GEKNOEI EN BEDROG inzake Handel van Hollandsch Plantgoed De Nederlandsch-Belgische Handelsovereenkomst en onze Landbouw Neemt deel aan de Landbouwtentoonstelling te HERZELE. 1 Landbouwweekblad nr=n >edig jaar. ZONDAG 14 OOGST 1932. Prijs 25 centiem 14de JAARGANG Nr 711 veel onze VAI- Arbeid adelt Abonnementsprijs 12,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redaktie: DE VI LAN DERSTRAAT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor en door de Landbouwers We deelden reeds vroeger het lofwaardig initiatief mee van de Nederlandsche Regeering die de.es jaar eene controol wil uitoefenen op het uit te voeren plantgoed. Geen pootgoed mag Nederland verlaten of het moet gekeurd zijn en voorzien van het officieel certi ficaat en lood. Er werd ook maar één enkel keuringsdienst toegelaten en wel de Nederlandsche Algemeene Keuringsdienst De certifikaten en looden moe ten het volgende merk dragen Bovenkant Midden een windmolen N. A. K. En onder NEDERLAND Strenge controol moet beletten dat er geen ander pootgoed het land zou verlaten. We schreven dan ook in ge meld artikel in ons nummer van 3 Juli De personen die er sinds jaren een stiel van maken zwij- nenvoeder voor planters op de markt te brengen zullen naar an- dere middelen moeten uitzien zij zullen ze vinden door aard- appelen te koopen die niet ge- sorteerd zijn en door dezelve in België te sorteeren Zooal in alle wetten worden er wetens of onwetens achterpoor tjes gelaten de slimmerikken die het gat vinden zullen erin lukken de wetgever te verschalken en de uitvoering der besluiten te verhin deren. Zoo komt het dat de Neder landsche Regeering vergeten heeft de uitvoer te verbieden van eet- aardappelen die ongesorteerd zijn, zoodat men zeer gemakkelijk met ongekeurd pootgoed de grens over kan. Zooals we voorzagen viel het uit en zoo kwam in Antwerpen een gansche boot eerstelingen, kleine en groote dooreen, een gemeen afgekeurd goedje dat in Nederland werd verladen. De aardappelen werden in onze haven gesorteerd en de planters staan gereed om met de eerste dagen naar onze brave boerkes te worden verzonden. Naar welke statie Wie krijgt het smokkelgoedje op zijn hof Welke nieuwe of oude rondlooper zal deze en andere gesmokkelde waar aan den man brengen Wie koopt ze Wie En de boeren in Vlaanderen riep overlaatst een hollandsch za kenman kennen die menschen dan niets Zien ze niet of er ja of neen een officieel certificaat of lood aan den zak is De massa is en blijft onwetend en juist daarom acht De Koorn- bloem bet zich tot plicht de land bouwers de oogen te openen. We hebben ook niet nagelaten de Nederlandsche overheden te verwittigen en zonden volgend telegram en brief aan Jonkheer Van Vredenburg, Nederlandsch Consul te Kapellen bij Antwerpen De Weledele Jonkheer van Vredenburgh, Nederlandsch Landbouwconsul, Kapellen. Hooggeachte Heer, We bevestigen het door ons op heden gezonden telegram Vernemen dat schip ongekeurde Eerstelingen-planters heden gemeerd ligt Vlaamsche Kaai, Antwerpen. Ver- hindert uitlossing van smokkelwaar.,, We vernamen dat een schipje in Ne derland werd ingeladen met Eerstelin gen groote en kleine dooreen, wat als eetaardappelen de grens overkwam. In Antwerpen worden deze gesorteerd en zoo komen er weer ongekeurde planters binnen. We hopen dat U dees en verder smokkelhandel in 't belang van den Nederlandschen en Belgischen land bouw zult kunnen verbieden. We danken II op voorhand en groe ten Met de meeste hoogachting. Kopij werd gezonden aan den heer Jansen, Ondervoorzitter van het N.A.K., evenals aan het Ne derlandsch Ministerie van Land bouw te s Gravenhage. Zoo zullen we door alle midde len trachten te verhinderen dat de schandigste zwendel verder voort ga onze boeren te bedodden. We herhalen nogmaals voor alle boeren DIE HET HOOREN WILLEN Ieder zak van Hollandsch plant goed dient voorzien van een cer- tifikaat en lood met het bovenge noemd merk. Controleert uwe zakken alvo rens te betalen. Zoo gij eenigen twijfel zoudt hebben aangaande echtheid, schrijft zonder wachten naar ons adres of naar den Heer Jonkheer van Vredenburgh, Ne derlandsch Landbouwconsulent, te Kapellen bij Antwerpen. N.B. Volgens ingewonnen inlichtingen kwamen er reeds wa gons toe in de statie van Heyst- op-den-Berg. Wie durft ze aldaar verkoopën DOE li——in le Bijdrage. We hebben hier vroeger mee gedeeld dat op 18 Juli 1.1. te Ouchy bij Lausanne een handelsovereen komst werd gesloten tusschen de Regeeringen van België en Lux emburg eenerzijdsch en de Hol- landsche Regeering anderzijds. De algemeene beteekenis van dit ak koord hebben wij alreeds in een paar zinnen geschetst. Thans hebben de betrokken Regeeringen den officieelen tekst van de overeenkomst bekend ge maakt. Gezien het groot belang dat be doeld akkoord oplevert voor de algemeene economie van ons land en inzonderlijk voor de toekomst van onzen landbouw, achten wij het nuttig hier een beknopte ont leding te geven van de bijzonder ste bepalingen van de overeen komst. In een volgende bijdrage zullen we enkele beschouwingen wijden aan de gevolgen die er kunnen uit voortvloeien voor onzen land bouw. De overeenkomst is voorafge gaan door een inleiding waarin de contracteerende partijen vaststel len dat het economisch leven en het algemeen belang ernstig be dreigd worden door de steeds talrijker belemmeringen van den internationalen handel. Ze geven hun inzicht te kennen een gemeen schappelijke actie te ondernemen tot geleidelijk herstel eener groo- tere vrijheid van ruilverkeer, on- misbaren maatregel om de wel vaart in de wereld terug te bren gen. Aan deze gemeenschappelijke werking worden alle staten uitge- noodigd deel te nemen. Deze inzichten komen tot uiting in de bepalingen van de handels overeenkomst. Geene verhooging van bestaande tarieven. In artikel 1 verbinden zich de betrokken landen,voor wat betreft hun wederzijdsche betrekkingen, de bestaande invoerrechten niet meer te verhoogen en geen nieuwe invoerrechten meer in te voeren. Zelfs tegenover andere landen met wie de betrokken partijen door handelsverdragen verbonden zijn, mogen geen verhoogingen van invoerrechten of nieuwe in voerrechten worden toegepast, behoudens wanneer deze staten door een nieuwe verhooging van toltarieven of verzwaring der han delsbelemmeringen ernstig nadeel zouden berokkenen aan de ver dragsluitende partijen. II. Verlaging der Bestaande Rechten. In artikel 2 verbinden zich de verdragsluitende landen over te gaan tot een geleidelijke vermin dering der bestaande invoerrech ten volgender wijze Eene ver mindering van 10 t. h. zal toege past worden bij het in werking treden der overeenkomst, deze verlaging zal gebracht worden op 20 t. h. een jaar later, op 30 t. h. twee jaren nadien, op 40 t. h. drie jaar later en op 50 t. h. vier jaar later. De invoerrechten moeten even wel niet verlaagd worden bene den 50 t. h. van het tarief bestaan de op den datum der onderteeke- ning van het handelsverdrag, noch beneden een peil overeenkomen de met 4 ad valorem voor half- afgewerkte produkten en 8 ad valorem voor afgewerkte produk ten. III. Uitzonderingen op deze bepalingen. De verdragsluitende partijen verbinden zich onder elkander geen nieuw verbod of nieuwe be perking van den in- of uitvoer toe te passen, noch nieuwe maatrege len tot reglementeering te treffen j welke het wederzijdsch ruilverkeer zouden kunnen belemmeren. Aan dit princiep worden vol gende uitzonderingen toegelaten op voorwaarde dat deze verboden of beperkingen tegelijkertijd van toepassing zijn op alle andere lan den welke zich in gelijke omstan digheden bevinden 1) Verboden of beperkingen tot vrijwaring der openbare veiligheid. 2) Verbodenof beperkingen uit gevaardigd wegens zedelijke of humanitaire redenen. 3) Verboden of beperkingen be treffende den handel m wapenen, munitie enz., in buitengewone om standigheden van alle andere oor- logsbenoodigheden. 4) Verboden of beperkingen tot bescherming der volksgezondheid, tot verzekering der volksvoeding, tot vrijwaring van dieren en plan ten tegen vernieling, tegen ziekten en insekten en schadelijke para sieten. 5) Uitvoerverboden of beper kingen tot bescherming van het nationaal bezit op het gebied van kunst, geschiedenis en oudheids- kunde. 6) Verboden of beperkingen van toepassing op goud, zilver, geldspeciën, papiergeld en effec- ten, ter uitzondering van toezichts- maatregelen op de deviezen welke voort toegelaten zijn. 7) Verboden of beperkingen j voor doel hebbende tot de buiten- landsche producten het regiem uit te breiden ingesteld voor gelijk- i soortige nationale producten inza- ke hunne voortbrenging, hunnen handel, hun vervoer en hun ver bruik. Bedoeling dezer uitzonde ring is in dit geval de buitenland- sche producten niet voordeeliger te behandelen dan de nationale producten. 8) Verboden of beperkingen toe gepast op producten vallende of die zullen vallen onder staatsmo nopolies of onder monopolies uit geoefend onder toezicht van den Staat. 9) Verboden of beperkingen tot bescherming van het eigendoms recht op de resultatan van weten- schappelijken arbeid. 10) Ingeval het railverkeer tus schen de verdragsluitende partij en ernstig gestoord wordt door abnormale omstandigheden,heeft iedere partij het recht den in- of uitvoer te beperken onder voor waarde evenwel dat een contin gent zal worden vastgesteld, dat, in princiep en behalve in uitzon deringsgevallen, niet lager mag zijn dan 100 "Jo van het gemid- i deld bedrag der ingevoerde of uitgevoerde hoeveelheden tijdens normale jaren. De verdragsluitende partijen verbinden zich, zoodra de omstan digheden het toelaten, de thans bestaande verbods- of beperkings maatregelen of maatregelen tot reglementeering af te schaffen, on der voorbehoud van de hooger- vermelde uitzonderingen. IV. Bepaling der meest begun stigde natie. De verdragsluitende partijen verbinden zich op hun weder zijdsch ruilverkeer het regiem der meest begunstigde natie toe te passen op onvoorwaardelijke en onbeperkte wijze. Toepassing van het verdrag. Het verdrag is afgesloten voor den termijn van vijf jaar. Zes maanden vóór het verstrijken van dezen termijn kan elk der verdrag sluitende partijen de overeenkomst opzeggen. Indien geen opzegging geschiedt, wordt de overeenkomst verlengd vooreen nieuwen termijn van één jaar en zoo vervolgens van jaar tot jaar. Uitvoeringsmodaliteiten van het verdrag. Om de uitvoering van het ver drag te vergemakkelijken, behou den zich de verdragsluitende par tijen het recht voor bij in- of uit voer certificaten van herkomst of bestemming te eischen. Zij zullen zich te voren verstaan omtrent de wijze waarop zij be doeld regiem zullen instellen. Met ditzelfde doel zullen zij het eens worden omtrent het aannemen van gemeenschappelijke tarief- naamlijsten. Bij geschil tusschen de partijen over de uitlegging of de toepassing van het verdrag en indien de be trokken partijen er niet in slagen het verschil langs diplomatieken weg op te lossen, zal het vraag stuk op verzoek van een der be trokken partijen onderworpen worden aan een bestendig komiteit "Van deskundigen, in te stellen door de verdragsluitende partijen. Indien de betrokken partij zich niet kan vereenigen met dit advies of indien het komiteit van deskun digen geen eenstemmig advies zou kunnen uitbrengen, zal het geschil onderworpen worden aan het Bestendig Hof van Internationale Justicie. Toetreding van de andere Staten. Elke andere staat zal tot het verdrag kunnen toetreden op wet gelijkheid met de staten die het verdrag reeds onderteekend heb ben. Ze moeten desaangaande hun beslissing meedeelen aan de Ne derlandsche Regeering die de andere aangesloten partijen hier van kennis geeft. Indien derde staten zonder toe te treden tot het verdrag en noch tans in feite de bepalingen van naleven, zullen de voordeelen van de behandeling in het verdrag voorzien tot hen worden uitge breid. Tijdstip van in werking treden van het verdrag. Dit verdrag zal worden be krachtigd. Het verdrag zal in wer king treden vijftien dagen nadat de betrokken partijen hunne be krachtigingsoorkonden hebben (Zie vervolg 2d' blz. onderaan 1' kol.) De medewerkers z()u verantwoordelijk voor hun bijdragen. Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. X

De Koornbloem | 1932 | | pagina 1