Wat zijn Groenten Konserven? Ammoniaksulfaat Ammoniaksulfaat Ia oaze Afdeelingen KALKSAIPETER IG Heel de Wereld rond BANQUE CENTRALE DE LA ÖENDRE 1 Jeugdvereeniging Redt U Zelven GROENTEN-KONSERVEN KONSERVEN A. K. I. Vraagt het merk A,K,I, bij uwen Leverancier kost driemaal minder dan voor den oorlog, Krachtige en Goedkoope stikstofmest de goedkoopste en meest werkzame nitraatgave op wintergraangewassen 15,5 °|o stikstof, t 28 °|0 kalk de goedkoopste nitrische stikstofmest, Yoor ai uwe bankbewerkingen en geldplaatsingen 't Gewest Schoonaarde verzamelt op 14 Februari! Gebruikt het Beveelt het aan Feest van Lichtmis Het Hoekske van Tijl Uilenspiegel Zgadag 7 Fcbmari 1932. In al de gemeenten van het Gewest Schoonaarde heerscht er een geestdrif tige stemming voor de eerste feestver- gadering die onzen Gewestbond houdt op Zondag aanstaande, in de zaal "De Gouden Leeuw,, te 4 uur zeer stipt. Niet zonder reden wordt er een grooten toeloop verwacht, want als er eens roering komt in de jonge gelederen dan is er geen tegenhouden meer aan. Zoo moet het zijn, want slapers kunnen we best missen, het jeugdige Redt-U-Zelven-heir ontwake We doen een laatsten oproep tot onze bestuursleden van Schoonaarde, Chers- camp, Schellebelle, Berlare, om zooveel mogelijk leden aan te werven op voor hand, dit zal de taak op Zondag veel verlichten. Aan de magazijniers en goede Redt U Zei vers van Wichelen allo vriend In t algemeen wordt het woord Konserven bij de massa van verbruikers verkeerd begrepen. zijn niets anders dan gereedgemaakte groenten, welke gekuischt, gekookt en gestereliseerd zijn, dus heel gereed om koud of warm te worden opgediend. Het zijn meestal de beste en fijnste groenten die in volle jeugd geplukt en in massa naar de fabriek werden gebracht om ze aldaar machinaal te bewerken. Het reinigen is er veel volle diger en beter als in een kom of emmer van de huiskeuken. Door bekwame vakkundigen worden ze gekookt, ze worden vervolgens in blikken doozen gesloten om daarna nogmaals door hittedrukking gestereliseerd te worden, zoodat alle mogelijke ziektekiemen hier door gedood worden. KONSERVEN kunnen alleen gevaarlijk zijn voor de gezond heid 1° Wanneer de groenten gekleurd worden met chemische pro- dukten zoo worden soms erwten en spinazie groen gemaakt met schadelijke chemische produkten die dan een gevaar daarstellen voor de gezondheid. 2° Door het roest van het blik der doozen die loodwit en andere giften afgeven onder de werking van de zuren der groenten. Koopt dus alleen Konserven die de natuurlijke kleur hebben van gekookte groenten en niet groen werden geverfd. Koopt dus alleen Konserven in doozen die van binnen gevernisd zijn. Zoo U van deze twee punten bij den aankoop van Konserven rekening houdt, zal Uw gezondheid geen gevaar loopen, noch door het kleursel, noch door het loodwit. Eene op die manier bereidde gekonserveerde groente moet be schouwd worden als een gezond, gemakkelijk en goedkoop voedsel. GEZOND door de bewerking reiniging en sterelisatie. GEMAKKELIJK door het feit dat ze totaal bereid zijn om op te dienen. GOEDKOOP gezien ze in massa gekweekt en bereid, aan lage prijzen op het veld werden aangekocht en U aangeboden wor den op het oogenblik dat groenten ontbreken of duur zijn. Er is bovendien geen de minste beschadiging noch afval. Al deze voorwaarden vindt U in de het merk van de laatst gebouwde, moderne fabriek der N. V. Algemeene Konserven Industrie te Haacht (Statie). Al de groenten aldaar bereid zijn gegarandeerd zonder eenige inmenging van vreemde stoffen, alleen het sap met bijvoeging van gedistilleerd water, zout of suiker volgens behoefte. DE KONSERVEN A.K.I. zijn alleen verkocht in doozen die met een goudvernis zijn bestreken en die aldus alle afscheiding van loodwit of nadeelige zuren beletten. Laat alle vooroordeelen varen over groentenkonservenwan neer U het merk A.K I. vraagt moet U alleen denken dat zorg zame kooksters deze groenten voor U hebben bereid in voorwaar den zooals U dit zelf niet kunt doen. Zijt evenmin verblind in jaren lange ingevoerde merken. De A.K.I. fabrieken zijn de meest moderne keukens van heel ons land. Gezondheid, Properheid, Gemak, Besparing verkrijgt U door het gebruik onzer ingelegde groenten. De fabriek die dezen zomer voor het eerst werkte heeft voor U bereid: ALLE SOEPEN. Een klein doosje geeft U groensoep, Juliaansche soep, Seldersoep enz. naar beliefte. SPINAZIE EN KERVEL fijngeurig en van buitengewonen smaak. ERWTEN, acht verschillende soorten, volgens sorteering van extra-fijne tot gewone. SNIJBOONTJES, PRINCESSEN, SELDER alles van goede hoedanigheid. SCHOONE WITTE SCHORSENEEREN. JONGE WORTELTJES en ERWTJES en WORTELTJES gemengd, groentenmoes. Vraagt onze prijzen per kas gemengde groenten, tien of twaalf verschillende naar keus, Franco toegezonden. Vraagt het bezoek van onzen vertegenwoordiger. N.V. Algemeene Konserven Industrie HAECHT (Statie). HET Voor Uw Graslanden evenals voor al Uw Teelten. Het merk van het "COMPTOIR» waarborgt de rijkheid. Gust Jaspaert Uitbergen, Overmeire, Kalken, Schoonaarde, Cherscamp, Ber- lare, vragen we ook dringend onze jongeren te willen steunen, en rekenen op U. We drukken nogmaals h^t HET PROGRAMMA 1° Openingswoord door den Heer Raman, schrijver in den Gewestbond. 2° Opvoering van een kluchtspel met verschillende luimige kluchtliederen. 3° Waarom moet de Vlaamsche boerenjeugd zich vereenigen. Waar is onze plaats door K. Lambrechts, pro pagandist Jeugd R. U. Z. 4° Allerlei verassingen. 5° Groote Tombola. 6° Gezellig samenzijn.Prachtig muziek. Te 3 1/2 uur verzamelen we bij Vlaeminck in de Molenstraat, vanwaar we met muziek in groep naar de zaal gaan. Iedereen wordt vriendelijk verzocht dezen korten uitstap mee te maken, en de vrienden van de omliggende gemeen ten kunnen wel gemakkelijk een half uurtje vroeger aanwezig zijn, ze zullen 't zich niet beklagen. Vooruit dus, de handen uit de mou wen, en moedig aan 't werk 1 Van alle gewesten waren de jongeren opgekomen voor het feest van verleden Dinsdag te Aalst. Een welverdiend pluimke voor de wakkere kerels en kerlinnen welke de verplaatsing gedaan hebben. Ze hebben getuigenis gegeven van een broeder geest welke alle echte Redt U Zeivers moet bezielen. Vele nieuwe leden werden opgeschre ven. We houden er aan bij deze gele genheid er op te drukken dat onze wer- 1 king zich niet zal beperken tot het ge- ven van feestavonden, die we dan ook i in de toekomst zoo nuttig, leerrijk en terzelvertijd zoo aangenaam mogelijk zullen trachten te maken. Brussel is ech- ter niet op één dag gebouwd, en men kan ook van ons niet vragen dat we op de enkele weken koortsig werken alles f zouden bereikt hebben wat we beoogen. Neen, stap voor stap zullen we moeten den weg opgaan naar een diepere, meer uitgebouwde werking. Die kunnen we echter bereiken, niet als er onder ons zijn die den moed in de schoenen laten zinken, niet als we in eigen rangen af te rekenen hebben met onverschilligheid of een niet te verontschuldigen lauw heid. Want een negeering bij eigen menschen kan meer afbrekend werken dan de scherpste tegenkanting van bui ten, een boom weerstaat beter de he vigste stormen, dan een langzaam maar zeker werkende inwendige rotheid. Opbouwen moeten we Daarvoor vragen we, buiten en boven de groote massa die volgt uit kuddegeest, we vragen een élite, een keurkorps van mannen uit één stuk, van koene durvers, harde doordrijvers. Hebben we die, dan staan we er borg voor, dat het werk der ouderen niet zal verloren zijn, dat het zaad dat ze uitstrooiden in goeden bodem zal zijn gevallen, dan beloven we dat Redt U Zelven zal, moet groeien Tot de besten uit de Vlaamsche boe renjeugd gaat onzen wekroep, onze noodkreetWij hebben armen noodig, kloek gespierd, gestaald door het harde boerenwerk, om 't zwaar labeur van het braakliggend veld te trotseerengeesten vragen we, gezonde geesten, om de leiding te geven aan den kamp tot stands- en ras-bewust-making van onzen dierbaren Vlaamschen boerenstand 1 anaaaa BORGHT-LOMBEEK Ter gelegenheid van het St Eloifeest had onze afdeeling er aan gehouden een voordracht te houden over fruitboom teelt. Daar er op dit oogenblik in deze streek eene strekking bestaat van boom- gaardenaanleg vond de spreker Van Nuffel het dan ook gepast hierover uit te wijden. Ruim een volle uur onder hield hij zijne talrijke toehoorders. Keuze van grond, bewerking, bemesting, plan ting, keuze der plantsoenen, zorgen, ziekten en insekten, elk kreeg zijne beurt. Of er aandachtig geluisterd werd. Na de voordracht wenschte spreker zijne toehoorders een aangenaam feest in volle broederlijkheid. HAMME Onze vergadering die op Zondag 24 Januari in ons lokaal plaats had, was wonderwel gelukt niettegenstaande "De Boerenbond eene tegenvergadering met voordracht belegd had, waren de toehoorders talrijk opgekomen (69 in getal). Den Heer Haentjens (voordracht gever) sprak over Veeverlossing gaf nuttige en zeer leerrijke wenken. De leden waren uiterst tevreden, het goede voornemen makende bij geval, stipt de wijze raadgevingen van Heer Haentjens na te volgen. JABEKE (WETTEREN). De vergadering die hier Zondag 24 Januari gehouden werd,is goed geslaagd. Een 30-tal belangstellenden vulden de gelagzaal bij Van Hemschoot, als K. Lambrechts zijn uiteenzetting begon over "De toestand van onzen landbouw en de werking van Redt U Zelven,,. Ruim 1 uur handelde spreker hierover, onder de grootste belangstelling der aanwezigen. De toejuichingen bij het einde, bewezen dat er nog wat meer was dan nieuwsgierigheid er was geestdrift, meevoelen met onze vereeniging, omdat de waarheid zich baan breekt, ondanks alles. Een pluimke voor enkele trouwe leden van Schellebelle die er hadden aan gehouden ook naar de vergadering te komen. Zoo moet het zijn, mekaar helpen, blijven steunen 1 MATER. Prachtig gelukte vergadering. Zondag 24 Januari werd alhier een goed-gelukte vergadering gehouden bij Mr Omer De Vos. Er waren een 65tal toehoorders wat heel prachtig is. De heer Van de Kerckhove, land- bouwleeraar, gaf er een uiteenzetting over Grondbemesting Met de meeste aandacht volgden de aanwezigen deze uiterst belangrijke voor dracht. We zijn er dan ook van over tuigd dat ze vele vruchten zal afwerpen voor de menschen van Mater. Zij zullen nu tevens gezien hebben wat hun ver eeniging Redt U Zelven voor hen is, wat ze doet. Verschillende nieuwe leden worden verwachtze kunnen zich laten inschrijven bij Arthur D'Hondt, mits betaling van 11 frank. Ze ontvangen dan wekelijks De Koornbloem waar in van nu af regelmatig nieuws van hun gemeente zal verschijnen. Wie laat zich inschrijven MELDERT Zondag 24 Januari had alhier een voordracht plaats over "Veeverlossing,, door Mr Haentjes. Zoo moet de vereeniging hare leden, voor wie ze enkel en alleen bestaat, trachten te helpen. De eenige ware zin van vereeniging, is dus saam te komen, mekaar te helpen, dienstig te zijn in alles. Wanneer er aan de leden dus gele- Nooit meer Waarom galmt het Nooit meer Oorlog vandaag harder dan vroeger, waarom wordt de vredesactie nu sterker dan ooit gevoerd We weten 't niet, maar 't is of die sterke volksstem, uiting van éénzelfde algemeen volksgevoel, de reactie is tegen de andere stem die... Waarom zou ik voortgaan Zou er nu werkelijk iemand zijn die opnieuw een "laatste,, wereldmoord ontketenen wil, zouden er schepsels onder Gods i zon loopen, twee duizend jaar na Christus geboorte, met zulke haat- j dragende gevoelens om alom dood, vernieling, ellende te zaaienom de in eenstorting onzer maatschappij te be werken Zouden er schepsels gevonden wor den, die met het volle besef hunner verantwoordelijkheid, opnieuw koelbloe dig, onbarmhartig zouden willen breken de banden van liefde die de zoon aan den vader, de echtgenoot aan de echt- genoote, de vader aan de kinderen, gebonden houden Moet dan de twin- tigeeuwsche beschaving door haarzelve ten onder gaan l Waarom moeten we 't vragen Neen, roept immers het volk, de men schen die toch vechten moeten, en vallen zullen. Nooit meer zeggen de millioenen kruisen over heel de wereld verspreid waarop het "Gevallen op het veld van Eer een bittere bespotting is voor de nabestaanden. Nooit meer schreeuwen de mil joenen en miljoenen overlevende oorlogs slachtoffers - de mannen met de ver brande longen, de kreupelen, de levende dooden, wandelende waarschuwingen voorde verantwoordelijke Staatslieden en ook... voor het huidige jonge geslacht. Nooit meer hoort ge 't macht hebbers van alle landen, politiekers van alle kleur, dat is onze jonge, Goddank, nog levende stem. Het klinkt krachtiger dan Ge denkt, houdt er rekening mee op uw Ontwapeningsconferentie's. Wat ge daar verrichten gaat weten we niet, maar we weten wel, luistert goed, dat het nooit meer mag, zal ge beuren l Hetvolk vermoordt zichzelf niet meerl Tijl. genheid gegeven wordt om hun vak beter te leeren kennen, en aldus er meer voor- deelen uit te halen. In Meldert bloeit het vereanigings- leven goed, dat de andere afdeelingen er een lesje aan nemen. UITBERGEN Op Zondag 24 Januari laatstleden, werd er bij de Wwe Van der Cruysen, een voordracht gegeven over het wit loof. Er konden voorzeker meer toe hoorders geweest zijn, doch de meest vooruitstrevende landbouwers van Uit bergen waren er en luisterden een gan- sche uur zeer aandachtig naar de uiteen zetting van den kweek. Spreker drong bijzonder aan op een jeugdvereeniging, op meer lezers van De Koornbloem op meer eendracht onder de boeren. Dit laatste bijzonder scheen welgekomen te zijn. BELGIÉT Ter gelegenheid der "19'jaarlijksche en Internationale Tentoonstelling van Landbouwmachienen en Producten be stemd voor den Landbouw,,, in het Paleis van den Cinquantenaire, richten de Landbouwvereenigingen van het land er een "Groote Belgische Land- bouwweek,, inze bevat een reeks voordrachten over landbouwvraagstuk ken van huidig belang. Het programma der voordrachten wordt kosteloos op gezonden op aanvraag geadresseerd aan het Secretariaat29, Spastraat, te Brus sel. Het reeds gedrukt programma wordt volledigd en veranderd zooals volgt 1) De "Dag voor verfraiïng van het Landelijk leven,,, wordt gehouden op Vrijdag 4 Maart (de datum werd niet vermeld op het programma). 2) De "Dag der Belgische Ingenieurs Agronooms,, die plaats heeft op Zondag 6 Maart is gewijzigd als volgt Om 10 u. zeer stipt"Venedeling der der Weideplanten,, door M.R. Goovaert Assistent aan de Rijkslandbouwhooge- wendt U tot de

De Koornbloem | 1932 | | pagina 3