3e geelvleezige Raap Blocmcnlief hebsters Om veel en goede rapen te bekomen Ammoniaksulfaat Animoniaksullaat Heel de Wereld rood RAPEN uiduitslag iBEERINGEH 3AHQUE centrale 0E LI ÖENORE Onweer**. De rijke en goedkoope stikstofmest KOLEN ¥oor al me bankbewerkingen m geldplaatsingen 20-21 °|o stikstof* Het Hoekskc van Tijl Uilenspiegel 'BS Voor uw Keuken gebruikt Zondag 10 juli 1932. VOOR ONZE rood; Meer en meer ter Kimme neigend Verft de zon het Westen Langs de baan staat 't Koorn zwijgend 't Windje sluimert in zijn schoot. Mat en moede Van zijn landen Keert de boer naar huis terug Ei, de zon zat Hoog en brandde In zijn nekke, op zijn rug Boven gindsche Boomentoppen, - Angstig gaat naar daar zijn oog Rijzen langzaam Wolkenkoppen Zwaar en dreigend naar omhoog. Stormen zal het Van den nachte, En de vruchten staan zoo schoon Heere sta mijn Veld te wachte. En mijn volk. mijn vee, mijn woon! 'k Moet betalen Pacht en hure, Ik moet leven van mijn veld Plant- en zaaisel Ook is dure, En... de rijke wil zijn geld Zucht de boer... Met Angst in 't herte Stapt hij langs de wegen voort Eer hij thuis is In de verte Wordt de donder reeds gehoord F ons Van de Maele. In onze streken ontmoet men vele apensoorten welke als na vrucht geteeld morden achter rogge enz. De meest ver- preide is de ronde raap met wit vleesch «lke bij talrijke landbouwers de voor- tear bekomt omdat zij gewillig overal edijt en mits een gegeven bemesting ick de sterkste opbrengsten levert. Ongelukkiglijk heeft zij erge gebreken want zij is namelijk zeer onderhevig aan je knolvoetenplaag en daarom hebben wij reeds getracht haar te vervangen door beter soorten. Onder andere hadden wij rond het jar 1900 uit Denemarken een rapen- ioort met geel vleesch ingevoerd en zij wordt hier en daar nog geteeld maar lijlange niet genoeg volgens haar ver diensten. Zij is inderdaad merkelijk be ier bestand tegen de knolvoetenziekte dan de andere soorten en haar voeden de waarde is veel grooter. Zij kan niet illeen dienen voor het rundvee maar zelfs ook voor de varkens enz. Sommi gen benuttigen haar voor het huiselijk jjebruik in de keuken, bijvoorbeeld om en hutsepot te vervaardigen en op haar illeen kan zij een fijn gerecht uitmaken, iatuurlijk mits behoorlijke toebereiding. Jovendien is zij nog sterker tegen het vervriezen bestand dan de gewone raap. Bijgevolg zou men mogen besluiten dat zij alle aanbeveling verdient. Hoe komt het nu dat zij zoo weinig geteeld wordt Eenvoudig omdat zij gewoonweg minder kilos opbrengt dan de witte rapen en omdat onze landbou wers de zaak enkel of te veel oppervlak kig beoordeelen. Immers t is niet alleen het gewicht welk te pas komt maar het gehalte aan voedende stoffen is ook van belang. De gewone raap bevat inder daad omtrent 90 percent water maar als men wortelgewassen kan vervoederen behelzende slec! ts 80 percent nat, zoo zal men natuurlijk hetzelfde uitwerksel met den helft van het gewicht bereiken. In het laatste geval blijft er evenwel een verschil, namelijk dat men maar half zoo veel vrachten voor het afhalen van den akker te verrichten heeft. Elk weet ech- ier wat een bezwaarlijk werk het ver voer van rapen in het najaar kan mede brengen bij slecht weder op doorweekte akkers, door drassige wegen enz. De geelvleezige raap is dus onder opzicht van vervoer te verkiezen aangezien zij toelaat met kleiner moeite evenveel voedsel naar huis te halen. Overigens het verwijt dat zij minder -ju opbrengen dan de gewone raap is eigenlijk niet gegrond. Inderdaad zij kan evenveel opleveren maar zij vereischt weliswaar een sterker bemesting en dat is niet te verwonderen, 't Is juist voor die reden dat zij gewoonlijk geteeld wordt door de goede boeren wier land overvloedig met stalvetten gevoed wordt en verder ook veel minerale mest stoffen ontvangt, namelijk potasch. Nochtans kan alleman zich toeleggen op een degelijke bemesting zijner akkers en bijgevolg is de teelt der raap met geel vleesch voor elkeen mogelijk. In alle geval wij kunnen niet beter doen dan onze boeren aan te zetten proeven met de geelvleezige raap te ondernemen, namelijk op goed vrucht baar land, ten einde ernstig na te gaan met welke soort de beste uitslag te be komen is. De staatslandbouwkundigcn zullen hen op aanvraag verdere inlich tingen verschaffen. A. Peiffer. Wanneer ge 's Zaterdags eens over de markt wandelt, dan hebt U voorzeker al dikwijls stilgehouden bij die schoone verzamelingen van allerlei bloemen die daar tentoongesteld zijn, om verkocht te worden. Aalst wordt weldra een be roemdheid op dit gebied. Waar we vroe ger slechts een of twee bloemenverkoo- pers aantroffen, daar vindt men er nu reeds een half dozijn, die ondanks de crisis, toch goede zaken maken. Een bloempot valt zoo nogal in 't bereik van ieders geldbeugel en gewoon lijk vergoedt hij ruimschoots in genot aan kleurenpracht, de weinige centen die men er heeft aan besteed, 't Is soms die eerste bloem die in uw hart de liefde tot de bloemen heeft laten binnensluipen en in U den drang heeft doen ontstaan zelf bloemenkweekster te worden. Men is dit ongelukkiglijk niet van vandaag tot morgen, en menige teleurstelling staat U te wachten tot ge tot een erva ren liefhebster zult vergroeid zijn. Het is om U hierin behulpzaam te zijn dat ik vandaag wel eens over de voornaam ste werkzaamheden, gedurende de maand Juli in den bloementuin te verrichten, met U spreken wou. li hebt U voor zeker reeds aangetrokken gevoeld naar die schoone Cinerairia's die men U in allerhande kleuren op de bloemenmarkt te koop bood. De Cineraria's evenals de Calciolaria's en de Primula's worden in de maand Juli gezaaid. In Juli-Augustus gezaaid bloeit de Cineraria in 't voorjaar en geeft li voorzeker de schoonste bloemen. In een bloempot, een teil waar men onder aan een goede draineering heeft gemaakt met fijne sintels, keien, scherven, steen tjes of iets dergelijks legt men fijnen ge- ziften bladgrond. Het zaad dekt men i zeer lichtjes alvorens te zaaien raad ik j U aan den grond eens te begieten. Over den bloempot of de teil legt men een ruit en men plaatst alles buiten in de schaduw'van een muur of wel onder een beschermd koud raam. Na de kieming zal men de ruit eerst oplichten en daar- j na geheel wegnemen. De eerste verspe- ning wordt gewoonlijk ook in teilen of bloempotten gedaan die gevuld zijn met zwaarderen grond. Deze plantjes ver- eischen nog vele zorgen ze worden onder raam naar den noorderkant gezet of wel tegen het glas maar degelijk be schaduwd. Ze vergen veel lucht en vocht. Van zoodra de plantjes in de teilen verspeend, elkander in den weg beginnen te staan, of wanneer ze in de bloempotjes reeds doorgeworteld zijn zal men ze nog eens verpotten.De grond waarmede men deze grootere potten vult, zal bestaan uit een mengsel van mestaarde, boschgrond, graszodenaarde, en de laatste verpotting zal geschieden in potten van 18 a 20 cm. doormeter. In den winter bewaart men deze planten in een koude, heldere kas of onder ramen, zoo dicht mogelijk bij 't glas en beschut tegen koude bij guur weder. In de Lente zal men, als de zon te zeer steekt, beschaduwenveel begieten met aangelengde vloeimesten als men hiertoe ale of beer wou bezigen, of wel met scheikundige meststoffen in water opge lost en in gepaste hoeveelheid. De lucht der kassen of bakken zal men voort durend vochtig houden en desnoods be spuiten om insekten en gele bladeren te vermijden. De Cineraria's worden aangetast door sladluizen en mijten ook door meel dauw. Het is altijd beter ziekten te voor- romen dan ze later te moeten bestrijden. Droge en beslotene lucht geeft aanlei ding tot meeldauw, daarom luchten en vochtig houden. Men kan de ziekte be strijden met zwavelbloem op de bladeren te stuiven. Mijten en bladluizen komen ook niet zelden bij droge lucht te voor schijn. Deze insekten bestrijden met cyanogas. In een volgend artikel zal ik ïandelen over de Calceolaria's en de Primula's. Laat me dus de werken in Juli uit te voeren voort opsommen. Wil U voor 't volgend jaar bloemen- materiaal ter beschikking hebben voor uw voorjaarsperken dan zaait ge nu Sclene, Myosotis, Penseeën. De vaste planten als Penstemon en Reseda in potjes. De Chrysanthemen die U rond Allerheiligen zooveel genoegen ver schaffen en terecht een der fraaiste bloe men mogen geheeten worden, zult ge nu voor den laatsten keer verpotten. In Juli worden ook de rozen met slapend oog geocculeerd. De Dianthus caryophyllus of de Anjelieren worden nu ook door aflegging vermenigvuldigd. Op de plaats waar de takken ingelegd worden, ont bloot men ze van hun bladeren. De takken worden dan ingesneden onder een knoop tot in het midden en dan in de lengte, vervolgens in den grond ge bogen en met een haakje vastgelegd. De grond moet vochtig zijn en de wonde moet openblijven. Na 6 tot 8 weken zijn de takjes vastgeworteld en mogen ze van den moedertak afgesneden wor den. Eenige dagen nadien mag men de planten reeds uit den grond nemen en inpotten. Deze die over kassen beschik ken zaaien nu Cyclamen en stekken Coleussen en Alternanthera's. GEBRUIKT PER HA. 300 KG. Het merk van het "COMPTOIR* is een waarborg der rijkheid. BELGIË. Concerten. Programma van het Guldensporen Concert op 11 Juli 1932, te spelen door de fanfare "Tot Heil des Volks,, onder de leiding van den Heer Aug. Schollaert, op het kiosk der Groote Markt, te 8 1 /2 u. 's avonds 1) Groenighe, marsch, Jef Van Hoof. 2) Richard III, openingsstuk, Paul Gilson. 3) Herbergprinses, openingsstuk, Jan Blockx. 4) Isa, openingsstuk, Peter Benoit. 5) De Vlaamsche Leeuw, Karei Miry. Het koncert zal opgeluisterd worden door strijd- en gelegenheidsliederen, welke zullen gezongen worden door den Heer Arnold De Munnynck, Helden tenor. Programma van het koncert op 17 Juli op het kiosk der Groote Markt, te 11 1/2 u. voormiddag: 1) Oude kameraden, marsch, Teiler. 2) Richard III, openingsstuk, Paul Gilson. 3) Hoffmann's vertellingen, fantazia, Offenbach. 4) Fillette et Grand'mére, karakter stuk, J. Heyman. 5) Walsdroom, fantazia, Oscar Straus 6) De kuische Suzanna, wals, J. Gilbert. Landbouwhoogeschool van den Staat tc Gent. Toegangsexamen. De eerste zitting voor het afnemen van het examen toegang gevend tot de Landbouwhoogeschool werd vastgesteld op Maandag 1 Oogst en volgende dagen. Zijn vrijgesteld van dit examen de dragers van het bekrachtigd getuig schrift van volledige oude- of moderne humaniorastudiën. De inschrijvingen worden aanvaard tot 25 Juli op het Secretariaat, 80, St. Amandsstraat te Gent. Onze uitvoer van boomkweekerij- produktenSedert 1926 heeft onze uitvoer van boomkweekerijproducten zooals rozen, sierboomen, fruitboomen en heesters volgende beweging doorge maakt. 19269.580.222 kg. voor fr. 35.951.098 1927:10.131.400 kg. voor fr. 50.416.000 1928:10.244.300 kg. voor fr. 62.727.000 1929:10.026.700 kg. voor fr. 67.144.000 1930: 4.556.200 kg. voor fr. 23,425.000 19313.236.500 kg. voor fr. 14.502.000 Onze voornaamste afnemers zijn Frankrijk, Duitschland, Nederland en Zwitserland. Uit voorgaande cijfers blijkt dat ook de uitvoer dezer produk- ten gedurende de twee laatste jaren ge weldig geleden heeft onder de vreemde tolrechten en invoerbelemmeringen. van Duitschland, de Maas en de Vesder er in begrepen het grondgebied van de stad Verviers. Veemarkt van Tongeren. De markten voor herkauwers en varkens, alsmede alle samenscholingen van der gelijke dieren zijn tot nader bevel, te Tongeren verboden van af 7 Juli 1932. Opgave der gevallen van mond en klauwzeer. Week van 26 Juni tot 2 Juli. Getal besmette hoeven Provincie Henegouwen: Manage 1 provincie Luik Aubel 2, Baelen s/V 5, Battice 1Bergilers 3, Bilstain 7, Ensi- val l.Eupen 1, Fize-le-Marsall,Henri- Chapelle 7, Lontzen 4, Montzen 2, Pol- leur 1, Remersdael 3, Teuven 3, Thi- mister l.Walhorn 1, Welkenraedt 1 provincie Limburg Groot-Gelmen 1, Hasselt l.Opheers, Tongeren 1 pro vincie Luxemburg Arbrefontaine 5, Bovigny 1, Grand-Halleux 1 provin cie Namen Au velais 1, Havelange 1. Totaal: 58 besmette hoeven. De Hoogere Tuinbouwraad is bij eengekomen op Woensdag 29 Juni on der voorzitterschap van Mr Spa. Na de ontvangst der nieuwe leden, MM. Georges Everard en Gaston Straps, heeft de Raad zich bezig gehouden met de volgende kwesties 1) Onderzoek en bespreking van het wetsontwerp betreffende de bescherming van den tuinbouweigendom (brevet). 2) Standardisatie van het fruit en de fruitvariëteiten. 3) Toestand wat betreft de verbete ring in zake fruitteelt. 4) Toeneming van de Tuinbouwcri- sis. Onderzoek der te nemen maatrege len. Verschillende wenschen werden aan genomen en overgemaakt aan den Heer Minister van Landbouw. Het ontwerp tot valorisatie der tarwe. Wij wachten nog steeds op de neerlegging van het ontwerp tot waardevermeerdering der tarwe. Naar de pers meldt zou de Regeering met dit ontwerp zelf in verlegenheid zitten. Wel wordt meegedeeld dat de Regee ring haar principieel akkoord gegeven heeft over het indienen van het ontwerp door den heer Minister van Landbouw. Doch anderzijds blijkt dat enkele mi nisters niet instemmen met de voorge stelde valorisatiemaatregelen. Er werd dan beslist dat de heer Van Dievoet het ontwerp in zijn persoonlijken naam Ministerieel Besluit. Het samen brengen van herkauwers en varkens is verboden in de streek gelegen tusschen de Hollandsche grens, de vroegere grens DUS Heimwee... Volgende brief werd me gestuurd door een Vlaamsche vriend uit het buitenland. Ik laat hem hier geheel volgen. Beste Tijl, Toen ik verleden week uw "Mijme ringen,, las, ontroerde mij uw liefde voor uw land. Ik ook, ik viel aan t mij meren. Ik, nietig sterveling, Vlaamsche boer als gij, die door het Wreede Nood lot mijn lief Vlaanderen ben uitgestoo- ten en nu gedwongen ben te leven in een vreemd land, ver van ouders en vrienden, ver van mijn dierbare geboor tegrond. En ik mijmerde... Wanneer ik 's morgens hoopvol staar naar 't bloedroode Oosten waar binnen enkele oogenblikken de mooie Dagvorstin in al haar gouden luister zal pralen, en, als de zon, hoog aan den hemel, mijn onbegrensd verlangen niet heeft voldaan, waarom weene ik dan, waarom ben ik droef?... Wanneer de zon. moe, rusten gaat in den bloedigen schoot van 't verre Westen, waarom zie ik haar na, tot ze gansch verdwenen is Waarom ver trouw ik haar m'n smeekbede toe, dat striemend herteleed, dat hunkerend verlangen naar dat iéts, dat zoo heel ver, zoo schoon, en toch zoo moeilijk te bereiken is, dat iéts dat men verloor en niet meer vond Doch ik hoope nog, ik hoope op den dag van morgen. Mor gen zal ik weten waarom Maar morgen kwam, en morgen ging, en liet me achter, koud, onver schillig-wreed, alleen, met dat schrijnend hertewee... Zoo leef ik hier als een verstoote- ling der Maatschappij, m'n heil zoe kend in noesten arbeid, vechtend, wor stelend voor het leven, zoekend die pijn lijke brand in m'n afgebeuld hert te blusschen, te temperen... Tevergeefs, overal volgt me als een schim dat steeds aangroeiend verlangen, dat verlangen naar dat oude, voorvaderlijk Eden, dat verlangen naar Vlaanderen... Gisteren leefde ik in een somberen toestand van geestesverdoovingafge mat door dien innerlijken strijd in t hert tusschen de twee vijanden Wer kelijkheid,, en "Ideaal,, toen ik altemets m'n jongste dochter met haar mooie stem gevoelvol het lied hoorde aan heffen Vlaanderen, dag en nacht [denk ik aan U. Waar ik ook ben en vaar. Gij zijt mij altijd naar... M'n hert was er niet tegen bestand en snikkend van aandoening vluchtte ik weg... Vlaamsche boeren, tot u roep ik Weet ge wel hoe gelukkig gij zijt, zoo gansche dagen te leven midden der mooie Vlaamsche natuur, te leven mid den uw volk Ik, meer dan wie ook. kan oordeelen over het ballingschap in den vreemde... Vlamingen, ik roep U niet "vaarwel,, maar "tot ziens,, toe. Moge weldra de dag aanbreken dat gij U zelve meester zijt, gij "die nu aan anderen wetten vraagt en willig vreemde kluisters draagt, als gij geboren zijt om zelve te gebie den,, zooals onze Vlaamsche dichter K.L. Ledeganck het zoo treffend zegt. Een Vlaamsche boer uit den vreemde, F. W. Beste vriend, als) antwoord f hierop roep ik U toe, samen )met k Rodenbach aa*; Wees getroost, .ösSBi Zie, 't Oosten bloost, Vlaanderens'zonne gaat aanfi +j ft dagen\l Tijl II. Waarom Het Kalksalpeter IG, de goedkoopste nitrische stikstofmest, heeft het voordeel, zeer gemakkelijk op te lossen en aanstonds den plantengroei aan te wakkeren. Zijn kalkgehalte werkt daarbij gunstig op de bodemstruktuur en gaat de verzuring en de ziekte tegen. A, Dienst van Verkoop 22, Boulevard Bischoffsheim BRUSSEL. wendt U tot de •7 - 'iV: f'V.V' Wasch de aangedane plaatsen^^ met warm water en Purolzeep droog dan voorzichtig af en doe er wat Purol op. Herhaal dit el- ken dag, zoo lang het moedig is. Purol indoozen van 4 en 7 /a frank en Purolzeep 71/2 frank- In alle Apotheken. kalksaipeterIG

De Koornbloem | 1932 | | pagina 3