minstens 16 °|0 NITRISCHE STIKSTOF. Voor onze Vrouwen %fariëe!e Annonceo Bmaierij ïan floy WIEZE bij Aalst i LANDBOUWERS, koopt het bij REDT U ZELVEN Vitaminen in de Voeding onzer Huisdieren. i Een schoon Burgershuis met Garage Een schoon Woonhuis Eigendom met Boomgaard EENE HERBERG fiaai mach lenen ïrbe^9,keuken'slaapkamer,schotelhuis, ^11 a s i^ sicn koer> koeistal( varkenskot en hof m twee in België gesproken talen voldoen de kennen, zal dit amendement enkel voordeel geven aan de Walen en hun voorrecht bestendigen. Een Vlaamsch ambtenaar van on dergeschikten rang met lagere wedde en minder invloed moet aldus nogmaals de Walen en Vlaamschonkundigen in vet betaalde posten houden, men zegde het in de Kamer heel goeddat is zooals in t legerde ordonans bij den officier Zooals het door het Verbond van het Vlaamsch personeel aan de Regeering herhaaldelijk werd betoogt, is een recht vaardige en afdoende oplossing enkel te vinden door'het splitsen'der Staatsdien sten in twee afdeelingeneen Vlaamsche met aan de leiding Vlaamsche ambte naren, een Waalsche met aan het hoofd Waalsche ambtenaren. Thans dringen al de nijverheden wel ke last hebben van vreemde mededin ging aan tot het heffen van invoerbe perkingen. Voor het oogenblik onderzoeken de Ministerieele bureelen aandachtig het verzoek der syndikaten van koolmijnen uit het Noorder-Departement welke in voerbeperkingen vragen op vreemde kolen zoo gezegd om de heerschende werkeloosheid te verzachten. De Belgische toegevendheid en laks heid tijdens de onderhandelingen met onze zuiderburen schijnt dus ook niet ten voordeele onzer nijverheid duurbare uitslagen te zullen opleveren. De Belgische landbouw en de over tollige vreemde invoer. Zooals wij meldden in ons nummer van 31 Januari 1.1. heeft de Hollandsche regeering den invoer van vreemd rundvleesch, versch en bevroren, voor het tijdperk 16 Janu ari-16 April 1932 beperkt tot 60 t. h. van den gemiddelden driemaandelijk- schen invoer dezer producten gedurende de jaren 1928-1929-1930. Onze land bouwers vragen zich af waarom derge- lijken maatregel niet toegepast wordt door de Belgische regeering op den in voer vanDeensch en Hollandsch vleesch in België Ziehier tot welke uitslagen dit stelsel zou leiden Gedurende de 11 eerste maanden van 1928 tot 1931 heeft Holland ons gele verd Rundvleesch 192810626 kwintalen; 1929 20.756 kw. 1930 30.185 kwin talen 1931 45,819 kwintalen. Varkensvleesch 1928 17,268 kwin talen 1929 63,400 kw. 1930 76,583 kwintalen; 1931 145,103 kwintalen. Indien wij den invoer van Hollandsch rundvleesch eens beperkten tot 60 van den gemiddelden invoer der jaren 1928-1929-1930, dan zou deze invoer nog enkel bedragen 11,082 kwintalen in plaats van 45,819 kwintalen gedurende de 11 eerste maanden van 1931. Wat Denemarken betreft bedroeg de invoer van rundvleesch niets in 1928 en 1929, terwijl hij in 1930 68,004 kwinta len en in 1931 97.894 kwintalen be droeg. Indien wij den Deenschen invoer insgelijks beperkten tot 60 t. h. van den gemiddelden invoer over 1928 tot 1930, dan zou Denemarken ons nog enkel 13.600 kwintalen rundvleesch mogen leveren in plaats van 97,894 kwintalen ons geleverd in 1931. Voorgaande berekening is natuurlijk maar ten titel van voorbeeld. Wij willen er enkel op wijzen dat terwijl andere landen zonder aarzelen maatregelen treffen tot verdediging van hunnen landbouw, onze Regeering werkeloos blijft alhoewel zij in de handelwijze van andere landen een gegronde reden van handelen zou vinden 7 De Fransche geheime fondsen en de Fransche invloed in het buiten land. Wij kunnen in ons land fran sche dagbladen aanwijzen die door dik en dun de Fransche politiek verdedigen zelfs ten nadeele van de nationale be langen. De reden van deze houding wordt duidelijk wanneer men weet, wat onlangs nog aan het licht kwam, dat het Fransch Ministerie van Buitenlandsche Zaken jaarlijks over 45 millioen frank beschikt voor de Fransche propaganda in binnen en buitenland. Het krasse der zaak is dat bedoelde dagbladen zich het monopolium durven toeeigenen van de zuivere vaderlands liefde. Ver.-St. van AMERIKA Aardige statistieken over de crisis, Wanneer de Europeesche Staten om kwijtschelding vragen hunner oorlogs schulden worden zij vaak door de Ame- rikaansche Regeering afgewezen wegens de crisis die op de Vereenigde Staten drukt. Volgende statistiek over het jaar 1931 uitgaande van de Amerikaansche Kamer van koophandel bewijst echter dat die krisis alles behalve doodelijk is. Zoo bereikten de automobielverkoopers het record van 2 milliard dollar. Het benzineverbruik bedroeg 18 millioen 120.000 hectoliter, er werden 3 milliard 640.000 meter textielwaren gefabrikeerd, de deposito s in de banken namen toe met 50 millioen dollar, er werden veer tig millioen mannen en vrouwen ge bruikt. Het totaal der uitgekeerde divi denden bedroeg 4 milliard 500 millioen dollar, dertien millioen radiotoestellen waren in werking. De bevolking der Vereenigde-Staten bedraagt een weinig meer dan 122 mil lioen inwoners. rurbhm asasK» aaaeaig aasana Het tolrecht op de katoenweefsels met 50 °/o verhoogd. Ten einde de overdreven mededinging uit den vreemde te keer te gaan, heeft de Regeering bij Koninklijk Besluit tot 31 December 1932, het invoerrecht op vreemde ka toenweefsels verhoogd met 50 p.h. Wij willen dezen maatregel niet be knibbelen, daar we weten welke scherpe crisis de katoenspinnerijen doormaken. We willen echter vaststellen dat de nijverheid wanneer hare belangen be dreigd zijn, dadelijk doeltreffende ver dedigingsmaatregelen bekomt van de Regeering, terwijl onze landbouw wiens bestaan insgelijks door abnormalen invoer bedreigd is, maanden moet wach ten alvorens er halve maatregelen te zijnen voordeele worden getroffen. Het verschil ligt echter hier in, dat de landbouw niet werkt met aandeelen, onderschreven door hooge oomes, zoo als de nijverheid 1 ENGLAND. Het invoerrecht op graansoorten en meel. Door het Lagerhuis werd een invoerrecht gestemd van 10 t.h. op buitenlandsche gerst, maïs en haver als ook op het meel. Tarwe in graanvorm is echter vrijgesteld van het invoerrecht alsook het vleesch met inbegrip van spek. FRANKRIJK Naar verscherping van de contin- genteeringen. De Fransche Regee ring is voornemens hare politiek van contingenteering nog uit te breiden daar dit stelsel haar doelmatiger voorkomt dan de verhooging der tolrechten. Zoo is het mogelijk dat het wetsvoorstel tot verhooging van de tolrechten met 2,4 en 6 p.h. volgens het grondstoffen, half afgewerkte producten of afgewerkte producten betreft, tot later verdaagd wordt. Benevens water, eiwitstoffen, vet en koolhydraten bevatten alle voeders een zekere hoeveelheid aschbestanddeelen of minerale zouten. Deze bestaan hoofd zakelijk uit phosphorzuur, kalk en keu kenzout, en dienen bijzonder tot het vor men van beenderen. Behalve de hoogervermelde voedende bestanddeelen, ontwaart men in allerlei voedsel, stoffen die volstrekt onmisbaar zijn voor den groei en het levensonder- houd, zoowel bij de menschen als bij de dieren, en die men vitaminen, edelstoffen of levensstoffen noemt. Het vitaminen- vraagstuk heeft sedert enkele jaren groote vorderingen gemaakt en voor enkele vitaminen is men er in gelukt het geheim op te lossen. De vitaminen, welke tot hiertoe ge kend zijn, zijn de volgende Vitamine Adroogoog-genezend en groeiregelend. Vitamine Bzenuwgenezend en anti- beri-beri. S Vitamine Cscheurbuikgenezend. Dbeenderziekte-genezend. Ewerkt vooral op de voortplanting. Vitamine A. Verscheidene proeven door geleerden aangelegd toonen aan, dat de afwezig heid van vitaminen A in de voeding der dieren allerlei ziekten veroorzaakt. Zoo heeft men bestatigd dat bij ratten aan wie men een rantsoen toedient rijk aan vitaminen, behalve deze aan A, of- wel waar er slechts een geringe hoeveel heid aanwezig is, na korten tijd een vol- ledigen stilstand van groei intrad alsook ziekteverschijnselen, welke de droog- oog kenmerkte. Droogoog (of xeropkalmie), verwekt door het verdrogen van het bindvlies, is dus één der ziekten welke bij afwezig heid van vitamine A in de voeding, voorkomt. Deze vitamine is ook noodig voor den groei en bijgevolg voor alle groeiende dieren onmisbaar. Kan droogoog nu genezen worden ja, wanneer de ziekte niet te ver gevor derd is. Proeven op ratten, door droog oog aangetast hebben bewezendat in dien men aanstonds bij haar voeder, voedsel mengde, rijk aan vitamine A; zooals 1 gr. boter, of 0,030 gr. lever traan, of 0,50 gr. ei, of 0,17 gr. eier- dooier, deze na enkelen tijd kenteekens gaven van groei en verder heropkomen. Dit geldt niet alleen voor ratten, maar ook voor: honden, konijnen, hoenders, enz. en ook de menschen zijn bij de af wezigheid van vitamine A aan droog oog onderhevig. In de dierlijke produkten komt deze vitamine vooral voor in de vetten, welke door klieren gevormd worden als melk vet en levertraan. In de werkende cellenweefsels als klieren, hersenen, lever, nieren en hart in schapenvet, ossenvet, vischolie, zee- visch, mager vleesch en eieren. In het spek is geen vitamine A panwezig. Bij de plantaardige produkten bevindt zij zich in redelijk groote hoeveelheden in de groene plantendeelenin veel min dere hoeveelheid in wortels en knollen in hooi en stroo komt zij niet voor,even min in olie en margarine van uitsluitelijk plantaardigen oorsprong. Daaruit volgt dat de dieren, de melk koeien b.v. die hoofdzakelijk met hooi, stroo, beeten, enz. gevoed worden, geen of bijna geen A-vitaminen in hun melk hebben. Vitamine B. De vitamine B is voor het levens onderhoud onmisbaar, zoowel bij groei ende als bij volwassen dieren. Gebrek aan vitamine B verwekt de gekende zenuwziekte "beri-beri,, die vooral heerscht in de Oostersche landen, waar de inwoners zich bijna uitsluitelijk voeden met rijst. Deze ziekte is gekenmerkt namelijk door stoornissen bij gevoels- en bewe gingszenuwen, gevolgd van een gedeel telijke of volledige verlamming, met verlies van eetlust, slaaplust, enz. Volgens proefnemingen door Dr E. Eyckman gedaan, ontstond bij de hoen ders ook een ziekte die veel op de beri- beri gelijst wanneer ze met gepelde rijst werden gevoederd. Volgens Bordermann komt in de Japansche gevangenissen op 39 gevan genen, één beri-beri-lijder voor, als zij gepelde rijst te eten krijgen, daarentegen slechts 1 op 1000 als zij ongepelde rijst krijgen. Wordt de rijst gedeeltelijk ge peld, dan doet zich dit geval voor onder ruim 400 gevangenen. In de dierlijke produkten vindt men deze vitamine in de werkende weefsels hersenen, merg, lever, hart en nieren. In het plantenrijk vindt men B vita mine vooral in de granen en zaden. Doch, men merke wel op dat, bij de peulvruchten (boonen, erwten) deze vita mine over gansch den zaadkorrel ver spreidt ligt. Bij de graangewasten daar entegen ligt zij uitsluitend onder de zaadpel, vandaar dat de zemelen er zeer rijk aan zijn. Men vindt haar ook in groote hoeveelheid in de gist, in citroe nen, in druiven en sommige andere vruchten. Gepelde rijst die wij uitsluitend bezigen als "tafelrijst,, evenals witbrood bevatten er geen. Door het kiemen wordt het gehalte aan vitaminen B in granen en zaden sterk vermeerderd. Erwten of paarden- boonen laten kiemen in water gedurende een paar dagen en daarna die gekiemde erwten of boonen ongekookt wel te verstaan, aan de dieren toedienen is dus ten zeerste aan te bevelen. ('t Vervolgt). Suikerbollen. t Is Winter, tijd van vallingen, griep, en andere kwalen, maar ook, tijd van de gezellige winteravonden. t Is alleszins leuk voor moeder, aan de kleintjes die een valling hebben of aan de ouderen van dagen, of zelfs aan iedereen eens 'n verrassing aan te bieden. Die moet nu echter niet groot zijn. j Weet u, moederkens, wat u daarvoor nemen kunt Wel, eenvoudig wat zoe tigheid. Maar, neem nu toch niet het eerste t beste... En wanneer ik dat zeg, hoor ik U al met de bemerking komen, dat al wat fijn is, veel geld kost, en dat is inderdaad zóó. We zijn ten andere ook in crisistijd en we moeten alle mo gelijke besparingen doen. Nochtans moet de huisvrouw trachten het leven harer huisgenooten aangenaam te hou den, op allerlei manieren. Een van die middeltjes om meer zoet heid te hebben in huis, is t geven van meer zoetigheid. De bollen, die worden door elkeen gelust, en moeder zou er moeten voor zorgen er altijd in huis te j hebben. Maar, geen gekochte bollen, j doch eigen bak, die zijn de beste, de ge zondste, de smakelijkste en ook de voed zaamste. We weten dat suiker een de gelijk voedingsmiddel is, en we "vinden dat goed weer in cje zelf gebakken bollen- De kwestie is nu, ze te kunnen bak ken. Wel, daarom juist volgen hier enkele recepten, die gemakkelijk uit voerbaar zijn. Ge gaat aan 't werk, he Een eerste, veel gemaakte, en goed geluste soort is de Boterbollen. Laat 250 gr. suiker koken met een eetlepel azijn, en 3 lepels water, alsook een lepel boter. Na 5 tot 10 minuten laat men er eenige druppels van in koud water vallen. Stijven ze onmiddellijk op, dan zijn ze gereed. Vervolgens vet men een marmeren blad goed in, ofwel de op voorhand goed j gereinigde pompsteen. Men snijdt on- middellijk in stukken met een mes of schaar. Om ze nog 'n schooner uitzicht te geven, kan men er een weinig bloem- suiker opstrooien. Men zorge niet te i lang te laten koken, om het versuikeren te voorkomen, i Iets wat ook heel goed is bij verkoud- j heden, zijn de vlierbollen. Ze zijn gemakkelijk om maken, als men beschikt over vliersiroop. De bereiding is juist dezelfde, maar men voegt bij de benoodigheden van vorig recept, 2 lepels vliersiroop. Het afwerken is weer juist hetzelfde als hiervoren. vVil men nu nog een ander soort, dan neme men Bruine bollen. Deze vragen juist dezelfde bereiding als hiervoor, doch men doet er twee eetlepels siroop bij. Men gebruikt na tuurlijk de bruine, zoete siroop. Wil men nu, om meer verscheidenheid te hebben, ofwel, om een of andere voorzorg, soms om den goeden smaak nog andere bollen maken, als b.v. Munt-, Citroen- of Koffiebollen. Dan passe men dezelfde bereiding toe, doch vooraleer de siroop uit te gie ten, voegt men er eenige druppels es sence bij van munt, dat U wel bij den apotheker krijgt, ofwel wat citroensap of sterke koffie, of uittreksel van vanille of amandel. Boterkaramellen. Men neemt 100 gr. boter, 375 gr. kristallisésuiker, 2 lepels honing, 1 lepe zoete melk. Dit laat men samen koken en behandelt verder als de eerste soort Chocolade- en Honigkaramellen Vermeng 12 eetlepels melk met even veel lepels suiker, ook een weinig boter en een eetlepel honig of cacao. Dat mengsel laat men 20 a 30 minuten ko ken en behandelt het verder als de eerste soort. Tweede manier. 120 gr. boter, 120 gr. honig, 120 gr. kristallisé, 120 gr. geraspte chocolade. Plaats boter, honig en suiker op het vuur. Laat smelten. Voeg ér de choco lade bij en roer heel goed. Laat het mengsel 3a 4 minuten koken. Giet het dan uit op een marmeren of blikken in gesmeerde plaat. Voor dat ze gansch koud zijn snijdt men ze door. Chocolade truffen. 150 gr. geraspte chocolade, 100 gr. boter, 40 gr. geroosterde en gestampte amandelen, ondereen mengen op het vuur. Het mengsel in een koude plaats zetten om stevig te worden. Onregel matige bollen mede maken in geraspte chocolade rollen en laten drogen. Aardappelen in massepain. 150 gr. gepelde, zeer fijn gestampte amandelen, 1 eiwit, 150 gr. bloemsui ker en wat bloem. Maak van dat meng sel bollekens, rol ze in geraspte choco lade, met suiker gemengd, of nog beter cacao en suiker. Laat ze goed opstijven, steek er dan hier en daar een brokje chocolade of stukje amandel in, om wer kelijk den aardappel na te bootsen. Ziedaar nu enkele recepten. Nu ontbreekt enkel nog de wil en de sma kelijke bollen zijn er. Vooruit, moederkens, er voor zorgen tot heil van uw familie. Studie van Notaris DE VIS. te Aalst. Bij uitbreiding van bedrijf Openbare Verkooping van te Aalst, St Martinusplaats, nr 2. De notaris DE VIS te Aalst, zal namens wien het behoort, openbaar verkoopen Een schoon burgershuts met garage, gelegen te Aalst, St Martinusplaats, 2, groot 1 a. 92 c.a. Begrijpende op gelijkvloers groote winkelplaats, eetplaats, gang met trap, bureau, keuken, schotelhuis, groote ate lier, garage uitgevende met een poort in de Rozemarijnstraat en' koer. Op eerste Verdiep drie schoone slaap kamers, verders zolder. Voorzien van pomp- en stadswater en verlicht met gaz en electriek. Bewoond door Mr R. De Smedt. Enkele Zitdag Dinsdag 16 Februari 1932 om 4 uur namiddag te Aalst, Groote Markt ter herberg "In 't Paviljoen,, ge houden door Mr Achiel Oosterlinck. Bij Woonstverandering. Openbare Verkooping van te Hofstade, Kortenhoek. De notaris DE VIS te Aalst, zal ten verzoeke van wie het behoort openbaar verkoopen Een schoon woonhuis met koer en stal, gestaan en gelegen te Hofstade wijk Kortenhoek, aan de Torenstraat, nr 16, gekend ten kadaster sectie C deel van nr 293a, groot 1 a. 42 c.a., palende Noord-West de straat, N.O. Joseph Maesschalck, Z.O. de rijbaan en Z.W. Mr Prosper De Graeve. Begrijpende op gelijkvloers salon, keuken, gansch ommuurden koer met cimentplaten. Op verdiep 2 schoone slaapkamers. Verder zoldering. Voorzien van pomp en regenwater en verlicht met electriciteit. Dit huis is in allerbesten staat van onderhoud. Te bezichtigen alle dagen. Bewoond door den eigenaar Mr Al- fons Meyers. Ingebruiktreding vier maanden na de toewijzing. Enkele Zitdag Maandag 15 Februari 1932 te 4 uur namiddag, ter herberg In Schoonaerde gehouden door Mr Armand Vlaeminck-Geerts, Hofstade, Kortenhoek. ROYAL-BOCK reeds overal wordt geprezen. ROYAL-ALOST kan lekker uw keelgat streelen. ROYAL-ALE laat U 't gevaar trotseeren. ROY AL-STOUT geeft genot en plezier van 't leven. Tel.: Aalst, 841, Dendecmonde 152 Openbare Verkooping van een schoonen en 2 daaropstaande Hangaars te Lede, Boschstraat. De notaris DE VIS tQ Aalst, zal na mens wien het behoort openbaar |'ver- ko°pen Gemeente Lede. -pf; Een schoonen eigendom met groote boomgaard, dienstig voor buitengoed, gestaan en gelegen te Lede, Boschstraat, groot 58 aren. Begrijpende op gelijkvloers woon huis, eetplaats, salon, keuken, kelderka mer en 2 slaapkamers. Op le verdiep 2 mansardekamers en zoldering. Verders koer en grooten boomgaard beplant met fruitboomen met 2 daarop staande hangaars, en stalling. Voorzien van pomp en regenwater, en verlicht met electriciteit. Bewoond door den eigenaar Mr. Noël Matthys. Kortelings ingebruiktreding. Enkele Zitdag Dinsdag 23 Februari 1932 om 4 uur namiddag ter herberg te Lede, Boschstraat, gehouden door Mr. Jozef De Clerc. Openbare Verkooping van te Gijsegem. De notaris DE VIS te Aalst, zal ten verzoeke van Mr Polydoor Van Cae- kenberg, openbaar verkoopen Gemeente Gijsegem. Een woonhuis, thans herberg, gelegen te Gijsegem aan den steenweg naar Dendermonde, groot 2 a. 60 c.a. 1 j Begrijpende op gelijkvloers schoone Verders zoldering. Voorzien van pompwater en verlicht met electriek. Alle merken. Nieuwe en occasies. Comptant en op krediet. GUSTAAF VIDTS, 22, Kattestraat, 22, AALST. Zie vervolg 5de bladzijde. WX%Üüggg ARCADIAN SODANITRAAT

De Koornbloem | 1932 | | pagina 4