HOE WE VOORUIT.,, VLIEGEN Landbouwweekblad Aan alle Aandeelhouders der Sam* Maats* Redt U Zeiven Laiidbouwstudiekring Kanton Herzele Het X*Ve Kongres der U* P* A* Naschrift ZONDAG 13 MAART 1*32 Prijs 25 centiem 14de JAARGANG Nr"689 iMin iirnn r t~ -nr ir "'mnrrr i ir^TTHïïr-TfmxHlw^ mmmw mi— iw. mmmMmmmmummmtm Arbeid adelt Abonnementsprijs 12,00 frank 's jaars. Men schrijft in ®p ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord, Bureel en Redaktie: DE VI LAN DERSTRAAT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor ca door de Landbouwers De eindelooze palabers in de Kamer over de Tolontwerpen der Regeering toonen ons den onwil der éénen, de weinig-konsekwente houding der anderen. Van een gezonde-doelmatige landbouwpolitiek t geen sprake. De Kamerleden zijn nu al drie weken bezig met de besprekingen over het ontwerp van wet dat een verhooging of perekwateering van douane-en accijns rechten voorziet op verschillende artike len o.a. op vleesch, boter enz.We deden destijds melding van dit Regeeringsont- werp. Onze lezers weten ook dat de voornoemde rechten reeds geïnd werden van den 18 November 1931. Deze door de Regeering toegepaste maatregel moet echter door het Parle ment nog bekrachtigd worden, daar over loopen nu reeds 3 volle weken de besprekingen in de Kamer. Met belang stelling volgen we deze debatten omdat ze ons altoos iets leeren. We doen het in deze met des te meer nauwlettendheid daar we zelf de vooropgestelde maatre gelen als noodzakelijk, onontbeerlijk aanzien hebben, al hebben we ook her haaldelijk er op gedrukt dat het toch weer maar halve maatregelen zijn die zonder aanvulling door andere, niet minder dringende, niet meer bate zullen brengen dan pleisters op een houten been. Daarom willen we onze lezers niet in den waan brengen dat er hier gestreden wordt voor een doelmatigen maatregel, voor afdoende hulp aan den noodlijdenden landbouw. Al de herrie die er dan in zekere mid dens rond die ontwerpen gemaakt wordt heeten we ook louter zinsbedrog, mis schien wel, we zijn er eerder vast van overtuigd, gebeurt dit enkel om hun "zwakke,, plekken te bedekken, om hun laksheid tegenover andere vraagstukken niet te zeer te laten uitschijnen. We juichen natuurlijk met beide han den toe de werking die onzen boeren stand ten goede komt, al ware het slechts in geringe mate; we juichen die werking van harte toe, vanwaar ze ook kome. We dulden echter niet of zullen het nooit dulden, dat het geheel opgeofferd wordt voor wat stukken en brokken, we zullen nooit dulden, zooals in de Kamer door H1 Feuillien werd gezegd dat men zoolang beraadslaagt over het ge val van den zieke, tot men tot de vast stelling zal zijn gekomen dat hij bezwe ken is We kunnen ook niet dulden, en zullen het trachten te vermijden voor zooveel het in onze macht is, dat men de besprekingen over die stukken en brokken op de lange baan schuive om elk saneeringswerk van het geheel on mogelijk te maken. Want daarop begint het te lijken. Zoovele vraagstukken wachten op af handeling onze pachters zwichten on der de overdreven pachtprijzenze betalen Mijnheer's grondbelastin gen de vreemde landbouwproducten biijven hier in schier onverminderd tempo binnenstroomen, wanneer dat we andere landen, ALLE andere landen zien deurtje-dicht-doen en alzoo AFDOEND verweer stellen tegen het protectionisme, de zelf-zucht van anderen de verbruikers moeten hooge kleinhandelsprijzen blijven beta len, en de voortbrenger de boer krijgt voor zijn producten een spotprijs, verre beneden den productieprijs de koorts van den zieke de landbouw is onrustwekkend gestegen en de ge- neesheers... blijven discuteeren en de genen die bewijzen leverden dat ze 's dokters handelingen konden bespoe digen, roepen 't over huizen en daken het gaat goed, de wagen rolt, en doen niets anders dan de goe-gemeente wat zand in de oogen strooien. Waarom kan de macht die beperking verkreeg van den invoer van vreemde stikstofmeststoffen ook nu niet in wer king gesteld worden Nog wat kantteekeningen omtrent de besprekingen in de Kamer. Eerste conclusie die we trekken De socialisten hebben een bombarde ment in regel geopend ze hebben al veel poer verschoten om toch maar de ontwerpen te kunnen kelderen. Z,e heb ben natuurlijk een dekmantel gezocht voor hunne handelwijze, ze handelen zgz. uit principieele vrijhandelsgezind heid. Hoever die vrijhandelsgezindheid zit hebben we onlangs gezien, toen hun voorman Mr Anseele het Parlement verzocht de inlandsche visschers ter hulp te willen komen. Ziehier hoe Mr An seele, socialistisch volksvertegenwoordi ger, die hulp opvat hij zegde o. a. Wij dringen bij de Regeering aan opdat ze voor onze zeevischvangst maatregelen zou nemen, zooals deze voor de kolennijverheid genomen. Onze visschers willen niet geruineerd worden al werkende lijk lastdierenAldus Mr Anseele in 't voordeel der visschers. Bravo, Mr Anseele, de visschers zul- er baat bij vinden. Maar wat doet gij, heeren socialisten, voor de landbouwers, die toch wat tal rijker zijn, die toch van wat meer betee- kenis zijn voor 's lands economie 1 Hoe verdedigt ge die dubbele houding Waar gaat ge naartoe met de logika We kunnen nog zoovele vragen stel len die toch niet zullen beantwoord wor den, omdat het eenmaal niet mogelijk is, zelfs aan geen Salomon's Wijsheid, hier "wit,, te verdedigen en elders "zwart,,. Dit is ook niet een alleenstaand voor beeld, de andere socialistische volksver tegenwoordiger h. Delattre, gaf ook nog een staaltje van de ongereptheid der socialistische vrijhandelsgezindheid. De ze heer verdedigde de kontingenteering van den koleninvoer. We geven hem hierin ook geen ongelijk, integendeel. We kunnen echter niet begrijpen hoe er in heel de Socialistische Partij nie mand te vinden is om het voor den landbouw op te nemen. Of denken ze dat de landbouwers zich al werkende lijk lastdieren, WEL willen laten rui neeren Tweede Conclusie. Van liberale zijde deed de heer Baelde van Antwerpen zich bijzonder opmerken als... bekamper van het voorstel, weeral uit die zoo maagdelij k-onschuldige vrijhandelsge zindheid. Zijn argumentatie is oud als de straat, en we denken dat hij inspira tie is gaan zoeken bij de Handelskamer van Antwerpen. Bijgevolg hebben we niets meer te weerleggen, want we de den het reeds herhaalde malen en onze lezers zouden ons kunnen verwijten dat we eeuwig en altijd 't zelfde vooiske zingen. Derde conclusie. Minder, of liever geen tegenstand schijnt er te duchten van uit 't kamp der Katholieken en Vlaamsche Nationalisten. De stemmen die uit deze groepen zijn opgegaan spraken zich ten andere uit voor het ontwerp, alhoewel door de laatste wel voor sommige artikelen aanmerkingen werden gemaakt. We hoorden echter geen grondige kritiek, en een algemeen aanvaarden van de door de omstandig heden opgelegde maatregelen. Wanneer we dit schrijven kennen we nog niet den uitslag der stemming, kun nen we natuurlijk nog geen volledig oordeel vellen. We komen daar ten andere nog wel op terug. Wat ons verheugd heeft dat zijn de stemmen die ter gelegenheid van dit debat opgegaan zijn om een verlaging der pachtprijzen door de wet op te leg gen. De aangehaalde cijfers van pachtprij zen verwonderen ons geenszins, we dur ven zonder schromen zeggen dat over 't algemeen in 't Vlaamsche land de pachtprijzen voor de huidige omstan digheden overdreven zijn. Dit valt niet te ontkennen en iemand die den toestand kent zal het ook niet doen. Daarom vra gen we, herhalen we onze reeds zoo dikwijls herhaalde vraagWanneer zien we hier een krachtdadig, kordaat regeeringsingrijpen We vragen dit niet uit eenige vijandigheid tegenover de grondeigenaars de goede hebben reeds lang begrepen wat ze in de huidige noodtijden moeten doen. De anderen zullen niet als .gedwongen menschelijk handelen. Iedereen, ook onze volksvertegen woordigers van alle pluimage, verklaart bij hoog en bij laag dat ze tegen de over dreven pachtprijzen zijn, maar als er ge sproken wordt van een wettelijk ingrij- j pen dan komt de kat te koord. Zoo hoorden we b.v. uit den mond van den heer De Smedt, gekozene van den B. B. verklaren Er bestaan op dit gebied weliswaar misbruiken. Maar het is nu het oogen- blik niet om te spreken van maatregelen om die misbruiken te doen ophouden, I Zelfs indien de pachtprijzen weer nor- j maal worden, dan nog zouden de land- bouwers niet voldoende geholpen wor den Dit is een zonderlinge taal, bijzonder als we vernemen dat ze gevoerd wordt door een vertegenwoordiger der boe ren Dat verlaging der overdreven pachtprijzen niet genoeg is om de land bouwcrisis van de hand te helpen volledig accoord. Maar we denken toch niet dat er iemand zal durven beweren dat de vooropgestelde douanerechten het wel kunnen. Wij zeggen niet het ééne of het andere, maar allebei tezaam. Evenzoo wat de grondbelasting aan gaat. Minister Van Dievoet zegde hierom trent De grondbelasting wordt ge woonlijk betaald door den huurder. Wij zijn van zins die belasting te ver lichten Goede boodschap, heer Van Dievoet, doch weeral geen gezonde regeling. Niet de huurder, maar de grondeigenaar moet die belasting betalen. Vóór onze Wetgeving dit voorziet kan er geen sprake zijn van gezonden toestand,is elke verbetering misschien wel nuttig, doch blijft altijd lapwerk. Een Nationale Regeering, bezorgd om het lot van al de klassen harer on- derhoorigen, zou anders handelen, ze zou niet terugdeinzen voor de meest diepgaande hervormingen als deze ten goede komen aan de Natie, het Volk een Nationale Regeering stelt het alge meen belang niet onder dit van parti culieren. Zoolang de geest te Brussel niet ge zond is, zullen de vruchten slecht blijven. Iedere dag zien we 't klaarder. Het ontwerp in de Kamer aangenomen Op Woensdag 9 Maart hebben de besprekingen in de Kamer een einde ge nomen en heeft de stemming over het heele ontwerp plaats gehad. Het werd aangenomen met 75 tegen 66 stemmen en 6 onthoudingen. Stemden vóór de Katholieken, de meeste liberalen en een paar Vlaamsche Nationalisten. Stemden tegen al de socialisten, en kele liberalen en een paar Vlaamsche Nationalisten. Voor de stemming werden echter nog verschillende amendementen ingediend. We noemen o.a. een van de Vlaam- sch Nationale Kamergroep, kontingen teering van den overtolligen invoer van vee beoogende. Dit amendement werd bij zitten en opstaan verworpen, nadat de h. Van Dievoet verklaarde dat de Regeering de noodige macht kreeg van het Parle- I ment en er zal gebruik van maken in de mate die vereenigbaar is met de accoor- den die gesloten zijn met de buurt- staten,,. Een paar woorden hierover De Regeering ZAL van hare macht gebruikmaken. Waarom heeft ze het reeds niet gedaan "In de mate die vereenigbaar is met de accoorden die gesloten zijn met de buurtstaten,,. We weten al wat dit wil zeggen, we wezen en ten andere reeds herhaaldelijk op, "onze landbouwbelan gen zijn steeds een ruilmiddel in de eco nomische onderhandelingen met het buitenland geweest,,. Een ander amendement, ingediend door den heer Carlier, socialist, luidde als volgtDe opbrengst van de nieu we tolrechten op het vee, het slacht- vleesch,vleesch van konijnen, gevogelte, de boter, zal gestort worden in een (Zie vervolg onderaan 4de kolom). Ued. wordt allen dringend verwacht op de jaarlijksche Algemeene Vergadering. NIEMAND MAG ONTBREKEN Ieder aandeelhouder moet er aan houden op deze samenkomst tegenwoordig te zijn, ten einde er te vernemen hoe de zaken staan. Daar zullen de hoofdmannen van Redt U Zeiven de toestanden klaar en duidelijk uitleggen en U zult er vernemen den bloeienden en schitterenden toestand van uwe geliefde maatschappij. Want nooit kwam Redt U Zeiven er voor als nu, en dit niet tegenstaande de heerschende crisis en de aanhoudende aanvallen en nijdige bekamping van onze vijanden. Komt allen, aandeelhouders, het is uw plicht ten minste eens 's jaars te verbroederen Het Bestuur. Laatste Vergadering van het Seizoen. Door onvoorziene omstandig heden hebben we onze vergade ring moeten u'tstellen tot Zondag 20 Maart. Als we nu éénmaal rekenden op ieders aanwezigheid dan is het zeker nu en we beloven dat we met een pik fijn programma zullen uitpakken we deden dit ten ande re altijd. De moed is er in bij onze leden en voor de laatste maal dezen winter zullen ze hun hartje aan staande Zondag nog eens opha len. We beginnen zooals gewoon lijk te 4 uur in "Het Hof van Weenen,, bij Victor D'Haese, Groote Markt. Als vaste punten op 't program ma staan Uiteenzetting over Kiekenkweek en Wat valt er door de Regeering en door de Wetgevende Macht nog te doen voor den noodlijdenden land bouw,,. Dan zullen we ook het verslag hooren van onze werking 1931-32, en de mogelijkheid bespreken om gedurende den zomer een of an dere uitstap te doen. We maken geen reklaam meer als één man naar Herzele. bijzonder fonds,, bestemd om de land bouwers ter hulp te komen Ook dit amendement werd verworpen met 79 stemmen tegen 69. Stemden vóór enkele liberalen, al de socialisten en vlaamsche nationalistenstemden tegen al de katholieken en de groote meerderheid der liberalen. Deze stemming gebeurde na een ver klaring van den heer Van Dievoet waarin we volgens het Beknopt Verslag lezen De gedachte van een crisis fonds kan belangwekkend worden, zoo de crisis nog verergert Wat verder Daarbij verzoekt geen enkel landbou wer voor een dergelijken maatregel Onbevangen spreken we ons uit vóór dergelijke regeling en zijn van oordeel dat de crisis hoegenaamd niet meer moet verergeren, om dergelijken maat regelen te nemen. Mr Van Dievoet denkt er anders over, 't is zijn volle recht, maar wij weten toch dat vele kleine landbouwers er onze meening op nahouden en we zeggen het dan, in naam onzer boeren, dat wij WEL om dergelijken maatregel verzoeken. De houding der socialisten is echter niet logisch. Zij zouden een crisisfonds willen stichten dat zou moeten gevormd worden met toelagen, als we 't zoo noe men mogen, waar ze tegen stemmen. Hoe knoopt men dat tesaam In een volgend nummer komen we wel terug op deze belangrijke zaken, we houden ons echter bij het besluit dat we uit bovenstaand artikel trokken zoolang de geest te Brussel niet gezond is zullen de vruchten slecht blijven, Zaterdag 5 en Zondag 6 Maart 1.1. heeft het 14e Jaarlijksch Kongres der W aalsche Landbouwberoeps vereenigin- gen of U. P. A. plaats gehad. De openingsvergadering werd gehou den in een der lokalen der Banque Agri- cole. De Heer Criquelion, de zoo kranige en sympathieke voorzitter der U. P. A. verwelkomde de talrijk opgekomen Kon- gressisten en in 't bijzonder de heer Ja- bon, senator en de heeren leden van het hoofdbestuur der U. P. A. en Banque Agricole. Spreker handelde over het verhoor welke bij den Koning een afvaardiging der li. P. A. had bekomen Woensdag 2 Maart. Uit een schrijven aan den Vorst ge richt te dier gelegenheid en waarvan de heer Criquelion hier lezing gaf lichten wij 't volgende De verkoopprijzen onzer landbouw- produkten zijn deficitair, 't is te zeggen onder den prijs of onkosten van voort- brengst. De prijzen welke onze boeren be komen voor hunne producten worden voorgesteld door het indexcijfer der groothandelsprijzen der voedingswaren, zoo zagen we in November 1931 de in dex van den groothandel dalen tot 498 terwijl op ditzelfde tijdstip de kleinhan del aan index 776 stond, het verschil van 278 punten of 35°/0 is dan ten nadeele van onze landbouwers gezien ze bij den aankoop van waren het kleinhandelsin dex moeten volgen en enkel voor hunne voortbrengselen de groothandelsindex wordt toegepast. Deze cijfers laten uit- blijken dat de groote winsten door de tusschenhandelaars worden weggekaapt terwijl de voortbrenger zijne waren met verlies afzet. Deze regel geldt voor vleesch, brood en menig ander artikel van eerste noodwendigheid.,, Tot daar den tekst. Verder wijst dit schrijven nog op de noodzakelijkheid een spoedige tusschen- komst onzer regeerders inzake regeling en beperking van den invoer van levens middelen, verplichting aan de maalders van meer inlandsche tarwe te verbruiken in hunne bloem en menig ander maatre gel den landbouw ten bate. Speciaal wordt aangedrongen op eene herziening der pachten, welke eene juiste heraan passing hoeven te ondergaan in verhou ding der moeilijkheden en deficiet welke onze landbouw ten deel valt. Verlaging der winsten van tusschen- personen, verlaging der kleinhandels prijzen welke den levenstandaard zullen doen zakken. De wedden, pensioenen en werk- loozensteun zullen zich aanpassen, dus verminderen, en 's lands budjet zal er heilzame gevolgen van bestatigenver lichting van de lasten welke den stoeren werker en spaarder te neer drukken... Aan deze openingsvergadering nam ruim duizend man deel. Heel den dag van Zaterdag werd be steed aan de vergaderingen der ver schillende afdeelingen die de veelvuldige onderwerpen die den landbouw in dezen benarden tijd aanbelangen, zullen be- studeeren. Zondag 6 Maart om 10 uur had dan de algemeene vergadering plaats met het sluiten van het congres. i v V*' jj.ï t? mmamtaoÊBanoMmm De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. Ongctrekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. KB»!»»» «43KB9H8&! SB&9I9K t583RSBC£23 K WK&8S BBBI9 UB88» «MaKN* S3SKMMB

De Koornbloem | 1932 | | pagina 1