r De Nederlandsch-Belgische Handelsovereenkomst en onze Landbouw De XIIIC Bedevaart V Landbouwweekblad Ontledingen Waarop we nog wachten altijd ZONDAG 28 OOGST 1932. Prijs 25 centiem 14de JAARGANG JN* 713 Arbeid adelt Abonnementsprijs t 12,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redaktie: DE VILANDERSTRAAT. AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON. Aalst. Voor en door de Landbouwers 3' Bijdrage. In ons vorig nummer gaven wij enkele beschouwingen over den handel tusschen België en Holland in dierlijke producten. Bij het onderzoek der handels betrekkingen tusschen beide lan den, past het ook een blik te wer pen op den handel in plantaardige producten. De statistieken over 1931 wijzen uit dat België hier ook merkelijk meer uit Nederland heeft betrok ken dan naar dit land uitgevoerd. Aan producten van groote teel ten (aardappelen, ruw vlas, suiker- beeten en aardappelzetmeel, be droeg onze invoer 2.389.109 kwin talen ter waarde van 145.122 000 frank, terwijl onze uitvoer bedroeg 18.277 kwintalen voor een bedrag van 1.613.000 fr. Tusschen de bijzonderste pro ducten bij den invoer dienen ver meld de aardappelen voor 2 mil- lioen 4.027 kwintalen voor 113 millioen 697.000 fr. en het ruw vlas 293.448 kwintalen voor 18 mil lioen 233.000 fr. Bij den uitvoer bieden alleen de suiker ij wortels eenig belang met 16.377 kwintalen voor 1.492.000 fr. De vermindering van de invoer rechten en de wegruiming der in voerbeperkingen voorzien door het handelsverdrag zullen dus voor gevolg hebben eene verhooging van den invoer uit Holland van vroege aardappelen en suiker- beeten. Onze aardappelvoortbrengers ondergaan reeds thans op gevoe lige wijze de mededinging der Hollandsche variëteiten. De ge weldige prijsinzinking gedurende het loopend jaar zal dus in de toe komst onder de Hollandsche me dedinging nog verscherpt worden. Dit is alles behalve een aantrekke lijk vooruitzicht. Wij vragen ons af of de maat regelen getroffen door onze Re geering ten voordeele van de in landsche suikerbeetteelt zooals verhooging van het invoerrecht op vreemde beeten en suiker, afschaf fing van het accijnsrecht op suiker uit inlandsche beeten, niet groo- tendeels hun uitwerksel zullen missen onder de toename van den invoer van suikerbeeten uit Hol land. Inzake den handel in tuinbouw producten behelzen de statistie ken volgende gegevens Aan versche groenten bedroeg onze invoer in 1931 404.750 kwin talen voor 34.523.000 fr., terwijl onze uitvoer enkel 95.766 kwin talen bereikte ter waarde van 17.795.000 fr. Aan gedroogde groenten (erw ten, boonen, snijboonen enz.) be trokken we uit Holland 174.210 kwintalen ter waarde van 2 millioen 478.000 fr., terwijl onze uitvoer 19.225 kwintalen bedroeg voor 2.904.000 fr. Aan fruit (vruchten van verschil lende soort) kochten wij van Hol land 70.665 kwintalen voor 20 mil lioen 131.000 fr. terwijl we aan dit land verkochten 60.044 kwintalen voor 7.537.000 fr. Indien we al de tuinbouwpro ducten samenvatten met inbegrip der ingelegde groenten en vruch ten komen we tot een gezamenlijke invoer van ruim 86.500.000 fr. tegen een uitvoer van 52.824.000 frank. Deze cijfers bewijzen dat onze Noorderburen ook bij den uitvoer van plantaardige producten de sterkste zijn en er dus weinig kans bestaat voor onze land- en tuin bouwers in Holland hunne afzet gebieden merkelijk te verruimen. Anderzijds is de meerdere invoer uit Holland voortspruitende uit de bepalingen van het handelsver drag zeer te duchten, wanneer de andere Europeesche landen groote afnemers van Hollandsche tuin bouwproducten hunne grenzen dichter gaan sluiten. Aldus zou onze tuinbouw welke tot heden van al onze landbouw takken het best weerstond aan de crisis, door de Hollandsche con currentie zwaar kunnen getroffen worden. De Nederlandsche superioriteit op België bij den handel in land bouwproducten, wordt treffend bewezen door de statistieken over 1931 welke voor België een tekort uitwijzen van ruim 650 millioen frank. Uit voorgaande uiteenzetting kunnen wij volgende besluiten trekken 1) Zoolang de besproken han delsovereenkomst beperkt blijft tusschen Nederland en België, moeten wij met het oog op onzen landbouw alle voorbehoud maken voor wat betreft hare gevolgen, Dit voorbehoud vinde hare oor zaak in het feit dat de landbouw zich in beide landen beweegt in dezelfde richting n.l. de beoefening der gespecialiseerde of verfijnde teelten en de uitbreiding van de veeteelt. Daar nu Holland, door dat het zich vroeger op bedoelde teelten heeft toegelegd ons op menig ge bied nog vóór is, zouden de bepa lingen van de handelsovereen komst, door de bevordering der Hollandsche mededinging, de ver dere ontwikkeling van onzen land bouw in die richting kunnen strem men. Dit nu ware noodlottig daar zij de eenige mogelijkheid biedt voor onzen landbouw om uit de huidige moeilijkheden te geraken en één blij venden bloei te bereiken. 2) Als poging tot herstel van het normale handelsverkeer tus schen de volkeren en de geleide lijke wegruiming van de thans be staande hooge tolmuren, verdient de besproken handelsovereen komst voorzeker onze genegen heid. Doeltreffend kan die poging naar onze bescheiden meening nochtans enkel waar zijn, indien ook groote landen tot de overeen komst toetreden. Dit was trou wens het uitzicht van de contrac- teerende landen vermits de over eenkomst uitdrukkelijk wordt opengesteld door de toetreding van alle andere landen. Indien in een of meerdere groote nijverheidslanden zooals England, Duitschland, Frankrijk, Italië enz. tot de overeenkomst toetreden, zouden de bezwaren welke het verdrag in zijnen huidigen vorm oplevert voor onzen landbouw grootendeels verdwijnen, daar zoowel de Belgische als de Neder landsche landbouw voor zijne ge specialiseerde producten in deze groote nijverheidslanden voldoen de afzet zou vinden. Vooralsnog laten de gebeurtenissen echter dergelijke toetreding niet voorzien. Engeland zoekt nauwere econo mische samenwerking met zijne dominions aan dewelke het zich te Ottawa verbonden heeft prefe- rentiëele toltarieven toe te staan op sommige landbouwprodukten. Duitschland neemt verdere maat regelen tot bescherming zijner in landsche landbouwmarkt, terwijl Frankrijk nog steeds voortgaat met het treffen van contingentee- ringsmaatregelen, ten einde de in landsche voortbrengst voldoende afzette verzekeren opeigen mark ten. 3) In zijn beperkten vorm tus schen Nederland en België en in voorgaande economische omstan digheden, mogen de vertegen woordigers van den landbouw het verdrag niet goedkeuren, tenzij na van de Regeering volstrekte en nauwkeurige waarborgen te heb ban bekomen, dat bij de uitvoering van het verdrag de noodige maat regelen zullen worden getroffen om het bestaan van onzen land bouw te vrijwaren in al zijne bij zonderste teelten en bedrijfstakken. In zijne uitzonderingen op de algemeene bepalingen, laat het verdrag overigens zekere beper kingen toe aan den invoer van be paalde producten in abnormale omstandigheden. Het luidt immers uitdrukkelijk Ingeval het ruil verkeer tusschen de verdragslui tende partijen ernstig gestoord werd door abnormale omstandig heden, heeft iedere partij het recht den in- of uitvoer te beperken on der voorwaarde evenwel, dat een contingent zal worden vastgesteld, dat in princiep en behalve in uit zonderingsgevallen niet lager mag zijn dan 100 van het gemiddeld bedrag der ingevoerde of uitge voerde hoeveelheden tijdens nor male jaren.,, Bij de vaststelling van de nor male hoeveelheden waarvan de in voer toegelaten wordt, is er geen bezwaar dat de producten uit de verdragsluitende landen bevoor- deeligd worden, ter uitzondering van deze uit de andere landen. Bovendien kan de Regeering steeds door maatregelen toepasse lijk binnen het land den afzet on zer nationale producten bevorde ren. Tot heden werd er ten voor deele van onze landbouwproduc ten schier uitsluitend gebruik ge maakt van tolmaatregelen. Daar deze onvereenbaar zijn met de be palingen van het handelsverdrag dient een middel gezocht in steun maatregelen van fiskalen aard of andere aangepast aan de vereisch- ten van het oogenblik en toepasse lijk in het binnenland. Bij het treffen dezer maatregelen moet onze Regeering echter snel ler en met breederen geest optre den als tot heden het geval was bij het verstrekken van hulp aan onzen landbouw. BHGÏBHB aHHSHBH «RBIWHH We gelasten ons met alle soorten melk- en grondontledingen. j Onze leden die wenschen van dezen dienst gebruik te maken, kunnen alle dagen de stalen melk en grond ter ont leding in onze bureelen afgeven. i Een gebeuren van groote be- teekenis in Vlaanderens geschiedenis. Klein in getal zijn ze begonnen, dezen die voor Vlaanderen red den wilden wat dreigde te loor te gaan. Reeds in de ellendige bloed- jaren, wanneer de opeengejaagde krijgers allen zin voor schoonheid en goedheid moesten verliezen, bleven enkelen koppig den wil richten op het Ideaal, dat, al het duivelsch gedoe ten spijt, en boven haat en blind geweld, de vlag der Liefde hoog moest houden. Gedwarsboomd door onbegrip of erger, hebben zij gezwoegd in zelfvergeten offervaardigheid, om niet in den modderpoel te zinken, om te stijgen met zuivere handen en zuiver hart, en velen mee te tillen, buiten bereik van al wat de mensch verlaagt en verderft. Goed blijven, goed worden, beter worden in dien nietsontzien- den chaos, het klinkt als een paradox. Daarom ook is het het voorrecht van begenadigden. Zij voelden geen haat, noch vonden daarin de stuwkracht tot daden die men als heldhaftig be stempelt, doch sterk door de liefde tot den evenmensch, gesteund op het Goddelijk Gebod, hebben zij gepijnd en geleden voor gansch de lijdende, de ontredderde menschheid. Of sloot Joe in zijn leuze "Ik dien,, één menschwaardige uit Richtten zijne zegeltjes "Houdt u fier, houdt u rein,, "Zedelijk volk, groot volk,, zich niet tot alle men- schen, tot alle volken Of droeg Renaat De Rudder, in zijn diep geestelijk leven, zijn ver stervingen niet op ter uitboeting van dezen die verzonken in gees telijke ellenden En van de besten onder de goeden werd het levensoffer ge vraagd en ze hebben dit uiterste offer grootmoedig en liefdevol volbracht, want er was geen weerbarstigheid in hun dood. Nu heeft het herlevende Vlaan deren zijn toren gewijd en piëteits vol heeft het zijn schoonste doo- den in de grondvesten van het machtige kruis neergelegd. De kleine groep is gezwollen tot een geweldige massa.De leven de dooden hebben doode leven den tot levende levenden herscha pen, en de kracht van het offer breidt zich uit ver buiten onze ge westen, tot verovering van allen die van goeden wil zijn. "Houdt U fier, houdt U rein,, en "dien,,. Hooger op, naar goed heid en schoonheid in u zelf. De uitstraling er van zal anderen redden en optillen en uw volk tot een zedelijk, tot een groot volk maken. Dienen moet ge en zult ge, u buigen tot dezen in nood en hen brengen de ware, niemand uitslui tende Liefde. Het offer brengen van U zelf, alles doen wat ge kunt ten bate van het goede, dat is het werk van den verheven Mensch, en zulk werk vergt heldhaftigheid. Opjagen tot een schandelijke menschenslachting, doen dooden om niet gedood te worden, uit haat of vrees, roemzucht of bloed dorstigheid is het werk van het beest in den mensch, en zulk werk vraagt enkel verdwazing en... vaten cognac. Egoïsme, dat het heelal tot één enkeling, één staat herleidt, kort zichtig en beperkt als het is, weer staat niet aan den tijd en verplet zijn volgelingen onder de puinen van zijn ijdelen bouw. Liefde, de ware, leeft in de ruim te en kent geen dood. Maanden lang hebben we in ons blad de Regeering om hulp geroepen voor onze boeren. Maanden lang hebben we on zen Minister van Landbouw om beschermingsmaatregelen ge vraagd om de landbouwers toe te laten hun produkten zonder verlies te moeten verkoopen. Maanden lang hebben we ge streden voor de verlaging der pachtprijzen. En wat hebben we verkregen Eerst en vooral hebben we groote moeite gehad om bij de parlementsleden een weinig be langstelling te verwekken voor de boerenbelangen en verder hebben we nog anders niets bekomen dan beloften op langen termijn en een felle bekamping van sommige groepen, wanneer het er op aan kwam maatregelen tot bescher ming van den landbouw te treffen. De valorisatie der tarwe mocht er niet komen omdat de broodprijs hierbij zou stijgen en het leven duurder maken. Meer dan wie ook zijn wij voor- staanders van het goedkoope le ven, en we mogen gerust zeggen dat de landbouwers geenszins de oorzaak zijn van faktors die het leven duurder maken. En als de steunwet aan de tarwe het leven zou verduren, waarom mogen dan de kolen gecontingen- teerd worden om de mijnen toe te laten een loonsverhooging toe te staan, of stookt men de kachel soms ook met brood Anderen vinden het onnoodig de tarweteelt te steunen omdat de Vlaamsche bóeren hiervan niet zouden genieten. We raden deze menschep aan zich eerst eens te documenteeren over de tarwevoortbrengst, om te bestatigen dat de 2/3 der op brengst afkomstig is uit het Vlaam sche gedeelte van ons land. En waarom ook twee maten en twee gewichten in den steun aan den landbouw. Waarom klaagt men dan niet over den prijs der kolen, zooals we zooeven zegden en over den prijs van vissh, hout en ijzer die stijgt, om steun aan het werkloo- zenfonds te verleenen. Waarom klaagt men dan ook niet over den prijs der aardappelen die men aan 15 a 20 fr. opkoopt en aan 50 a 70 fr. verkoopt Waarom klaagt men dan ook niet over den prijs van 't vleesch dat aan spotprijzen opgekocht wordt en steeds duur blijft Maar hier geldt de politiek of de volksmisleiding of de kunst de twee maten en twee gewichten te zijnen voordeele te gebruiken. Op de beloofde regeling der pachtprijzen wachten we ook nog steeds. De buitengewone zitting der Kamer nadert stilaan en we zijn St' i*ys.iyy-'//tv//.v/.viv>i«!'y'X''-'»v--vt-, .v f«v»v De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bi)drayen. Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. tMBBBBBBBKMBB •«'•«HHffiSafflB aSIBHItSH

De Koornbloem | 1932 | | pagina 1