Ammoniaksultaat Ammoniaksullaat In onze Afdeelingen Heel de Wereld rond KALKSALPETER IG BANQUE CENTRALE DE LA DENDRE Jeugdvereeniging Redt II Zeiven Laodbouwstudiekring van het Kanton Herzele kost driemaal minder dan voor den oorlog* Krachtige en Goedkoope stikstofmest Het aanleggen van Proefvelden de goedkoopste en meest werkzame nitraatgave op wintergraangewassen x Voor ai uwe bankbewerkingen en geldplaatsingen Gewestbond Schoonaarde Gewestbond Denderhautem Het Hoekske van Tijl Uilenspiegel Gebruikt het Beveelt het aan 15*5 °|o stikstof, t 28 °|o kalk de goedkoopste nitrische stikstofmest* Zondag H Fdamaii 1932. Sm Voor de feestvergadering van vandaag. Het is overbodig nog een oproep te doen tot de boerenjeugd van het gewest, want alle jonge boeren en boerinnen hebben reeds besloten om op tijd op post te zijn, want 't zal er spannen. Het Bestuur vraagt dringend volgende onderrichtingen stipt te willen volgen 1° De eerste verzameling wordt ge houden te half vier stipt bij Vlaeminck. Molenstraat, vanwaar in groep met muziek naar de zaal De Gouden Leeuw,, gegaan wordt. 2° De feestvergadering begint dadelijk als het muziek aangekomen is. 3° De vrienden en vriendinnen welke van de gemeenten Schellebelle, Kalken, Uitbergen, Wichelen, Cherscamp.Over- meire en Berlare per fiets komen, wor den vriendelijk verzocht bijtijds aanwe zig te zijn. Er zal voor een goede berg plaats voor de fietsen gezorgd worden. 4° De leden van de gewesten Dender- hautem, Aalst of Herzele, welke ook naar het feest zouden komen worden enkel toegelaten op vertoon hunner lidkaart. 5° De leden worden verzocht voor alle noodige inlichtingen zich te wenden tot het bestuurslid hunner gemeente zoo ze nog geen afgevaardigde hebben in 't bestuur tot den heer G. Vlaeminck, voorzitter, of tot heer Raman, schrijver. 6° Iedereen wordt verzocht stipt de onderrichtingen van het bestuur te vol gen. Tot allen een laatste gemeend welkom en tot dezen namiddag. ih. 58,00 63,00 03,00 08,00 87,00 95,00 77,00 84,00 50,00 12,00 14,50 18,00 20,50 17,00 16,00 18,50 22,00 24,50 01,00 83.00 90,00 11,00 93,00 32,00 18.0Q 66,00 85,00 88,00 03,00 09,00 18,00 80,00 75,00 77,00 74,00 a. 33,00 33,00 S2.00 55,00 75,00 56,00 17,00 11. QQ 05,00 :ders 22,00 38,0Q 98,00 10,00 42.00 15.00 35,00 30.00 28,00 33,00 en 15.00 35,00 22.00 24,00 35.00 17,00 15,00 36,00 50,00 50,00 37,00 35,00 '5.00 >0,0Q iO.ÖÖ 35,00 18.00 36.00 '8,00 >0,00 4,80 12,50 16,00 !9,00 35,00 10,00 10,00 15,00 8,00 10,00 12,00 14,00 12,00 15,00 :0,00 5,00 2,00 5,00 7,50 6,00 8,50 5,00 2,00 2,00 4,00 0,00 5,00 5.00 1.00 Feestvergadering op Zondag 28 Februari in de zaal De Volkswil w. Ook onze Gewestbond steekt defini tief van wal en dit op Zondag 28 Fe bruari. Het hoeft niet gezegd dat we rekenen op de medewerking van alle jonge boeren en boerinnen van de ge- meenten Denderhautem, Ninove, Idder- gem, Kerkxken, Oulter, Leebeek, Ne- derhasselt. Het mag niet gezegd worden dat ons Gewest gaat ten achter blijven tegen over de anderen, onze eerste feestverga dering moet een echte triomf worden. Hieronder volgt het beknopt pro gramma 1) "De taak der boerenjeugd in de vereeniging,, door een der bestuursleden. 2) Opvoering van een paar kluchtspe len onder bevoegde leiding. Afwisseling met schoone kluchtlie deren. 3) "Wat is de jeugdvereeniging van Redt U Zeiven door K. Lambrechts. 4) Gezellig samenzijn met allerlei verassingen. Prachtige muziek. Talrijke nieuwe leden lieten zich reeds inschrijven met het oog op dit feest, en we verwachten dat vele anderen zullen volgen. Verdere schikkingen zullen in de vol gende nummers van "De Koornbloem,, worden meegedeeld. Alle inlichtingen zijn echter te verkrijgen bij al de be stuursleden. Het Bestuur. Eerevoorzitter. Octaaf Van der Spee- ten. Denderhautem. Voorzitter, René De Schrijver, Den derhautem. Ondervoorzitter, Jean Kestens, Idder- gem. Schrijver, Prosper Moraye, Dender hautem. Kassier, Gustaaf Goubert, Dender hautem. Bestuursleden, Victor Van den Haute (voorzitter Hoofdbestuur), Arthur Van den Hautte, Theo Van M lkebeke,allen van Ninove Jozef Van Vaerenbergh, Jean De Graeve, Achiel Van den Storm, R. Van den Steen, J. De Winter, allen van Denderhautem Henri De Neve, Kerkxken; Hector Van Muylem, Ne- derhasselt. Steunende bestuursleden, Ach. Van den Steen, magazijnier Denderhautem, en R. De Neve, magazijnier Kerkxken. VOORDE Het mooie weder bracht ook een zonnige stemming in onze vergadering van verleden Zondag. Ieder aanwezig lid zal nu wel kunnen meepraten over de pachtwet, want alles wat een landbouwer er over. weten moet, werd klaar en zakelijk uiteen gezet. Spijtig dat de tijd ontbrak om uit te wijden over grondbemesting. Maar de bondige voorlichting, nopens de ver- valsching van veevoeders en meststofFen, was als slot van deze voordracht zeer welkom. Onze afdeeling zou eens meer derge lijke vergaderingen moeten beleggen. Men ziet dat ze ook hier goed kunnen slagen en met wat persoonlijke propa ganda zullen we hier eveneens een sterke afdeeling van R.U.Z. krijgen. Een offensief tegen de overdreven pachtprijzen. Verleden Zondag werd de vierde algemeene vergadering van dit jaar ge houden. Hier en daar werd er gefluisterd dat we voor leege stoelen zouden staan en dat al 't volk weg was naar de karna- valviering te Aalst. Weeral werden de zwartkijkers echter in 't ongelijk gesteld, want de vergadering lukte prachtig. Te 4 1/2 uur begot) de heer Haems met zijn uiteenzetting over Glas cultuur We gaan geen beknopt verslag geven over deze nuttige voor dracht daar ze in haar geheel in een onzer volgende nummers zal verschij nen. Als naar gewoonte gaf K. Lambrechts dan een kort overzicht van de laatste gebeurtenissen öp landbouwgebied, wijdde achtereenvolgens uit over de laatste contingenteeringsmaatregelen door Frankrijk getrofFen, en over het ontwerp van toltarief door England in 't vooruitzicht gesteld. Als bijzonderste punt op de dagorde stond Een onderzoek naar de pacht prijzen Een gedachtenwisseling onder de aanwezigen over de huidige pacht prijzen vergeleken bij die van vóór den oorlog, en beschouwd in het licht de huidige omstandigheden, (lage prijzen der landbouwvoortbrengselen) deed klaar uitschijnen dat een wettelijk in grijpen zich meer en meer opdringt. De aanwezigen juichten luide het standpunt toe dat door onze vereeniging te dezer zake wordt ingenomen en dat het on mogelijk maken van te hooge pacht prijzen beoogt, en tevens verlaging voorziet ingeval van uitzonderlijke prijs verlaging der landbouwprodukten. Waaneer er een beroep gedaan wordt op de eensgezindheid en de eendracht onder onze boeren betuigt de heer Ri chard De Buyst in naam der vergade ring zijn volle instemming onder luid en herhaald handgeklap. Deze vergadering werd te 6 1/2 uur geheven, nadat de aanwezigen de be lofte hadden afgelegd mee te zorgen voor een vollen bak op de vergade ring van den eersten Zondag van Maart, welke het waardig slot moet zijn van een succesvol seizoen. HET Voor Uw Graslanden evenals voor al Uw Teelten. Het merk van het "C0MPT0IR» waarborgt de rijkheid. HOFSTADE Op Zondag 31 Januari, onmiddellijk na de mis van 8 uur, gaf Mr Haems bij Pannekoek een voordracht over de ta bak. Hij zette deze teelt zeer klaar uiteen en steunde voornamelijk op de grond- keuze en op de bemesting, twee punten die 't meesc invloed hebben op den reuk, de kleur en den smaak van de tabak. De rookers die gaarne een zeer aangenaam pijpje aftapten, vonden ook hun gading. De toehoorders waren talrijk opgeko men en er werd ook zeer aandachtig geluisterd. OOMBERGEN. Op Zaterdag 30 Januari werd alhier bij Mr Em. Eeckhout, Pontweg, een voordracht gegeven over De ouder domspensioenen door Mr K. Lam brechts. Vele boeren hadden er aan ge houden naar deze uiteenzetting te ko men luisteren, dit bewijst dat onze men- schen overal meer en meer beginnen belang te stellen in de zaken welke hun rechtstreeks aanbelangen. Het bewijst ook dat ze begrijpen wat de vereeniging Redt U Zeiven voor hen doet, wil doen. t Is ook te hopen dat degenen welke op de vergadering aanwezig wa ren en nog niet geabonneerd zijn op De Koornbloem dit nu zullen doen. Voor 11 frank ontvangt men tot einde van het jaar 1932 het blad. Wie teekent in Nieuwe leden wor den aangenomen bij G. Rollé, Elene. 'n Lezer. WICHELEN 't Was hier Zondag 31 Januari, waarlijk vollen bak. Ik geloof niet dat er nog tien man in de gelagzaal van vriend René Verhelst binnen kon, Het was dan ook geenzins te verwonderen dat Mr Van Nuffel vol begeestering het woord voerde en zijn onderwerp "De nieuwe Pachtwet,, op meesterlijke wijze voordroeg. Geen wonder dan ook dat hem een overgrooten bijval te beurt viel en al onze leden, op geen enkele uitzondering na, de meeste vruchten van deze voor dracht meedragen zullen. Aan onzen ijverigen magazijnier, Gust Jaspaert hoeft hier in 't bijzonder hulde gebracht om zijne ijvervolle werking. Vooruit Gust, en met u, landbouwers uit Wichelen, niet getalmd, maakt van uwe afdeeling de machtigste dezer streek. Vergeet niet het feest onzer jongeren te Schoonaarde. Met Gust aan 't hoofd hierheen getogen, tot aanmoediging en steun onzer jeugd luistervink. LEDEN I Houdt de nummers van ons blad samen, want heel dikwijls kunt U er raad vinden voor vele gevallen. Het is wellicht niet te misprijzen hoe sommige landbouwers op eigen hand menig proefveld aanleggen en deze elk jaar vernieuwen.En of ze gelijk hebben! Is het immers niet door het proefveld dat we onze gronden leeren kennen, de waarde onzer geteelde planten leeren onderscheiden en verbeteren, voldoende vereischten kunnen opsporen en diens volgens ook involgen, i. a. w. geven ons de proefvelden geen noodzakelijke wenken nopens onze kweekwijzen Achtereenvolgens zullen we behan delen 1° Het doel der proefvelden. 2° De manier van deze aan te leggen. 3° Enkele voorbeelden van proef velden. Proefvelden kunnen aangelegd wor den met het doel 1. Te onderzoeken het uitwerksel van deze of gene meststof ten opzichte eener bepaalde vrucht. Zoo kan men onderzoeken welk uit werksel de kalksalpeter heeft bij onze teelt van haver, beeten, aardappelen, rogge of grassen. Eveneens zullen wede voor- en nadeelen kunnen nagaan eener cyanamidebemesting bij onze verschil lende landbouwgewassen. Hierdoor zouden we beter de waarde van ieder stikstofmest kunnen bepalen, ten op zichte van ieder landbouwgewas, der wijze dat we zouden kunnen bewijzen dat onze kalkrijke stikstofmesten op wel onderhouden gronden steeds moeten onderdoen tegenover de zure of neu trale meststoffen bij de aardappelteelt, doch de bovenhand halen bij onze beeten. 2. Eene vergelijking te maken tus- schen de schekundigei meststoffen eener zelfde kategorie, bijvoorbeeld tusschen de verschillende stikstof-, fosfoorzuur- of potaschmesten. 3. De uitwerking der bijzondere schei kundige stoffen. Nu vooral dat men in den handel al lerhande scheikundige producten ter be schikking stelt, ja zelfs scheikundige mest stoffen als zwavelzuur ammoniak, cya- namide, sylviniet en meer andere aan raadt tot de verdelging van bepaalde onkruiden als wilde mostaard en dies meer, zal een kleine proef ons doen in zien of deze stoffen wel eigenlijk waarde hebben als onkruidverdelgers. 4. De vergelijkende innerlijke waarde van verschillende variëteiten eener zelf de plant op een zelfden grond. Derge lijke proeven dienen aangelegd tusschen de verschillende variëteiten van beeten ten opzichte van hun suikergehalte en droge stof op een bepaalden grondmet enkele verscheidenheden, tarwe of rogge ten opzichte hunner opbrengst, hun ge halte aan meel, hun graad van weer- standsbieden tegenover de vorst, de 'vochtigheid enz. Menig landbouwer plaatst verscheidene variëteiten aard appelen op eenzelfde perceel om na te gaan hun verschil in opbrengst, zetmeel- rijkheid, weerstandbiedende kracht en meer andere. 5. De samenstelling van den grond ten opzichte der voedende bestanddee- len van den grond die hij bevat. Op die wijze zal de landbouwer weten welke voedende bestanddeelen erin dien bepaalden grond ontbreken en welke er in ruime mate te vinden zijn, zoodat hij er heel zijne bemesting naar regelen kan. 6. De voordeelen eener volledige be mesting en de nadeelen eener eenzijdige plantenvoeding. 7. Proefvelden ooli veredelingsvel- den„ genaamd, worden eveneens aan gelegd met het doel bepaalde eigen schappen van een gewas te verhoogen ofte bekomen, als zijnde dubbel- en drie- granigheid der haver, de baardloosheid van den gerst, de zesrekigheid der rogge, het gehalte aan suiker en droge stof bij de beeten, de meelrijkheid bij de aard appelen enz. 8. De beste wijze van bewaren en de handelingswijze onzer plantsoenen of zaaigranen, de manier en het tijdstip van oogsten enz. ('t Vervolgt.) ««Haan aynaissii rssbbshs san»®» BELGIË." Onze Regeering en de financieele moeilijkheden der Staatskist. De Staatskist vertoont gapende leemten en de Regeering spant zich terdege in om ze te vullen. Over drie jaar kende de staatsbegrooting nochtans overvloed doch men heeft het dan niet nuttig ge vonden te sparen voor slechtere tijden die nochtans in aantocht waren. Men heeft in het parlement wetten gestemd waarvan de uitgaven op voor hand niet werden berekend en thans zit men op den bodem der schatkist Voegt daarbij de weigering door Duitschland nog verder herstelvergoe dingen te betalen en de uitbreiding der werkeloosheid ingevolge de economische crisis en men komt tot het bittere gevolg dat de begrooting van 1932, een tekort vertoont geschat op 1 milliard 200 mil- lioen. Na talrijke besprekingen van den Eersten Minister Renkin met de Staats ministers uit de verschillende politieke partijen vernemen wij door de pers dat de Regeering voornemens is het tekort te dekken door de volgende maatregelen: 1) vermindering met 1/10 der uitga ven bestemd voor het materieel, de toe lagen, en de onderhoudswerken 2) vermindering van lOp.h. op de wedden der staatsambtenaren en op al de pensioenen alsook op de vergoedin gen voor werkeloozen 3) verhooging der registratie en erfe nisrechten 4) verhooging der weeldetaks en hef fing van 10 opcentiemen op de hoofd som der rechtstreeksche belastingen. Dit financieel programma der Regee ring dient natuurlijk nog goedgekeurd door de wetgevende Kamers. In de moei lijke omstandigheden welke al de klassen der bevolking doormaken, biedt dit grrrroote van die aan den Men zegt dat Prins Carnaval nog altijd van geen crisis weet dat 't daarom ook ne prins is dat hij echter in 't vervolg geen ca deautjes meer moet meebrengen als hij niets anders kan geven dan een goei vlaag sneeuw dat Fonske Van de Maele daar ech ter reeds op geroepen heeft (zie De Koornbloem van vóór een drietal we ken) dat onze weerpro[eet dus maar een ongeluksbode is geweest dat we ons knusjes warm achter een blozend, ronkend stoveken zullen hou den ofwel al slurpend een dampend koffiekopje 'n keer heel de wereld en de rest erbij aan onze zolen zullen lappen om enkele maar zalige uurtjes te genie ten "in een hoekske met een boeksken„; dat ze nog altijd volop aan 't pala- beren zijn te Geneve op de ontwapeningsconferentie dat ik vrees dat het gebazel zagemannen weinig aarde zal dijk brengen dat ze (de meneeren welke in hunne landen de plak zwaaien) 'n keer het vrije woord en vooral de daad aan het volk moesten laten dat wij met alle geraffineerde en ge perfectioneerde moordtuigen rap zouden kort spel gemaakt hebben dat we 't al classeerden bij de sectie oude, afgediende rommel dat ons poper staatskaske leelijk in de penarie zit dat men spreekt van noodmaat regelen te treffen, welke natuurlijk door de nooit-droogstaande melkkoei, welke men ook wel eens belastingbetaler noemt, zullen moeten gedragen worden; dat we feestelijk bedanken voor de eer, omdat we weten dat 't onmogelijk is een vat te vullen zonder bodem (we weten het ook bij ondervinding, niet waar Bacchusvrienden) dat alle gesmeek en gejammer echter niet baten zalen dat we betalen,, zullen. Allemaal afgeluisterd door Tijl. programma alles behalve prettige voor uitzichten Het is volstrekt niet uitge sloten dat de financieele moeilijkheden zelfs een politieke krisis uitlokken. De levensduurte. Het financiëel blad L'Echo de la Bourse geeft vol gende belangwekkende gegevens over den stand der levensduurte in de ver schillende landen. Het index der maand December 1931 vergeleken met dit der overeenstemmende maand van 1929 geeft de volgende uitslagen In België is het index van al de prijzen gedaald van 897 tot 764 en van de voedingswa ren van 226 tot 161. De volgende tabel geeft de daling aan van het algemeen indeêcijfer der klein handelsprijzen in België 15 Italië 15 °/oVereenigde Staten 14 °/o Duitschland 14 °/0 Zwitserland 13 °/o England 11 Frankrijk niets. De daling van de prijzen der voe dingswaren wordt aangeduid door de volgende tabel België 29 Italië 21 °lo Vereenigde Staten 25 °/o Duitschland 20 °/o Frankrijk 10 °/0 Engeland Zwitserland Vlaamsch in de openbare besturen. Voor het oogenblik bespreken de Kamers de nieuwe wet op de vervlaam- sching der openbare besturen. We zijn van meening dat dit wets ontwerp geen volledige oplossing zal brengen en niet gansch de ongelijkheid wegruimen welke het Vlaamsche volk reeds te lang heeft verduurd. De groote leemten der nieuwe wet zijn 1) dat zij geen straffen of sancties voorziet tegen de overtreding harer bepalingen 2) dat zij de uitvoering of toepassing harer be palingen overlaat aan de hoogere amb tenaars die in 't verleden op schaamte- looze wijze de vorige taalwetten aan hunne zolen hebben gelapt en thans ook geen middel zullen ongebruikt laten om de uitwerksels der nieuwe wet te ont krachten. Zoo gezegd om reden van bestuurlijke eenheid, doch in werkelijkheid om de hoogere Vlaamschonkundige ambte naren te ontzien, heeft de Regeering een amendement ingediend, waardoor aan den hoogeren ambtenaar die een ^der twee landstalen onvoldoende kent, een ambtenaar van lageren graad wordt toegevoegd die deze tweede taal machtig Daar de Vlaamsche ambtenaren de wendt U tot de xkocht geduld ukken >s is «ftiiiiBaiiiaMjseiKi'S is. A

De Koornbloem | 1932 | | pagina 3