Ten strijde voor Verlaging der Pachtprijzen Ce westelijke Vergaderingen Landbouwweekblad De Gewestelijke Vergadering Wat denkt U daarvan, boeren Aan de jeugd Een goed gelukte Redt-ll-Zelven-dag in het Zenneland. IMUNHHHNHI ZONDAG 10 APRIL 1932 Rcijs 25 cexuiem Hde JAARGANG Nt 693 Arbeid adelt Abonnementsprijs t 12,00 frank 's jaars, Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord, Bureel en Redaktie: DE VIL ANDERSTRAAT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. ft"**''*"'" '"fjP. ii im—n—n mm nmm Voor en door de Landbouwers Onze voorstellen van 1928 Pachtprijzen volgens de waarde der landbouwvoortbrengselen, de grondbelasting ten laste van den eigenaar! Wanneer we in Juni 1928 een Algemeen Congres bijeenriepen om eens zuiver ons standpunt ten overstaan van verschillende be langrijke vraagstukken te bepalen, konden we niet gissen dat de wen- schen die daar werden geuit, zoo spoedig in het brandpunt der be langstelling zouden komen te staan lijk het nu het geval is. We konden niet voorzien dat een krisis van groote afmetingen voor de deur stond en gewenscht of onge- wenscht binnentreden zou. We dachten dan ook niet dat de voor stellen van Redt U Zeiven zoo spoedig en zoo zichtbaar op den voorgrond zouden treden. Wel wisten we dat bij de kleinste kee ring van den toen betrekkelijk- gezonden toestand van den land bouw7, iedereen zelfs onze be- kampers noodgedwongen bij draaien zouden en aanbidden wat ze voorheen verbrandden. We hadden wel niet heelemaal mis gezien, want de hoop derge- nen die een herziening der pacht prijzen noodzakelijk achten ver groot van dag tot dag, ook bui tenstaanders komen tot dit inzicht. Nog zijn er velen die van geen wel een werkloofce op loer zit wettelijke regeling weten willen om den grond in te palmen. ruimschoots gebruik, misbruik ge- Een wantoestand mag geen maakt en de inlichtingen die ons bestaansrecht hebben gekregen... bezorgd werden door de besturen omdat het altijd zoo is geweest, onzer plaatselijke afdeelingen hier- een voorrecht mag tot geen recht omtrent versterken onze meening. groeien, al werd er nog zoo lang We kunnen hier voorbeelden aan halen bij de vleetnieuwe pacht overeenkomsten afgesloten vóór een paar jaar welke huurprij zen voorzien van 8, 9, 10 zelfs tot 15 en 20 frank, (we houden de namen in onze dossiers, zullen ze ook als 't noodig is kenbaar ma ken), we kennen andere huurders en de meesten zijn in dit geval die kost wat kost hun landerij en houden moeten omdat ze toch niet kunnen of willen gaan doppen en die geen centiem verlaging van huur bekomen; an dere nog die wel wat verlaging kregen, maar niet in voldoende mate en nu zwijgen moeien omdat ze zoogezegd voldoening kre gen. We kennen boeren die bee- lemdal ten rechte bevreesd zijn in ongenade te vallen bij den eige naar en angstvallig elke nochtans gewettigde klacht onderdrukken omdat ze weten dat links of rechts een nijverheidswerkman soms en naïef-weg blijven beroep doen op den goeden wil der verpach ters private grondeigenaars of openbare besturen ten einde deze tot menschelijker handelen over te halen. Alzoo wordt er weer 'n keer vruchteloos tijd verspilt, alzoo werden bij het verloopen van den Al deze toestanden zouden geen mogelijkheid tot ontstaan of be staan kennen had de pachtwet be palingen ter regeling der pacht prijzen behelst, in den zin van deze in onze voorstellen opgeno men. Klagen helpt echter niet en bij de pakken blijven zitten even min, daarom hebben we vast be- vorigen pachttermijn weer duizen- sloten niets ongebruikt te laten om den franks betaald aan pachtprij- een onmiddellijke, tijdelijke herzie- zen die in verre na niet gedaald ning der pachtprijzen bij wettelijke zijn in verhouding der prijzen van regeling te verkrijgen, maar we de voortbrengselen onzer akkers, i houden staan dat een definitieve Men kon het strijdros best op J regeling de eenige gezonde is, waarvoor we dan ook ijveren blijven. Redt U Zeiven vroeg ook,heeft altijd gevraagd dat de wet het voorrecht aan den eigenaar zou ontnemen zijne grondbelasting op stal laten als het enkel en alleen gebruikt wordt om het in 't vuur te jagen voor maatregelen welke— al zijn ze niet zonder nut toch altijd een belasting beteekenen op het verbruik, dus in eerste instan- ontnemen zijne grondbelasting op I tie moeten gedragen worden door den rug van den huurder te schui- de gemeenschap. ven Wanneer het goed ging was Men heeft het recht vanwege het de boeren-mi's-leiders niet die gemeenschap die offers te vra- f moeilijk deze zaak dood te zwij gen of met een schamper schou derophalen als utopie te be- 1 stempelen. Nu begint men echter van genoten, er mag niet getalmd worden om hervormingen in- te brengen, juist doordat ze van diep- gaanden aard zijn en van groote beteekenis voor onze boeren Geen moeite zullen we sparen om de openbare meening in te lichten en voor onze zaak te win nen, omdat het de zaak is van alle boeren, omdat het belang het levensbelang van den land bouw op 't spel staat. Mochten alle boeren daarvan overtuigd zijn en aan onze zijde staan in dien rechtvaardigen strijd, want hoogstwaarschijnlijk zal het van geen leien dakje loopen en is sterke eensgezindheid hoogst on ontbeerlijk. We weten echter vast dat alle vooroordeelen hoe diep ze ook zijn ingekankerd wijken zullen dat de schaduwen die altijd achterna komen, ook nu zullen volgen Daarom moet het eerste werk door onze leden geleverd worden, ze zullen er voor zorgen dat hun standsbroeders worden ingelicht. Ze zullen mee zorgen voor de verbreiding der actie die streeft naar, en brengen zal 1° De aanpassing der pacht prijzen aan de waardeverminde ring der landbouwvoortbrengse len. 2° Betaling der grondbelasting door den eigenaar. Wie het wel meent met zijn ei gen belang, met dit van onzen landbouw, reike ons de hand, we zijn van wal gestoken en blijven niet halverwege staan. We zijn pas goed begonnen Redt U Zeiven heeft besloten een onmiddellijke actie te beginnen ten einde onze boeren daadwerkelijk te helpen. Volgende dagorde is voor deze vergaderingen vastgesteld 1° Uiteenzetting over "Grondbelasting en Pachtprijzen in de omstandighe den,, door K. Lambrechts. 2° Opname door een afgevaardigde van Redt U Zeiven der KLACHTEN der boeren omtrent de pachtprijzen en grondbelasting. In massa er naar toe. ZONDAG 17 APRIL. SCHELLEBELLE. 10 uur. LokaalJules Petit, Dorp. Voor de ge meenten Schellebelle, Cherscamp, Calken, Scboonaarde, Wichelen, Overmeire, Llitbergen, Berlare en andere. NIEU WERKERKEN. 7 uur's avonds. Lokaal: Wed. Van Sande. Voor de gemeenten Nieuwerkerken, Haaltert, Meire, Erpe, Terjoden. ZONDAG 24 APRIL. AALST. lOuur voormiddag, lokaal: "De Koornbloem,, Groote Markt Voor de gemeenten: Aalst-Mijlbeek, St Job-Schaarbeek, Lede, Herdersem, Gijzegem, Erembodegem, Hekelgem, Denderleeuw, Teralfene, Welle, Baar! degem, Meldert, Wieze, Hofstade, Oordegem, Erondegem, Haaltert,' Meire, Erpe, Ter joden, Moorsel. CAMPENHOUT-RELST. 3 uur namiddag, lokaal: Tobback-Susant. Voorde gemeenten: Campenhout, Reist, Buken, Bertem, Leefdaal, Veltem. ZONDAG 1 MEI. EPPEGEM. Lokaal A. De Cleyn, Dorp. Voorde gemeenten Eppe- gem, Elewijt, Vilvoorde, Hautem. Perk, Sempst, Sempst-Laar, Bonheiden Peuthy. HERZELE. Lokaal"Het Hof van Weenen,, (V. D'Haese), Markt. Voor de gemeenten Herzele, Hillegem, St Lievens-Hautem. St Lievens-Essche, Godveerdegem, St Maria-Audenhove, Ressegem, Woubrechtegem. Aaigem! Borsbeke, Burst, Bambrugge. \\7 BELANGRIJK. Deze lijst is nog onvolledig. Voor gewesten arnbeek, Leeroeek, Aspelare, Ninove, zal ook een vergadering worden gehouden. Toekomende week vullen we ze aan. De lijst der gemeenten welke voor elk gewest is aangeduid is natuurlijk niet beperkend. Iedereen is TOR GELATEN, de vergaderingen zijn vrij - OPENBAAR. s-BasiïRa i ts® ;bsh?. asm van éen van gen als het bestaan haar nijversten stand, van groote beteekenis voor 's lands huishou ding op 't spel staat. Men de Regeerende Macht heeft echter als eerste plicht ook van die klasse hebben, en dat het wel niet gansch die bevoorrecht is met een groot strookt met de rechtvaardigheid bezit, offers te vragen. En zeker iemand een last te doen dragen moet een gezonde Wetgeving welke geheven wordt op iets dat den minderen man beschermen tegen de macht der meer kapitaal krachtigen, die zoo dikwijls van die macht misbruik maken. De pachters nu worden niet zeker niet zooals het kan en zoo als het moet beschermd tegen de macht der verhuurders om te herhalen hieronder verstaan andermans eigendom is. Weeral heeft de tijd en het verloop der gebeurtenissen veler oogen ge opend,vele blinddoeken doen weg vallen. Intusschentijd heeft het kwaad echter reeds vrij spel gehad, ge woekerd en veel schade aange- richt... blijft schade berokkenen, we én private eigenaars én Open- want de huurders mochten dit jaar bare Besturen welke niet zei- ook weer de sterk-gepeperde be den het recht, zelfs de wet ver- lastingsbrieven hunner eigenaars krachten. De pachtwet bevat geen in ontvangst nemen. Anderen wa- enkele bepaling welke de pacht- ren er nog erger aan toe, ze moch- prijzen regelt, laat dus de deur ten zelfs meer belasting in 's heeren open voor de overdreven prijzen, handen geven dan zij zelf aan den Hiervan wordt op dit oogenblik ontvanger hadden te betalen. We lezen in het Waalsche landbouwblad "La Défense Agri- cole Beige,, dat in de streek van St Truiden een huurder aan zijn eigenaar 1179.75 fr. grondbelas ting moest betalen terwijl deze er - - I slechts 267,20 fr. aan het Beheer a g* mevn in te zien wat we t hee- Van Belastingen verschuldigd was, lemaai zoo verkeerd niet voor en natuurlijk zelf niet meer betaal de. We zouden niet naar St Trui den moeten gaan om meer derge lijke feiten aan te halen, ze hebben zich al meer dan eens voorgedaan. Wat denkt U daarvan, boeren? Wij van onzen kant vinden dat het meer dan tijd is dat zulke "on eerlijke» praktijken worden onmo gelijk gemaakt. Dat denken wij Zondag 8 Mei houden alle jon ge boeren en boerinnen den gan- schen dag vrij Niet vergeten en opteeker.en de tweede Zondag van Mei. Naar Eppegem luidde verleden Zondag het ordewoord voor de Zenne- landsche Redt U Zeivers en voor de ieverige leden van het Leuvensche en z'hebben allen trouw aan dit ordewoord gehoor geleend. Immers, een opkomst van een 300-tal leden bij regenwed.er mag wel prachtig genoemd worden en is een sprekend bewijs van den vereeni- gingsgeest die onze leden bezield. Te 3 u. 30 nemen de onderscheidene bestuursleden der verschillende plaatse lijke afdeelingen plaats op het verhoog, terwijl een machtige Vlaamsche Leeuw door allen meegezongen, de ruime zaal dreunen doet. Na een kort openingswoord en een welkomsgroet tot de toehoorders door Mr Caudron, Algemeen Bestuurder van Redt LI Zei ven, wordt het woord verleend aan Mr K. Lambrechts, die handelt over "De Grondbelasting en de pachtprij zen in de huidige omstandigheden,,. In algemeene trekken wordt het standpunt van Redt U Zeiven in deze op dit oogenblik zoo belangrijke kwes ties uiteengezet. Betoogd wordt hoe zwaar de grond belasting den landbouw drukt, en hoe ONRECHTVAARDIG deze toegepast wordt. De wetgeving laat immers den eige naar toe de grondbelasting op den rug van den huurder te schuiven. Groote onrechtvaardigheid waartegen Redt U Zeiven steeds ten krachtigste verzet heeft aangeteekend en zal blijven aan- teekenen. Een tweede, niet minder belangrijk vraagstuk is dit der pachtprijzen. Algemeen wordt aangenomen dat er vele overdreven pachtprijzen bestaan, en dat over 't algemeen de pachtprijzen niet zijn gedaald in verhouding van de prijzen der landbouwvoortbrengselen. Dit is een ongezonde, onhoudbare toestand en gezien den onwil van zekere eigenaars, particuliere of Openbare Besturen, is het noodig dat er een wet komt die een herziening oplegt. Redt U Zeiven heeft vroeger reeds voorstellen gedaan om overdreven pachtprijzen te verhinderen, men heeft het echter niet noodig geacht daar op in te gaan. Nu zal men echter door de omstandigheden gedwongen, verplicht zijn alleszins een dergelijke TIJDELIJKE regeling te treffen waarvan we partijganger zijn op voorwaarde dat een heele herziening der pachtwet herziening welke na tuurlijk verbetering meebrengen moet volgt. Deze zal er komen als de boeren als één man ze eischen, als ze HUNNE stem laten hooren daar waar ze moet gehoord worden en waar men tot heden wat al te veel in den naam der boeren klanken heeft gehoord die niet de hunne zijn, maar die van menschen wier belan gen somtijds zoo dikwijls tegen strijdig zijn met de onze Een warm applaus begroet deze uiteenzetting en bewijst ten duidelijkste dat de boeren dit standpunt ten volle bijtreden. Ook de heer limans, muziekleider, schijnt de gemoedsstemming te begrij pen, hij doet "Klokke Roeland,, "brand,, kleppen en driehonderd kelen luiden mee een machtig storm in Vlaander- land Een minuutje verpoozing een heel kleintje maar - en dan geeft de voor zitter het woord aan den heer Van Nuffel welke spreekt over "Onze Wet geving inzake handel in plantaard aardappelen, veevoeders en mest stoffen Achtereenvolgens geeft spreker een overzicht van den lijdensweg die de wetgeving op deze artikels voor de uitbating van het landbouwbedrijf ge bruikt, gekend heeft. Hoevele mogelijk heden tot vervalsching werden openge laten, hoe daartegenover andere landen ingezien hebben dat te dezer zake een goede wetgeving van kapitaal belang is. Dit schijnt men in België nog niet te weten, of althans, men schijnt dit be- lang, het belang der boeren en van den eerlijken handel, niet te willen bescher men zooals het moet, zooals het elders gedaan wordt. Verschillende achter poortjes in onze wetgeving worden dankbaar gebruikt door de zoovelen welke er geen eerlijke praktijken op na houden, ten bewijze hiervan de verschil lende ergerlijke feiten welke onlangs aan het licht kwamen en de ondoeltref fendheid der Belgische wetgeving met daarbij de gebrekkige uitvoering, de onvolledige controol, in een klaar dag licht stelt. Steeds hebben we geijverd en al het mogelijke gedaan om van de Wetgeven de en Uitvoerende Macht maatregelen te verkrijgen die den afnemer van plantaardappelen, veevoeders en mest- MWWMMWMIWMII.J I f|||j|j|X|IJMpilllWllilllllllll1l<l|i|]pillMmnmwcnim-|i|Hllir« 111 IIIII1 TIHWI De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. Ongeteekende stukken werden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. w V. VUVfl

De Koornbloem | 1932 | | pagina 1