Naar een nieuwe onferentie der Oslostaten 1 De Regeering en de Pachtprijzen Landbouwweekblad MERCI HAMEREN VOORT. NOG VOORUIT! I! Ue s :ls! en De prijzen der scheikundige meststoffen ie Klopt en er zal opengedaan worden :ündacs 29 Mhi iyii Aaai' keer- euwe ïu die Be- van i aan g, met Mac 131 en or die ienen :hma- toven st 172. 152 Prijs 23 centiem lide JAARGANG Ni^OO Arbeid adelt Abonnementsprijs t 12,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord, l—n nnnwiiniii mi'li'ui Mi" tt"i iiiiiiiiiiiiiiini mnrn—wt i- Bureel en Redaktie: DE VILANDERSTRAAT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON. Aalst. Voor en door de Landbouwers i 'ij veel 1 onze 4AAI- jn; ïrkoop ste ten te r« >T. nachie- ering :egden, jeeten- :hienen elploe- nieuw lillende net de afslag de men 135. Vilan Wij hebben destijds onze lezers ïgelicht over de draagwijdte der conomische overeenkomst ge- oten te Oslo door Nederland, Sweden, Denemarken, Noorwe- en en België. Deze overeenkomst had eerder en theoretische beteekenis, in ezen zin dat ze voor doel had en verzwaring van invoerrechten verhinderen op producten van ewichtig belang voor den uitvoer er betrokken landen zonder dat eze daarover enkelen tijd tevoren erwittigd waren door den Staat ie tot bedoelde verhooging wilde vergaan. Aldus was het den Staat wiens elangen in 't gedrang kwamen oor de ontworpen tolmaatregelen ogelijk de nadeelen ervan te erzachten door onderhandelingen iet den Staat die de verhoogde hechten wilde invoeren. De uitwerksels van de Oslo- ereenkomst waren maar een huchtere stap naar verdere conomische verstandhouding, zij 'aren een louter vootbehoeds- iddel tegen een onvoorziene erscherping van de tolbescher- iing. Het beperkt karakter van het ikoord werd dan ook door de ontracteerënde landen ingezien, llerwege is dan ook een verlan en ontstaan de overeenkomst an Oslo uit te bouwen tot een reeder opgevatte economische erstandhouding tusschen de be ng hebbende volkeren. Zoo deelt de pers mede dat er nde Mei of begin Juni te Stock olm een nieuwe conferentie is legd tusschen de hoofden der onomische afdeelingen bij de parlementen van Buitenlandsche aken in de verschillende aange- oten landen In de huidige omstandigheden aar de groote landen meer en eer hunne tolmuren optrekken is 3en nauwe economische samen- erking, ja zelfs een tolverbond isschen de Oslostaten van groot ut tot bevordering hunner weder- jdsche economische belangen. De vijf Oslostaten tellen ruim millioen inwoners en vormen dus een ruim afzetgebied dat lans des te interessanter is voor betrokken landen omdat ze oor een merkelijk gedeelte hunner oortbrengst op den uitvoer zijn angewezen en dezen meer en leer zien inkrimpen door het herp protectionisme der andere inden. Er is een zeer actueele reden te leer voor bedoelde economische amenwerking, en wel de volgen- Onder den druk van den be- arden toestand van Mtdden- iuropa, zijn de groot-mogendhe- en verplicht geweest een groe- eering van landen te zoeken die lkanders producten zouden kun- en afnemen. Vandaar het ont- verp over te gaan tot de schep- ling van een Donaufederatie die chter tot heden niet verwezenlijkt i/erd uit oorzaak der belangen- ivaliteit tusschen de groote Euro- peesche mogendheden. Dergelijke groepeering, die er vroeg of laat toch moet komen onder den druk der economische toestanden, houdt geen rekening met de belangen der kleine, vrij- handelsgezinde Oslostaten en zou tot afzondering kunnen stooten, wat hen noodlottig is. Vooral in Nederland en België is een ernstige beweging gaande om tot nauwere economische verstandhouding te komen. Zelfs zijn sedert ruimen tijd onderhande lingen aan den gang tusschen beide landen over de herziening van het handelsverdrag van 1865 waarbij reeds over sommige punten een overeenkomst werd bereikt. Alhoewel het vermoedelijk bij de aanstaande conferentie te Stockholm niet zal komen tot een algemeene eenmaking van het toltarief, toch is het te verwachten dat de betrokken landen ernstig het stelsel van onderlinge voor keurrechten in overweging zullen nemen. Dit stelsel van voorkeur voor elkanders producten, op ruime schaal toegepast, is een gewichtige stap naar het tolverbond. Zooals wij het toenmaals uit drukten bij de afsluiting van de Oslo-overeenkomst, staat onze landbouwbevolking niet vijandig tegenover de economische samen werking tusschen de kleine vrij- handelsgezinde staten van Europa. Deze heeft hare sympathie op voorwaarde dat et behoorlijk rekening gehouden worde met hare bijzondere belangen. Dit is spijtig genoeg in het verleden bij het afsluiten van eco nomische verdragen niet altijd het geval geweest. Onze onderhandelaars hadden te veel het belang onzer nijverheid op het oog en wendden de land bouwbelangen vaak aan als wis selmunt ten voordeele van de nijverheid We eischen dat aan dit stelsel een einde worde gesteld en dat op de aanstaande conferentie der Os lostaten te Stockholm de land bouw door bevoegde personen vertegenwoordigd worde, goed op de hoogte der behoeften van ons landbouwbedrijf. Voornoemde conferentie kan een beslissende etappe zijn voor de richting van de economische po litiek van ons land. De aanspraak onzer landbouwbevolking op een bevoegde vertegenwoordiging bij de eerskomende onderhandelingen te Stockholm is dan ook ten volle gerechtvaardigd. Wij verwachten stellig dat onze Regeering dezen billijken eisch dan ook ten volle zal inwilligen ESHBfSIBa iMKiSHina «WffiüS BWüaaHII We vernemen dat de Fransche Re geering maatregelen heeft getroffen om den invoer en doorvoer van Belgische aardappelen en groenten te verbieden. Daar krijgen we weer een klinkende liefdesverklaring van la douce France te incasseeren, immers, nu mogen we al onze patatten en groenten zelf opeten Is 't. niet zeer beminnelijk vanwege onze Zuiderburen 't Is te hopen dat onze Regeering (Z:e vervolg onderaan 3de kolom). Over oorzaken der scherpte van de Landbouwcrisis. Waar verlaging zou moeten intreden, 't Is nog zoo lang niet geleden dat men ergens schreef dat sommigen de zaken zoodanig voorstellen als zou de oplossing der crisis uitsluitend liggen in de vermindering der pachtprijzen We rekenen ons wel niet onder die sommigen maar daar we niet gissen kunnen wie hier bedoeld werd (waarom noemt men niet man en paard) houden we er toch aan hier nogmaals (geen harder dooven als die niet hooren wil len) te zeggen dat we hoegenaamd niet beweren of NOOIT BEWEERD HEBBEN dat van vermindering der pachtprijzen alleen alle heil is te ver wachten, dat daardoor de landbouw crisis van de baan is. Dat is nu de laatste maal dat we daarop drukken,het zal echter niet de laatste maal zijn dat we er op wijzen dat de algemeene vermindering der pachtprijzen een groote verlichting voor onze noodlijdende boeren zou geweest zijn en nog is. Stop daarover. Een ander vraagstuk dat zich stelt is dit der prijzen van de scheikundige mest stoffen. Voor enkelen zal het lijken of we afkomen met vijgen na Paschen immers, voor dit seizoen is de grootste hoeveelheid dier meststoffen door onze boeren aangekocht, en zou een gebeur lijke verlaging der prijzen op dit oogen- blik weinig bate brengen. Vooraf, voor we ons eigenlijk betoog beginnen, wil len we er op wijzen dat Redt U Zei ven voorheen reeds ettelijke malen gewezen heeft op het gevaar der trusts, want deze zijn de groote oorzaak van de sta biliseering der prijzen, stabiliseering welke n ker niet gebeurt in 't nadeel der nijvecaars, dat spreekt vanzelf. Ten andere, dat leerde ons het uiteen vallen van de stikstoftrust over enkele maanden op enkele dagen tijds boekten we een verlaging van 50 °/o van het ammoniaksulfaat, We zegden dat we reeds ettelijke malen gewezen hebben op het gevaar der trusts van meststoffenfabrieken, eer ste, eenige oorzaak der te hooge prijzen, omdat daardoor elke concurrentie wordt onmogelijk gemaakt. Vandaag bijzonder zijn de prijzen van vele meststoffen een heel zware last voor den landbouw. Als we nagaan dat de prijzen der bij zonderste landbouwvoortbrengselen tus schen 1929 en einde 1931 als volgt daalden (zie ons nummer 15 Mei) Tarwe 57 Aardappelen 23 °/o Onbewerkt vlas 70 °/o Boter 31 °/o Slachtvee 55 dan zal iedereen begrijpen dat de boeren gedwongen zijn de kosten der uitbating zoo sterk mogelijk te verminderen. Dan zou ook om het bestaan van den landbouwer mogelijk te maken ieder een die bij dit bestaan belang heeft moeten meewerken in de mate van het mogelijke tot verlaging der voort- brengstkosten. In de eerste plaats de meststoffenfabrikanten. Immers hoe wilt ge dat de boeren blijven peperdure meststoffen koopenals ze van hun vruchten een spotprijs krij gen. De meststoffenfabrikanten zullen eerst lijden an de verminderde koop kracht der boeren, als... als zij niet bij tijds inzien dat ze in deze crisistijden moreel, en ook in 't belang van hun eigen zak, verplicht zijn de winstmarge op den verkoop hunner produkten wat tsaaawa «asavif *a#>iMti*feaiaB*siaKigaB eens stoute schoenen aantrekt om de heeren te Parijs te gaan melden dat we van zulke dingen liever verschoond blij ven, of, het ware heel wat doelmatiger dat ze te Brussel eens begonnen met een eigen, een zelfstandige politiek te voeren, op elk gebied. Dan zouden ze ten minste gerespecteerd worden slaven, vazallen, geeft men een schop. Met het kermen en klagen nadien wordt nog enkel verkracht-brokskens recht verkregen 1 Verleden Woensdag deed de Regeering Renkin, nummer twee, hare verklaring in het Parlement. Wij lezen er in dat zij de Regeering een wetsvoorstel zal indienen ter tijdelijke herziening der pachtprijzen. We willen ons vandaag onthouden van elk commentaar over den inhoud van het voorstel, om de goede reden dat we dit nog niet goed kennen, en we willen 't beestje eerst onder oogen hebben voor we er ons oordeel willen over zeggen. Zonder dus over inhoud en draagwijdte te willen gewagen bestatigen we met genoegen dat ons aanhoudend hameren toch iets heeft uitgehaald tot schande dergenen die nog altijd den tijd niet hebben gevonden om ons een handje toe te steken, al konden ze voor andere zaken, van heel wat minder belang, niet genoeg tam tam maken. We trekken ook de conclusie te Brussel handelt men alleen in 't voordeel onzer boeren als men gedwongen wordtals 't mes op de keel wordt gezetwij blijven zorgen dat z'er hooren wat onze boeren niet meer vragen, maar EISCHEN We zijn 't hameren gewoon geraakt en VLA«AMSCHE BOEREN, trekt ook voor U een conclusie Strijdt mee met ons en vormt een BOEREN-eenheidsfront, in den echten zin van het woord Strijdt harder, gij die tot hiertoe steeds uw plicht hebt gedaan; Vervoegt de BOERENrangen, UWE rangen, gij die onbe wust verloren liept,. maar nu zien moet waar uwe belangen worden verdedigd. Niemand ruste, We zijn nog niet waar we komen moeten GEWESTELIJKE VERGADERINGEN ZONDAG 29 MEI GEWEST WAMBEEK. Te 5 uur namiddag. Lokaal Leopold Van Overstraeten, Dorp. Voor Wambeek. Strythem, Borgt-Lombeek, St Catha- rina-Lombeek, St Martens-Bodegem, St Ulrich-Capelle, Dilbeek en alle andere omliggende gemeenten. ZONDAG 5 JUNI GEWEST KESTER. Te 6 uur namiddag. Lokaal Pallieterzaal, Kester. Voor Leerbeek, Kester, Heikruis, Oetingen, Gooik, St Quintens- en St Martens-Lennick, Pepingen, O. L. V. Lombeek en alle andere om liggende gemeenten. DAGORDE DEZER VERGADERINGEN t 1° De grondbelasting en de pachtprijzen in de huidige omstandighe den. Het standpunt van Redt U Zeiven, door Aug. Van Nuffel. 2° Opname van AL de klachten in zake grondbelasting en pacht prijzen. Deze zullen door R. U. Z. worden onderzocht en in de mate van het mogelijke zal geholpen worden. ALLE LANDBOUWERS ZIJN WELKOM anBaauwse&B«i&M»Kti&asM» .*$'£3*2; naiiaiHESKHttSHftHsaaiiiRaaBaa We zullen vandaag niet in détails treden, noch eenige speciale prijzen on derzoeken, wel houden we er aan de producenten der scheikundige meststof fen er op te wijzen dat ze best zouden doen, allereerst in hun eigen belang, de huidige prijzen eens te herzien en daarbij indachtig te zijn dat al de takken der economie onder de crisis lijden en dat ze zich ook eens een kleine opoffering zouden kunnen getroosten, of ten minste, dat ze de vermindering van bedrijfsuit- gaven, door de lagere loonen enz., wel konden laten ten goede komen/aan den landbouw, opdat deze hun afnemer zou kunnen blijven. Blijft hij het niet of moet die afnemer zijn aankoopen verminde ren, dan zullen de meststoffenvoort- brengers fataal daaronder lijden. Dat ze dit eventjes indachtig zijn Bij deze gelegenheid wijzen we an dermaal op den invloed die de vervoer- tarieven hebben op de prijzen der pro ductiemiddelen voor den landbouw. Zoo weten we dat het vervoertarief van 1913 voor sodanitraat met 12,27 is vermenigvuldigd, voor ammoniaksulfaat met 12,30, terwijl het algemeen gemid deld verhoogingscoëfficient slechts 7,73 is. Ook dezen kant van het vraagstuk mag niet uit het oog worden verloren. Met een beetje goeden wil van dege nen die iets doen kunnen is het wel mogelijk de boer aan betere voorwaar den zijn scheikundige meststoffen te bezorgen. We rekenen op dien goeden wil 1 te vermindecen. Ze hebben de keuze ofwel een heele hoeveelheid minder ver- koopen, dus een heele hoeveelheid waarop ze geen centiem winst meer boeken, ofwel de prijzen verlagen, met als rechtstreeks gevolg, dank zij de be tere technische uitbating onzer land bouwbedrijven, meer verkoop, wat mis schien het verlies winst per eenheid dubbel en dik vergoed. Moeten we bewijzen dat de prijzen der meeste scheikundige meststoffen in verre na niet dezelfde buiteling hebben gedaan als die onzer vruchten Zoo ja, dan volstaan onderstaande cijfers 19 46 18 35 37 6 7 8 Nitraat Ammoniaksulfaa' Kalksalpeter Cyanamide Chloorammoniak Sylviniet los Chloorpotas. los Potaschsulfaat Superfosfaat 15 1/2 - 16 Supra B 13/15 IJzerslakken Bernardfosfaat 161 130 156 83 144 118 127 82 184 115 36 34 102 95 180 165 53 36 39 32 50 35 46 42 32 18 30 9 Dat de lezer zelf oordeele over het verschil tusschen de prijsdaling der landbouwvoortbrengselen en die der scheikundige meststoffen. Bij een opper vlakkig overloopen van voorgaande tabel valt de geringe daling der prijzen van de potaschmeststoffen op, zij heb ben zich sinds 1929 nagenoeg op het zelfde peil gehouden. 1 t «Braam»! Mraxniasna* st ■■MMHHHmWHMHHMMaUMnMMNMmMM mtmttaiMi De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. Ongetcrkrnde stukken worden niet opgenomen. Nie'c opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Verminde ring o/o Prijzen 1929 Prijzen einde 1931

De Koornbloem | 1932 | | pagina 1