De logika der zoogezegde V rijhandelsgezitiden 1 BOEREN^TE WEER Landbouwweekblad Briefwisseling Gewestelijke Vergaderingen Ons Antwoord Rzljs 23 cfiiiliem 14de jAARGANG Nr 694 'erkei laanj ss'.ra an bt ciiuu toebi -Mijl iog u lan. voo chtei oaden evee rüge ir 270 TIE] seri Fran likens Ren nr 2 n he nendi hanei Rem cl, 3 ren. iekjes ie, irnelis egem sekeri ens o kwee Vat Met ce be> w, te laarl ïorns leerde rerze rhand raagt n no- eriaal f, 45, Cal- arden ïlgem ersei :rder- fabri- eken- iker Arbeid adeit Abonnementsprijs t 12,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord, Bureel en Redaktie: DE VILANDERSTRAAT. AALST Verantwoordelijke Oosteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst, Voor en door de Landbouwers s) naf W. Tij- net ng. tijd 'E, •o an- De bekrachtiging door de wet gevende Kamers van de perekwa- tie der invoerrechten op de boter en het vleesch was een welgeko men gelegenheid voor de zooge zegde puriteinen van den vrijhan del om eens te meer de grofste en meest ongegronde, beschuldigin gen uit te brengen tegen de recht matige betrachtingen van onzen landbouwersstand. We hebben reeds herhaaldelijk door treffende staaltjes uit' ons toltarief aangetoond dat zoo er van protectionisme kan sprake zijn dit niet dient gezocht onder de rubrieken der landbouwproduc ten, doch wel onder deze der nij verheidsproducten en dit zoowel onder oogpunt van het aantal beschermde artikelen als van het bedrag der invoerrechten Doch, wat baten keers en bril als de uil niet zien wil We gaan dus onze bewijsvoering niet herhalen doch willen hier enkel wijzen op de aar dige logika dezer vurige vrijhan- delsgezinden. Ons standpunt inzake handels politiek is en blijft de voorkeur voor den vrijhandel. Doch vrijhandel is enkel moge lijk in normale economische om standigheden, wanneer namelijk de vreemde landen het vrije ruilver keer tusschen de volkeren niet verhinderen Doch uit zuiver theorie den vrij handel blijven toepassen, wanneer eer.erzijds de nationale producten van de vreemde markten geweerd worden en anderzijds de invoer van buitenlandsche producten binnen de eigen grenzen meestal door oneerlijke handelspraktijken op buitensporige wijze geschiedt, noemen we een dwaasheid en een zelfmoord voor onzen landbouw. Daarom eischen we voor onzen landbouw geen bescherming doch enkel verdediging tegen abnormale vreemde mededinging teneinde aan onze voortbrengers ten minste de binnenlandsche markt tegen behoorlijke prijzen te verzekeren. Ten voordeele van de nijverheid heeft de wetge ver daarvoor tijdig en steeds op milde wijze gezorgd. Het is niet moeilijk in ons toltarief nijverheidsproducten aan te wijzen waarvoor het vooroorlogsch invoerrecht tot het coefficient 12 en nog hooger werd opgevoerd. Voor de weinig talrijke land bouwproducten die van een in voerrecht genieten werd enkel laattijdig het invoerrecht aange past aan de minderwaarde van den frank. Ook bij de contingenteerings- politiek heeft de Regeering veel milder de nijverheid dan den land bouw toebedeeld. Rechtvaardigheid en billijkheid eischen nochtans voor landbouw en nijverheid, beide even onmis bare takken onzer economische bedrijvigheid, een gelijke behan deling Indien vrijhandel een onfeilbaar middel is voor de nationale wel vaart, dient hij te worden toege past zoowel voor de nijverheid als voor den landbouw. Waarom vragen de zoogezeg de vrijhandelsgezinden dan niet de afschaffing van alle invoerrechten, zoowel op de nijverheid als op de landbouwproducten Waarom eischen ze de verdwij ning niet van alle contingenteering en van alle invoerbeperkingen en dwingen ze de Regeering niet vrij spel te geven aan de internationale wet van vraag en aanbod Om dan de vreemde mededinging met dumpingprijzen op onze binnen landsche markten het hoofd te bie den, is het vereischt dat we tegen de laagst mogelijke kosten voort brengen. Dus is het noodzakelijk dat niet alleen de prijzen der levensmiddelen, door den land bouw voortgebracht, doch ook de winsten der nij veraars, de loonen en wedden in de nijverheid en handel dalen tot een peil verre be neden dit van vóór den oorlog. Dan is het ook onmisbaar dat alle regeling van den arbeidsduur worde afgeschaft. Het volstaat immers niet dat we onze eigen markt bewaren, doch ook nog de vreemde markten binnen dringen niettegenstaande de hooge invoerrechten en de in voerbeperkingen van het buiten land. Dit zou dan het regiem zijn der lage loonen, der ontberingen en van den gedwongen arbeid Wat zou dan nog dit stelsel vermogen tegen nog hoogere in voerrechten, tegen steeds nog scherpere invoerbelemmeringen welke het buitenland zou treffen tegen den invoer onzer producten, bekomen dank zij dezen gedwon gen arbeid Willen de vertegenwoordigers der arbeiders, die zoo vinnig het bestaansrecht onzer landbouwers in het parlement hebben bestreden misschien komen tot hooger afge beeld regiem Dit zou toch het logisch gevolg moeten zijn hunner houding van zuivere vrijhandels gezinden. Meenen ze dat de eenzijdige toepassing van volstrekten vrij handel door ons land dadelijk de andere landen zou bewegen hunne tolmuren neer te halen en hunne grenzen wijd open te zetten voor den toevoer van vreemde produc ten Neen, door zuivere theorie wordt er geen ofde geschapen in den tegenwoordigeneconomischen chaos. "Primum vivere et dein philo- sophare,, zegden de Romeinen eerst leven en dan aan theorie doen, moet willens nillens de leuze zijn van den dag Wij verhopen dat de staatslie den, onder de steeds groeiende el lende en der algemeene misnoegd heid van de massa, eers daags tot het besef zullen komen dat eene oplossing dient gezocht in samen werking en verstandhouding der volkeren op economisch terrein In afwachting ware het uitzin nigheid voor ons land zich te laten wurgen door de vreemde concur- rentie, alleen uit gehechtheid aan de leuze van den vrijhandel. Wanneer we echter de houding der zoogezegde vrijhandelsgezin den nader doorgronden stellen we vast dat deze heeren niet danig overtuigd zijn van de doelmatig heid hunner theoriën, vermits zij ze niet toepassen wanneer hunne geldbeugel er door in 't gedrang komt. Hun stelsel is enkel maar on feilbaar wanneer de risico's ervan gedragen worden door anderen Die heeren mogen weten dat onze landbouwers er volstrekt niet aan houden als proefkonijnen te worden behandeld. Onze boeren eischen met meer nadruk dan ooit volstrekte gelijkheid van behande ling voor den landbouw met de nijverheid vanwege de Openbare Besturen. tts«H»H»nanaiaa«aflaaa»Bi2i Wij ontvingen volgend briefje met bede tot opname ia ons blad. We laten het volgen onder alle voorbehoud, om dat we denken dat schrijver geen kwade bedoelingen heeft. Uit ons antwoord dat volgt zal blij ken dat we de kritieken wel niet ver dienen, alhoewel we geneigd zijn in de mate van het mogelijke te verhelpen aan een toestand die geschapen werd door de omstandigheden en waaraan wij als bestuursleden van Redt U Zei ven geen schuld hebben. Hier volgt bedoelde briefwisseling Aan den Heer Bestuurder en aan alle Bestuursleden van REDT U ZELVEN, De Villanderstraat, Aalst. MIJNHEEREN, Ik heb met veel voldoening de ver slagen gelezen Uwer laatste algemeene vergadering. Ik heb ook de, cijfers ge zien van Uwe balansrekeningen alsmede van Uw geheelen zakengang. Ik wil U vooreerst gelukwenschen met Uw werk en Uw pogen Redt U Zeiven heefc het ver gebracht en dit ondanks harde oogenblikken en veel tegenkanting. Van harte wensch ik U allen geluk. Er is echter iets dat me ergert in heel die zaak. Waarom kunnen alle leden van Redt U Zeiven geen aandeelhouder worden Waarom moet heel die zaak in handen zitten van eenige honderde personen die het geluk hadden eerst aangesloten te zijn, terwijl duizende boeren, die evengoed Redt U Zeivers zijn, er geen deel kunnen van maken Ik veronderstel dat hier geen spraak kan zijn van kleingeestig eigenbelang van die menschen, maar dat er wellicht een andere oorzaak is waarom zoovelen die het begeeren geen aandeelhouder kunnen worden. Maar welke is die oor zaak, waarom dat verschil tusschen de leden van eene maatschappij, waarom lieve kinderen maken tusschen boeren die allen dezelfde gedachte hebben en voor dezelfde zaak strijden Dit zijn vragen die zoovele leden zich gesteld hebben, en waar, naar mijn be scheiden meening, een rond en klaar antwoord dient aan gegeven. Ik meen te kunnen bevestigen dat de band tusschen de leden van Redt U Zei ven dichter zou toegehaald worden en dat de broederlijke werking tot haar volle recht en uitwerking zou komen indien iedereen kon aandeelhouder worden. Alle Redt U Zeivers zouden moeten in de gelegenheid gesteld worden hun deel te hebben in de zaak, en alle leden zouden van deze gelegenheid moeten Vandaag wordt de reeks gewestelijke vergaderingen ingezet. Deze verga deringen worden in hoofdzaak belegd om de boereu welke overdreven pacht prijzen betalen te helpen. Dit zullen we trachten te doen door de Openbare Besturen er op te wijzen dat zij een groote verantwoordelijkheid dragen en met hen de wenschen onzer leden over te maken. We zullen ook daar waar we kunnen al onzen invloed gebruiken om in persoonlijke gevallen te helpen. Daarom mag iedereen KLACHTEN OVER MAKEN welke na iedere vergadering door een onzer afgevaardigden zullen opgenomen worden. We verwachten dat onze vergaderingen talrijk zullen bijgewoond worden, dat de boeren en zeker onze leden hun plicht zullen begrijpen. ZONDAG 17 APRIL. SCHELLEBELLE. 10 uur. LokaalJules Petit, Dorp. Voor de ge meenten Schellebelle, Cherscamp, Calken, Schoonaarde, Wichelen, Overmeire, Uitbergen, Berlare en andere. NIEUWERKERKEN. 6 uur 's avonds. LokaalWed. Van Sande. Voor de gemeenten Nieuwerkerken, Haaltert, Meire, Erpe, Terjoden. ZONDAG 24 APRIL. AALST. 10uur voormiddag, lokaal: "De Koornbloem,, Groote Markt. Voor de gemeenten: Aalst-Mijlbeek, St Job-Schaarbeek, Lede, Herdersem, Gijzegem, Erembodegem, Hekelgem, Denderleeuw, Teralfene, Welle, Baar- degem, Meldert, Wieze, Hofstade, Oordegem, Erondegem, Haaltert, Meire, Erpe, Terjoden, Moorsel. CAMPENHOUT-RELST. 3 uur namiddag, lokaal: Tobback-Susant. Voorde gemeenten: Campenhout, Reist, Buken, Bertem, Leefdaal, Veltem. ZONDAG 1 MEI. - Om 10 uur voormiddag. Lokaal A. De Cleyn, Dorp. Eppegem, Elewijt, Vilvoorde, Hautem. Perk, Sempst, Sempst-Laar, Bonheiden, Peuthy, Weerde. HERZELE. - Om 4 uur namiddag. LokaalHet Hof van Weenen,, (V. D'Haese), Markt. Voor de gemeenten Herzele, Hillegem, St Lievens-Hau- tem. St Lievens-Essche, Godveerdegem, St Maria-Audenhove, Ressegem, Woubrechtegem, Aaigem, Borsbeke, Burst, Bambrugge. BELANGRIJK. - Deze lijst is nog onvolledig. Voor gewesten Wambeek, Leerbeek, Aspelare, Ninove, zal ook een vergadering worden gehouden. Zoo spoedig mogelijk geven we datum, lokaal en uur aan. De lijst der gemeenten welke voor elk gewest is aangeduid is natuurlijk niet beperkend, ledereen is TOEGELATEN, de vergaderingen zijn vrij OPENBAAR. EPPEGEM. Voor de gemeenten n&miftüM saaa&x; «w ®s2m>ï gebruik maken zoo deze hen eens werd gegeven. Hier geef ik de gedachte van duizende lezers weer en ik hoop, in het belang van Redt U Zeiven, dat er door het bestuur eene oplossing zal gezocht wor den om voldoening te geven aan hunne rechtmatige verlangens. Ik verhoop een klein antwoord in De Koornbloem te mogen lezen. Gegroet met hoogachting. X YZ Onderwijzer te X. De gedachten en vragen door onzen briefwisselaar gesteld zijn zeker heel natuurlijk. Waarom zijn alle leden geen aandeel houder Ons antwoord zal doen uitschijnen Jat het bestuur daar in de eerste plaats geen schuld aan heeft en dat eerst de leden en vervolgens de omstandigheden de schuld zijn van die toestanden. De Samenwerkende Maatschappij Redt U Zei ven werd in 1919 gesticht. Circa driehonderd landbouwers brach ten eene som van omtrent 80,000 fr. bijeen. Het bleek weldra dat het kapitaal te klein was en er werd in 1920 eene eerste verhooging tot 130,000 fr. gedaan. In 1922, 1923 en 1924 hadden er ka- pitaalsverhoogingen plaats en dit laat ste jaar werd het kapitaal gebracht tot omtrent 950,000 fr. Al de toenmalige leden van Redt U Zeiven hadden de gelegenheid aandee- len te nemen, en gezien een aandeel slechts 50 fr. kost, lag dit wel in ieders bereik. Er waren spijtig slechts 600 personen die aandeelhouder werden, waarvan vele hunne bijdragen bij elke kapitaals- verhooging vermeerderden. Redt U Zeiven telde toen reeds om trent 3000 leden, zoodat 1 /5 der leden begeerden aandeelhouder te worden. Van dat oogenblik was de Spaar- en Leenbank in vollen bloei en was er geld genoeg voorhanden om Redt U Zeiven verder uit te breiden. Later kwam de inzinking van onzen frank en de waardevermeerdering der eigendommen. De franken der eerste stichters waren zeker meer waard en het bestuur besloot het kapitaal niet meer te vermeerderen om de belangen van hoogergenoemde stichters niet te benadeelen. In 1928 werd er een plan opgemaakt om de stichters te bevoordeeligen en aldus een weg te vinden om de vele aanvragers naar aandeelen te voldoen. Maar toen kwam de krisis en er werd geoordeeld dat het voorzichtiger was te wachten. We wachten heden nog. Ziedaar de ware toedracht der ge beurtenissen. We hoeven ze niet weg te stoppen en ze zijn ten andere door de meeste leden gekend. Dit beteekent niet dat onze briefwis selaar ongelijk heeft of dat er niets dient gedaan om den toestand te veranderen. Integendeel, het bestuur is sinds jaren met de zaak bekommerd, en het feit dat het van in 1928 een plan maakte spreekt in zijn voordeel. Nu zijn we weer in andere tijden en moeten we ook andere wegen op. Het bestuur van Redt U Zeiven zal niet beters vragen dan een middel te vinden om de duizenden nieuwe Redt U Zei vers die sinds 1924 bijtraden dichter bij ons te brengen door hen als aandeel houder aan te nemen, evenals deze die wel van het eerste uur in den strijd ston den maar toen de voordeelen niet be grepen. Een ding vraag ik aan onzen achtba ren briefwisselaar en aan alle leden werpt den steen niet naar het bestuur noch naar de eerste stichters. Ze heb ben er geen schuld aan. Ik ben er zeker van dat ze in de naaste toekomst de zaak zullen onderzoeken en dat ze zul len ijveren om alle Redt U Zeivers als aandeelhouders te hebben, verre van zich met een kleine groep te willen afzijdig houden. Maar het zal ook zeker zijn dat de stichters op zekere voordee len zullen recht hebben zij legden toch de grondsteenen waarop het latere Redt U Zeiven werd gebouwd en waarop het groeide. Dit zal hen zeker niemand misgunnen. Ik maak den wenscb van onzen brief wisselaar over aan het Beheer en teeken met de meeste achting. Namens Redt U Zeiven tWMflKMearaB De medewerJrers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. Ongeteekende stukken worden aiet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Ten strijde voor Verlaging der Packprijzen 999 tlKHKRSIBBKBII

De Koornbloem | 1932 | | pagina 1