Niets zonder Arbeid Over Klein veeteelt al Stikstofbemesting Ammoniaksulfaat Geldverhandelingen Heel dc Wereld road 8IÜQUE CENTRILE DE LI DENORE eischt COMPTOIR stikstof Aan de Vlaamsche Invaliden* Voor al unie bankbewerkingen ea Het Hoekske van Tijl Uilenspiegel liillBIHillllB Sö; vg£>;::V Zondag 18 Sept. 1932. Waarom al dien arbeid, U kunt toch evengoed de uitloopers van aardbeziën in den vollen grond laten wortel vatten, liever dan ze zoo in potten te trekken, dubbel werk te doen, om denzelfden uitslag te bekomen. U hebt het volstrekt mis voor, hoor Als ik die uitloopers van aardbeziën in potten trek dan doe ik zulks met een bepaald doel, dan weet ik waarom. Ten- andere, oordeel liever zelf, hier staan er die uit den vollen grond komen en daar- neven die uit de potten gevallen zijn. Wat dunkt U, is het verschil de moeite waard Inderdaad, het springt in 't oog, deze zien er levendig, wel gebladerd en groei- krachtig uit, terwijl de andere slechts het hart nog goed houden, maar voor 't overige al hun bladeren verdord en ver schrompeld laten hangen. En merkt wel op dat, met die groote droogte, veel ervan niet meer zullen herleven, ze zijn reeds totaal verdroogd en moeten vervangen worden, terwijl er van de planten uit potten voortkomende geen enkele dood gaat, maar fel door groeien juist alsof er hoegenaamd geen verplanting had plaats gehad. 't Is inderdaad de loutere waarheid ik moet mijn eigen oogen toch geloo- ven, en vermits ik hier nu toch in uw tuin ben, is het me toegelaten, U enkele vraagjes te stellen in verband met den kweek vau aardbeziën Zeker, beste buurman, ik luister. Rond welk tijdstip begint ge met die uitloopers in potten te trekken Zoohaast de pluktijd voorbij is laat ik de uitloopers der oude moederplanten doorschieten. Gedurende het vruchten- dragen heb ik die zorgvuldig weggesne den omdat het parasieten waren die leefden op de kosten van den moeder- struik ten nadeele van de vruchten. Nu ze de vruchten niet meer benadeelen kunnen, laat ik ze maar groeien, doch slechts 5 tot 6 per plant. De trcktijd houdt gewoonlijk in den eersten helft van Juli op en ik kan dus op 't einde der maand of begin Augustus reeds begin nen met de uitloopers in potten te trek ken. Deze kunnen in de potten vertoe ven tot er een of anderen broeibak le dig komt om de jonge, reeds fel ontwik kelde planten te ontvangen. Aan een uitlooper vormen zich soms drie en meer jonge planten welke zijn de beste om in potten te trekken Deze die het dichtst bij den moeder struik staan, dus de eerste die zich ont wikkelt of wortel vat, de overige wor den aanstonds weggesneden. Snijden is altijd beter dan afrukken of nijpen. De eerste knoop ontvangt het meeste sap van de moederplant en wanneer ge de overige wegsnijdt dan ontvangt hij al de sappen, zelfs deze die hij aan de later geborene knoopen moest afstaan. Hij kan zich naar hartelust voeden en mag in den pot blijven tot op 't oogenblik dat men hem bezigen kan. Kunnen dergelijke uitloopers van het eerste jaar reeds opbrengst geven Ja, en zelfs de 'volle opbrengst, ver- mits het juist om die reden is dat men j ze in potten laat wortel vatten. Deze planten worden dan gebezigd om den vervroegden kweek der aardbeziën on der glas toe te passen. U kunt wel be grijpen, het zijn de eerste vruchten die men als fruit aanziet en die om zoo te zeggen het verbindingsteeken daarstel- len, tusschen het late winterfruit en het eerste vroege zomerfruit. Deze vruchten worden jaarlijks aan hooge prijzen verkocht en gingen dit jaar tot 5 en 6 fr. het kilo. Is de vervroegde teelt van aardbeziën moeilijk 't Is allemaal kwestie van oppassend heid en ondervinding en velen geven het, na een jaar mislukking soms al op, terwijl deze eerste tegenslag, slechts een aanmoediging zou moeten zijn om in 't vervolg beter te doen. Men moet voor namelijk op drie punten passen a) de bemesting b) de verluchting c) het be gieten. De aardbezie is een plant die gretig is naar potasch- en fosfoormesten zon der te gewagen van de hoogere waarde welke de bessen er door verkrijgen. Buiten een goede dosis stalmest die wel geteerd is, zal men wel potasch en fosfoormesten toedienen. Wanneer het in den winter te koud wordt, zal men de bakken sluiten, desnoods met matten afdekken en luchten iedere maal dat het weder zulks toelaat. Aardbeziën door staan de strengste wintersmen zal dus gemakkelijker zondigen door te weinig lucht, dan wel door te veel. Einde Januari, begin Februari, legt men er de ramen voor goed op, men lucht bij goed weder en sluit goed af bij koude dagen, kwestie van er den groei in te krijgen en hem niet meer te zien stuiten door strengeren koude of vorst. Niets belet U van de ramen, waar over ge beschikt, over andere groenten te leggen binst den eersten wintertijd volstrekt noodig is het voor de aard beziën niet, doch eens Februari begint men te vervroegen. Hoe lang kan zoo'n teelt wel duren Na een enkele volle opbrengst is dit gedaan, de planten worden uitgerukt en op den vuilhoop gesmeten, de bak wordt benuttigd voor den kweek van meloe nen of komkommers, 't Is daarom dat men, in tegenstelling met wat in den vollen grond geschiedt, waar men de rijen op 70 centimeter van elkander zet, ze in den broeibak op 30 centimeter van elkander zet en op 25 cm. op de rij. Op die manier bekomt men een flinke opbrengst op een kleine plaats en wint men veel geld. Hartelijk dank voor uw inlichtingen en U moogt er vast op rekenen dat ik me ook bloempotten ga aanschaffen om er de uitloopers in te trekken. Zelfs voor de volle grond kuituur kan dit hoegenaamd niet schaden, de op brengst is van 't eerste jaar af beter. Het slachten en stroopen van Konijnen met het oog op het bekomen van zuiver sma kelijk vleesch en gave pelsen. Misschien zal het onnoodig gevonden worden dat we een en ander willen zeg gen over het slachten van konijnen. Een konijn slachten Dat kan en doet immers toch iedereen Ja, een konijn slachten, doet iedereen, doch ongelukkig wordt wordt er niet altijd de noodige zorg aan besteed. Dat gemis aan zorg is meestal te wij ten aan gewone onwetendheid, en dat verzuim kan invloed hebben, zoowel op uitzicht en hoedanigheid van het vleesch als op de waarde van het vel. Vooraleer tot het slachten over te gaan, moet het dier tenminste geduren de 24 uren gevast hebben. Hierna volgen twee goede manieren om een konijn te slachten 1) Ge vat het konijn met de linkerhand bij de twee achterpooten en houdt het zoo, dat het met den kop omlaag hangt, en dat de rechterzijde van het dier naar u toe gekeerd is. Het konijn zal sparte len zich inkrimpen en zich dan weer uitrekken. Dat oogenblik moet ge af wachten als het zich goed uitrekt geeft ge het met de vuist of met een stevigen stok een forschen klop in den nek, vlak achter de oóren. Als die bewerking op 't gepaste oogenblik en met gepaste juistheid is geschied, is het dier op den slag dood, of zoodanig in onmacht dat het geen pijn meer voelt. 2) Een tweede manier van dooden is de rekking de uitrekking van de wer velkolom van het dier. Voor deze be werking moogt ge nogal kloek in d'hand zijn, of ge doet het veroordeelde dier onnoodig lijden. Ge vat het dier met de linkerhand bij de twee achterpooten, en de rechter bij den nek. Dan legt ge het dier zoo licht uitgestrekt op den rechter knie, en onverwachts rukt ge enkele keeren met korte krachtige schokken wijl ge telkens tezelvertijd lichtelijk wringt. Daarmee zal uw beestje er wel genoeg van hebben en moogt ge beginnen met het te stroopen. Doch opgeletEerst iets anders, met het oog op den goeden smaak van het vleesch Houd het doode dier nu met den kop omhoog, en duw zachtjes op het onderlijf, om derwijze de pisblaas te ledigen de urine zou aan het vleesch een slechten smaak geven En nu kan het villen beginnen. Ge hangt het dier bij de achterpooten ergens aan een balk of aan een nagel omhoog. Wilt ge nu schoon wit-roos vleesch bekomen, laat het dier vooraleer het te villen, goed uitbloeden. Ge kunt dat doen met de oogen uit te halen met een scherp mes, of den strotslagader over te snijden. Er zijn echter personen die van geen uitbloeden willen weten, die liever het bloed in de aderen en in de spieren laten stollen, bewerende dat het vleesch dan voedzamer is... Hoe wordt het vel afgestroopt Ge begint met aan de spronggewrich- ten der achterste pooten het vel rond af te snijden, en dan geeft ge een insnede die loopt aan de twee binnenkanten der billen, over den aars en gaat tot aan de insneden rond de spronggewrichten. Ge snijdt nu zorgvuldig de geslachts- deelen en den staartwortel uit,en ge ont- vilt de achterbillen. Ge doet dit met zachte schokjes en ge moogt gebruik maken van een mes, zorg dragende het vel. niet te beschadigen door er in te snijden. Als ge nu traag trekt, kunt ge het vel tot aan den kop afstroopen. Maak geen gebruik van uw mes, tenzij daar waar het vel niet meekomt door trekken, en waar ge bevreesd zijt den buik van het dier open te scheuren. Eens dat ge aan den kop gekomen zijt, moet ge van uw mes gebruik maken om de oorwortels af te snijden, de huid van den kop en het kinnebak los te ma ken en ze van de randen der lippen weg te snijden. Er blijven nu nog de voorpooten over. Men ontvilt die afzonderlijk. Te dien einde maakt ge de huid aan het bovendeel van den poot los, vat dien met de linkerhand en trekt hem omhoog wijl ge met de andere hand het vel goed vasthoudt. Het been zal er tot aan den knie uitspringen. Daar snijdt ge het door het voorste deel met den poot COMPTOIR waarborg mag aan het vel gelaten worden. Daar hangt nu uw ontvild konijn en ge hebt het vel in uw handen. Wat ge met het vel kunt aanvangen vertellen we in een volgende beschou wing. Het gestroopte dier moet nu nog van de ingewanden ontdaan worden. Ge maakt een loodrechte insnede in den buik van den aars tot den kop, en ge haalt voorzichtig alle ingewanden naar buiten. Opletten bij het snijden en uit halen, geen darmen te openen, om het vleesch niet te bevuilen. Vooral voor zichtig zijn, als ge het galblaasje van de lever wegsnijdt kwets het niet, dat de gal er niet uitloope op het vleesch, want het zal er een geweldig onaangenamen smaak aan geven. Nu is alles gedaan. Zet het konijn om op te drogen en af te koelen in een frisch, droog lokaal. Als moeder de vrouw nu wil dat 't gezin eens konijn te eten krijgt, dat buitengewoon aangenaam van smaak en van reuk is, dat ze het dan tijdens het opdrogen opvulle met venkel, en ze zal tevreden zijn over de proef. «bümss b affile? «nrngsim «ueiesMtt Nu de belangen der oorlogsinvaliden meer dan ooit bedreigd zijn, dienen de Vlaamsche invaliden zich flink te weer te stellen en in de vereeniging hun macht te zoeken. Hoevelen zijn er niet die zich, om Vlaamsche en antimilitaristische rede nen, bij de "nationale,, bonden niet wil len aansluiten en tot nog toe onvereenigd blijven Weten zij dan niet dat er een Vlaamsche Invalidenbond (V.I.B.) be staat, aangesloten bij het machtige Ver bond V.O.S., met zetel Em. Jacqmain- laan, 37, Brussel, dat afdeelingen telt over gansch het Vlaamsche land We ten zij dan niet dat V.I.B. over een uit gebreide documentatie en een bevoeg den dienst van bijstand beschikt? Weten zij niet dat alleen de Vlaamsche Invali denbond klaar heeft gezien in de come- die gespeeld na indiening van het verslag Francqui Immers het verslag Francqui had vooral de misbruiken aangeklaagd waartoe de invaliditeitspensioenen der officieren aanleiding gaven en de "na tionale,, invalidenbonden hadden, onder invloed van de officieren, zich in het vuur laten jagen om de misbruiken der officierenpensioenen te verdedigen. V.I.B. alleen liet zich niet gebruiken als schild der beroepsofficieren. Die tijd is voorbij. Nu echter is de toestand anders. Nu worden vooral de kleinere, zoo moei zaam verworven pensioenen van den eenvoudigen oudstrijder bedreigd. Nu zal V.I.B. krachtdadiger dan ooit in de bres staan om de belangen en rechten van zijn leden, de eenvoudige frontsol daten, te verdedigen. V.I.B. rekent echter op den steun van alle Vlaamsche invaliden. Men late zich onmiddellijk inschrijven op het midden kantoor Em. Jacqmainlaan, 37, Brussel, dat de adressen der leden aan de ver schillende plaatselijke afdeelingen in het Vlaamsche land zal overmaken. Men drale niet en sture vandaag nog zijn toetreding De Sam. Maatschappij REDT U ZELVEN vergoedt volgende intresten aan hare spaarders vanaf 15 Juni Spaarboekjes op zicht 3 °/o netto. op 1 jaar 5 °/o netto. op 5 jaar 5 1/2 °/o netto Kasbons op 5 jaar 5 0/o netto. ONTLEENINGEN tegen borg op korten termijn. ONTLEENINGEN tegen hypo theek op goede panden,groote en kleine kapitalen beschikbaar. BELGIË. De Ridder van het Slot van Laerne houdt een Tentoonstelling Jawel In de nieuwe kunstzaal "Van Eyck Vlaanderenstraat, 49, Gent, (een paar honderd meter van het gewe zen Zuidstation) wordt vanaf Donder dag 15 September een ophefmakende tentoonstelling gehouden meer dan 100 kunstwerken, onderteekend door onze voornaamste Vlaamsche kunste naars. Al deze kunstwerken zijn prachtige Kunstpremies voor de lezers van den roman uit de 16e eeuw De Ridder van het Slot van Laerne, met het groot Vlaamsch Kunst album Het eerste nummer, gedagteekend op 15 September, had zulk een bijval, dat reeds moet gedacht worden aan het drukken van een tweede oplage. Het tweede zal vanaf 22 September regelmatig loopen. Elkeweekl.50fr.de aflevering van roman-album. Een frank voor de afleve ring van roman alleen. Haast U aflevering een te bestellen aan uw boekhandelaar of gazetverkoo- per Ofwel stuur 1.50 of 1.00 fr. in post zegels aan Jef Crick, Antwerpsche Steen weg, 351, St Amandsberg, Gent, post- checkrekening 1666.32. Telef. 10448. De Wintertijd. De Wintertijd, of normale tijd, wordt opnieuw in den nacht van Zaterdag 1 op Zondag 2 October ingevoerd. Gedurende bewusten nacht, dienen, te 3 uur, de klokken 60 minuten achteruitgezet, zoodat ze opnieuw op 2 uur staan en 3 uur zomertijd, alsdan met 2 uur wintertijdjovereenstemt. Wat de spoorwegen betreft, moeten de treinen die in den nacht van 1 op 2 October rijden, gedurende den vereisch- ten tijd blijven staan in het eerste open staande station waarin zij rond 3 uur zomertijd toekomen. Onze vlasinvoer. De Belgische invoer van vlas voor het eerste halfjaar van 1932 bedroeg 59.047 ton met eene waarde van 18.429,000 fr. In vergelijking met 1931 noteeren we eene meerdere invoer van 36 p. c. en een mindere prijs van 53 °/0 per eenheid. Onze hopplanterijen. In 1931 hadden we onze hopplanterijen nog met 19 °/o verminderd. In het gebied van de Saaz noteeren we eene vermindering van 22.7 °/o van de bebouwde hopoppervlakte. In Enge land 14,7 p. c. In Duitschland 21,7°/o. De contingenteering van den hout- invoer. De kommissie welke door de regeering gelast werd met het onderzoek van de voorwaarden waarin de contin genteering van den houtinvoer zou kun nen toegepast worden, heeft een nieuwe vergadering gehouden, zij heeft nog geen besluit genomen. Het geldt hier voornamelijk de contin genteering van mijnhout. In ons land wordt er voldoende voortgebracht,maar tengevolge van de moeilijke ligging der bosschen kost de exploitatie duur, zoo dat soms het ingevoerde hout goedkoo- per is. Anderzijds hebben onze gemeen ten, die eigenaars zijn van bosschen, dik wijls bijna geene andere inkomsten. Zij hebben thans af te rekenen met finan- cieele moeilijkheden en daarom wil men op onze markten de verkoop van in- landsch hout begunstigen. De Valorisatie der tarwe. De leden der regeering vergaderden Maan dagnamiddag in Kabinetsraad, onder voorzitterschap van den heer Renkin, Eersten Minister. De Raad hield zich nogmaals bezig met de valorisatie der tarwe. Een prin cipieel akkoord werd bereikt omtrent de contingenteering van den invoer van broodgraan voor zoolang de voorhan- Herfstmij meringen. Weer eens is er een zomer voorbij weer eens staan de droeve wintermaan den voor de deur. Als waardige voorlooper van het gure jaargetijde vervult de Herfst trouw z'n plicht. Ofwel staat de lucht open, met 'n staalharde koude blauwheid, waarin men s avonds het dikke, bolvormige gezicht van de hei-lichtende, lachende maan ziet. Waarom ze mi lacht 'n Mysterie I Ofwel omhult een dikke zware mist de stille, moeë landen. Dat kan iemand kil door 't harte varen. Heel in de verte hoort men dan zoo plots een trein voor bijrijden met daverend geweld. De hon den op de hoeven blaffen luid en woest naar mekaar, nu deze, dan gene. elk op z'n toer, juist als de kraaiende hanen van verschillende pachthoven. Als de hoeve eenzaam ligt, dan beginnen de honden hun muzikaal2 talent ten berde te brengen. En hun verschrikkelijk sner pend gehuil is als n symbool van die desolate eenzaamheid... Ofwel, heeft de wind op z'n sterke armen groote zware wolken aangevoerd die met woest geweld door het lucht ruim zoeven en holderdebolder door elkaar gesmeten worden. De lucht wordt zwaar en grijs van de nattigheid, en zakt, zakt tot laag boven de huizen waar zij barst en deregen naar beneden zijpelt'n 7 riestige mot regen. Werkelijk niet zeer geschikt om 'n mooi gedacht te hebben van 't na jaar De boomen staan triestelijk, droef langs de boorden van den weg of in het bosch. En altijd als een geel geworden blad zich los maakt van de moederstam en met een aarzelende trage vlucht naar beneden valt, is het alsof er 'n rilling door de andere bladeren gaat, want ze weten dat 't ook eens hun toer zal wor den, ze weten dat ze ook eens daar be neden in het slijk zullen liggen rotten of voortgezwiept worden door 'n woeste windvlaag. Ze weten dat de boomen daar dan zullen staan, naakt, erbar melijk... Daar vallen me juist de woorden in van den grooten dichter Willem Kloos, als 'n kenschetsend iets op de droevige herfst De blaren vallen zacht... Ik kan alleen betreuren Dat ik niet eens verwacht. Wat eens nog kan gebeuren. De blaren vallen zacht...,, Tijl II. denzijnde voorraad niet zal uitgeput zijn. De minister van Buitenlandsche Zaken zal het te nemen besluit klaar maken. Op te merken valt dat, volgens de verklaring der ministers deze maatregel geen verhooging van den broodprijs zal voor gevolg hebben. Opgave der gevallen van mond en klauwzeer. Week van 3 Sept. tot 10 Sept. Getal besmette hoeven provincie Henegouwen 7 stallenprov. Luik 180 stallen pro vin. Luxemburg 50 stallenprovincie Brabant1 stal Totaal238 stallen. De eiermarkt. De eiermarkt is in de laatste dagen goed gestemd. De vraag is voor 't oogenblik grooter dan de aanbiedingen, waaruit een natuurlij ke prijsverhooging voortgesproten is. De eieropbrengst is voor 't oogenblik nogal gering om stilaan tot de minimum opbrengst te dalen wat gewoonlijk rond half November is. Deze verhooging van prijs voor ver- sche eieren is reeds voldoende geweest om de markt te openen aan ingelegde en frigo-eieren die aan lage prijzen in 't voorjaar opgekocht zijn en waarvan de prijs thans onder de versche eieren staat. De nieuwste wetgeving op de eieren zal nochtans den verbruiker toelaten versche eieren van frigo- en ingelegde eieren te onderscheiden, zoodat hier geen verwarring of misbruik kan be staan. De verbruiker vindt zoo gemak kelijk hetgeen hij wenscht. Ónze eieruitvoer bedroeg voor de maand Juli 52.786.000 stuks tegen 56.665.000 voor hetzelfde tijdperk van verleden jaar. De totale eierexport voor de eerste zeven maanden bedraagt 474,000,000 stuks tegen 345,000,000 stuks in 1931. Italië heeft sedert verleden week een nieuw invoerrecht gelegd op de eieren wendt U tot de *®SM I '- 7' -"v'.'v> □u

De Koornbloem | 1932 | | pagina 3