r Onze Landbouw en de V er voer tarieven per spoor ONS EERSTE JEUGDCQNGRES Landbouwweekblad Een schoone dagt een triomf ZOND AC 15 MEI 1932 rtrila 23 centje» i 4de JAARGANG Nr ó98 Arbeid Abonnementsprijs t 12,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren Aankondigingen volgens akkoord, Bureel en Redaktie: DE VILANDERSTRAAT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor en door de Landbouwers De kwestie der vervoertarieven is aan de orde van den dag, niet alleen wegens de aanzienlijke ver mindering van ontvangsten welke de Nationale Maatschappij van Spoorwegen tijdens het afgeloo- pen dienstjaar heeft geboekt, doch ook omdat de verschillende eco nomische bedrijven beroep doen op de Regeering om door een ver laging der vervoertarieven ver zachting te brengen aan de ernstige moeilijkheden waarmede zij heb ben te kampen. Aanvankelijk heeft de Minister raad het voorstel in overweging genomen eener algemeene vermin dering der vervoertarieven, en on derzocht of die vermindering niet zou vergoed worden door eene algemeene toename van het ver voer. Zich steunende op de bevindin gen opgedaan door het buiten land, heeft de Regeering dit voor stel laten varen omdat de alge meene verlaging der vervoerkos ten niet zou gevolgd worden door een genoegzame uitbreiding van het vervoer. De Regeering schijnt dan ook het standpunt te hebben aange nomen dat het doelmatiger is de tarieven aan te passen aan den hui- digen toestand en de noodwendig heden van de verschillende takken onzer economische bedrijvigheid. Te dier zake heeft onze land bouw ook zijn eischen voor te brengen die des te meer gerecht vaardigd zijn,dat zij in het verleden niet behoorlijk werden in acht ge nomen door de Openbare Bestu ren. Wanneer onze landbouwers vermindering van vervoerkosten of een gunsttarief vroegen voor een of ander product liepen zij doorgaans bij de bevoegde bestu ren een weigering op, onder voor wendsel dat de terugslag van het bestaande vervoerrecht onbedui dend was op den verkoopprijs van de betrokken producten. Dezelfde besturen hielden zich echter niet bij deze redeneering wanneer de nijverheid aan hun deuren klopte voor gunsttarieven. De verschillende takken onzer industrie werden dan ook rijkelijk begiftigd met bijzondere gunstta rieven. Bedoelde houding der betrok ken besturen steunde overigens op gansch verkeerde opvattingen. Het gaat immers niet op den terug slag van de vervoerkosten te be rekenen op een bepaald landbouw product, wel is het logisch uit te maken welke de terugslag is van de vervoertarieven op gansch de landbouweconomie. Welnu, vol gens ramingen der Nationale Maatschappij van Spoorwegen einde 1930, bedroeg het totaal vervoer der landbouwproducten per spoor ongeveer 6.750.000 ton per jaar en waarvoor een bedrag werd ontvangen van ongeveer 300 250.0Ó0 fr. Een vermindering op deze invoertarieven van b.v.b. 10 zcu voor den landbouw een jaarlijksche besparing beteekenen van 30.025.000 fr. welke niet te versmaden is. In den huldigen benarden toe stand van onzen landbouw zijn er bijzondere redenen voorhanden die een verlaging der vervoerkos ten ruimschoots wettigen. Vooreerst is de terugslag der vervoerkosten op de prijzen van de bijzonderste landbouwproduc ten, om reden hunner geweldige daling, thans tot zeer zware ver- houdingen gestegen. I Hierdoor vervalt de bijzonderste reden die vroeger door de betrok ken Besturen zoo gretig werd in geroepen tegen de verlaging der vervoertarieven op de landbouw producten. Tusschen 1929 en begin 1932 bedraagt de prijsdaling 57 voor de tarwe, 23 voor de aardappe- len, 70 voor het onbewerkt vlas, 37 voor de boter, 42 I voor de eieren, 55 tot 60 °/o op 1 het slachtvee. De vervoerkosten zijn sindsdien niet gedaald zoodat hun terugslag op de prijzen van genoemde pro ducten in dezelfde verhoudingen is toegenomen. i Anderzijds zijn sedert den oor log de tarieven der vervoerkosten voor de landbouwprodukten mer kelijk verhoogd. Volgens eene verklaring van den Minister van j het Vervoer in den Senaat op 9 Maart 11. bereikt de algemeene gemiddelde verhooging der ver voertarieven het coëfficiënt 7,73 ten opzichte van het jaar 1913.1 Welnu de heer Senator Mullie, een zeer bevoegd landbouweco- nomist, heeft berekend dat de vervoertarieven voor de land bouwprodukten of de grondstof fen onmisbaar in het landbouwbe drijf verhoogd zijn als volgtvoor sodanitraat coëfficiënt 12,27; voor lijnkoeken coëfficiënt 11,60 voor de aardappelen 18,91, voor het hooi 11,60 -%voorde beeten 10,30%; voor het ammoniaksul- faat 12,30; voor het vlas 9,00. Anderzijds werden voor een groot aantal nijverheidsproducten merkelijke verminderingen op de vervoertarieven toegestaan. Dit blijkt uit de verklaringen van den Minister van het Vervoer tijdens de Senaatszitting van 9 Maart 1.1. Ziehier enkele voorbeelden de cokes bestemd voor den uitvoer over zee genieten eene verminde ring van -35 t. h. de Belgische steenkolen bestemd voor de me taalnijverheid 10 t. h. op het ver voer met volledigen trein. Deze laatste vermindering wordt toege staan op een gunsttarief dat reeds eene vermindering van 5 0/a be helst op het gewone tarief. De Belgische steenkolen be stemd voor de metaalnijverheid van Oost-Frankrijk genieten eene vermindering van 3,50 per ton op een bijzonder tarief dat reeds 23 t. h. vermindering behelst op het gewoon tarief de weefsels uit het Kortrijksche bestemd voor overzeesche uitvoer bekwamen eene vermindering van 20 °/0 en eene nieuwe verlaging van 38 op dit speciaal tarief is in 't voor uitzicht. Uit voorgaande blijkt dat het vooral de steenkoolnijverheid is welke bevoordeeligd werd door gunsttarieven, alhoewel zij schier het monopolium bezit van de aan- (Zie vervolg onderaan 3de kolom). Verleden Zondag was 't 8 Mei, Jeugddag van Redt U Zeiven. 't Was alleszins een stout opzet van de nog maar pas herwordende Jeugdvereeniging ginder in 't verre Kester een Congres te gaan hou den, 't heette in sommiger mond wel gewaagd. De pessimisten, de eeuwige zwartkijkers zijn gelukkig eens te meer voor de zooveel- ste maal bedrogen geweest. Degenen die geen geloof hechtten aan den wil, aan het kunnen onzer jonge elementen zijn beschaamd, hebben een afstraffing van belang gekregen die hen we hopen het wel tot les zal dienen. We overdrijven geenzins als we hier boven schrijven een schoone dag een triomf het was niets minder. Daarom omdat we blij ver heugd zijn beginnen we dit verslag waarmee men gewoonlijk eindigt, met een dankwoord tot allen die iets hebben meegeholpen om dit succes te bereiken. Dan geven we een kort-onvol- ledig verslag dat nog geen scha duwbeeld kan geven van het wer kelijke. Rond 11 uur stormden we Kes- j ter binnen, en in zeven haasten scharen de verschillende groepen zich achter de fraaie Redt U Zei- 1 ven vlag, in rijen van vier, heel ordelijk en tuchtvol stappen de jeudige scharen, al zingend het 1 Vlaamsche lied,, naar de Pallieter- zaal. Daar we door allerhande om standigheden met een half uurtje vertraging te Kester toekwamen, hebben we weinig tijd om onze kelen wat te spoelen,want dadelijk begint de algemeene vergadering. Rond de bestuurstafel bemerken we de heer Devidts, magazijnier van Redt U Zeiven te Kester, de koopen van steenkolen door de Nationale Maatschappij van Spoorwegen. Onze landbouwers benijden geenszins den kostbaren steun welke onze Regeering door deze vervöerpolitiek verstrekt aan de nijverheid. Gezien de scherpe crisis welke het landbouwbedrijf in al zijne takken heeft aangetast, eischen zij echter met nadruk hun aandeel op in deze hulpmaatrege len. In de huidige omstandigheden zou eene verlaging der vervoerta rieven onzen landbouw hoogst welkom zijn tot verlaging der voortbrengstkosten. Ook in deze kwestie is de nijverheid te lang als troetelkind behandeld geweest en dienen het evenwicht en de recht vaardigheid te worden hersteld ten bate van onzen landbouw. Andere landen zooals Frankrijk, Holland, Duitschland en Italië hebben op het gebied van het ver voer hunnen landbouw reeds doel treffende hulp geboden door het toepassen van bijzondere gunstta rieven op de landbouwprodukten bestemd voor den uitvoer. Hun voorbeeld moge een spoorslag zijn voor onze Regeering om zon der verwijl denzelfden weg op te gaan, te meer dat zij een ernstig onrecht heeft goed te maken ten opzichte van onzen landbouw. verschillende bestuursleden der plaatselijke afdeelingen, de be stuursleden der Gewestbonden. Onze sympathieke voorzitter V. Van den Hautte met enkele andere vrienden ontbreekt nog, dit tengevolge van het achterblij ven van een der autobussen. De d.d. voorzitter opent met een kort woord van welkom en verleent het woord aan den voor zitter van den Gewestbond Aalst. Deze geeft een omstandige ver handeling over De jeugdveree niging en de vakopleiding harer leden door uitstappen en studie reizen Het is niet mogelijk hier een korte samenvatting van te geven, we zullen deze voordracht ten andere in een of meer onzer volgende nummers laten verschij nen, bijzonder omdat dit een on derwerp is van actueel belang in 't vooruitzicht van den komenden Zomer. Ruim een half uur wijdt spreker uit voor een aandachtig luisterende zaal. Wat bewijst dat onze jonge menschen ook wel tijd hebben om naar ernstige voor drachten te luisteren. 'n Goed teeken. Na deze spreekbeurt doet de heer Caudron, Algemeen Bestuur der van Redt U Zeiven en Alge meen Eerevoorzitter der Jeugd vereeniging, onder luide toejui chingen zijn intrede en... mag hoed en jas weghangen om dadelijk aan t woord te worden gelaten. In 'n gemoedelijke taal houdt hij voor zijn jong volk 'n gemoe delijke... preek, zoo gemoedelijk dat de lachspieren ook al eens werken. Des te beter zullen zijn raadgevingan echter ingang ge vonden hebben, des te beter zal 't jong Redt-U-Zelven-volk de stem van hem, die de stem der ouderen is, indachtig zijn. Standsbewust moeten we zijn, jonge boeren, boerinnen stands fierheid moeten we hebben, om van tel te zijn in de maatschappij naar meer ontwikkeling van ons zelf, van heel onzen stand moeten we streven, om aldus het onze bij te brengen in het werk ter zede lijke en geestelijke verheffing van ons volk. De vereeniging bijzonder de jeugdvereeniging als ze wil, kan iets, neen, veel, heel veel doendit j doen die daad wordt door de ouderen van de jeugd verwacht. 1 Luid handgeklap begroet deze s rede, waarna de heer Lambrechts j de spreker bedankt en aan de aanwezigen de vraag stelt zal de S jeugd de ouderen steunen. Als één i man klinkt het krachtig ja wat 5 we onthouden. Nog een oudere houdt neen, geen preek maar 'n korte en - krachtige aanspraak. Het is vriend O. Van der Speeten, eerevoorzit- ter van Gewestbond Denderhau- jj tem. Hij richt zich vooral tot de aan wezigen van het Payottenland, opdat deze ook niet langer werke- loos zouden blijven, maar zonder j dralen de hun voorbehouden plaats innemen, zonder aarzelen zouden meegaan met het immer grooter wordende Redt U Zelvenleger, niet langer blijven toezien maar aanpakken Weeral zijn de toejuichingen niet van de lucht. Als laatste spreker op de alge meene vergadering hooren we makker K. Lambrechts, propagan dist. Waar staan we zegt hij. Al verder dan over enkele maanden we hebben onze vereeniging op een dubbele wijze verstevigd ten eerste door het innerlijke der orga nisatie beter in mekaar te steken, ten tweede door het geven van een inhoud aan onze beweging. We hebben een standpunt en we hebben 'n doel. Naar dit doel gaan we, kalm, zeker en onweer staanbaar, daarvoor alleen hoeven er daden gesteld DADEN dat verwachten we Het handgeklap gaf de ver zekering dat we daarop rekenen mogen, in den geest onzer grond beginselen naar de op ernstige overtuiging geschraagde daad,dat is de weg Onder het zingen van een mach tige Vlaamsche Leeuw gaat deze algemeene vergadering uiteen, 't was tijd, want "de maag,, begon ook al een woordje mee te praten. Een goede portie pistolets met hesp brengt haar rap tot zwij gen en 't niet minder goeie"Atlas„ loopt er zachtjes in, zoodat onze binnen „mensch ook voldaan is. De namiddagzitting beginnen we te 2 uur. Eerst geeft de heer Van Nijvel een uitlegwoord over het natuur schoon van Kester en het Payot tenland. We hooren den onderlegden toerist die door en door z'n streek kent, bemint, praten over den Kesterberg, het Kruis, den IJzeren Man. Te weinig, zegt hij, kennen wij, Vlaamsche menschen, onze eigen streek, onzen eigen grond, omdat we te weinig zien, het te veel laten bij een oppervlakkige beschouwing. Ook onze boeren- menschen, al leven ze dag-in dag- uit midden onze schoone, rijke landouwen, blijven blind voor al hetgeen hen omringt. De heer Van Nijvel gaf dan ook nog wat verderen uitleg over Kester en 't Payottenland, waarna de bonte, kleurige groep van jonge boerenzonen en -meisjes, langs de kronkelige wegen naar Kesterberg wandelde. Dat was een aangename wan deling die, dank zij den vooraf verstrekten uitleg, ook zeer leerrijk was. Ruim twee uur duurde ze, en zeker was 't met spijt dat de terug tocht aangevangen werd. Ten minste met spijt voor diegenen die niet wisten wat er te wachten stond voor de feestzitting. Terug in de Pallieterzaal is het Mr Van Nyvel die nog enkele slotbeschouwingen en wenken over den uitstap geeft welke zeer welkom zijn. Dan begint de feestzitting met als hoofdacteur onze beste vriend Richard De Vuyst van Herzele. Beurtelings hooren wekluchtliede- Zie vervolg 2de blz, lste kolom.) iff De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. Ongeteckende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. :oop

De Koornbloem | 1932 | | pagina 1