Ammoniaksulfaat Ammoniaksullaat Heel de Wereld road Lekker Aardappels Landbouwers I BANQUE CENTRALE Q£ LA ütNühE De onafhankelijke arbeiders en het Ouderdomspensioen 20-21 stikstof* Landbouwers, raT% irrïp$*5^5 Voor ai uwe bankbewerkingen en geldplaatsingen %::q Het Hoekske van Tijl Uilenspiegel voor uw beeten voor uw aardappelen Vraagt voor de nitraatbemesting Uwer gewassen het voordeelige en wacht U in Uw eigen belang voor alle namaaksels* I doet eene besparing van 35 "J, met NITROCHAUX UCB te gebruiken Zondag 10 April 1912. In de toelichting welke we gaven in "De Koornbloem,, betreffende de toe passing der wet op het ouderdomspen sioen, deelden we mede dat de onafhan kelijke arbeiders, zooals de landbouwers, wier jaarlijksch inkomen geen 18.000 fr. overschrijdt, door de wet verplicht zijn te storten voor hun pensioen.\Ve meld den tevens dat de wijze waarop die stortingen moesten geschieden, geregeld zou worden bij Koninklijk Besluit. Dit laatste gedagteekend 12 Maart is verschenen in het Staatsblad van 17 Maart 1.1. Daar deze aangelegenheid groot be lang oplevert voor de massa onzer land bouwers, verstrekken we in dit nummer breedvoerigen uitleg betreffende de be- tcekenis van bedoeld Koninklijk besluit. I» Wie is verplicht te storten voor het ouderdomspensioen De wet en het Koninklijk besluit be palen dat alle buiten dienstverband staande arbeiders wier bedrijfsinkomen 18.000 fr. per jaar niet overschrijdt ver plicht zijn te storten voor hun ouder domspensioen. Als buiten dienstverband staande arbeiders worden beschouwd alle per sonen die voor eigen rekening handen ot geestesarbeid verrichten voor zoovpr- rc hun jaarlijkschbedrijfsinkomenl 8.000 fr. niet overschrijdt. Behooren dus onder meer tot deze categorie de landbouwers, de onafhan kelijke stielmannen, de winkeliers en an dere neringdoeners. Zelfs de vrije beroepen, doch altijd onder voorbehoud dat hun jaarlijksch bedrijfsinkomen bedoeld maximum niet overtreft. Worden echter niet beschouwd als onafhankelijke arbeiders, de werklieden en bedienden die voor rekening van een patroon werken. Deze laatsten zijn overigens onder worpen aan bijzondere bepalingen der pensioenwetten. De verplichte storting is zoowel van toepassing op de vrouwen als op de mannen. Indien beide echtgenooten een onder scheiden beroep uitoefenen is ieder van hen volgens de wet verzekeringsplichtig. Het bedrijfsinkomen dat in aanmer king komt om vast te stellen of een on af aankelijke arbeider ja dan neen verze keringsplichtig is, is datgene welk ver worven werd tijdens het jaar vooraf gaande aan dat der verplichte storting. Het is het zuiver bedrijfsinkomen dat als basis dient voor de heffing der be- diijfsbelasting, zelfs indien bedoeld in komen gelijk is of minder bedraagt dan het minimum vrijgesteld van belasting. II. Welk is het bedrag der verplichte stortingen De pensioenwet bepaalt dat de stor ting moet bedragen minstens 1,50 t.h. Vi.n het bedrijfsinkomen van den verze- kt rde tot een beloop van een jaarlijksch inkomen van 12.000 fr. en dat die stor ting nooit lager mag zijn dan 60 fr. per jaar voor de vrouwelijke verzekerden en 120 fr. voor de mannelijke verzekerden. Het Koninklijk besluit heeft die wette lijke bepaling concreet uitgewerkt in de volgende tabel Nochtans indien bij het ontvangen der stortingskaart de verjaringsmaand van den verzekerde alreeds verstreken is dan moet de kaart uiterlijk binnen de dertig dagen na de in ontvangstneming over gemaakt worden aan de Lijfrentekas. Wanneer zooals hooger gezegd, de onafhankelijke arbeider geen stortings kaart heeft ontvangen van den kontro- leur der Belastingen en er zelf een moet aanschaffen in een postbureel, dan moet de stortingskaart uiterlijk binnen de maand December van het loopend jaar v/orden overgemaakt aan de Lijfrente- kas. Voorgaande pleegvormen dienen in acht genomen door de verzekerden die rechtstreeks hunne stortingskaart wen- schen over te maken aan de Spaar- en Lijfrentekas. Doch de verzekerden kunnen deze kaart ook over maken aan de Spaar- en Lijfrentekas door tusschenkomst eener wettig erkende mutualiteit waarvan zij lid zijn. In dit geval moeten zij hunne kaart afgeven tegen ontvangstbewijs aan de mutualiteit vóór het verstrijken hunner verjaringsmaand. Nochtans, in dien bij het inontvangstnemen van de stortingskaart, de verjaringsmaand van het loopend jaar alreeds verstreken is, moet de verzekeringsplichtige bedoelde kaart overhandigen aan zijne mutualiteit binnen de dertig dagen na de inont- vangstneming. De lijfrentzegels welke de onafhanke lijke arbeiders moeten aankoopen in een postkantoor en plakken op hunne stor tingskaart zijn van hetzelfde model als deze gebezigd voor loontrekkenden. De stortingen zijn voor de onafhan kelijke arbeiders verplichtend met ingang op 1 Januari 1932. Tot slot van deze bijdrage geven wij onze landbouwers den raad de hier boven verstrekte inlichtingen zorgvuldig te lezen en te bewaren. Wij zetten hen ten zeerste aan deze schikkingen stipt na te leven, niet alleen om moeilijkheden te vermijden met de bevoegde diensten wegens overtreding der pensioenwet, doch insgelijks om op hunnen ouden dag te kunnen genieten van de merkelijke voordeden voorzien door de wet op het ouderdomspensioen. De pensioenstortingen zijn een appel tje voor den dorst welke onze landbou wers goed zal smaken wanneer de ouderdom hunne arbeidskracht zal heb ben gebroken en hunne bestaansmidde len grootelijks zal hebben verminderd. Ge zien de uiterst voordeelige prijs Gezien de opbrengstvermeerdering welke het oplevert Dringt het gebruik zich op van Het merk van bet M COMPTOIR is een waarborg der rijkheid. laat, zijn af te keuren, want zij bevatten te veel keukenzout en verder zeker sol ferverbindingen, beide nadeelig voor de kwaliteit. Chloorpotasch en sylviniet. in de lente gegeven, zijn ook niet voor- deelig, zij kunnen wel de opbrengst ver meerderen maar deze verliest veel in hoedanigheid. Superfosfaat verdient de voorkeur in de aardappelteelt onder alle opzichtensnelle werking, enz. De zwa velzure ammoniak is ook zeer goed ge schikt maar men mag er geen misbruik van maken, zooals het in de laatste jaren nog al veel gebeurd is. Veel lang stroo- achtig ongeteerd mest geeft geen bevre digende uitslagen. Mits voorgaande eenvoudige voor schriften in acht te nemen durven wij aan de belanghebbenden verzekeren dat zij zich mogen verheugen door het in- oogsten van puike aardappels, zelfs op min of meer gemeen land, als er de grond maar gezond is. A. Peiffer. stad, zal de keuring van het vleesch na afmaking van het dier door dezen veearts mogen geschieden. De Burgemeester, R. Moyersoen. Opgave der gevallen van mond en klauwzeer. Week van 28 Maart tot 4 April. Getal besmette hoeven Provincie Luik, Grand Hallet 1Walz- Betz 1, Houtain l'Evêque 1, Momalle 1; prov. Limburg, Mielen s/Aelst 3, Cor- thijs 1, Ruckelingen 1, Klein-Spauwenl St Truiden 1 prov. Oost-Vlaanderen, Vlierzele 1prov. Brabant, Keerbergen, Holsbeek, Anderlecht (Slachthuis) 1. Te zamen 15 besmette hoeven. Frankrijk en de Belgische uitvoer. Frankrijk gaat voort met maatrege len te treffen welke van aard zijn om onzen uitvoer groote schade toe te bren gen. Met ingang van 6 April wordt een getuigschrift van kontingenteering ge vergd voor den invoer van slachtpaar- den en bloemen uit België en uit het Groot-Hertogdom Luxemburg. op als hij Bedrag van het be- diijfsinkomen van het vorig jaar Minder dan 6000 frank 120 fr. 60 6000 tot 7.999 frank 120 fr. 90 8000 tot 9.999 frank 120 fr. 120 10000 tot 11.999 frank 150 fr. 150 12000 tot 18.000 frank 180 fr. 180 III. Hoe moeten de stortingen geschieden Wanneer het bedrag van het bedrijfs inkomen van den onafhankelijken arbei der geen 18.000 fr. overschrijdt, voegt de Belastingscontroleur bij het belas tingsbiljet dat hij zendt aan den verze keringsplichtige eene stortingskaart waarop hij op het eerste bladzijde vol gende melding maakt verzekerings plichtige voor het jaar gevolgd van zijnen stempel. De onafhankelijke arbeider die van den konfroleur geen stortingskaart ont vangt, alhoewel hij geen hooger bedrijfs inkomen heeft dan 18.000 fr., is niet. ontslagen van de verplichting zijne storting te doen. In dit geval moet hij zich zelve een stortingskaart aanschaf fen in een postkantoor en op de eerste bladzijde ervan, onder rubriek Verze keringsplichtige voor het jaar het be drag zijner bedrijfsinkomsten over het vorige jaar aan geven. De onafhankelijke arbeiders moeten voor het bedrag hunner verplichte stor ting lijfrentezegels aankoopen in een postkantoor, deze vernietigen door ver melding van den datum der aanplakking en de kortteekening en de kaart met de zegel bekleed afgeven in een postbureel of aan de winketten der Algemeene Spaar- en Lijfrentekas te Brussel tegen een officieel ontvangstbewijs hun door het Bureel van afgifte af te leveren. De stortingskaart dient ingeleverd óór den 26sten der maa nd volgende op de verjaringsmaand van den verzekerde. Wie is er niet verlekkerd op fijne ta felaardappels Welke boer is er niet fier ze zelf winnen kan Hoe aangenaam is het niet voor hem als hij langs verschillige kanten aange sproken wordt om aardappels te leve ren En als hij vermaard is voor zijn puike aardappels, maakt hij er dan ook niet veel meer geld van dan de andere boeren En toch zijn er nog veel landbouwers welke maar gemeene aardappels weten te telen. Sommige zijn zelfs verplicht hun eigen opbrengst te verkoopen en zich elders gaan te gerieven. Natuurlijk kan zulks maar gedaan worden met aanzienlijke schade, want de verkoop moet geschieden tegen kleinen prijs en de inkoop valt kostelijk, maar wat wil men doen als men aardappels heeft welke bijna niet eetbaar zijn? Soms ge raakt men ze zelfs niet kwijt en men is verplicht ze aan het vee te vervoederen. Voorzeker is het niet moeilijk fijne aardappels te telen op goed land met kloeken gezonden grond, maar op ma gere, zandige akkers is er nochtans ook middel een tamelijke, zeer voldoende kwaliteit te bereiken als men zich maar weet te benemen. Natuurlijk is de keus der soort daar toe van belang, maar de bemesting is toch de hoofdzaak en ziehier hoe men dient te werk te gaan om lekker aard appels in te oogsten. In het najaar zal men stalmest op den akker toepassen en onderploegen, tame lijk veel maar toch zonder overdrijving, omtrent 15.000 kil. per hectare. Als men stalbeir beschikbaar heeft mag men er toedienen, insgelijks gema tigd en vooral niet te laattijdig. Verder maakt men een mengeling bestaande uit 30 kilog. zwavelzuren ammoniak, 50 kg. superfosfaat en 20 kilogr. zwavelzure potasch, tesamen 100 kilogr. Die samen gestelde vette wordt toegepast tijdens de lente, in min of meer sterke mate overeenkomstig de behoefte aan hulp meststoffen, maar ook zonder overdrij ving, b.v. 500 tot 1000 kilogr. per hec tare volgens de gevallen. Men plant de aardappels niet te dicht want de struiken mogen malkander niet te veel verdringen willen zij een op brengst geven van puiken aard. Zoo doende mag men rekenen op eenen goe den uitslag. Stadsbeir of huisbeir, vooral op 't BELGIË. Stad Aalst. Gezondheidspolitie. De Burgemeester herinnert den be langhebbenden dat het art. 6 van het Gemeentereglement van Aalst van 1 Februari 1921, luidt als volgt: Het is verboden eenig stuk vee te slachten, hoedanig het zij elders dan in het slachthuis. Uitzondering wordt gemaakt voor de varkens welke de landbouwers voor hun eigen gebruik slachtennochtans zullen gemelde varkens ten huize gekeurd worden. Uitzondering wordt ook gemaakt voor dieren welke uit oorzaak van ziekte of ongevaljnaar het slachthuis niet kun nen gevoerd of geleid wordengemelde dieren mogen onder toezicht van den Hoofdkeurder en, na de keuring te heb ben ondergaan, ten huize des eigenaars afgemaakt en toebereid worden, mits het keurrecht te betalen. Indien het dier in beslag genomen wordt als onverbruikbaar, uit hoofde van besmettelijke of andere ziekten en gebreken, zal de eigenaar zich gedragen naar de wetten en besluiten op het stuk bestaande en, naar den inhoud van het tegenwoordig reglement. Wanneer een veearts die den bestuur der van het slachthuis niet is, geroepen wordt om zijne zorgen te brengen in de stallen der landbouwers binnen deze Voor vrijwaring onzer aardappel teelt. Het schijnt dat de aardappe len herkomstig van de streek van Bor deaux, in Frankrijk, veel aangetast zijn door de lansbladkever, plaag welke ge makkelijk uitbreiding neemt en groote, geweldige schade aanrichten kan. England en Duitschland troffen bij 't vernemen van deze berichten onmid dellijk strenge maatregelen voor den invoer van Fransche, uit Bordeaux her komstige aardappelen. Tot hiertoe ver namen we nog niet wat onze Regeering deed, ten eerste, om eigen aardappel teelt te beschutten en ten tweede om te beletten dat England en Duitschland tegenover den invoer van onze aardap pelen maatregelen zouden nemen,daar ze vreezen dat de aangetaste Fransche aardappelen over ons land kunnen in gevoerd worden. We lazen in deNeder- landsche bladen dat ook daar naar be schuttingsmaatregelen worden uitgezien en vragen diensvolgens dat onze Regee ring ook op hare hoede zou zijn. De Fransche Regeering aarzelde immers niet maatregelen te treffen om te voor komen dat de San-José schildluis inge voerd werd, en de zendingen van versch fruit, bestemd voor Frankrijk, moeten vergezeld zijn van een herkomstcerti- ficaat af te leveren door het bestuur van de gemeente waar het fruit gekweekt werd. Mast 7,75 in salpeter voi 7,75 °/o in ammoniaka] De meest doeltreffende formuul* 15,5 °/o stikstof waarvan vorm. Filozofie over Grillen. In Maart hebben we Maartsche bui en, die niet altijd op 't gepaste oogen- blik komen en ons nogal eens aardige perten durven spelen. April zegent ons te pas neen, meestal te onpas met zijn duivelsche kwade en wispelturige grillen, 'k Ben wel geen weer-plozoof en k heb dus niet de noodige onmisbare "competentie,, om de verschillende fenomenen volgens wetenschappelijke wijze te behandelen, 'k Laat dit werkje ten andere liefst aan anderen over om het gevaar niet te loopen hij den een of anderen flater een bui figuurlijke of echte, de laatste lust ik minst over m'n "corpus,, te krijgen, dat best derge lijke bolwassching missen kan. 'k Spreek dus slechts over de grillen van onze Aprilmaand om m'n lezers en lieve lezeressen bij deze gelegenheid eens te waarschuwen voor alle soort andere grillen producten van menschengeest of niet van natuurkundigen aard of niet. Een gril is een aardig ding, en dat alleraardigst ding waarvoor m'n klein menschelijk verstand vruchteloos een juiste bepaling zoekt - kan som tijds groote veel grootere dingen als de gril zelfin de war sturen. Hoe dikwijls zien we bijvoorbeeld niet groote en grootsche plannen hulpeloos in duigen vallen omdat er één der ont werpersom een of andere reden, slecht of onrustig geslapen, behept is met een van die grillen dewelke niets anders doen dan alles en nog wat te brandmer ken, tegen te werken. Een gril was ge noeg om ondergeteekende, in den tijd dat hij nog een broekventje was, een pak slaag te bezorgen als hij 's avonds wat lang na-school had gehouden een gril, zelfs maar een kleintje, is genoeg om 'n heel huishouden overhoop te zet ten een gril... kom, laat ons ophouden, want 'k begin te gelooven, dat zulk ding k vind er geen anderen naam voor ook genoeg is om Tijl grillen-proza te doen schrijven. Da's dus m'n conclusie April heeft de hare, ik heb ongelukkig lijk de mijne, w'hebben er allemaal, de eene een groote, de andere een kleine portie, maar giet ze in i'nzak, schudt hen goed rond, en al wat er uitkomt zal heelemaal dezelfde "bucht,, zijn. W'hebben dus mekaar niets te ver wijten. Tijl Regeering opgepast voor het belang onzer aardappelplanters weet dat_het beter is te voorkomen dan te genezen. NEDERLAND Evenals de Belgische markt wordt ook de Nederlandsche door het Deensch vee overstroomd. Als wanneer in 1929 slechts 200 ton vleesch van Deensche herkomst binnenkwam, steeg deze in voer tot 13.000 ton in 1930, wat een vermeerdering van 6400 is. Contingenteering en nog contin- genteering. t Is al contingenteering wat de klok slaat en Nederland ook schijnt besloten te hebben in dien wed loop naar het protectionisme niet ten achter te blijven. Door het K. B. van 18 Maart 1932 werd o.a. de invoer van porcelein, fijn aardewerk, sanitair aardewerk en muur- en wandtegels gecontingenteerd. Dit besluit is in werking getreden op 22 Maart j.l. Alzoo zien we dat de tegenstanders van 't protectionisme, in beginsel, zich verplicht zien zich lang zamerhand door den vloedgolf van economisch egoïsme te laten mee- glijden om het gevaar niet te loopen er door overrompeld te worden Waar gaat dit naartoe IV. We konden er evengoed nog meer vraagteekens achter plaatsen want het einde kunnen wij, kan niemand voorzien. We hopen echter dat de groote Staten, welke het vertreksein hebben gegeven bijtijds inzien zullen dat een heele koers verandering noodzakelijk is, opdat zij zelf, niet zouden ten onder gaan door den val der kleinere Staten, welke het fatale gevolg van de roekelooze, onbe redeneerde "ik„-zucht der eersten zal zijn. Hopen wij uitbreiding van den tuinbouw- uitvoer. In 1931 bedroeg de uitvoer van tuinbouwproducten 11 meer dan in 1930 en 69% meer dan in 1929. Niettegenstaande het ongunstig weder is ook de fruituitvoer gestegen met 1 tegenover 1930 en met 21 tegenover 1929. V "T wendt U tot de Bedrag van de jaarlijksche stortingen Mannen Vrouwen *s n kalksalpeterIG f ii

De Koornbloem | 1932 | | pagina 3