Landbouwweekblad Ten derden dage verrezen van deo dood.,* De Algemeene Vergadering der Samenw* Maats* Redt II Zeiven BILAN OP 31 DECEMBER 1931 Verslag van den Beheerraad* Verslag van den Toezichtsraad op 14 Maart 1932. 1 ZONDAG 27 MAART uïl P*ij3 25 centiem 14de JAARGANG Nr 691 ÉT^ Arbeid Abonnementsprijs t 12,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren, adelt Aankondigingen volgens akkoord, Bureel enRedaktie: DE VILANDERSTRAAT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON. Aalst. Voor en door de Landbouwers 't Is Paschen Overal jubelen de klokken het uit, die van de groote stad in zware, plech tige en toch opgewekte tonen, die van het nederige dorpskerkje, met hun lichtere maar niet minder gevoelvolle klanken. Ten derden dage is Hij verrezen van den dood... en vandaag, de dag der Verrijzenis, denken we even terug op wat er daarvóór is gebeurd, op dien Vrijdagnamiddag, ginder op Golgotha... Daar heeft Hij gehangen, de God- mzbsch. daar heeft de Almachtige Vader zijn Zoon in de handen der wereld ge geven, en daar heeft die Zoon, berus tend in de opperste wilsbeschikking van zijn Vader, zich zelf laten geeselen met de harde roeden der woeste soldaten, zich laten spuwen in het aangezicht door het door de Farizeërs opgehitste gepeupel, daar heeft Hij zich de nagels door handen en voeten laten slaan, in het hoofd de doornenkroon laten plan ten, daar is de Onsterfelijke den men- schendood gestorven, aan 't kruis, tus- schen twee moordenaars, op een schand hout... Zoover reikt de Goddelijke liefde, de liefde van den Schepper voor zijn nie tige schepsels, dat Hij dezer fouten en misstappen zelf uitboeten wil, zelf een lijdensweg wil gaan die door geen mensch ooit is betreden of zal betreden worden, omdat hij niet alleen bezaaid was met de doornen die het vleesch bloeden deden, maar wonden, diepe wonden sloeg in dit allesomvattend liefdehart om al net slechte, het lage, het verderflijke van het Menschdom. Ziet ge Hem daar hangen op dit kruishout... de zoon van den Schepper- bespot door zijn eigen werk... begrijpt Ge welke wonden er in dit Hart gesla gen werden door den woedenden, dollen haat zijner kinderen, begrijpt ge de pijn, de geestelijke pijn die hij daar heeft •doorstaan En dan... Twee dagen is Hij dood geweest... ten derden dage verrezen. Die verrijzenis is in de Kerk het Pa schen geworden, het blijde Paaschfeest Dan heeft hetzelfde sacrificie terug plaats, terug geschiedt de offerande, dit maal op onbloedige wijze en alle men- schen noodigt de Kerk uit om er te gaan nutten het eigen vleesch en bloed van de Zaligmaker. Alle menschen worden uitgenoodigd om zich te laven aan de onuitputbare bron aller genaden, om te gaan knielen aan den voet van het Tabernakel en zich te gaan heiligen door het offer van den Heiligmaker zelf. Paschen 1932... En weer zullen diepe wonden geslagen worden in dit Godde lijk Hart, door hetzelfde menschdom dat het Kruis oprichtte, weer zullen er Farizeërs zijn, moderne Farizeërs, die het Volk, de kuddemenschen zonder eigen gedachten, zonder eigen wil, het hoofd zal doen afwenden van de eenige die redding brengen kan waar met menschenhanden niet te lenigen nood is, de eenige die menschenpijn en men- schenwonden lan heelen de God- mensch, gestorven op het kruis. Weer zal Hij lijden door den onwil der menschen, weer genageld worden op het kruishout, gespuwd in 't aange zicht,.. want de wereld roept nog "Leve Barabbas,, en "Kruisig Hem,,, de wereld wil geen Christusleer, omdat ze een band is voor de slechte hartstochten, voor de lage driften, omdat ze ketent wat de losbandigen vrij willen... Zal dan dit Paaschfeest 1932 een feestdag zijn Of is het een vloek van de wereld aan Christus Laten we trachten door het her nieuwen van onze belofte van trouw er een feestdag van te maken voor het alziend Oog in onze Tabernakels, opdatHet genadig zou neerzien op het diep-lijdend menschdom, opdat Het ons helpen zou, opdatHet vergeve de massa zonden van ons, en van anderen, opdat Het toone aan hen die in de duisternis van het ongeloof dwalen, het licht, en opdatHet ons sterke om met vasten tred den eenigen goeden weg te blij ven be wandelen. Dat is onze Paaschbeê. gehouden te Aalst den 20 Maart 1932. De opkomst der aandeelhouders was veel grooter als naar gewoonte. Een bij zondere oproep in De Koornbloem verschenen zal daar veel hebben toe bijgedragen. Voegen we daarbij de nieuwe aandeelhouders die van de maatschappij Flandria overkwamen, evenals deze van den boerenbond van Meerbeke. Dit toonde ons de algemeene belang stelling van de leden en de verkleefd heid aan Redt U Zeiven, de boerenver- eeniging die spijts alle tegenkanting bleef en blijft wat ze was de verbroe dering van alle weldenkende en voor uitstrevende landbouwers. Er lag zeker een groote voldoening in de oogen aller leden en vooral van het bestuur dat uiterst tevreden was over de groote opkomst. De vergadering werd geopend om 2 1 2 uur, met een kort dankwoord voor de groote opkomst. De heer Ruyssinck, afg.-beheerder, geeft volgend verslag over het afgeloo- pen dienstjaar MEVROUWEN, MIJNHEEREN, Bij deze hebben we de eer Ued. ons verslag voor te leggen over het afge- loopen dienstjaar 1931. Het jaar 1931 heeft zich vooral doen opmerken door de verdere inzinking der graanprijzen, gevolgd van de vermin dering der prijzen van vele meststoffen en van alle landbouwvoortbrengselen. Het ging dan ook niet gemakkelijk om ten gepasten tijde te koopen en menig zakenman sloot zijn boekjaar met ver liezen of met weinig winst. Dank de uiterst voorzichtige hande lingen onzer leiders is het jaar 1931 voor ons voordeelig geweest. De verkoop van granen en vetten was over het algemeen met een zeker procent verminderd bij onze leden, daarentegen zijn we door het maken van nieuwe afdeelingen tot ons gewoon zakencijfer gekomen. Er werden in den loop van het jaar 6 nieuwe afdeelingen gesticht, op vele plaatsen werden de magazijniers vervan- gen, wat gewoonlijk een verbetering meebracht. Onze balans voor 1931 sluit met eene brutto-winst van 1.237.809,77 fr. Aan interesten voor de ons ter hand gestelde gelden werd 411.360,50 fr. uitbetaald. Onze algemeene onkosten beliepen 574.410,03 fr. Voor afschrijvingen werd 109.374,50 fr. voorbehouden, wat de totale som van afschrijvingen tot 877.970,36 fr. brengt. We hebben ook de reserve met 21.664,50 fr. verrijkt, zoodat deze voor 't oogenblik 243.869,48 fr. bereiken. De beheerraad heeft goed gevonden zooveel mogelijk af te schrijven en aan reserven te besteden en zoo weinig mo gelijk uit te betalen, zoodat we heden 7 °/o netto aan de aandeelhouders voor stellen.' Gezien de moeilijke tijden is dit een zeer hooge interest, en al de sommen aan voorzorgfondseu besteed, blijven steeds den eigendom der aandeelhouders en verstevigen meer en meer onze maatschappij. Onze Spaar- en Leenbank boekte eveneens een zeer goede zakengang, en niettegenstaande het wantrouwen van het algemeen publiek bleven de Redt U Zeivers hun instelling getrouw. Hun vertrouwen is niet onbeloond en deze die hun gelden aan Redt U Zeiven toevertrouwden zijn niet ont goocheld geworden. Onze eigendommen die steeds ge boekt staan aan hunne doorgaans lage koopsom van over vele jaren en samen met onze roerende goederen het re spectabel cijfer van 4.643.476,38 fr. bereiken, zijn de beste borg voor iede- ren geldplaatser. Voeg daarbij de gedane afschrijvingen en gemaakte reserven, wat samen nog een voorzie nigheidsfonds van fr. 1.121.839,84 uitmaakt. Een deel van de beheerraad dient herkozen evenals drie leden van de toezichtsraad. Deze heeren stellen zich opnieuw voor. De beheerraad dankt alle leden en medewerkers van groot tot klein en drukt den wensch uit dat Redt U Zei ven meer en meer moge bloeien tot al gemeen nut van den boerenstand in 't algemeen en van de leden in het bij zonder. DE BEHEERRAAD B. Schockaert, eigenaar, schepene, Erondegem, Voorzitter; C. Ruyssinck, landbouwer, Meire, Afgevaardigde-Beheerder M. Meert, eigenaar, Aalst; A. Possemiers, landbouwer, Hof- stade Fr. Wynant, landbouwer, Oulter C. Van den Hautte, landbouwer, Ninove Fr. Coppens, eigenaar. Lede, Leden. O. Caudron, Bestuurder, Aalst. Dit verslag werd op handgeklap ont haald. De heer Baeten, lid van den toezichts raad, geeft vervolgens lezing van het verslag der kommisarissen, welke we hier laten volgen Aan de Heeren Beheerders en Aandeelhouders der Samenwerkende Maatschappij Redt 11 Zeiven Gelijkvormig aan het art. 40 der standregelen hebben wij de eer en het genoegen, als toezichters. verslag te geven over het onderzoek dat wij deden gedurende het verloopen dienstjaar. Wij onderzochten achtereenvolgens de boeken en geschriften der maat schappij met al hare onderafdeelingen, geen enkele onregelmatigheid hebben wij bestatigd, alles is in de beste orde gehouden. Wij hebben ook de rekenin gen, die het actief en het passief van het tegenwoordig bilan uitmaken, na gezien en juist bevonden. Wij brengen een warme hulde aan de leiders, die door hun wijs beleid tot dezen uitslag kwamen. Wij stellen voor de winst en verliesrekening, gelijk ze U voorge legd wordt, goed te keuren. De ver deeling der winst werd gedaan volgens de standregelen. Wij vragen dus ze ins gelijks goed te keuren. (get.) Van Bockstael Fr., landbou wer, Okegem Moens Aug., landbouwer, burge meester, Wichelen Baeten Dm., landbouwer, Heldergem; Vermoesen Fr., eigenaar, Moorsel Schollaert Gust., eigenaar, Kerkxken. Dit verslag werd eveneens met in stemming aanhoord. De heer Caudron, bestuurder, geeft vervolgens lezing van de balansrekening en de rekening van winst en verlies, dewelke we hier laten volgen AKTIEF VASTLIGGEND Eigendommen te Aalst, Eppeghem, Herzele en Ternath fr. 3.120.030,03 Onroerend door bestemming Maalderij, Drukkerij, Werk huis voor autos 650.143,38 Roerend Vervoerdienst, Bureel meubelen en Witloofmateriaal 874.301,97 Bibliotheek 1 DELGINGEN Gedaan vóór 1931 768.595,86 Delgingen op 31 December 1931 109.374,50 4.644.476,38 TE VERWEZENLIJKEN Koopwaren in Hoofd- en Hulpmagazijnen en in aangesloten Afdeelingen 2.969.529,51 BESCHIKBAAR Banken en postcheckrekening 605.244,95 Kas 74.005,61 Portefeuille 994.874,95 Aangesloten afdeelingen en klanten 632.834,44 Voorschotten op hypotheken en tegen borgen 2.110.137,98 4.417.097,93 VOOR MEMORIE Grondpanden 150 000,— 12.181.103.82 VOOR MEMORIE Grondpanden WINST EN VERLIES Saldo op 31 December 1930 Winst van het dienstjaar 1931 1.765,51 142.664,74 PASSIEF TEGENOVER DE MAATSCHAPPIJ Kapitaal fr. 1.058.850,00 Reserven 222.204,98 1.281.054,98 877.970,36 TEGENOVER DERDEN Kasbons en plaatsingen op 5 jaar 3.427.734,90 Plaatsingen op 1 jaar 4.331.620,89 Plaatsingen op zicht 1.085.133,35 Leveraars en verschilligen 883.159,09 9.727.648,23 150.000,- 144.430,25 We geven hier insgelijks de lijst onzer eigendommen bij den bilan gevoegd. Opsomming der Eigendommen van Redt II Zeiven 1. Een groote eigendom te Aalst, Groote Markt, Koffiehuis "De Koorn bloem,,. 2. Een handelshuis te Aalst, Vee markt, nr 3, met magazijn, werkhuis, groote ingangspoort, enz. 3. Een Burgershuis in de Brabant straat, nr 53, te Aalst. Een renteniershuis in de Brabant straat, nr 55, te Aalst. 5. Een groot magazijn en stapelhuis te Aalst, Zeebergkaai, nr. 1. 6. Een eigendom met overdekte berg plaats, te Aalst, Zeebergkaai, nr 4. 7. Een magazijn te Aalst, Zeeberg kaai nr 5. 8. Een modern ingerichte maalderij, koekbrekerij, enz. te Aalst, Zeeberg kaai, nr 6. 9. Groote en modern ingerichte bu- reelen in de Vilanderstraat, nr 2, te Aalst, met brandkoffers en eetzaal voor bedienden. 10. Garage met nieuw moderne ma- chienen, voor het herstellen der auto camions, in de Vilanderstraat, te Aalst. 11Groote bergplaats voor autos, in de Vilanderstraat, te Aalst. 12. Drukkerij met magazijnen, in de Vilanderstraat, te Aalst. 13. Een partij bouwgrond in de Vi landerstraat, te Aalst, met eene groot te van circa 11 aren. 14. Een Burgershuis, te Aalst, De Vi landerstraat, nr 4. 15. Een Handelshuis, te Aalst, De Vilanderstraat, nr 29. 16. Een Burgershuis, op den hoek van de Vilander- en de Van der Noot- straat, nr 10, te Aalst. 17. Een perceel bouwgrond, groot 1 hectare, te Aalst, Siesegem. 18. Groote magazijn, stapelhuizen, woonhuis en verbindingsspoor met tram aan de statie te Herzele, met eene partij bouwland groot circa 1 hectaar. 19. Groot magazijn, met burgershuis te Eppeghem aan de groote baan Brus- sel-Antwerpen. 20. Bouwgrond te Eppeghem aan de groote baan Brussel-Antwerpen, groot omtrent 35 aren. 21. Een perceel bouwgrond te Ter nath, Statie, aan de groote baan Assche-Edingen, groot 10 aren. 12.181.103,82 DEBIET WINST- EN VERLIESREKENING CREDIET Delgingen op 31 December 1931 Intresten Algemeene onkosten Saldo 109.374,50 411.360,50 574.410,03 144.430,25 1.239.575.28 Opnieuw op 1 Januari 1931 Uitslag dienstjaar 1931 op 31 December 1.765,51 1.237.809,77 1.239.575,28 VERDEELING DER WINST 5 °/o voor Wettelijke Reserven 10 °/o voor Gewone Reserven 10 °/o aan Personeel Aan Kapitaalsaandeelen (7 zuiver) Over te dragen 7.221,50 14.443,- 14.443.— 95.025,- 13.297,75 144.430,25 Al de posten van de balans werden vervolgens door Mr Caudron toegelicht en breedvoerig uitgelegd. Alvorens de goedkeuring te vragen, wordt aan de leden de vraag gesteld of iemand inlichtingen verlangde. Een aandeelhouder vraagt de oorzaak van de verhooging van het kapitaal. De heer Caudron antwoordt dat deze voorkomt door de overname door Redt U Zeiven van twee maatschappijen, namelijk "Flandria,, te Herzele en "Door on Voor ons,, te Meerbeke. Verdere uitleg werd niet gevraagd en deze scheen overbodig gezien de breedvoerige verklaringen van den heer Bestuurder. De vergadering herkoos met alge meenheid van stemmen de heeren Meert, Possemiers, Ruyssinck en Van den Hautte als beheerders maatschappij. Als toezichters werden met algemeen heid van stemmen de heeren Moens, Van Bockstael en Vermoesen herkozen. Vervolgens worden met algemeenheid van stemmen en onder handgeklap de bilan, de winst- en verliesrekening en de verdeeling der winst goedgekeurd. Alvorens over te gaan tot de verdee ling der winst werd een aanspraak ge- houden door den heer Caudron, be stuurder der Maatschappij, welke we j hier in korte trekken weergeven Mevrouwen, Mijnheeren, Na het verslag van beheer en toezicht, waaruit blijkt dat onze Samenwerkende Maatschappij Redt U Zeiven nog ster ker en bloeiender wordt, na onderzoek van al de posten der balans met de aan duidingen van ons fortuin,versterkt door afschrijvingen en reserven, kan ik niet nalaten aan de geachte aandeelhouders eenige woorden toe te spreken. Vooreerst moet ik mijn dank uitdruk ken aan de vele aanwezige vrienden, vooral wanneer ik zie dat de oproep van ons bestuur om talrijk op te komen, door de massa is begrepen, en er veel MHiH—lllilHimi llMl Willi HHP iHII T' lli' I I iftlHIMIHIMlP UIIII'IIIHII'IW IWUllWIHWHliinill Dc medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. Ongcteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven.

De Koornbloem | 1932 | | pagina 1