Landbouwweekblad Het treurig Komediespel van Geneve Waarop wachten de anderen Waarop mm m Waarom nu Voor onze Kleinveekwee- kers die ook tuinieren £ÊL ZONDAG 22 MEI 1932 PrlJ» 23 centiem 11de jAARGANG Nt 699 ssmsmi* Arbeid adelt Abonnementsprijs j 12,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord, Bureel en Redaktie: DE VILANDERSTRAAT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor cn door de Landbouwers Men redekavelt over Ontwapening, doch in werkelijkheid wil men deze niet. Op ons groot Congres van 24 Juni 1928 heeft onze vereeniging, als trouwe tolk zijner leden, een oproep gedaan tot de landbouwers aller landen om een hardnekkigen strijd te voeren tegen alle militaire kuiperijen, tegen de fabricatie van oorlogstuigen en in 't bijzonder van chemische moordartikelen. In ons hoofdartikel van 6 Maart 1.1. hebben we door afdoende be wijzen getoond dat de tdgemeene ontwapening aller landen een uiterst dringende maatregel is om het menschdom te vrijwaren tegen den economischen ondergang die als een dreigend spook opdaagt en om afschuwelijke menschen- slachtingen te voorkomen die het einde zouden beteekenen van de moderne beschaving. In dezelfde bijdrage gaven we uiting van ons scepticisme tegen over de uitslagen welke de ontwa peningsconferentie van Genève zou opleveren om reden van de ongunstige stemming waarin zij wordt gehouden. Te oordeelen naar het verloop der besprekingen tot heden ge voerd op bedoelde ontwapenings conferentie is ons scepticisme ten volle gegrond. In plaats van in een geest van onderling vertrouwen te besluiten tot een algemeene ontwapening, tracht elk land door fijne bereke ningen en sluwe bepalingen de vermindering der bewapeningen op te leggen aan de andere staten om zoo min mogelijk de eigene legermacht te moeten beperken. Er wordt ter conferentie een akelig komediespel gespeeld van schijnheilige vredesliefde die moet dienen om de volksmassa zand in d'oogen te werpen en kalm te houden, doch tevens om de enor me winsten te vrijwaren van het bewapeningskapitalisme. Kan de gevolgde methode die wij hieronder schetsen, tot beper king der bewapening anders ge noemd worden dan treurige ko medie De conferentie wil onderscheid maken tusschen aanvalswapens en verdedigingswapens, zij wil de eerste afschaffen of beperken en de laatste laten voortbestaan. Verschillende technische com- missiën werden aangesteld om te bepalen welke wapens te land, te zee of te lucht dienen beschouwd als aanvalswapens en welke als verdedigingswapens. En tot welke uitslagen heeft de arbeid dier com- missiën geleid Tot niets, omdat elke staat volgens zijn eigen belang bepaalde wapens tot aan vals- of verdedigingswapens wil doen be stempelen wat andere staten met het oog op hunne belangen dan weer niet aanvaarden Zoo verbeuzelen de staatslieden ter conferentie hun tijd aan nutte- looze woordentwisten over het karakter van de verschillende wa pensoorten doch ten bate van de ontwapening wordt er niets ge presteerd Voor eiken mensch met nuchter verstand is eender welk wapen toch aanvals- of verdedigingswa pen volgens het inzicht van den- gene die er gebruik van maakt. Een eenvoudige matrak is een aanvalswapen wanneer men er zich van bedient om onverhoeds zijn tegenstrever neer te slaan, al is deze ook met een geweer gewa pend. Men beweert dat dit onder scheid tusschen tusschen aanvals wapens en verdedigingswapens voor doel heeft de toekomstige oorlogen minder gruwelijk te maken. Doch is men wel zeker tot deze uitslag te komen Het feit alleen dat een nieuwe oorlog na de verschrikkelijke ver woestingen van den laatsten we reldoorlog nog mogelijk geacht wordt door de verantwoordelijke staatslieden is reeds op zich zelve een schande voor het menschdom. In het verleden, wanneer de oorlogvoerende landen enkel be schikten over degens en lansen, bedekten toch ook duizende en duizende lijken het slachtveld. Wat de moderne oorlogen gru welijk maakt is niet alleen de tech nische volmaaktheid der moord tuigen die men gebruikt, doch ook de enorme massa menschen die men onder voorwendsel van va- derlandschliefde tegen elkander in 't gelid jaagt Er is meer wie en op welke wijze zal men nagaan bij de ver schillende staten of deze de wape nen, als aanvalswapenen gerang schikt, vernietigen Reeds nu, wanneer er nog geen akkoord is bereikt over het karak ter der wapens, verzetten zich verschillende staten tegen dit toezicht uit waardigheidsgevoel omdat men aan hun woord geen geloof hecht Het ontworpen stelsel zal dus leiden tot wanttouwen tusschen de volkeren, het is een premie ge geven aan de meineedige staten die van de getroffen overeenkomst zouden willen profiteeren om hun geburen te overvallen De massa die door eerlijken en vreedzamen arbeid aan haar be staan komt, walgt bij het zien van dergelijke praktijken Ze eischt dat er een einde komt aan de geldverspilling welke de conferentie meebrengt indien deze met in staat is ernstiger werk te verrichten De voorgestelde methode, in veronderstelling dat zij tot een overeenkomst leidt, zal overigens geen verlichting brengen in de financieele lasten welke den wer kersstand neerdrukken daar het geld dat zonder bestemming zou vallen wegens het verdwijnen van de zoogezegde aanvalswapens on vermijdelijk zou aangewend wor den tot de verbetering en vermeer dering der toegelaten zoogezegde verdedigingswapens. Zagen wij verleden week daarvan geen tref fend bewijs in België? De verslaggever der begrooting van landsverdediging en na hem de Minister van diezelfde lands verdediging verklaarde in de Ka mer dat het leger.dat ons de enor me som kost van 1 milliard 200 millioen frank nog niet over het noodige geld beschikt om behoor lijk de verdediging onzer grenzen te verzekeren. Zij stelde dan ook reeds van nu af belangrijke kredietaanvragen in 't vooruitzicht. Waar gaan we, niet alleen in België doch in gansch de wereld, met deze bewapeningsfurie heen De massa die niet behebt is met de diplomatische spitsvondigheden ingeblazen door legerbazen en oorlogskapitalisten, acht de alge meene ontwapening enkel mogelijk door de volgende maatregelen 1Herstel der economische orde en vrede in de wereld welke vooral in Midden-Europa gansch ont wricht is door de absurde bepalin gen van het Verdrag van Versail les. 2) Verplichtend Scheidsgerecht door een onpartijdig, internation aal gerechtshof waarin de afge vaardigde van Zijne Heiligheid den Paus als hoogste moreele macht der wereld zou zitting heb ben, voor alle geschillen die kun nen ontstaan tusschen de staten. 3) Afschaffing van de legers in alle landen ter uitzondering van de politiemacht tot bescherming der inwendige orde. 4) Enkel de Volkerenbond zou mogen beschikken over een goed uitgeruste legermacht waarin al de landen hun aandeel in manschap pen en onkosten zouden bijdragen om de noodige dwangmaatregelen te treffen tegen de landen welke zich niet zouden onderwerpen aan de uitspraak van het Internatio naal Gerechtshof. Tevens zouden al de overige landen aangesloten bij den Vol kenbond, door economische dwangmaatregelen den onwill'gen staat moeten dwingen zich te on derwerpen aan de beslissing van het Internationaal gerechtshof. Dergelijke doeltreffende rege ling kan aan de staatshoofden en kel opgedrongen worden door een hardnekkige en eendrachtige wils uiting der massa. Onze vereeniging reikt aan alle menschen van goeden wil, van binnen en buiten de grenzen, de hand om de samenleving te zuive ren van de parasieten van het militarisme en het bewapenings, of beter, het bloedkapitalisme ijveren voor het aanwerven van nieuwe leden WAAROM NU meer dan ooit propaganda maken voor uwe vereeniging WAAROM NU meer dan vroeger voor Redt U Zeiven werken OMDAT de laatste gebeurtenissen klaar de nood zakelijkheid eener machtige, VRIJE boerenvereeniging in het licht stellen OMDAT die vrije boerenvereeniging met krachti ger stem zou kunnen spreken altijd en overal waar het noodig is OMDAT we vooruit moeten, onzen Vlaamschen boerenstand ten bate. In het nummer van 24 October 1931 lazen we in zeker Leu- vensch landbouwblad dat Minister Van Dievoet een wetsontwerp ging ter Kamer neerleggen beoogende een wettelijk ingrijpen inzake pachtprijzen. Dit blad sprak toen van een BELANGRIJK INITIATIEF van Minister Van Dievoet. Sindsdien hebben we onze oogen uit den kop gekeken om te vernemen door die officieuze... spreekbuis van het Ministerie van Landbouw hoe ver het staat met dit belangrijk initiatief Spijtig, wij betreuren het niet het minst, mochten we er niets meer over vernemen. Een tweede maal stellen we de vraag, met de hoop er toch een antwoord, al was het maar een heel kleintje, op te krijgen Waarop wachten de anderen om ons ter zijde te staan in den STRIJD ter verlaging der overdreven pachtprijzen WAAROP WACHTEN ZE ZONDAG 22 MEI NINOVE. Te 3 uur namiddag. Lokaal Vlaamsch Huis Voor de gemeenten Ninove, Iddergem, Okegem, Denderhautem, Oultre, Herlinkhove, Meerbeek, Denderwindeke, Pollare, Eychem, Appelterre, Vollezeele en alle andere omliggende gemeenten. ASPELARE. Te 5 uur namiddag. Lokaal Volksverheffing bij Frans Meganck. Voor Aspelare, Nederhasselt, St Antelincx, Voorde, Steen huize, Ophasselt en alle andere omliggende gemeenten. ZONDAG 29 MEI GEWEST WAMBEEK. Te 5 uur namiddag. Lokaal Leopold Van Overstraeten, Dorp. Voor Wambeek, Strythem, Borgt-Lombeek, St Catha- rina-Lombeek, St Martens-Bodegem, St Ulrich-Capelle, Dilbeek en alle andere omliggende gemeenten. ZONDAG 5 JUNI GEWEST KESTER. Te 6 uur namiddag. Lokaal Pallieterzaal, Kester. Voor Leerbeek, Kester, Heikruis, Oetingen, Gooik, St Quintens- en St Martens-Lennick, Pepingen, O. L. V. Lombeek en alle andere om liggende gemeenten. DAGORDE DEZER VERGADERINGEN: 1° De grondbelasting en de pachtprijzen in de huidige omstandighe den. Het standpunt van Redt U Zeiven, door K. Larnbrechts. 2° Opname van AL de klachten in zake grondbelasting en pacht prijzen. Deze zullen door R. LI. Z. worden onderzocht en in de mate van het mogelijke zal geholpen worden. ALLE LANDBOUWERS ZIJN WELKOM Onze kleinveekweekers klagen putten in den grond en met redenmen koopt hedendaags 4 eieren voor een Belgischen frank en we weten wat hij waard is het konijnenvleesch daalt ook in prijs en daarbij wat is er aan konijnenk week te verdienen Indien ik in De Koornbloem dit artikel neerpen, dan is het niet om het gegronde van die jeremiaden te weer leggen, maar wel en bijzonderlijk om onze kleinveekweekers een riem onder 't hart te steken en hun toe te roepen "Houdt vol,,, betere tijden zijn in aan tocht. Intusschen tracht alle mogelijke onkosten te vermijden, getroost U wei nig luxe, maar onderhoudt met nog meer nauwgezetheid dan vroeger de gezond heidszorgen en de voeding van uw kleinvee. In tijden van ongehoorde krisis als deze welke we thans doormaken, moeten we zorgvuldig alle ziekten en sterfgevallen voorkomen en moeten we de opbrengsten zoo hoog mogelijk trachten op te drijven. Deze kweekers alleen houden het volde overige moe ten het noodgedwongen opgeven en het verdwijnen der onervaren en zorge- looze kweekers, moet dan onbetwist baar aan den bedrevene in het vak ten bate komen. Groenvoeder is iets wat kiekens en konijnen hoegenaamd niet ontberen kunnen, willen ze gezond blijven en rendeerend zijn. En 't is omdat we thans op een tijdstip van het jaar gekomen zijn, waarop we ons met den kweek van bladerkoolen moeten onledig houden, om ons binst den Winter van groenvoe der te voorzien, dat ik er wel een artikel wil aan wijden. Als voederkool wordt de Ruiterskool het meest aanbevolen. Als groente kun nen deze kooien weinig dienst doen, ten zij wanneer ze heel jong zijn en teeder. Als groente worden ze dus weinig ge teeld, maar wel en voornamelijk als voeder voor kiekens en konijnen, binst het gure jaargetijde. Wanneer we deze kooien onder het overdekt beloop der hennen zoo'n 50 centimeter van den grond hangen, dan genieten de hennen niet alleen van de bladeren als groen voeder, maar dan moeten ze, om het te bereiken, zich wat beweging geven en verhoogen zoo, zonder het opzettelijk te willen, hun lichaamswarmte, zoo noodig tot het verwerken van hun voedsel tot eieren. Bovendien bevatten die bladeren wat solfer, wat gunstig inwerkt op de darmontlasting en zoo de gezondheid der hennen bevordert. De Ruiterskool wordt gezaaid in kweekerij op het einde van de maand April of begin Mei. Dit jaar heeft de strijd tusschen Winter en Zomer bij zonder hardnekkig gewoed en is van zeer langen duur geweest; daarom zal men misschien wel wat later hebben gezaaid. Dit is hoegenaamd geen kwaad en de eenige dagen achterstel zullen voorzeker rap ingewonnen zijn bij gun stig weder. De grond waarop men zaait moet wel voorbereid zijn, 't is te zeggen, rijkelijk voorzien van een groote hoeveelheid wel geteerden stalmest. Men zaait niet te dik en zoo mogelijk op een min of meer belommerde plaats van den tuin. Ik druk er op zeer dun te zaaien en zoo noodig uit te dunnen, anders schieten de planten te kaal op en geven geen bla deren meer op het kaal geworden ge deelte iets wat volstrekt dient verme den te worden. In de maand Juni-Juli worden deze planten dan in den vollen grond gezet op een afstand van 60 centi meter tusschen en 50 centimeter op de rij. De grond, waarop men de Ruiters kool plant, moet rijkelijk voorzien zijn van welgeteerden stalmest en andere stikstofrijke vloeimesten. Het is ook aan te raden in voren te planten, omdat op dit tijdstip van het jaar, de planten soms van de droogte te lijden hebben, wat minder zal gebeuren als ze in voren staan, waarin ze bij regenweder veel water kunnen opvangen. Binst den groei, zal het voorzeker noodig zijn, van tijd tot tijd eens op te hakken om het onkruid te vernielen. Zoodoende zullen de voren naarmate het jaar vordert om zoo te zeggen ge dempt zijn op het tijdstip waarop ze meer vocht zullen ontvangen. Deze koo ien zijn zeer winterhard en blijven dus binst den Winter ter plaatse staan. Moest het soms gebeuren dat ge ze [lij; fill m De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen, Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. .IM'Jl—I ir TIW1«*,,II 'ifi

De Koornbloem | 1932 | | pagina 1