De Nederlandsch Belgische Handelsovereenkomst en onze Landbouw Onze Tentoonstelling te Herzele IIBI Landbouwweekblad 1 ZITDAG Naar nieuwe wegen 'm de Fruitteelt Ontledingen ZONDAG 21 OOGST 1932. Prijs 25 centiem 14de AARGANG Nr 712 onze Arbeid adelt Abonnementsprijs i 12,00 frank 's jaar». Men schrijft in op ons Bureel cn op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord, Bureel en Redaktie: DE VlLANDERSTRAATAALS l Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor en door de Landbouwers 2e Bijdrage. In ons vorig nummer gaven we een samenvatting der bijzonderste bepalingen van het onlangs te Ouchy gesloten handelsverdrag tusschen de Nederlandsche en Belgische Regeeringen. Welke gevolgen zal deze over eenkomst opleveren voor onzen landbouw Het is natuurlijk niet doenbaar een omstandige opsomming te geven van de voor- of nadeelen van een handelsverdrag alvorens de maatregelen tot zijn uitvoering door de contracteerende landen getroffen zijn. Nochtans is het mogelijk, ons steunende op de statistieken betreffende de econo mische bedrijvigheid der verbon den landen, een algemeen gedacht te vormen betreffende de richting waarin het verdrag den handel tusschen de betrokken landen zal sturen of ontwikkelen. Als eerste factor tot beoordee ling daarvan hebben wij de Bel gische Handelsbalans met Holland over 1931 Deze leert ons dat onze handel met Nederland een invoerover- schot of tekort boekt van 22 mil- lioen fc63.265 kwintalen en van 549.264.000 frank. Dit tekort spruit voort 1) uit onzen meerinvoer van landbouwproducten bedragende globaal 7.816.035 kwintalen en 1.341.811.000 fr. waarvan kwin talen 1.433.343 en 538.157.000 fr. aan dierlijke producten en kwinta len 6.382.692 en 776.654.000 fr. aan plantaardige producten 2) uit onzen meer-ivoer van niet-landbouwproducten of nijver heidsproducten, bedragende over 1931 14.847.230 kwintalen en 765.547.000 fr. Op te merken valt echter dat deze invoeroverschot aan nijver heidsproducten grootendeels be staat uit grondstoffen waaron der vooral ruwe kolen die onze nijverheid noodig heeft. Aan afgewerkte nijverheids producten die toch het grootste belang opleveren voor onze indus trie, heeft België een uitvoerover- schot naar Holland bedragende ongeveer 9.600.000 kwintalen en 1.375.000 fr. Een ruime toepassing van het handelsverdrag nu zal meebrengen de geleidelijke vermindering van de bestaande tolrechten en de op heffing van de invoerbelemmerin- gen. Ze moet dus naar ons oordeel noodzakelijk den bestaanden ruil handel van de verschillende pro ducten tusschen de verbonden landen ontwikkelen in de richting tot heden gevolgd. Zij zal dus den invoer van landbouwproducten naar België hooger opvoeren doch anderzijds eveneens den uitvoer van afge werkte Belgische nijverheidspro ducten naar Holland uitbreiden. Voorgaande cijfers toonen dus aan dat vooral onze nijverheid baat zal vinden bij de toepassing van het besproken verdrag. Indien dit laatste den uitvoer van Hollandsche grondstoffen, dienstig voor onze nijverheid, zal ontwikkelen wat geen kwaad is daar onze nijverheid die grond- stoffen toch uit den vreemde moet betrekken en gelegenheid zal vin den ze door het verdrag voordee- liger in Holland aan te werven zal het ook de nijverheid in staat stellen haren afzet aan afgewerkte producten op de Hollandsche markt te verruimen. Iedereen nu weet dat het voor namelijk de verkoop van afge werkte produkten is welke de aan zienlijkste winsten oplevert aan de nijverheid en dus vooral wordt nagestreefd. Een belangrijker toevoer uit Nederland van landbouwproduc ten op onze markten beteekent echter voor onze voortbrengers verscherping der Hollandsche me dedinging. Deze is vooral te duchten daar onze Noorderburen ons inzake uit bating en inrichting bij den ver koop van sommige landbouwpro- dukten verre voor zijn. Een tweede faktor tot beoor- deelmg is de aard onzer handels- verhandelingen met Holland in i landbouwprodukten. I De statistieken desaangaande over 1931 geven ons volgende cijfers Onze invoer uit Nederland aan I levende dieren (rundvee, varkens, paarden en schapen) bedraagt j 40.323 stuks ter waarde van fr. 46.348.000, terwijl onze uitvoer naar Nederland enkel 1.043 stuks bereikt voor fr. 3.431.000 Onze invoer aan dierlijke pro ducten (versch rundvleesch, scha- penvleesch' en varkensvleesch) be draagt 225.905 kwintalen ter waar de van fr. 160.649.000, terwijl on ze uitvoer enkel bereikt 16,128 kwintalen voor fr. 9.475.000. Aan zuivelprodukten (melk, room en kaas) bedraagt onze in voer 233.284 kwintalen voor een waarde van fr. 298,681,000 en on ze uitvoer enkel 2,107 kwintalen voor fr. 1.088.000. Aan eieren alleen is onze uit voer naar Holland hooger dan on ze invoer. Hij bedraagt namelijk 22.133 kwintalen voor 22.999.000 fr. tegen 4101 voor fr. 4.340.000. Onze handelsbalans aan dieren en dierlijke produkten geeft vol gend totaal resultaat Waarde van onzen invoer fr. 525.750.000. Waarde van onzen uitvoer fr. 37.994.000. De uitvoer uit Denemarken en Nederland van dieren en dierlijke producten zooals slachtvee, boter en vleesch was dezen laatsten tijd zoo hoog gestegen dat onze Re geering verplicht was, na herhaald aandringen onzer landbouwers en om onze veeteelt van ondergang te redden, de invoerrechten op genoemde producten te verhoo- gen en den invoer te contingen teeren. Een breede toepassing van het handelsverdrag moet leiden tot de afschaffing van de contingentee- ring en tot de geleidelijke vermin dering tot 50 t. h. van de bestaan de invoerrechten op de Neder landsche producten. De invoer uit Holland van dierlijke producten moet daardoor noodzakelijk geweldig toenemen. Onder den druk der economi sche omstandigheden heeft onze landbouw zich deze laatste jaren gericht naar de uitbreiding van de veeteelt welke het langst van de landbouwtakken loonend is ge bleven en waar het minst overpro ductie te vreezen was, gezien, met uitzondering van het pluimvee, onze veestapel nog niet zijn voor- oorlogsch peil heeft bereikt. Er bleef hier dus voor onze landbou wers een uitweg aan de huidige moeilijkheden, vermits ervoor hun voortbrengst afzet kon gevonden worden in het binnenland. Zooals echter reeds hooger ge zegd, werd deze hoop onzer land bouwers grootendeels verijdeld door den massalen invoer uit Denemarken en Nederland van vee, vleesch en boter. Beide lan den waren verplicht op de vrijge- bleven Belgische markt hunne pro ductie te werpen daar zij hunne normale afzetgebieden Duitschland en Engeland merkelijk zagen in krimpen door het zegevierend protectionisme. De Belgische tol- en contingen- teeringsmaatregelen hebben te elfder uur, na zware schade voor onze veeteelt, een kleinen dam opgeworpen tegen deze vreemde overstrooming aan dierlijke pro ducten. Ten opzichte van Holland zal het besproken verdrag dezen dam afbreken, volledig of grooten deels. In de huidige omstandighe den zou dergelijke handelwijze zware offers eischen van onze boeren. In een volgende bijdrage zullen we nog enkele andere uitzichten van het Belgisch-Nederlandsch handelsverdrag in oogenschouw nemen ten opzichte van de bijzon derste bedrijfstakken van onzen landbouw. (Wordt voortgezet). In de fruitteelt wordt in den laatsten tijd zoowel van overpro duce en crisis gesproken als in gelijk welke andere nijverheid. Of er nu werkelijk overproduk- tie in de fruitn ij verheid bestaat, valt niet zoo haastig te bevestigen. We meenen wel dat er voor 't oogenblik te veel handelsfruit voorhanden is, niettegenstaande de consumptie nog jaarlijks stijgt, j maar deze overproductie is ver waarloosd fruit, fruit van mindere waarde. Naar schoon handelsfruit wordt steeds meer en meer gevraagd en een bewijs daarvan is dat we jaar lijks groote hoeveelheden fruit uit de Vereenig de Staten en Ka- nada invoeren. Onze land- en tuinbouwers die aan fruitteelt doen, kunnen gerust bekennen dat zij veel vraag krij gen naar schoon en gezond fruit, en dat zij verder hunne produkten moeilijk aan den man kunnen bren gen en dan nog voor een geringen prijs. In onze fruitteelt heerschen wan toestanden waaraan verbetering dient gebracht en niet hoofdzake lijk aan de hoedanigheid maar ook aan de sorteering volgens grootte, smaak en kleur. Het bewarings- vermogen en de gezonde toestand en vooral de goede verpakking, dient nog veel aandacht gevestigd. Een hervorming in onze fruit teelt om deze op een hooger peil te brengen is dus een eerste nood zakelijkheid, andere maatregelen als bescherming tegen concurren tie, regeling der overproductie en het schikken naar de eischen van den groothandel, dienen ook niet uit het oog verloren. Alleenlijk dienen dan ook de prijzen een weinig te worden aan gepast en de vreemde producten als deze van Kanada en de Ver- eenigde Staten, die voor t oogen blik zoo zeer gevraagd worden, zullen zich haasten tweede- of derderangs producten of zich ge noodzaakt zien gansch van onze markt te verdwijnen. De fruitteelt kan dus niet langer als een liefhebberij beschouwd worden of nog minder als een noodzakelijk kwaad bij de land bouwers veekweekers Fruitkweeken tot meeropbrengst van de weiden en dus als bijzaak gerangschikt, kan evenmin verbe tering aan den toestand brengen. De reorganisatie van de fruit- uitbating naar beter en schooner produkten dient dus met veel aan dacht ingestudeerd. Vaak gebeurt het wel eens dat sommige landbouwers fier op hun boomgaarden zijn als ze veel va riëteiten bezitten en hier ligt mis schien nog een der grofste fouten van onze fruitteelt. De goede rich ting is hier weinig variëteiten maar goede, enkel te bekomen door uit lezing der variëteiten, natuurlijk passende in iedere streek. Deze selectie gaat natuurlijk over handelsvariëteiten die een voldoende bewaringsvermogen bezitten om den verkoop te rege len en zich niet verplicht te zien alles tegelijk aan spotprijzen te moeten afzetten of composthoo pen van fruit te moeten maken. In de Tuinbouwschool van Vil voorde houdt men zich ernstig met het selecteeren en standaardi seeren van de fruitteelt bezig, on der de leiding van den Heer Van Cauwenberg, teeltoverste. ■MHMBeBiegNiiiaa**** ««sibwsbbsbbmb van Rechtskundige Dienst wordt ge houden op Zondag 4 September van 10 tot 3 uur. Onze leden die wenschen onzen agro noom Mr De Smedt Alb. te raadplegen over landbouwzaken, pachtwet en pen sioenen kunnen hem iederen Zaterdag in ons lokaal "De Koornbloem,, van 10 tot 12 uur spreken. VERZEKERINGEN. - Een af gevaardigde van de Verzekeringsmaat schappij Redt U Zeiven is regelmatig ALLE ZATERDAGEN in ons lokaal, Groote Markt. Hij is ter beschikking der belangheb benden om alle inlichtingen te geven over verzekeringen van allen aard brand, ongevallen, leven enz. We gelasten ons met alle soorten melk- en grondontledingen. Onze leden die wenschen van dezen dienst gebruik te maken, kunnen alle dagen de stalen melk en grond ter ont leding in onze bureelen afgeven. De min gunstige tijden van dit oogenblik doen Redt U Zeiven geenszins aarzelen in Herzele een groote Landbouwtentoonstelling in te richten op 10, 11 en 12 Sep tember. Alle Redt U Zeivers komen er met hunne beste land- en tuin- bouwprodukten. De kleinvee-afdeeling zal niet minder belangrijk zijn en zeker een voorname afdeeling vormen. De inschrijvingsgelden zijn tot een minimum beperkt en daarbij zullen nog talrijke en hooge prij zen uitgereikt worden Alle leden zullen het hunne bij dragen en flink medewerken om de tentoonstelling zoo aangenaam mogelijk te maken. Met het oog hierop willen we wel enkele wenken geven die tot het wellukken op de tentoonstel ling veel kunnen bijdragen. Het is onnoodig herhaald dat wanneer men aan een tentoonstel ling wil deelnemen het onmisbaar is raszuivere dieren te bezitten, die daarbij door hun voorkomen wei nig of niet van den standaard of het ideaal type van dit ras afwij ken. Het goed verzorgen van het uiterlijke om een duidelijke en le vendige voorstelling te bevorde ren zijn voorzeker gunstige om standigheden om beter te geluk ken. Pluimvee voor een tentoonstel ling bestemd, vraagt dus een voor afgaande speciale behandeling. Het is zeer verkeerd te denken, dat in algemeenen regel dieren vet dienen te zijn, wel integendeel, nochtans mogen vleeschrassen wel te pas zijn en mogen geenzins onderdrukt worden. Een zeer goede indruk wordt bekomen wanneer een dier dat de standaardtype zeer benadert, goede welgevormde vormen bezit met een flink levendig voorkomen. Het kan nu gebeuren, bijzonder lijk op dit tijdstip dat kippen eenigzins aanleg tot magerheid hebben. Daarom kan men een paar weken voor de tentoonstelling deze dieren afzonderen en een vetaanzettend voedsel geven als boekweit, maïs, dari, hennep ge kookt lijnzaad is ook zeer aan te bevelen en dit olieachtig voedsel geeftdaarbij glans aan't gevederte. Er wordt ook aangeraden af en toe in 't water wat zwavelijzer op te lossen om een levendige roode kleur van kam en lellen te beko men. Witkleurige vogels worden voor de tentoonstelling gewoon lijk gewasschen in warm zeepsop en daarna in zuiver water goed afgespoeld. Het goed afschrobben der schubben op de pooten en teenen zal aan de vogels een heel frisch uiterlijk geven. Voor de eenden en ganzen die gewoonlijk in modder en water pladderen, zorgt men liever voor een afzonderlijk beloop waar ze zelf voor hun toilet wel zorgen, alleenlijk dienen pooten en bek goed gereinigd te worden, Het spreekt vanzelf dat verder de dieren in zindelijke kooien of manden moeten verzonden worden die ook ruim genoeg zijn om elkan der niet te bevuilen. TWlWttefiiSiSStolflf w» v De medewerkers zl)o verantwoordelijk voor bun bUdraytn. Ongeteckende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen bandschriften worden niet teruggegeven. BBÜMIUB Hl BBJIBf» BIB SM 19 tt

De Koornbloem | 1932 | | pagina 1