i r Geen Graanbescherming ()nzc Landbouw en de Economische Overeenkomst van Oslo Landbouwweekblad voor een Tentoonstelling Zaadontsmetting Opschikkcn van Pluimvee h°udin9die zou uitioopen oP een i ZONDAG 7 OOGST 1932 fTPfiJs 25 centiem 14de JAARGANG Ni 710 - Arbeid Abonnementsprijs 12,00 frank 's jaars. Bureel en Redaktie: DE VILANDERSTRAAT, AALST Voor en door Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Verantwoordelijke Opsteller de Landbouwers adelt Aankondigingen volgens akkoord, ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Ons artikel van 17 Juli waarin de houding der socialisten in zake graanbescherming werd gehekeld, heeft in de socialistische pers heel wat stof opgejaagd. Vooruit dagblad te Gent, van 25 Juli, wijdt een artikel aan De Koornbloem waarin het de treurige politiek van een neu traal blad hekelt. Recht en Vrijheid van Aalst, noemt ons blad een socialisten-vreter. Ook andere politieke bladen heb ben op bedekte manier de bewe ringen van De Koornbloem,, bevochten en vinden dat de tar we-bescherming voor Vlaanderen van geen nut zou zijn. We merken op 1° Geen enkel blad geeft eene andere manier aan waarop de landbouw kan gered worden. Ze breken het streven naar eenige franks bescherming af, maar zetten niets in de plaats om aan den ne- teligen toestand van den land bouw te verhelpen. Zelfde heeren stemden insgelijks tegen de perekwatie (aanpassing aan het index) van de rechten van 1914 op boter en vleesch, alhoe wel dit geen nieuwe rechten gold, maar slechts een aanpassing was aan de huidige muntwaarde der rechten van vóór den oorlog. 2° Dat het voor Vlaanderen eerder een nadeel zou zijn. geldt alleen voor een deel der beide Vlaanders, waar alleen rogge wordt verbouwd -dus de zand streek. Voor de rest, de leem gronden vanaf het land van Aalst tot Henegouwen, heel Vlaamsch Brabant en bijna heel West- Vlaanderen is de tarweteelt zeer uitgebreid en veel tarwe zou er aan de markt komen zelfs van mid delmatige bedrijven, indien deze teelt loonend ware. De kleine boerkens en kieken- kweekers zouden er wellicht niets bij winnen. Deze dienen op een andere manier in hun bedrijf ge holpen. Voor de landbouwers der zand streek vroegen we dan ook de zelfde bescherming voor de rogge. 3"° Dat we een frontischtisch- klerikaal blad zijn, is even onwaar als andere politiekers ons een liberaal-socialistisch blad noemen. "De Koornbloem,, staat vrij en vrank, buiten en boven alle poli tiek en mag dan ook aan alle poli tiekers van welke kleur ook de waarheid zeggen "De Koornbloem» zal de stem der boeren laten hooren aan wie 't hooren wil, zonder de toestem ming te vragen aan dees of geen politieke partij. 4° Dat we spotten met de werk- loozen is van allen grond ont bloot zelfs hebben we nog geen enkel misbruik aangeklaagd al hoewel we wel weten dat mis bruiken bestaan, en dat er veel kleine landbouwers zijn die zich krom werken en minder verdienen dan sommige werkloozen die eens per dag gaan doppen. 5° We bestatigen in algemeenen regel dat de macht in handen zit van de werklieden en hunne syn- dikaten, terwijl de boeren met al hun goedzakkigheid door bijna alle politiekers den rug worden toegekeerd. Wel worden er veel landbouw- artikelen in alle bladen geschre ven en wordt den lof en de ver heven rol van den landbouw in de samenleving roerend neerge pend Maar daarbij blijft het ook Terwijl al de voortbrengselen der nijverheid met hooge en nog hooger rechten worden be schermd, terwijl de werkman aan kleederen, schoenen en veel an dere benoodigdheden dubbele prij zen betaalt, kan het niet bestaan dat het brood 10 of 15 centie men opslaat ten voordeele van den boer. Ware het graan voortgebracht door de groot-nijveraars en finan ciers, werden boter en eieren in schoenfabrieken gemaakt, dan zou de bescherming gebeuren zonder dat iemand er een woord over rept. Maar voor de landbouwers mag er niets worden gedaan, om dat dat soort menschen gedoemd schijnt om de paria's der samenle ving te blijven. We bevestigen dat de graanbe scherming een groot deel der land bouwers zou helpen, dat andere maatregelen dienen getroffen om ook het andere deel ter hulp te ko men. Voor Hopbescherming werden reeds betoogingen gehouden van over dertig jaar. Voor bloemen-, groenten- en fruitteelt, voor kie ken-, vee- en paardenkweek, voor alle takken van den landbouw dient uitgezien om door de best passende middelen redding te brengen. Het wordt hoog tijd P. V. T. sawraass siKassss iiai nawasan -am whhisi Wij hebben destijds onze lezers landbouwgrond van al de Oslo- ingelicht over de beteekenis der overeenkomst tot economische toenadering, gesloten op 22 De cember 1930 te Oslo, tusschen Denemarken, Noorwegen, Zwe den, Nederland en België, Door deze overeenkomst, ge troffen voor een duur van zes maanden doch hernieuwbaar bij stilzwijgende toestemming, ver bonden de betrokken landen zich er toe geen nieuwe invoerrechten te heffen of de bestaande tolrech ten niet te verhoogen op de pro ducten van belang voor hunnen wederzijdschen uitvoer, zonder de andere medecontractanten ten minste veertien dagen op voor hand kennis te hebben gegeven staten de ruimste verbruiksmoge- lijkheden aan landbouwproducten. Anderzijds wijzen de statistieken uit dat onze uitvoer van nijver heidsproducten een belangwek kend overschot boekt met al de Oslostaten, ter uitzondering van Noorwegen, dat ons echter in hoofdzaak minerale producten en andere grondstoffen levert die bewerkt worden door onze nijver heidsinstellingen. Inzake den aard en de hoeveel heid der landbouwvoortbrengst dient aangemerkt a) dat al de Oslostaten aan dierlijke producten, zooals vleesch en boter, meer voortbrengen dan België. Reeds is de uitvoer van van hunne inzichten desaangaan- deze producten uit Denemarken de. en Holland naar België tot een Als dusdanig heeft de overeen- aanzienlijk peil gestegen. De weg- komst van Oslo enkel een preven tief karakter vermits zij beoogt de handelsbelangen der contractee- rende partijen te beschermen tegen de nadeelen voortspruitende uiteen onvoorziene verscherping der tolrechten door de betrokken lan den. Naar de letter opgevat, laat zij, onder naleving van den pleeg vorm der voorafgaande verwitti ging, aan de verbonden landen de vrijheid hun toltarief te wijzigen volgens de economische noodwen digheden van den tijd. In feite echter en deze be doeling komt duidelijk tot uitdruk king in talrijke vooraanstaande economische middens wordt de overeenkomst beschouwd als een eerste stap bij de verwezenlijking van een economische verstand- Onze lezers liefhebbers van pluimvee zullen voorzeker al eens op de tentoon stellingen van Denderleeuw op 27, 28, 29 dezer en ook deze van Herzele op 19 September gedacht hebben of er geen kans zou bestaan een of andere prijs weg te kapen. En waarom niet We kunnen deze liefhebbers niet ge noeg aansporen, wel te verstaan als deze rasdieren bezitten, hieraan deel te nemen. Met het oog hierop willen we wel enkele wenken geven die tot het wel- lukken op de tentoonstelling veel kun nen bijdragen. Het is onnoodig herhaald dat wan neer men aan een tentoonstelling wil deelnemen het onmisbaar is raszuivere dieren te bezitten die daarbij door hun voorkomen weinig of niet van den stanJaard of het ideaal type van» dit ras afwijken. Het goed verzorgen van het uiterlijke om een duidelijke en levendige voorstelling te bevorderen zijn voorze ker gunstige omstandigheden om beter te gelukken. Pluimvee voor een tentoonstelling bestemd vraagt dus een voorafgaande speciale behandeling. Het is zeer verkeerd te denken, dat in algemeenen regel dieren voor een tentoonstelling vet dienen te zijn, wel integendeel, nochtans mogen vleesch- rassen wel te pas zijn en mogen deze eigenschappen geenszins onderdrukt worden. Een zeer goede indruk wordt beko men wanneer een dier dat de standaard type zeer benadert, goede welge vormde vormen bezit met een flink levendig voorkomen. Het kan nu gebeuren, bijzonderlijk op dit tijdstip dat kippen eenigzins aan leg tot magerheid hebben. Daarom kan (Zie vervolg 2de blz. onderaan le kol.) tolverbond tusschen de betrokken landen. Het onlangs te Ouchy tusschen Nederland en de Belgisch-Luxem- dierlijke producten uit burgsche Unie tot stand gekomen ken en Nederland den handelsverdrag, waardoor gelei delijke verlaging van hun tolrech ten gaande van 50 ten honderd der huidige tarieven is een eerste verwezenlijking van de inzichten welke de afsluiting der overeen komst vanOslo hebben beheerscht. Deze economische politiek uitvloeisel van de overeenkomst van Oslo zal ongetwijfeld een belangrijken invloed uitoefenen op den toestand en de ontwikke ling van onzen landbouw. Alhoe wel het vooralsnog onmogelijk blijkt dezen invloed in zijne bijzon heden te omschrijven is het toch doenbaar een algemeenen kijk te richten op enkele hoofdtrekken die onzen landbouw kenmerken ten opzichte van bewuste economische politiek. Te diende einde is het noodza kelijk een oogslag te werpen op den economischen toestand in de landen betrokken bij de Osloover eenkomst en inzonderlijk op den huidigen stand en de richting van hunne landbouweconomie. Onder dit oogpunt beschouwd komen we tot de volgende vast stellingen. uitgewezen door de officieele statistieken l) Wat de afzetgebieden be treft, biedt ons land wegens het aantal zijner inwoners en de dicht heid zijner bevolking per 100 Ha. ruiming van de tolbelemmeringen zou dezen uitvoer noodzakelijk doen stijgen. Wat de eieren betreft, kan de Belgische voortbrengst de verge lijking ondergaan met de Deensche I en Nederlandsche productie. I Doch deze beide landen zijn ook onze bijzonderste concurrenten op de wereldmarkt. Uit dezen toestand spruit voort 1dat wij in de Oslostaten geen uitbreiding van den afzet zullen vinden voor onze dierlijke produc ten 2) dat we door de toename van den invoer uit bedoelde sta- ten onoverkomelijke hinderpalen zullen vinden bij de uitbreiding onzer voortbrengst aan dierlijke j producten. i Aldus zal voor onzen landbouw een belangrijke uitweg afgesneden worden aan zijn huidige economi sche moeilijkheden. Immers het staat vast dat de vrije invoer van Denemar- afzet der producten markt zal inlandsche soortgelijke op de binnenlandsche inkrimpen. b) Wat de tuinbouwproducten betreft zouden Denemarken, Zwe den en Noorwegen van onze pro ducten wel interessante afzetge bieden kunnen bieden, doch tot heden is Holland de voornaamste leveraar van bedoelde producten aan genoemde landen geweest. Een tolverbond zou dezen toe stand nog verstevigen en weinig voordeel opleveren aan onze tuin bouwers. c) In zake gewone plantaardige producten zooals rogge, haver, aardappelen, vlas enz. zou België niet bij machte zijn deze producten te leveren aan de Oslostaten te gen dezelfde voorwaarden als de landen met intensieve kuituur waar deze teelten met mindere voortbrengstkosten worden beoe fend. Wat bijzonder de aardappe len aangaat zou Holland door zijn gunstige ligging bij machte zijn overvloedig de Deensche en Zweedsche markten te voorzien. 3) Wat de tot heden getroffen verdedigingsmaatregelen betreft ten voordeele van den landbouw, is het een feit dat onze Regeering enkel laattijdig en meestal door tolmaatregelen hulp heeft gebo den. De andere staten en voorna melijk Holland hebben doeltref fende maatregelen meestal van fis- kalen aard getroffen ten voordeele van hunnen landbouw. Daar nu de tolmaatregelen door het tolverbond zouden worden weggeruimd, zou onze landbouw ten opzichte van deze der andere landen in nadeeligen toestand ver- keeren. Uit wat voorgaat kunnen wij besluiten dat de economische groe peering der Oslostaten in haren beperkten vorm niet de ideale op lossing biedt voor onzen land bouw. Indien echter een groot nijverheidsland met ruime afzet gebieden voor de landbouwpro ducten tot de Oslo-overeenkomst moest toetreden, zou deze meer aantrek hebben vanwege onze landbouwbevolking. Daartoe be staat er wel mogelijkheid. In afwachting heeft onze Re geering de plicht door doeltreffen de maatregelen toepasselijk in het binnenland het bestaan onzer voortbrengers te verzekeren. De andere landen betrokken bij de Oslo-overeenkomst hebben haar sinds 22 December 1930 datum waarop de overeenkomst tot stand kwam op dit gebied talrijke voorbeelden gegeven. sriri5*«t2<«asBMiAdafli!iaaaeBa«HN« Nog veel te veel heerscht de gedachte dat zaadontsmetting een moderne over bodigheid is, een weeldeartikel, dat zeer sterk overdreven wordt, door belang hebbende nij veraars. Dat is evenwel niet het geval en alleen een nauwkeurige kontrool, indien ze werkelijk nauwgezet werd doorgevoerd, zou tot gevolg hebben dat geen land bouwer en geen hovenier, niet-ontsmet graan of zaad aan de aarde zou toever trouwen. Iets doen, wat men niet met positieve zekerheid kan vaststellen, wil er vooral bij den landbouwer nog maar slecht in. We geven toe dat er aanleiding be staat om de boeren wantrouwen in te boezemen, daar er van vertrouwen maar al te veel misbruik wordt gemaakt, het geen de boeren zeker niet het minst hebben ondervonden. Het is in de eerste plaats belangrijk te kunnen oordeelen over wat men moet en wat men niet moet doen. Het is zeker een voorrecht, dat het landbouwonder wijs te dien opzichte groote vorderingen maakt. Wat men in elk geval moet doen, is, proeven nemen en de resultaten nauw keurig nagaan. Letten op wat men bij anderen ziet Wij staan nu weer voor den zaaitijd en er is sprake van ontsmetting. Dat woord kan aanleiding geven tot misver stand. Er is zaad en graan dat geen ziektekiemen op zich draagt. Moet dat dan worden ontsmet Heel zeker Als er een besmettelijke ziekte heerscht laten wij ons inenten om niet ziek te worden en ook vooral om een grooter weer standsvermogen te hebben tegen de mi croben van die bepaalde ziekte. Zaad ontsmetting is dus niet uitsluitend de de letterlijke ontsmetting van met ziekte kiemen besmet zaad, maar tevens een afweermiddel tegen de ziektekiemen, die het in den grond zouden kunnen bedrei gen. De werking is dus positief, voor de ziektesporen die zich op het zaad bevin den en preventief voor de ziektesporen waarmede de kiemplant in den bodem in aanraking kan komen. De kosten van ontsmetting zijn zoo gering dat het toch zeker ieder een proef nemen kan. Vergelijk dan nauw keurig na een drietal weken het ontsmet te perceel met niet ontsmette. Ge zult vaststellen dat het ontsmette perceel regelmatiger staat en de plantjes krach tiger zijn dan die welke niet werden behandeld. Herhaal dit nauwkeurige onderzoek na den winter. Ge zult dan kunnen oor deelen over de werking van Ceresan, De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven.

De Koornbloem | 1932 | | pagina 1