De Wettelijke Beperkinq der Pachtprijzen De Grenzen overJeugdvereniging j Landbouwweekblad Dit niet lezen Hoever staan de zaken Voorloopig Programma Ontwaakt Jongeren ZONDAG; 12; JUNI iSJi tiXjt 23 ctniicm Mds JAARGANG Nr 702 Arbeid adelt Abonnementsprijs t 12,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord, Bureel en Redaktie: DE VILANDERSTRAAT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor eo door de Landbouwers iJ I Naar aanleidina van een In ons vorig nummer hebben wij een samenvatting gegeven van de wetsvoorstellen ingediend door de Socialistische en Viaamsch-Natio- nalistische kamergroepen tot wet telijke regeling der pachtprijzen. Welke onze zienswijze is be treffende de oplossing van dit vraagstuk hebben wij uiteengezet in ons nummer van 31 Januari 1932. Duidelijkheidshalve vatten wij hier ons standpunt beknopt samen Wij verlangen de vaststelling der maxima-pachtprijzen per land bouwstreek, met inachtneming der vruchtbaarheid van de gronden en het opbrengst vermogen der teelten die er over 't algemeen worden beoefend. De commissiën met deze taak belast zouden omvatten een of meerdere vertegenwoordigers der landbouwkamer, der landbouw- vereenigingen in de streek werk zaam, den staatslandbouwkundige en den Vrederechter of zijn verte genwoordiger. Aan de gewestelijke barema's der maxima-pachtprijzen aldus op gemaakt, kan de vrederechter met inachtneming van den bijzonderen aard der verpachte goederen, van hun bijzonder karakter van op brengstvermogen of winstgevend heid, ter uitsluiting van alle andere redenen verband houdende met den persoonlijken toestand der partijen, enkei afwijkingen toe staan op verhaal uitgeoefend door den eigenaar of den pachter. De vrederechter beslist in laatsten aanleg doch na advies ingewon nen te hebben van de bevoegde commissie. De gewestelijke barema's der maxima-pachtprijzen kunnen nooit ingeroepen worden om de pacht prijzen te verhocgen die thans la ger zijn dan het barema. De voorstellen der twee poli tieke partijen voornoemd en onze zienswijze beoogen allen een zelf de doel. Er is nochtans een ver schil in het nationalistisch voorstel dat aan den pachter het recht voorbehoudt aan de pacht te ver zaken mits een opzegging van drie maanden. Wat de modaliteiten betreft tot wettelijke beperking der pacht prijzen verschilt ons voorstel gron dig van dit der socialistische en Vlaamsch-Nationale parlements- groepen. Deze groepen kennen als alge- meenen regel aan den pachter het individueel recht toe de herziening van den pachtprijs te vragen aan een daartoe aangestelde commis sie. Het initiatief om de herziening te bekomen moet dus uitgaan van den pachter die daartoe de voor geschreven pleegvormen moet vervullen. Ons stelsel integendeel kent aan al de pachters een collectief recht toe op de herziening van de pacht prijzen dat hen van ambtswege, dit is zonder pleegvormen, wordt verleend door de gewestelijke ba rema's der maxima-prijzen. Daar de landbouwtoestanden verschil len van streek tot streek wenschen we dat bedoelde barema's per landbouwstreek worden opge maakt door bevoegde commissiën samengesteld zooals hooger ge zegd. Aldus meenen wij dat die barema's de werkelijkheid zeer dicht zullen benaderen. Als cor rectief voor de onnauwkeurigheid welke die gewestelijke barema's voor bijzondere gevallen zouden kunnen behelzen, voorzien wij voor de partij, hetzij eigenaar het zij pachter, die zich benadeeld waant het recht uitzondering te vragen aan het barema door ver haal uit te oefenen bij den vrede rechter van het kanton. Dit ver haal kan ingediend worden hetzij door aangeteekend schrijven ge richt aan den vrederechter, hetzij door verklaring gedaan ter griffie van het vredegerecht. Deze ver klaring moet onmiddellijk door den griffier aangeteekend worden in een daarvoor bestemd register en er dient een ontvangstbewijs er van afgeleverd te worden aan den belanghebbende. Wij streven door ons stelsel een dubbel doel na: 1) Vereen voudiging van het werk der com missiën. Wij verwachten dat de herziening der pachtprijzen op grocte schaal van meetaf zal ge regeld worden door de geweste lijke barema's der pachtprijzen opgesteld door de bevoegde com missiën. De vrederechters zullen enkel speciaal te beslissen hebben over sommige uitzonderlijke geval len, doordat hun taak daardoor grootelijks zal verlicht worden. Het individueel recht op her ziening van den pachtprijs uit te oefenen door den pachter voor zien door de socialistische en de Vlaamsch-Nationalistische voor stellen, zal integendeel de taak der bevoegde commissiën zeer zwaar maken indien de wet tenminste voldoende uitwerking heeft. Het valt dan ook te vreezen dat talrijke pachters langen tijd op de vermindering hunner pacht zullen moeten wachten wegens de drukke werkzaamheden der commissiën. Verder is het niet uitgesloten dat sommige kleine pachters, bij ge breke aan voldoende geleerdheid, of uit onwetendheid, zullen nala ten de noodige pleegvormen te vervullen om de herziening van den pachtprijs te vragen, zoodat zij zullen verstoken blijven van de voordeelen der nieuwe wet welke hen nochtans het meest ten goede moest komen. Ons tweede doel is* de meeste doeltreffendheid verzekeren aan de wettelijke beperking der pacht prijzen. Wij vreezen dat het individueel recht op herziening van den pacht prijs uit te oefenen door den pach ter deze in rechtstreeksche botsing zal brengen met den eigenaar. De ze is steeds de sterkste partij. En kele eigenaars nu zullen uit wrok tegen den pachter welke van zijn wettelijk recht op herziening ge bruik maakte, aan deze bij de eer ste gelegenheid het gebruik van het verpachte goed ontnemen. Wij weten heel goed dat de uitdrijving van den pachter maar kan geschie den na een opzegging in algemee- nen regel van twee jaar. Niettemin blijft het waar dat dit recht van opzegging steeds als het zwaard van Damocles boven het hoofd van den pachter zal hangen en hem meestal de lust zal ontnemen gebruik te maken van het recht op herziening van den pachtprijs hem toegestaan door de wet. Deze laatste zal hierdoor ofwel groote lij ks haar uitwerking missen ofwel merkelijke schade berokkenen aan den pachter, alhoewel zij bedoeld is als een billijke hulpmaatregel te zijnen voordeele Ons stelsel van wettelijke bare ma's der maxima-pachtprijzen ver mijdt dit groote euvel, vermits zij van ambtswege een wettelijke be perking der prijzen invoert voor alle pachten. Alle pachters zonder onderscheid zullen aldus genieten van de pachtvermindering. Oor- deelen sommige eigenaars of pach ters dat de wettelijke barema's voor hun bijzonder geval niet aan de werkelijkheid beantwoorden, dan staat het hun vrij een bijzon dere uitspraak aan den vrederech ter te vragen, die na het advies ingewonnen te hebben der be voegde commissie zijn oordeel zal vellen. Met ons stelsel wordt aldus in de meeste gevallen de rechtstreek sche belangenbotsing tusschen pachters en eigenaars vermeden en zulks is van overwegend belang. We moeten doen opmerken dat het in 1924 ingediend voorstel door de Vlaamsche Nationalisten en dit der Socialisten neergelegd het jaar nadien eveneens een bestendige regeling der pachtprij zen beoogde. We hebben het hier alleen over de huidige voorstellen. Wij hebben in wat voorgaat onze zienswijze openhartig toege licht. Wij beweren niet dat ons stelsel volmaakt is en verklaren ons gaarne bereid ons aan te slui ten bij andere methoden welke verbetering zouden brengen. Mis schien vinden wij deze in het ont werp dat de Regeering, naar het schijnt, eerstdaags zal indienen en waarnaar wij met nieuwsgierigheid uitzien. Hier zooals in andere vraagstukken geldt ook het Fransch spreekwoord du choc des idéés jaillit la lumière "uit de wrijving der gedachten wordt het licht geboren Vele onzer menschen hebben herhaal delijk moeilijkheden en last met som mige Openbare Besturen, die niet altijd heel tegemoetkomend zijn. Zoo voor BELASTINGEN gebeurt het niet zelden dat er betwistin gen zijn, dat er te veel betaald wordt. Wie inlichtingen desbetreffend ver langt aarzele niet bij Redt U Zeiven aan te kloppen. Zoo ook voor PENSIOENEN waarover velen nog niet op de hoogte zijn, wat we goed verstaan kunnen. De eenen weten niet of ze of hoeveel de v/et hen verplicht te storten, anderen hebben recht op pensioen, enz. Ook Redt U Zeiven is bereid daarover de noodige inlichtingen en raad te ver schaffen. In zake GEZINSVERGOEDINGEN heerscht er ook nog veel misverstand. Weeral zal het onze Inlichtingsdienst zijn die met raad en daad bijspringen zal. Daarvoor naar ons lokaal De Koornbloem Aalst komen, van 10 tot 12 uus, iederen Zaterdag. Naar aanleiding van een Noord-Nederlandsch schrijven Onder hoofding "De grenzen over,, lezen we in het Noord-Nederlandsch dagblad De Goesche Courant een artikel gewijd aan Redt U Zeiven en aan ons blad De Koornbloem Met veel genoegen bestatigen we dat er ook in N.-Nederlandsche kringen belangstelling bestaat voor ons werk, wat onze leden ook zeker verheugen zal. We willen de slotbeschouwing van De Goesche Courant woordelijk overschrijven Precies dezelfde klachten en klanken als bij ons Dit doet ons de vraag stel len, of wij als landbouwer, die toch in elk land zoo n bijzondere positie innemen, niet meer voeling met onze buren moeten zoeken. Natuurlijk zou dat moeten gaan langs organisatorischen weg, landbouw bladen konden worden uitgewisseld, onze vergaderingen konden door bui- tenlandsche vertegenwoordigers worden bezocht en omgekeerd. Het wil ons voorkomen, dat daardoor vooreerst veel misverstand uit den weg zou worden geruimd en tevens achten we het moge lijk, dat daardoor een toenadering zou ontstaan, die aan diplomatieke onder handelingen op dit terrein ten goede zouden komen. "Redt U Zeiven,, heet de landbouwvereeniging te Aalst en als de redacteur van "De Koornbloem,, spreekt tot de boerenjeugd "Standsbe- wust moeten we zijn, jonge boeren en boerinnenstandsfierheid moeten we hebben om van tel te zijn in de maat schappij naar meer ontwikkeling van ons zelf, van heel onzen stand moeten we streven, om aldus het onze bij te brengen in het werk ter zedelijke en geestelijke verheffing van ons volk,,, is het dan niet, alsof we onzen Z.L.M.- schen voorzitter hooren Men gevoelt zoo, dat we dezelfde belangen hebben te verdedigen a.h.w. dezelfde tegenstan ders. Nog eens, waar door hoogerhand steeds vaster de deuren en vensters worden gesloten, daar zou een vriende lijke wederzijdsche visite in eigen huis wonderen kunnen doen. We zouden het zeer toejuichen en het tegelijk een stap van wijs beleid vinden, als onze Z.L.M. op dit terrein baan zou willen breken. Het zou daar in goede handen zijn. W. Ja, zeker, zijn we te vinden voor een nauwere samenwerking met onze N oord-N ederlandsche standsbroeders, meer, we zullen het onze bijdragen om deze te bewerkstelligen. Wij Vlaam sche boeren hebben op alle gebied belang bij een nauwere aansluiting bij Noord-Nederland, we staan immers op technisch gebied nog heel wat ten ach ter, onze cultureele ontwikkeling ware er evenzeer bij gebaat. Wij hebben de zelfde beroepsbelangen te verdedigen als de Noord-Nederlandsche boeren wij behooren tot dezelfde taai-volksge meenschap, mogen dus aan mekaar niet vreemd blijven, zelfs al willen staatkun dige grenzen ons scheiden, zelfs al wor den van hoogerhand vaster de deuren en vensters gesloten sé.«i«i&sssB awata ss«na»Ki .ziaassisa We vernamen dat op 9 dezer een Belgische delegatie naar Frankrijk werd gezonden, om aldaar te onderhandelen over den maatregel door Frankrijk ge troffen volgens dewelke de invoer van uit België herkomstige aardappelen en groenten in Frankrijk verboden is. We hebben er reeds op gedrukt dat deze maatregel aan onze Vlaamsche boeren veel nadeel zal berokkenen indien hij moest gehandhaafd blijven, daar ons aldus een ruim afzetgebied voor onze aardappel- en groententeelt ontnomen wordt. We hopen dat de onderhandelingen niet op een sisser zullen uitloopen, en bijzonder, wat al meer dan eens gebeur de, dat onze handelaars zich niet zullen laten in doekskens doen. Immers we hebben daar al op gewezen alsFrank- rijk eens een genomen oorlogsbesluit neemt en het dan wat verzacht dan doet men het wel eens uitschijnen alsof een groote toegeving werd gedaan. Al wordt een pil ingenomen met honig- zoeten drank, het blijft een pil. j Bericht aan onze onderhandelaars. Enkele weken is het redelijk kalm geweest bij onze gewestbonden, en te recht, na de krachtinspanning van ons zoo welgeslaagd Congres mochten we wel eventjes uitblazen. Echter maar heel eventjes, want we hoeven terug de hand aan den ploeg te slaan en werken en nog werken. We staan voor den Zomer, voor de schoone-zonnige dagen, dan moeten we ons jong hartje eens vollen kost geven, onze jonge beenen eens vrijen teugel laten, dan moeten we eens toonen dat we jong zijn Er is zooveel te doen gedurende die zomermaanden, zooveel We willen hier enkele practische onderrichtingen geven, met de hoop dat ze gelezen zullen worden, en ook ten uitvoer gebracht. Een eerste werkje is wel voor de Gewestbonden eens een goede bestuurs vergadering te houden. Dat moet eerst en vooral gedaan worden en zonder uitstellen. Daarop zal een zomerprogramma ontworpen worden dat als volgt zou kunnen samengesteld worden 1° Deelneming aan studie- en plezier reizen door het Hoofdbestuur voor alle leden ingericht. 2° Inrichting op eigen initiatief van uitstappen, inrichting van een zomer- feestje of iets dergelijks. Deelneming aan andere plaatselijke of gewestelijke feestelijkheden zooals tentoonstellingen e.a. 3° Inrichting van een spaarkas waarin de leden wekelijks of maandelijks zekere som sparen kunnen, als voor de reis naar Diksmuide enz., want "vele klein tjes maken een groot,,. Deze spaarkassen kunnen gewestelijk of plaatselijk worden ingericht naarvol- gens de sterkte der afdeeling. 4° Aanwerving van leden door het toekennen van prijzen aan degenen die die een zeker aantal bijbrengen. Daarbij kunnen nog zoovele andere zaken komen die de bestuursleden zelf wel weten. Voor alles dient echter een vast pro gramma opgemaakt, en bijzonder, er moet regelmatig en ernstig worden gewerkt. Onze Jeugdbeweging is een Vlaamsche en een van boeren, weest dat immer indachtig, houdt u vast, stevig op uw standpunt, wijkt er geen duimbreed van af, maar ook, laat het niet bij een belij denis, gaat voort op den weg waarop ge de eerste stappen hebt gezet. Organiseeren, stevig, moet ge, en dan, vooruitgaan, recht vooruit, dat moet ae ook! Aller oogen zijn op U gevestigd, de ouderen zien U hoopvol, betrouwvol aan 't werk, dat die hoop, dit betrouwen niet worde beschaamd. Vaster dan ooit de gelederen aan mekaar gesloten, dichter de schouders naast een, vaster de tred vooruit, koen, onverschrokken de blik, de toekomst in, en Ons is de Vlaamsche boerenjeugd I MAAND JUNI Zondag 19. Groepreis per fiets naar Overmeire-Donk. Vertrek Herzele Voor alle aan gesloten afdeelingen, te 12 u. 30 zeer stipt, aan de Vier wegen, steenweg. Daar komen saam Woubrechtegem, St Lievens-Essche, Hillegem, Herzele. Sluiten verder aanRessegem, Aygem, Heldergem, Burst. Deze wachten best aan de kerk te Burst. Jongens en meisjes, op post hoor, het Herzeelsche Pallieterke rekent op allen Vertek Denderhautem Voor alle gemeenten van den Gewestbond te kwart voor één aan 't lokaal, bij Frans Roelandt, Dorp. Vrienden van Ninove, Iddergem, As- pelare, Nederhasselt, Denderhautem, op tijd op post Vertrek AalstVoor de gemeenten van Gewestbond Aalst te 1 u. 30 aan het lokaal De Koornbloem, Groote Markt, Aalst. Vrienden van Herdersem, Gijzegem, De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven.

De Koornbloem | 1932 | | pagina 1