RIJKE MESTSTOF in uw belang koopt REDT U ZELVERS koopt het bij uwen BOND. RIJKE OOGST HET IS NOG NIET TE LAAT Notariëele Annoncen Th. D'hoker meer dan 99 °|0 zuivere nitraat gewaarborgd minstens 16 NITRISCHE STIKSTOF Julien DE CLERCQ Over Teeltgronden in Groententeelt De eerste Zwaluw Laudbouwmachienen Richardstraat, 18, Antwerpen* om potaschmesten uit te strooien* Telegrammen van Lamme Goedzak Hollandsche kalikoeien Een schoon Woonhuis met Boomgaard WOONHUIS Een HANDELSHUIS Frankrijk berokkent zware schade aan onzen uitvoer. Opnieuw is er yroote opschudding verwekt in de Bel gische handels- en nijverheidsmiddens door zekere scherpe maatregelen door Frankrijk getroffen tengevolge van de verhooging tot 4 t.h. van de taks op het zakencijfer op half afgewerkte pro ducten, herkomstig uit den vreemde. De Fransche producten van dezelfde serie worden slechts belast met 2 p.h. Bij toe passing dezes taks die gelijkenis ver toont met de bij ons toegepaste over drachttaks, zoekt de Franscce Regeering moedwillige tegenkanting van den in voer uit België door de rangschikking van wat als half-afgewerkte producten dient gerekend. Die rangschikking wordt aan de tol- diensten overgelaten. Van uwe goede vrienden moet gij 't hebben Naar wij hooger meedeelden, is onze Regeering thans zinnens tegen de Fransche maatregelen op te treden door eene gepaste verhooging der overdracht taks op de uit Frankrijk ingevoerde pro ducten Dit is het goede stelsel om de Fran- schen tot bezinning te brengen FRANKRIJK Invoerverbod van Amerikaansch fruit en levende planten. Daar de aanwezigheid van de San José schildluis op zendigen Amerikaansche appels werd vastgesteld, heeft de Fransche Regeering op verzoek der land- en tuinbouwgroe- peeringen en de doorvoer van levende planten, deelen van levende planten en van fruit, herkomstig uit de Vereenigde Staten verboden wordt. Dit verbod geldt ook voor de andere landen waar de San José schildluis voortkomt n.l. Australië, Canada, China, Japan, Nieuw-Zeeland. Zelfs het ledig inpakgeld is aan het verbod onderworpen. De invoer van versche producten uit andere landen is slechts toegelaten, wanneer de zendingen vergezeld zijn van een bewijs van herkomst. Al de ontledingen van het Staatslaboratorium geven Algemeen Agent voor België van Firma Aikman (London) Ltd aas De hoedanigheden van den grond hebben grooten invloed op den planten groei, en spelen een groote rol in het voortbrengen van overvloedige produc ten, en dit voornamelijk in het kweeken van groenten onder glas. Over 't algemeen nochtans wordt weinig naar den grond omgezien bij het kweeken van groenten in vervroegde teelt, hetzij in bakken, in serren of in potten. Dit is vooral het geval bij lief hebbers en beginnelingen die jaar in, jaar uit denzelfden grond gebruiken, zonder er zich rekenschap van te geven dat al de aardsoorten uit hun natuur zelf eigenschappen bezitten die betrek king hebben op het gewicht, kleverig heid, doordringbaarheid enz. De natuurkundige eigenschappen hebben het meeste belang men moet dus aarde kiezen volgens de wortels der plant, de voedingstoffen kan men altijd daarna bijvoegen. Voor de teelten in vollen grond is men verplicht zich te bedienen van den grond zooals hij is, deze kan men wijzi gen en bemesten en zelfs bij het aanleg gen van een tuin oppervlakkig vervan gen. Onder glas, t.t.z. onder raam, in ser ren, in potten is de beste teeltgrond de mestaarde of terreau men bekomt deze aarde door het verteren van mest. De teeltgrond die in bakken gebruikt wordt, komt voort van verteerde lagen uit die zelfde bakken broeilagen wor den gewoonlijk gemaakt van verschen paardemest, gemengd met droge blade ren of een ander strooisel. Paardenmest is heel moeilijk om krij gen, en nochtans iemand die aan ver vroegde groententeelt wil doen, is nood zakelijk gedwongen broeilagen of half verwarmde bakken met mest aan te leggen. Benevens de warmte die noodlg is in den kweek van sommige vroege groenten, bekomt men de zoo kostbare mestgrondmen kan toch ook zulke aarde maken met schapen- of koemest opeen te stapelen. De mestgrond mag maar gebruikt worden als hij volkomen geteerd is, an ders verwekt hij zure gistingen, die de wortels der planten doen afsterven hij is rijk aan humus en zeer voedzaam. Om goeden teeltgrond te bekomen, zet men dezen mestgrond op een hoop, en keert hem alle maanden eens goed om met het doel de verrotting te be gunstigen tezelvertijd mengt men er een gedeelte fijne kalk bij. De bijgevoegde kalk bestrijdt ook de aardwormen die veel voortkomen in mestaarde. Zulke teeltgrond is een krachtige meststof en men kan hem nog verrijken met te be gieten met beir, of gedurende het om zetten er scheikundige meststoffen bij te voegen als houtasche, schouwroet, ijzer- slakken enz. De zwarte kleur van den mestgrond maakt dat hij gemakkelijk de zonnewarmte aantrekt, het is daarom dat gronden rijk aan humus zeer rap verwarmen. Hij bewaart ook gemakke lijk de vochtigheid. Mengt men mest grond met zwaarderen grond dan maakt hij deze losser. Een teeltaarde die in vervroegde groententeelt en voornamelijk in pot- cultuur onmisbaar is, zooals voor het kweeken in pot van aardbeziën, of to maten in vollen grond enz. planten die liefst groeien in zwaren grond, is de graszodenaarde. Deze aarde is ook best in de teelt van groote komkommers in serren, en wordt maar te weinig gebruikt. Om dezen teeltgrond te bekomen, gebruikt men graszode van een vrucht bare weide, op een diepte van een 5-tal centimeter afgestoken. Men zet de graszoden in een hoop van ongeveer 1,50 m. hoog en breed. Bij het opzetten wisselt men de lagen graszoden" af met een laag verschen paardenmest zoo vergroot men de vruchtbaarheid van dezen grond. Na een drietal maanden zet men den hoop eens om. Om dit werk gemakkelijk uit te voeren en de grondlagen goed door een te kunnen mengen, steekt men hem in schijven af van boven naar onder. Men maakt er terug een hoop van en laat hem gedurende eenige maanden blootgesteld aan de werking der bacte riën die de verrotting veroorzaken. Na een jaar kan men deze grond in de teel ten gebruiken. Beschikt men over geen graszoden- aarde, dan kan men goeden hofgrond gebruiken die voortkomt van vruchtba re perceelen. Benevens die twee voornoemde teelt- gronden, gebruikt men in groententeelt soms nog de aarde die voortkomt van den vuilhoop, die ook goed is, wanneer ze goed verteerd is. Die grond, compost genaamd, wordt gevormd door vermenging van verschil lenden afval van dierlijke, plantaardige of minerale herkomst en die gewoonlijk niet rechtstreeks als meststof gebruikt kan worden om den grond te bemesten. Deze afval moet dus een voorberei ding ondergaan, die voor doel heeft de gisting van het mengsel te veroorzaken waarvan de nuttige bestanddeelen ervan overgaan tot den staat waarin ze best door de planten kunnen opgeslorpt worden. Vooraleer een composthoop samen te stellen, gaan we op de gekozen plaats op den bodem een laag droge aarde uitspreiden. Op deze eerste laag aarde legt men een dunne laag ongebluschte kalk, wat de ontbinding verhaast en te zelvertijd ook de larven en vele on kruidzaden doodt. Nu legt men er een laag afval op, waarna men telkens herbegint met een laag aarde, kalk en afval. Van tijd tot tijd moet men den hoop begieten met een vocht dat vruchtbaarmakende be standdeelen inhoudt als urine, aal, zeep water enz. Door het vochtig houden van den hoop voorkomt men het ver vliegen van den ammoniak. Na vijf tot zes weken wordt de composthoop omgezethij wordt dan loodrecht af gestoken, zoodoende dat alle deelen onder elkander gemengd worden. De teeltgronden voor de vervroegde teelten zal men in tijds binnen brengen of beschutten tegen nat en vorst. Het is immers gedurende het slecht seizoen dat we hem zullen noodig hebben en het ware zeer verkeerd een teeltgrond in vervroren toestand te gebruiken voor het inpotten van vroege bloemkool plantjes, zaaien van tomaten enz. Deze voornoemde teeltgronden kan men met voordeel gemengd gebruiken, een deel hofgrond, een deel mestaarde, een deel graszodenaarde of compost. Uitslag van den Stallenprijskamp ingericht in 1930-1931, in de Omschrijving van den Heer Staatslandbouw kundige Peiffer. N.B. De uitslag bekomen door hier- navermelden Landbouwer werd, bij missing, niet opgegeven. Hebben het Diploma van 2e categorie bekomen B) Deelnemers die bij het tweede bezoek van 60 tot 79 punten bekomen hebben M. Claessens Vincent, te Moerseke, (Molenstraatje). Mijn oom, een man van ervaren leef tijd, die de guurheden van 82 winters trotseerde, zit thans in 't hoekje van den haard te hoesten en te kuchen. De griep heeft hem te pakken gekregen en doet hem pijnlijke hoestbuien doorworstelen, die de aderen in zijn aangezicht zwellen doen en er de oude rimpels nog vuur rood van kleuren. Nooit ontzonk hem den moed en al heeft de griep hem ar men en beenen half lam geslagen, toch verscheen er een glimlach op zijn rimpe lig wezen toen ik hem de eerste zwaluw kwam aankondigen. Zij komen gewoon lijk in den eersten helft van April afge- leekt uit het leege Zuiden. Een zwaluw maakt de Lente niet, mijn jongen, en toch voel ik me verlicht, de hoop dat de warme dagen, die in aantocht zijn, me terug op de been zullen helpen, doet me herleven. Neen, de laatste dagen van mijn levenskalender zijn nog niet afgescheurd. Welkom, lieve zwaluw, U doet verhopen dat de zoele, warme dagen dicht nabij zijnli steekt leven en beweging in de herwor- dende natuur die sedert zoo lange reeds stil en doodsch lag en al gloort de zon nog niet in vollen gloed en glans toch doet het deugd aan 't harte als men na den sturen, guren winter uw bont livrei- tje eens schichtig door de blauwe lucht mag zien vliegen. Wat ben ik tevreden, beste oom, dat ik U die blijde boodschap brengen mocht U kent er nog niet alles van, mijn beste jongen, en 'tzou me waarlijk ge noegen doen, mocht ge, evenals ik, al de geheimen van dit lieve vogeltje ken nen en er de lessen uittrekken die II, binst uw leven, dikwijls zullen van pas komen. Ik luister, 'k Hoor zoo gaarne van de lieve vogeltjes praten. Weet ge wel dat die vogels hun prooi vangen in de vlucht. Ze hebben daartoe een goed geschikten bek: kort, plat en gespleten tot aan de ooren. Een vliegende kraai vindt altijd wat. Weest rap bij de hand en U gaat al vliegende door het leven. Welstand, zelfvoldoe ning en vreugde zullen LI langs uw we gen vergezellen. Hier in ons land huizen er drie soorten van eigenlijke zwaluwende strand- zwaluw, de huiszwaluw en de Boeren zwaluw.O ver de strand- of oeverzwaluw weet ik weinig te vertellenwe wonen hier zoo diep in 't binnenland dat er weinig kans bestaat van nauwer met dit beestje kennis te maken, te meer dat zijn aangeborene schuwheid, het ver van menschen en huizen vluchten doet. 't Witgatje of de Huiszwaluw is beter gekend. Iedereen bemint dit lieflijk vo geltje, met zijn wit buiksken, zijn glan zend donkerblauw manteltje en zijn ge- sprieteld staartje. Om zijn kleederdracht te bespeuren moet men zich haasten, want lang rusten doet het nooit op zijn gebrekkelijke pooten. Hoe graag toch volgen we het in zijn krinkelende vlucht als het met zijn lange zwarte vleugels roerend, licht en rap de lucht doorvaart. Maar al te vroeg verdwijnt het uit onze begeerige oogen. Dat een duivenmel ker, die zijn aschgrauwe duiver in de gaten houdt, langer dit genot smaken mag, hoeft geen betoog. In snelheid is er geen vergelijking te maken. Zijn hui zeken zoo behendig en stevig gemetseld met slijk en ingevlochten graspijltjes, is overal welkom, aan de rijbalken, onder de dakgoten, in uitsprongen van deuren en vensters, nergens verveelt het ons en ware het ook geen schande die ge zellige diertjes te verjagen of kwaad te doen. Dit komt wel niemand in 't ge dacht en vrij mogen ze bij ons hun kroost groot brengen. Hier worden ze geen kwaad gedaan, want zelfs de on barmhartige vogelaar, die in den Bamis, geen enkel vogeltje spaart, kan ze in zijn netten niet vangen, omdat ze reeds ver trokken zijn. De Boerenzwaluw verschilt van het Witgatje omdat het kastanjerood is op 't keeltje, roestig rood met wit gemengd op 't onderlijf, iets grooter is en mis schien nog vertrouwelijker met den mensch omgaat dan de Huiszwaluw omdat ze graag onder dak woont in schuren, stallen, magazijnen, garagen, zelfs huiskamers. Laat niemand in uw huis die gij niet kent is niet van toepassing bij de zwalu wen. Ze komen wonderwel overeen, hun nesten hangen soms bij tientallen onder hetzelfde dak op takken, draden, daken ziet men ze niet zelden naast elk ander neergehurkt, taterend en zwate lend ondereen wat ze zoo allemaal te {Zie vervolg onderaan 4de kolom). Op Reis rond de Wereld. In Parijs werd een bende cocaïne smokkelaars aangehouden. Die kerels zullen nu nog mooier droomen heb ben dan met al de cocaïne der wereld Een bankoverval werd op klaar lichten dag in Schotland gepleegd. De bandieten zegden tot de bedienden "We hebben haast, spoedt U Dat ze haastig waren verklaart zich nogal gemakkelijk Een boer uit Poezele (O. VI.) is 102 jaar geworden. Dat ze nu nog zeg gen dat de Vlamingen melk in d'aderen vloeien hebben Russische communisten hebben in Mandjourije een Japaansche militaire trein in de lucht geblazen Die com munisten zijn toch roerend menschlie- vend, vindt U niet Twee Oostenrijksche toeristen zijn bij de bestijging der Stiermarksche Al pen uitgegleden, zoodat zij aan hun koorden boven den afgrond bleven hangen en daarna naar beneden gestort. Laat ons zingen van Reizen is ple zant Merci In Zuid-Slavië zijn twee steden overstroomd. In de straten moet men zich bedienen van bootjes. Wat 'n on eerlijke concurrentie voor de autofabri kanten In Kester wordt op 8 Mei a.s. een Redt-U-Zelver Jeugd-Congres gehou den... dat dorp moet dien dag zeker "overbevolkt,, zijn Een boer ging naar de stad een beest koopen. Onderweg ontmoette hij een handelaar in velo's. Deze wilde hem een rijwiel opsolferen. Ons boertje zegde dat hij 'n koe wilde koopen. De hande laar riep uit"Wat zouden ze zeggen dat men U op 'n koe een ritje zag ma ken De boer was niet op z'n tong gevallen, en raak klonk het antwoord "Wat zouden ze zeggen moest ik ne velo beginnen te melken De handelaar trok ne langen neus en vertrok. Tot naaste week, en twee stevige pooten van Lamme. enz. Heden aangekomen Maaimachie- nen, hooikeerders, raken Deering beste model. Ploegen, rollen, eegden, ressorteegden, zaaima chienen, beeten- planters, slijpketens, braakmachienen met de hand of paard, aardappelploe- gen, beerpompen met de hand of nieuw model met motor. Acht verschillende soorten van waschmachienen met de hand of met motor. Al deze machienen worden met afslag verkocht. Voor inlichtingen wende men zich tot WERKTUIGKUNDIGE, MEIRE Telefoon Burst 135. Studie van Notaris BRECKPOT te Aalst. Alle donderdagen aankomst van Hol landsche koeien en vaarzen, gekalfd en bekalfd, in het oud huis van vertrouwen waar men eerlijk en treffelijk gediend wordt, bij Alfons Abbeloos, Erembode- gem, Dorp, Men verwisselt voor alle vee. Prijzen buiten alle concurrentie. Telefoon Aalst 723. Verkrijgbaar aan de voor- deeligste prijzen te Erembode- gem, Leuvestraat, 26, en te Aalst, Moorselbaan, 221 BetonartikelsCement; Geteerd kartonVochtweerders voor muren en daken)Golfplaten Vlakke platen Betonijzer (op ge- wenschte lengte); IJzervernis; Carbolineum en Creolane; bij F. X. Van Nuffel Cl. Saeys. (Telefoon 840 en 839) vertellen hebben dit zullen we God en den mulder laten uitmaken. Doch lang rusten doen ze niet. De praatjes zijn ras stopgezet en weg zijn ze snikkend en zwenkend, dalend en stijgend de lucht in, zoekend en jagend naar allerhande kleine vliegende beestjes. De zwaluw ontlast menschen en dieren van het ver velend gezelschap van stekende en gon zende vliegen en muggen en het is dus maar redelijk dat die lieve beestjes aan spraak maken op onze dankbaarheid en bescherming. Zijn de zwaluwen uitermate rap in de vlucht, eten, drinken en baden ze al vliegend in de luchtop den grond is 't schamel om zien hoe waggelend, traag en onbehendig ze worden. Ze zijn dus geschapen om te vliegen en Guido Ge- zelle, de groote Vlaamsche dichter zegt het zoo wel Dan dopt en spoelt hij in den plas Zijn herte 't water ligt te lachen, en [de lucht, eer 't uitgelachen heeft, is weer hij [ingevlucht. Openbare Verkooping van te Baardegem, Statie. De Notaris BRECKPOT; te Aalst, zal namens den heer Frans De Backer- De Plecker, openbaarlijk ver koopen Gemeente Baardegem Een schoon woonhuis met stalling, boomgaard en verdere aanhoorigheden te Baardegem, nabij de statie, ter plaats genaamd Steenland sectie C nrs 3 en 2d, met een gezamenlijke grootte van 5 aren 20 ca. Onmiddellijke ingebruik- treding. Eenige Zitdag Maandag 25 April 1932 om 2 uur namiddag, ter herberg van den heer Constant Roggeman, te Baar degem, Statie. Studie van Notaris DE VIS, te Aalst. Openbare Verkooping van te Moorsel, Spruithoek, op den Bocht. De Notaris DE VIS, te Aalst, zal ten verzoeke van Mr Frederik De Wolf- Weynant, te Moorsel, openbaar ver- koopen Een nieuwgebouwd woonhuis met medegaande gebouwen en grond, ge staan en gelegen te Moorsel, gehucht "Spruithoek,, genaamd "den Bocht,,, gekend ten kadaster sectie B, nummer 175B, met eene grootte van 20 aren 30 centiaren. Begrijpende op gelijkvloersvoor plaats, keuken, remisie en grooten hof. Op verdieptwee schoone slaapka mers, verders zoldering. Voorzien van pomp- en regenwater en verlicht met electriek. Bewoond door den eigenaar Mr Fre derik De Wolf. Enkele Zitdag Dinsdag 26 April 1932, om 4 uren namiddag te Moorsel, Spruit hoek, ter herberg gehouden door Mevr. Wed. De Meersman. Openbare Verkooping van te Aalst, Geeraerdsbergesteenweg, nr32. De Notaris DE VIS, te Aalst, zal ten verzoeke van Mr Jan De Decker, open baar verkoopen Een schoon handelshuis gelegen te Aalst, Geeraerdsbergesteenweg, aldaar gemerkt nummer 32, groot 1 aar 30 ca. Begrijpende op gelijkvloers winkel plaats, eetplaats, keuken en hof. Op eerste verdiep 2 schoone slaap kamers, verders zoldering. Voorzien van pomp- en regenwater en verlicht met electriciteit en gaz. Bewoond door den verkooper Mr Dan. De Decker. Enkele Zitdag Woensdag 27 April 1932, om 4 uren in den namiddag ter herberg te Aalst, Geeraerdsbergesteenweg, ge houden door Mev. Wed. Frans Becque, Zie vervolg 5de bladzijde). ARCADIAN Sodanitraat

De Koornbloem | 1932 | | pagina 4