mager en geel, met rimpels in 'r gezichtwant juffra Pelazie was van de jongsten niet meer. Ze was 'n antiek meubel, zeiden de menschen, maar de menschen zeggen zooveel, omdat hun babbel geen minuut kan stille staan... Maar vandaag had ze haar nieuwen zwarten mantel aan en zwarte schoenen met halve hielen, en dat stond haar al lemaal in 't geheel niet kwaad. Juffra Pelazie klapte nu op dit oogen- blik met den burgemeester over den sneeuw, die zoo in éénen stillen Kerst misnacht zóó dik gevallen was, dat z'het nog maar 'n paar keeren in heel hun leven zóó hadden geweten. En ze klap ten... tot Zander uit 't lage kelderdeur ken gekropen kwam met twee teljoren in zijn handen in elk hand één. Op de eene lag 'n heele stapel boterhammen, en allemaal van wit kermisbrood, dik gesneden en ferm geboterd. En op d'an- der lagen wel tien schillen malsche brui ne peperkoek. Zander zette de twee teljoren schoon neveneen te midden op de tafel neer, en om zijn breeden mond gleed een mal sche glimlach van voldoening. Kermis- kost was 't..., expres voor de gelegen heid aangekocht. En wijl hij in zijn bree de handen wreef en zich met 'n breeden zwaai van zijn lang lijf heelemaal om draaide naar peter en meter toe Allo, menier den bergemiester en ieffra Pelazjie, schuift bij zei hij met z'n grove basstem die trilde van konten- tement. 't Es er godjalen aon ver diend, want 't en es met dijne snieuw preciest geen gezondheidswandelings- ken aiover den bergekater hé Nie 't, Zander, zei de burgemees ter met z'n vol, sappig boerenorgaan, mao vee aa, es da geere gedaon, da wet je. Newao ieffra Pelazjie, we'n hemmen ons reize nie beklaogd hé Nie'me, zelle Zander, piepte juffra Pelazie. Nie me zulle 't Es den iesten kie in mijn leiven da 'k metje geweest hem, en 'k ben d'er van den iesten kie heel kontent van. En daobij, alle men schen moete geholpe worden, newao menier den bergemiester De burgemeester knikte met 'n ge zonden kniè van zijn gezonden kop. En Zadder was er blij om. Da zeg ik godjalen oeik, uffra Pe lazjie, zei hij. En as gij of menier den bergemiester mij ne kie vandoen hét vee peterschap, dijn heeje moa te schuife len en Zander trekt godjalen zijn beste spullen aon zijn lijf en zijn rekbotienen aon zijn voeten en hij komt godjalen op gestapt. En Zander lachte, met zijn mond wijd open, dat al zijn groote tanden bloot lagen. En de burgemeester lachte ook dat zijn kol spande, en dat zijn vette buik omhoogschokte van plezier, want hij was 'n gezworen vrijgezel van in de veertig En juffra Pelazie's lippen wil den ook eens lachen, heel bedeesd,omdat de burgemeester ook lachte en 't dus wel zoo hoorde. En Fika, die Jacobus aan 't herbusselen was, schetterde mee, en... Jacobus Johannes Van Droogenbroeck zette een keel op als een speenvarken, want Fika had van 't lachen 'n spelde- punt door 't busselken heen, wat al te dicht tegen zijn teeder achterste geduwd. Né godjalen, ons Kobeken is er nie mee akkoord, zei Zander opeens serieus. De burgemeester en Juffra Pelazie keken naar 't ventje dat zoo opeens een keel had opgezet, en 't lachen was ge daan. Hij za pijn in zijn buiksken hemmen, da menneken, zei Fika en ze dopte het dotje dat op een stoel neven haar lag, tot over den kop in een potteken anijs. Nê, mijn menneken, fleemde ze, en zoo zoet als honing was haar stemme.Nê mijn menneken... en ze wou 't dotteken in Jacobuske's wijden schreeuwmond duwen, wijl ze 't ventje op heur knieën schokken liet, met de maat van 'r kapot liedeke mee. Sjarlowieke, en Sofieke, en Marieke, alle drij, Sjarlowieke, en Sófleke, en Marieke, Zijn zoo blij O zoo blij alle drij, zijn ze zij... Maar de zoetigheid van 't dotteken, dat nochtans in 't potteken anijs was ge doopt, had geen baat. Het zagerig vooiske van Fika's schodderlieke, ver mochten evenveel. En de horten en sprongen die hij op Fika's knieën deed, maakten Jacobus Johannes Van Droo genbroeck razend. En hoe meer 't lieve Kobeken er op los trompette, hoe zenuwachtiger lange Zander in 't keukentje heen en weer begon te loopen, en dan terug op het schreeuwerke kwam staan kijken, en het groote hoofd schudde. Godjalen, Fika, wa moete'k ik na daomee beginnen wa moete'k ik na daomee beginnen... 'k Zal 't wel alle daogen ienige kieren kommen proper leggen en ver schoenen, Zander, stelde Fika gerust, en daarbij, 't es stille menneke, mao da s mao krisisken da sebiet za verbij zijn, alle kleine kinneren krijgen da wel. E stille menneke, godjalen, stille menneke... as da stille menneke is... Opnieuw dopte Fika 't dotje in 't potje anijs, tjokte er zelf ne keer profijtigskes aan, en duwde het dan weer tegen de lippen van den jeudigen Jacobus Johan nes. En permentelijk, Zander stond er op te kijken met oogen die overzwommen van voldoening Kobeken begon aan 't dotje te tjokken en de zoetigheid van den anijs deed hem deugd, want hij kreunde eens van genot, en kneep bei zijn oogskes dicht. Hij za na wel rap gaon slaopen, zei Fika da menneke huilde van de vaok... jao jao t, ne wao Kobusseken... Dat zei ze, wijl ze 't busselventje voor zichtigjes met bei 'r handen opnam, en 't in 't wiegsken stopte dat daar stond, in Huis van volle vertrouwen Prachtige keus van WINTER-PARDESSUS Gabardinen, Trench-Coats, Impermiabels. Lederen Vesten Sport- en Ruitersbroeken. Laatste mode Uitmuntende kwaliteit Laagste prijzen. den anderen hoek achter de stoof. Want Zander had er niet bij geslapen, de twee laatste dagen Hij was er direkt op uit getrokken En zoo had hij bij de madam van den secretaris die oude wieg gekre gen, die nog heel proper waswant madam had er voor de gelegenheid een splinternieuwen hemel van gebloemd goed overspannen, met nog een proper gordijntje van witte tule, voor de vliegen. En zoo lag daar nu Jacobus Johannes Van Droogenbroeck, met zijn oogen toe, zijn handekes tot vuistjes gebald, smakkend met volle kaken, te tjokken aan 't dotteken met anijs... En daar zaten meteen rond de tafel de blozende burgemeester, naast de schrale juffra Pelazie, en de dikke Fika naast lange Zander met zijn groote han den en alle vier aten ze wit kermisbrood met malsche peperkoek, en ze dronVen dampende koffie, met schapenmelk en klontjes broodsuiker, zooveel ze er heb ben wilden... B. Putteman. Het is gekend dat de speciale wer king der opgeloste meststof "UNION,, te danken is aan het feit dat hare ver schillende bestanddeelen op zeker oogenblik innig verbonden zijn, zooda nig dat zij hun eigen scheikundig karak ter verliezen om nieuwe samengestelde eenheden te vormen zooals het fosfaat en het dubbel ammoniaksulfaat en pot- asch. Door de opslorping van een dezer moleculen heeft de plant al het noodige voedsel. 't Is in dit OPGELOST karakter dat het groot verschil ligt met de gewone mengels uit den handel en 't is ook dit karakter dat aan de meststof het niet- opnemen der vochtigheid verzekerd, alzoo gemakkelijke bewaring en regel matige uitstrooiïng, naar eigen wille keur, verzekerd. De opgeloste meststof is daarenbo ven volstrekt neutraal en vertoont een progressieve opneembaarhèid, te wijten aan het feit dat zijn stikstof slechts ge leidelijk, na nitrifleatie, opneembaar is, en daar het fosfoorzuur zich onder de drie vormen van oplosbaarheid bevindt, wat voor de teelten een zekere waar borg is tegen den nood aan dit element. De opgeloste meststoffen die ook als dekmest kunnen gebruikt worden schij nen dit jaar bijzonder geschikt om de landbouwers toe te laten in de lente door een sterke dekking, de zekere schade te herstellen welke de komende oogsten zeker lijden zullen door het ge brek aan gegeven scheikundige mest stoffen in den winter. (Ingezonden). «»#*ia*BB8saaHia?ssRi»isïiaNaanieafl In deze laatste tijden heeft men veel potaschmesten verkocht, en daarom denken wij dat de aanvraag voor de an dere meststoffen ook grooter zal wor den. Het schijnt dat de landbouwers van hunne staking in het gebruik der kunst meststoffen willen afzien. Overigens de eenige logische doen wijze is, de hoeveelheden meststoffen te regelen volgens de behoeften der planten en de geldmiddelen die men te zijner be schikking heeft. Wat de potasch betreft, indien men het tijdperk vergelijkt gaande van 1 Mei 1931 tot 15 Januari 1932 met het zelfde tijdperk van het vorig landbouwjaar, zoo bestatigd men eene vermeerdering van ongeveer 1.600 tonnen zuivere potasch ten voordeele van dit jaar. Rekent men dit verschil onder vorm van wagons sylviniet-kainiet 14 °/0, zoo bekomt men eene vermeerdering gelijk staande met ongeveer 1.145 wagons van 10 tonnen. Zulk eene vermeerde ring,in volle crisis, voor een tijdperk van van acht en half maanden is verre van onbeduidend en bewijst dat de Belgische landbouwers voortgaan groote waarde te hechten aan de potaschbemesting. (Ingezonden) aMBBaaiXIÜüHiaaaBMJKHHHHBMB Alle donderdagen aankomst van Hol landsche koeien en vaarzen, gekalfd en bekalfd, in het oud huis van vertrouwen waar men eerlijk en treffelijk gediend wordt, bij Alfons Abbeloos, Erembode- gem, Dorp. Men verwisselt voor alle vee. Prijzen buiten alle concurrentie. Telefoon Aalst 723. De Samengestelde Opgeloste Meststoffen UNAC, NI. Mij, Geldenaeken zullen U de schoonste uitslagen geven. Gebruikt ze voor alle uwe lentezaaiïngen en weiden. Voor bestellingen en proeven wende men zich totRedt U Zeiven Aalst. (Toezicht der Staatslaboratoriums) Drinkt bij voorkeur Vlaanderens echt Bronwater NEDERBRAKEL. De fijnste der limonaden Verkrijgbaar aan de voor- deeligste prijzen te Erembode- gem, Leuvestraat, 26, en te Aalst, Moorselbaan, 221 BetonartikelsCementGeteerd karton; Vochtweerders (voor muren en daken)Golfplaten Vlakke platen Betonijzer (op ge- wenschte lengte); ljzervernis; Carbolineum en Creolane; enz. bij F. X. Van Nuffel Cl. Saeys. (Telefoon 840 en 839) Groote specialiteit van Raapmolens tien verschillende modellen. Verders douchen, aardappelpletters, wanmolens basculs, enkele en dubbele ploegen, va af 70 kgr., rollen, schoepers, eggen, eei gansch nieuw model van beerpompen werkende met de hand of motor, enz.enz Acht verschillende modellen var waschmachienen, met en zonder motor Alle gewenschte inlichtingen. WERKTUIGKUNDIGE, MEIRE Telefoon Burst 135. ROYAL-BOCK reeds overal wordt geprezen. ROYAL-ALOST kan lekker uw keelgat streelen. ROYAL-ALE laat U 't gevaar trotseeren. ROY AL-STOUT geeft genot en plezier van 't leven. Tel.; Aalst 841. Dendermonde 152 Alle merken. Nieuwe en occasies Comptant en op krediet. GUSTAAF VIDTS, 22, Kattestraat, 22, AALST Drukkerij "De Koornbloem,, De Vilan derstraat. Aalst. MSB 4

De Koornbloem | 1932 | | pagina 4