De massa snakt naar Ontwapening en Vrede Rond de Grondbelasting Landbouwweekblad Verlaging der Pachtprijzen Zal Geneve ons de oplossing brengen 1 ZONDAG 6 MAART iSU2 Prijs 25 centiem i 4de JAARGANG Nf 688 Arbeid adelt Abonnementsprijs 12,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord, Bureel en Redaktie: DE VI LAN DERSTRAAT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor en door de Landbouwers De hoofden van schier alle landen zijn thans te Genève vergaderd om een regeling te treffen die een einde moet stellen aan den ongebreiaelden wedloop der bewapeningen. In een zijner laatste zendbrieven heeft onze Heilige Vader de Paus terecht de bewapeningsfurie bestempeld als de onzinnigste manier van geldverspilling, als een der bijzonderste oorzaken van de huidige economische crisis welke de wereld omknelt en de massa in ellende dompelt. Is het niet wraakroepend te moeten vaststellen welke enorme bedragen door de onderstaande landen worden geofferd aan den oorlogsgod, terwijl millioenen menschen bij gebrek aan arbeid, die hen nochtans zou kunnen verschaft worden bij middel der onproductieve legeruitga- ven, in bitteren nood verkeeren Volgens de officieele opgave door de onderscheidene Regeeringen gedaan aan den Raad van den Volkerenbond be droegen hunne legeruitgaven voör het jaar 1930 Vereenigde Staten 26 milliard 126 millioen frank. Frankrijk 19 milliard 332 millioen frank. Groot-Brittan je 18 milliard 965 millioen frank. Italië 11 milliard 704 millioen frank. Duitschland 5 milliard 989 millioen frank. Hetzij samen voor deze vijf groote mogendheden het duizeligwekkende be drag van 82 milliard 118 millioen frank. De weermacht dezer natiën te land en te water bedraagt niet minder dan 1 milli oen 772.329 mannen. Voor de kleinere staten vinden wij volgende belangrijke uitgaven Polen 3 milliard 390 millioen frank. Nederland 2 milliard 448 millioen frank. Tcheco-Slowakije 2 milliard 233 millioen frank. Roemenië 2 milliard 187 millioen frank. België 1 milliard 458 millioen frank. Zweden 1 milliard 85 millioen frank. Portugal 613 millioen frank. Noorwegen 363 millioen frank. Denemarken 350 millioen franks. Dit maakt voor hoogermelde middel matige kleine landen het ontzaglijk be drag van 14 milliard 127 millioen frank, en voor al de landen voormeld, het reusachtig totaal van 96 milliard 245 millioen frank. Indien deze enorme som besteed werd voor werken van volksontwikkeling, voor maatschappelijke of productieve economische verbeteringen inplaats van voor massa-moorden, welke nuttige ge volgen zou ze niet opleveren tot bevor dering der beschaving en van den alge- meenen welstand der volkeren De huidige bewapeningswoede leidt integendeel tot den moordcadigsten oor log die de menschheid ooit gekend heeft en die den ondergang der bescha ving beteekent. Het hoeft immers geen betoog dat de moderne wapenen die bij een volgenden oorlog zouden worden gebruikt, zooals giftige en ziektekiemen bevattende gassen, geperfectioneerde vliegtoestellen en geschut vernieling en dood zouden zaaien niet alleen tusschen de strijders, doch ook tusschen de weer- looze burgerlijke bevolking. Is het voor die schrikwekkende doel einden dat de uitvindingen van het men- schelijk vernuft moeten dienen en zal de mensch tegenover zijns gelijke wreeder blijven dan de wildste dieren 1 Over de wereld gaat een algemeene kreet op om dit vreeselijke drama te voorkomen. Moties tot het bekomen der algemeene ontwapening met millioenen handteekens bekleed, uit alle beschaafde landen, werden aan de Volkerenbond overhan digd tot bevestiging van den vredeswil der massa's. Aller oogen zijn gericht op Genève. Zullen de staatslieden de ver antwoordelijkheid op zich durven nemen dezen algemeene vredeswil te verstoo- ten Zullen zij op hun hoofd het bloed trekken van millioenen menschen die door hun onwil, hiin ikzuchtige bereke ningen tot de slachting zouden worden gedreven Zullen zij het voorwerp willen worden van de vervloeking en vermaledijding van millioenen moeders, weduwen en weezen De eerstkomende dagen zullen dit uitwijzen. Intusschen komt het voor aan hem die de besprekingen der ontwapeningscon ferentie regelmatig volgt dat de omstan digheden en de atmosfeer waarin deze worden gehouden, niet van aard zijn om een afdoende uitkomst te verzekeren. Om te gelukken, moeten die bespre kingen gevoerd worden in een geest van onderling vertrouwen tusschen de betrokken volkeren. Welnu, we moeten vaststellen dat inplaats van onderling vertrouwen er een bitsige economische strijd gevoerd wordt tusschen de volke ren onder vorm van hoog opgevoerde toltarieven, invoerverboden en beper kingen. De vrije internationale ruilhan del die het logisch gevolg moest zijn van de moderne uiterst snelle verkeersmid delen wordt schier onmogelijk gemaakt door de tolmuren waarmede de verschil lende landen zich omringen. Terwijl de staatslieden mooie rede voeringen houden over de noodzakelijk heid der ontwapening, vermoorden de Japanners en Ghineezen, wier landen nochtans lid zijn van de Volkerenbond, zich onderling in het Verre Oosten en de Volkerenbond komt niet tusschen door doeltreffende maatregelen om aan die slachting een einde te stellen. De voorstellen door de groot-mo- gendheden ter conferentie zijn fijne be rekeningen, om zoo min mogelijk de eigene legermacht te beperken. Pater Strattman zegde het onlangs zoo scnoonHet is te Geneve een wedloop tusschen Mars en Mammon Het militarisme en het bewapenings- kapitalism zijn bondgenooten in hunnen strijd tegen de ontwapening. In alle lan den vindt men de kaste der beroeps militairen die met soldaatje spelen hun brood verdienen en die van de planken verdwijnen wanneer de algemeene ont wapening wordt doorgevoerd. In alle landen vindt men ook een kategorie groot-kapitalisten die haar grootste winsten trekt uit de bewapeningsnijver heid. President Hoover heeft onlangs berekend dat de bewapening der ver schillende landen ieder jaar een bedrag verslindt van 181 milliard frank hetzij 70 procent meer dan vóór den oorlog. De bewapeningsindustrie is een inter nationale nijverheid. Hoe monsterachtig het ook moge klinken is het een feit, dat tijdens den oorlog langs onzijdige landen om, Duitschland aan Frankrijk, Frankrijk aan Duitschland en Engeland aan Duitschland wapenmateriaal le verde. Aldus sjacherden de groot-bewa-- peningskapitalisten op het bloed der jongens die onder de leuze van vader landsliefde naar den dood werden ge dreven. De Paus, de vertegenwoordiger van den God des vredes, wiens hooge zede lijke macht zooveel zou kunnen bijdra gen tot de verbreiding der vredesge- dachte, wordt op de Conferentie niet toegelaten. Om al de hooger aangehaalde rede nen is van de Conferentie te Genève niet de algemeene ontwapening te verwach ten. Het is echter de taak der volksmassa in al de landen er op te waken dat hun ne vertegenwoordigers in het staatsbe stuur niet alleen de op de Conferentie te Geneve aangenomen bewapeningsbe perkingen goedkeuren doch ze ook rechtzinnig naleven. De ontwapening kan er met Gode's hulp enkel komen door menschen wier geest klaarziender is en wier wil hard nekkiger is dan deze van den tijd die voorbij is. Wc herhalen wat ons Congres van 1929 reeds vroeg De grondbelasting moet betaald worden door den eigenaar I We moeten niet meer tot vervelens toe blijven herhalen dat de crisis de boeren hard nijpt, schier in al de takken van hun bedrijf. Als de hevigste bekam- pers van het kleinste brokske boeren- recht dit reeds erkennen dan hoeven wij geen woorden of inkt meer te verspillen om het onze eigen menschen diets te maken. Kunnen we 't nu nog zoo ver brengen dat die ziende geworden blin den nu ook eindelijk iets gaan "doen,, om aan den immer scherper wordenden nood te verhelpen, dan hebben we 't pleit gewonnenkunnen we hen nu nog in den kop stampen dat "het geloof zon der de werken dood is,„ dan zullen ze ook weldra gedwongen zijn om de "daad,, te stellen. In afwachting... kampen we voort. Hier en daar is er wel eens een oude stakkerd die ons wil verwijten dat we nu. als 't voor iedereen slecht gaat, met allerhande nieuwmodische hervormings plannen komen afdragen waarover vroeger taal noch teeken werd gegeven. Dit is een argument lijk al de andere welke men uit den hoek haalt om te trachten onze rechtmatige eischen te bekampen 't is niets-zeggend 't Slaat daarenboven de eigen ruiten des be- kampers in. Wat de maatregelen van douane- politieken aard aangaathierop is de opwerping allerminst toepasselijk ver mits we toch op alle tonen reeds hebben gezongen dat we deze maatregelen niet vragen uit princiep, doch enkel als tijde lijk verweer. Wat de pachtprijzen aangaatwe zijn rechtvaardig genoeg om een billijken pachtprijs te betalen, d.w.z. naar even redigheid van de waarde van den grond, d.i. van de voortbrengselen die er op groeien. Dus in goede tijden, bij ren- deerende verkoopprijzen der landbouw producten goede pachtprijzenals de voortbrengselen van den akker dalen in prijs: evenredige daling van den prijs van het gehuurde goed. Dus weeral wordt er van onzentwege dan alleen een optreden gevergd als de verhouding tusschen de waarde van den grond en de daardoor betaalde rente verbroken isalleen dan zal de pachten gerechtigd zijn aanpassing der huurprij zen te vragen als de omstandigheden het noodzakelijk maken. We komen nu aan het vraagstuk der grondbelasting. Onze leden kennen onze stelling te dezer zake 1° de grondbelasting treft te zeer den landbouw 2° de grondbelasting moet betaald worden door den eigenaar. Eerst en vooral leggen we er den na druk op dat het niet van vandaag of van gisteren is dat we dit uit onzen duim hebben gezogen we doen terloops op merken, voor degenen die het zouden vergeten hebben of die het nog niet wisten, dat we in een resolutie van ons Algemeen Congres van 1929, resolutie overgemaakt aan de toenmalige Regee ring, reeds op de onrechtvaardigheid van het betalen der grondbelasting door den huurder, hebben gewezen. Men zal ons dus wel het recht moeten toekennen onze eigen voorstellen van 1929 terug over te nemen. Dit doen we om reden dat ze op dit oogenblik van meer dan actueel belang zijn. We hebben dus recht en reden om eens te meer heel ons gewicht in de schaal te leggen ten einde van de Volks vertegenwoordiging, van de Wetge vende Macht te bekomen dat ze eens en voor goed een einde stelle aan de zoovele onrechtvaardigheden welke ja ren en jaren reeds gebeuren. Dit onder 't lijdzaam toezien van de machtige zgz. boerenverdedigers, die hier niet door- handelen durven omdat het persoonlijk belang hunner groote bazen de meesten groote grondeigenaars, het anders vraagt. Wat baat de komedie gespeeld tot het heffen van enkele schamele invoer rechten als men niet radikaal hande len durft daar waar het boeren belang het vraagt, eischt. Wat baat het te strijden op papieren barricaden om wat lapmiddelen als dit enkel gebeurt om de laksheid, het niets-doen op ander gebied te verschuilen. Onder dit laatste rekenen we de zaak der grondbelasting van het gehuurde goed. We meenen te weten dat het de zin is van den Wetgever de grondbelasting te doen slaan om het grondbezit, het onroerend goed, het kapitaal. Die be lasting op het kapitaal komt dus logi scherwijze, van rechtswege ten laste van den bezitter in andere woorden, de grondbelasting, zijnde belasting op het kapitaal dat grond heet, moet vallen op de schouders van den bezitter, de grondeigenaar. Dus... de grondbelasting moet het is de geest van de Wet zelf in feite betaald worden door den eigenaar. Dit lijkt zoo klaar als pompwater voor dege nen die een heel klein beetje redeneeren kunnen of... willen. We zouden dus mo gen veronderstellen dat onze groote grondeigenaars, die toch menschen zijn, en als dusdanig met reden en verstand i begaaft, dit inzien. We zouden bij ge- j volg moet veronderstellen dat zij zich kwijten van hun plicht tegenover het land, dat hen belast zooals eiken ande- t ren burger. We zouden nog verder j kunnen gaan met onze logische veron- derstellingen, we houden echter voor- j zichtigheidshalve op om niet te veel in 1 botsing te komen met dat vreeselijk ding dat werkelijkheid heet, en toch zoo dikwijls in strijd is met de zoo schaars belichaamde rechtvaardig heid We staan immers voor dit paradok- sale: de huurder betaalt 1° eigen be drijfsbelasting 2° de grondbelasting van het door hem gehuurde goed, d.w.z. de belasting op het kapitaal dat aan ande ren toebehoort; van hetzelfde kapitaal waarvan de bezitter de rente de pachtprijs ontvangt. Of het wel de moeite waard is om verandering hierin te vragen hoeven we geloof ik niet te bewijzen. De meesten onzer landbouwers zijn pachters, ver keeren dus in het hierboven uiteengezet geval. Wat grondbelasting zeggen wil, weten onze boeren ook maar al te wel, bijzonder nu ze ons weeral een ca deautje hebben gedaan van 50 °/0 ver hooging van het belastbaar kadastraal inkomen, indien dit voor 1 April 1926 werd vastgesteld. Wie zijn belastings- brief dit jaar reeds thuisgekregen heeft, zal wel een woordje meepraten kunnen van spreekwoordelijk geworden gulzig heid onzer belastingbesturen, beter, van ons Staatsbestuur. We beginnen stillekensaan aan ont- eigening te denken, het huidige gedoe met de belastingen heeft er ten minste reeds een reukske van. Het ligt niet in het bestek van dit artikel uit te wijden over de braspolitiek der verschillende Belgische regeeringen, welke de hooge belastingen noodzakelijk maken, maar j 't schaadt toch niet daar in 't voorbij gaan eens op te wijzen. Kunnen we dit op dit oogenblik nog niet beletten dan zullen we toch trachten wat stokken in de wielen te gooien als die belastings- politiek dan nog meestendeels op den rug der kleinen wordt gevoerd. Daarom ons streven om de grondbe lasting door de eigenaars te doen beta- len. Het heeft geen zin te beweren, zooals j al eens werd gedaan dat ook onze kleine eigenaars-boeren welke links of rechts een voorschoot grond eigendom hebben en die om een of andere reden moeten verhuren ook de lasten door de huur ders doen betalen. Wie kan er vragen j dat zij die in 99 gevallen op de 100 zelf de belasting van hun heer moeten naar den ontvanger dragen, niet evenzoo hun huurders bejegenen, omdat zij zelf als slachtoffer vallen van de on- rechtvaardige toestanden. Zij zelf heb- j ben en ook alle belang bij dat er veran dering kome in den toestand. Deze mag geen bestaansrecht hebben gekregen omdat het altijd zoo geweest of omdat het lastig is dit te veranderen dit moet daarentegen een reden te meer zijn om er zoo spoedig mogelijk en voor goed mee gedaan te maken. Daarvoor zal er echter een krachtig offensief van noode zijn. Offensief dat niet alleen mag gevoerd worden door ons, al steken we het onder stoelen noch banken dat we wel een klein beetje tevreden zijn reeds vroeger hiermee voor den dag te zijn gekomen. We hopen dat nu, zonder dralen, alle vereenigingen zullen helpen om deze actie verder door te drijven, omdat we vast overtuigd zijn dat ALLE BOE REN aan onze zijde staan, omdat wij, en ieder gezond-oordeelend mensch, in welke rangen hij ook sta, tot welken maatschappelijken stand hij ook be- hoore, weten dat we streven naar meer rechtvaardigheid in de belastingswet geving. Daarom houden we voet bij stek, luidt onzen eisch van 1929 met meer kracht Wij, alle boeren, verwachten van de Wetgevende Macht doelmatige maat regelen om de grondbelasting te doen betalen door degenen voor wie ze is bestemd door de eigenaars We kregen vanwege het Ministerie van Justicie volgende mededeeling in betrek op de verlaging der pachten toe gestaan of toe te staan door de open bare besturen Dc verpachting der landelijke goederen van de Openbare Inrichtingen, Talrijke boeren, pachters van aan Upenbare Instellingen toebehoorende landelijke goederen, beklagen zich over het buitensporig bedrag van hun pacht. Deze is in een tijdperk van voorspoed vastgesteld geworden, volgens het toen in zwang zijnde stelsel van verpachting bij opbod. Sommigen hunner hebben zich ge wend tot de Commissie van Openbaren Onderstand, of tot de Kerkfabriek, ten einde een vermindering van den in de overeenkomst bepaalden pachtprijs te bekomen. Aanvankelijk hebben de be sturen geaarzeld, wat betreft de wettig heid van den maatregel. Sommige Be stendige Deputatiën stemden toe.andere weigerden hare goedkeuring. De Heer Minister van Justitie, wien dit vraagstuk onderworpen werd, komt aan de Gouverneurs der Provinciën den omzendbrief te zenden, waarvan de tekst volgt, en waaruit blijkt, dat de Openba re Inrichtingen pachtverminderingen mogen toestaan, mits de vereischte goedkeuringen. Het ware wenschelijk, dat de Bestu ren, zoowel in hun eigen belang als in dit van hun pachters, toestemden in de vermindering,telkens deze zich opdringt. En men mag hopen dat de partikuliere eigenaars, bewust van hun plicht, niet zullen aarzelen zulks eveneens te doen. Ziehier de teks van den omzendbrief Brussel, 9 Februari 1937. AFSCHRIFT. Mijnheer de Gouverneur, De landbouwcrisis die tegenwoordig heerscht, heeft sommige huurders van aan de Commissies van Openbaren On derstand toebehoorende landelijke goe deren, gedwongen een vermindering van hun pachten te vragen. Dat is meer in het bijzonder het geval met pachters, die, op een tijdstip van voorspoed, bij de openbare toewijzing een zeer hoogen prijs geboden hadden. Sommige besturen-eigenaars zijn be reid een vermindering toe te staan, op voorwaarde evenwel dat ze slechts voor één jaar zou gelden en dat de toestand bij eiken vervaldag opnieuw zou onder zocht worden. Tezelvertijd als die besturen mijn toestemming vragen, vestigen zij mijn aandacht op de gevolgen van een af wijzend antwoord. Zij zouden zich gedwongen zien tegen de huurders rechtsvervolgingen in te stellen tot betaling van de geheele pacht som, wat tot den ondergang en het ver trek van de tegenwoordige pachters zou leiden. In geval van wederverhuring zouden zij daarenboven slechts kunnen rekenen op een pachtsom, die niet alleen lager zou zijn dan die in de huurovereenkomst mmm «riMBMlMMM De medewerkers zijn verantwoordelijk voor ban bijdragen. Ougeteekende stukken worden niet oppenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven.

De Koornbloem | 1932 | | pagina 1