In onze Afdeelingen Ammoniaksulfaat Ammoniaksulfaat Heel de Wereld rond KALKSAIPETER 1G BANQUE CENTRALE QELA OENORE Jeugdvereeoigmg Redt li Zelven Vitaminen in de Voeding onzer Huisdieren, kost driemaal minder dan voor den oorlog, Krachtige en Goedkoope stikstofmest Toestand van dm Land bouw in Januari 1932. de goedkoopste en meest werkzame nitraatgave op wintergraangewassen 15.5 °|o stikstof, t 28 °|0 kalk de goedkoopste nitrische stikstofmest Voor al me geldplaatsingen en Gcwestboöd Deridkrhautem Gebruikt het Beveelt het aan Het Hoekske van Tijl Uilenspiegel i 21 Februari 1932. Feesü vergadering op Zooday 28 Febiuari in de zaal De Volkswil Ook onze Gewestbond steekt defini tief van wal en dit op Zondag 28 Fe bruari. Het hoeft niet gezegd dat we rekenen op de medewerking van alle jonge boeren en boerinnen van de ge meenten Denderhautem, Ninove, Idder- gem, Kerkxken, Oulter, Leebeek, Ne- derhasselt. Het mag niet gezegd worden dat ons Gewest gaat ten achter blijven tegen over de anderen, onze eerste feestverga- dering moet een echte triomf worden. Hieronder volgt het beknopt pro gramma 1) "De taak der boeren jeugd in de vereeniging,, door een der bestuursleden. 2) Opvoering van een paar kluchtspe len onder bevoegde leiding. Afwisseling met schoone kluchtlie deren. 3) "Wat is de jeugdvereeniging van j Redt U Zelven door K. Lambrechts. 4) Gezellig samenzijn met allerlei verassingen. Prachtige muziek. Talrijke nieuwe leden lieten zich reeds inschrijven met het oog op dit feest, en we verwachten dat vele anderen zullen volgen. Kaarten zijn te verkrijgen bij al de bestuursleden. Beleefd verzoek de lid- kaart of uitnoodiging mede te brengeD. Het Bestuur. Eerevoorzitter, Octaaf Van der Spee- ten. Denderhautem. Voorzitter, René De Schrijver, Den derhautem. Ondervoorzitter, Jean Kestens, Idder- gem. Schrijver, Prosper Moraye, Dender hautem. Kassier, Gustaaf Goubert, Dender hautem. Bestuursleden, Victor Van den Haute (voorzitter Hoofdbestuur), Arthur Van den Hautte, Theo Van Melkebeke,allen van Ninove Jozef Van Vaerenbergh, Jean De Graeve, Achiel Van den Storm, R. Van den Steen, J. De Winter, allen van Denderhautem Henri De Neve, KerkxkenHector Van Muylem, Ne- derhasselt. Steunende bestuursleden, Ach. Van den Steen, magazijnier Denderhautem, en R. De Neve, magazijnier Kerkxken. ■■■■■■■aonn» GIJSEGEM Verleden week eindigden we hier de lessen in de Landbouwavondschool. We vergasten onze leerlingen op prachtige lichtbeelden. Zichten uit Hol land, Bretagne, Italië, Lourdes, Frank rijk, Londen, kwamen achtereenvolgens aan de beurt. Dertig leerlingen ontvin gen elkals prijseen mooie pijp en een prachtigen Landbouwalmanak. In den loop der avondlessen vergas ten we ouders en leerlingen op een film avond. Honderd zeventien toehoorders waren opgekomen. Voor toekomende jaar beloven we onze jongens, de meeste onzer lessen met lichtbeelden te geven. We danken hen om hun stiptheid en vlijt in 't bijwonen der lessen, om hun voorbeeldig gedrag, bij 't gaan en het naar huis keeren der school. In zulke omstandigheden moet de avondschool rijke vruchten opleveren. Tot toeko mende jaar als 't God belieft en Gijse- gem boven HERDERSEM Tegen alle verwachting in mag de voordracht van verleden Zondag wel geslaagd heeten. De heer Van Nuffel zou deze maal onze landbouwers de meeste practische wenken geven over den snoei der fruitboomen. In den tuin van den voorzitter zou hij de boomen ter plaatse behandelen en zelfs onze landbouwers eens aan 't werk laten, wat hem heel goed gelukte. Een vijf en twintigtal landbouwers, leergierig als zij zijn, trotseerden de koude en volgden den heer lesgever met S de meeste aandacht, gedurende ruim een uur. Dat alle snoeiwijzen van iedere soort fruitboom niet konden aangeleerd valt buiten twijfel. Voorzeker doet zich het toekomende jaar nogmaals de gele genheid voor om onze landbouwers sa men te brengen en op de hoogte te stellen van den snoei. Vooruit nu, land bouwers, onmiddellijk uwe opgedane kennissen toegepast in uw eigen voor deel OULTRE Op Zondag 24 Januari had hier in het gewoon lokaal een algemeene ver gadering plaats, die door de leden bijna voltallig werd bijgewoond. De voordracht over veeziekten en een korte uiteenzetting over de nood zakelijke samenwerking der landbouwers werden met groote aandacht gevolgd. We zijn er zeker van dat iedere aan wezige er prijs zal op stellen aan den oproep van den voordrachtgever te be antwoorden en zijn best zal doen om een nieuw lid voor R.U.Z. aan te werven. (Vervolg) Als we nu in de praktijk der veevoe ding eventjes een oogslag werpen, zullen we gemakkelijk begrijpen waarom de landbouwers zoo gehecht blijven aan het gebruik der zemelen inde voeding van hun vee. Ze weten bij ondervinding dat zemelen een zeer gunstigen invloed heb ben op de gezondheid der dierendaar om is het dat onze landbouwers er zoo aan houden. Het toedienen van wat geplette of ge- cylinderde tarwe aan de biggen, vanaf de vierde week, 's morgens op hun nuchtere maag, wordt door menig kwee- ker met beste gevolg toegepast. Dit ge plette tarwegraan moet droog toege diend worden; men begint met een handvol per kop en vermeerdert stilaan om op den ouderdom van 2 maanden ongeveer 350 gr. te bereiken. Zoodra het meel verbruikt is geeft men de dieren te drinken. Deze voe dingswijze heeft een zeer gunstigen in vloed op de gezondheid en ontwikkeling der jonge dieren. Vitamine C. De vitamine C of scheurbuik-gene zende vitamine, is noodzakelijk om het levenseven wicht te behouden. De scheur buik is een ziekte die vroeger veel voor kwam bij zeelieden die, tijdens de lange zeereizen, uitsluitend opgelegde eetwaren te eten kregen. Sedert eeuwen reeds wisten de zee lieden dat de scheurbuik ontstaat door gebrek aan versch voedsel en dat het gebruik van versche groenten en van fruit eén buitengewoon behoedend en genezend vermogen heeftzulks wordt gemakkelijk bestatigd met kleine hoe veelheden citroensap. De scheurbuik is gekenmerkt door onderhuidsche bloedstortingen, gepaard met hevige pijnen en een hooge gevoe ligheid aan drukken en stootenhet tandvleesch is week, verzworen en bloedt gemakkelijk. Bij'onze huisdieren vertoont scheurbuik zich ook door pijn lijke gewrichten, bloedend tandvleesch, uitvallende tanden, onderhuidsche bloe dingen en darmbloedingen. In het dierenrijk is de vitamine C te vinden in mager vleesch en in de lever, in de melk en in de eieren, doch enkel wanneer de dieren klaver in de toege diende voeders ontvangen. Zomermelk en zomereieren zijn dus veel rijker aan vitamine C dan wintermeik en winter- eieren. In het plantenrijk komt de vitamine C voor in de versche groenten en vruch ten, alsook in de voederplanten, in rapen en rutabaga's. Boonen, worteleü, aardappelen en beeten bevatten er weinig, evenals de HET Voor Uw Graslanden evenals voor al Uw Teelten. Het merk van het COMPTQIR waarborgt de rijkheid. dieren onmisbaar, en is vooral aanwezig in de kiemen der granen en in de groene plantendeelen. Proff. W.L. Williams nam waar, dat bij op stal staande koeien tochtigheid en bevruchting wegblevenweidegang nam dan het bezwaar weg. Middelen om het gehalte der voeder middelen aan vitaminen te verhoogen. a) De kieming der granen verhoogt in zeer ruime mate hun gehalte aan vita minen. b) Wanneer de melkdieren gevoederd worden met voeder rijk aan vitaminen, verhoogt het gehalte der melk ook aan levensstoffendit is eveneens het geval met de hoenders en de eieren. granen. Vitamine D. De vitamine D (of beenderziekte- genezend) is onmisbaar tot het vormen van de beenderen, zelfs dan wanneer phosphoorzuur en kalk in voldoende hoeveelheid in de voeding voorkomen. Is ze in de voedsels niet aanwezig, dan treedt de Engelsche ziekte of Rachi- tisme ophet is de vitamine die de kalk- stofwisseling regelt en de verbeening van het kwakbeen verzekert. Zij is dus van allergrootste beteekenis voor drachtige-, zeugende- en groeiende dieren. Proeven op ratten en hennen bewijzen dat bij afwezigheid van vitamine D in de voeding men rachitisme of beender- loosheid teweegbrengt, en indien men bij ditzelfde voedsel de noodige hoe veelheid vitamine D toedient, de dieren van het kunstmatig rachitisme genezen. Men heeft reeds dikwijls opgemerkt dat dieren door rachitisme aangetast, deze zijn die in donkere koten of stallen ge kweekt werden en nooit in de weide loopen. Groene plantendeelen, volle melk (vooral bij weidegang) en bijzonder le vertraan zijn rijk aan vitaminen D. Het vervoederen van groenvoeder aan melkkoeien, zoogende zeugen en paarden, brengt deze vitaminen in de melk. Bij drachtige zoowel als bij zoogende en groeiende dieren moet de voeding genoegzaam voorzien zijn van D-vita- minen. Volgens onderzoekingen heeft men uitgemaakt dat alleen groenvoeder en levertraan, vitamine D in voldoende mate bevat om het rachitisme tegen te gaan of te voorkomen. Andere voedermiddelen, als wortel- en graangewassen, komen als vitamine-D- bron niet in aanmerking. Wanneer de dieren niet naar de weide gaan en er geen groenvoeder ge geven wordt, bijgevolg in 't algemeen tijdens den Winter, is de toevoeging van ruwe levertraan (een eetlepel per dag) bij de voeding van drachtige en zoogende zeugen, evenals van groeiende varkens, volstrekt aangeduid om in de noodige D-vitaminen te^ voorzien. Vitamine E. Aan de vitamine E is een zeer be langrijke tusschenkomst toegeschreven in de voortplanting. Gebrek aan vita mine E in de voeding leidt tot onvrucht baarheid. Zij is dus voor alle kweek- (Volgens de verslagen der Rijks landbouwkundigen). Weersgesteldheid. Het weder was zacht en het regende weinig. Stand der gewassen. Dank het gunstig weder, bleven de wintergraan gewassen zich goed ontwikkelen en staan nu weelderig. De weiden en de klavervelden zien er ook schoon uit. De rapenoogst werd voordeelig vervoederd. Het winterploegen der akkers geschied de in gunstige toestanden en is zeer ver gevorderdin eenige streken begon men met het maaien van haver, teelt die waarschijnlijk uitbreiding zal nemen. Men heeft nogal veel staalslakken ge bruikt voor de weide- en klaverbemes ting, doch de landbouwers onthouden zich andere meststoffen te koopen. De aankoop van verbeterd zaadgoed is be perkt omdat de landbouwproducten doorgaans slecht verkocht werden. Dierenkweek. De gezondheidstoe stand van de veeteelt laat niets te wen- schen over. Onder economisch oogpunt, doorgaat de veekweek een moeilijken toestand die niet verbeterter is weinig vraag naar paarden en vele stallen zijn overbevolkt. Melk en boter werden tegen lage prijzen verkochtin zekere streken werd er boerenboter verkocht tegen 14 fr. het kg.er is dan ook min der vraag naar melkkoeien en de prijzen dalen. Slachtvee is moeilijk te verkoopen alhoewel de prijzen, die reeds laag zijn, nog verminderen van week tot week; het vetten van het vee op stal gebeurt met verlies en het wordt minder gedaan. De landbouwers hebben een neiging den aankoop van krachtvoeders te be perken en zich tevreden te stellen de hoeveproducten te vervoederen. De toe stand is min ongunstig wat betreft den kweek en het vetten van varkens. De eieren worden verkocht aan lage prijzen. LEDEN Houdt de nummers van ons blad samen, want heel dikwijls kunt U er raad vinden voor vele gevallen. BELGIË." Reeds meer dan 300 Pilmafrollin- gen werden gehouden met de IJzer en Bedevaartfilmen. De stijgende bijval blijft ook in 1932 in klimmende lijn opgaan. Geen hoekje in Vlaanderen of de filmen "Met onze Jongens aan den Ijzer,, (6 deelen) en de "Ijzerbedevaar ten,, (6 deelen) komen er de Vlaamsche gedachte, de zucht naar Wereldvrede en den geweldigen groei Bedevaarten op het witte doek verkondigen. Reeds vele vereenigingen deden; hun ne aanvraag om die filmen in hunne ge meente te doen afrollen. Nog enkele Zondagen zijn beschikbaar, men wachte dus niet zijn aanvraag te doen. In volgende gemeenten werd gedu rende deze winterperiode reeds opge treden Rumpst, Sinaai, Santvliet, Gent, Vertrijk, Esschen, Rekheim, Oost-Duin- kerke, Waanrode, Aarsele, Aalst, Wieze, De Klinge, Lummen, Zarren, Viane, Moerbeke, Peer, Meeuwen, Boezingen, Gysegem,Heist, Audegem, Staden.Jette, Kemzeke. Overal waar deze filmen, tel kens voor bomvolle zalen, werden afge draaid maakten zij den diepsten indruk. In gemeenten waar geen kinema be staat, kan het Sekretariaat zorgen voor toestel en operateur. Vraagt inlichtingen en voorwaarden op het Sekretariaat te Temsche, Wilfordkaai 16. Telefoon 134. Het boek der XIP Bedevaart blijft de algemeene belangstelling wekken. Het is een dokument dat zelfs den "Stormloop van 't jaar '30„ overtreft 224 bladzijden druk, op zwaar glanzend papier, met 56 afbeeldingen en kunst omslagen 1 De inhoud spreekt luide genoeg voor aanbeveling De weigering om Renaat De Rudder over te brengen. De onderhandelingen met Minister Rekin en andere. Lijst der 500 protesttelegrammen. Renaat De Rudder. De XI Ic Bedevaart-persoverzicht. Herinneringen aan Renaat. De werking van het Komiteit. De processen, enz. enz. Een uitgebreid werk dus dat alle Be devaarders met gretigheid zullen lezen. Daarbij nog eene groote extra buiten tekst-foto (15X^5), eene prachtplaat om in te lijsten Het Komiteit wil dit boek vóóral ver spreiden, en daarom werd de prijs, slechts gesteld op 6 fr. (en 0,75 fr. voor verzendingskosten). Bestellingen bij zijn boekhandelaar of op het SekretariaatCl. De Landtsheer. Wilfordkaai 16, Temsche. Postreke ning 113.465. Opgave der gevallen van mond en klauwzeer. Week van 8 Feb. tot 15 Feb. Getal besmette hoeven Provincie Antwerpen Weelde 5, Pop- pel 1, Wilmarsdonck 3. Prov. Limburg Hamont 1Prov. BrabantCampenhout 1, Herent 1. Totaal 12 gevallen. Tijl Optimist. Uit gewoonte en nieuwsgierigheidi nieuwsgierige gewoonte zou men kun nen zeggen; grijp ik iederen morgen mijn dagblad. Ik verwacht beternis in ons aller toestand, ziet ge... en niemand zal mij dat vlugger kunnen zeggen, dan mijn dagblad. Ja, misschien wel de radio, maar die heb ik niet. Ik behelp me dus met wat ik ter beschikking heb Ik doorloop dan vlug mijn gazet. Eerst Binnenlandsch nieuws Dat kleine menschen elkaar in 't haar zitten, dat is een bagatel, dat gun ik hun, nu dat de groote begonnen zijn interesseert mij dat niet meer. Dat komt klaar hoor. De regeering zit in financieele moei lijkheden dat weten we lang... en zij moet er uitgeraken... dat gaat ook! Ziehier hoe De Nationale Bank zit ook in nesten. Ge weet, dat verschrik kelijk verlies op Engelsche ponden... De regeering gaat bijspringen, als ten min ste die mannen in de kamers willen, en ik geloof dat dat gemakkelijk zal gaan... Uit wederliefde zal de Nationale Bank de regeering helpen... en de kwestie is opgelost. W ij zullen wel wat meer be lastingen moeten betalen, en onzen armen "frank,, zal het moeten beboe ten... Maar das niets, zegt Franck. Het Bestuurlijk taaistatuut geraakt niet van de baan Dat komt ervan als er zooveel zijn die denken iets te zeggen te hebben... Dat ze b.v. Van Cauwelaert volmacht geven om te handelen voor de Vlamingen... en dat ze voor de Walen ook zoo 'nen elastieke vent zoeken... en alles zal rap uit de voeten zijn. De kwestie van de werkeloosheid baart zorgen Ja, daar klagen er te genwoordig veel over... niet deze die gaan doppen, die en zijn zoo slecht niet als ge denkt... en... clat z' ons werk geven, zeggen ze. Wel ja,... dat ze forten bou wen... en sterke dijken als z' er iets nuttig willen bijvoegen... En ajgeloopen. Buitenlandsch nieuws. Tusschen Ja- pan en China. Weer gevechten, eenige dooden en gewonden. De Chineesche forten houden stand. De Engelsche konsul afgeranseld...,, Maar das nog zoo erg niet. 't Is ne keer een goeie gelegenheid voor het gele ras, om zich op elkaar en op de blanken te wreken. Das juist nen toestand gelijk karnaval, ge moogt al iets meer doen... Ten is nog geen oorlog zulle... Voor dat het oorlog is moet er den vólkerenbond tusschen- komen... meevechten... en zoo ver is het nog niet. De ontwapeningkommissie te Ge neve,,... Die gaan daar bespreken om alle wapens af te schaffen... Het is maar eene bespreking, zult ge zeggen... na tuurlijk... maar na die bespreking zullen er een heele reeks andere volgen... en al moest het nog geslachten duren... ont wapening komt er... Onze kinderen of klein- kl.-kl.-kinderen zullen het kunnen beleven... en werkelijk kunnen zeggen, "Het dag het in het Oosten Mijn spreuk zal steeds waarheid blij ven Na Regen komt Zonneschijn Tijl. Vlaamsche Toeristenbond. Tak ïambrugge. .Luisterrijke voordracht avond op Zondag 28 Februari a.s. om 5 uur stipt, in de zaal der meisjesschool. Treedt op, een onzer beste en meest jeroemde tooneelschrijvers van Vlaan deren JAC. BALLINGS, met als on derwerp "Sprokkelingen uit het leven van een tooneelschrijver,,. De voordracht is een lachen van het jegin tot het einde. Prachtige tombola. De R.U.Z-ers van Bambruggej en omliggende gemeenten genieten vrijen toegang tot de voordracht. Na het vlasjgaat de hopkweek te niet. We lezen De Belgische voortbrengst vermin derde voor 1931 in hoedanigheid en ook in hoeveelheid. Verschillende planters in het Poperingsche hebben hunne hop te veldejgelaten om reden van te lage prijs. De voortbrengst bedroeg slechts 1000 ton voor 1931 tegen 1300 ton in 1930 en 2300 ton voor de gemiddelde opbrengst der 5 laatste jaren. En onze Regeering ziet lijdzaam toe. Het vleeschverbruik in België. Een statistiek uitgaande van het Mi nisterie van Landbouw wijst uit dat het vleeschverbruik in België tijdens het jaar 1930 bedroeg: 143.943.626 kgr. rundvleesch, 154.722.342 kgr. varkens- vleesch, 4.824.853 kgr. schapenvleesch, wendt U tot d« i i r.b- ■- -:.n 'V- ;'r'VA:v. V Y. Y' 'V v- V.

De Koornbloem | 1932 | | pagina 3