MM Onze Landbouw opnieuw door Dumping bedreigd. Zal de Regeering thans tijdig ingrijpen Landbouwweekblad Geknoei omtrent de Regeeringssteun ZITDAG ZONDAG 4 SEPT. 1932. Prijs 25 centiem 14de JAARGANG Nr 714 Arbeid adelt Abonnementsprijs t 12,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord, Bureel en Redaktie: DE VILAN DERSTRAAT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor en door de Landbouwers Hollandsch Plantgoed. Wc ontvangen hieromtrent, en als toelichting op onze artikelen en brieven aan de Nederlandsche Overheden, vol gend schrijven vanwege Jonkheer van Vredenburch Zooals we in ons nummer van 7 Augustus hebben vermeld werd in het Ministerie van Landbouw een vergadering gehouden van hopkweekers en kooplieden ten einde besprekingen te voeren om trent de manier om de hopplanters te steunen. Er werd toen besloten alleen deze kweekers aan te moedigen die prima waar op de markt brach ten daar alleen deze waar door onze brouwers wordt gevraagd. We waren niet weinig verrast dees week te vernemen dat de Belgische Boerenbond dees zaakje had in handen genomen en op behendige manier hare vrienden tracht te bedeelen met de centen van de Regeering. Ze tracht ook alle planters in een op papier be staand syndicaat te vereenigen onder de vlag van Leuven. We hebben niet nagelaten bij den betrokken minister protest aan te teekenen. We kunnen het er niet bij laten dat de steun die aan eiken hopkweeker toekomt der wijze uitgebuit wordt dat hij dient als propagandamiddel om de boe ren, willens-nillens, bij een syndi caat in te lijven. We denken dat ook vanwege de hophandelaars en brouwers hetzelfde protest zal uitgaan en dat deze laakbare handelswijze door elkeen zal worden afgekeurd. Verders heeft het geen zin dat de hop enkel te velde gekeurd wordt. Weliswaar mag een zorgzame en vooruitstrevende kweeker speciaal aangemoedigd worden, maar ten slotte telt alléén, dat de hop die geleverd wordt aan alle vereisch- ten van prima waar voldoet. We vragen dus dat de keuring zou gebeuren op de markt of op een daartoe aangeduide plaats en door keurders, samengesteld uit kweekers, hophandelaars en brou- door het toekennen van premiën voor goede kwaliteit van hop. Deze premiën worden gestort in een speciaal fonds. Om aanspraak op deze toelagen te kunnen maken moet de aanvrager lid zijn van eene hopplantersvereeniging en aangesloten bij een verbond. In de streek van Aalst en Assche zal de keuring te velde gebeuren, door een daartoe speciaal aangestelde commissie. Om van deze premie te kunnen genie ten is het vereischt dat de kweekers vóór 31 Augustus 1932 hunne aanvraag doen met opgave van de hoeveelheid kuilen (of oppervlakte) waaruit de win ning bestaat. Het is weliswaar op het laatste oogenblik dat LI hiervan kennis wordt gegeven, doch daar we niet vroeger de noodige onderrichtingen hebben ont vangen, was het ons onmogelijk vroe ger te handelen. Wij rekenen op Uwe welwillendheid om morgen Zondag, nog al de leden van den Hopbond uwer gemeente te bezoeken en dringend aan te zetten bij gaande aanvraag dadelijk in te vullen en te teekenen. Aldus zal het gemakke lijk zijn, te zorgen dat deze lijst nog vóór 31 Augustus a.s. teruggezonden wordt aan het Verbond der Hopplan ters Belgische Boerenbond, te Leuven. Het dubbel van de lijst kunt ge zelf best bewaren. Wij hopen dat gij onverwijld voor I deze zaken zult zorgen en bieden U on- j dertusschen de verzekering onzer bij- t zondere achting. I Namens het Verbond der Hopplanters j SchrijverHe Voorzitter, I J. Wuyts. L. Van Droogenbroeck. wers. We vragen dat alle hopboeren die goede hop voortbrengen zou den gesteund worden, of ze ja of neen deel uitmaken van een syn- dikaat, en of ze ja of neen willen gebonden zijn door den Boeren bond van Leuven. Verders vragen we ons af met welk recht Leuven het onzijdig syndicaat van Aalst zou inpalmen. Zijn de heeren bestuursleden en zijn al de leden met die inlijving akkoord We gelooven van NEEN en we denken dat onze hopboeren zich niet zoo gemakkelijk zullen laten muilbanden. Vooral daar ze wel weten hoe flauw ze steeds door Leuven werden verdedigd, terwijl Redt U .Zeiven en "De Koornbloem,, steeds op de bres stonden voor de verdediging hun ner belangen. Hier volgen 1° Het bericht uitgaande van Leuven Belgische Boerenbond. Verbond der Hopplanters van Assche Aalst. Leuven, den 27 Augustus 1932. MIJNHEER, Zooals Gij misschien door de dagbla den vernomen hebt, heeft het Ministerie van Landbouw besloten de verbetering van de hopkultuur in de hand te werken 2° Onze protest-brief aan den heer Minister van Landbouw Aalst, 31 Augustus 1932. Hooggeachte Heer Minister, Er werd ons dezer dagen een schrij ven ter hand gesteld uitgaande van den Belgischen Boerenbond te Leuven (waarvan kopij hierbij) en betrek heb bende op den steun door Uw Ministerie te verleenen aan de hopkweekers. We nemen de eerbiedige vrijheid Uwe welwillende aandacht te vestigen op deze berekende handeling van be doeld organisme, dat ten onrechte het monopolium in handen wil nemen van de hoppekultuur in de streken Assche- Aalst. Volgens bedoeld schrijven zouden enkel die hopkweekers gesteund worden die aangesloten zijn bij een hopverbond. Door dit feit zullen slechts een derde der planters recht hebben op den steun der regeering wat niet te verrechtvaardigen is. Verder staat deze hulp verleening in dienst van een privaat organisme dat zich ten onrechte voorstelt als de eenige vertegenwoordiger der hoppeboeren. Hiertegen moeten we uit alle kracht protest aanteekenen, met de hoop dat Ued. dees onrecht op staanden voet 1 zult herstellen. Verders zijn we zoo vrij Ued. te doen opmerken dat het van geen praktisch nut is premiën te geven bij enkele keu ring der hopvelden, daar vooral pluk en verzorging bij het droogen een hoofd rol spelen. Alleen kan men de naam ge ven van prima hop aan deze waar die bij de levering gekeurd wordt en waar men alsdan alle hoedanigheden kan vaststellen. Deze regeling, dewelke waarschijnlijk niet van Uw Ministerie uitgaat, heeft niets gemeens met wat beslist werd op de vergaderingen van belanghebbenden samen met de hophan delaars in Uw ministerie en we durven hierop ook Uwe welwillende aandacht vestigen. In de hoop dat Ued. deze zaak drin gend zult willen onderzoeken bieden we U, Heer Minister, onze gevoelens van bijzondere Hoogachting. Namens de Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven: O. Caudron, Bestuurder. Aan den Weledele Heer Minister van LandbouwBrussel. Nederlandsch Gezantschap in België. De Rijkslandbouwconsulent. Cappellen, prov. Antwerpen, 31 Augustus 1932. No 6761. Landbouwvereeniging "Redt UZeiven,, te Aalst. Met veel waardeering wordt dezer- zijds steeds gevolgd, de wijze waarop LI steeds in Uw blad "De Koornbloem,, medewerkt om den oneerlijken handel in zaaiden pootgoed te bestrijden. Ook uw laatste artikel van 14 Juli kan zeer nuttig beschouwd worden. Ik moge U echter op het volgende opmerkzaam maken Uit uw artikel blijkt dat U van mee- ning zijt, dat door de Nederlandsche Regeering verzuimd zou zijn den uitvoer van ongekeurde consumptieaardappelen te verbieden. Ik kan U mededeelen dat de Nederlandsche Regeering voorhands op dit gebied niet verder kan gaan dan reeds is geschied. Uit Nederland mogen geen aardappelen meer als pootaardap- pelen of met eenige aanduiding dat het pootaardappelen zouden zijn, worden uitgevoerd welke niet voldoen aan de U bekende eischen, ook wat verpakking betreft. Indien in België ongekeurde aardappelen als goedgekeurde Neder landsche pootaardappelen worden ver kocht, dan is dit een fraude welke in België plaats heeft, waartegen de Bel gische belanghebbenden en de Belgische Overheid dienen te waken. Dat zijn dan óf in het geheel geen Nederlandsche aardappelen of alleen Nederlandsche CONSUMPTIE (eet) aardappelen. Het in "De Koornbloem,, vermelde, dat de Nederlandsche Regee- i ring zou hebben "vergeten,, den uitvoer van eetaardappelen te verbieden, is niet juist en ik zal het op prijs stellen indien 1 U een rectificatie wilt geven. Bij den opzet der uitvoercontrole op pootaardappelen is wel degelijk onder de oogen gezien of een verplichte contro le op consumptie aardappelen tegelijker tijd in het leven diende te worden ge roepen. Daaraan bleken echter zoo groote technische en andere bezwaren verbonden, mede met het oog op onzen grooten aardappel export (jaarlijks 60 tot 70 duizend ton) dat daarvan is afge zien. Aan het resultaat der pootaardap- peluitvoercontrole behoeft dit ons in ziens geen afbreuk te doen. Hollandsch pootgoed is alleen in den handel in geplombeerde zakken met certificaat (waarvan hierbij een model). Alle andere aardappelen zijn geen Nederlandsche pootaardappelen. U wilt dit Uwen leden wel nog eens duidelijk uitleggen. Hoogachtend, De Rijkslandbouwconsulent voor Nederland in België, J. v. Vredenburch. van Rechtskundige Dienst wordt ge houden op Zondag 4 September van 10 tot 3 uur. Onze leden die wenschen onzen agro noom Mr De Smedt Alb. te raadplegen over landbouwzaken, pachtwet en pen sioenen kunnen hem iederen Zaterdag in ons lokaal "De Koornbloem,, van 10 tot 12 uur spreken. VERZEKERINGEN. Een af gevaardigde van de Verzekeringsmaat schappij Redt U Zeiven is regelmatig ALLE ZATERDAGEN in ons lokaal, Groote Markt. Hij is ter beschikking der belangheb benden om alle inlichtingen te geven over verzekeringen van allen aard brand, ongevallen, leven enz. De prachtige oogst welke het loopende jaar bracht zou logischer wijze onze boeren tot vreugde moeten stemmen en nochtans zijn de meesten onder hen diep ont moedigd en zien de toekomst met angst tegemoet. Deze gevoelens zijn gewettigd wanneer men een oogslag werpt op de bespottelijke prijzen waartegen de produkten van den nieuwen oogst worden gekwotteerd. Verleden jaar werden slechts volgende geringe prijzen gemaakt: 76 tot 80 fr. voor tarwe, 78-79 fr. voor gerst, 78 tot 90fr. voor rogge, 90 tot 105 fr. voor haver, 45-52 fr. voor aardappelen. De inzetprijzen voor den oogst van 1932 zijn nog verre gedaald onder dit peil dat reeds verlies be rokkende aan den voortbrenger. Zoo noteerde men ter beurs te Brussel 61 tot 63 fr. voor tarwe, 60 fr. voor rogge, 73 tot 75 fr. voor haver, 70 tot 72 fr. voor gerst, 20 tot 27 fr. voor aardappelen. j Deze lage prijzen, indien zij voortduren, beteekenen voor onze landbouwers een ernstige verzwa- ring van hunne moeilijkheden, ja voor velen de ondergang, daar de voortbrengstkosten zooals pach- j ten, belastingen, handenarbeid en I de meeste meststoffen op verre na niet in evenredigheid zijn gedaald. En nochtans blijft de Regeering werkeloos toezien. De valorisatie- ontwerpen der granen zijn begra ven,^ de wettelijke regeling der pachtprijzen bekwam nog geen spreekbeurt in de Kamers. De ontmoediging onzer boeren is dan ook gepaard met ernstige verbittering tegenover de stief moederlijke behandeling welke hun van hooger hand tot heden te beurt viel. Deze treurige vooruitzichten voor den afzet der landbouwpro- dukten binnen de grenzen worden nog verergerd door de bedreiging van een massalen invoer uit het buitenland veroorzaakt door er gerlijke dumpingspraktijken welke er in voorbereiding zijn of reeds in toepassing zijn getreden. De oogst is immers niet alleen in België doch ook in de naburige landen overvloedig. Zoo wordt bericht dat Duitschland voor den uitvoer zou beschikken over on geveer 15 millioen kwintalen tar we en rogge, hetzij ruimschoots voldoende om ons land voor een jaar aan brood te bevoorraden. Duitschland tracht zich van de zen voorraad te ontmaken tegen de hoogst mogelijke prijzen. Om den uitvoer te bevorderen heeft het opnieuw het stelsel der invoer- bons toegepast dat in feite neer komt op een uitvoerpremie. Daar Frankrijk, Holland, Zwitserland. Italië en Noorwegen den handel in graan reglementeeren, is ons land waar de invoer vrij is het ideale afzetgebied waarheen het Duitsche graan zal worden ge zonden. Daar ook wordt in de betrokken middens aangedrongen tot herin stelling van de invoerbons en ge wezen op de gunstige uitslagen welke dit stelsel reeds opleverde in 1929. Gunstige uitslagen. Ja, voor zeker voor de Fransche voort brengers, doch geweldige verlie zen voor onze landbouwers Dank aan deze invoerbons, die een belangrijke uitvoerpremie wa ren voor de Fransche tarwe en bloem, werd onze markt letterlijk overrompeld door de Fransche producten tijdens de maanden Sep tember, October, November, De- cember 1929 en Januari 1930. Wanneer onze Regeering, via herhaald en langdurig aandringen der landbouwmiddens, er eindelijk aan dacht in Januari 1930 den in voer van Fransche tarwe en bloem te contingenteeren, was het kwaad geschied De Franschen waren ontlast van hun tarweoverschot doch onze graanvoortbrengers hadden geweldige verliezen ondergaan. De prijzen der inlandsche tarwe waren neergedrukt tot een laagte- peil dat zij nadien niet meer heb ben verlaten. Wat meer is, Holland, met wie ons land te Ouchy het han delsverdrag onderteekende dat we hier breedvoerig hebben toege licht, tevens alle voorbehoud ma kende over zijn gevolgen voor onzen landbouw, blijft niet ten achter bij het toepassen van dum pingspraktijken tot bevordering j van zijn uitvoer van zuivelproduc- i ten en zwijnen. Door eene wet van kracht ge- i worden op 3 Juli 1932 verzekert de Nederlandsche Regeering aan de voortbrengers van melk, boter en kaas een prijs welke hen ruim schoots moet vergoeden voor de voortbrengstkosten. De uitvoerders dezer producten bekomen een toelage of premie, gelijk aan het verschil tusschen den aldus vastgestelden prijs en deze waartegen zij hunne waar in het buitenland kunnen verkoopen. Eene wet van kracht geworden op 15 Oogst 1.1. organiseert de voortbrengst, den binnenlandschen handel, den invoer en den uitvoer van varkens, varkensvleesch en andere onderproducten Zij ook waarborgt aan de Hol- landsche voortbrengers een ge- noegzamen verkoopprijs en bij den uitvoer belangrijke uitvoerpremiën. Volgens het handelsverdrag van Ouchy hebben Nederland en Bel gië de wederzijdsche verbintenis aangegaan elkanders handelsbe trekkingen niet te belemmeren en zelfs de invoerrechten te vermin deren. Ook in Frankrijk is de oogst overvloedig. Groote hoeveelhe den tarwe zouden afzet moeten kunnen vinden in het buitenland. Hoe de Hollandsche dumpings- practijken te verzoenen zijn met de bepalingen en den geest van het handelsverdrag willen wij niet on- jj derzoeken. 1 Wij stellen echter vast dat het handelsverdrag bestaat doch ook de dumping. Intusschen zal de Hollandsche uitvoerpremie op be doelde producten de geringe uit- De medewerkers zj)n verantwoordelijk voor hun bijdragen. Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. flölp aan de Hopplanters Gckiï „ci,Bi<lra«

De Koornbloem | 1932 | | pagina 1