Fruit- en Groenteteelt Landbouwweekblad sn Ónze Landbouwbelangen nog steeds een ruilmiddel in de economische onderhandelingen met het Buitenland it Natte Gronden T uinbou wdienst ZITDAG ^het selt gen Verkoop Verzending ZONDAG 14 FEB i932 Prijs 25 centiem 14de JAARGANG Nr 685 vens vVit- i zui- )rbe- anen Zeer ook esen, eene van )bele aert, i, bij iderij 'gen- Uier- I aan root, j 100 a .aten s en st ge- rrge- >m in lpen. i kalst. roote irug- ineau het I zendt 1 ge- j Smid, Ma- atiën. st.— i ge- van van ders Dek- I :wee- doet •meir, nr 1. •ND: latsen I ng, te nweg S t. Te ïltert, I voor <e en 'aren- April horns i met j weer- ziek- ver- thuis Steeds Arbeid adelt Abonnementsprijs t 12,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redaktie: DE VI LAN DERSTRAAT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor en door de Landbouwers es en. tgeen onze lat U ien in ikon- :rgeet rdt uw aar en en. 52 asies. AAP LST. rilan- In ons vorig nummer toonden we aan dat de landbouwbelangen door onze Regeering eens te meer als ruilmiddel ten voordeele van de nijverheid werden aangewend tijdens de Belgisch-Fransche on derhandelingen over decontingen- teering. Tot slot van onze bijdrage wezen we er op dat dit onlangs nog geschiedde bij economische onderhandelingen met een ander land. Het is daarover dat wij het hier hebben. We bedoelen namelijk de over eenkomst onderteekend op 30 De cember 1.1. tusschen de vertegen woordigers der Nederlandsche en Belgische Regeeringen. Deze overeenkomst behelst de verplichting voor de beide landen, geen invoerverboden of beperkin gen toe te passen op producten die van gewichtig belang zijn voor de economie van het andere land, zonder met dit laatste voorafgaan delijk onderhandelingen te hebben gevoerd, om de nadeelen daaruit voortspruitende, zooveel mogelijk te verzachten. We hebben destijds in ons wekelijksch overzicht kennis gege ven van deze overeenkomst aan onze lezers, en hebben er bijge voegd, wat we hier gaarne her halen, dat we in princiep sym pathiek staan tegenover elke eco nomische toenadering tusschen beide landen. Naar onze meening zijn België en Holland immers op economisch gebied tot nauwe samenwerking op elkander aangewezen. Wat we echter niet goedkeuren is de geest waarin onze Regeering deze overeenkomst aangegaan heeft. Vooreerst stoot het tegen de borst, dat het akkoord afgesloten werd, zonder dat de bevoegde landbouwmiddens geraadpleegd werden, ja zelfs zonder dat ze iets vernamen over de onderhandelin- gen die het afsluiten der overeen komst zijn voorafgegaan. En nochtans zijn er uiterst gewichtige landbouwbelangen bij het afsluiten dezer overeenkomst betrokken Herhaaldelijk hebben we in dit blad gewezen op de geweldige daling die de prijzen van het slachtvee, van de zwijnen en van de boter hebben ondergaan gedu rende het jaar 1931. De bijzonder ste oorzaak dezer daling is de massale invoer uit het buitenland en voornamelijk uit Denemarken en Nederland. Onze totale invoer van versch rundsvleesch dat gedu- rende de tien eerste maanden van 1928, 29.569 kwintalen bedroeg, is gedurende hetzelfde tijdperk van 1931 gestegen tot 138 466 kwin talen. Holland dat ons in 1928 daarvan enkel 11.433 kwintalen leverde, heeft ons tijdens de elf eerste maanden van 1931 ruim 45.800 kwintalen verkocht, hetzij het vierdubbele. Is het in deze omstandigheden te verwonderen dat de prijzen van het slachtvee tusschen Juni 1930- December 1931 gedaald zijn met 35 p.h. Wat het varkensvleesch betreft, is de invoer van circa 11.000 kwintalen in 1928 gestegen in 1931 tot ruim 121.500 kwintalen, hetzij tot het tiendubbele. Daarvoor leverde Nederland in 1931 145.103 kwintalen tegen slechts 25840 kwintalen in 1928 of onge veer zes maal meer. Deze abnormale invoer van vreemd varkensvleesch legt uit hoe het varkensvleesch ten op zichte van den gemiddelden maandprijs van 1929 tijdens het jaar 1931 is gedaald met meer dan dan 40 p.h. Wat de boter betreft, is de toe stand voor onze voortbrengers niet gunstiger Ten opzichte van het jaar 1929 is de prijs in 1931 gedaald met 35 p.h. Hier ook is de prijszakking grootendeels te wijten aan den overtoliigen invoer uit den vreem de Terwijl onze invoer in 1928 slechts 8320 kwintalen bedroeg, is hij gedurende de tien eerste maan den van 1931 gestegen tot ruim 150 kwintalen. Van deze hoeveelheden leverde Nederland ons in 1928 ongeveer 3640 kwintalen en gedurende de elf eerste maanden van 1931, 43390 kwintalen. Wat de aardappelen betreft zijn we van uitvoerders in 1928, 1929, 1930, invoerders geworden in I 1931. Terwijl in 1928 onzen uitvoer den invoer overtrof met 2.323.984 kwintalen, overschreed den invoer onzen uitvoer met 403.172 kwin talen gedurende de tien eerste maanden van 1931 Nederland leverde ons in 1928, 757.334 kwintalen aardappelen en j gedurende de elf eerste maanden van 1931 1.912.809 kwintalen, j hetzij ruim 2 1/2 maal meer dan in i 1928. Deze voorbeelden wijzen dui- delijk uit dat deNederlandsch-Bel- I gische overeenkomst onderteekent op 30 December 1.1. volstrekt geen j voordeelen behelst voor onzen landbouw. Ze is integendeel een zware hinderpaal om onzen land bouw te verdedigen tegen de overrompeling onzer markten door de Hollandsche landbouwproduc ten. Elke maatregel welke onze Re geering desaangaande wil treffen moet immers voorafgaandelijk ter kennis gebracht worden aan de Hollandsche Regeering en dan dienen de noodige voorzorgen ge troffen om het nadeel van den be- wusten maatregel zooveel moge lijk te verzachten. De zoogezegde energieke hou ding welke onze Regeering on langs beloofde bij de verdediging onzer landbouwbelangen zal ten opzichte van Holland reeds op die wij ze een merkelijke verzwakking ondergaan. Indien er voordeelen aan de overeenkomst verbonden zijn dan zullen deze uitsluitelijk ten goede komen aan de nijverheid. Het is alleen aan de nijverheid en wel namelijk om de gevolgen te voor komen van invoerbeperkingen die door Holland kunnen getroffen 1 worden tegen onze nijverheids- i producten dat onze Regeering gedacht heeft bij het onderteeke nen der overeenkomst. Welke kwade gevolgen die j overeenkomst voor onzen land bouw meebrengt werd uit het oog verloren. Onze landbouwbelangen hebben eens te meer als ruilmid del gediend ten voordeele van de nijverheid. Wij herhalen het, wij zijn voor standers van een nauwe econo mische samenwerking met Neder land doch op uitdrukkelijke voor waarde dat er door onze Regee ring bij de afsluiting van overeen komsten tot verwezenlijking van die samenwerking op billijke wijze rekening gehouden worde zoo wel van de belangen van onzen landbouw als van deze van onze nijverheid. Het moet gedaan zijn dat onze landbouw bij de onderhandelingen en overeenkomsten van onze Re geering met het buitenland enkel gebruikt wordt als redplank voor de nijverheid Onze landbouw vraagt mee- zeggenschap bij het afsluiten van de handelsovereenkomsten door onze Regeering met het bullen- land. Hij eischt behandeld te wor den in evenredigheid tot het eco nomisch belang dat hij als eerste nijverheid van het land voor dezes voorspoed oplevert Als men de velden doorwan delt, is het opvallend hoeveel nat te gronden men aantreft. Men moet geen geleerde 'ijn om te kunnen berekenen dat, in dezen krisistijd, het bewerken van deze gronden niet winstgevend kan zijn. Immers, deze grónden zijn koud als in de Lente de planten behoefte hebben aan warmte gaan de eerste zonnestralen verloren zij moeten dienen voor het opdro gen van den bodem. Ze zijn stijf. Het bewerken is altijd lastiger en kostelijker, in natte jaren onmogelijk goed te doen en weinig kans op goeden oogst. Langs natte velden of weiden ziet het water in de grachten er dikwijls roodachtig uit,wat bewijst dat de zuurheid er zich ophoopt. Deze gronden missen dus al de factoren die noodig zijn om ze met hoop op voordeel te bewerken. En nochtans, met hoe weinig kosten soms, kan men ze goed maken door draineering. We dur ven gerust zeggen en bewijzen, dat het draineeren van zijn land voor een landbouwer de beste geldbelegging is. Een jaar kan soms al de kosten vergoeden. Het argument dat door drainee ring het vet zou wegspoelen is van allen grond ontbloot. Zij het klei- of zandgrond, is hetland of weide, het is bewezen, dat draineering werkt als filter en enkel het te veel, het nadeelige vocht afvoert. Deze die natte gronden of wei den in gebruik hebben zullen dus goed doen, het oordeel van onzen technischen dienst te vragen. Een vakman zal graag ter plaatse ko men en U helpen om met de minste kosten de noodige verbetering aan I te brengen. Hieronder geven we de uiteenzetting door onzen Bestuurder, Heer Caudron, de Vrijdag 5 Februari gehouden en door hetN. (Nationaal) I. (Instituut) R. (Ra dio) uitgezonden. Het zal onze lezers verwonderen dat de censuur van het N. I. R. het noodig geacht heeft enkele aanhalingen, welke bijzonder slaan op het gevaar van den hoogen invoer van vreemde vruchten in België, doen schrappen heeft. We moeten hiertegen protest aanteekenen omdat het een sabotage is van een actie gericht op verhooging van het verbruik van in- landsch fruit. De openbare besturen en instellingen moesten het als een plicht aanzien deze werking met alle mogelijke middelen te steunen ze zouden een groote dienst bewijzen aan onzen nood lijdenden landbouw en aan 's lands eco nomie. Hieronder volgt de voordracht in haar geheel, de gecensureerde tekst in cursief gedrukt. Red. GEACHTE TOEHOORDERS, Op aanvraag van het Vlaamsch Eco nomisch Verbond heb ik de taak op mij genomen hier een kleine rede te houden over Fruit- en Groententeelt, verkoop en verzending, dit ten gevolge van de besprekingen bij het laatste kongres van dit verbond, hetwelk in Mei 1931 te Hasselt werd gehouden. Het is een onloochenbaar feit dat een land als het onze, met zijne dichte be volking, zijne beperkte grondopper- vlakte en zijn betrekkelijk hooge land pachten, genoodzaakt is op landbouw gebied waren voort te brengen van hooge verkoopprijzen en zekeren afzet. Ons land is bijgevolg op de kweek van Fruit, Bloemen en Groenten aange wezen. Dit is geene nieuwigheid Het werd sinds tientallen van jaren op alle toonen gezongen en duizenden van onze land lieden zijn dien weg opgegaan. Gent werd het centrum van bloemen en sier planten, Mechelen en Brussel van groen ten en fruit. Er werd dus een grooten stap gedaan op den weg van voort- brengst en U zult me toelaten over deze kwestie eens ronduit en zonder omwegen mijn gedacht te zeggen. Fruit is op gebied van verhandeling het meest ellendig artikel, vooral in de streek waar de kweeker noch tijd noch zorgen over heeft om er zich mee te bemoeien. In Vlaanderen vindt men zooveel schoone boomgaarden die met moeite iets opbrengen voor den eige naar, meestal omdat deze zich niet kan bezighouden met den verkoop van zijn fruit. De opbrengsten dezer boomgaar den worden in blok verkocht aan kleine prijzen aan een of ander koopman die gewoonlijk weinig methode heeft om zijne waren behoorlijk aan den man te brengen. Het fruit, vooral de appelen en peren, wordt zonder veel zorg geplukt en in zakken gegoten om het op karren en wagens te vervoeren. De verpakking is in vele gevallen verouderd en ver waarloosd peren en appelen worden in brutte en ruwe kisten zonder beschut ting der wanden verpakt. Van sortee ring is geen sprake, evenmin van zorg voor het verwijderen van wormstekige of geblutste vruchten. Op de Engelsche markten waarheen het grootste deel van ons fruit wordt gestuurd is het zelve dan ook als minderwaardig be schouwd en als dusdanig verkocht en met de tegenwoordige koersen van het pond zou het slechts de onkosten van verzending opbrengen. Hetzelfde ge beurt in alle landen waar het wordt verhandeld. Toen ik over twee jaar onze witloofverkoop kontroleerde in de Parijsche Hallen, kreeg ik nog een staaltje van Belgische exportmethoden. Een wagon schoone blozende appels was gezonden uit Limburg om in Parijs te worden verkocht. De vruchten waren los in een wagon geladen dus zonder verpakking. De appelen werden in Parijs zonder meer opgeschept en in groote bakken ter markt gebracht waar ze natuurlijk verhakkeld toekwamen. Ze werden verkocht aan 0,75 fr. de kilo, terwijl op denzelfden marktdag de Zwit- sersche appelen, in kleine bakjes aange boden, aan circa 3 fr. de kilo van de hand gingen. Wat was de oorzaak van dit groot prijsverschil Het lag alleen aan de sorteering en verpakking, want onze appelen moesten in hoedanigheid voor de anderen niet onderdoen. De meeste kooplieden hebben geen zorg en krijgen voor hun fruit een spot prijs. Op die manier kunnen ze natuur lijk ook maar een zeer lage prijs betalen aan den voortbrenger en gaan jaarlijks voor ons land tientallen millioenen verloren. Zelfs in ons eigen land krijgt het vreemde fruit de voorkeur bij den verbruiker deels omdat het beter ver zorgd en verpakt is, deels door de groote reklaam die de invoerders voor hun vruchten maken. Wanneer men bedenkt dat we in 1930 invoerden voor circa 62 millioen franks bananen, voor 120 millioen franks oran jeappelen en voor 28 millioen appelen, zal men wellicht aannemen, dat dit een gevaar is voor onze fruitteelt en dat er dringend moet geijverd worden om hetzelve af te weren. In 1931 steeg deze invoer voor de bananen tot 81 millioen, voor de appelen tot 40 millioen of voor beide vruchten een vermeerdering van 40% op een jaar, en dit niettegenstaande de scherpe crisis. Vergelijken we de cijfers van 1913 en wij komen tot de volgende invoer in goud franks: Bananen voor 1.185.000 Oranjeappelen 6.768.000. Gewone ap pelen 2.832.000 fr. Omgezet in onze hedendaagsche munt kunnen we de volgende vergelijking maken Alles in franken Invoer van appelen in 1913: 18 millioen in 193140 millioen Invoer van oranjeap. in 1913: 47 millioen 1931:120 millioen Invoer van bananen in 1913: 8 millioen 193181 millioen De invoer van hoogergenoemde vruch ten is dus met 328 vermeerderd te genover 1913 wat beteekent dat we op eigen markten door vreemd fruit worden overrompeld. Men bemerke vooral de overgroote vermeerdering van den in voer van bananen, welke vooral het gevolg is van een behendige en aanhou dende reklaam. Voegen we daarbij dat de gemiddelde groothandelsprijs der in gevoerde appelen circa 1.90 frs. de kilo was, terwijl de onze bij uitvoer een mid- delprijs bereikten van slechts 1.00 fr. Ons fruit kan nochtans even duur als het vreemde worden verkocht, van het oogenblik dat het goed verzorgd is. Ik besluit dus met te herhalen dat het hoog tijd wordt dat we onze fruitkweek op buitenlandsche en ook op eigen markten weten te verdedigen. 1° Omdat ons eigen fruit in voedende waarde noch in smaak moet onderdoen voor dit van den vreemde. 2° Omdat iedereen tot plicht heeft, nu hooge toltarieven ons beletten veel on zer landbouwprodukten uit te voeren, zooveel mogelijk uitheemsch goed te weren, en de voorkeur aan eigen pro- dukten te geven. Ministerie van Landbouw Verzenders van tuinbouwproducten zijn in de laatste tijden slachtoffers ge weest van oneerlijke handelingen van wege sommigeAmerikaansche commissi- onnairs. Deze geven bij de aankomst der eerste zendingen werkelijk voldoende prijzen op, ten einde nieuwe verzendin gen uit te lokken die dan niet meer be taald worden. De belanghebbenden worden er toe gemaand op hun hoede tegen die han delwijze te zijn. Dat ze al de noodige inlichtingen en gewenschte waarborgen nemen ALVORENS zaken te doen met onbekende firma's, die handelsbetrekkin gen zoeken aan te knoopen. van Rechtskundige Dienst wordt ge houden op Zondag 6 Maart van 10 tot 3 uur. bomBS^W64»^WttS#ï®tK ■nBMMannHfl *&ïiM De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bydragen. Ongetcekcade stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen bandschriften worden niet teruggegeven. 5 ®?BS!»SSS5lgïS5Sffiï

De Koornbloem | 1932 | | pagina 1