De Grondbelasting en onze Landbouw Hameren, blijven hameren Landbouwweekblad Voor vrijwaring Aardappelteelt Gewestelijke Vergaderingen ZITDAG Rond de crisis in de Hopteelt Ons Jeugdcongres ZONDAG 24 APRIL 1932 P*i)a 25 centiem 14de JAARGANG Nr 695 Arbeid adelt Abonnementsprijs t 12,00 frank 's jaars Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord, Bureel en Redaktie: DE VI LAN DERSTRAAT. AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor en door de Landbouwers In den zeer benarden economi- schen toestand welke het land bouwbedrijf thans doorworstelt, treedt, benevens de wettelijke beperking der pachtprijzen, ook een degelijke regeling van het vraagstuk der grondbelasting als dringende maatregel op den voor grond. Sedert jaren is de grondbelasting het voorwerp geweest van de bijzondere aandacht der landbouw- middens, niet alleen wegens de zware uitgaven die zij oplegt aan het landbouwbedrijf, doch ook wegens de aanzienlijke leemten en gebreken die onze wetgeving des betreffende vertoont. Ons groot Congres van 24 Juni 1928 heeft een grondige studie gewijd aan de grondbelasting en wenschen uitgebracht die in hunne groote trekken van actueel belang blijven, ja, zelfs dringender dan ooit verwezenlijking vergen. Doel dezer bijdrage is, deze wenschen te herzien en te ontleden in het licht der huidige economische toestanden Ons Congres vroeg toen het wettelijk verbod aan den eigenaar de belasting te verschuiven op zijn huurder of pachter. Wij meenen meer dan ooit dezen eisch te moeten verdedigen in de huidige omstandigheden 1) Om principieele redenen. Volgens den geest onzer belas tingswetten op het inkomen, heeft de grondbelasting als doel het in komen te treffen voortkomende van het bezit van onroerende goederen. Welnu, het is de eige naar die dat inkomen optrekt, het is dan ook rechtvaardig dat hij zelf de grondbelasting betaalt. De huurder betaalt immers de bedrijfsbelasting op de inkomsten die hij verwerft door de uitbating der in pacht genomen goederen, het is een schreeuwende onrecht vaardigheid hem een tweede maal te belasten op inkomsten van het zelfde goed die uitsluitend gaan naar den eigenaar. Thans legt de wet aan de toe zieners der belastingen de verplich ting op de grondbelasting tusschen de huurders of pachters te verdee- len tegen betaling door de eigen aars van de bespottelijke vergoe ding van twee frank voor elke waarschuwing. Dus de wet verplicht de ambte naren mee te helpen aan eene onrechtvaardigheid, aan eene toe passing die formeel in strijd is met den geest zelve der wet. Wij zijn ook benieuwd te weten hoe de fiscus het aan boord legt om met die twee frank vergoeding per uittreksel het zware werk te bekostigen welke de splitsing der grondbelasting en hare verdeeling tusschen de huurders en pachters aan de belastingsdiensten berok kent. 2) Wegens de talrijke en erge misbruiken waartoe het aange klaagde stelsel leidt. Onlangs nog en deze gevallen zijn niet uit zonderlijk werd ons een geval voorgelegd waarin de eigenaar aan den pachter de betaling vroeg van een veel hoogere grondbelas ting dan deze welke hij zelf aan het beheer der belastingen betaald had. De eigenaar in kwestie had de grondbelasting op den werke- lijken huurprijs die veel hooger liep dan het kadastraal inkomen, be rekend. 1 hans is de huurder verplicht vooreerst aan het belastmgsbe- stuur een uittreksel uit den kada- stralen legger te vragen teneinde het kadastraal inkomen van het betrokken goed te kennen en zich dan te richten tegen den eigenaar om het te veel betaalde, loopende over verschillende jaren, terug te eischen. Daaruit spruiten dus voort voor den betrokken pachter kosten en moeilijkheden. Er is meer de wet geeft aan den belastingsplichtige het recht kwijtschelding of vermindering der grondbelasting te vragen indien het werkelijk jaarlijksch inkomen van het onroerend goed ten minste 1/10 minder bedraagt dan het kadastraal inkomen vastgesteld door den fiscus. Indien de huurder de grondbe lasting betaalt zal de eigenaar het zich niet aantrekken of het kadas traal inkomen juist of overdreven is berekend, vermits hij toch de grondbelasting niet betaalt. Indien de pachter dus de zaak in 't klare wil trekken, zal hij, die meestal niet op de hoogte is der vereischte pleegvormen, voor re kening van den eigenaar kosten en schrijfwerk moeten doen om niet te veel aan grondbelasting te moe ten betalen. Voorgaande bewijst ten over vloede dat het stelsel leidt tot ergerlijke misbruiken en tot on- eenigheid en wantrouwen tusschen de pachters en de eigenaars. Tegen de hervorming die wij hier verdedigen wordt door de voorstanders der eigenaarsbelan- gen en ook door zoogezegde ver dedigers der boerenbelangen de volgende opwerping gemaakt, waaimede ze meenen onze bewij zen te ontzenuwen De afschaffing van het recht voor de eigenaars de grondbelas ting te doen betalen door hunne pachters zou deze laatsten weinig voordeel geven, daar de eigenaars niet zouden nalaten het bedrag der pachtprijzen te verhoogen met dit der ten bunnen laste komende grondbelasting. Wij antwoorden dat volgens ons standpunt die afschaffing van rechtswege en niettegenstaan de elk strijdig beding of gebruik, zou moeten worden ingevoerd. Voor de thans loopende pacht- contracten zou de grondbelasting bij den huurprijs maar kunnen ge voegd worden na het verstrijken van het thans loopende pachtcon- tract. In elk geval zou de pachter met ons stelsel bepaald en op voor hand weten hoe duur de pacht hem komt te staaa en niet onver wacht zooals thans het geval is, af te rekenen hebben met onvoor ziene uitgaven die merkelijk den pachtprijs verhoogen. Ons stelsel zou verder radikaal den pas afsnijden aan de zware misbruiken die we hooger hebben aangeklaagd. Men werpe ons ook niet op dat wij geen rekening houden met ver worven toestanden voortspruiten de voor de eigenaars uit regelma tig afgesloten huurovereenkoms ten. We antwoorden dat de betaling der grondbelasting door den huur der een onrechtvaardigheid is die zooals hooger gezegd strijdig is met den geest der wet. We kunnen niet dulden dat de wet in onze moderne samenleving verworven toestanden eerbiedigen zou die gegrondvest zijn zijn op onbillijkheid en misbruiken. Het algemeen belang moet de bovenhand hebben op het privaat door niets gewettigd voorrecht. Nu bijzonder dat de grootste massa onzer pachters door de cri sis met ondergang wordt bedreigd, is het een allerstrikste minimum- eisch dat dringend en onverbidde lijk een einde worde gesteld aan misbruiken die hunnen reeds on- gunstigen toestand nog verergeren. «mam ONZER In de "-Moniteur Beige van Vrijdag 22 April lezen we een ministerieel besluit van 18 April dat de invoer in België van in Frankrijk gewonnen ofuitFrankrijk herkomstige aardappelknollen of planters, van vruchten of planten, van tomaat- of sierplanten, ver biedt. De invoer dezer producten, gewonnen of herkomstig uit an dere landen dan Frankrijk is slechts toegelaten, indien de zendingen vergezeld zijn van een getuigschrift afgeleverd door den Plantenziek- tenkundigen Dienst vermeldende het land van herkomst der pro ducten en verklarende, dat zij ge oogst werden in een van Colo radokevers vrij gewest. Deze maatregel welke in Nederland en Duitschland onmid dellijk werd genomen, als deze landen vernamen dat de plaag in Frankrijk heerschte was hoogst noodig en we hadden er de aan dacht der Regeering op gevestigd. We mogen precies niet zeggen dat z'er bij ons als de kippen bij geweest zijn. Dit is men ten andere in ons Ministerie van Landbouw nooit gewoon geweest, daar zegt men tijd genoeg langzaam gaat ook Da's wel waar, maar wij ondervinden dikwijls ten prijze van welke offers «sssMraaieii» Verleden Zondag hielden we de eerste gewestelijke vergadering te Schellebelle, waar meer dan 175 boeren aanwezig waren en allen geestdriftig instemden met onze werking we wisten dat reeds maar t geeft moed het luid te hooren bevestigen. We gaan dus voort, wetende dat de aanhouder wint. Daarom hameren we, zullen we blijven hameren tot dat we een aanpassing der pachtprijzen aan de prijsdaling der voortbrengselen van den akker hebben bekomen. Eerder rusten we niet ZONDAG 24 APRIL. AALST.10uur voormiddag, lokaal: "De Koornbloem,, Groote Markt. Voor de gemeenten: Aalst-Mijlbeek, St Job-Schaarbeek, Lede, Herdersem, Gijzegem, Erembodegem, Hekelgem, Denderleeuw, Teralfene, Welle, Baar- degem, Meldert, Wieze, Hofstade, Oordegem, Erondegem, Haaltert, Meire, Erpe, Terjoden, Moorsel en omliggende gemeenten. CAMPENHOUT-RELST. 3 uur namiddag, lokaal: Tobback-Susant. Voorde gemeenten: Campenhout, Reist, Buken, Bertem, Leefdaal, Veltem en omliggende gemeenten. ZONDAG 1 MEI. EPPEGEM. Om 10 uur voormiddag. Lokaal A. De Cleyn, Dorp. Voor de gemeenten Eppegem, Elewijt, Vilvoorde, Hautem. Perk, Sempst, Sempst-Laar, Bonheiden, Peuthy, Weerde en andere omliggende gemeenten. HERZELE. Om 4 uur namiddag. LokaalHet Hof van Weenen,, (V. D'Haese), Markt. Voor de gemeenten Herzele, Hillegem, St Lievens-Hau- tem. St Lievens-Essche, Godveerdegem, St Maria-Audennove, Ressegem, Woubrechtegem, Aaigem, Borsbeke, Burst, Bambrugge, Heldergem en andere omliggende gemeenten. ZONDAG 22 MEI NINOVE. Te 3 uur namiddag. Lokaal Vlaamsch Huis Voor de gemeenten Ninove, Iddergem, Okegem, Denderhautem, Oultre, Herlinkhove, Meerbeek, Denderwindeke, Pollare, Eychem, Appelterre, Vollezeele en alle andere omliggende gemeenten. ASPELARE. Te 6 uur namiddag. Lokaal Volksverheffing bij Frans Meganck. Voor Aspelare, Nederhasselt, St Antelincx, Voorde, Steen huize, Ophasselt en alle andere omliggende gemeenten. ZONDAG 29 MEI GEWEST WAM BEEK. Te 3 uur namiddag. Lokaal Leopold Van Overstraeten, Dorp. Voor Wambeek, Strythem, Borgt-Lombeek, St Catha- rina-Lombeek, St Martens-Bodegem, St Ulrich-Capelle, Dilbeek en alle andere omliggende gemeenten. GEWEST LEERBEEK. Te 6 uur namiddag. Lokaal Felix Noynaert, Hoogeberg, Leerbeek. Voor Leerbeek, Kester, Heikruis, Oetingen, Gooik, St Quintens-en St Martens-Lennick, Pepingen, O. L. V. Lombeek en alle andere omliggende gemeenten. DAGORDE DEZER VERGADERINGEN t 1° De grondbelasting en de pachtprijzen in de huidige omstandighe den. Het standpunt van Redt U Zeiven, door K. Lambrechts. 2° Opname van AL de klachten in zake grondbelasting en pacht prijzen. Deze zullen door R. U. Z. worden onderzocht en in de mate van het mogelijke zal geholpen worden. ALLE LANDBOUWERS ZIJN WELKOM der Belgische Brouwerijnijverheidals de vreemde hopsoorten. Ten bewijze ervan hetgeen Mr Louis Van Droogenbroeck te Sint-Ulriks- kapelle bereikt heeft. Zoowel zijne inlandsche hop als zijne vreemde soor- ten worden door de brouwers ge- zocht, en wedijveren met de inge- voerde. Te Watou, bij den heer Burge- meester Dejonghe, is men er in gelukt vanaf het eerste jaar Buvrinsche hop te kweeken die geheel en al verschilt met wat tot nu toe bekomen werd te Proven brengt Mr Marcel Top hop voort die alles overtreft wat men door- gaans voortbrengt. We hebben ook steeds herhaald en nog herhaald en blijven herhalen in de verbetering der hopcultuur ligt de uiteindelijke redding voor dehopplanters, maar we hebben er ook bijgevoegd die verbetering welke zeker te bereiken is, kan er echter alleen nog komen als de planters de noodige bescherming krijgen. Daar kunnen we voorloopig nog achter... fluiten De Regeering "bestudeert,, immers het vraagstuk van Rechtskundige Dienst wordt ge houden op Zondag 1 Mei van 10 j tot 3 uur. In ons nummer van 3 April 1.1. gaven we een artikel handelende over de te nemen maatregelen om aan de crisis in de hopteelt te verhelpen. We wettigden Regeeringshulp door den nadruk te leg gen op het feit dat het hier mogelijk is die hop voort te brengen welke de brou werij noodig heeft. We drukten er op dat deze bewering niet op loutere theo rie berust, maar dat dit ook de meening is van bevoegde menschen uit de prak tijk die het weten kunnen. In nr 1 van dit jaar van De Hopboer lezen we een uiteenzetting van den heer Simoens, welke zeer bevoegd is inzake hopteelt, handelende over De verbetering der hopcultuur waaruit we 't volgende halen Het is dus van groot belang, zoo- wel voor den brouwer als voor den hopplanter, dat men er toe kome in België hop voort te brengen met klei- ne bellen, zonder zaad, rijk aan nuttige bestanddeelen met een goede aroma, in een woord wat men noemt fijne hop. Is het mogelijk in België zulke hop te kweeken Welke zijn de middels die moeten aangewend worden om er toe te komen Ziedaar de vragen die te beantwoorden zijn. Het is bijna zeker dat wij nooit hop zullen voortbrengen met dezelfde hoedanigheden als deze van Midden- Europa maar even zeker is het dat het mogelijk is hop voort te brengen die zoowel voldoet aan de behoeften wordt een succes op elk gebied. DAAROM jonge boerenzonen en -meisjes, niet aarzelen, dadelijk inschrijven voor de reis naar Kes- ter bij uwen Gewestbond. Dadelijk doen... UI IIÏ Til n rr - HMMMN KOOR NBL OEM De medewerkers rijn verantwoordelijk voor hun bijdrayen. Otigeteckende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Ten strijde voor Verlaging der Pachtprijzen!

De Koornbloem | 1932 | | pagina 1