Landbouwweekblad Dc Valorisatie der Tarwe Rond de Hoppekwestie ?„^"TpTrremdI De Grondbelasting st y> Waarom niet der Rogge 2 d! \le ZONDAG 26 JUNI 1932. Prijs 25 centiem 14de JAARGANG N 704 srzen, e vee. einde Maal, aatste ustaaf r. s, ge- i twee t, bij r 112, it, op paard Jozef straat, e kin- leltert, )edrijf, maand j Felix rekalf, lebaut, dracht, ithoek, Lede- e. René Erpe. maand Bae- inende Vare- gebre- Remy este en nde in n res- 3 kgr. Cam iel weken er, in- Vrieze, icht, bij s, Oor- idwarc ghorns, op val- Frans istraat, zuiver maand ecreta vermo )0 kilo is Arts, ioigras gen bi bij Mr onge- ergem- :ns be- itsaard, Henri n, har den. in naeket, t tarwe Jorght- )0 kgr., larnais, rrnand, tot den rembo- levari gewes- >r den ;n aan tarden. Arbeid adelt Abonnementsprijs t 12,00 frank 's jaars Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord, Bureel en Redaktie: DE VILANDERSTRAAT, AALS1 Verantwoordelijke Opsteller ORTAÏRE CAUDRON, Aalst. Voor en door de Landbouwers Na verleden jaar het voorwerp geboden aan de inlandsche graan- te zijn geweest van eindelooze teelt. besprekingen in den Hoogeren Naar ons oordeel dient de offi- Landbouwraad, den Economi- cieele steun zich billijkheidshalve schen Raad en andere raadgeven- niet te beperken uitsluitend tot de de lichamen, waren de ontworpen maatregelen tot valorisatie der tarwe, hierbij het lot ondergaande van zooveel andere voorstellen betrek hebbende op den land bouw, stilaan bij de Regeerings- kringen in den vergetelhoek ge raakt. Wel had de Minister van Land bouw, teneinde wettelijke maat regelen te voorkomen, van zijn invloed gebruik gemaakt bij de maajders om hen te bewegen een minimumprijs te betalen voor in- landsche tarwe beantwoordende aan zekere vereischten. Doch deze onderhandelingen en afspraken vermochten niet de tarweteelt, doch zich uit te breiden ook tot de andere graansoorten. Het is toch een feit dat de rogge een even zware prijsdaling heeft doorgemaakt als de tarwe. Uitsluitend regeeringssteun ver leenen aan de tarweteelt is land bouwstreken bevorderen waar die kuituur op groote schaal wordt beoefend, ter uitsluiting van an dere streken waar enkel andere graansoorten kunnen geteeld wor den en toch onder de inzinking der prijzen dezer graansoorten even zware verliezen boeken. Er is meer We vinden dat er meer reden bestaan om de rogge in prijs te doen stijgen, vermits dit arspraicen vchdücuicu "«.k. gewcnschte uitslagen op te leveren graan bijna uitsluitend wordt ge- nm rif zware verliezen welke de bruikt in de bakkerijen van lekker- om de zware verliezen welke tarweteelt veroorzaakt aan onze landbouwers, genoegzaam te verminderen Toen verleden jaar de valorisa tie der inlandsche tarwe aan de dagorde was, hebben wij ons standpunt duidelijk in dit blad omschreven. We waren van mee ning dat een akkoord met de maal derijen aangaande minitnaprijzen te betalen voor inlandsche tarwe, geen afdoende hulp kon bieden, bruikt in de bakkerijen van lekker koek, wat tenslotte een luxeartikel is, terwijl de tarwe den boterham van den landbouwer en den arbei der beteekent. Een invoerrecht op rogge zou ook ten goede komen aan de landbouwers der slechte en door gaaas arme zandgronden waar alleen rogge kan worden ver bouwd. Men werpe niet op dat de rog- geteelt reeds onrechtstreeks offi- Intusschentijd zonden we vol genden brief aan den heerMinister I van Landbouw Aalst, den22-6-1932. Hooggeachte Heer Minister, Wij vernemen dat de regee ring zinnens is een invoerrecht op tarwe te heffen, dit ten einde de inlandsche tarweverbouwers te beschermen. We trekken Uwe welwillende aandacht op het feit dat de land bouwers der zandstreek, die niets anders dan rogge kunnen verbou wen, evenals de kleine landbou wers hierdoor zeer verongelijkt worden. De tarwebescherming is voor deze laatste eerder een na deel, daar ze over 't algemeen ook kiekenkweekers zijn en bijge volg door Uwen maatregel het voeder der kiekens in prijs zullen zien verhoogen. Ten andere zal rogge, waar van de bloem bijna uitsluitend voor peperlcoekfabrieken wordt gebruikt en hierdoor een luxe artikel wordt, beter kunnen be last worden en niet wegen op den boterham der werklieden en bur- Een nagel waar we reeds vele jaren op kloppen. Geen lapmiddelen a. u. b, Alles of niets III omdat dergelijke overeenkomsten cieelen steun geniet door de on- geen duurzaam karakter hebben en de maalderijen gelegenheid geven de prijzen der inlandsche tarwe naar goeddunken te bepa len uitsluitend volgens hun eigen belangen. Het was ons toch duide lijk dat de maalderijen als sterkste pers. We bidden U te willen over wegen om ook en vooral voor rogge een invoerrecht te heffen. U zult hierdoor aan de kleine landbouwers en aan deze der zandstreek, wier bedrijven ten zeerste door de krisis worden ge troffen, een overgrooten dienst bewijzen. Wil aanvaarden, Heer Minis ter, de verzekering onzer volko men Hoogachting. Voor "Redt U Zeiven,, De Bestuurder, O. Caudron. partij in dergelijke onderhandelin- vleesch met het laag peil der prij gen eerst en vooral het oog zou- zen van de rogge langs ingevoerde verhooging der invoerrechten op het vleesch. Men vergelijke de lichte ver hooging der prijzen van het in- landsch slachtvee veroorzaakt Men zal dan dadelijk bemerken dat indien de prijsstijging van het eenige vergelding oplevert \152 V'i lan den gevestigd houden op de nood wendigheden en de belangen van hun bedrijf. Onze zienswijze is thans beves tigd als de juiste door de feiten, onder den druk der toenemende prijsdaling van de inlandsche tarwe en de bittere klachten die in de landbouwmiddens opgaan is de gedeeld worden Regeering thans gedwongen op- j voortbrengers der nieuw wettelijke maatregelen in de Rond een parlementaire vraag overweging te nemen tot waardevermeerdering der inland sche tarwe. Welk stelsel daartoe zal wor den gevolgd is tot heden niet juist gekend. Naar we echter langs de pers vernemen zouden de verhooging van tolrechten en de verplichting van inmenging van inlandsch graan in het broodmeel bepaald door de Regeering opge geven zijn. De Regeering zou er aan denken aan de tarweverbou- wers een premie te geven onder vorm van de zoogenaamde teelt bons op basis van ongeveer 25 zakken per hectaar. Deze teeltbons zouden aan de vee voor het verlies berokkend door gemelde graansoorten, deze ver gelding onbeduidend is. Wat de wijze betrefc waarop de regeeringssteun zou kunnen om- tusschen de verschillende graansoorten, komt naar onze mee ning volgend stelsel in aanmer king Oprichting van een steunfonds dat zou gevoed worden door een bijzondere taks te betalen door de Belgische maalderijen per zak vreemde tarwe door hen inge voerd. De inkomsten waarover dit steunfonds aldus beschikt zou den verdeeld worden tusschen de graanverbouwers onder vorm van premiën op basis van de opper vlakte door hen bezaaid. Wij wachten thans het Regee- ringsontwerp af tot steun aan de inlandsche graanteelt en verhopen dat het breed genoeg zal opgevat zijn om alle graanverbouwers bil L^eze leeiiuuna 7' D i rr t. tarwevoortbrengers gelegenheid lijke hulp te verschaften in hunnen geven een bepaalde hoeveelheid tarwe1 tegen een vastgestelden prijs te verkoopen, Hoe dit stelsel zal werken, komt ons vooralsnog niet duidelijk voor. Wij houden er nochtans aan hier nogmaals onze zienswijze uiteen te zetten betreffende de wijze waarop officieele hulp dient benarden toestand. Wij dringen ook aan dat het zonder verder uitstel in toepassing trede, daar de voorbereidende studiën betref fende de valorisatie der tarwe toch de Regeering sedert ruimen tijd gelegenheid gegeven hebben het vraagstuk in al zijne bijzon derheden te kennen. De heer Huisman van den Nest, liberale Senator, heeft aan den Eerste Minister en aan den Minister van Fi nanciën een vraag gesteld omtrent het innen der grondbelasting, zoo deze door den huurder moet worden betaald. Deze Senator wees er op dat dikwijls de grondbelasting aan den eigenaar nog gevraagd wordt tot 2 jaar na het belas tingsjaar, zoo de huurder is in gebreke gebleven. Onze Senator stelde ook vol gende vraagjes Zou de Minister geen onderrichtin gen geven opdat de eigenaar tijdig worde gewaarschuwd opdat hij nog verhaal hebben zou op den huurder, wanneer de pacht nog loopt Wanneer de eigenaar gewaarschuwd is dat de huurder de grondbelasting schuldig blijft, zou de ontvanger dan niet aan den eigenaar de volledige aan wijzing van de juiste ligging, met straat en nummer, van het betrokken gebouw aangeven iuplaats van een eenvoudige kadastrale bepaling Die vraagjes stelde de Senator Huis- I man van den Nest aan de belangheb- bende Ministers. We zullen zoo vrij zijn, misschien wel zoo onbescheiden, daar zelf eens op te antwoorden. Aan den heer senator die zoo bekommerd schijnt om de belangen der eigenaars, hetzij nu van bebouwde of onbebouwde eigendommen, wat heelemaal zijn recht is. Als die belangen echter moeten ge diend worden heer Huisman van den Nest, met onrechtvaardigheden ten op zichte va i den kleinen man, van den huurder, dan verzetten wij ons daar tegen, als het gaat om handhaving van bestaande voorrechten ten koste van het elementairste recht van anderen, dan roepen we luide protest. U hadt beter gedaan, Heer Huisman Zie vervolg 2de bladz.) Verleden Zondag werd te Aalst een vergadering gehouden van het verbond der Hopboeren, on der voorzittersschap van de h.h. Louis Baert van Meldert, en Louis Van Droogenbroeck van Sint Ulrich-Capelle. Eens te meer hebben we daar de gewone, echter zeer gewettig de klaagiitanie van de hopboeren gehoord. We zeggen zeer gewettigd 1 Immers hoe dikwijls heeft men de hopboeren niet gepaaid met beloften, met schoone woorden, met bloemekens van woorden. Daarbij is het echter spijtig ge noeg gebleven, men heeft de hop boeren laten voortsukkelen, zon der de minste hulpverleening, men heeft ze laten klagen. Volgens het Bestuur van het Hopverbond ons meedeelde, is is er riu toch ernstig sprake van hulpmaatregelen van Regeerings- i wege. Onderhandelingen zouden zijn gevoerd met de gevolmach tigden van verschillende geïnte resseerdelanden, o.a. met T checo- Slovakije en met Frankrijk. 't Schijnt dat Frankrijk niethoo- ren wil of niet te spreken is van eenige verandering der tolrechten, immers... er bestaan met dit en met andere landen handelsaccoorden welke de rechten op de hop (en op nog andere produkten natuur lijk) geconsolideerd hebben, wat zeggen wil in boerenvlaamsch men mag aan die rechten niet ra ken zonder toelating van beide verdragsluitende partijen. We hebben al dikwijls de aan dacht gevestigd op het feit dat tel kens bij het afsluiten van interna tionale handelsovereenkomsten de landbouw als zoenoffer voor de belangen der Belgische nijverheid dienen moestwe bestatigen het eens te meer. Frankrijk schijnt dus van kwa den wil, tegen eenige verhooging van het invoerrecht van 60 frank dat in België op de hop is gesteld, terwijl we weten dat andere lan den ons verre overvleugelen. Lees maar Invoerrecht per 100 kg. Frankrijk 175 fr. Duitschland 510 fr. Tcheco-Slovakije 742 fr. England 1278 fr. Amerika 1900 fr. Zoo handelt men elders. Let nu wel, we zijn er niet voor te vinden zooals ook op de vergade ring van verleden Zondag door alle aanwezigen klaar en duidelijk gezegd werd invoerrechten te laten heffen als deze niet ten goe de komen aan den boer, als deze opgeslorpt worden door de gulzi ge staatskas zooals het gebeurde en gebeurt met de geperekwateer- de rechten op vee, vleesch en zui velproducten, die bijzonder woorden van den Minister een "fiscaal karakter,, hadden. We kunnen niet verantwoordelijk wor den gesteld voor een verspillings-, een braspolitiek die hooge fiscale lasten na zich sleepen moet. We willen ook niet maatregelen van douanepolitieken aard vragen ter bescherming, als ze als hoofdzake lijk doel hebben het vullen van een leegen staatspot. Als er verhooging der invoer rechten komt, dan moet die EN KEL EN ALLEEN ten goede komen aan de hopboeren. Hoe zouden wij dat regelen Maar het is zoo gemakkelijk We moe'en ten andere daar niet meer op terugkomen want door bevoegde personaliteiten werden ook sinds lang concrete voorstel len ingediend. We vatten ze samen. Er zal moeten een fonds wor den gesticht dat al de gelden ont vangt voortspruitende uit de be taalde rechten van al de inge voerde hop, de opbrengst hiervan zou in den vorm van premiën wor den gegeven aan die planters wel ke hop van goede kwaliteit op de markt brengen. Om producten als dusdanig te kwalificeeren zou in elke streek een commissie worden ingesteld, bestaande uit bevoegde personen hebbende geen particu lier belang bij de teelt of den han del. De modaliteiten kunnen nader worden onderzocht. Ook ware het wenschelijk dat aan boeren welke'n bijzondere verzorging toepassen, zooals regelmatige besproeiing met insecten- en zwam-bestrijden- de stoffen, voor het bouwen van goede droogasten, toelagen wer den verleend om alzoo het produ- ceeren van eerste klasse hop aan te moedigen. Aldus door deze dubbele werking zou het verhoogen der invoerrechten wel een doelmatige maatregel kunnen genoemd wor den eenerzijds wordt een rem geplaatst aan den toevoer van onze markt overrompelende vreem de hop, anderzijds wordt verbete ring der teelt, welke we druk ken daar tot vervelens toe op allernoodzakelijkst is, in de hand gewerkt. Zoo opgevat is de vooropge stelde maatregel een mes dat langs twee zijden snijdt. Natuurlijk hoeven nauwkeurige berekening van oppervlakte der met hop beplante grond op dit oogenblik middelmatige vreem de invoer uit te .wijzen welke verhooging van inkomrecht er moet toegepast worden om het Fonds dat we een Hop-Crisis- fonds zouden kunnen heeten in staat te stellen ruime hulp te bie den. Immers, zoolang dehopkwee- ker de teelt met verlies uitbaten moet, lijk het nu al verschillende jaren gebeurt, zoolang zal de teelt achteruit gaan,en de adem van den zieke de hopcultuur wordt al zoo flauw dat er niet veel meer bij moet komen of de laatste... is weg. Dat onze Regeerders dit eens goed overwegen, het zal hen geen kwaad doen. Dat ze eens een oprecht mea- culpa slaan, maar het in God's naam daarbij niet laten. Dat ze eens indachtig zijn, dat, als de kruik die tot overloo- pens toe gevuld is breekt, de stukken wel eenige schade zouden kunnen aanrichten, ook in de ge- buren. Wij, de hopboeren, willen LEVEN 1 Meer niet, maar dat ZEKER1 m. HHHM De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. Oiigeteekcnde stukken worden niet opgenomen».. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven.

De Koornbloem | 1932 | | pagina 1