m m Landbouwweekblad De Wijzigingen aan de Wet op het Ouderdomspensioen Onze Tentoonstelling te Herzele ZITDAG ZONDAG 18 SEPT. 1932. Prfls 25 centiem 14de jAAEÖANG Na 716 Arbeid adelt Abonnementsprijs t 12,00 (rank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren Aankondigingen volgens akkoord, Bureel en Redaktie: DE VILANDERSTRAAT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor en door de Landbouwers Het regiem der ouderdomspen sioenen werd tot heden geregeld door de wet van 14 Juli 1930 en de koninklijke besluiten genomen in uitvoering dezer wet. Wij hebben ten gepaste tijde in verschillende nummers van De Koornbloem,, de bepalingen dezer wetgeving toegelicht welke belang opleveren voor onze boeren. Onze leden die met de noodige aandacht hun bondsblad lezen en nadien bewaren, kennen dus de verplichtingen en voordeelen voortspruitende uit bedoelde wet en koninklijke besluiten. Onder den druk van den slech ten toestand der staatsfinanciën heeft de Regeering wijzigingen voorgesteld aan de pensioenwet van 14 Juli 1930, welke na lang durige besprekingen en talrijke amendementen zijn bekrachtigd door de wet van 23 Juli 1932 af gekondigd in het Staatsblad van 1 en 2 Augustus 1.1. Doel dezer wijzigingen was de personen die over een zeker ver mogen beschikken en die redelij kerwijze den kosteloozen ouder domsrentetoeslag kunnen missen, uit te sluiten van dit voordeel. Men beoogde dus het wegne men van sommige misbruiken. Of de nieuwe wet hierbij echter de eischen der billijkheid in acht heeft genomen zullen we later onder zoeken. De nieuwe wet van 23 Juli 1932 bevat enkele bepalingen die onze landbouwers aanbelangen en welke we hier zullen uiteenzetten. Duidelijkheidshalve herhalen wij echter vooreerst enkele bijzon dere princiepen betreffende de samenstelling van het ouderdoms pensioen. Het eigenlijke ouderdomspen sioen omvat 1) de rente voortgebracht door de stortingen gedaan door den verzekerde, hetzij alleen hetzij sa men met zijn werkgever. Deze rente is in elk geval verworven aan den verzekerde 2) de toelage verleend door den Staat op de stortingen van den verzekerde en van zijn patroon. Deze rijksbijdrage is normaal ge lijk aan de helft van de ouderdoms rente voortgebracht door de ge storte kapitalen. Voor personen van meer ge vorderden leeftijd stijgt ze echter boven dit peil. Ook deze staatsbij- drage is onafhankelijk van de be staansmiddelen die de verzekerde zou bezitten op het tijdstip van de inggenottreding van het pensioen. Aan de personen die om reden van hun gevorderden ouderdom niet voldoende kunnen storten tot vorming van een behoorlijk pensioen, heeft de Staat tot aan vulling van het pensioen een te gemoetkoming of kosteloozen toeslag willen toekennen, genaamd "ouderdomsrentetoeslag De nieuwe wet welke wij hier bespreken heeft de voorwaarden ingekrimpt waaronder die koste- looze toeslag werd verleend door de wet van 14 Juli 1930. Bij wijze van vergelijking met de bepalingen der wet van 14 Juli 1930 zullen de beperkingen der nieuwe wet het duidelijkst voor komen Ingevolge de wet van 14 Juli 1930 werd de kostelooze ouder domsrentetoeslag van rechtswege of zonder eenig onderzoek be treffende de bestaansmiddelen toegekend aan al de verplicht- verzekerden geboren tusschen de jaren 1868 1907 die de voorge schreven stortingen voor hun pen sioen hebben gedaan. Zooals vroeger uiteengezet, worden als verplicht-verzekerden beschouwd 1) de werklieden in dienst van een patroon wat ook het bedrag weze van hun inkomen 2) de zelfstaande handarbeiders waartusschen ook onze landbou wers, wier bedrijfsinkomsten geen 18.000 fr. overschrijdt. De eenige vereischte voor deze verzekeringsplichtigen om den ouderdomsrentetoeslag te beko men was dat zij de vereischte stor tingen hadden gedaan. De vrijwillige verzekerden inte gendeel konden den ouderdoms rentetoeslag enkel bekomen na een onderzoek betreffende hunne bestaansmiddelen op voorwaarde dat zij de voorgeschreven stortin gen hebben gedaan. Door vrijwillig verzekerden dient verstaan de personen met een bedrijfsinkomen boven de 18,000 fr. op voorwaarde dat hun globaal inkomen niet 24,000 fr. overtreft. De kostelooze ouderdomsrente toeslag werd ook na onderzoek betreffende de bestaansmiddelen verleend aan de verplicht-verze kerden, die niet verkeerden in de voorwaarden bvb. wegens niet verrichting van al de verplichte stortingen om den kosteloozen toeslag van rechtswege te beko men. Aan bedoelde personen werd de ouderdomsrentetoeslag enkel toegekend op voorwaarde dat hunne jaarlijksche bestaansmidde len op 65 jarigen leeftijd de vol gende bedragen niet overschre den a) 8100 fr. voor gehuwden b) 5400 fr. voor weduwnaars en ongehuwden. Deze maxima werden verhoogd met 1200 fr. per kind onder de 16 jaar ten laste van den verze kerde. Indien de bestaanmiddelen on der deze maxima bleven, werd vol gens het bedrag der bestaansmid delen de kostelooze toeslag ge deeltelijk of volledig toegekend. Uit voorgaande blijkt dat dit stelsel gunstig was voor de zelf standige arbeiders, zooals kleine boeren en middenstanders, wier bedrijfsinkomen onder 18,000 fr. bleef. Zij werden op gelijken voet behandeld met de loontrekkenden en mits de voorgeschreven stor tingen te doen voor hun pensioen hadden zij aanspraak op den kos teloozen ouderdomsrentetoeslag welke ook het bedrag weze van hunne bestaansmiddelen op 65 ja rigen leeftijd. De nieuwe wet heeft de voor waarden waarin de kostelooze toeslag toegekend wordt groote- lijks beperkt. j De ouderdomsrentetoeslag zal enkel van rechtswege nog worden verleend aan de werklieden in dienst van een patroon die de vereischte stortingen hebben ge daan. De onafhankelijke arbeiders j dus ook de landbouwers met min- i der dan 18,000 fr. bedrijfsinko- I men, alsmede de vrij verzekerden I zullen enkel den ouderdoms- rentetoeslag bekomen na een on- derzoek betreffende hunne be- staansmiddelen. De maximumtoeslag wordt en kel toegestaan indien het jaar- lijksch inkomen van den aanzoeker geen 3200 fr. overschrijdt voor gehuwden, 2100 fr. voor weduw naars of ongehuwden, 1600 fr, voor andere personen, buiten de echtgenooten op en afgaande bloedverwanten, wier inkomsten zijn samengebracht. De toeslag wordt geweigerd indien het jaarlijksch inkomen der I aanzoekers op^65jarigen ouderdom hooger beloopt dan 6400 fr. voor gehuwden 4200 fr. voor weduwnaars of ongehuwden 3200 fr. voor iederen aanzoe ker, wanneer het andere personen betreft dan echtgenooten of bloed verwanten in rechte linie waarvan de inkomsten zijn samengevoegd. Schommelt het jaarlijksch inko men tusschen voormelde bedragen dan wordt de to&slag berekend volgens de baremas opgenomen in i het koninklijk Besluit van 4 Oogst 11., verschenen in het Staatsblad van 20 Oogst volgende. Uit wat voorgaat blijkt dat een landbouwer met minder dan j 18.000 fr. die als verplicht-verze kerde gedwongen is te storten voor zijn pensioen niet zeker is den kosteloozen ouderdoms rentetoeslag te bekomen op 65 jaar, al heeft hij geen andere inkomsten dan deze voortko- mende van zijn bedrijf zoo deze de gestelde maxima overtref fen. In dit geval bekomt hij alleen de rente voortgebracht door zijne stortingen vermeerderd echter met de staatsbijdrage op deze stortingen. Van belang is het echter te noteeren dat niet al de inkomsten voor hun volle bedrag in aanmer- S king worden genomen bij de be rekening der bestaansmiddelen. De wet verleent sommige vrij- stellingen. j Hoe de bestaansmiddelen door de nieuwe wet berekend worden - zullen wij in een volgende bijdrage l toelichten. (Wordt vervolgd.) van Rechtskundige Dienst wordt ge houden op Zondag 2 October van 10 tot 3 uur. Onze leden die wenschen onzen agro noom Mr De Smedt Alb. te raadplegen over landboawzaken, pachtwet en pen sioenen kunnen hem iederen Zaterdag in ons lokaal "De Koornbloem,, van 10 tot 12 uur spreken. VERZEKERINGEN. - Een af gevaardigde van de Verzekeringsmaat schappij Redt U Zeiven is regelmatig ALLE ZATERDAGEN in ons lokaal, Groote Markt. Hij is ter beschikking der belangheb benden om alle inlichtingen te geven over verzekeringen van allen aard brand, ongevallen, leven enz. Verleden Zaterdag, Zondag en Maandag hadden we onze Groote Landbouwtentoonstelling inge richt door Redt U Zeiven, met de medewerking van onze Geweste lijke Studiekring, te Herzele. De tentoonstelling werd Zon dag morgend officieel geopend door den Heer Burgemeester J. Mathys, Eerevoorzitter van het Tentoonstellingscomité en den Heer O. Caudron, Bestuurder van Redt U Zei ven, vergezeld van den Heer Schepene Van den Bos sche, de Heer Voorzitter Victor Van Liedekerke en de heeren Van der Meeren, advokaat, en Omer en Alfons D'Haese. hoofdonder wijzers, en de secretarissen Van den Noordgaete en Van den Neste. Beginnen we maar met Eere wien eere toekomt,, aan het "In richtend Komiteit die de taak gewetensvol op zich genomen had en de tentoonstelling tot een goed einde heeft gebracht. De Heer Voorzitter Victor Van Liedekerke betuigen we hiervoor onzen hartelijksten dank en niet minder aan de secretarissen de HH. Van den Noordgaete en Van den Neste, die zich in die dagen bijzonder gedienstig hebben getoond. Dat de tentoonstelling uiterma te wel gelukt mag heeten en dat dergelijke in Herzele nog nooit te zien is geweest, weet iedere boer en belangsteller die ons met een bezoek vereerd heeft. Gelijk we vooraf reeds gezegd hadden was vooral de Kleinvee- afdeeling buitengewoon prachtig. We hebben er de beste exem plaren van konijnen- en kieken rassen gezien, waarvoor vele, doch welverdiende, prijzen door de HH. keurders gegeven werden. We noemen in een adem voor de konijnen Vlaamsche reuzen van alle kleur, Witte van Dender- monde, Blauwe van Beveren.Bur- gondische Vale, Angora's, Zilvere van Champagne, Parelgrijze van Halle, Castorrex, Alaska's, Vlin ders en Havanna's. De Aalster- sche Kleinveebond Het Pelsko nijn zorgde hier voor een flinke medewerking. Voor de kiekens Mechelsche Koekoek, Leghorns, Braekelsche, Negerkoppen en nog meer. We melden HH. Van Boven, Hille- gem De Vulder, St Lievens-Es- sche Bocqué en Van den Bos sche, Herzele. We vergeten ook nog de tal rijke rassen ganzen, kalkoenen en eenden en dan al die duivenrassen bijzonderlijk Gauloisen, Gentsche Kroppers, Oostersche Rolders, j Satinette Sulfurette, Goudvinken, Tuimelaars, Carnots en Torteldui ven, van de HH. De Man, Nieu- werkerken Vetsuypens, Dender leeuw Barberie, Sottegem, enz. In de Afdeeling Landbouw hebben velen groote oogen gezet voorde prachtige akkervruchten en tuinbouwproducten, die onze leden op de tentoonstelling ge bracht hadden, zooals een Eerste ling van 1250 gram, van onzen magazijnier Petrus De Meersman, van Wieze talrijke beetensoor- ten allen reuzengroot en een vol ledige verzameling graansoorten van de beste hoedanigheid, waar voor de heer De Man van Nieu- werkerken eene speciale melding verdient. Schoone zendingen aardappe len en beeten werden eveneens gedaan door de heeren Michiels te Nieuwerkerken, Van Liede kerke te Herzele, Van Boven te Hillegem, D'Haese enz. Benevens al deze hadden we ook nog eene prachtige fruitver- zameling van niet minder dan 86 soorten van den heer Romulus Van den Hende, te Steenhuize- Wynhuize en alle van|eigen gewin. Deze fruitkweeker heeft benevens een eereprijs en een bijzondere prijs van onze Afgevaardigde-Be heerder, ook de gelukwenschen der jury (hoogste onderschei ding) bekomen. Een welverdiende hulde worde hen hier gebracht. Er was eveneens een fruitver- zameling van den heer Prosper Van de Velde, te Nieuwerkerken, welke een T prijs bekwam. Niet minder aantrekkelijk was de stand van Mr Prosper Van Audenhove, bloemenkweeker te Herzele, die met een prachtige verzameling dahlia's, rozen, sier planten en fruit, den prijs van on zen Heer Bestuurder behaalde en nog een eereprijs. De heer Van Oudenhove bekwam ook de "Ge lukwenschen der jury Ook hadden talrijke firma's van meststoffen en zaaizaden er aan gehouden aan de tentoonstelling deel te nemen. We noemen Sodanitraat van Chili. "Unac,, met samengestelde meststoffen Union Ammoniaksulfaat; Su pra; Arcadian NitraatGuano Moreels, Fertiphos. De heer Boersma van de Svalöf, enz. enz. Redt U Zeiven had er ook een belangrijke stand ingericht met een zeer aanschouwelijk materiaal van onze verschillende soorten meststoffen, veevoeders en gra nen en een volledige verzameling van ontsmettingsmiddelen voor zaaigoed evenals bestrijdingsmid delen voor landbouwziekten. Verder was er ook nog een zeer aantrekkelijke zaal met moderne wasch- en naaimachienen gedre ven met electriciteitook radio's en verwarmingstoestellen van de firma's Van Wayenberghe en Rottiers, waarin tal van bezoe kers veel belang stelden. We vergeten de stand niet met maalmachienen en motors, welke ook eenieders aandacht trok. We sluiten met onzen besten dank aan allen die aan het welluk- ken van onze tentoonstelling heb ben medegewerkt. Inzonderlijk de heeren Burgemeester Mathys en Hoofdonderwijzer D'Haese, die ons op alle manieren hebben bijge staan. De uitslagen der prijskampen geven we aanstaande week op. Men onthoude van nu af reeds dat de prijzen in Herzele uitgereikt worden op Zondag 2 Oktober, na de Hoogmis, in 't Hof van Wee- nen in Aalst zelfde schikking op Zondag 9 Oktober, in ons lokaal. V w ö?;V- De medewerkers z|)n verantwoordelijk voor hun bijdragen, Ongeteekende 3tukken worden ole» opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Baffl®IB»BBSfflfflH»HIS.SiaBBBBBi!il!lBBBB

De Koornbloem | 1932 | | pagina 1