De Wettelijke Beperking der Pachtprijzen Landbouwweekblad Bericht aan de Hopboeren van Aalst en Brabant Belangrijk Bericht Aardappelziekte of Plaag ZITDAG Bestrijding Z.ONDA6 19 JUNI i932 23 centiem mv ,a ««-««rf-- nsnianm 14de JAARGANG Nr 703 ■uw»»* m—p w>« «mw ■wwa—m— Abonnementsprijs t 12,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord, Arbeid adelt Bureel en Redaktie: DE VI LAN DERSTRAAT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor en door de Landbouwers In aansluiting op onze vorige bijdragen over bedoeld onder werp, geven wij hier thans een uiteenzetting van het wetsvoorstel dat op 2 Juni 1.1. ter Kamer van Volksvertegenwoordigerswerd in gediend door de twee heeren volksvertegenwoordigers de Lie- dekerke en David, leden van den katholieken landbouwgroep in de Kamers, basis van dit wetsvoor stel is artikel 1769 van het Burger lijk Wetboek. Dit artikel luidt "Wanneer een pachtcontract voor verschillende jaren is afgesloten en tijdens den pachtduur de oogst geheel of voor meer dan de helft vernietigd is doör een geval van overmacht, is de pachter gerech tigd kwijtschelding van den pacht prijs te vragen,, tenware hij ver gelding heeft gevonden in de vorige oogsten. Indien hij deze vergelding niet op heeft genoten, dan kan de raming van de kwijtschelding enkel ge schieden op het einde van 't pacht contract op welken tijd een com pensatie van al de genotsjaren wordt gemaakt. Nochtans kan de rechter den huurder ontslaan, wegens het ge leden verlies, een gedeelte van den pachtprijs te betalen. De Heeren De Liedekerke en David hebben deze bepaling schier letterlijk overgenomen, doch er een paar schikkingen bijgevoegd. Ziehier de tekst van hun voorstel Indien de pacht van een land goed voor verscheidene jaren werd aangegaan of vernieuwd, tusschen 1 Januari 1926 en 1 Ja nuari 1932, kan de pachter, gezien de abnormale prijsverlaging van de landbouwproducten, gedurende het verloop van die pacht, kwijt schelding van zijn pachtprijs vra gen, ten ware hij door de vorige opbrengsten werd schadeloos ge steld. Indien hij niet werd schadeloos gesteld, kan de raming van de kwijtschelding slechts geschieden bij den afloop van de pachtover eenkomst, op welken tijd een com pensatie van al de genotsjaren wordt gemaakt. Nochtans kan de rechter den huurder voorloopig ontslaan, we gens het geleden verlies, een ge deelte van den prijs te betalen. De vordering tot schadevergoe ding behoort tot de bevoegdheid van den vrederechter. Indien de pachtovereenkomst uitsluitend in natura of uitsluitend in geld, tegenwaarde van een hoe veelheid goederen in natura, werd aangegaan, is de vordering niet ontvankelijk Wat van dit voorstel te denken? Dit voorstel heeft aan zijne ont werpen voorzeker niet veel in spanning gekost. Naar onze meening vertoont het dan ook zware leemten en is door zijne onvolledigheid verre van doelmatig. 1) Vooreerst waarom de her ziening van den pachtprijs beper ken tot het tijdbestek 1 Januari 1926- 1 Januari 1932 Zijn er dan geen pachten die vóór 1 Januari 1920 tegen abnor male zware voorwaarden zijn aan gegaan Moeten de pachters die vóór dit tijdstip onder den druk van den alsdan heerschenden land- honger tegen overdreven prijzen pachtcontracten van langen duur aangingen zonder eenige hoop op redding verder naar den dieperik 2) Volgens het voorstel is de vrederechter uitsluitend bevoegd om over de herziening van den pachtprijs te oordeelen. Hij mag eigenmachtig beslissen zelfs zon der verplicht te zijn eenig advies in te winnen van instellingen of personen op de hoogte der land- bouwtoestanden. Meenen de indieners van het voorstel dat al de vrederechters landbouweconomisten zijn op de hoogte der toestanden en der noodwendigheden van het land bouwbedrijf Nochtans komt het voor dat rechtskundigen tot vrederechter worden benoemd geboren en ge wonnen in de stad. Hoe zullen die rechters er toekomen, bij gebreke aan genoegzame opleiding in land- bouwaangelegenheden en bij ont stentenis aan voldoende contact met de landbouwtoestanden er toe komen een beslissing te treffen gesteund op den billijken pacht prijs in de huidige economische toestanden 3) Volgens het voorstel kan de kwijtschelding der pacht enkel toegestaan worden, na afrekening der schadeloosstelling genoten door den pachter bij de vorige opbrengsten. Heeft de pachter bij de vorige opbrengsten geen scha deloosstelling genoten, dan kan hij enkel ten voorloopigen titel kwijtschelding of vermindering van pacht bekomen en dient er bij den afloop der pachtovereenkomst een compensatie gemaakt te wor den van al de genotsjaren. Zooals men ziet zal de gebeur lijke kwijtschelding of verminde ring van den pachtprijs niet van een leien dakje loopen. Een pachter die met eenige kans op gunstigen uitslag door die pro- ceduur van herziening wil gera ken, kan beginnen met een advo- kaat aan te stellen en deze dik te betalen en dan nog zijn verdediger al de noodige dokumenten te be zorgen betreffende de winstge vendheid van het betrokken land goed gedurende het loopende jaar en de vorige jaren. Zoo noodig kan hij er een boek houding op nahouden over de opbrengst der verschillende be oefende teelten, of anders door zijn verdediger de getuigenis doen inroepen van bevoegde personen wier verslag door den vrederech ter wordt aangenomen. Op welke grondslagen zal de compensatie, bijzonder deze op het einde van den pachttermijn geschieden Het voorstel zegt er niets van. Om reden der ingewikkelde proceduur hebben de pachters heel zelden gebruik gemaakt van de bepaling voorzien door artikel 1769 van het Burgerlijk Wetboek. Om diezelfde reden, zal ook het bewust voorstel zonder uitwerksel blijven en is het ook overbodig onze pachters zand in d' oogen te werpen 4) Volgens het wetsvoorstel in kwestie is er geen herziening mo gelijk van den pachtprijs wanneer i deze uitsluitend vastgesteld werd jj in natura of uitsluitend in geld tegenwaarde van een hoeveelheid landbouwproducten in natura. Wij zien de reden niet in waarom de pachten in natura uitgesloten wor den van de herziening. Wel is waar wordt er rekening gehouden bij de pachtprijzen betaalbaar in natura met de waardevermindering van het product dat als waarde meter wordt genomen, doch indien de hoeveelheid te leveren produc ten ten titel van pachtprijs over dreven is, kan de pachter in de huidige omstandigheden een pachtprijs betalen die merkelijk te hoog is. Immers de pachtprijs wel ke hij moet betalen is niet alleen in verhouding met den prijs van het product dat als waardemeter wordt genomen, doch ook met de hoeveelheid van dit product welke als pachtprijs wordt geëischt. 5) Het bewuste wetsvoorstel doordat het enkel een individueel recht op htrziening van den pacht prijs toekent aan den huurder zal, om de redenen uiteengezet in onze vorige bijdrage niet doel treffend zijn, daar de pachter het doorgaans niet zal aandurven ge bruik te maken van zijn recht op herziening, uit vrees voor den eigenaar die toch de sterkste partij blijft. Het betrokken voorstel is in gegeven door een overdreven eer bied van het privaat eigendoms recht en de onschenbaarheid der private overeenkomsten. De ontwerpers hebben vergeten dat, in de abnormale economische omstandigheden die wij doorma ken, beide beginselen voornoemd dienen in overeenstemming ge bracht met en getemperd door het welbegrepen algemeen belang. Om die reden ook beteekent hun voorstel niets meer dan een doode musch die men de pachters in de hand wil stoppen. Wij zeggen dan ook liever geen voorstel dan zulk voorstel tot regeling der pachtprijzen Volgens de bladen melden zal de Regeering eerstdaags haar ontwerp indienen tot regeling der prachtprijzen. Zoodra de ofïicieele tekst ervan gekend is zullen wij hem ontleden en er onze meening over uitspreken. Op ZONDAG 19 JUNI, om 4 uur, ter Herberg vroeger L. Kieckens, Brus- selsche steenweg, Groote Vergadering der Hopboeren van Aalst en Brabant. Bespreking Inkomende Rechten en Premies. Iedereen weze op post. De Voorzitters L. Baert L. Van Drogenbroeck (Meldert) (St Ulrix-Capelle) «asaaa De belanghebbenden welke wenschen Mr Peiffer, Staatslandbouwkundige, te raadplegen over landbouwzaken, kun nen hem gratis spreken in bet lokaa. "Paviljoen,,, Groote Markt, te Aalst, op den eersten en derden Zaterdag van elke maand, vanS^tó tot 5^2 uur. Desnoods mo^i zij gemelden heer ook per brief raadplegen, met te schrij ven aan zijn adresMeerstraat,-39; ie Dendermonde. (Phytophtora infestans de Bary) V oorkomingsmaatregelen. Een belangrijk punt is vooreerst, dat men zooveel mogelijk alles aanwendt, waardoor men de ziekte zal kunnen voorkomen of beperken. Voor aardap pelteelt kieze men liefst droge, lichte gronden, ofwel zwaardere gronden, waar men niet te veel overtollig water te vreezen heeft. Men neme ook liefst een terrein, dat niet ingesloten ligt tus schen bosschenhoe vrijer de wind er over kan blazen, des te beter. Betreffen de het bemesten, zal men niet te een zijdige stikstotbemesting toedienen, ook niet te veel aaldaarvan krijgt men een j te weelderigen groei en gemakkelijk voor de ziekte vatbare planten. Daar de zwam in den vorm van zwamdraden in het zieke loof kan over winteren, zal men dit best verbranden, om het volgend jaar geen aanleiding te geven voor het optreden der ziekte. Verder zal men nooit aardappelen plan ten van zieke struiken, en zeker geen zieke knollen, welke plekken vertoonen van de plaag. Sommige soorten zijn minder onder hevig aan de ziekte. Hiervan kunnen wij zeggen, dat de Eigenheimer vooral vatbaar is in de knollen, maar minder in het loof. Volgens de jongste opzoekin gen, bestaat er tot nog toe geen enkele soort, welke geheel onvatbaar is. De mate van vatbaarheid hangt echter nauw samen met de uitwendige omstan digheden, en zelfs bestaat er verband tusschen de vatbaarheid en den. rijp heidstoestand der planten. Ceres, Paul Kruger en Industrie zijn weinig vatbaar, zoowel in loof als in knollen. Daaren tegen de vroegere soorten, zooals Eer steling, Geldersche en Schotsche Muis, hebben in 't loof en in de knollen veel te lijdennochtans is een groot deel dezer aardappelen meestal gerooid, voordat de ziekte zich in sterke mate vertoont. Als algemeene regel mag men aan nemen, dat de vatbaarheid der knollen des te geringer schijnt, naarmate de schil dikker is. De witvleezige knollen zijn meer vatbaar dan de roode en de jlauwe met dikke schil. Daar er geen totaal onvatbare soorten bestaan, is het ook geen wonder, dat men getracht heeft de ziekte te bestrijden, en hierin is men dan ook geslaagd. Chemische bestrijding. De chemische bestrijding bestaat in het meermalen bespuiten van het gewas met koperhoudende pappenaan die bespuiting is in twee opzichten voordeel verbonden, omdat zij én het loof doet goed blijven, én de besmetting van de knollen voorkomt. Men zal dus spuiten, voor de ziekte zich vertoont, daar het hier is, zooals voor vele ziekten beter voorkomen dan genezen. Voor de vroege soorten moet echter met sproeien eerder begonnen worden dan voor late soorten. Zoo zal men j Eerstelingen reeds in de eerste helft van Juni moeten spuiten, terwijl voor Indus trie en Eigenheimer begin Juli nog tijdig genoeg is. De bespuiting werd vroeger onder nomen met Bordeausche pap. Gezien de ingewikkelde bereiding, slechte houd baarheid en grove samenstelling dezer pap, is de uitslag niet steeds loonend. Te meer nog, gezien de geringe kleef- kracht der Bordeausche pap, regent de sproeistof gemakkelijk af, en is het werk te herbeginnen. Daarom kwam men tot het gebruik van gereedgemaakte pro- dukten, waartusschen Nosperit in de eerste plaats dient vermeld te worden. Wat is "Nosperit,, Nosperit, een koperpreparaat, is een fijn poeder, hetwelk al de werkzame be- standdeelen van de Bordeausche pap bevat, maar in een beter afgewerkte samenstelling. Nosperit bestaat uit een organische koperverbinding, welker op lossing in water een neutraal sproei- vocht geeft, waarbij dus geen kalk moet gedaan worden. Men gebruikt 1 kilo voor 100 liter waarmee een homogene, lang goedblijvende sproeipap wordt be komen. Bij Nosperit zijn de koperdeel tjes zeer fijn en bekomt men een maxi male werking tegen de aardappelplaag. Nosperit is gereed gemaakt met een bijzondere kleefstof, zoodat het langen tijd op de besproeide struiken blijft. Wanneer het regent, eenige uren na de Nosperif-bespuiting, heeft dit geen nadeeligen invloedvan het oogenblik, dat de vloeistof op de planten gedroogd is, kan de werking als verzekerd aan zien worden. Een belangrijk punt, waar niet steeds genoeg aandacht aan wordt geschon ken, is, dat het bespuiten zeer vaak niet genoeg wordt doorgezet. Het is bekend dat de aardappelen door de bespuiting langer groen blijven, en nu ziet men meermalen, dat juist in een bespoten aardappelveld nog zieke knollen voor komen. en soms meer dan in niet be sproeide velden. Dit komt. omdat, wan neer de plaag nog laat optreedt, alleen de nog groen zijnde struiken worden aangetast. Het is niet voldoende ééne bespuiting toe te passen. Men dient pe riodiek te spuiten vanaf het oogenblik, dat de ziekte kan optreden, totdat het loof van nature gaat afsterven. De meest gunstige resultaten werden bekomen met drie besproeiingen met een tusschen- ruimte van tien tot viertien dagen. Aardappelen van besproeide velden hebben een hooger zetmeelgehalte dan die van niet besproeide en zijn dan ook beter om eten. Dit hooger zetmeelge halte blijkt uit de verder aangegeven tabel. (Zie ons nummer van toek. week). De met Nosperit besproeide velden blijven langer groen, doordat het laagje koper de bladeren beschermt tegen te sterke bestraling der zon, en een te vroeg afsterven belet. Daardoor wordt een merkbare opbrengstvermeerdering ver kregen. Men schreef zelfs aan de be spuiting met Nosperit, buiten een zwam- doodende werking, nog een stimuleeren- de werking toe. Daarover schrijft Trapp- man De stimuleerende werking bij aan wending van Nosperit ter bestrijding van aardappelziekte, is waargenomen bij de opbrengst der knollen. Dientenge volge behoort in de Vereenigde Staten van Amerika het besproeien der aard appelvelden tot de gewone kuituurmaat regelen. Men schrijft deze meeropbrengst toe aan de verlenging der groeiperiode, dewelke voorkomt uit een langer groen blijven der bladeren. Verder wordt gewezen op de weinige kleefkracht van Bordeausche en Bour gondische pap, en de verbrandingen,, die er door kunnen ontstaan. De schrij ver noemt daarom ook Nosperit als een middel dat, zonder de minste schade voor de planten, een maximum kleef kracht en werkingsduur bezit. De geno men proeven hebben bewezen, dat door twee of drie keer te sproeien met 1 /Vosperif-oplossing, de ziekte totaal kan geweerd worden. Hoe werkt Nosperit 1 Door het koolzuur uit de lucht endoor- de zuren, die de kiemende ziektesporen afscheiden, worden de zeer fijne koper deeltjes opgelost, en vormen zich ver bindingen, welke voor de schimmelont- wikkeling schadelijk werken. Zijn de omstandigheden gunstig voor het optreden der aardappelziekte, dan moet men dadelijk beginnen te sproeien met Nosperit. Hier volgen de voor naamste punten, waarvan die gunstige omstandigheden kunnen worden af geleid 1De temperatuur 's nachts is gedu rende minstens vier uur onder het dauwpunt (dat er dus dauwdruppels op de aardappelstruiken worden gevormd) 2. De laagste temperatuur is dan 10 graad Celcius 3. Als den volgenden dag de hemel bewolkt is, (en regen kan worden ver wacht). Wanneer deze omstandigheden zich voordoen, is de kans voor het optreden der ziekte zeer groot. In Holland worden door het Meterio- logisch Instituut waarschuwingen uit gezonden door de radio, wanneer het weder gunstig is voor het optreden der ziekte, en wordt den landbouwers aan geraden met sproeien te beginnen. (Vervolg toekomende week). ■a&ik. s- m. aauffiKNa «MataiKiB «nats aansar van Rechtskundige Dienst wordt ge houden op Zondag 3 Juli van 10 tot 3 uur. MMW* rtJP'IMl'^WIk"1" WHIMITTriBtlnrT"Vl'|r" '"T~^I"7 T Yor*»a^.«eïiaM.,*vMw»nc ,rt De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven.

De Koornbloem | 1932 | | pagina 1