Het onmisbare Evenwicht ïs! NIET VERSAGEN Landbouwweekblad Slechts 23 centiemen Briefwisseling Belangrijk Bericht Kontingeeteering van den invoer van vreemd Vleesch en Boter ZITDAG 4de JAARGANG Nt 697 Prfja, 15 centiem ON DAG 8 MEI 1932 itplan Désiré Baan, ook .is Van ile-Jap ctrisch usting, Petrus n smid swerk. lit blad ieuwe len. s Cal- aarden kelgem nersei- lerder :E: Er Prijs: bevra em of Neve, uikens, Renè nr 2, ste, ornelis legem, 'eekers kens of rkwee s Van k. Men Ike be- verze< orband vraagt [en no iteriaal :ef, 45 fabri- Beken taker Arbeid adelt Abonnementsprijs t 12,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord, Bureel en Redaktie: DE VILANDERSTRAAT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor ea door de Landbouwers Reeds in menige bijdrage heb ben wij er op gewezen dat de andbouw een onmisbare schakel is in de ketting der economische Dedrijvigheid van ons land. De ondergang van onzen boeren- kiekjes stand sleept ten slotte onze nij- 1in verheid en onzen handel insgelijks ten afgrond, omdat de landbouw bevolking voor beiden een aan zienlijke, ja de bijzonderste af- neemster is. Een levensbelang is het dus een gezond evenwicht te behouden en waar dit evenwicht gebroken is, te herstellen tusschen de ontwik keling van den landbouw en deze van de nijverheid. De algemeene welvaart legt dit evenwicht op als een gebiedende eisch aan de openbare besturen bij de richting hunner economische politiek. Vooraanstaande economisten zijn de meening toegedaan dat de huidige economische krisis die al de landen met ijzeren banden om knelt grootendeels te wijten is aan de reusachtige ontwikkeling van de nijverheid ten nadeele van den landbouw. Dit is onder meer het geval voor Engeland, waar de landbouw en de vischvangst na den oorlog nog amper het dertig ste deel der bevolking bezigheid verschaften. Onder den druk der algemeene oveiproductie is de Engelsche industrie zwaar getrof fen geweest. Men kent de nood lottige gevolgen millioenen wer- keloozen gevolgd van de finan- cieele ontreddering die het En- gelsch pond zelf niet heeft ge spaard. De toestand is nog erger in Duitschland Over 50 jaar ver vij veel schafte de landbouw het bestaan :1 onzi aan 64 t. h. der bevolking de nij- al 3 2 reek. ing: 4,50 17,50 MAAI- ijn: erkoo fel a&a en, U ms) Alan- verheid heeft zich sindsdien op duizelingwekkende wijze ontwik keld, heeft de landbouwbevolking derwijze aangetrokken dat thans nog enkel 30 p.b. der totale be volking bezigheid vindt in het landbouwbedrijf. Thans zit Duitschland met mil lioenen werkeloozen en is gewik keld in een economische krisis waaraan het moeilijk een uitweg zal vinden. Zelfde vaststelling voor de Ver eenigde-Staten waar tijdens het jaar 1925 de landbouwbevolking een vermindering onderging een half millioen menschen. In Italië heeft Mussolini met zijn klaar staatsmansdoorzicht het zelf de gevaar vastgesteld en hij spant zich terdege in om het gebroken evenwicht tusschen landbouw en nijverheid te herstellen. Van daar zijne graancampagne en de groot- sche werken tot drooglegging van moerassen. En onze Regeering geeft zij zich genoegzaam rekening van de zware plicht die op haar rust ten opzichte van den landbouw als onmisbare factor van de algemeene welvaart Onze landbouw is ten zeerste geteisterd door de huidige alge meene krisis, zijn bestaan is zelfs ernstig bedreigd. Gezien zijn on misbaarheid voor het economisch leven van het land, zou men van de Regeering doeltreffende en snelle hulpmaatregelen mogen ver wachten ten bate van den land bouw. Tot ons leedwezen moeten wij vaststellen dat de Regeering tot heden slechts aarzelend en achterdochtig meestal onvolledige verdedigingsmaatregelen heeft ge troffen ten voordeele van den landbouw. En nochtans welke bezorgdheid betoont diezelfde Regeering niet voor de nijverheids-,handels- en fl- nanciersbelangen Men zou zeggen te oordeelen naar de houding der Regeering, dat de landbouw het goed stelt bij vergelijking met de nijverheid en den handel En nochtans welk is de werke lijke toestand? De nijverheid werkt grooten deels met geld van iedereen, daar zij meestal onder vorm van naam- looze maatschappij is ingericht. Gaat het slecht men sluit de fabrie ken geheel of gedeeltelijk onder aanmoediging der openbare be sturen sluit men internationale ak koorden, men vormt machtige cartels en trusts om de prijzen op een voldoende peil te behouden. De Staat behoudt zijne bestellin gen voor aan de nationale nijver heid zooals geschiedt voor kool mijnen. De nijverheidswerklieden die ingevolge de krisis zonder werk vallen worden ondersteund door het werkloozenfonds waartoe al de belastingsplichtigen, dus ook de landbouwers, bijdragen. Voor de nijverheidswerklieden werden een groot aantal maat schappelijke wetten gestemd waar in de staat zijn aandeel betaalt, doch waarvan enkele maar ook ten goede komen aan de landbou wers. Welnu het aandeel op zich genomen door den Staat wordt ook gedeeltelijk onder vorm van belastingen betaald door onze boeren. Onze nijverheid wordt tegen vreemde mededinging beschermd door een groot aantal invoerrech ten waarvan het bedrag de aan passing aan de minderwaarde on zer munt ruimschoots overtreft. De nijverheid geniet van ver minderde ver voer tarieven op de meesten harer grondstoffen en voor de werkkrachten welke zij noodig heeft. Het tekort dat door die gunsttarieven onstaat in de uitbating der Nationale Maat schappij van Spoorwegen wordt gedekt met het geld van iedereen, dus ook van onze boeren. op den voorkeur voor de levering van zijne produkten aan de open bare instellingen wordt hij afge wezen, zoogezegd omdat dit stel sel te duur kost aan de Staatskist. Na langdurigen stdjd heeft de Regeering eindelijk invoerrechten geheven op enkele vreemde land- bouwprodukten, doch bet bedrag dezer rechten heeft een aanpas sing van de vooroorlogsche tarie ven aan de huidige minderwaarde onzer munt niet overschreden. Het Staatsbestuur heeft ook na langdurig aandringen den invoer van sommige vreemde landbouw producten zooals boter en vleesch gecontingenteerd, doch deze rege ling is enkel gekomen nadat de prijzen der inlandsche produkten zijn gevallen tot een peil welke zij moeilijk zullen kunnen verlaten. De vermindering van vervoer kosten toegestaan aan onzen land bouw kunnen op verre na niet opwegen tegen de gunsttarieven toegekend aan de nijverheid. Onze landbouwers zijn niet afgunstig op den steun die onze Regeering aan de nijverheid ver leent, ze weten dat de tijden voor deze hard zijn. Wat ze echter niet kunnen dul den is, dat telkens weer door de nijverheidsmiddens die zoo mild door den Regeeringssteun worden begunstigd, een verwoed verzet wordt uitgeoefend tegen alle hulp maatregelen die om gegronde re denen door den landbouw van de Regeering worden geeischt Wat hen ook diep grieft is dat de Regeering, die toch de onpar tijdige scheidsrechter moest zijn der algemeene belangen, onder den druk van de nijverheids- en geldmagnaten doof en blind blijft voor den dringenden nood waarin onze landbouw verkeert Onze boeren verwachten van de openbare besturen niet de on feilbare middelen die de crisis zul len oplossen. Ze weten dat ze zich zelf moeten redden door doelmati ger inrichting van hun bedrijf en met den steun hunner vereeniging. Ze eischen echter van de Regee ring de hulp die hen onmisbdhr is in deze uiterst moeilijke tijden Waar deze hulp zoo vrijgevig wordt verleend aan nijverheid, handel en financie kunnen ze zich verder niet meer tevreden stellen met de kruimeltjes die van de staatstafel vallen 1 Onze landbouwers integendeel kunnen hun bedrijf niet stil leggen, zij en hun gezin moeten voort wer ken al lijden zij ook verlies; vol gens de wet moeten zij zelf de landerijen welke zij in pacht heb ben uitbaten als goede huisvader, zij moeten er den pachtprijs van betalen al is deze merkelijk over dreven, zij moeten de fiscale lasten dragen die voortdurend klimmen, en hun aandeel betalen in de maat schappelijke lasten die grooten deels voordeel opleveren aan an deren. Door den aard van zijn bedrijf kan onze landbouw geen interna tionale overeenkomsten, geen car tels of trusts sluiten met het bui tenland om de prijzen op een be hoorlijk peil te houden. Wanneer hij aanspraak maakt Op de gewestelijke vergadering welke verleden Zondag te Herzele werd gehouden stelden we de vraag aan de aanwezigen mogen we in uw naam den strijd voor wettelijke aanpassing der pachtprijzen voortzetten? Als antwoord klonk hetkrachug. ge moet! Vooruit dus... Nu reeds hebben onze herhaalde artikels, ae tallooze propa- gandatochten eenig resultaat opgeleverd: er begint roering te komen in het boerenkamp, en dat is iets. Want ware er dit genoeg op tijd en stond, we zouden niet zoolang moeten blijven kloppen om met een minimum rechtvaardigheid behandeld te worden. We hebben nog wat anders bereikt. Ook in andere kringen begint men te voelen dat de boeren in deze zaak een klare houding wenschen van al degenen die in hun naam spreken, en ook van hen die in andere omstandigheden reke nen mochten op onzen onvoorwaardelijken steun. Men begint te voelen... en langzaam maar zeker volgen de schaduwen die volgen Voor ons een reden te meer, om in versneld tempo vooruit te gaan, en ons niet te bekommeren om wat men links of rechts van ons zegt of meentwij handelen in naam der boeren, met hen, voor hen, enkel en alleen voor hen, ZIJ NIET ZONDAG 22 MEI NINOVE. Te 3 uur namiddag. Lokaal Vlaamsch Huis Voor de gemeenten Ninove, Iddergem, Okegem, Denderhautem, Oultre, Herlinkhove, Meerbeek, Denderwindeke, Pollare, Eychem, Appelterre, V ollezeele en alle andere omliggende gemeenten. ASPELARE. Te 6 uur namiddag. Lokaal Volksverheffing bij Frans Meganck. Voor Aspelare, Nederhasselt, St Antelincx, Voorde. Steen huize, Ophasselt en alle andere omliggende gemeenten. ZONDAG 29 MEI GEWEST WAMBEEK. Te 3 uur namiddag. Lokaal Leopold Van Overstraeten, Dorp. Voor Wambeek. Strythem, Borgt-Lombeek, St Catha- rina-Lombeek, St Martens-Bodegem, St Ulrich-Capelle, Dilbeek en alle andere omliggende gemeenten. ZONDAG 5 JUNI GEWEST KESTER. Te 6 uur namiddag. Lokaal Pallieterzaal, Kester. Voor Leerbeek, Kester, Heikruis, Oetingen. Gooik, St Quintens- en St Martens-Lennick, Pepingen, O. L. V. Lombeek en alle andere om liggende gemeenten. DAGORDE DEZER VERGADERINGEN-. 1° De grondbelasting en de pachtprijzen in de huidige omstandighe den. Het standpunt van Redt U Zeiven, door K. Lambrechts. 2° Opname van AL de klachten in zake grondbelasting en pacht prijzen. Deze zullen door R. U. Z. worden onderzocht en in de mate van het mogelijke zal geholpen worden. ALLE LANDBOUWERS ZIJN WELKOM Volgend schrijven gewordt ons in naam onzer leden van het Payottenland. We verleenen hier graag plaatsruimte aan. De Redactie. per week betaalt een lid van Redt U Zeiven. Daarvoor krijgt het gratis 52 maal per jaar "De Koornbloem,, Daarvoor mag het gebruik ma ken van de diensten van Redt U Zeiven welke de leden op elk ge bied voordeelig zijn Daarvoor maakt het deel van een eigen beroepsvereeniging, werkt aldus mee voor het eigen beroepsbelang BOEREN overweegt dit, en vraagt aan uwe vrienden zich ook aan te sluiten, ge bewijst hen een dienst Vraagt het vartdaag nog, "stel niet uit tot morgen wat gij heden I doen kunt Aan den Heer Bestuurder van Redt U Zeiven, Aalst- Heer Bestuurder, Na aandachtige lezing der kritiek en het antwoord van U nopens de maat schappelijke instelling Redt U Zeiven, verschenen in het weekblad, denk ik wel als eenvoudig lid der vereeniging daar iets te mogen aan toevoegen. Wij leden van Redt U Zeiven, afdeelingen van het Payottenland die na 1924 de vereeniging eerst hebben leeren kennen, dachten dat wij als leden wel op gelijken voet aange rekend stonden. Thans eerst hebben we bemerkt in de vereeniging te 'stadn als tweederangsburgers, juist lijk Vlamingen in België. Terwijl wij hier in het Bra- bantsche ons best doen om de maat schappij en hare werking te steunen, vermeenen we ook het recht te hebben om als aandeelhouder toegelaten te wor den, iets wat thans volledig berust in handen van Aalst en omtrek. Zoodoende zouden de banden van samenwerking, strijd en vertrouwen vaster ineenge- schroefd worden tot beil en vooruitgang van Redt U Zeiven. Namens een groep uit het Payottenland, Met de meeste achting, Edm. Devits. Kester, 1 Mei 1932. nasi De belanghebbenden welke wenschen Mr Peiffer, Staatslandbouwkundige, te raadplegen over landbouwzaken, kun nen hem gratis spreken in het lokaal "Paviljoen,,, Groote Markt, te Aalst, op den eersten en derden Zaterdag van elke maand, van 8 1/2 tot 9 1/2 uur- Desnoods mogen zij gemelden heer ook per brief raadplegen, met te schrij ven aan zijn adres: Veerstraat, 39, te I Dendermonde. IN WELKE MATE? Verleden week kondigden we aan dat door een Koninklijk Besluit van 23 Maart, de invoer van runders en varkens, van versch runds- en varkensvleesch, alsook van boter, in België niet meer mag gebeuren dan mits een bijzondere machtiging van den Minister van Land bouw. We weten niet in welke mate er in voervergunningen zullen gegeven wor den, we loopen dus feitelijk wat vooruit als we reeds spreken van contingentee- ring. De Regeering zal echter wel dit stelsel van vergunningen ingebracht lebben om de sinds zoovele maanden overtollige invoer wat te temperen. Wat ons echter zonderling voorkomt is dat er geen cijfers omtrent de toege- aten contingenten worden vernoemd tevens is het al te kras dat een besluit dat op 23 MAART onderteekend werd. slechts in het Staatsblad van 24 APRIL verscheen. Dat is de schildpadpolitiek van "haast en spoed is zelden goed,, die nochtans alleen dan wordt toegepast als het landbouwaangelegenheden be treft, of liever, om heel precies te zijn, als het gaat om een kwestie ten VOOR DEELE onzer boeren, want de contin- genteering in t voordeel der stikstoffa brikanten was ook een landbouwaange- legenheid, TEGEN onze boeren. Op enkele dagen was alles daarvoor gere geld, zelfs is men de Koning in Zwitser land om zijn handteeken gaan opzoeken Lezer, trek zelf het besluit BfflaeffliSEiaBBSIBBBBBBBHMBBBBBBBHa van Rechtskundige Dienst wordt ge houden op Zondag 5 Juni van 10 tot 3 uur. aawweasj»^ ti w, te Maart, jhorns) meerde De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. G H ij «SiïSBBSK JWiB «WBBi» BSaüWffliiBaffiMlSIÜSlBSiWSIBHMIiiBStBBSHH BBBBBISBPBIIilIBBBBBBB BMMBB

De Koornbloem | 1932 | | pagina 1