Landbouwweekblad De erbarmelijke Laksheid der Regeering tegenover de Landbouwbelangen Fruit- en Groenteteelt Verbeterde Stallen Belangrijk Bericht Verkoop Verzending ZONDAG 21 HEB. 1932 PifjB 25 centiem 14de JAARGANG Nr 686 mmtmamimmmmmmmmBBBm Arbeid adelt Abonnementsprijs t 12,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord, Bureel en Redaktie: DE VILANDERSTRAAT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor en door de Landbouwers Het is niet de eerste maal dat we hier bittere klachten uiten over de traagheid waarmee de Regee ring optreedt bij het treffen van maatregelen die dringend nood zakelijk zijn om onzen landbouw tegen den ondergang te behoeden. Indien na sterk en langdurig aandringen vanwege de land- bouwmiddens er toch sommige maatregelen tot stand kwamen, dan misten ze een groot deel van hun nuttige uitwerking, omdat ze ofwel te laat kwamen, ofwel on volledig waren. Bewijzen van wat we hier be toog en, zijn er met de vleetMen herinnere zich even de ellendige traagheid waarmee de Regeering het officieel toezicht op den eieren- handel heeft ingevoerd het lang uitblijven der perekwatie der in voerrechten op het vreemd slacht vee, de boter, de tabak, de hop en haver. De vlasteelt, die door den Russischen dumping in zijn bestaan wordt bedreigd, wacht nog steeds op maatregelen van verdediging tegen dezen dumping, alhoewel sedert maanden bij de Regeering wordt gesmeekt en geprotesteerd. Wanneer het integendeel nij verheidsbelangen betreft die Re- geeringshulp vragen tegen vreem de mededinging, dan was men er te Brussel dadelijk bij om afdoende hulp te bieden. Ook kunnen we hiervan treffende staaltjes aan halen. Luister even Om onze kool mijnen en stikstoffabrikanten tegen mededinging te beschermen, heeft de Regeering juist acht dagen noodig gehad om contingentee- rings of beperkingsmaatregelen tegen den vreemden invoer te treffen. Het jongste staaltje vinden we in het Staatsblad van 1 en 2 Fe bruari, bevattende het Koninklijk Besluit waardoor het invoerrecht op katoenen stoffen en wc efsels verhoogd wordt met 50 p.h. Naar het schijnt werd de kwes tie der verhooging van deze pro ducten voor het eerst in officieele middens ten berde gebracht begin Januari 1.1. en zie, het Staatsblad kondigt reeds de verhooging der invoerrechten af den 2 Februari, met uitvoerbaarheid vanaf den 3 Februari 1.1. De oplossing dezer kwestie heeft dus aan de Regeering niet zooveel tijd gevraagd als steeds noodzakelijk is wanneer de minste maatregel dient genomen ten voordeele van den landbouw. En nochtans werd het vooroor log sch invoerrecht op katoenen weefselsin 1924 geperekwateerd op basis van 9 met de huidige verhooging van 2 Februari 1.1. be reikt de perekwatie het mooie coefficient 13. Wanneer het de nijverheid geldt, moeten de wijzigingen aan het toltarief niet voorafgaandelijk onderzocht worden door tal van raden en commissien zooals voor den landbouw. De betrokken nij verheidstak legt hare nooden en verlangens voor aan den bevoeg den ministerieelen dienst die ze welwillend onderzoekt. De be voegde minister neemt een beslis sing en legt een besluit ter onder- teekening voor aan de Koning, en klaar is het Wanneer het den landbouw betreft, loopt het integendeel niet van zulk leien dakje Het spook van het dure leven wordt dadelijk opgeroepen, de ontworpen hulp maatregel wordt gewikt en ge wogen door de landbouwcommis- sie, den hoogeren landbouwraad, den economischen raad, enz., al vorens hij onderworpen wordt aan den ministerraad. Er wordt allerwege wat gepitst en getornd, met het gevolg dat de voorgeno men hulp te laat komt en onvol ledig is Alleen wanneer het gaat om tolrechten ten voordeele van den landbouw,bestaat er steeds gevaar voor de verscherping van het dure levenwanneer echter veel zwaar dere tolrechten geheven worden op nij verheidsproducten die even onmisbaar zijn voor het dagelijksch gebruik, is er van het dure leven zelfs nog geen sprake. Voorafgaande heeft betrekking op de Regeeringspolitiek aan 's lands grenzen ten opzichte van Nijverheid en Arbeid het bewijst dat hier op groote schaal het stelsel der twee maten en gewich ten wordt toegepast ten voordeele van de nijverheid. Ook binnen het land wordt de nijverheid op bijzondere wijze begunstigd door de Regeerings politiek. We zullen het dadelijk bewijzen. Op bevel der Regeering koopen de nationale maatschappij van spoorwegen en de andere instel lingen afhankelijk van den Staat thans bijna uitsluitend Belgische kolen, alhoewel het bedoelde in richtingen mogelijk is vreemde ko len tegen qoekooper prijzen aan te koopen. Thans is er ernstig spraak van dat de Staat, voor de werken die hij aanbesteedt of waarover hij toezicht uitoefent, de verplichting aan de aannemers zal opleggen uitsluitend Belgische materialen te gebruiken. Bedoeld wordt door dezen maatregel hulp te bieden aan de Belgische steengroeven die fel door de crisis zijn getroffen. Wij keuren deze maatregelen ten volle goed en zijn van meening dat de Openbare Besturen zelfs de plicht hebben den voorkeur te ge ven aan de inlandsche produkten, daar dit stelsel op strenge wijze sedert ruimen tijd wordt toege past bij de naburige landen. Wat wij echter niet aanvaar den is dat onze landbouw van de zen steun wordt uitgesloten. De Minister van Landsverdediging heeft op plechtige wijze herhaal delijk aan de landbouwvertegen- woordigers beloofd dat het leger den voorkeur zou geven aan de inlandsche produkten wanneer de ze in voldoende hoeveelheid kon den geleverd worden. Wat er van die belofte is terecht gekomen, wordt uitgewezen door het ant woord dat dezelfde minister van Landbouw moest geven op de vraag hem gesteld door Volksver tegenwoordiger Sandront. Wij la ten hier dit antwoord volgen De legerpaarden verbruikten 1 aan haver in 1931, 24.335 ton, daartusschen was er 4690 ton van inlandschen oorsprong. De hoe veelheid tarwe verbruikt door het leger in 1931 bedroeg 5735 ton waarvan 315 ton inlandsche tar we. Het leger en de Rijks weer kochten in 1931, 692 zadelpaarden en 450 trekpaarden, waartusschen enkel 28 zadelpaarden en 108 trekpaarden van Belgische her komst. De hoeveelheid vleesch gekocht voor het leger in 1931 bedroeg 3600 ton. Daartusschen was geen kilogram van inlandsche herkomst. Het leger heeft enkel bevroren vleesch gekocht herkomstig uit Amerika en Australië. De hoeveelheden reuzel en vet gekocht voor de legerbehoeften in 1931 bedroeg 174 ton, waarvan enkel 60 ton van inlandschen oor sprong De minister van Landsverdedi ging heeft dus onze landbouwers met fraaie beloften wandelen ge stuurd, hij heeft hun en hunne volksvertegenwoordigers eene doode musch in de handen ge stopt. Dergelijke handelwijze vinden wij ongehoord, ja zelfs brutaal Onze landbouwers kunnen hun ne zonen aan het leger geven, doch wanneer het leger voor zijne bevoorrading moet aankoop?n doen, dan geeft het den voorkeur aan den vreemdealhoewel onze landbouw met de zwaarste krisis heeft te kampen. Is dat misschien de vaderlands liefde waarmede de legeroverheid zoo hoog oploopt Onze boeren voelen maar te zeer aan den lijve dat onze Regeering met hunne be langen soltMooie woorden en beloften hebben zij van de Re geering reeds met de vleet gekre gen, doch daadwerkelijke hulp bitter weinig Onze landbouwers zijn deze stiefmoederlijke behandeling meer dan beuZij vragen gerechtigheid en volledige gelijkstelling met de nijverheid bij het verleenen van officieelen steun tot overwinning der huidige economische defressie! Onze Vereeniging als woord voerder onzer boeren zal op de bres staan met taaie volharding totdat onze landbouwers ten volle recht zullen verworven hebben Dc mensch heeft een gezonde en aan gename woning noodig. De woning maakt zoogezegd deel uit van den mensch zelf. Voor ons vee is het even zoo nood zakelijk, dat het over stallen beschikt die ruim verlicht en goed verlucht zijn, die een gemakkelijke ligging bieden, die rein zijn, waar het zich te huis gevoelt. Een veestal is een uitbating die ons, met de minste kosten, de beste resul taten, de meeste opbrengst geven moet. Dit is alleen mogelijk wanneer het vee gezond is. Ge zult begrijpen dat een stal, waar het vee soms jaar-in jaar-uit, en altijd minstens zes maanden per jaar moet verblijven, een factor is die op gebied van gezondheid niet mag veron achtzaamd worden. De melk is ten andere bestemd voor volksvoeding. Dus nog een feit waarom onze stallen geen krotten mogen zijn. Ziet even na, of uwe stallen aan die vereischten voldoen. Zijn er verbeteringen noodig breng ze aan, doe het in uw eigen belang en in de mate van uw vermogen. Hebt Ge raad noodig onze technische dienst zal U helpen. (Vervolg). Wat de groenteteelt betreft dienen we vooral aan te sturen op de kweek van vroege groenten of primeurs, wat meestal in serren of broeibakken gebeurt. Deze worden steeds aan hooge prijzen uit het zuiden aangevoerd en de kweek derzelve is zeker loonend voor den voortbrenger. Een bijzondere aandacht dient geves tigd op een speciale en bijna uitsluitend Vlaamsche groente, het Witloof. Onze flinke hoveniers en landbouwers van rond Brussel hebben deze kweek in weinige jaren opgevoerd tot een reu- zenvoortbrengst, en overal in Brabant, Antwerpen en Oost-Vlaanderen is die teelt verspreid. In de streken waar het gekend is, is witloof zeer gezocht en bij en bij een gewoon winterseisoen, wan neer het goed aan prijs wordt verkocht is het een bron van inkomsten voor het land. Witloof verwierf een faam tot ver in het buitenland, getuige hiervan de export welke in 1930 voor 58 millioen in 1931 voor circa 80 millioen bedroeg. De verzendingen van deze groente gebeuren echter niet altijd op voorbeel dige manier en hier schuilt een gevaar f voor de naaste toekomst. De verpakking en verzorging laat nog veel te wenschen over en van den kweeker tot den ver zender moet er met meer zorg, en voor al met meer ernst worden gewerkt. Het gebeurt bijna altijd dat de mandjes van boven gekroond zijn met prima witloof, terwijl van onder goed van mindere hoedanigheid geborgen wordt, met het gevolg dat heel het mandje voor slechte waar wordt verkocht. Door die oorzaak gaan nogmaals veel millioenen voor ons land verloren en verliezen we daarbij onze faam. Er bestaat ook geen eenvormigheid bij sorteering en verpakking. In Frankrijk rezen klachten op tegen deze weinig flinke manier van handelen in Holland verschenen ellenlange arti kelen in de kranten waarin men de be drieglijke en onverzorgde verpakking van ons witloof aan de kaak stelde. In I dit laatste land is men zelfs voor goed met eigen kweek begonnen. Wat ik zegde over het witloof geldt voor alle groentenaardappelen, bloem kolen enz. Het is hoog tijd dat onze kweekers en verzenders nieuwe metho den aanpakken vooraleer ze geweerd worden op de vreemde markten. De laatsten tijd kregen we nochtans voor beelden die ons tot nadenken moeten stemmen. Italië, dat vroeger gekend was als slechte verzender, bracht het op een jaar zoo ver van de best verzorgde waren op de markt te brengen. Nederland, dat ons reeds ver vooruit was, spaart geen pogingen om zijn uit te voeren vruchten nog te verbeteren, en verhoogt vooral de waarde derzelve door goede standa- riseering. Canada gaat ons voor met de fijne sorteering en verpakking zijner appelen. We moeten denzelfden weg op we moeten het goede voorbeeld van ande ren ten nutte maken. Voor witloof dient nog iets speciaals gedaan: Naar het voorbeeld der invoerders van de won- dervrucht Bananen dienen we re- klaam te maken voor onze specialiteit die "Witloof,, heet.Millioenen menschen in de naburige landen kennen nog zelfs het witloof niet, ze kennen, noch de fijne smaak, noch de andere hoedanigheden van dit groensel. We moeten aan re- klaam doen om ons produkt bekend te maken en om het meer en meer te doen waardeeren. Op die manier verbreeden we den kring onzer koopers en zullen we in de naaste toekomst minder gevaar loopen overproduktie te krijgen. Doeltreffende reklaam is dus nood zakelijk, maar het is niet te doen door een partikuliere verzender. We moeten den steun genieten van de regeering of wel van het organisme dat dient in het leven geroepen om de belangen der fruit en groentenkweekers en verzenders te behartigen. Dat organisme dat we be- roepsvereeniging of handelskamer kun nen noemen is eene noodzakelijkheid om met vereenigde krachten en door alle middelen een Nationalen rijkdom On- zen fruit en groentenkweek, te bescher men en aan te moedigen. Om tot dit doel te komen hield ik er speciaal aan in Mei 1931 te verschijnen op het kon- gres van het Vlaamsch Economisch Verbond te Hasselt om er mijne stem te verheffen tegen de heerschende wan toestanden en de middelen aan te geven om hieraan te verhelpen. Ik wil lezing geven van de motie op dit kongres aangenomen Overtuigd dat de kweek van groenten en fruit voor ons land van buitenge woon belang is en voor ons volk een zekeren welstand kan meebrengen heb ben we voor plicht het onze bij te dra gen ten einde deze takken op te voeren tot eene bron van Nationalen rijkdom. Overtuigd zijnde dat er op gebied van kweek, sorteering, inpakking, uit voer enz. nog veel te doen is. Overwegende dat het hoogst noodig is, ons niet verder te laten verdringen op buitenlandsche en vooral op eigen markten, maar integendeel, en gezien de hooge hoedanigheid onzer produkten wij een eereplaats dienen in te nemen. Overwegende dat witloof nog bijna uitsluitend in ons land wordt geteeld en bij millioenen menschen van Europa nog onbekend is. Om dat alles achten we het noodig het stichten van eene beroepsvereeni- ging of handelskamer omvattende de kweekers en handelaars van groenten en fruiten en voor doel hebbende 1° De opvoeding van den kweeker te bewerken om van deze goed verzorgde en op de markt gevraagde fruiten en groenten te bekomen. 2° Het regelen van methoden van in pakking en sorteering en het vestigen van een algemeen Standaardtype voor inpakking dit zoowel voor binnen als voor buitenland. 3° Het aanstellen van een keurings- en kontroledienst die zou gelast worden met de keuring en de kontrool van de uit te voeren vruchten. 4° Het in leven roepen van een re klaam en propagandadienst om onze groenten en fruiten te doen kennen en aldus meer vraag te verwekken. Dit vooral geldende voor onze fijnste fruiten en voor het witloof dat in vele landen nog zeer weinig gekend is. 5° Bij de openbare besturen steun en voorschotten vragen om bovengemelde programma in werkelijkheid te kunnen brengen en de, voor heel de natie zoo belangrijke takken te doen bloeien. Tot daar de dagorde. De regeering heeft volgens mijn in ziens eveneens tot plicht, gezien het sociaal en economisch belang, onze land lieden aan te moedigen en te helpen om beter en schooner fruit, fijner groenten en primeurs te kweeken. Hoeveel tien tallen van millioenen franks gaan heden niet naar het buitenland voor aankoop dezer waren En welke gunstigen in vloed zou het hebben op onze handels balans indien we een groot deel in eigen land konnen verbouwen Geachte Toehoorders ik heb gewezen op het belang van onzen fruit en groen- tenteelt en op de gevaren die hen be dreigen ik heb ook de middelen aange duid welke volgens mijn bescheiden meening dienen aangewend. Mochten al degenen die in dezen kweek belang stellen, evenals allen die het goed mee- nen met ons volk en land de handen ineen slaan om buiten alle veten en ge zindheden om, samen te bewerken ten voordeele onzer hoogergemelde kui turen, ons land en volk ten bate. Ik dank U voor de aandacht. De belanghebbenden welke wenschen Mr Peiffer, Staatslandbouwkundige, te raadplegen over landbouwzaken, kun nen hem gratis spreken in het lokaal "Paviljoen,,, Groote Markt, te Aalst, op den eersten en derden Zaterdag van elke maand, van 8 1/2 tot 9 1/2 uur. Desnoods mogen zij gemelden heer ook per brief raadplegen, met te schrij ven aan zijn adres Veerstraat, 39, te Dendermonde, I De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. 1

De Koornbloem | 1932 | | pagina 1